Yrd Schenk luel met 3ve König BEKERDUEL MET AJAX OPGESCHOVEN In Australië geen geharrewar met vrije schop nemen TITER HOUDT WOORD EN VERDEDIGT TITEL NIET U.V.5.-XERXES IOC wil programma 01. Spelen beperken opprestaties Stuttgart bij door-atletiek BAL GAAT DAN 13 METER VERDER TERDAG 26 FEBRUARI 1972 SPORT PAGINA 1» iKILTUNA Erhard Keiler heeft woord gehouden. Hij niet uitkomen in de strijd om de wereldkampioen- iappen sprint, dit weekeinde in Eskiltuna. „Ik wil op het ogtepunt van mijn carrière stoppen en daar ik door de pedwaywedstrijden op de ijsbaan in Inzeil na Sapporo voldoende gelegenheid heb gehad mij op dit wereld- jmpioenschap voor te bereiden, wil ik niet het risico lopen r een teleurstelling te beleven". )aarmee is het hoofdstuk Erhard de aanstaande tandarts, die '8 in Grenoble op de 500 meter ïpisch goud won, door een been- daarna lange tijd was uitge deeld, maar terugkwam en in in Sapporo wederom de snelste iter was op de Olympische Win- ipelen, afgesloten. Het toernooi is weliswaar niet door gedevalueerd, mist ongetwijfeld met Keiler in hen, die voor een hoofdrol een voorbestemd. >e kroon, die hy het vorige Jaar de ISU-sprintkampioenschappen winnaar op het hoofd kreeg ge kt, zal nu in Eskiltuna de inzet men voor de anderen, die gister- |nd bij loting werden ingedeeld I een spectaculaire openingscere- 'hie met vuurwerk, een toespraak i burgemeester Bengdgstafsson 'l het bordes van het stadhuis, bpetgeschal, muziek en koorzang. i Tevreden 'oor de Nederlandse heren had de mg een gunstig verloop, al is deze l aanzienlijk minder betekenis dan ir de lange afstanden. „Ik ben er t mee tevreden. Alle vier hebben een goede partner getroffen. Het fcngrykste is vooral, dat" er minste dat voorzie ik geen eilijkheden in dezQ ritten zullen Staan bij de kruising, immer toch i riskante zaak op de sprint, wan- '|r rijders van ongelijke kracht (en elkaar uitkomen", io luidde het korte commentaar .1 coach Leen Pfrommer, die drie zijn rijders tegen Zweedse tegen- (tiders zag loten. Ard Schenk, die vrijdagmiddag vijf uur pas in Eskiltuna arri- 'tde, in het zevende paar tegen de 'Jarige Ove KÖnig, het vorig jaar 'iter Keiler in Inzeil tweede en i 38,4 op een gedeelde vierde ats op de seizoenranglijst van de r meter. Blatchford 1 verliest proces ST. LOUIS (AP) De Ame- ikaanse kampioen hardrijden op je schaats, Neil Blatchford, (eeft gisteren zijn zaak voor het lerale Hof om de drie Ame- aanse hardrijders, die gese- iteerd zijn voor het sprint- ipioenschap in Eskilstuna, startverbod op te leggen feite al verloren. Blatchford stelde in- zijn a lacht dat de Amerikaanse ihaatsbond bij de selectie v Cargoll, Gary Jonland iter Eberling „willekeurig llig" te werk was gegaan. De .tum voor het proces latchford is op volgende week isteld, als de sprintkampioen- appen reeds zijn gehouden. Blatchford is houder van het anse record op de 500 leter. Tijdens de Olympische Winterspelen in Sapporo ein- lgde hij op de vijftiende plaats. Jan Bazen tegen de 21-Jarige student Johan Granath, zevende in het eindklassement in Inzeil, wiens grote kracht echter meer ligt op de 1000 dan op de 500 meter. Jan Bols in het voorlaatste paar tegen Goeran Claeson, die geen nadere irltroductie behoeft, maar ongetwijfeld niet tot de sprintelite behoort, evenmin trouwens als Bols. Jos Valentyn, Nederlands jong ste sprinter (19), kreeg als tegen stander „uitgeloot" de tot de grote favorieten behorende Rus Valery Moeratov, winnaar van het sprint kampioenschap van 1970 in West- Allis, met 39,8, goed voor de bronzen medaille in Sapporo en gevreesd op zowel de 500 als de 1000 meter. Andere- grote koppels, die uit de „bokaal" kwamen, waren de Noor Roar Groenwold en de Fin Seppo Haenuinen, aie de strijd openen En de pure sprinters Hasse Boerj es en Per Bjoerang in de achtste rit. Voor de 1000 meter wordt na de 500 meter geloot, hetgeen groepsge wijze geschiedt, rekening houdend met de krachtsverhouding op de kortste afstand. Loting 500 m De loting voor de 500 meter had het volgende resultaat: 1. Seppo Haenninen (Finl)Roar Groenwold (No), 2. Ottmar Brau- necker (Oost)—Horst Freese (Wld), 3. Valery Moeratov (Rusl)— Jos Va lentijn (Ned), 4. John Tipper <GB) Takyuki Hida (Jap), 5. Mieczyslaw Dzledzic (Pol)—Chao Wei-Chang (Chin), 6. Peter Eberling (US)— James Lynch (Austr), 7. Ove König (Zwed)—Ard Schenk (Ned), 8. Hasse Boerjes (Zwed)—Per Bjoerang (No), 9. Hans Lichtenstern (WDld)Ar chibald Marshall (GB), 10. Johan Granath (Zwed)—Jan Bazen (Ned), 11. Ho Chin-Shen (China)Grzegorz Wysocki (Pol), 12. Gary Jonland (VS)Ivar Eriksen (Noor), 13. Lasse Efskind (Noor)Mutshuhiko Maeda (Jap), 14. Vladymir Komarov (Rus) Colin Coates (Austr), 15. Leo Lin- kovesi (Finl)—Mats Wallberg (Zw), 16. Björn Tveter (Noor)Reinhard Kraus (WDld), 17. Jan Bols (Ned)— Goeran Claeson (Zwed), 18. Dan Car rol (VS) alleen. VOETBAL De Tsjechische olub Spar tak Praag heeft na de forse nederlagen tegen Feijenoord en Go Ahead Eagles (beide keren werd het 05) toch een overwin ning behaald op een Nederlandse eredivisieclub. Gisteravond verloor FC Den Bosch in het stadion De Vliert namelijk met 12 na een voor de Tsjechen voordelige rust stand van 01. VOETBAL Het elftal van Sparta B heeft gisteravond in Am- sterdam voor de competitie der B- elf tallen betaald voetbal (eerste klasse) tegen Ajax B met 20 ge- ADVERTENTEE Zondag 2.30 uur de belangrijke wedstrijd TOKIO (ANP) Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) is va plan het programma van de Zomer en Winterspelen in te krimpen en het aantal deelnemers te beperken. Kiyokawa, een der Japanse leden van het IOC, heeft verklaard dat bij de Spelen van Montreal en Denver (1976) 1 de nieuwe richtlijnen, waarover onlangs in Sapporo is beraadslaagd, moge lijk voor het eerst zullen gelden. De definitieve beslissing over de herziening van het programma en de daaruit voortvloeiende beperking van het aantal deelnemers zal worden genomen tijdens het congres in München in augustus. Het zou o.m. de bedoeling zijn het aantal zwemnummers terug te brengen van 32 tot 20. NEC verbitterd over verschuiven data NIJMEGEN Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB heeft besloten de bekerwedstrijd tussen Ajax en NEC, die oorspronkelijk voor 15 maart in Amsterdam was vastgesteld te verschuiven naar woensdag 29 maart. De competitiewed strijd tussen beide clubs blijft op 19 maart (in Nijmegen) ge programmeerd. [UTTGART (ANP) Rita ien-Jahn heeft gisteravond ty- s de atletiekwedstrijden op de tduitse indoorkampioenschappen ituttgart de 200 meter gewonnen !3,7 seconden, een tijd die nog mer in een zaal was gemaakt, gebeurde niet eens in de finale, r in een serie. De beste wereld- tatie stond op naam van een sre Westduitse, Annelie Wilden de Amerikaanse Edith McGuire K 24,1 seconden. 0 wallend was voorts de prestatie de pas 17-jarige atleet uit chen, Hans-Jürgen Wildfoer- die het hoogsprongen won met iter 15. Michael Sauer zegevier- op het hinkstapspringen mei i 35 en Liesel Westermann were ne kogelstoten met 16 m 72 Wenen vestigde de Oostenrijkse pioene Gusenbauer gisteravond nieuw wereldrecord indoor - jspringen door 1.89 meter te ze- in. Zij verbeterde hiermee het lande record, dat ook op haar a stond, met één centimeter. Manager Wil Jansen van NEC ver klaarde dat een gevoel van machte loosheid bezit van hem had geno men. „Ik had zeker niet verwacht dat de beslissing op zo'n korte termijn af zou komen. Het verbaast me dat de KNVB onze belangen zo snel opzij kan schuiven". Jansen zei dat NEC geen acties tegen het besluit gaat ondernemen. „Dat heeft toch geen zin. Wy zyn nu eenmaal de zwakste party. Voor ons wordt het program ma nu wel heel zwaar". NEC treft nu achtereenvolgens Ajax (voor de competitie) op 19 maart, FC Twente op 26 maart, Ajax (voor de beker) op 29 maart en FC Den Haag op 3 april (tweede paasdag). „Als Ajax zich nu plaatst voor de halve finales van het toernooi om de Europacup komt ons bekerduel weer ongelegen" aldus Jansen. Boete Excelsior De tuchtcommissie betaald voet bal van de KNVB heeft aan de Rot terdamse eredivisieclub Excelsior een geldboete opgelegd van 1500 gulden, waarvan 1000 gulden voorwaardeiyk, zulks met een proeftyd van een Jaar. De reden van de straf is het feit dat er onmiddeliyk na afloop van de wedstryd Excelsior—Haarlem (13 februari) ongeregeldheden hebben plaats gehad, waarby de scheids rechter werd bespuwd en een van de grensrechters een schop tegen de en kels kreeg. Naar aanleiding hiervan heeft de KNVB Excelsior verplicht voor 1 mei een „kooi" te maken tussen de uit gang van het speelveld en de Ingang van de kleedkamers. De grondtech- nische dienst van de voetbalbond zal controleren of deze kool aan de voorschriften voldoet. De tuchtcommissie heeft voorts besloten de proeftyd van de lopende voorwaardelijke straf van de HVC- speler Maas te verlengen met een Jaar. Maas werd op 21 oktober 1971 gestraft wegens zyn gedrag in de wedstryd Wageningen—HVC. Nu is zyn straf verlengd, omdat hy tydens het duel HVC—Blauw-Wit (13 fe bruari) geprobeerd heeft een tegen stander te trappen. De proeftyd van Maas loopt nu af op 21 oktober 1973 Mini-wereldbekei De president van de Braziliaanse voetbalbond Joao Havelange be zoekt Europa om ploegen te „ronse len" voor het toernooi om de zo genoemde mini-wereldbeker, dat deze zomer in Brazilië wordt ge houden. Nu oud-wereldkampioen En geland en West-Duitsland te kennen hebben gegeven niet deel te willen nemen hoopt men ln Zuid-Amerika op de komst van Italië. (Zes Euro pese landen hebben toegehapt dat zyn: Schotland, Oostenrijk .Rusland, Zuidslavië, Portugal en Frankryk. Jan Huybrechts loting KNVB-beker komt voor Ajax ongelukkig uit I Ard Schenk mag dan pas de tweede Nederlander, na Jaap Eden in 1896, zyn die een wereldkampioenschap won door vier afstanden te winnen, hy is toch de eerste Nederlander die wereldkampioen werd door alle afstanden te winnen zonder dat er een schaatsbaan naar hem genoemd is. Schenk is ook de eerste inwoner van Anna Pau lo wna die wereldkampioen werd. Bovendien is hy de eerste schaatser die wereldkampioen werd wiens vader eerder coach was van de nationale schaats ploeg. Verder is Ard de langste schaatser die ooit de 500 meter won by de wereldkampioen schappen, en hy is ook de eer ste die een Adidas-Jasje droeg tydens de prysuitreiking. Door Nico Scheepmaker Tevens is hy de eerste die ooit het winnen van drie gouden me dailles op de Olympische Win terspelen combineerde met een val in de eerste van de 500 meters die hy nog gaan moest. Geen enkele schaatser voor hem, die ooit een der afstanden won by de wereldkampioenschappen, had Ard als voornaam of Schenk als achternaam: ook in dat op zicht is hij uniek. Een ding is Jammer: Schenk kan er niet op bogen de eerste wereldkampi oen te zyn wiens achternaam zes letters telt. Hy werd daarin voorgegaan door Wathen (Fin land) in 1901, Larsen (Noorwe gen) in 1924 en Stenin (Rus land) in 1960. De kortste wereldkampioen was Moe, drie letters, op de voet gevolgd door Eden, vier letters. Ook Ström, Pajor en Maier moest Schenk nog voor laten gaan. Met De Gaulle en Luns heeft Ard Schenk gemeen, dat overal waar hy logeert speciale lange bedden voor hem in el kaar worden gezet, terwyl ook de meisjes die hy aangeboden krijgt gemiddeld 12 centimeter langer zyn dan het gemiddelde aanbod. Angst keeper Peter Handke is vooral be kend geworden door zyn toneel stukken die in Nederland door toneelgroep Theater zyn opge voerd „Publikumsbeschimpfung" (on der de titel .Hooggeëerd Publiek' wat ironisch was, want het stuk bestond eruit dat de vier ac teurs het publiek stonden uit te schelden), en „Kaspar". By Bruna is nu een korte roman van hem verschenen, getiteld „De angst van de doelman voor de strafschop". Het Algemeen Handelsblad noemde het verhaal „even fas cinerend als onbegrypeiyk", de Leeuwarder Courant sprak van „een voortreffeiyk geschreven roman", en dat is allebei waar, zonder dat ik in deze sportru- briek nu de indruk wil wekken dat deze roman te vergelyken is met „De Ajacieden" van Maarten de Vos, of zelfs maar met „de prof" van Brian Glan- ville, want een echt voetbal-ver haal is het niet, al gaat het over de angsten van een voormalige keeper, en kreeg de roman het motto mee: „De doelman zag hoe de bal over de lyn rolde Maar de roman eindigt toch wel met een voetbalsituatie, die ik ter kennismaking voor u zal citeren. De ex-doelverdediger Bloch vraagt aan een andere toeschouwer by een wedstryd, of hy al eens heeft geprobeerd om by een aanval niet naar de aanvallers te kyken maar naar de doelman op wiens doel de aanvallers met de bal af komen. „Het is heel moeiiyk om niet naar de spelers en naar de bal, maar naar de doelman te ky ken", zei Bloch. „Je moet Je blik van de bal losrukken, het is iets volstrekt onnatuüriyks". In plaats van de bal ziet men de doelman, hoe hy, met de han den in zyn zy, naar voren loopt, terugloopt, naar links en rechts vooroverbuigt en tegen de ver dedigers schreeuwt. „Gewoon- ïyk zie Je hem immers pas als de bal al op het doel wordt ge schoten". Ze liepen samen langs de zy- ïyn. Bloch hoorde een gehyg alsof de grensrechter hen voor- byrende. „Het is een merkwaar dig gezicht, de doelman zo zon der bal, maar in afwachting van de bal heen en weer te zien rennen", zei hy. Hy kon er niet lang naar ky ken, antwoordde de vertegen woordiger. Onwillekeurig keek hy toch dadeiyk weer naar de aanvallers. Als Je naar de doel man keek had Je het gevoel dat Je scheel moest kyken. Het was net als wanneer Je iemand naar de deur zag lopen en daarby in plaats van naar de man naar de deurklink keek. Je hoofd doet er pyn van en Je kunt niet goed meer ademen. „Je went eraan", zei Bloch, „maar het is belacheiyk". Er werd een strafschop gegeven. Alle toeschouwers liepen te hoop achter het doel. „De doelman vraagt zich af in welke hoek de ander zal schieten", zei Bloch. „Als hy de schutter kent weet hy wel de hoek die in de regel neemt. Maar het is ook mogelyk dat de spe ler die de strafschop neemt daar rekening mee houdt. Dus vraagt de doelman zich vervolgens af of de bal deze keer niet in de andere hoek komt. Maar wat nu, als de schutter nog steeds met de doelman meedenkt en nu i toch in de gebrulkeiyke hoek zal schieten, enzovoorts, enzo voorts". Bloch zag hoe de een na de ander alle spelers het straf schopgebied verlieten. De spe ler, die de strafschop nam, leg de de bal goed. Daarna liep hy achterwaarts het strafschop gebied uit. „Als de schutter zyn aanloop neemt, duidt de doel man onwillekeurig, kort voordat de bal wordt geschoten al met zyn lichaam de hoek aan waar in hy zal duikelen en de schut ter kan rustig in de andere hoek schieten", zei Bloch. „De doel man kan evengoed proberen met een strohalm een deur open te breken'. De schutter kwam plotseling op de bal af. De doel man die een knalgele trui droeg, bleef volkomen onbeweeglyk staan, en de speler die de straf schop nam schoot de bal in zyn handen. Klein verschil „Football Monthly", het En gelse voetbalmaandblad, heeft zyn lezers het ideale huidige Engelse elftal laten kiezen, „Engels" tussen aanhalingste kens, want het elftal bestaat uit zeven Engelsen, twee Ieren (één van elke kant), één Schot en één Welshman. Ik geef u even de opstelling. Doel: Banks. Ach ter: Todd, England, Moore en Cooper. Midden: Bremner, Giles en Bell. Voor: Lee, Chivers en Best. Die opstelling is niet wereld schokkend, zomin als een door lezers van byvoorbeeld VI sa mengesteld Nederlands elftal veel zou verschillen van het Fadrhonc-elftal. Er is echter een ding waarop ik even wil wyzen. Het Nederlands elftal dat vorige week tegen Grieken land speelde, telde vyf Ajacie den, één PSV-er, één Sparta - speler, één speler van NEC en drie Feyenoorders. In totaal wa ren dus vyf clubs vertegenwoor digd, en werden acht spelers door slechts twee clubs „toege leverd". Het lezerselftal van ..Football Monthly" bevat 3 spe lers van Leeds, 2 van Manche- ser City, 2 van Tottenham Hot spur, 1 van Stoke City, 1 van Derby County, 1 van West Ham United en 1 van Manchester United. Ard Schenk langer bed Een bewys dus alweer, dat de topvoetballers evenwichtiger over de Engelse clubs verdeeld zyn dan in Nederland. Overigens is het wel zo, dat die spelers voor het merendeel afkomstig zyn uit de topclubs. Momenteel staat Manchester City bovenaan in de le divisie, op de tweede plaats staat Leeds, derde is Derby County, zy leveren samen zes spelers. OpmerkeUjk is dat Ar senal, op de vierde plaats, en toch nog altyd de kampioen, niet één speler bydroeg, wel weer Tottenham, dat op de vyfde plaats staat, met evenveel pun ten als Manchester United. Het is dus toch zo, dat 9 van de 11 gekozenen in clubs spelen die de eerste vyf plaatsen in de eerste divisie van 22 clubs in nemen. En hetzelfde kan ge zegd worden van het Nederlands elftal: 9 van de 11 gekozenen waren afkomstig van clubs die de eerste drie plaatsen innemen in onze competitie van 18 clubs. Het verschil is dan misschien toch niet zo erg groot als we aldoor gevreesd hebben. Strafschopstraf Een lezer uit Australië meldt aan „Football Monthly" hoe het Australische voetbal het euvel heeft opgelost van de vrye schop, die by ons altyd tot ge harrewar aanleiding geeft. De overtreder trapt de bal nog even weg, hy treuzelt met het afgeven van de bal aan de tegenparty, iemand gaat voor de bal staan om het snel nemen van de vrye schop te belemme ren, het muurtje stelt zich om te beginnen op op een afstand van 6 meter, enz. enz. In Australië hebben ze een heel eenvoudig middel uitgevon den om dat tegen te gaan. Een speler van de party die de vrye schop veroorzaakt heeft, moet de bal onmiddeliyk aan de tegenparty geven en zich op ne gen meter afstand van de bal opstellen. Net als by ons dus. Doet hy dat niet, of begint hy met de scheidsrechter te argu menteren, dan legt de scheids rechter de bal 13 meter (15 yards) verder in de richting van het doel. Staat men dan nog te dichtby, of biyft men protesteren, dan gaat de bal nog eens 13 meter verder, net zolang tot het gezeur voorby is. Simpel, maar erg effectiefnaar het schynt, want de overtreders weten in Australië niet hoe gauw zy de bal moeten afgeven en op afstand moeten gaan staan. Resteert alleen nog de vraag, wat de scheidsrechter doet als de vrye schop gegeven wordt op 55 yards (50 meter) afstand van het doel, en de overtredende party tot 3 maal toe in gebreke biyft. De bal ligt dan inmiddels in het strafschopgebied, promo veert de vrye schop dan tot penalty? En als de verdedigen de party dan nóg halsstarrig biyft. draagt de scheidsrechter de bal dan het doel in, en kent hy een doelpunt toe? Ik hoop van wel.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13