DAGBLAD Regering blijft voor vrijlating Aanslag op min. Taylor „Van het gewest Leiden gaat nu nog niets uit" vandaag Van Agt: Uitstoting verdient voorkeur USTIG WEER LEIDSCH DAGBLAD Nixon verliet hoofdstad China CPUNSBUPGH (£>itc/ Vflte tetrms Ipgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 26 FEBRUARI 1972 No. 33643 G. Koopman Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (by vooruitbetaling?, giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel l, Lelden - TeL: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. teL 30500 (zat 18 uur). LEIDEN Drieëeenhalf jaar ge leden werd de gewestraad van het rayon Lelden geïnstalleerd. Een in stituut dat er op gericht is om de gemeenten te leren over de eigen grenzen heen te zien en elkaar bij belangrijke taken te vinden in be leid en Van Aken Met het oog op het gewestwerk haalde de toenmalige voorzitter, mr G. C. van der Willigen, op de eerste vergadering (20 september 1968) het woord aan van Thomas k Kempis; „De gelegenheden maken je niel sterk of zwak, maar ze geven je de gelegenheid te tonen of je sterk of zwak bent". Een mooie trompetstoot om mee te beginnen. Maar daarbij Is het tot dusver gebleven. Drieëneenhalf jaar zou, bij goede inzet, voldoende moeten zijn om van het gewest een al enigszins aardig voortstappende kleuter te maken. In plaats daarvan zitten we nog altijd opgescheept met een beweging loos in de wieg liggend kind. De socialist Van Aken, Leids lid van de gewestraad, zegt het zo: „Op basis van het klassieke inter-ge- meentelij'ke overleg had het nooit slechter kunnen gaan dan nu na 3% jaar gewestraad. Ik heb aan geen enkele bestuurlijke situatie kunnen merken dat er een gewest was. Er gaat nu werkelijk geen en kele stimulerende werking van uit". Hoe zwak en traag het gewest func tioneert bleek op pijnlijke wijze in de kwestie van de Leidse Baan. De aanleg van diie snelweg zou, in negatieve of positieve zin, grote gevolgen hebben voor dat gewest. Het plan voor de Leidse Baan be stond al lang, dus het gewest be zat ruim de tijd om via de juiste kanalen zijn stem te laten horen Of „Den Haag" dat nu wenselijk vond of niet. Maar gebeurt dat? Nee. Die Leidse Baan is nooit een punt van discussie geweest. De verkeerscommissie van het gewest schiet pas wakker als actiegroepen aan de slag gaan en het plan in Provinciale Staten dreigt te worden. Maar dan is het voor de niet zo frequent vergade rende gewestraad in feite al te laat nog iets gezamenlijk te doen. Dat er toon iets gebeurt dankt het ge west aan de stedebouwkundigen van dit rayon, die er wel him ge dachten over hebben laten gaan. Hun rapport, dat de Leidse Baan afwijst, belandt in de commissie van verkeerszaken en wordt daar aangenomen. Daarna gaat het met een begeleidend schrijven van het door de heer Vis voorgezeten da gelijks bestuur van het gewest naar Den Haag De hele gewest raad (het parlement van het ge- In de g e westraadsvergadering van vorige week verweerde de heer Vis zich tegen de her en der op borrelende bezwaren tegen tJeze procedure door er op te wijzen dat de tijd nu eenmaal drong en dat het hier alleen op een rapport met „belangwekkende technische gege vens" ging Hoe aanvechtbaar dat laatste punt ook was, het ergste was toch wel dat uit deze zaak weer eens bleek hoe weinig gewes telijk men nog denkt. (Vervolg op „Leidse" pagina) DEN HAAG De regering vindt ook na de emo tionele hoorzitting van donderdag dat de drie oorlogs misdadigers in Breda moeten worden vrijgelaten. Premier Biesheuvel deelde dit gisteravond mee na afloop van het wekelijkse beraad van de ministers. ,,De definitieve beslis sing,, zo zei hij, ,,zal na 't gesprek van dinsdag met de Ka mer worden genomen. Dit gesprek is van wezenlijk, essen tieel belang voor de besluitvorming". Later op de avond werd de me morie van antwoord gepubliceerd, die minister Van Agt van Justitie heeft uitgebracht over deze kwes tie. Hij zegt daarin dat „uitstoting" van de drie van Breda de voorkeur verdient boven het steeds weer op halen van slechts ten dele te gene zen wonden". „Wegzending van deze misdadigers thans, ondanks de daarmee gepaard gaande pijn, valt te verkiezen boven voortdurend twis ten daarover, met als gevolg een steeds weer oplaaien van herinne ringen tot bijna onduldbare actuali teit". De minister zegt zich bewust te zijn van de ontreddering die de her nieuwde en openbare discussie over de vraag van de vrijlating van de drie voor de slachtoffers en hun na bestaanden meebrengen en ook, van de verplichting die voor ons volk bestaat om de verbondenheid Bilt verwacht van vanavond morgenavond: ner het algemeen vrij veel bewol- maar op de meeste plaatsen ig weer. In de nacht en ochtend en daar mist. Zwakke tot ma- wind uit richtingen tussen oost uid. Minimum-temperaturen om iriespunt, maximum morgen van 8 graden. (Opgemaakt om 9.30 uur). 28 FEBRUARI op: 07.30 uur; onder 18.16 uur. n op: 17.53 uur; onder 07.03 uur. [water te Katwijk te 03.03 en uur; laag water te 11.09 en uur. Ter kennismaking: het 4 weken voer de halve prijs Ik word abonnee per 13 maart 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. ARNHEM Een bus met schoolkinderen is gistermiddag even buiten de bebouwde kom van het Achterhoekse Steenderen in een bocht in volle vaart tegen een boom gereden. De zevenjarige Henk Abbink werd daarbij op slag gedood, acht andere kinderen lie pen ernstige verwondingen op. De bus werd half opengereten. De gemeente-arbeid&rs T. Roo- ding (41) en A. G. Wentink (47) waren onmiddellijk op de plaats van het ongeluk. Zij reden in hun jeep voor de bus uit toen zij een enorme knal hoorden. „Toen ik achterom keek hing de bus al hoog im de boom. Buiten lagen drie of vier kinderen, die er uit waren Het tweetal ving de rest van de dodelijk geschrokken, hevig bloe dende kinderen op, die in paniek uit de bus sprongen. Chauffeur J. K. moest worden uitgezaagd. Hij was er zo ernstig aan toe dat de politie hem nog niet heeft kunnen vragen hoe het ongeluk ontstond. De kinderen van zes tot twaalf jaar oud, gingen elke dag met de bus heen en weer van Steenderen naar de BLO-school in Didam. PEKING President en mevrouw Nixon zijn vandaag in Hang Chow aangekomen, de zomerresidentie van de „groten" van Peking. Vijf dagen was de Amerikaanse president in de Chinese hoofdstad waar hij bespre kingen voerde met China's premier Tsjoe-En-lai. In Hang Chow, 1150 kilometer ten zuiden van Peking, en een zeer vermaarde stad, zal Nixon ook nog een gesprek voeren met Mao-Tse-toeng. Verder zullen de president en zijn gevolg verschillen de monumenten bezichtigen en een boottocht maken over het meer waar aan Hang Chow ligt. Wraak van IRA in Ulster LONDEN (GPD) De Noordierse minister van Binnenlandse Zaken, John Taylor (34) is gisteravond ernstig gewond door een moordaan slag. Taylor, die tevens optreedt als plaatsvervangend premier, werd van uit een rijdende auto onder vuur ge nomen toen hij zijn kantoor in Ar magh verliet en plaatsnam in zijn auto. Hij werd door enkele kogels uit een atuomatisch wapen in hoofd en borst getroffen. Onmiddellijk na de aanslag werd hij in een ziekenhuis in de Noordierse hoofdstad geope reerd. Zijn toestand werd eerst om schreven als „zeer ernstig", maar na een spoedoperatie sprak men van „bevredigend". Het is voor de tweede maal in en kele maanden tijds dat de geweld daden van Ierse terroristen zich richten tegen vooraanstaande poli tici. Kort voor Kerstmis werd de 65- jarige Noordierse senator Barnhili in zijn woning vermoord, naar men aanneemt door twee leden van het IRA. John Taylor, een ingenieur, is ge trouwd met een 21-jarige vrouw, die over drie maanden haar eerste kind verwacht. Hij staat bekend als een van de grote voorstanders van een keihard, compromisloos beleid tegen de terroristen van het IRA. De Britse premier Heath heefteen persoonlijke boodschap aan Tay lors vrouw gezonden. Labourleider Wilson en de Ierse kardinaal Con way verklaarden geschokt te zijn. De Noordierse regeringsleider Faulkner zei dat het IRA zich steeds meer verlaagt, en zich eens temeer heeft ontpopt als een stel „meedogenloze en moordlustige desperado's" Belfast is gisteren de hele dag zeer onrustig geweest. Bij bomexplo sies in het centrum van de stad werden zeker 25 personen gewond. De politie in Londen heeft intussen twee mannen aangehouden, die worden verdacht van de bomaan slag op de Engelse legerplaats Al- dershot eerder deze week, waarby zeven personen om het leven kwa men. met hen daadwerkelijk tot uitdruk king te brengen. Minister van Agt merkt op dat de eenstemmingheid van de rechterlijke adviezen voor de regering aanlei ding was om gratie te verkiezen bo ven een wetswijziging die voorwaar delijke invrijheidstelling voor levens lang gestraften zonder uitzondering mogelijk zou maken. Een wetsvoor stel daartoe zou de spanning, in de afgelopen dagen zo duidelijk is gebleken, geruime tijd doen voortduren. Overigens meent hij dat aan zo'n wetswijziging op zich zelf behoefte bestaat. Waar het om gaat "Het gaat hier niet om het ho noreren van een aanspraak op vrij lating die die drie zouden hebben. Waar het wel om gaat, en wat naar de overtuiging van de minister in de ze beslissend moet zijn, is de vraag of wij kunnen aanvaarden dat deze drie ons brengen tot verzaking van een der grondbeginselen van onze strafrechtspleging. Tot die grondbe ginselen behoort de regel, dat eer gevangenisstraf moet worden beëin digd wanneer zij ontaardtin 'n vrij heidsberoving, die noch uit het oog punt van speciale en generale pre ventie, noch uit dat van beveiliging van de maatschappij zin heeft". Minister Van Agt meent dat ons land, in deze tijd, executie van levenslange gevangenisstraf tot de dood er op volgt, onverenigbaar is met de beginselen waarvan wij moeten uitgaan om de strafrechts toepassing inderdaad toepassing van recht te doen blijven. De d!rie oorlogsmisdadigers zullen na gratie naar Duitsland worden verwijderd en tot ongewenste vreem deling worden verklaard. Op grond van verkregen inlichtingen kan mi nister Van Agt meedelen dat hij provocaties bij de terugkeer van de drie uitgesloten acht. 'De Duitse pers maakt trouwens tot op heden nauwelijks melding van wat ons zo zeer beroert". De regering zal alles in het werk stellen schadelijke reacties in Duits land te voorkomen. De terugkeer van Lages in 1966 is daar te lande nauwelijks opgemerkt. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het openbaar enige malen uitdrukking gegeven aan belang stelling omtrent het verdere lot van de drie. Maar over eventuele vrijlating heeft geen enkel contact tussen de Duit se en de Nederlandse regering plaats gehad, zo luidt het antwoord van de minister op een aantal door tweede kamerleden gestelde vragen. V erantwoordelijkheid Inmiddels staat vast dat 't kabinet in zyn geheel de volle politieke verant- woordelijkheid voor deze kwestie aan vaardt. Op de vraag of er ministers in het kabinet zijn die zich tegen vrijlating verzetten heeft premier Biesheuvel geantwoord: "U zult geen enkele minister in dit kabinet horen zeggen dat hij de politieke verantwoordelijkheid niet aan vaardt". De berichten als zou minister Van Agt overwegen af te treden verwees de premier naar het iand der fabel tjes. "Ik heb het minister Van Agt gevraagd. Hij heeft daarover geen enkele mededeling, tegenover wie ook, gedaan", aldus mr. Biesheuvel. 94 PAGINA'S i Drs. J. P. A. Grutters van D'66 is een van de mensen die werkt aan zoals hy het noemt het „platform" van de progressieve concentratie. Daarin wordt dit weekeinde waarschyniyk de laat ste hand gelegd. Gruijters vertelt dat daarin de plannen van Mans- holt een belangryke plaats inne men. „We zullen de bevolkings groei moeten beperken zowel hier als in de ontwikkelingslanden", aldus drs. Grutters PAGINA 7 Volgens berichten uit Moskou zou Peking geen volledige afmars van de Amerikanen uit Azië willen PAGINA 11 Ard Schenk lootte op de 500 meter tegen de Zweed Koenig PAGINA 13 yóKxiuu/n MEUBELENI VEILIG GEKOCHT 1 IBU DE VAKMAN ADVERTENTIE DANSEN IS JONG Leer het nu hartstikke goed met leuke jongelui. Zondag 5 maart EVERT CASTELEIN Hedenmorgen (26 FebrJ, is aan het Utrechtse Veer al hier, eene dienstbode in het water gevallen, en door spoe dig aangebrachte hulp er uit gehaald. Bij de Erven Koosjes, te Haarlem, is verschenen eene lezing van den heer E. H. von Baumhauer over „de midde len ter verkrijging van zui vere lucht en goed drinkwate in de groote steden (Advertentie) Ter boek drukkerij van A. W. Sijthoff kan iemand geplaatst wor den, die de geschiktheid eeni- gé werkzaamheden te verrich ten: Vandaag 50 jaar geleden: Van de gebouwen van het Leidsch Diaconessenhuis wapperen de vlaggen ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan. Van heinde en ver re komen brieven kaartjes en telegrammen van dank bare patiënten, die aangena me herinneringen aan het huis hebben bewaard. Een Bulgaarsche student Tsjenakof, heeft in Mün- ihen twee revolverschoten gelost op ex-tsaar Ferdinand toen deze de operatie ver liet. De schoten misten. De iader noemde den ex-koning „een der ergste oorlogmis- dadigers. tuiens best affing ai te lang is uitgebleven"

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1