Zwaar handwerk wordt schaars bij Hoogovens 't Is nu meer 'koppie gebruiken'. OVER MENSEN EN HUN WERK BIJ HOOGOVENS(2) In de sector ijzer begint het produktieproces bij de ertsvoor bereiding, als je het lossen en opslaan van de grondstoffen buiten beschouwing laat. Hier worden ertsen voorbewerkt om ze geschikt te maken voor het gebruik in de hoogovens. De kooks die je hier ook bij nodig hebt, is in het algemeen een grondstof die je aanvoert in de vorm van kolen. Daar maken wij dan zelf kooks van in de kooksfabriek. Deze fa briek hoort ook bij de sector. Zo heb je hier kolen en ertsen die je voorbereidt en samenbrengt in de hoogovens. Uit hoogovens komt dan het vloeibare ruwe ijzer dat naar de staalfabriek gaat. Om het ijzer in de hoogovens te smélten en te reduceren uit het erts heb je in die hoogovens veel warme lucht nodig. Daarvoor zorgt de centrale die in dit geval niet zuiver een elektriciteitscentrale is. Als grootste taak levert hij de enorme hoeveelheden samengeperste lucht die je voor het hoogovenproces nodig hebt. Ook de centrale ressorteert daarom onder de sector ijzer. Gemakkelijker en beter werken dan vroeger Het direct by de produktïe betrokken personeel in onze afdeling is alles bij elkaar zo'n 1000 man; 1200 inclusief het Jeidinggevend en het administratieve personeel. En dat aantal is dan ook nog over vier ploegen verdeeld. Want de hoogovens, de kooksfabriek, de ertsvoorbereiding en de centrale werken continu in een vierploegendienst. Per ploeg dus zo'n 250 man. Dat is eigenlijk erg weinig als je bedenkt-dat met het ruwijzer uit die hoogovens de hele staalindustrie draait. Vroeger was dat aantal meer, zelfs zon der de ertsvoorbereiding die toen nog Diet bestond. De ertsen gingen zoals ze aangevoerd werden, dus zonder voor bereiding, naar de hoogovens. Daar- Ook nog jaren later toen er allang niet meer zo werd gewerkt en Hoogovens heel veel meer andere werkzaamheden te bieden had. Moderne hulpmiddelen voor hogere produktie Na 1949 kwam de gletmachine. Het vloeibare ijzer werd nu direct vanuit een hoogoven in een pan gegoten en vandaar in een gietmachine met een band zonder einde. Hierin zitten giet ijzeren modellen, die niet vernietigd worden. Gietijzer werd verkocht in de vorm van "broodjes" aan bijvoorbeeld ijzergieterijen. Maar ook ging toen een deel van het ijzer direct in vloeibare vorm naar de staalfabrieken. Tegen woordig gaat praktisch al het ijzer daarheen. Er werken zo'n 23.000 man bij Hoog- ovensBuitenstaanders schatten dit aan tal soms veel hoger maar meestal aan zienlijk lager.Ook over wat er zoal gebeurt bij Hoogovens verschilt men van ■opvatting. Als het gaat om de werkom standigheden lopen de gedachten even eens sterk uiteen. Ze variëren van warm tot koud, van schoon tot vuil, van gevaar- lijk tot veilig. Wie heeft gelijk Hoe was het vroeger en hoe is 7 nu bij Hoogovens Zulke en andere vragen hebben we voor gelegd aan mannen die het bedrijf door en door kennen. Zij vertellen om de beurt hoe het toegaat in hun afdeling'. Vandaag is het woord aan Ir. A. K. Vroege, Hoofd Sector IJzer. De produktiesector ijzer omvat 2 fabrie ken voor ertsbewerking, 1 kooksfabriek, 1 elektrische centrale en 6 hoogovens (een zevende is in aanbouw). resten die in de goot achterblijven, dat was vroeger voor 100% handwerk. Tegenwoordig blijft er nog wel een stukje handwerk inzitten, maar aan alle kanten hebben we mogelijkheden gevonden om de werkzaamheden te mechaniseren. Op het ogenblik kan de aandacht veel meer worden gericht op de kwaliteits beheersing van het produkt. Want met de moderne middelen en methodes kun nen we het verloop van het produktie proces en daarmee de kwaliteit van het ruwijzer beter beïnvloeden dan vroeger.' door verliep het proces in de hoogoven Diet constant want het was veel minder beheersbaar dan tegenwoordig. Het ging dan lang niet altijd precies zoals het behoorde en dat betekende een hoop extra werk. Daar kwam dan nog by dat vroeger al het ijzer dat we maakten in zandmodel- len moest worden uitgegoten. Je moe3t dan voor elke aftap bij de hoogoven zo'n 40 goten maken in het zand. Die werden dan volgegoten en daarna .waren ze verder helemaal waardeloos. Voor elke volgende aftap, dat was om de 4 uur, moesten de resten worden opgeruimd en alles weer helemaal op nieuw gemaakt. Het was bijzonder vuil, warm en vrij zwaar werk dat zyn stem pel op het werken by Hoogovens drukte. Van wat destijds aan werk bestond is nu nog maar alleen het zogenaamde smelterswerk overgebleven. Dat werk gebeurt op het bordes van de hoogovens 'en bestaat uit het aftappen. Daarin zijn ook grote veranderingen gekomen. Kleine ovens maakten destijds 400 k 500 ton ruwyzer per dag. Hoogoven 6 maakt nu dageljjks 4000 5000 ton. Tienmaal zoveel. Hoogoven 7 die in aanbouw is, zal zelfs nog hoger gaan. Logisch dat je zo'n produktiestijging niet volgens dezelfde oude methoden kunt bereiken. Dat is ook alleen maar gelukt door bij het werk veel hulpmid delen toe te passen. Het leegtrekken Van de aftapgoten bij voorbeeld, dat is het opruimen van do Mannen met knoppen Toen ik hier in 1940 kwam, bestond het instrumentenhuis - dat is de plaats waar je een hoogoven besturen kan - by hoogoven 1 uit niet meer dan 7 instru mentenkastjes. Bij hoogoven 6 hangt het instrumenten huis helemaal vol. Het zijn er zoveel dat de apparaatwachter, die vroeger de instrumenten in de gaten moest houden, dat niet meer aan zou kunnen. Dus je schakelt weer nieuwe apparatuur in om al de gegevens te verwerken en te com bineren. Je krijgt dan veel sneller een indruk van de stand van zaken, nodig om het proces te kunnen beheersen. Bij die apparatuur .heeft men ook nog computers ingeschakeld. Het is wel duidelijk dat dank zij al die moderne hulpmiddelen het werk van de tegen woordige procesregelaar heel anders is dan wat vóór hem de vroegeré apparaat wachter deed. Zo-is bijvoorbeeld ook het stoppen van het aftapgat na de aftap van het ijzer nu veel eenvoudiger dan een aantal jaren terug. Vroeger ging dat met een stop machine die nogal moeizaam door 3 man moest worden bediend. Als van daag de dag de. oven gestopt moet wor den dan drukt iemand op een paar knoppen van het bedieningspaneel. De hele zaak is volledig geautomati seerd en wordt op afstand bediend. Eén man en twee knoppen, dat is alles.. Het kan trouwens niet meer anders, wil je deze grote processen nog kunnen be heersen. En het werk is er een groot stuk minder inspannend door geworden. Machines knappen zware klussen op In de kooksfabriek wordt in batterijen ovens uit steenkool kooks gefabriceerd als brandstof vöor de hoogovens. Bij die kooksovens was er tot voor een jaar of acht veel handenarbeid. Een vuil, stoffig en vaak wajm werk. Ook hier was vereenvoudiging van het werk en verbetering van de werkomstandighe den gewenst. Het gaf moeilijke proble men. We hebben veel geëxperimenteerd en mét stijgende resultaten 1 De machines zijn nu wel veel ingewik kelder geworden, maar ze nemen een heel stuk van het produktieproces van de mensen over. Er zijn cabines geko men vóór, boven en achter de ovens. In die cabines zorgen moderne installa ties voor de klimaatbeheersing. Nu is Eigen werktempo in ontspannen sfeer Toch blijft er voor een vakman altijd nog wel wat romantiek in een hoogoven zitten. Je hebt nog altijd flinke, stevige mensen voor dit werk nodig. En op zijn tijd moet. er goed worden aangepakt. Maar het is anders dan vroeger. Als je nu kijkt naar zo'n hoogoventeam aan het werk dan krijg je het gevoel dat ze helemaal hun eigen tempo bepalen. Ieder gaat zijn gang in een ontspannen sfeer. Ze zijn natuurlijk gebonden aan het verloop van het hoogovenproces - de aftap die regelmatig terugkomt - maar daarnaast volgen ze hun eigen werktempo. Het is ook een ontwikkeling van de laatste jaren dat de leiding niet meer aangeeft wat ieder precies moet doen. Er is een gezamenlijke taak en de ploeg - het team - in z'n geheel zoekt zelf uit wat-ieder,daarvan zal uitvoeren. De ene dag springt de één hierbij in en de andere weer daar. Dat is wel zo aan trekkelijk. Het vraagt vanzelfsprekend een goede samenwerking. En de praktijk leert dat er in zo'n ploeg die goed met elkaar optrekt een band ontstaaten een goede kameraadschappelijke sfeer. het nog niet zo dat iedereen in cabines kan werken, maar er is al een heel groot verschil mét vroeger. We willen nu nog een stap verder naar een nieuwe onbe mande machine voor de nieuwe kooks fabriek. Alles is dan vérgaand geautomatiseerd. Volledig automatisch wordt het niét. Enkele mensen in cabines blijven er nog wel nodig. Maar dan zijn ook al de vervelende en moeilijke taken verleden tijd. Zo is er in de sector ijzer in het werk bij de hoogovens vanaf 1950 verschrikke lijk veel veranderd. Heel véél is er ge mechaniseerd. Vergeleken met het bui tenland doen we het beslist niet slecht. Dat bljjkt o.a. uit het feit dat onze medewerkers vaak gevraagd worden om lezingen te houden en hup visie te geven op de problemen van het vak, zelfs in Amerika, Japan en Australië, landen met zeer moderne staalindustrieën. Transport op afstand geregeld De ertsvoorbereiding geeft aan het ijzererts waarmee de hoogoven wordt geladen een bepaalde vorm en samen stelling.. Erts is een stoffig materiaal. Daarom zijn het transport en de erts- voorbefeiding verfegaand gemechani seerd en geautomatiseerd. Dat gebeurt met behulp van een uitgebreid systeem van transportbanden met centrale af standbesturing. Verder worden de ertsen in de sinterfabriek tot brokken of in de pelletfabriek tot knikkers verwerkt. Per ploeg werken daar niet meer dan een kleine 25 man. Vechten met materiaal vraagt speciale mentaliteit Watje in deze sector ijzer doet, is eigen lijk de eerste grove verwerking van het ruvte materiaal. Dat betekent werken met een natuurprodukt in al zijn varia ties. Omdat het op grote schaal moet gebeuren, zit je met de combinatie van wisselende grondstoffen, het omvang rijke produktieproces en het vuur. Dat betekent dat je er steeds goed by moet zijn. En ook bereid tot het gevecht met het materiaal. Daarin moet je De centrale bedienings- en controle ruimte van de pelletfabriek. In die pel letfabriek worden de ertsknikkers v de hoogovens gemaakt bevrediging kunnen vinden en zoiets vraagt een bepaald^ mentaliteit. Do praktijk heeft bewezen dat een bepaald type mensen zich daar sterk door gegre pen voelt. Die mensen die een zekero spanning in hun werk willen, zijn daar in hun element. Die gaan ook zelden weg. Er zijn natuurlijk ook mensen die het niet aanspreekt en die dan .meestal een baan vinden in de verdere bewerking, In de walserijen bijvoorbeeld. Zoals ik vertelde werken hier in do sector totaal zo'n 1000 man in de pro duktie, rond 250 per ploeg die de kelo sector: ertsvoorbereiding, kooksovens, hoogovens en de centrale laten draaien. Onder die 1000 zijn er ongeveer 200 smelters. En toch denkt men buiten de poort nog dikwyls dat de smelters en hun werk karakteristiek zijn voor al het werk bij Hoogovens. Dat zit er toch wel goed naast met een totale bedrijfs bezetting van een 23.000 mensen. Maar de smelters vormen door hun werk en de werkomstandigheden wel een op vallende groep. De band die er tussen deze mannen ontstaat, beperkt zich meestal niet tot het bedrijf. Vroeger waren er zelfs reis- verenigingen van een bepaalde ploeg. Het is namelijk juist zo'n ploeg die een eenheid vormt. Tegenwoordig is het reizen wat alge mener geworden. Maar je ziet nog wel hele delen vap een ploeg ook buiten het bedryf met elkaar optrekken. Organisatie van de produktie bij Hoogovens (5 produktie-sectoren) Sector IJzer ertsvoorbereiding - i>elletfabriek - sinterfabriek kooksfabrieken (1 en 1 in aanbouw) centrale hoogovens (6 en 1 in aanbouw) Sector Staal martinstaalfabriek oxystaalfabriek 1 oxystaalfabriek 2 dolomietsteenfabriek blokwalserij 3 Kaliberwalserijen Warmwalserjjen blokwalserij 1 walserij van blokwalserij 2 en dikke j Sector Koudwalserijen koudbandwalserij 1 koudbandwalserij 2 staaf- en draad warmbandwalserij 1 vertinnerijen warmbandwalserij 2 verwerkingsbedrijf gjt HOOGOVENS

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 24