'Leids' chirurgisch team hielp 12.000Bengalezen Leids Diaconessenhuis vierde 75-jarig jubileum Derde oven verbranding voor vuil- Leiden e.o. Zeven weken lang gewerkt in vluchtelingenkamp Inbraken opgelost Nogmaals: recensie balletvoorstelling 'Huiskamer'omgetoverd in bloemenzee i7 f^AANPAO 28 FEBRUARI 197» LEIDEN Prof. Vink LEIDEN Zeven weken lang is een Nederlands medisch team onder leiding van de Leidse hoogleraar Vink uitgezonden geweest naar Oost-Pakistan, het huidige Bangladesj. De ploeg bestond uit zes ledennaast prof. dr. Vink, de Leidenaren F. R. Hohmann (arts) en de anesthesist L. van den Berg, operatie- zuster D. Stolker uit Driebergen, Leger des Heils majoor Eva den Hartog uit Alphen aan den Rijn en mej. A. Feenstra uit Haaksbergen. Zij vertrokken kort na de oorlogshandelingen tussen India en Pakistan naar het strijdgebied. Eind vorige week keerde het team terug op Schiphol. In to taal hebben zij in die zeven weken ongeveer 12.000 patiënten geholpen, voornamelijk uit India terugkerende, gevluchte Bengalezen. Na haar aankomst in Calcutta, In dia, heeft de Nederlandse groep (het internationale Rode Kruis had ook vier Scandinavische teams en een Zwitsers team gestuurd) vier dagen op doorreisverlof naar Bang ladesj moeten wachten. Na die wachtperiode was de Bengaalse hoofdstad Dacca het reisdoel, waar prof. Vink en zijn teamgenoten weg wijs werden gemaakt in de proble matiek. Door Henk de Kat Prof. Vink: „daarbij bleek al spoe dig dat de directe chirurgische hulp, waar wij eigenlijk voor waren ge gaan, minder noodzakelijk was dan was verwacht op grond van de al lereerste rapporten. Nu liet zich dat ook moeilijk beoordelen voor het Rode Kruis, want er waren veel verbindingen kapot. Bruggen waren opgeblazen, veerboten tot zinken ge bracht. Dan is het moeilijk om je een juist beeld te vormen ten de si tuatie. Ongeveer half januari kwamen we in Faridpur aan, waar we gedu rende ons verdere verblijf in Bang ladesj zouden werken. Faridpur is in een vredesbiJd een stadje van ongeveer 35.000 inwoners met een klein plaatselijk ziekenhuis van 80 bedden. Het ligt op zo'n 80 mijl ten zuidwesten van Dacca. Doorgangskamp Er deden zich daar twee soorten werk voor. Ons medisch team bood om te beginnen hulp aan terugke rende vluchtelingen uit India, die in een doorgangskamp werden opge- I vangen, daar acht uur verbleven en I dan met bussen en vrachtauto's I verder werden getransporteerd. Qa- gelijks passeerden er 6000 tot 8000 va deze vluchtelingen het kamp, van wie er gemiddeld 400 per dag bij ons hulp zochten, wegens ondervoeding, infectieziekten, tuberculose, huid ziekten enz. Die poli-kliniek hielden we twee keer per dag: in de vroege ochtend en de voormiddag. De tweede helft van de ochtend en in de avond wa ren we werkzaam in het ziekenhuis. Dat moest 's avonds, omdat er over dag, geen stroom was wegens gebrek aan brandstof. In het ziekenhuis hielpen we al lereerst de gewonde burgers die schobwonden hadden opgelopen. Vaak moesten daarvoor amputaties, worden verricht. Nadat die achter- tónd was ingelopen, konden we ook meer aan „vredes-chirurgie" doen, zoals buikoperaties, maar dit werk bleef voornamelijk beperkt tot de spoedeisende gevallen. De accommodatie in het plaatse lijke ziekenhuis was namelijk zo danig vooral wat betreft de operatie kamer, dat grote chirurgische ingre pen niet verantwoord gedaan kon- Asfalt op oprit W ilhelminabrug LEIDEN Maandag 13 maart a.s. begint de N.B.M. in opdracht van de directeur Gemeentewerken met de asfaltering van de westelijke op- van de Wilhelminabrug tot aan de Kanaalstraat. Met het voorbereidende werk hier voor, zoals o.m. het stellen van stoep randen, wordt morgen begonnen. Met ingang van maandag 6 maart moet de bushalte by de Rijnstroomstraat tijdelijk worden verplaatst naar een plaats tegenover de Burggraven!aan m N.AJj., West-Nederland en N.Z.H. •(lijn 31). en de Burggravenlaan zelf (NZH lijn 40 en 42). Vanaf 13 maart, de datum waarop de asfaltering begint, kan alleen nog inkomend verkeer de normale route over de Hoge Rijndijk volgen. Het verkeer dat de stad verlaat zal dan via de Burggravenlaan, de Roomburgerlaan en de Kanaalweg worden omgeleid naar de Wilhelmi- nabrug. De bushalte voor het Rem- brandtlyceum wordt dan verplaatst naar Bur ggrave nlaan Room burger - laan. Deze situatie zal ongeveer drie we ken duren, wat overeenkomt met de voor asfaltering geplande termijn. den worden. Maar als Je met de rug tegen de muur staat, dan moet Je natuurlijk wel helpen. Oorlogschirurgier Omstreeks half februari begon de stroom vluchtelingen (van de tien miljoen gevluchte Bengalezen zijn er acht miljoen gerepatrieerd) op te drogen Toen kwam ook het einde, van het doorgangskampwerk in zicht. De achterstallige oorlogschirur- gie was ingelopen, voor een breed opgezette vredeschirurgie was de ziekenhuisaccommodatie onvoldoen de. Het hoofdkwartier van het Rodo Kruis in Dacca besloot de uditgezon- zonden ohirurgdsohe teams terug be trekken en te vervangen door zogenaamde mobile teams. Op het ogenblik zijn er daar zo'n tien van, er wordt gestreefd naar uitbrei ding van dit aantal. Deze teams moeten het land af reizen, de voedseltoestand beoordelen en indien nodig voedsel uitreiken. Dc grootste problemen die zich daarbij voordoen, zijn nog de vernietigde wegverbindingen. Er zijn wel een paar helikopters, maar dat zijn maar kleintjes. En er zijn veel bruggen en veerboten opgeblazen. Bovendien is de de haven van Chittacong (Ban gladesj) nog niet toegankelijk voor diepgaande schepen". Uitrusting Het Nederlandse team had van de koninklijke landmacht materiaal meegekregen. Prof. Vink: „We be schikten daar over een uitstekende uitrusting. We hadden een zeer ruime hoeveelheid chirurgische in strumentarium, een rijdbaar rönt- genapparaat, een sterelisator, operatielamp en tafel alsmede gro te voorraden medicamenten en ver bandmiddelen. Bij ons vertrek heb ben we dit gedeeltelijk geschonken aan het hospitaal in Faridpr en het RIJP WETERING/LEIDEN De rijkspolitie van Rijpwetering heeft, in samenwerking me't de Leidse gemeen tepolitie, na een waardevolle tip van een inwoner van Oud Ade drie in braken kunnen oplossen. In de avond van 25 februari werd Ingebroken in een opslagplaats in Oud Ade en in de woning van de familie B. in Rijpwetering. Later volgde nog een diefstal in een woning In Zoeterwoude. Ontvreemd werden o.a. radio's, een bontmantel, een buks, een wandspiegel, antiek, geld en een schrijfmachine. Verantwoordelijk voor deze in bra - instrumentarium aan het Rode Kruis I ken bleken drie Leidenaars. Het on- in Dacca, dat verder voor een toe- derzoek is nog in volle gang, meer passelijke bestemming zou zorgen", arrestaties worden nog verwacht. Prof. Feenstra ere-doctor Gent LEIDEN Tijdens de jaarviering ring van de rijksuniversiteit van (België) is de Leidse hoogleraar prof. dr. R. Feenstra benoemd tot ere-doctor. De onderscheiding vond Aan de Leidse universiteit is dr. W. ter Horst (42) benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de ortho-pedago giek. Gepromoveerd zijn in Leiden: M. C. Kroon, wetenschappelijk mede werker bij het biochemisch laborato rium in Leiden, op het proefschrift "Monoamine oxidase", een onder zoek over eigenschappen en lokali satie in rattehersenen", en de Rijs- wijker T. J. A. Reijers op het proef schrift "Facies and diagenesis of the Devonian Protilla Limestone For mation between the river Esla and the Embalse de la Luna, Cantabi- ran mountains, Spain", beiden in de wis- en natuurwetenschappen. Voor het doctoraal klassieke taai en letterkunde slaagde de Leidenaar C. L. M. Tabbers. LEIDEN Ruim 450 gidsen en padvindsters uit Leiden zijn zaterdagmiddag in de hal van de Groenteveiling in actie geweest. Zij voerden een spel op, waarin het symbool van die wereldband, alle padvindsters verenigt, werd uitgebeeld. Het spel was in gesteld op een reis door de wereld en was bedoeld als een herden king van de geboortedag van Ba den Powell. De padvindstersjeugd beleefde er veel plezier aan. (Foto Holvast) Beste Chris van Weerden. Ik mag wel Chris schrijven, neem ik aan, want Pieter noemt jou ook bij de voornaam, dat zal wel ge bruikelijk zijn. Graag zou ik even willen inhaken op het kritisch ge schrijf van Pieter. Ik ben noch ken ner van ballet, noch van werkelijke journalistiek. Maar wat ik wel kan onderkennen, is of een kritiek eer lijk of niet eerlijk is. De bedoelde kritiek is mi op z'n minst tenden tieus. De krttiek slaat niet meer op de uitvoering, maar op jou. Maar als Pieter jou bekritiseert, moet hij wel weten over wie en wat hij schrijft. Hij moet je wel door en door kennen om te beweren, dat de uitvoering van jouw balletschool te pretentieus is geweest. Indien hij jou niet zo goed kent, zou ik menen, dat hij te pretentieus is. Verder zou ik enkele onbewezen kreten willen aanhalen: Hoe weet Pieter, dat buiten de ouders nauwelijks deze uitvoering op iemand enige indruk heeft gemaakt? kent hij dan al die mensen en heeft hij dde gesproken? Het had in de beslotenheid moe ten gebeuren! Indien hij iets van balletscholen afweet, moet het hem ook bekend zijn, dat in de ballet studio hooguit twintig mensen kun nen dansen, waar misschien drie toeschouwers bij kunnen Chris heeft niets van die idealen waar kunnen maken. Zou Pieter Iemand kunnen noemen, die een Ideaal waar kan maken? Weet Pieter het verschil tussen een aula en een theater? Hij begint met de aula, maar vindt het dan nodig, om naar het theater over te zwaaien, waarschijnlijk om „te pre tentieus" waar te maken. „Zon der enige expressie, dus uitdruk kingsloos". Waarom in een kleine zin tweemaal hetzelfde te zeggen. .De keuze van muziek is getuigde van slephte smaak" en even verder: ?ende keer misschien beter Chris". Pieter moet toch weten, dat er dan geen volgende keer ls, want een slechte smaak blijft een slecht? naak. Het spitzenwerk ls academiewerk Was dit goed of niet? Daar schrijft hij niets over. Alleen wordt hier een negatieve sfeer gecreëerd! Tot slot zou ik Je dit in overwe ging willen geven: Trek het je niet te veel aan. óf Pieter heeft iets tegen jou, of hij heeft er geen ver stand van Ik kan mij namelijk niet voorstellen, dat er zo'n lange .kri tiek" geschreven moet worden over zo'n „waardeloze" avond. FON GROENEN, Voorburg. LEZERS SCHRIJVEN Succes Naar aanleiding van het verslag van de balletuitvoering van Chris van Weerden van 21 februari zou ik graag het één en ander uiteen wil len zetten. Wat Pieter Rosier hierover ln de krant heeft geschreven, slaat werke lijk nergens op. De uitvoering ls een groot succes geweest, getuige het enthousiasme van het aanwezige pu bliek èn van de deelnemers. Dat enthousiasme wordt in de recensie helemaal niet teruggevon den. Er wordt alleen maar negatief over de uitvoering gesproken. Het ls natuurlijk heel gemakkelijk om het succes van iemand op zo'n manier te kraken, maar dat is echt geen objectief beoordelen meer. De recensies in andere dagbladen zijn wél positief. Dat klopt natuurlijk niet! TREES TICHELHOVEN, Leiden. Drie van Breda De drie van Breda zijn katholiek geworden. Wie heeft in de oorlog de fascistische wapens gezegend? Wie waren in de oorlog de meeste fas cisten? Wie waren er in Brandpunt van KRO van vrijdag JL vóór vrij lating? De regering van rooms-katholie- ken en christenen als eenheid loopt wel erg ln de gaten. Het jodendom heeft het meeste recht van spreken. Dat zijn de slachtoffers. Oud-verzetslid W. JANSSEN, Leiden. Gewest Leiden Graag een kleine aanvulling op het artikel over het gewest Lelden van Ruud Pauw in uw blad van vraagtekens te zetten bij het quali- vragtekens te zetten by het quali- tate-qua benoemen van burgemees ters in de gewestraad, teken ik aan dat ik hier doelde op de situatie, die we moeten krijgen na afloop van de huidige regeling per 1 augustus 1973. Dit sluit ook aan op wat ik zei in de gewestraad onder punt 2. J. P. BROUWER. Oegstgeest. Geen samenwerking met groep Katwijk LEIDEN De „huiskamer" van het Diaconessenhuis bood zaterdag een feestelijke aanblik. Velen waren aanwezig op de receptie ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het zie kenhuis. Het kleine beetje ruimte dat nog niet vol belangstel lenden was, bood plaats aan de vele boeketten bloemen. In feite werden er twee recepties gehouden, één voor genodigden en één voor het personeel en alle andere belangstellenden. On der de genodigden waren vertegenwoordigers van divers ge meenten, o.a. de burgemeesters Vis van Leiden, Van Eysinga van Oegstgeest en Koomans van Rijnsburg. Voorafgaande aan de recepties was er in de kapel van het ziekenhuis een herdenkingsbijeenkomst gehouden. Na de opening door de heer M. de Goede, sociaal raadsman van het huis, en na zang en gebed, sprak de voorzitter van het bestuur, mr. R. H. Samson over de geschiedenis van het huis. Hij vermeldde hoe men bij het ont staan van het Leidse Diaconessen huis in 1897, begon met één zuster en een hulp voor 22 patiënten, hoe men in 1901 zijn "eigen huls" aan de Witte Singel kreeg, hoe in 1964 het nieuwe gebouw aan de Houtlaan in gebruik kon worden genomen, en ho? men nu rond de 8800 patiënten had in 1971, over 333 bedden. Mr. Samson ging ook nog even in op het christe lijke karakter van het ziekenhuis. Voorts dankte hij ook de overheid voor de medewerking, die het zieken huis in de 75 Jaar van zijn bestaan mocht ontvangen, en de artsen en verpleegster die hun werk in de loop der Jaren "voorbeeldig" hebben ge daan. T urbulent De voorzitter van de Bond der Ne derlandse Diaconessenhuizen, de heer A. W. Voors, sprak vervolgens over de toekomst van het Diaconessen huis. "In deze tijd, die zo turbulent is, kan men moeilijk de oude lijnen doortrekken. Daarom ls het niet de vraag hoe wij het oude Idee van een Diaconessenhuis kunnen bewaren, maar wat een Diaconessenhuis moet zijn, wil het blijven functioneren. Wij kunnen niet krampachtig vast houden aan verouderde normen, maar we moeten onze christelijke achtergrond in ons werk zichtbaar maken. Daartoe moeten wij in de eerste plaats een toonbeeld van een effi ciënt ziekenhuis zijn. Daarnaast moe ten we de patiënt niet als "bed" be handelen, maar als een kind van God. We zullen ons bovendien moeten bezinnen op de problematiek die de zieke mens ons stelt, we zullen hem, ook bij het sterven moeten begelei den. Er zal ook plaats ingeruimd moeten worden voor de Bijbel en voor het gebed, anders is het specia le, christelijke karakter van het Dia conessenhuis dood. Door dit alles zullen we moeten proberen de sfeer en het klimaat te verbeteren. Onze opdracht ls op de oude funda menten, in een eigentijdse taal te bouwen. Contacten met anderen, ook met Rooms Katholieke ziekenhuizen, kunnen daarbij van belang zijn. Zij kampen met dezelfde problemen als wij". Gift van f I 2.000, Tijdens de herdenkingsdienst zong zuster Attie Kooiman enkele couplet ten van psalm 23. Tijdens de receptie werd door me vrouw Van de Vijver uit Rijnsburg, die zich al Jaren zeer voor het wel en wee van het Diaconessenhuis inte resseert, namens „het dorp" Rijns- burg een spaarbankboekje met een bedrag van ruim 12000 gulden aan geboden. Als bijzonderheid vermeld de zij erbij, dat van dat bedrag on- Burgemeester Vis feliciteert mr. Samson (rechts), de voorzit ter van het jubilerende Diacones senhuis. (Foto Holvast) geveer 10.000 gulden in twee dagen kon worden opgehaald. Hoofdzuster Maggie Spek bood na mens het personeel een fraaie klok aan, die, vertelde het bestuur, in de bestuurskamer goed gebruikt kon worden. Voor het personeel liggen twee feestavonden in het verschiet, vrij dag en zaterdag as. Enkele perso neelsleden hebben onder leiding van de heer A. Martnan een cabaret in gestudeerd. Voorts zal de Baker Street Jazz Band optreden. LEIDEN Het bestuur van de „Gemeenschappelijke vuilverwer king .voor Leiden en omgeving" stelt de algemene raad voor 60.000 beschikbaar te stellen voor het uitbrengen van een of ferte voor uitbreiding van de Leidse vuilverbrandingsinstallatie met een derde oven, een grofvuil- schaar en een grofvuilbunker. Voorts wordt voorgesteld aan het vuilafvoerbedrijf Duin- en Bollen streek mee te delen, dat van het aan bod tot medegebruik van het te bou wen VAM-Station im Noordwykerhout geen gebruik zal worden gemaakt. De algemene raad komt donder dagmiddag 9 maart in het gemeen tehuis van Sassenheim bijeen om over deze zaken te spreken. In zijn advies om niet met de "groep Katwijk" in zee te gaan zegt het bestuur, dat door het medege bruik reeds in 1975 een zwaardere kraan en in 1977 een vergroot rail emplacement moet worden aange schaft, waarvan de kosten geheel voor rekening van de "groep Leiden" komen. Uitgerekend ts, dat bij gelijkblijvend prijspeil de tonprijs tot 't jaar 2000 bij medegebruik van het VAM-sta tion f 48,70 zal bedragen en met een derde oven in Leiden f 47,51. BIJ een snelle toeneming van de hoeveel heid afvalstoffen pleiten de finan ciële uitkomsten voor uitbreiding van de eigen installatie, waarbij ook de eigen verantwoordelijkheid en zeg genschap bewaard blijven. Het VAM-station kan over ongeveer 15 maanden in gebruik worden ge nomen. Het is haalbaar om over twee Jaar de derde oven in eigen be drijf klaar te hebben. VIP GROTER LEIDEN De Leidse handelson derneming VIP gaat haar zaak aan de Nieuwe Beestenmarkt uitbreiden. De afdeling radio, televisie en hl-fl is met ingang van morgen gevestigd op nummer 15, waar de sociëteit Buut ln café Van Meizen tn een win kel is veranderd. Hierdoor is op 2123 meer ruimte voor de was automaten, koelkasten e.d.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3