Keller bang voor 'afgang' Welgeteld méér rente van Dames en heren gescheiden in Eskilstuna JAN BAZEN WEER MOED En let op de voorwaarden. 43/4% 5% 5 6% 63/4% 7% TU% Staal Co „Ze zien mij niet aan start, wat heb ik nog te winnen?" Seizoenranglijsten korte afstanden in de training, dat maakt niets uit. Ik verwacht hier trouwens ook nog wel iets van Ard, a-1 is het geen kam pioenschap. Het is bepaald voor hem geen verplicht nummer. Ik heb hem alle vrijheid gelaten, deelnemen of niet. Hij wilde echter zelf". Leen Pfrommer, die op de open gelegen baan, waar altijd wind staat, geen wereldrecords verwacht, ook al zal j het stralende weer van de afgelopen dagen aanhouden, hoopt met de 19- jarige Jos Valentijn en Ard Schenk, twee rijders onder de eerste acht te krijgen. „Ard, die het vorig jaar in Inzeil als derde eindigde, vooral door zijn eerste en tweede plaats op de 1000 meter, kan nu weer ver komen veel zal afhangen van zijn 500 meter en als Valentijn aan mijn verwachtingen voldoet, moet hij bij de eerste acht eindigen. En dan zeg ik. dat wij hier niet voor niets zijn gekomen. Als dan bovendien Jan Bazen zich plaatst bij de eerste vijftien en Jan Bols, die ik de voor keur heb gegeven boven Marten Hoekstra, door zijn betere 1000 me ter zo ongeveer 17e wordt, dan ben ik tevreden". Na deze prognose, waarin hij naast Keiler als grote fa voriet opvoerde de Rus Valeri Mura- tov, spoedde Pfrommer zich naar de sauna, van het moderne hotel Sme den, in het centrum van de stad, waar masseur Cor Nederveen de jon gens onder handen had. Begrip Gerard Maarse maakt zich geen zorgen om zijn damesploeg van vier: At je Keulen—Deelstra, Stien Baas— Kaiser, Trijntje Rep en Elly van de Brom. Als reserve was voor Eskil- i stuna Willy Schenk—Burgmeijer aangewezen, doch op haar verzoek en in overleg met Maarse, die voor haar standpunt volledig begrip had, is zij in Nederland gebleven, waar ze de mogelijkheid had enkele wedstrij den te rijden. Bovendien was zij na Inzeil uit de ploeg gevallen en dan is het toch altijd weer moeilijk na zoveel weken er in te komen" ver duidelijkte Maarse haar afwezig heid. „Dit vraagt toch weer aanpas sing en dat gaat niet altijd even ge makkelijk". Enige zorg gaf Maarse deze week Elly van de Brom, die een lichte griepaanval kreeg. Dankzij de zorg van dr Cees Lap stond Elly gisteren echter weer op de Leen Pfrommer„Er komt bij de dames geen hond". schaats en trainde volop mee. In de mórgenurenwant ook de trainingsuren zijn hier gescheiden: van 9 uur tot half 11 de dames, in de middag de herenen dat in het democratische Zweden, het land zonder taboes. Tenminste zoals de Nederlanders zich dat voorstellen. De 94.000 inwoners van Eskilstuna t worden op grootscheepse wijze zelfs door reclame vliegtuigjes in de lucht opgewekt naar de wereld kampioenschappen der schaats- j sprinters te komen. Hopelijk verge- J ten zij de dames niet. ESKILSTUNA Jan Bazen een van de vier Nederlandse deelnemers in Eskil tuna, heeft weer een beetje moed gekregen Hij hoopt zelfs op een aanmer kelijk betere prestatie dan in zijn twee vorige wereldkam pioenschappen. "Vorige week in Hamar kwam de vorm terug, voor het eerst na het Nederlandse kampioen schap", herinnert Bazen zich. "Maar ja, Noorwegen ligt me nu eenmaal beter dan Davos en Inzeil. Dat zal wel sugges tie zijn, zoals ik me veel méér dingen heb ingebeeld. Na het kampioenschap in Deventer, toen wij werden losgelaten, ging alles me tegen zitten, dacht ik. En dat vrat aan me". "Ik wil alleen zeer nadrukke lijk stellen, dat ik niet slechter ben gaan rijden, omdat Jos Va lentijn harder ging. Echt, ik vind het Juist geweldig, dat hij zo goed gaat. Want ik alleen tan de sprint in Nederland xjch ook niet redden". opzegtermijn direct beschikbaar inleg vanaf rente 2 weken f 1.000, f 1001- 3 maanden f 1.000, !f 10CV— 6 maanden f 1.000,—I f 25Ct 1 jaar vast rente jaarlijks f 1.000, 2 jaar vast rente jaarlijks nxxxv- 3 jaar vast rente jaarlijks f 1X100, 4 of 5 jaar vast rente jaarlijks f 1.000, bankiers Den Haag, Lange Houtstraat 8, tel. (070) 183340, postgiro 473501 Geaffiheenl met F.van Lanschot Bankiers ESKILSTUNA Erhard Keiler houdt nog steeds vol, dat hij zijn wereldtitel niet zal verdedigen. En hij vindt het maar vreemd, dat de concurrentie en zelfs zijn naaste omgeving zijn bewering in twijfel trekken. „Het was in november toch al bekend. Toen wist ik al, dat er na Sapporo gedurende een week of twee niet in Inzeil getraind zou kunnen worden. En toen heb ik al gezegd, dat ik daarom in Eskilstuna verstek zou laten gaan, zeker als ik bij de Olympische Spelen wéér goud zou win nen", heet de eerste uitleg. „Later is de televisie bij me ge- Het toernooi in Zweden kan overi- komen en werd de afspraak gemaakt »ens voorJ no« meer favoriete sprin ters een deceptie inhouden. Want in dat ik commentaar zou leveren by ^it Olympische jaar hebben de snelle de sprintkampioenschappen. De specialisten zich helemaal geprepa- t-»„5+c.o reerd op de 500 meter en de 1000 Duitse schaatsbond heeft mij niette- v meter dus min of meer verwaarloosd, min ingeschreven, waarschijnlijk in En op het nogal zware ijs van Eskils- de hoop, dat ik tóch zou rijden als 'una zich dat wreken. Daarom ook tipt Keiler zonder nadenken de ik eenmaal m Eskilstuna was. Maar klassementsrijders RoarGrönvold en commentaar leveren is een vak en Ard Schenk als de belangrijkste kan als ik dat goed wil doen, kan ik er „Met, zeg maar, uit onze groep de niets anders bij doen". Rus Valery Muratov, want hij kan ook beide afstanden erg goed rijden", meent de Westduitser. „Maar als Schenk en Grönvold het verlies pér 500 meter tot iets meer dan een halve seconde kunnen beperken, en daar zijn zij toe in staat, dan maken zij de dienst uit". Dat zit Erhard Keiler ook al niet lekker. Omdat volgens hem een sprintkampioenschap betwist moet worden door pure sprinters, zonder inmenging van de all-rounders. Maar dat zal pas gebeuren als de speciali satie op de 500 meter zich nog verder Door Ger Bestebreurtje Erhard Keiler, de regerende we reldkampioen, geeft verder in het ge sprek echter toe, dat zijn besluit be paald niet al zover van tevoren vast stond. En dat hij deze week nog een laatste „examen" heeft afgelegd, waaruit moest blijken of het risico van prestige-verlies genomen kon worden. „Ik reed maandagavond in Vasteras en won de 500 meter. Maar op de kilometer ging ik verschrikke lijk af, ik stond gewoon stil. En aan gezien het wereldkampioenschap in hoofdzaak beslist wordt door de prestaties op de 1000 meter zien zij mij niet aan de start. Wat heb ik trouwens nog te winnen? Ik ben verzadigd met twee keer Olympisch goud en een wereldtitel. Eskilstuna kan alleen maar een teleurstelling voor me worden", is de andere ver klaring. ErhaYd Keiler: „Ik ben verza digd met twee keer Olympisch goud en een wereldtitel" Gerard Maarse Waardeloos «WW de vierkamp (Schenk c.s.) méér dan een volle seconde gaan verspelen op de kortste sprint. Wat realiteit kan worden als de top van de specialisten minder dan 38 seconden verbruikt op de eerste afstand. „Daar gaat het wel naar toe", voor spelt Keiler, „maar ik zal in die ont wikkeling geen rol van betekenis meer spelen. Bij de recordwedstrijden in Inzeil, begin maart, ben ik nog van de partij. En ik rijd misschien ook de Holland-week. Maar daarna is het afgelopen". Kater En dan houdt de „gouden" glamour boy van de Duitse ijssport tóch een kater over en is htf niet verzadigd. Want hij hikt nog altijd tegen dat wereldrecord (38.0) van Leo Linko- vesi aan, in Davos gemaakt toen Keiler afwezig was, omdat hij zich in dag en datum vergiste. Of die tijd, met de hand geklokt, wel of niet goed werd opgenomen: de Fin mag zich wereldrecordhouder noemen. „In Inzeil probeer ik er uiteraard nog iets aan te doen, maar sneller dan hooguit 38.3 zal het wel niet gaan", verwacht Erhard Keiler zelf. Hem rest dan alleen het genoegen, dat hij Leo Linkevesi op een werke lijk grote wedstrijd als de Olympi sche 500 meter royaal klopte. „Hier in Eskilstuna redt' hij het trouwens ook niet", weet de Westduitser nu al. Want hij heeft niet zo'n hoge pet op van de Fin, die volgens Keiler slechts zeer incidenteel, onder opti male omstandigheden en dan alleen op de 500, goed uit de voeten kan doorzet, zodat de snelste mannen uitkomen. „Alles moet hem meezitten". ESKILSTUNA De seizoen- 1.30,0); Stien Baas (Ned) meter dames en dezelfde af- (Ned) 1.31,21 px. 1.30,5); Wil volgt uit: Dames Heren 500 meter: 500 meter: 1. Ann Henning (VS) 42,5 (we reldrecord) 2. Ljoemilla Tito- va (Rus) 43,27; 3. Sheila Young (VS) 43,4; 4. Vera Krasnova (Rus) 43,78; 5. Sachiko Saito (Jap) 43,8; 6. Ruth Budzisch (O Did) 43,92; 7. Leah Poulos (VS) 44,0; 8. Monika Pflug (W Did) 44,02 9. Arja Kantola (Fin) 44,2; 10. Atje Keulen (Ned) 44,24 (pers. ree. 44,23); Elly van den Brom (Ned) 44.59 p.r.Trijnie Rep (Ned) 45,06 (44,3); Wil Schenk (Ned) 45.19 1. Erhard Keller (W Did) en Leo Linkovesi (Fin) 38,0 (we reldrecord) 3. Seppo Hanninen (Fin) 38,2; 4. Ove König (Zwe) en Takayuki Hida (Jap) 38,4; 6. Neil Blatchford (VS) 38,46; 7. Vleri Moeratov (Rus) 38,65; 8. Horst Freese (O Did) 38,7; 9. Hasse Boerjes (Zwe) 38,8; 10. John Wurster (VS) en Peter Eberleng (VS) 39.0; Ard Schenk (Ned) 39,1 (px. 38,9); Jan Bols (Nd) 39,4 (p.r.); Jos Valentyn (Ned) 39,44 (px.); Jan Bazen (Ned) 39,66 (px. 39,2). (45,22). 1. Erhard KeUer (WDld) 1.18,99; 1. Ann Henning (VS) 1.27,3 kovesi (Fin) en Seppo Hanni- lum (VS) 1.28,7; 3. Ljoedmilla Titova (Rus) 1.28,81; 4. Nina Statkevitsj (Rus) 1.28,82; 5. Ljoedmilla Savroelina (Rus) 1.28,95; 6. Atje Keulen (Ned) König (Zwe) 1.19,4; 6. Johan Granath (Zwe) 1.19,5; 7. Valeri Moeratov (Rus) 1.19,55; 8. Greg Lyman (VS) 1.20,0; 9. Jos Va lentyn (Ned) 1.20,01 (px.); 10 (O Did) 1.29,62; 8. Sheila Young (VS) 1.29,7; 9. Monika Pflug (W Did) 1.29,78; 10. Vera Soe- rovikina (Rus) 1.30,0; Elly van den Brom (Ned) 1.30,14 (px. 1.20,85; Ard Schenk (Ned) pers. ree. 1.18,8 (tevens wereldrecord) Jan Bols (Ned) 1.25,0 (px. 1.20,4); Jan Bazen (Nederland) 1.23,48 (px. 1.19,7). CRICKET Een machtige hoek van een batsman bij eer oriöketwedstrijd, die donderdag in Georgetown is gespeeld, had een tragisch gevolg toen de wicketkeeper, de 17-jarige Mohan Lail, aan het hoofd werd geraakt en dodelijk werd getroffen. De batsman was de oudere broer van Mohan. Mohan sloeg bewusteloos tegen de grond en stierf op weg naar het ziekenhuis BOKSEN Een bokswedstrijd tussen twee vlieggewiehten, diie don derdag in Minsk is gehouden tussen de Rus Indoeakov en de Bulgaar Kostadinadov eindigde met beide boksers op het canvas. Met nog enkele seconden voor de laatste gong zou klinken raakten de boksers elkaar tegelijkertijd zo hard en doel treffend dat zij knook out gingen. Kostadinadov wend. tot winnaar op punten uitgeroepen. VRIJDAG 25 FEBRUARI 1972 Bij de loting zal vanavond blij - kén. of Keller, die, met op de achtergrond zijn vorig jaar in Inzeil behaalde overwinning; tot de grote favorieten behoort voor de wereldsprinttitel, woord heeft gehouden, of alleen maar de con currentie heeft proberen te mis leiden. Zeker is, dat Keller's ma noeuvres weinig indruk hebben gemaakt. Alleen waarschijnlijk op - de organisatoren, die niettemin rekenen op dagelijks zo'n tiendui zend toeschouwers. Tenminste voor de heren want de da mes zitten in Eskilstuna in het „verdomhoekje". Dit is waardeloos. Los nog van de discriminatie met de mogelijk slech tere weersomstandigheden is dit ge woon incorrect. Wat de reden hiervan is geweest, is voor mij nog steeds on duidelijk. Ik kan er niet achter ko men. Maar ditIk heb er geen woorden voor". De verontwaardigde Gerard Maarse, coach van de Ne derlandse damesploeg, luchtte zijn hart. Geen hond Wat ls het geval? De organisato ren hebben de kampioenschappen zo geprogrammeerd, dat de dames bei de dagen in de morgenuren rijden, van 10 uur tot ongeveer half één en 's middags de heren, te beginnen om drie uur. „De dames zullen nu rijden voor een handjevol schoolkinderen, meer niet. Want ook doordat er to taal geen accommodatie voor de toe schouwers is in de vorm van een res taurant of iets dergelijks, blijft het publiek niet zo'n twee-en-een-half uur op die ijsbaan hangen. Het komt dan alleen 's middags voor de man nen, van wie de toeschouwers vuur werk verwachten", verklaarde Maarse zich nader. Maarse kreeg bijval van zijn collega Pfrommer („Er komt 's morgens geen honddie zich overigens over de komst van Ard Schenk, hij is nog niet in Eskiltuna gearriveerd, geenszins het hoofd brak. „Vanavond of morgenochtend komt hij hier aan. Ard had een paar uit nodigingen voor .wedstrijden in Noor- wegen en of hij daar nu zijn vorm op peil houdt in wedstrijden of hier

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 23