Herdenken februaristaken werd protest tegen gratie lexoro shirts „Progressieve concentratie kan een meerderheid halen Postbesteller verduisterde 12 zakken post Eerder nee tegen gratievragen „drie" Twintigduizend mensen rond Geen werk voor 300 arbeiders bij Wilton Jongens speelden 'lijkje' "Onjuiste woordkeus ?Boersma" MINISTER VAN AGT LICHT TOE: ZATERDAG 26 FEBRUARI 1972 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) Tenminste 20.000 mensen voornamelijk uit de hoofdstad maar ook daarbuiten hebben gistermiddag deelgenomen aan de jaarlijkse herdenking van de februaristaking 1941 in Amsterdam. Uit de teksten op de vele spandoeken en borden bleek duidelijk, dat de plech tigheid mede een manifestatie was tegen de voorgenomen vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers. Om precies vijf uur begon het defile langs het beeld van de Dokwerker aan het Jonas Daniël Meijerpleim. Aan het hoofd ging de delegatie van het ge meentebestuur, bestaande uit burge meester Samkalden met echtgenote, de wethouders en venschillende raads leden. Zij legden als eersten een krans aan de voet van het monument. In de uren erna volgden nog meer kransen, bloemstukken en bossen bloemen, die gelegd werden door delegaties van o.m. voormalige verzetsorganisaties en die van oud-politieke gevangenen en door particulieren. Aan het einde van het defile, dat tot omstreeks acht uur duurde, was het plaveisel voor de Dokwerker bedekt met een deken van bloemen. De spandoeken en borden die wer den meegedragen droegen opschrif ten als „Waarom dubbele gratie voor de drie genadelozen van Breda" ,3armhartigheid voor de overleven den uit de kampen en voor de nabe staanden van de vermoorden of drie misdadigers vrijlaten, die al gratie kregen", „De drie heim ins reich? Over onze 6.000.000 lijken". De deputatie van de contact-com missie stichting 40-45 afdeling Noord' Holland liep met een tiental zwart omrande borden waarop de van de concentratiekampen aantal daar vermoorde gevangenen stonden. Enkele duizenden belangstel lenden sloegen achter de dranghek ken rcnd het monument het defile gade. De Joodse gemeenschap in Amster- Een schrijnend protest tegen de vrijlating van de drie tijdens de herdenking bij de Dokwerker. ADVERTENTIE ...dus altijd korrekt DEN HAAG ("ANP) De 32-jarige hulpbesteller van de PTT te Rijswijk C. v. V., die niet al te best meer ter been was, had in de laatste maan den van het vorig jaar in totaal 5587 poststukken niet besteld en deze in de kelder van zijn woning in een kist laten liggen. Voor verduistering van die poststukken had de man zich gistermiddag voor de Haagse politie rechter te verantwoorden. "Een schandelik stukje", noemde de rechter de nalatigheid van ver dachte, want door het niet bezorgen van de poststukken zyn ongetwijfeld heel wat problemen veroorzaakt voor degenen voor wie de poststukken be stemd waren. De hoeveelheid niet be stelde po-it vulde twaalf postzakken. Verdachte zei geen andere verkla ring voor het feit te kunnen geven dan dat hem door een voetgebrek het lopen moeilijk was geworden. Een arts had hem al te kennen ge geven dat ontslag noodzakelijk zou zijn. De verdachte werkte als hulp- besteller in de avonduren naast zijn gewone dagtaak. De officier van Justitie wilde ge zien de persoonlijke omstandigheden van verdachte volstaan met een geld boete van f 250 en twee weken ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Omdat ver dachte nog niet eerder veroordeeld bleek ging de rechter hiermee ak koord, hoewel hier volgens hem ei genlijk gevangenisstraf op zijn plaat-s zou zijn. Ook stond de Haagse student F. M. J. M. terecht die enkele maanden als hulpbesteller ln zijn vakantie bij de PTT had gewerkt en toen tachtig poststukken in een sloot had gegooid, omdat hij, volgens zijn verklaring, het werk niet aankon. Conform de eis van de officier van Justitie von niste de rechter deze verdachte tot betaling van een boete van f 100. ROTTERDAM (ANP) Voor ca I kunnen worden overgeplaatst, zullen 300 arbeiders bij de werf van Wilton voorlopig op wachtgeld worden ge- Fijenoord in Schiedam is momenteel I steld. De directie hoopt het tekort geen werk voorhanden. Het gaat om aan werk binnen vier weken aan te het personeel van de reparatieafde- vullen. ling. De directie probeert zo veel moge lijk mensen bij andere bedrijven van het Rijn - Schelde - Verolmeconcern onder te brengen. Degenen die niet Begrijpt u nu VARA ZENDT FILM UIT HILVERSUM (ANP) De VARA zal vanavond om 20.20 uur in de ru briek "Achter het Nieuws" de film "Begrijpt u nu waarom ik huil?" van Lou van Gasteren uitzenden, De fiflm die gaaJt over de behandeling van een patiënt die jarenlang in verschillende concentratiekampen heeft gezeten en jarenlang met verschrikkelijke ang sten te maken had, zal worden inge leid door de Leidise hoogleraar in de psychiatrie prof. da1. J. Bastiaans, die aan de vervaardiging van de film heeft medegewerkt. Woensdagavond j.l. is de film ver toond voor leden van de Tweede Ka mer, die dinsdag a.s. gaat debatteren over de al dan niet vrijlating van de drie van Breda. DEN HAAG (ANP) In de Scheveningse bosjes hebben een paar jongens zo echt „lijkje" gespeeld dat voorbijgangers de schrik van hun leven kregen. Zij hadden een overhemd met rode verf besmeurd, trokken dat over een op hun rug bevestigd plankje heen aan en staken dan een mes door het overhemd heen in het hout. Om beurten gingen zij zo „voor lijk" in de struiken langs een pad liggen om de wan delaars de schrik op het lijf te jagen. Aan hun spelletje kwam een einde toen de politie, gewaar schuwd door een vrouw die een man met een mes in zijn rug in de bosjes had zien liggen, een kijkje ging nemen. De heer B. Wilton, directeur per soneelszaken, heeft dit gistermiddag desgevraagd meegedeeld. Het tekort aan werk bij Wilton- Fijenoord is een direct gevolg van de staking. Het werk op de werf heeft ruim twee weken stilgelegen. Ver scheidene rederijen hebben in die tijd hun opdrachten aan andere bedrij ven gegeven. De ondernemingsraad van Wilton- Fijenoord, die donderdagochtend door de directie op de hoogte is ge bracht, is met de voorgenomen maat regelen akkoord gegaan. De directie heeft inmiddels contact opgenomen met de metaalwerkersbonden en de bedrijfsvereniging. De wachtgeldregeling heeft geen materiële gevolgen voor de arbeiders die erdoor worden getroffen. Zij krij gen him salaris normaal doorbetaald. 'NOS vindt: dam had vrtfdag al vroeg in do mid- Vele duizenden Nederlanders dag aan de voet van de ..Dokwerker" I hebben gisteren bloemen gelegd de februaristaking herdacht. bij het standbeeld van de „Dok- De plechtigheid, waaraan vele hon-1 werker" ter herdenking van de derden mensen deelnamen, werd ge-februaristaking. houden om ook de orthodoxe Joden, i voor wie aan het eind van de mid-J dag de sabbath begint, in de gelegen heid te stellen de staking te herdi ken. De herdenking, die ook in het teken stond van protest tegen de voorgeno men vrijlating van de drie oorlogsmis dadigers werd besloten met een gebed voor de doden, gezongen door de op pervoorzanger van de Joodse gemeen te, de heer Moskovits. Joodse jongeren stonden met boa-den waarop teksten als „Laat ze in de bak" en „laat ze' nooit meer vrij, denk aan 112.000 mensen in Nederland". Voorts gingen lijsten rond waarop men zijn hand tekening kon zetten om het protest steunen tegen gratie voor de „drie van Breda". De loco-burgemeester Polak en de wethouders Brautigam, Kuijpers HILVERSUM (ANP) Het be stuur van de NOS is van oordeel, dat minister drs. J. Boersma van Sociale Zaken niet ten onrechte kritiek heeft I Lammers woonden de herdenking bij.geieverd op het NOS-programma „Ter Visie" van 17 februari, waarin aandacht werd besteed aan de werk loosheidsbestrijding door de regering, j Het NOS-bestuur heeft in zijn vrij- dag gehouden vergadering het woord gebruik van de minister echter wel veroordeeld. De minister sprak van een „perfide programma". Hoewel het bestuur van de NOS en de programmaleiding begrip hebben voor de kritiek van de minister, me nen zij toch, dat de woordkeus van de minister geen recht doet aan de moeilijke taak, waarvoor de mede werkers aan dergelijke rubrieken in het bijzonder gesteld zijn. Het NOS- bestuur is ervan overtuigd, dat de programmaleiding en de medewer- kers van de NOS er in het algemeen j met ernst naar streven, de informa- tieve programma's evenwichtig Volgende week publicatie rapport commissie-Baan DEN HAAG (ANP) Het rapport van de door de regering ingestelde commissie, die een onderzoek in stelde naar de drugproblematiek in ons land, zal volgende week vrijdag worden gepubliceerd. Het rapport van de commissie- Baan is vrijdag aan minister Stuyt van milieuhygiëne en Volksgezond heid overhandigd en zal volgende week vrijdag tijdens het kabinets beraad aan de orde komen. Het zal dan tegelijkertijd worden gepubli- j onpartijdig te doen zijn", aldus het communiqué. Vervolg van Pagina 1 DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) heeft de Tweede Kamer meegedeeld welke verzoeken om gratie er eerder zijn ingediend voor de „drie van Breda". Hij schrijft in zijn piemorie van ant woord: „Ten behoeve van Aus der Fünten zijn in de jaren 1959 t/m 1962 meerdere gratieverzoeken ingediend. Op 23 oktober 1964 is daarop af wijzend beschikt In april en mei 1967 zijn diverse nieuwe gratie verzoeken te zijnen behoeve ont vangen, die op 29 september 1969 werden afgewezen. Fischer heeft op 23 april 1951 ruim drie maanden nadat hij van de doodstraf was gegratiëera opnieuw gratie gevraagd. Dit ver soek werd op 7 augustus 1951 af gewezen, In de jaren 1959 t/m 1961 zijn ten behoeve van Fischer diverse gratieverzoeken ingediend welke op 23 oktober 1964 werden afgewezen. In april en mei 1967 zijn enkele nieuwe gratieverzoeken ten behoeve van Fischer ontvan gen. welke op 29 september 1969 werden afgewezen. I Op 1 september 1956 werd een door j de moeder van Kotalla ingediend j I gratieverzoek afgewezen. Kotalla zelf diende op 1 augustus 1959 een i 1 gratieverzoek in, gevolgd door j meerdere te zijnen behoeve. Hier- op werd op 23 oktober 1964 afwij- i zend beslist. Daarna voor hem in- gediende verzoeken werden afge wezen op 29 september 1969. Deze beslissingen zijn steeds geno men in overeenstemming met di rechterlijke adviezen", aldus mi nister Van Agt. van de menselijkheid en de rechtsstaat hebben geschonden. Evenmin kunnen zij aanspraak maken op uitkeringen krachtens een speciale vergoedingswet, om dat ook die wet personen, die op verwerpelijke wijze het nationaal- socialisme hebben gesteund, daar van uitsluit. Wel zouden zij ln aanmerking kun nen komen voor een uitkering van ongeveer 200 mark, die aan ieder wordt uitbetaald die na langdu- I rige afwezigheid na de oorlog in Geen uitkering de Bonisrepubliek terugkeert, als mede voor een bedrag van onge veer 300 mark als kledingtoelage. Tot dusverre hebben de drie oor logsmisdadigers van Duitse zijde geen enkele uitkering van welke aard dan ook ontvangen. Het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft daarover het vol gende meegedeeld. Geen van de drie komt in aanmer king voor een pensioenuitkering krachtens de wet die uitvoering geeft aan art. 131 van de Duitse grondwet. Volgens deze wet is toepassing uitgesloten ten aanzien van personen die door hun gedrag gedurende het nationaal-socialis- tisohe regiem de grondbeginselen Drs. J. P. A. Gruijters sleutelt aan platform AMSTERDAM ,,Bij de P.v.d.A. bestaat een zekere huiver om buitenstaanders te betrekken bij de ontwikkeling van een progressief programma. Dat begrijp ik heel goed. D'66 heeft geen traditie, geen geschiedenis, maar in de P.v.d.A. heb je mensen die een stuk van hun leven hebben geïnvesteerd in een beweging ,plat- Aan het woord is drs. J. P. A. Gruijters, die voor D'66 in een com missie zit die diit weekeinde klaar hoopt te komen met het vaststellen ran een gezamenlijk rapport van de „progressieve drie" (d'e derde is de kleine PPR). Het gaat hiei-bij niet een klassiek Nederlands partij - verkiezingsprogramma, waarin zowel eeuwige beginselen als ge meentegrenzen aan bod komen, maar om een analyse van knelpun ten in de hedendaagse samenleving. Een programma „Ik vind het niet zo nodig om de afzonderlijke partij organisaties op te heffen", vervolgt Gruijters, die daarin van mening verschilt met een deel van zijn partijgenoten. „Het programma moet óver de or- ganis°ties heengaan, het gaat niet één progressieve volkspartij, het om één programma' In dit verband gebruikt Van Mierlo de laatste tijd het woord form". Wat is dat precies? „Daar is misverstand over ontstaan. Platform is het Amerikaanse equi valent voor programma. Het gaat niet om een organisatie, zoals wel wordt gedacht. Het verschil tussen een platform en een eenvoudige op somming van knelpunten is echter dat je in een platform ook moet aangeven hoe je aan een meerder heid denkt te komen voor het op lossen van de problemen. Dan zeg gen wij dat je daarvoor buiten staanders moet inschakelen". En daarover bestaat verschil van mening met de P.v.dAl.? „Dit punt is onderwerp van gesprek tussen Van Mierlo en Den Uyl. Ik verwacht daarover wel een uit spraak". Op de inhoud van het progressieve „platform" wil Gruijters niet in gaan, hoewel, het concept woensdag avond per spoedbestelling in zijn Amsterdamse grachtenhuis arriveer de. Wel is het duidelijk dat c£e plannen die Mansholt deze week ln Brussel heeft geopenbaard in het stok terug te vinden zullen zijn (vijfjarenplan voor een pi-oduktiesy- steem dat is gebaseerd op een ge bruik van „schone" produkten in een gesloten kringloop). Een van de centrale thema's zal voorts het be volkingsvraagstuk zijn. Afremming Gruijters: „Wij willen inderdaad een afremming van de bevolkings groei, hier en in de ontwikkelings landen. Er moet een sfeer komen van liever minder dan meer kinde ren. En als de paus zich daartegen verzet dan zeg ik, zet die man maar achter slot en grendel. Ver antwoordelijke staatslieden moeten dan maar verklaren hij niet geheel bij zijn geestelijke vermogens is". „Lammers en Van Dam denken dat ze op die manier sneller minister zullen worden. Zij weten net zo goed als ik dat de KVP niks voor stelt. Maar het kan best zijn dat ze via rooms-rood inderdaad de kortste weg naar de macht kiezen". Meerderheid Er zijn socialisten, zoals Han Lam mers en Marcel van Dam, die nu liever op samenwerking van de tie. Kunnen de progressieve drie niet gezamenlijk mikken op samenwer king met de KVP? Dan heb Je wel een duidelijke meei-derheid. „Iedereen stelt grenzen aan zijn eer. Ik wil niet samenwerken met een onbruikbaar fenomeen als de KVP. Een progressieve concentratie kan een meerderheid behalen als we er voldoende buitenstaanders bil betrekken". Het Tweede Kamerlid Anneke Goudsmit van D'66 heeft het ook steeds over buitenstaanders. Toch bestaat er een tegenstelling tussen haar en mensen als Gruijters en Van Mierlo. „Dat is juist. Als Anneke het over buitenstaanders heeft bedoelt ze fi guren van rechts. De meex*derheid van onze partij bedoelt met outsi ders: andere progressieven, buiten de eigen beperkte kring". Het P.v.d.A.-Kamerlid Pronk heeft gezegd dat de „achterbannen" van P.v.dJL. en D'66 elkaar niet liggen, vaak een hekel aan elkaar hebben. Als er een progressieve volkspartij zou komen, wordt dat dan een so cialistische partij, zoals veel Demo craten vrezen? „Daarin heeft Pronk geen ongelijk, De vleugel-Goudïsmit is in dit ver band een goed voorbeeld. Dat zijn mensen uit „de betere standen". Gruijters is niet van de betere standen, zijn zoon gaat naar een Jorda-anschooltje hier in de buurt en dat is te horen". „Als ik het met een socialist op concrete punten eens ben. heb ik weinig moeite met het begrip socia listisch. Alleen zeg ik: noem het nou niet zo. Waarom moet Je al dje stemmen verliezen met dat etiket? De moeilijkheid bij de socialisten is dat ze maar één manier zien om de wereld te helpen hun eigen ma nier. Maar neem nu als voorbeeld de nationalisatie van d'e grond. Dat is hier in Amsterdam gebeurd. En het gevolg: de gangsters maken de dienst uit de directie van Publie ke Werken in combinatie met een groot aantal particulieren. Dat heb ben we dan overgehouden aan het socialisme: de Wibaut-maffia", (de dienst van PW zetelt aan de Am sterdamse Wibautstraat - B.). Tenslotte: welke bijzondere beteke nis hecht Gruijters aan de figuur- Mansholt? „Dat hij een Europese en een Ne derlandse kijk heeft op de politiek. Als we in dit land een premier no dig hebben van allure, dan zeg ik: daar heb Je er een". Adviezen Minister Van Agt verstrektook in lichtingen over de ingewonnen ad viezen bij de. daarvoor krachtens de grondwet' aangewezen rechter. In de gevallen van Fischer en Aus der Fünten ging het om de Hoge Raad. Het advies is niet door de Hoge Raad in zijn geheel uitgebracht, maar door de kamer voor strafzaken van dat college. Die kamer heeft eenstemmig ge adviseerd. Zij is de door de wet aangewezen instantie om de plaats eenstemmige advies over Kotalla is in-eerste instantie door de bijzondei-e strafkamer van de arrondissementsrechtbank in Amsterdam uitgebracht,, omdat het voormalige bijzondere gerechtshof daar de veroordeling heeft uitge sproken. In laatstgenoemde zaak is. zoals eveneens bij vroegere gra tiebehandelingen, ook het advies ingewonnen van de strafkamer van de Hoge Raad. De ontvangen rechterlijke adviezen raden ten aanzien van ieder der drie oor logsmisdadigers afzonderlijk tot gratie. Minister Van Agt

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7