WEG NAAR AMERIKAANS vragen over CHINEES BEGRIP GEOPEND de toekomst van taiwan Israël hoopt op burgeroorlog in Libanon Regering Soedan sluit vrede met negers in zuiden VS gaven meer dan ze kregen ZWARTE BAND Taylor buiten gevaar Jupiter, maan en Venus MAANDAG 28 FEBRUARI 1972 BUITENLAND ADVERTENTIE v VOORJAARSBEURS VAKBEURS KARWEI 27 februari t/m 3 maart 26 februari t/m 1 maa 9-18 uur, zondag 10-18 uur 9-17 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur en dinsdag tot 22 uur voordelige trein-toegangsbiljetten op ca. 180 stations verkrijgbaar SJANGHAI (Reuter) President Nixon en de Chinese lei ders heben aangekondigd de wederzijdse betrekkingen te zullen verbeteren en een politiek te volgen van vreedzame coëxisten tie, ondanks grote verschillen in hun buitenlandse beleid en hun sociale systemen. Een overeenkomst hierover werd aange kondigd in een gezamenlijk communiqué, uitgegeven in de Chinese stad Sjanghai, na een week van intensieve besprekin gen tussen de Amerikaanse president en premier Tsjoe En-lai, een historische poging meer dan 20 jaar van bittere vijandig heid te overbruggen. De weg naar enige verstandhou ding werd door president Nixon ge opend met een zeer voorzichtig op gestelde formule over Taiwan, waar het regime van de Chinese natio nalisten de krachtige steun van Amerika ondervindt. De essentie van de formule is dat het de uiteindelij ke bedoeling is van de Amerikanen alle troepen terug te trekken en alle militaire bases op het eiland te ont mantelen. De terugtrekking en de ontmanteling zijn gekoppeld aan een vermindering van de spanning in het gebied. Een van de voornaamste doelstel lingen van Nixons bezoek in de een of andere vorm in de toekomst communicatie tussen Peking en Washington verzekeren heeft tot de overeenstemming geleid dat een belangrijk Amerikaans vertegen woordiger „van tijd tot tijd" naar Peking zal gaan. Hij zou zich vooral moeten gaan bezighouden met „con crete besprekingen ter verdere nor malisering van de betrekkingen tus sen de twee landen en het voortdu rend uitwisselen van meningen over kwesties van gezamenlijk belang". Contact zal ook worden onderhou den via andere kanalen, die overigens niet zijn gespecificeerd. Het communiqué werd in Sjang hai. de laatste etappe van Nixons verblijf in China, uitgegeven nadat de publikatie verscheidene malen was uitgesteld. Er waren kennelijk moeilijkheden gerezen rond enige woorden in de Chinese tekst die voor velerlei uitleg vatbaar waren. De eerste stappen naar een groter wederzijds begrip, zoals in het com- muniqué neergelegd, zijn de beslui ten ter vergemakkeling van de we derzijdse handel, de overeenkomst tot het uitbreiden van de contac ten tussen beide volken en de wil om personen en gegevens te gaan uit wisselen op het gebied van weten schap. technologie, cultuur, sport en journalistiek. TAIPEH (AP) Toen president Nixon in de zomer van 1971 zijn reis naar China aankondigde ver klaarde hij, dat die reis niet ten koste van oude vrienden zou wor den gemaakt. Maar na de lezing van het com muniqué, dat hy gisteren samen met premier Tsjoe En-lai in Sjang hai uitgaf, vragen velen op Formo sa (Taiwan! zich af of dat werke lijk wel zo is. Door het communiqué ryzen vele grote vragen over de toekomst van Taiwan, over de toekomst van de Amerikaanse aanwezigheid op het j eiland en over het toekomstige 1 standpunt van de wereld ten aan- zien van elk soort zelfbestuur voor het eiland. Help* (Va correspondent! WASHINGTON Een eerste indruk van de diplomaten en po litici in Washington van het door president Nixon en premier Tsjoe En-lai uitgegeven communiqué van hun marathon-gesprekken, is dat de VS meer heeft gegeven dan ge kregen. Weliswaar zei Kissinger tegen journalisten in Hangtsjo dat het er niet om ging wie de hoogste of de laagste punten had gescoord, maar de toezegging om Ameri kaanse troepen uit Taiwan terug te trekken, werd ook in Washington gezien als een belangrijke conces sie aan Peking. De tekst van het communiqué van 1.500 woorden, maakt duidelijk dat de Chinese leiders geen con cessies hebben gedaan die niet al werden verwacht, zoals het moge lijk maken van culturele uitwisse lingen, wetenschappelijke contac ten. bezoeken van journalisten en dat Peking is blijven vasthouden aan de eis dat er pas sprake kan zijn van een werkelijke normalise ring van de betrekkingen met de Verenigde Staten, wanneer de kwestic-Taiwan is opgelost. De vraag daarbij is of China de feitelijke terugtrekking van de Amerikaanse steun financieel en acht, of er ook op staat dat 'alle Amerikanase steun financieel en economisch, aan Taiwan wordt ge staakt. President Nixon staat op dit punt ongetwijfeld grote oppo sitie te wachten, ook van hen die zich niet tegen zijn reis naar Pe king hebben verzet. Het is dan ook de vraag of hij het volledige her stel van de diplomatieke betrek kingen met China binnen zijn eigen ambtsperiode hoopt te be werkstelligen. Waarschijnlijker is dat hü dat zal willen overlaten aan zijn (democratische) opvolger. •en Enige hooD die Nixon mogelijk heeft gehad dat de Chinezen hem zouden willen helDen bij het zoeken naar een oplossing voor de oorlog in Vietnam bijvoorbeeld door druk op Hanoi uit te oefenen» is door het communiqué de bodem ingeslagen De Chinezen hebben hun steun aan Noord-Vietnam en de ViPtcong be vestigd en bovendien staat in het communio.ué dat partijen het erover eens ziin dat geen van hen namens enige derde partij kan onderhan delen of overeenkomsten kan sluiten die gericht zijn tegen andere sta ten. Zowel China als de Verenigde Staten bevestigen hun wens oorlogs dreigingen te verminderen. Zij zijn het erover eens dat geen van beide partijen mag streven naar de hege monie in Azië en dat zij zich zullen verzetten tegen elk ander land of elke groep van landen die een do minerende rol in het gebied wil gaan spelen. De Amerikaanse versie van het Chinees-Amerikaans communiqué dat om 17.33 uur plaatselijke tijd (10.33 uur onze tijd» in Sjanghai werd gepubliceerd, verschilt enigs zins van de Chinese tekst, die om 19.30 uur (13.30 uur onze tijd» werd bekend gemaakt. Naar presidentieel adviseur dr Henry Kissinger bij het aanbieden van de Engelse tekst meedeelde, zijn bij het opsommen van de afzonder lijke standpunten in de Chinese ver- sie de opvattingen van Peking voor- f op gesteld, terwijl in de Amerikaan se versie begonnen wordt met het standpunt van Washington. Wat het algemene deel van het communiqué betreft, zijn de twee teksten gelyk Het stuk is niet ondertekend en is op maandag gedateerd „28 febru ari 1972, Sjanghai, Volksrepubliek China". Verschil Henry Kissinger, erkende desge vraagd dat de kwestie Taiwan het moeilijkste punt was geweest bij de besprekingen met de Chinese leiders. Kissinger verklaarde dat beide partijen weliswaar zijn overeenge komen permanente diplomatieke contacten te leggen, maar dat er geen diplomatieke missie van de Volksrepubliek in Washington komt zolang natlonalistifoh-China er ver tegenwoordigd is- Een van de vele drinkfoto's die Amerikaanse fotografen vo rige week in China van de Ame rikaanse president en diens Chi- j nese gastheer Tsjoe En-lai heb- j ben kunnen schieten. Nixon be- wees niet alleen een taai onder- 1 handelaar te kunnen zijn maar ook eên stevige borrel niet te j schuwen. ADDIS ABEBA <AFP. ANP» De regering van Soedan heeft zaterdag met de opstandelingen in het zuiden een vredesovereenkomst gesloten, zo is zaterdag officieel m de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba bekendge maakt Daar waren op 16 februari onder strikte geheimhouding onder handelingen begonnen tussen beide partijen. De Wereldraad van Ker ken zou daarbij een belangrijke be middelende rol hebben gesteld. De neger-meerderheid in zuid-Soe- dan heeft zich sinds de onafhanke lijkheid in 1956 steeds verzet tegen de centrale regering in Chartoem, die een „arabiserings en islamiseringspo- litiek" oplegde aan zuid-Soedan. De vier vyf miljoen negens in het zui den zijn chistenen of aanhangers van natuurgodsdiensten, terwijl de Ara bische meerderheid tot de Islam be hoort. De huidige vredesregeling is mede mogelijk geworden doordat de zwart-Afrikaanse landen, die sym pathiseerden met de rebellen, de re gering. Nimeiry hebben geholpen bij het zoeken naar de zwart-Afrikaanse buurstaten, van wie het behoud van de vrede en de naleving van het akkoord mede af- hankelyk zal zyn. Met name Libië, en ook Cairo zou den vrezen dat Soedan nu zal ver vreemden van de „progressieve" Ara bische wereld, en toenadering zal zoeken tot de „gematigder" zwart- Afrikaanse staten, Üiteindelyk zün het niet de Arabische staten, maar LEIDEN Zaterdagavond heeft de 17-jarige Ed. Lan'khuizen, lddi van de judoclub Eendracht in Vlaardin- gen, met goed gevolg zyn examen zwarte band judo afgelegd. Ongewenst Het hoofd van de Anglicaanse kerk in Zuid-Afrika. de bisschop Colin Winter, en zijn secre taris David de Beer moeten het land binnen een week verlaten. Zij zijn door de regering tot "ongewens te personen" verklaard. Kettingbotsing Op de Franse "autoroute du Nord" tussen Rijsse) en Parijs heeft zich zaterdag in dich te mist een rampzalige kettingbot sing voorgedaan, waarbij elf perso nen de dood vonden en 22 zwaarge wond werden. Bij het ongeluk, dat zich afspeelde ter hoogte van Croi- silles. waren drie vrachtauto's en vijftien personenwagens betrokken. Acht auto's, waaronder twee trek kers vlogen in brand. "Michael" spoorloos De politie van Guyana houdt de vrouw van de vroegere "black power" leider "Michael X" (Abdoel Malikuit Londen vast. Zij wordt ondervraagd over de verblijfplaats van haar man en de stoffelijke overschotten van twee mensen die bij hun huis op Tri nidad zyn opgegraven. "Michael X" is. sinds hij vier dagen geleden zijn hotel in Georgetown verliet, waar hij met zijn vrouw en vier kin deren logeerde, spoorloos. Een week eerder was hij in Guyana aangeko men. Nog geen dag later brandde zijn woning op Trinidad af. Dinsdag werd in de tuin van zyn hu it 't Stof felijk overschot van een 25-jarige kapper gevonden. Donderdag groef de politie van Trinidad nabij Maliks huis het lijk van een jonge, vermoe delijk (Van correspondent! BELFAST, LONDONDERRY AFP) De Noordierse onderminister voor Binnenlandse Zaken, John Taylor, die vrijdag by een aanslag door vier kogels werd getroffen, is buiten ge vaar. Een zaterdag uitgegeven com muniqué vermeldde dat de toestand van de patiënt bevredigend is. Ope ratief zyn de kogels verwyderd die hem in de hals, de kaak en de borst hadden getroffen. De minister was door twee IRA-mannen onder vuur genomen, toen hy zyn huis in Ar magh verliet. In stromende regen hebben rond vyfduizend betogers, merendeels vrou wen, zondag In Londonderry gede monstreerd ter herdenking van het „bloedbad van Londanderry", waar- by vier weken geleden dertien Noord ierse burgers werden doodgeschoten. De mars verliep zonder ernstige inci denten, hoewel sluipschuterrs wel schoten hebben gelost. De eerste schoten werden door een jonge man afgevuurd op een legerhelikopter, die boven een veld vloog waar de deel nemers aan de betoging zich ver zamelden. Later werd ook geschoten op Britse militairen en op observa tieposten van het Britse leger, maa- niemand werd getroffen. De Britse militanren schoten niet terug. Nieuwsanalyse van Associated Press Een aanwyzing voor de omvang en de ingewikkeldheid van deze vragen kan worden afgeleid uit de weigering van Buitenlandse Zaken om iets over het communiqué te zeggen. Zegslieden verklaarden, dat de regering verboden had iets over het communiqué te zeggen voordat dit diepgaand bestudeerd was. Het standpunt van Tsjoe kon niet duidelyker zyn. ..De kwestie- Taiwan is de grote kwestie, die de normalisering van de betrekkingen tussen China en de Verenigde Sta ten in de weg staat", aldus ver klaarde Peking in het communi qué „Taiwan is een provincie van ChinaDe bevryding van Tai wan is een binnenlandse aangele genheid van China Alle Ame rikaanse strydkrachten en militaire installaties moeten van Taiwan worden teruggetrokken", zo werd verklaard. De Verenigde Staten zeggen ge- woonlyk. dat Taiwan inderdaad een onderdeel van China is om dat president Tsjang Kai-sjek van nationalistisch China dat ook be weert en zy herhalen dat stand punt in het communiqué. Maar de nationalisten weten thans niet meer waar zy staan, omdat de betekenis van „China" is gewyzigd. Gewoonlijk werd daar de regering van Tsjang mee bedoeld. Thans betekent „China" echter Mao en het verschil kan betekenen dat het tapyt onder de voeten van de nationalisten is weggetrokken. Wat de bevolking nog ernstiger zorgen baart is dat de Verenigde Staten, terwyl zy toegeven dat Taiwan een deel van China is, zich ook verenigd hebben met het standpunt zich by hun betrekkin gen met China te laten leiden door de vyf beginselen van Tsjoe ten aanzien van een vreedzame co- existentie Een van die beginselen is niet-inmenging in de binnen landse aangelegenheden van ande re staten. De Amerikaanse belofte in het communiqué om üiteindelyk alle Amerikaanse strydkrachten en mi litaire installaties van het eiland terug te trekken maakt dit nog alarmerender voor de bevolking van Taiwan. De dissidenten op Taiwan hebben tientallen jaren lang betoogd, dat het eiland onafhankelyk van China behoort te zyn en dat het een eigen regering behoort te hebben. Door de Amerikaanse regering lykt een Amerikaanse erkenning van deze aanspraken voorgoed verleden tyd te zyn geworden Marshall Green, Amerikaans on der-minister van Buitenlandse Za ken, wordt in de loop van de week in Taipeh verwacht om een uit eenzetting te geven aan nationa- listisch-Chinese en Amerikaanse functionarissen. Aangezien het communiqué ech ter in algemene bewoordingen is vervat zulen niet de woorden maai de daden van Peking, Taipeh en Washington beslissen wat de be tekenis van de tekst is en op het ogenblik weet Taipeh nog niet wel ke maatregelen het moet nemen. Miraculeus herstel De 22-jari- ge Joegoslavische stewardess Vesna Vulovic. die op miraculeuze wijze de ramp van de Joegoslavische DC-9 overleefde toen deze op 26 jan. na een ontploffing boven Tsje- cho-Slowakije neerstortte, is aan dé beterende hand. Vesna was, met haar zetel en al, van 10.000 meter hoogte neergestort en tereohtgeko- men in een meertje. Zij heeft dus een val gemaakt van een hoger punt dan de hoogste top van de Mount Everest. Dr. Sabin ziek De 65-Jarige uit vinder van het orale polio-vaccin dr. Albert B. Sabin, is zaterdag in de kliniek van Cleveland opgenomen. Hij zal een open hartoperatie moe ten ondergaan. Uit röntgenfoto's is gebleken dat er een slagader is ge blokkeerd. Door tunnel gevlucht Drie Jonge Oostduitsers hebben vorige maand een tunnel onder de Berlijnse muur doorgegraven en zijn naar West- Berlijn gevlucht, aldus is pas zater dag j.l. vernomen. De tunnel begon in de kelder van een Oostberlijns huis, vlakby de zwaarbewaakte doorlaatpost Checkpoint Charlie. Het drietal camoufleerde na de vlucht op 9 januari de uitgang van de tunnel n West-Beriljn met een autowrak, naar meer mensen maakten er geen gebruik van. KAAP KENNEDY/MOSKOU (AP/ RTR) Vannacht is de eerste lan cering van een onbemand ruimte vaartuig naar de planeet Jupiter uit gesteld. Er trad een storing in de elektrische apparatuur op, en de weersomstandigheden op Kaap Ken nedy waren ongunstig. Thans zal worden geprobeerd, de Pionier-G, die byna twee jaar onderweg zal zyn voordat de omgeving van Jupiter wordt bereikt, in de komende nacht om 02.45 Ned. tyd te lanceren. Inmiddels heeft de retourcapsule van de Russische Loena-20 met maanmateriaal aan boord vrydag- avond om 20.12 onze tyd een zachte landing gemaakt in Kazakstan. Het meegebrachte materiaal is waar- schynlyk een miljard Jaar ouder dan het materiaal van de Loena-16, het eerste dat de Russen „oogstten" In september 1970. De NASA heeft een groep van 13 geleerden uit Amerika, Frankryk en Duitsland (een selectie uit 109 kan didaten) uitgenodigd plannen uit te werken voor een reeks lanceringen van onbemande ruimtevaartuigen naar de planeet Venus in de jaren 1976 en 1977. Het voornaamste doel is het onderzoek van de atmosfeer. Van onze correspondent» JERUZALEM De Israëlische grond- en luchtstrydkrachten zyn gisteren wederom in actie gekomen tegen Patach-bases in Zuid-Liba- non. De luchtmacht bombardeerde het hoofdkwartier van Al Fatach, ongeveer 15 kilometer ten noorden van de Israëlische grerns. In het ge bied van de Hermon drongen, vol gens een Israëlisch legercommuni qué, eenhedep Libanees grondge bied binnen en bliezen bases op na dat Fatach-eenheden het vuur op Israëlische strydkrachten hadden geopend. Daarby werden twee Is raëliërs gewond. Op een bericht uit Libanon, dat de Israëliërs door het zogeheten Fatach-land' een weg aanleggen, wilde de legerwoordvoerder geen commentaar geven. In het najaar van 1970 hebben de Israëliërs vol gens Libanese bronnen ook zulke wegen aangelegd. In Israël wordt de mogelykheid niet uitgesloten dat vroeger of la ter de huidige toestand lang6 de Libanese grens zal leiden toe een burgeroorlog, zoals die ook in Jor danië heeft plaatsgevonden. Liba non wordt door de aanhoudende Israëlische repressailles onder druk gezet en zal vroeger of later ge dwongen worden tegen de Fedajien op te treden. By zo'n confrontatie kunnen gemakkeiyk de al vanouds bestaande tegenstellingen tussen moslims en christenen olie op het vuur gooien. Door Jaap van Weesel grens, waar de grondactie van vry- dag plaatsvond en in het Fatach- land dat zich uitstrekt van de hel lingen van de Hermon tot de Hats- bani-rivier. Hier hebben de Israë lische luchtaanvallen de laatste drie dagen plaatsgevonden en volgens Fatach-bronnen aan minstens zes kinderen het leven gekost. In dit grensgebied met Syrië heeft de Libanese regering de souvereini- tent geheel aan Al Fatach overge dragen. Aanvankeiyk waren de Fa tach-kampen dicht langs de Israë lische grens gelegerd, maar na de Israëlische beschietingen ruim twee jaar geleden werden ze gedwongen zich grotendeels verder van de grens te nestelen. Na de ernstige gevechten in het najaar van 1969 tussen het Liba nese leger enAl Fatach, waarby het Syrische leger ten gunste van Fa tach intervenieerde, werd de zoge naamde overeenkomst van Caïro gesloten. Daarby beloofde Fatach- leider Arafat dat niet vanaf Liba nees grondgebied zou worden ge schoten en stilzwijgend werd over eengekomen dat de Fatach haar bases alleen ten oosten van de Hats- bani-rlvier zou inrichten. De ongeveer 5.000 daar aanwezige eenheden worden bevoorraad van uit Syrië. Syrië staat niet toe dat ze vanaf zyn grondgebied opereren, maar heeft ter compensatie wel steun en bevoorrading van Fatach op zioh genomen. De overeenkomst van Caïro is soms wel, soms niet geëerbiedigd, al naar gelang de militaire en poli tieke kracht van Fatach eerbiedi ging van die overeenkomst vereiste. Voor Israël maakte het geen ver schil en steeds heeft het Libanon verantwoordeiyk gesteld voor ter reur en sabotage langs de Libanese grens Toen Al Fatach haar activiteit eind december 1971 hernieuwde en Israël daarop met enige represail le-acties volgde heeft Tel Avlv dui- delyk te verstaan gegeven dat Is raël zelf de orde zou bewaren aan de Libanese kant van de grens op die plaatsen waar Libanon daar niet voor kan of wil zorgen. Deze waarschuwing is nog steeds van kracht. In de Israëlisohe pers is kritiek geuit op de Israëlische stra tegie omdat deze te afwachtend zou zyn. Israël reageert pas, zo is de redenering, als er slachtoffers zyn gevallen. Dat zou impliceren dat Israël tydelyk een grensstrook zou moeten bezetten. Aan de andere kant zouden de politieke problemen die zo'n stap met zich mee zou brengen, zo groot zyn dat waarnemers een dergeiyk paardemiddel niet waarschynlyk achten. De politiek ten aanzien van de grensdorpen in Zd-Libanon bui ten het Fatach-land is erop gericht een wig te dryven tussen de Fe dajien en de plaatselyke dorpsbe woners. De Israëliërs kiezen hun doelen met zorg uit en vermyden iedere krenking van de burgerbe volking. De dorpelingen leven al jaar en dag op gespannen voet met de Fe dajien, de Israëliërs hopen dan ook te bereiken dat zy het vertrek van de Fedajien zullen bevorderen. Waarnemers in Israël menen dat de Libanese regering er op 't ogenblik weinig belang by heeft in te gry- pen. In april vinden parlementsver kiezingen plaats en het nieuwe par lement zal vervolgens een nieuwe president moeten kiezen. Daarom zal president Frangie niet zoveel aandacht besteden aan het zittende parlement, ook als van daaruit druk wordt uitgeoefend om in te grypen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4