Marathon met emoties Trudy (18) moest terug naar de lagere school Uil Joegoslavische DC-9 opgeblazen PLASJE DOEN IS DUURDER DAN PILSJE DRINKEN Wandelen Lever ons niet uit aan nieuwe angst Uitwedstrijd? Neem een 2-pluskaart. Drie jonge mannen pleegden Hamburger gasaanslag als spel de fruitigste sinas VRIJDAG 25 FEBRUARI 1972 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG Bijna acht uur heeft gisteren in de Tweede Kamer de openbare hoorzitting over de drie van Breda gewoed. Een marathon van vaak herhaalde, zelden nieuwe argumenten, voortgestuwd op een stroom van emoties. Dat deze maar zelden overkookten was niet weinig te danken aan de tactvolle leiding van mr. A. Geurtsen, voorzitter van de vaste kamercommissie van justitie, die die alles aanhoorde. Geurtsen toonde steeds besef lieke reclassering. Namens deze laat- voor de ontplofbaarheid van de sfeer, hield de sprekers niet aan de kwellende beperking van de officiële tien minuten spreektijd en gaf uitingen van bijval en af keuring alle ruimte. Slechts één maal schoot zijn be zwerende houding te kort. Dat was tijdens het betoog van prof. mr. L. H. C. Hulsman, de Rotterdamse strafrecht-deskundige en crimino loog, die namens de Coornhert-Liga sprak. Zijn zeer samenhangende, koele betoog was een der weinige ten gunste van gratieverlening en het was de uiterlijke onaangedaan heid waarop de zelfbeheersing van vele aanwezigen stuk brak. Toen hij omstreeks zes uur wilde uiteenzetten waarom niet-gratiëring ten nadele van vele mensen zou zijn, ontstond in de zaal en op de volle tribu nes een heftig geschreeuw en weer klonk het niet meer te stuiten gehuil van een vrouw. Schorsing Slechts na een korte schorsing en zeer behoedzaam optreden van de ordebewaarders kon Hulsman zijn betoog vervolgen. „Het niet verlenen van gratie blokkeert de vernieu wingsbeweging in het strafrecht, voortgezette gevangenisstraf van de drie van Breda is een bijdrage aan de ontmenselijking, waarvoor zij vèroordeeld zijn". Zijn relaas, hoe bestrijdbaar mis schien ook voor de talrijke Joodse en verzetsslachtofjers in de zaal. was op zichzelf aanzienlijk zindelijker en logischer dan de verklaringen vóór gratieverlening, die werden afgesto ken door de vertegenwoordigers van de protestants-christelijke en katho- ADVERTENTIE Volg uw club zaterdag of zondag voordelig op 't spoor. Hoe ver ook weg. 2 personen 3 personen 4 personen 5 personen f40.- f 45.- £50.- x voordelig uit met NS ste waagden de heren H. Raaij en Y. Postma het de mate van schuld van de Bredase drie ter dis cussie te stellen en zelfs maakte Van Raaij de opmerking, dat aan Kotal- la nooit moord op joden ten laste was gelegd". De kreten van afkeuring waren talrijk, maar dat het toen al niet tot een pandemonium kwam werd dui delijk veroorzaakt door het algemeen besef, dat de reclasseringsmensen zelfs hun ondanks bezig waren bouwstenen aan te dragen voor de tegenstanders. Toen Postma poogde de rol van Kotalla te verkleinen („een uitvoerdertje") kon voorzitter Geurtsen het niet nalaten de opmer king te maken: „Zoudt u niet liever kennis nemen van de dossiers?" (luid applaus „ik zoek geen bij val", zei Geurtsen) Vergeven Pater P. Verkoelen van Pax Chris- ti, eveneens pro-gratieverlening, had het voordien rustiger en vooral ver standiger gedaan. „Ik wil niemand pijn doen die er anders over denkt. Maar laten we ons de pijn van nieu we discussies in de toekomst bespa ren. Beter te ver gegaan met verge ven dan te ver gegaan met vergel ding". Het was de vrees voor herhaalde pijnlijke gedachtenwisseling over de drie oorlogsmisdadigers als hun nu de gratie geweigerd wordt, die dik wijls de betogen beheerste (en ook uit vragen van de commissieleden opklonk). Veel gehoord geluid bij de tegenstanders: „Laat het met de mogelijkheid van gratie voorgoed afgelopen zijn. Als de drie van Bre da werkelijk zoveel berouw hebben, dan zullen zij willen boeten en het wel uit hun hoofd laten nog eens gratieverzoeken in te dienqn". Volgens velen schiet het gerief der drie in de Koepelgevangenis niet te kort. Naar de tv-beelden te oordelen is die jongste dochter van Aus der Fünten nog geen 27 jaar...." Machteloosheid In de geladen uiteenzettingen van joodse en verzetsorganisaties (zij zijn talrijk in ons land) was het niet moeilijk dit centrale thema steeds weer te ontwaren: tegenover ver onderstelde gerechtigdheid voor de drie van Breda staat de feitelijke ongerechtigheid voor duizenden oor logsslachtoffers en hun nabestaan den. Gekwetste en zieke mensen die (zoals prof. Bastiaans van de Jel- gersmakliniek betoogde) opnieuw, en verhevigd aan gevoelens van angst en machteloosheid worden uit geleverd. Zo volstrekt leven deze gevoelens, dat een man als A. J. Kliest van de Landelijke Contactgroep Verzetsse- pensioneerden 19401945 in de ver warring tijdens de schorsing kon uitroepen, dat hij maar even met prof. Hulsman zou hoeven te praten om deze van de rest van zijn omstre den betoog te kunnen afhouden. En DELFT Een gemeentelijk briefje dat deze week bij de Delftse familie Charlier in de bus gleed heeft daar enige verbazing gewekt. „Waarom", stond er. „is uw dochter Geer- truida nog steeds niet ingeschreven bij een lagere school?" Niet alleen vader Charlier keek er vreemd van op. ook dochter Trudy Ze heeft erg weinig zin om in een schoolbank te kruipen. „Stel je voor", zegt ze, „dan moet ik m'n verke ring opgeven". Trudy is bijna negentien l werkt al een tijd Een telefoontje naar de afdeling onderwijs van de gemeen tesecretarie was niet voldoende om de zaak uit de wereld te helpen. „Komt u even langs om het te bewijzen?" Gisteren is de heer Charlier met z'n vrouw, dochter en haar vriend naar de gemeentesecretarie gegaan. Het hielp, de fout in het geboorteregister is hersteld. Terwijl in het gebouw van de Tweede Kamer gisteren de hoor zitting werd gehouden, droeg op perrabbijn M. Fink een middag gebed op, op het Binnenhof. /an de Muizenberg (Ne derlands Ravenbrück Comité)„De woorden van Biesheuvel, dat wij ons door gratie van een last bevrijden klonken als een hoon hoe zou ko ningin Wilhelmina daarover geoor deeld hebben?" Triomf Andere veel geuite beduchtheid: de kans op triomfantelijke terugkeer van de drie in Duitsland en het vermoeden dat de regering van Bonn de hand in het spel heeft. De heer J. Bork van de Nederlandse vriendenkring Neuengamme: „Wel dra de Olympiade, het feest van Miinchen dan kan men geen an- geltjes gebruiken". En ook felle aan vallen op prof. L. de Jong, die heeft gezegd, dat er zoveel ergere figuren vrij rond lopen. „Maar, aldus de heer Kliest: „Bij gewone misdaden komt ook maar een gering deel van de mensen die ze bedrijven in de ge vangenis. Dat is toch nooit een re den geweest alle anderen dan maar los te laten?" Mr. Geurtsen (VVD, eerst vóór gratie, de laatste dagen niet zo ze ker meer) na afloop: „Het debat is mij zeer meegevallen, bijna aldoor zijn de emoties bewonderenswaar dig beheerst". En een nutitge hoor zitting bovendien. Volgens hem heeft de kamercommissie de stemming van de joodse niet alleen in abstracto, het ware aan den lijve ondervon den". Het kamerdebat op 29 februa> ri zal mede door deze ondervindin gen worden gekleurd. ADVERTENTIE TIJDELUK VAN 1.02 VOOR Mr. Klaasesz grootofficier DEN HAAG (ANP) De Com missaris der Koningin in Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz, die 1 maarc met pensioen gaat, is bij bevorde ring benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje Nassau Minister Geertsema heeft dit gistermorgen meegedeeld in de ver gadering van de Commissarissen der koningin HAMBURG/EINDHOVEN De mannen gearresteerd die de bomaan slag op 19 februari op het gasdruk- station in die stad hebben gepleegd. Uit gedeeltelijke bekentenissen is ge bleken dat in dit geval politieke mo tieven geen rol hebben gespeeld, maar dat het om een "experiment" met explosieven ging. De daders zijn een 21-Jarige arbei der in de chemische industrie, een 21 jarige service-monteur en 'n 23-jarige verkoper. De monteur zegt dat hij vier weken geleden heeft geprobeerd een eigen gemaakte raket af te vu ren. Toen dat mislukte zou de rest van de lading op het drukstation zijn uitgeprobeerd. Het drietal is na ver hoor weer vrijgelaten. Bij de aanslag werd voor zestig duizend mark schade aangericht. De politie kwam op het spoor van de da- ders door tips van de bevolking. Eer dere aanslagen op de Esso-raffinade rij in Hamburg en op de agregaten- fabriek strüver zijn nog niet opge lost. Evoluon Het onderzoek naar de woensdag nacht op het Evoluon in Eindhoven gepleegde bomaanslag heeft nogwei- nog resultaten opgeleverd. Er is geen overeenkomst gebleken met de aan slagen op de gasdrukstations in Ra- venstein en Ommen. De schade aan het gebouw wordt op tienduizend gul den geschat. Hoofdinspecteur Blauw van het speciale rechercheteam is bij het on derzoek betrokken. Of de aanslag met trotyl is gepleegd kon nog niet worden vastgesteld; onderdeeltjes van de bom worden thans in het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag onderzocht. De bom is volgens de po litie waarschijnlijk niet door ama teurs gemaakt. SCHIPHOL Een bomontploffing ls de oorzaak geweest van het neer storten van een Joegoslavische DC-9 op 26 januari boven Tsjechisch grondgebied. Dat staat vrijwel vast na het onderzoek van de terugge vonden vluchtrecorders in en KLM- laboratorium. Het onderzoek gebeur de op verzoek van de Joegoslavische autoriteiten. Bij het vliegtuigongeluk kwamen alle passagiers en bemanningsleden op de stewardess na om het leven. De stewardess wordt nog verpleegd in een Praags ziekenhuis. In Joego slavië wordt de Utasji-beweging van Kroatische emigranten in balling schap van de aanslag op de DC-9 van de JAT verdacht Op de tussen de wrakstukken te ruggevonden bandrecorder, die de gesprekken in de cockpit opnam, is de ontploffing duidelijk te horen. Deze maakt eeen abrupt einde aan het gesprek dat de stewardess, die een irisdrankje kwam brengen, met de piloot voerde. De tweede recorder, die automa tisch de vluchtgegevens noteerde, geeft aan dat tot het moment van de ontploffing alles aan boord normaal functioneerde. Volgens de recon structie bleef het toestel nog twee tot vier minuten doorvliegen voor het stuurloos naar beneden stortte. In die tijd stelde de gezagvoerder de automatische piloot buiten werking en nam zelf de stuurknuppel ter hand. Ook zijn er aanwijzingen dat de tweede piloot nog naar de passa giers is gegaan om hen tot kalmte ADVERTENTIE 12 wandelroutes in d mooiste streken in c land. Vraag de folder „Wandelen met NS" aan het station. y—v voordelig uit met NS Biertapfinale: veel zenuwen en fanfares AMSTERDAM De man wie belde wat heen en weer voor de toilet juffrouw en hij vloekte. „Als ik hier moet plassen ben ik meer kwijt dan voor een pilsje", scham perde hij met half verdronken stem. Een opmerkelijk heldere con statering, ook al schoof hij de bazige blondinê tegenover hem niet meer dan een kwartje toe. send wantrouwen jegens het Hore- ca-wezen werd elke gift in een as bakje gekiept, dat telkens weer grimmig met een schoteltje werd afgedekt. Een duidelijke waarschu wing er met je jatten af te blijven. Er was ook niemand, die dat in zijn hoofd haalde en de toiletjuf frouw deed ongekende zaken. Het was haar dan ook een zorg dat het buiten haar territorium maar een duffe bedoening was. Barjongens, zo bleek, zijn stille drinkers, die pas laat in de stemming raken om zich af te vragen wat Daan heeft Door Daan Overhoff Het bier immers, dat hij al in niet geringe hoeveelheid naar de blaas had gestuurd, was gratis. Zoals dat gebruikelijk is tijdens de nationale biertap wedstrijden, waar een keur van kroegbazen elkaar een pilsje tapt. Op kosten van de gezamenlijke Nederlandse brouwe rijen, die in zo'n onderonsje een aardige reclame zien. Het kostte allemaal niets en dus moesten er heel wat mensen hoog nodig. De toiletjuffrouw van het Amsterdamse Marcantigebouw had gisteren dan ook de hele dag een volle bak. „Geloof me", giechelde ze, „zo'n dag maak ik niet gauw meer mee. Hoogstens nog eens als de schippers komen". Wat dat volkje zou bewegen eensgezind op de barkruk te klim men. werd niet duidelijk. De WC- waakster had het ook te druk om dat uit te leggen. Met een onthut- Zenuwen Nu was dat ook niet de eerste opzet van deze negentiende titel strijd, waarin het happen alleen het logisch gevolg van het tappen was. Het ging erom wie het best met de pomp overweg kon en dat vroeg kennelijk nogal wat van de Dee deelnemers zaten er, half elf 's morgens, dan ook wat bleek jes bij. De stamgasten zouden hun toeverlaat nauwelijks hebben her kend. Toch moesten het wel obers en kroegbazen zijn. Obers dragen vaak van die fris gekleurde jasjes of die van slijtage glimmende zwarte pakken en die droegen ze ook. Zwaarlijvig Kroegbazen zijn vaak zwaarlij vige figuren en dat waren ze ook Hun vrouwen zijn vaak ook niet de slanksten en dat waren ze ook niet. Een serie degelijk - Prijsbreker-pak ken en een enkel schortje comple teerden het beeld van tappend Ne derland. Jan Gorissen, sdie alles op een electronisch accordeonorgel kan, probeerde het gezelschap vergeefs wat op te beuren. Jan werd er niet sikkeneurig van, want hij is er al jaren bij en hij wiiat dus dat zijn populaire deuntjes het pas goed gaan doen als de kraan eenmaal wagenwijd open staat. Fanfares De muzikant strooide dan ook op gewekt fanfares in het rond. Van die leuke trillertjes voor vrijwel elke Horeoa-held, die zich verroerde. De eerste was voor de tapmeester, door commentator Dick de Vree ver heerlijkt als de man met de gouden bierhanden. En Dick kon het we ten, want die is er ook al jaren by. Dat bleek ook wel, want had de Paus voor hem al geen geheimen meer, het pils had ze ook niet. Die tapmeester deed het eerst allemaal nog een keertje voor. Piesje uit de koelkast, flesje afdro gen, flesje openen, dop in het doosje, flesje op serveerblad, glas spoelen, waterdruppeltjes uit het glas schudden, glas naast flesje op serveerblad. wel aan de pomp als bij het serve ren de schuimkraag oftewel man chet, waar allemaal onbegrijpelijke dingen mee aan de hand kan zyn. Vals Die tapmeester kon er wat van, dat zag je zo. Daarna zag je nog maar bitter weinig, want na een heel vals belletje was het aan twee tapkasten raak. Zelfs dan zou het misschien nog te volgen zijn ge weest als er niet ook nog eens een legertje Marcanti-obers over het toneel struinde om al die prachtige pilsjes en pijpjes weer aan de man te brengen. Er was geen touw meer aan vast te knopen, tenminste niet in de Wegwezen Dan het vakwerk: glas spoelen, uitschudden, tappen, één keer af schuimen* bis, twee volle glazen op serveerblad, vier viltjes op serveer blad, met serveerblad over het po dium naar de overkant, bierviltjes neerleggen, twee volle glazen neer zetten, leeg glas neerzetten, flesje ultschenken, flesje neerzetten, weg- Voor teams gold een kleine varia tie, waaruit bleek, dat er goud te halen was voor zogeheten eenmans zaken en voor ploegen (tapper en ober of vrouwelijke equivalenten daarvan). Een twaalfmans jury, die erg voornaam keek. beoordeelde zo Dwergpoedels na weken uit keuken bevrijd DEN BOSCH Een zwarte en een witte dwergpoedel hebben we kenlang alleen doorgebracht in de keuken van een verlaten huis in Den Bosch. Hun aanhoudend gejank bracht buren er tenslotte toe om de politie te waarschuwen. Deze heeft de hondjes bevryd. De bewoners van het huis zyn met onbekende bestemming vertrokken. De hongerige en dorstige poedeltjes hebben op alle mogelyke manieren geprobeerd om te ontsnappen; de muren van de keuken waren byna kaalgekrabd Ze zyn nu in een asiel opgenomen waar ze wat op krachten kunnen komen voor ze een goed te- I huis krijgen. voorronden. De zaal reageerde dan ook overeenkomstig, dus nauwe lijks. Alleen als Dick de Vree een opzienbarende score prijs gaf, klonk er een opgewonden gilletje zoals vrouwen die bij voetbalwed strijden plegen te produceren. Glas melk Het kennersoog werd pas opge slagen in de middaguren, toen de strijd zich toespitste op de meest precieze schatting van de dikte van twee vingers van de juryleden. Toen ook pas ging de tijd een rol spelen en dat vergrootte de kans op mislukkingen. Een glas melk noemen ze zo'n glas vol schuim en de gevolgen zyn even zwaar als by een val op de 500 meter. De tapton bleef echter keurig overeind. Wat in de zaal niet ieder een meer lukte. Precies vyf uur en twintig minuten na de start kon den de eerste evenwichtsstoornis sen worden waargenomen en niet veel later tuimelde het eerste flesje van het balkon in de loge. Wereldcup De stemming kwam er precies op tyd in voor de huldiging. Iemand riep voortdurend op de verkeerde momenten hoera, de eerste drank liederen doorkruisten het huldebe toon, ma.ar het ereschavot was net echt. Toen Jarenlange opofferin gen zich dan ook uitten in dat ont roerende triomfgebaar met de hoog geheven armen, gebeurde het ook prompt: ook in het bier tappen verden weer wat wereldcups ge- Voor het bal na trommelde Jan Gorissen zelfs een heel orkest op en toen was het ook volop lachen geblazen. „Er is nog niet gekotst, maar dat komt nog wel", mompel de een schoonma had vast niets kunst begrepen. de biertap- getapt. Er werden heel wat pilsjes

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7