Peking wil geen volledige afmars van V.S. uit Azië Regering in Bonn gaf 16 miljoen aan de vijf Palestijnse afpersers In Zambia één partij REDT TED "GOOD OLD ENGLAND"? Veldslag in Parijs in vogelvlucht in vogelvlucht ZATERDAG 26 FEBRUARI 1972 BUITENLAND PEKING (DPA/AFP/Reuter) De tafelredes van presi dent Nixon en premier Tsjoe En-lai tijdens het afscheidsdiner van gisteren hebben geen onthullingen gebracht wat betreft het verloop van de besprekingen van de afgelopen vijf dagen. Beide leiders onderstreepten het nut van de besprekingen en drongen aan op voortzetting van de contacten en toenadering tussen de volkeren van de Verenigde Staten en China. Teleurstellend nemen aan de Indochinese oorlog vol ledig hadden genegeerd sinds Nixon maandag in Peking was aangeko men. bit is in scherp contrast met de lijn die de „Chinese propaganda-me dia" voorheen aanhielden toen zij voortdurend aanvallen deden op de Verenigde Staten, aldus radio-Mos kou. Een andere opmerkelijke vedkla- ring rond het bezoek van Nixon kwam uit de Chinese hoofdstad zelf. Na afloop van het Amerikaanse be zoek aan de „verboden stad" zei maarschalk Jen Tsjen-Jing dat presi dent Nixon „vrede en een goede oogst" heeft meegebracht. Dit com pliment van een belangrijk Chinees persoon als de maarschalk lijkt een betekenis te hebben die ver uitgaat Sommige Amerikaanse waarne mers vinden het teleurstellend dat Nixon en Tsjoe niet repten over con crete resultaten van hun gedachten- wisseling. De reden daarvoor is mo gelijk dat Chinezen en Amerikanen bezig zijn met het opstellen gemeenschappelijk communiqué, dat waarschijnlijk pas na Nixons vertrek vrijgegeven zal worden. Amerikaan se kringen hebben gisteren bevestigd dat een gemeenschappelijke verkla ring in de maak is De vijfdaagse besprekingen lijken uit te monden in een „verklaring van vreedzame samenleving", die de weg moet vrij maken voor herstel normale diplomatieke betrekkingen, boven een eenvoudige beleefheidsfor- De Chinezen schijnen meer haast te mule. „Wij hopen", zei de maar- willen maken met die normalisering schalk nog, „dat de volken van onze dan Washington wenselijk vindt. In beide landen en van de gehele we- geen van de uitspraken is ook maar reld wel zullen varen bij de vrede en een zinspeling te vinden over de ter- de overvloedige oogst", mijn die nodig is voor het herstel maarschalk Jen Tsjen-jing dat presi- van de diplomatieke betrekkingen, de belangrijkste politieke persoon- 'Over de voornaamste hinderpalen die lijkheid in de Chinese hiërarchie na een normalisering in de weg staan, premier Tsjoe En-lai en hy schijnt de zoals Taiwan en Indo-China, hebben hoogste figuur in het militaire appa- Nixon noch Tsjoe in het openbaar raat te zijn nu Lin Piao verdwenen met een woord gerept. is. Volgens zegslieden in Peking is Nixon duidelijk te verstaan gegeven over Vietnam slechts op één plaats onderhandeld kan worden: in Parijs. Dat zou een teleurstelling be tekenen voor Nixon, die hoop koes terde op een „eervolle oplossingvan kwestie-Vietnam" als beloning r zijn toenadering tot China, Niet temin leken beide partijen tijdens het afscheidsdiner dat de Amerika nen hun gastheren aanboden, tevre den over het resultaat van hun over- J Na het diner reist het Amerikaan se gezelschap samen met onder meer premier Tsjoe En-lai naar Hangtsjoe. Vanochtend (omstreeks) middernacht onze tijd) werd hij daar verwacht. Na overnachting in Hangtsjoe reist Nixon naar Sjanghai, i waar hij de zondag doorbrengt. BONN (DPA) Een Arabische heeft aan de kaping van de jumbo- len geposte brief laten weten, Maandagochtend vertrekken de Ame- ondergrondse organisatie met uit- Jet van de Westduitse Lufthansa zij vijf miljoen dollar moesten heb- rikanen dan weer naar de Verenigde stekende internationale verbindingen vijf miljoen dollar (circa 16,25 mil- Staten. iJoen gulden) "verdiend". Dit heeft de Westduitse minister van Verkeer, I Leber, gisteren in Bonn onthuld. Hij Duitse auto-fusie? Grote aan- I zei dat de bondsregering het geld deelhouders van Volkswagen, Daim- had betaald als losprijs dat De weg volgend die het Kremlin is ingeslagen sinds president Nixon zich in Peking bevindt, heeft radio-Mos kou gisteren gezegd, dat China wiJ dat de Verenigde Staten een rol in Azië spelen en zich niet volledig uit het gebied terugtrekken. Volgens het Hongkong opgevange radiobericht China Amerika hebben gevraagd i „bepaalde rol" in Azië te spelen. „gezaghebber.de kringen" zou zijn vernomen dat Peking geen vol ledige Amerikaanse terugtrekking uit Azië wil. President Nixon en premier Tsjou En-lai gebruikten warme handdoekjes nadat zij ten af scheid hadden gegeten op Pe- kings luchthavenvanwaar de Amerikaanse president vertrok naar Hang Chow. President Kaoenda van Zambia (zuidelijk Afrika) heeft gisteren mee gedeeld dat hij heeft besloten van Zambia een staat met maar één partij te maken. Oppositieleider Nkoemboela heeft gezegd begin volgende week te zullen laten weten of zijn partij meedoet of j niet, Kaoenda maakte duidelijk dat j LONDEN Is Edward Heath de „man voor het Uur" zoals Churchill het was in mei 1940? Het lijkt mis schien een idiote vraag. Maar het is een vraag die hier door geenszins idiote lieden, zoals de politieke commentator van de Sunday Times, reeds gesteld een al bijna even ge vaarlijke crisis door als die waaruit Sir Winston zijn benarde volk red de. En net zoals hij, dank zij zijn vurig, romantisch temperament ge knipt was voor de rol van St. Joris worstelend met de nazi-draak, zo zou de koude, prozaïsche Ted de „man voor het Uur" kunnen blijken Door James Huizinga Vrijgelaten Een hof van beroep in Rome heeft gisteren de vrijlating gelast van vijf rechts-radicalen, die 6inds maart van het vorig jaar ge vangen werden gehouden op beschul diging van deelneming aan een sa menzwering voor een rechtse staatsgreep. Volgens het vonnis ont breken de bewijzen. ler-Benz en BMW beraadslagen op veertien het ogenblik over de eventeelu fusie j "absoluut dezer drie maatschappijen om zo den". De 174 passagiers waren te komen tot een enorm Westduits al vrijgelaten, automobielenconcern, aldus meldt het zakenblad "Kapital". Het drie tal heeft een jaaromzet van 7,8 mil jard dollar en de combinatie zou na General Motors en Ford de groot ste ter wereld zijn. ben. Dit geld moest in verschillen de valuta's en in voorgeschreven coupures in de Libanese hoofdstad worden bezorgd. Als niet binnen een etmaal aan deze eis zou zijn vol- j zyn besluit definitief is. Hij verbood j daan, zou het toestel op het vlieg- op 4 februari een van de twee oppo- bemanningsleden, die veld van Aden, waar het sinds dins- sitiepartyen, de vijf maanden oude levensgevaar verkeer- dagochtend stond, met de veertien Verenigde Progressieve party en zet- bemanningsleden worden opgebla- te 123 leiders ervan gevangen onder zen. De Westduitse minister sprak tember 1970 vier internationale keersvliegtuigen kaapte en opblies. Mevrouw Jacqueline Onassis Dat op naar het Leber noemde de kapers "de j van een "perfecte misdaad". Aan- bloeddorstigste groep waarmee men j gezien men er van overtuigd was, tot dusver te maken heeft gehad", j dat de ontvoerders hun dreigement Het betrof een "dochter-onderne- zouden uitvoeren, was het gevraag- ming" van het "Volksfront voor de de geld gegeven. Toen dit op de af- bevrijding van Palestina" van de gesproken plaats was overgedragen, Palestijnse arts Habas.j, dat in sep- kregen de kapers het sein om de be- het resp. Swissair, BOAC en de Ameri- New York, waar aangespannen tegen de hardnek- kiJtoUraa, ZujU Galella. De den gezet. voormalige Amerikaanse presi dentsvrouw wenst dat Gallela wordt bevolen dat hij op tenmin ste 200 yards afstand blijft haar en haar familie. De vijf kapers, die volgens Leber voor een deel bij namen bekend zijn, hadden op een gegeven moment dins dag de Lufthansa via een in Keu- manning vrij te laten toestel te ontruimen. Na korte tijd door de politie van de volksrepubliek Zuid-Jemen te zijn vastgehouden, werden zij vrijgelaten. Behalve het losgeld kost de kaping de Lufthansa ook "verscheidene hon derdduizenden marken" aan gederf de inkomsten, aldus minister Leber. Hij zei dat de veertien bemannings leden drie weken extra-vakantie krijgen om op hun verhaal te ko- wie de vroegere vice-president Kan- wepwe. De presiident zei Nkoemboe- la's partij die 20 zetels in het parle ment heeft niet te zullen ontbinden. Het parlement blijft bestaan tot de grondwet is geamendeerd. Misdadig De politie van Nenea- ton in Engeland zoekt naar een vrachtautochauffeur, die 36 vaten cyanide een voorraad die vol doende is om een miljoen mensem te doden heeft achtergelaten op het terrein van een oude steenfa briek. die thans als speelterrein voor de Jeugd wordt gebruikt. De vaten zijn op bevel van de politie van Warwickshire door een vuilop- haalbedrijf verwijderd De toestand van de vaten was bijzonder slecht, sommige lekten zelfs al. te zijn nu het gevaar dat zijn volk bedreigt een heel andere vorm heeft aangenomen. Dat gevaar is een verval van de parlementaire en democratische ze den waar dit land zo lang en met zoveel reden prat op is gegaan, een onrustbarend om zich heen grijpen van een soort van anarchie, een ere sie van het traditioneel respec voor wet, orde en gezag, een nei ging tot gewelddadigheid die he land „onregeerbaar" dreigt te ma ken en de Sunday Times zelfs aar de „de Weimar-Republiek" doel denken. Het klinkt allemaal erg alarmerend Maar het komt geenszins uit ultra conservatieve hoek, waar men bij de geringste ordeverstoring gaarne met zulke grote woorden schermt. Er gebeurt zoveel dat kort geleden nog vrijwel ondenkbaar zou zijn ge weest. Als de stakende mijnwerkers hun strijd om een sterk inflatoire loonstijging hebben gewonnen, dan hebben zij dat voor een belangrijk deel te danken aan een strljdme- thode die hier zelden op zulke schaal is toegepast; lichamelijke in timidatie van werkwilligen. Handgemeen En wat nog wel zo bedenkelijk is, is dat het thans zelfs in het parle ment herhaaldelijk tot handgemeen komt. Dat Bernadette Devlin, de jeugdige socialiste uit Ulster, in be grijpelijke opwinding over de schietpartij waarbij dertien van haar streekgenoten het leven lieten, minister Maudling letterlijk in de haren vloog, is nog tot daaraan toe. Onrustbarender, maar de mening van velen, was dat de voorzitter het niet eens nodig achtte haar een re primande toe te dienen en dat een paar dagen later een mijnwerkers vertegenwoordiger in het Lagerhuis al even ongestraft kon dreigen dat hij zijn kiezers onder zekere om standigheden tot „geweld, geweld, geweld!" zou aansporen. Maar haar diepterecord sloeg de „mother of pariaments". zoals Westminster eens placht te heten, met de beschamende vertoning na de stemming waarbij Heath, dank zij de hulp van vijf liberalen, met de voeten over de Europese sloot kwam. Men zal gelezen hebben hoe een groepje socialistische Lagerhuis leden daarop reageerde met de libe ral eleider telijk te gaan. Alsof him eigen leiders, overtuigde Europeanen zoals Jenkins en Stewart, hun par tij een kwartier eerder al niet ge noeg in diskrediet hadden gebracht door hun dappere woorden van ver leden jaar oktober, toen zij voor Europa stemden, thans maar weer in te slikken! Weliswaar is het mo gelijk, zoals hier in een vroeger ar tikel reeds betoogd, him gedrag met veel goede wil en subitiliteit goed te praten. Maar wanneer sommigen Het ligt voor de hand, dat de lei ders van de Sowjet-Unie het bezoek van president Nixon aan Peking achterdochtig in het oog houden. Op merkelijk is, dat de grote bladen in Moskou weinig aandacht schenken aarr deze voor het Kremlin toch zo belangrijke gebeurtenis en dat de radio pas na drie andere buiten landse berichten melding maakte van Nixons gesprek met Mao Tse-toeng en Tsjoe En-lai. Maar deze tactiek van bagatelliseren kan moeilijk een zekere mate van verontrusting camou fleren, zoals die bijv. door Charlotte Saikowski, correspondente in Mos kou van „The Christian Science Mo nitor" uit de mond van verscheidene Russen werd opgetekend. De Russen en de Amerikanen moeten vrienden zijn, zo luidde een van die uitlatin gen, „want de Russen hebben méér met de Amerikanen gemeen dan Washington met Peking". Een andere uitspraak: „Hoe kunnen jullie, Ame rikanen, tot een akkoord komen met zo'n tirannieke gemeenschap, waar de leiding het volk overstelpt met maoistische propaganda en waar 800 •nilJ oen mensen in robots veranderd iijn?" Vooral dit laatste, zo voegt de correspondente daaraan toe, klinkt bijna als zelfspot uit de mond van aen onderdaan van een land, dat tientallen Jaren gebukt ging onder aen van de ergste dictaturen uit de geschiedenis der mensheid en waar tot op dit ogenblik massa-propagan- ia net zo zeer gemeengoed is als in China. Vreemd, dat Russen zo wei nig oog hebben voor de gebreken van hun eigen bestuur, dat zij de Ameri kanen dit soort verwijten doen. Wat intussen de diepste achtergrond van de Amerikaanse toenadering tot China ook moge zijn, dat daarin on gerustheid over de Sowjetrussische expansie een rol speelt zal niemand willen ontkennen. De inval in Tsjecho-Slowakije, de voortdurende bedreiging van Oost-Europa met de Brezjnew-leer (op grond waarvan het Kremlin zich het recht toekent „ongehoorzame" satellietstaten met geweld tot de orde te roepen), de schoten aan de Oessoeri, het ver schijnen van de Sowjetrussische vloot in de Middellandse Zee en nu ook in de Indische Oceaan, de nieuwe mili taire contacten met Egypte, het partij kiezen voor India in het con flict met Pakistan, de verontrusten de versterking van de Sowjetrussi sche bewapening ondanks stichtelijke praatjes over de noodzaak van vei ligheidsconferenties dit alles en nog meer is zowel voor Amerika als China (sommige punten voor de een meer dan voor de ander) reden ge weest het probleem van de onder linge machtsverhoudingen nader te bezien. Men behoeft nog niet dade lijk aan een Amerikaans-Chinees eenheidsfront tegenover de Sowjet- Unie te denken. Toch is het een en ander reden genoeg om een vraag teken te zetten achter de hierboven geciteerde Russische uitspraak, dat de Amerikanen en de Russen méér met elkaar gemeen hebben dan de Amerikanen en de Chinezen. Het is dan ook de vraag of deze stap van Nixon om in Peking te gaan praten typisch-Nixoniaans mag heten. Ver moedelijk zou een andere president op grond van de Amerikaanse be langen, hetzelfde hebben gedaan. Mag men dus Nixons bezoek aan China beschouwen als een Ameri kaanse poging om de druk van de kant van de Sowjet-Unie te verlich ten, hetzelfde geldt voor China, dat eveneens streeft naar een tegenwicht voor de gevaren, die het van de zyde van het Kremlin ducht. Een drie hoeksverhouding van de (potentieel-) machtigste staten ter wereld heeft dus de plaats ingenomen van het tot nu toe bestaande dualisme. De vraag is dit op den duur meer voor- dan nadelen oplevert. Leiding van de we reld door twee grote mogendheden, die elkaar in evenwicht houden, kan profijtelijk zijn, mits die tweevou digheid niet verandert in tweedracht. En zover leek het toch langzamer hand wel te zijn gekomen. Terwijl Amerika buiten zijn grenzen steeds voorzichtiger lijkt te worden en zelfs ten aanzien van Europa een politiek van minder bemoeiing volgt, is de Sowjet-Unie steeds expansiever ge worden. Van de twee paarden voor de werldwagen trekt de een duidelijk harder dan de ander, niet echter om die wagen sneller uit het moeras te halen, maar om zichzelf in een be tere positie te plaatsen. Een soortge- lijk gevoel moet ook in Peking de overhand hebben gehad. Zó gezien zijn de gemeenschappelijke belangen van Washington en Peking groter dan de contrasten Toch zou het. zo lang Nixon zijn bezoek aan het Kremlin nog niet achter de rug heeft en daar heeft kunnen polsen welke indruk zijn reis naar China heeft I gemaakt, onverstandig zijn van „nau- I we betrekkingen" tussen de Verenigde Staten en China te spreken. Het is trouwens, zoals de „Frankfurter All- gemeine Zeitung" dezer dagen terecht opmerkte, allerminst onmogelijk, dat de nieuwe driehoek van geval tot ge val uiteenlopende combinaties ople vert. Er zijn dus wel degelijk varia bele samenhangen mogelijk: Ameri ka met China tegenover de Sowjet- Unie, Moskou en Washington tegen Peking ofRussen en Chinezen contra de Amerikanen. Daarbij komt, dat ook met de groei van andere machten gerekend moet worden: ook Japan en de Europese eenheid tellen mee en zullen zich waarschijnlijk steeds meer doen gelden. In dit ver band is de landkaart in een van de bureaus van de Amerikaanse Har vard universiteit belangwekkend. Daarop is aldus David K. Willis, voormalig correspondent in Tökio van de „Christian Science Monitor" in een artikel in dit blad Japan even groot afgebeeld als China. De teke naar is namelijk niet van de geogra fische omvang van beide landen uit gegaan maar van de economische be tekenis. Die kaart dateert uit 1964. Zou men thans een dergelijke kaart vervaardigen, dan zou Japan zelfs driemaal zo groot als het Chinese vasteland getekend moeten worden. Iets dergelijks, zo zou men daaraan kunnen toevoegen, geldt ook voor de Tien van Europa, die gezamenlijk een enorme economische macht verte genwoordigen. die evenmin als Japan onderschat mag worden. Tegen deze achtergrond gezien is het zelfs mo- j gelyk, dat de Drie-van-nu binnen afzienbare tijd worden omgezet in de I Grote Vijf. 1 RL mnner partijgenoten bovendien nog iet recht menen te hebben de libe- alen aan te vliegen omdat zij hun iuropese geloofsovertuiging wel :.rouw zijn gebleven, dan is het de nan in de straat niet kwalijk te nemen als hij balen zou krijgen van de taferelen die zijn politici hem tegenwoordig te bieden hebben. En mede daardoor die vrees, sterk overdreven als zij mij vooralsnog lijkt, dat Westminster een zelfde lot als Weimar beschoren zou kunnen zijn. Verbittering Is Ted Heath de man om zijn volk daarvoor te behoeden? Of is hy, zoals zijn vijanden volhouden, de man die dit gevaar zelf heeft opge roepen door de politieke verbittering welke hij met zijn politiek heeft gewekt? Voor hen is hij de belicha ming van een koude, harteloze, doc- trinair-kapitalistische klassepolitiek, de gezworen vijand van de vakbon den, een typisch produkt van het kleine middenstands-milieu waaruit hij zou stammen (in feite werkte zijn vader, begonnen als timmer man, zich daartoe op, net zoals zijn moeder haar brood verdiende ale dienstbode). Voor zijn vrienden is hij uiteraard een geheel andere figuur, een man die de vakverenigingen aandurft in zijn strijd tegen de inflatie en ten dien einde zelfs een periode van groeiende werkloosheid voor zijn rekening durft nemen omdat hij, in tegenstelling tot voorgangers als Home, MacMillan of Eden, niet ge remd wordt door het schuldcomplex tegenover de arbeidersklasse dat zij aan hun geprovilegieerde afkomst ontleenden. Maar er is één ding waar vriend en vijand het wel over eens zijn. Dat is Heath's ijzeren wilskracht, door zijn aanhangers geprezen als on wankelbare vastbeslotenheid en moed van zijn overtuiging, door zijn tegenstanders gelaakt als blin de, eigengereide koppigheid. Het is een eigenschap die men bij een eer ste kennismaking met Heath nau welijks zou vermoeden, want zyn zwijgzaamheid, czijn gebrek aan bonhomie, ja zelfs zyn onhandig heid, zijn makkelij^ mis te verstaan als verlegenheid, gebrek aan zelf vertrouwen of een maatschappelijk minderwaardigheidscomplex. Maar als hij daar werkelijk last van had, als hij in het bijzonder niet lak had aan klassegevoelens van elke soort, zou hij het waarlijk niet heb ben klaargespeeld de eerste Tory- premier van eenvoudige komaf te worden. Hij heeft zich in feite van kinds af aan steeds de belichaming van rustig zelfvertrouwen getoond. In die zin is deze eenzame, gesloten, hoekige maar veelzijdige figuur evenzeer een mannetjesputter ala Churchill. En daarbij komen, zoals ieder kan getuigen die hem ooit op een persconferentie met moeilijke vragen heeft geconfronteerd, een vlugheid en helderheid van geest, een gedetailleerde kennis van zaken en een geheugen, die niet voor die van Harold Wilson onderdoen. PARIJS (Reuter, DPA) Bij een hevige vechtpartij voor de poorten van de Renault-fabriek in de Parijse voorstad Boulogne-Billancourt zijn gistermiddag één dode en veertien gewonden gevallen. Onder de gewon den zijn acht politiemannen. Er wer den vierhonderd betogers in arrest gesteld. De onlusten braken uit tijdens een betoging van het "maoïstische" ac tiecomité Renault", die het personeel wilde oproepen tot solidariteit met 'n ontslagen Renault-arbeider, die al vier weken in hongerstaking is. Ze deelden pamfletten uit, waarin drei gementen werden geuit aan het ka derpersoneel en de directie van de staatsfabriek. De betogers, gewapend met ijzeren staven en knuppels, be kogelden de agenten met stenen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11