SANKET IN PEKING: 3ROOMVOORSTELLING Poging om nu band VS-Taiwan los te weken IET RISKANTSTE AVONTUUR UIT NIXONS LOOPBAAN' USSR en Japan slaan China en VS met argwaan gade E-10 sinas metpassi AMERIKANEN KIJKEN WAT ONWENNIG NAAR BEELDEN UIT PEKING de fruitigste sinas IflpAfl 28 FEBRUARI t978 BUITENLAND (Van onze correspondent) WASHINGTON De aan komst van president Nixon in Peking en zijn ontmoetingen met Mao Tse-toeng en premier Door mr. H. L. Leffelaar T^sjoe En-lai zijn in de Ver enigde Staten met het soort on geloof ontvangen waarmee men naar de eerste televisiebeelden keek van astronaut Neil Arm strong, toen hij als eerste mens voet zette op de maan. Uit de verslagen van de Amerikaanse verslaggevers die de president vergezellen, was een ontnuchte ring op te maken over 'de cor recte, maar koele ontvangst die de Chinezen Nixon hadden be reid. Hoewel het Witte Huis de Amerikanen bij herhaling voor bereid had op de zakelijke aard van Nixons reis, bleek dat de meesten zich hadden ingesteld op een dramatische ontmoeting tussen de president en de Chi nese premier. In de rechtstreekse televisde- uitzendingen, die tot vier uur 's morgens Amerikaanse tijd werden voortgezet, waren com mentaren te horen als „een toe passelijke ontvangst", „een koele strikte begroeting", „een model van koelheid", „een dag van stijfheid", waarmee de Ameri kaanse verslaggevers de begroe ting tussen Nixon en Tsjoe En- lai probeerden te omschrijven. Senator Mike Mansfield, de leider van de Democraten, en senator Hugh Scott, de aanvoer der van de Republikeinse min derheid in de Senaat, waren het er over eens dat de Peking-ge- sprekken nuttig waren, maar Mansfield was van mening dat de gedachtenuitwisseling weinig concrete resultaten zal opleve ren. Voor de meeste Amerikanen. opgegroeid met de twintigjarige mythe van het ware heldendom van Formosa's generaal Tsjang Kai-sjek als de redder van de Chinezen, was het bevreemdend president Nixon een dronk uit te zien brengen op zijn Chinese gastheren. Nog onwenniger was het voor hen om de president te horen spreken over „voorzitten- Mao Tse-toeng", de officiële Chinese titulatuur en om hem in zijn rede ter gelegenheid van het officiële diner een citaat te horen gebruiken uit het beruch te rode boekje van de voorzitter, dat in de afgelopen jaren in de Verenigde Staten een paspoort voor de gevangenis was wegens onvaderlands gedrag. In latere Amerikaanse repor tages over Nixons gesprek met Mao Tse-toeng en het diner (waarvoor zowel de president als mevrouw Nixon zich geoe fend bleken te hebben in het ge bruik van Chinese eetstokjes), leek men Iets minder verbluft te zijn over de zakelijk-koele beje gening van de Chinezen. Maar na Nixons eerste dag in Peking werd wel duidelijk dat de presi dent aan een diplomatiek avon tuur is begonnen dat hem nu nog niet het voordeel heeft op geleverd dat hij voor zijn her verkiezing hoopt te vergaren zijn heildronk zei Tsjoe En-lai open dat de betrekkingen tussen ia en de Verenigde Staten op van de beginselen van vreed'- ooëxistentie genormaliseerd n worden ond'anks de '"grote ver ier»"tussen de twee regeringen, betreft hier een gebeurtenis Ier precedent in de geschiedenis de betrekkingen tussen de Ver- de Staten en China, en een posi- gebaar dat beantwoordt aan de sen van de Amerikaanse en Chi- volkeren. sociale stelsel van China en van de Verenigde Staten zijn unenteel verschillend, en er be grote verschillen tussen de re gen. Maar deze verschillen mo- China en de Verenigde Staten verhinderen, normale betrekkin- van staat tot staat-aan te kno- basis van de vijf beginselen: rzijdse eerbiediging van de soe- niteit en onschendbaarheid van grondgebied, wederzijdse non- ïsde, niet-inmenging in eikaars inlandse aangelegenheden, ver ing opbasis van gelijkheid, izame coëxistentie. Wij hopen Amerikaanse denken steeds beter ren, kennen om een nieuwe start betrekkingen tussen onze twee m mogelijk te maken. Kan sen lis u in uw toost hebt opgemerkt, Chinese volk een groot volk, het Amerikaanse een groot volk Ün onze twee volken vijanden, liet de toekomst van de wereld somber uit, maar als wij een i van ontspanning kunnen vin- n daar samen aan de slag te zullen de kansen op wereld- zoveel te groter zijn. ren wij dus de komende vijf da- Sezamenflijk een lange mars be lli, niet langs dezelfde weg maar verschillende routes die naar Ifde doel leiden: de bouw van wereld van vrede en gerechtig- waarin ieder de ander waardig Jegenen, waarin elke natie, groot eto, het recht zal hebben zelf regering te kiezen' zonder inmenging of overheersing van itaf. en wij, zo vervolgde Nixon, in eer van openhartigheid die naar »p onze besprekingen van deze zal kenmerken, erkennen dat het verleden herhaalde malen meningsverschillen hebben ge en dat er vandaag nog grote billen tussen ons bestaan. Wat ader tot elkaar brengt zijn de enschappelijke belangen die bo- leze verschillen uitstijgen. Bij de eking van deze verschillen zal van ons schipperen meit de be- en en hoewel we de tussen ons linde kloof niet kunnen dempen, EKING AFPAP, ReuterHet hoogtepunt van de eer- dag van Nixons bezoek aan de Chinese hoofdstad vormde lans wat sfeer betreft ongetwijfeld het banket dat de Chi- e leiders hun Amerikaanse gasten aanboden. let diner vond plaats na de besprekingen 's ochtends tussen o Tse-toeng en later met Tsjoe En-lai en had een ongewoon Iedwongen karakter, dat volkomen in tegenstelling stond t de nogal koele ontvangst op het vliegveld en in de straten Peking. Opmerkelijke climax van het banket vormden de spraken van Tsjoe en Nixon. kunnen we proberen ken brug over die kloof te slaan. Nixon besloot: "Voorzitter Mao heeft geschreven: "er zijn zoveel schreeuwende dingen te doen, en alles heeft haast. De wereld blijft draaien. De tijd verstrijkt, men moet profiteren van elke dag, van elk uur". In zijn rede bedankte Nixon ook nog "voor de onvergelijkelijke gast vrijheid. Hy zei heel speciaal hulde te willen brengen, nietalleen aan degenen, die dit schitterende diner hebben bereid, maar ook aan diege nen die voor ons zo prachtig hebben gespeeld. Ik heb Amerikaanse mu ziek nog nooit zo goed in den vreemde horen vertolken. Niet alleen voor de Amerikaanse president, maar ook voor de televi siekijkers over de hele wereld moet het banket in de Grote Zaal van het Volk inderdaad een ongelooflijke ge beurtenis zijn geweest. Aan het banket zaten niet alleen Nixon, zijn echtgenote en d'e presi dentiële adviseurs, maar ook jour na i listen en technici aan, gegroepeerd om tafels voor tien personen, rond de hoofdtafel voor twintig persoden. Chinezen en Amerikanen waren on geveer gelijkelijk vertegenwoordigd. Zij konden genieten van ongeveer 30 verschillende gangen uit de Chinese keuken waaronder Fekingeend. Tij dens het diner ontdooiden de Chi nezen volledig. Tsjoe glimlachte nu en dan, converseerde met Nixon en bediende diens vrouw als een goed gastheer van de meest lekkere hap jes. Nixon ging op Chinese wijze de ta fels langs, waarby hij vele malen dronken uitbracht op de disgenoten. Tsjoe begon ook steeds meer te glim lachen en poseerde willig met Ame rikaanse journalisten. Af en toe stampte hij op de maat van de mu ziek die revolutionaire liederen, maar ook Amerikaanse evergreens ten gehore bracht zuwp engia9u,yz zoals „Home. home on the range" en „America the beautifull" ten gehore bracht. Het leek voor sommige ooggetuigen een droomvoorstelling: Nixon klin kend op de gezondheid van Mao Tse- toeng, Nixon etend met stokjes naast Tsjoe En-lai gezeten onder reus achtige Amerikaanse en Chinese vlaggen. Aan de dood ontsnapt Op het Silvaplanameer in Zwitserland is zondagmiddag een Mystère-20 neer gestort, die uit Zürich was vertrok ken. Het toestel spatte letterlijk uit elkaar en brokstukken zijn honder den meters ver weggeslingerd. Niet temin hebben de vijf inzittenden er het leven afgebracht. Het waren de voormalige Italiaanse koningin moeder Marie Jose, de schoonmoeder van Prins Victor-Emmanuel, me vrouw Doria, twee vliegers en een stewardess. Via onderhandelingen met Londen LONDEN 'AP) Aan de voor avond van het bezoek van president Nixon aan Peking, heeft China plot seling haar overleg met Engeland over de toekomstige status van Tai wan geïntensiveerd. Dit is gister avond van goed ingelichte diploma tieke zijde vernomen. Deze verrassende stap schijnt on derdeel te vormen van een Chinese poging om de Verenigde Staten onder de grote mogendheden te iso leren in him houding ten aanzien van het eiland van president Tsjiang 1 Kai-sjek De Verenigde Staten onderhouden als enige grote mogendheid nog di plomatieke betrekkingen met het be wind van Tsjiang en tot dusverre was het formele standpunt van de Amerikanen en de Britten dat de toekomstige status van Taiwan een zaak was die internationaal moest worden beslist. Zeventien dagen ge leden echter verlieten de Britten dit standpunt. De onlangs benoemde Partijvoorzitter Mao Tse-toeng zat niet aan bij het grote banket ter ere van de Amerikaanse pre sident en diens echtgenote. Nixon ontmoette de bijna tachtigjarige staatsman gisterochtend volko men onverwacht. Zijn besprekin gen met Tsjoe En-lai werden daardoor 90 minuten uitgesteld. Demonstratie Vijfhonderd In donesische studenten in Djakarta hebben gisteravond een demonstra tieverbod genegeerd om te proteste ren tegen de nieuwe regeringspolitiek op het stuk van collegegelden. Zij brachten in het centrum van de stad het verkeer tot stilstand en brachten leuzen op auto's aan. Na een uur, toen de politie arriveerde, gingen de betogers uiteen. zaakgelastigde John Addis heeft de Chinese regering een uitgebreid do cument ter hand gesteld waarin het Britse standpunt opnieuw werd ge formuleerd. Het nieuwe Britse standpunt neigt tot de opvatting dat de toekomst van Formosa en kwestie is die niet inter nationaal. maar in overleg tussen beide betrokken partijen moet wor den opgelost. Op deze wijze zou de kwestie geen reden tot wrijving meer kunnen zijn in de betrekkingen van Peking met andere landen. MOSKOU/HANOI (AP, Reuter) De rest van de communistische we reld, Oost-Europa en China's buren hebben gisteren fel gereageerd op de eerste dag van Nixons bezoek aan de Chinese hoofdstad. De Sowjet-Unie beschuldigde de Chinese leiders ervan de misdadige I intensivering van de Amerikaanse j agressie in Indo-China te negeren "om de sfeer voor het bezoek niet j te bederven". Een artikel ln de Iz- I westia beoogde duidelijk Noord-Viet- I nam los te weken van Peking. Com- j mentator Hinski noemde in een i adem Nixons bezoek met de steun van de Russische bevolking voor het Indochinese volk. i Het voornaamste Noordkoreaanse blad Rodong Sinmoen schreef ovej j het bezoek van de Amerikaanse pre sident aan China: "Nixon is een schavuit die als eerste een bedeltocht maakt met de witte vlag in de ene j hand en een bedelaarskom in de an dere". De felste van alle aanvallen op j Mao c.s. kwam uit een nogal onge bruikelijke hoek. De Poolse partij- j leider Edward Gierek. die zich tot nu toe nog nauwelijks oyer deze problematiek heeft uitgelaten deed gisteren een beroep op het Chinese j volk om de politiek van voorzitter j Mao te verwerpen en de communis tische beginselen ite herstellen in China. Het Noordvietna-mese partij - ${ad Nhan Dan zette zich gisteren J wel af tegen de Amerikaanse agres- siip, zonder daarbij echter het bezoek i als feit te noemen Met ongemeen grote belangstelling volgen ook de Westerse landen, die I nauwe contacten met de Verenigde Staten onderhouden, het Amerikaan se bezoek aan Peking, Alles wat in Peking gebeurd wordt met argus- I ogen gevolgd in Tokio, waar de Ja panse leiders het nog steeds betreu ren niet de eersten te zijn geweest die tot een hei-waardering van de relaties met China zijn gekomen. Dp Japanse premier Sato reageerde cy nisch op de directe televisiebeelden uit China die ook in Japan recht streeks werden uitgezonden. Hij wil de slechts zeggen: "Het moet een historische gebeurtenis zijn aange zien Nixon dit zelf heeft gezegd" Sate is herhaaldelijk gestuit op Chi nese onwil bij zijn toenaderingspo gingen. Zoals te verwachten viel is de ver ontwaardiging over het gebeuren in Peking het grootste in Taiwan, het nationalistische China van Tsjang Kai-sjek voor Nixon en de Ameri kaanse regering nog maar enkele ja ren geleden het enige en ware China De nationale vergadering van Tai wan veroordeelde gisteren Nixons reis, omdat deze grote schade toe brengt aan de Chinese nationale rechten en belangen". President Thioe van Zuid-Vietnam verwachtte gistermiddag in Saigon, dat Nixon en Tsjoe niets meer zou den bereiken dan een gezamenlijk slotcommuniqué en de gebruikelijke hoffelijkheden. Ook de reaoties in de neutrale landen verschillen ai naar gelang de posities die worden ingenomen in conflicten waarbij Rood China be trokken is In Djakarta oordeelde de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken Malik positief over het bezoek. De Arabische pers put uit in lof uitingen om het belang van het Chi nees-Amerikaans contact, dat als een historische gebeurtenis van kolossale afmetingen wordt beschouwd. Zowel rechtse als linkse Arabische radio stations zijn het er over eens dat het bezoek geen belangrijke invloed op het Arabisch-Israëlisch conflict in het Midden-Oosten zou hebben. De Indiase premier mevrouw In dira Gandhi toont zich duidelijk on gerust over de mogelijkheid dat de besprekingen ln Peking een nieuwe machtsgroep doen ontstaan. Wij zul len Amerika en China niet toestaan te beslissen wat in Azië moet ge beuren. aldus Gandhi. ADVERTENTIE TIJDELIJK VAN 1.02 VOOR CENT INLTTER- FLESSEN ichard Milhons Nixon, symbool het kapitalistische Westen is eren in het communistische 1st na aangekomen. In een inter- tijdens zijn vlucht van Ghocam Sjanghai liet de Amerikaanse Went blijken, dat hij zich be was van de aanzienlijke kloof Samenvatting Interview mei André Malrau: zyn ambtstermijn. Het Witte Huis liet presidentieel adviseur dr. Henri Kissinger al sinds lang uitvoerig spreken met de onlangs overleden China-kenner en vriend van Mao Tse-toeng, Edgar Snow. De Ame rikaanse president las zelf niet al leen een groot aantal boeken en artikelen van en over Mao c.s„ maar nam ook het nogal ongebrui kelijke initiatief voor een gesprek met de voormalige Franse minister van Cultuur André Malraux, die Dhina vele malen bezocht. Dat gesprek vond vorige week ilaats. In een interview met het Franse zondagsblad „Le Journal de dimanche" ging Malraux nader op Nixons bezoek aan China in. Hier onder volgt dc tekst van dat inter view bekort en vertaald door Asso ciated Press: Geweldig Volgens Malraux is de Ameri kaanse president aan „het meest riskante avontuur van zijn loop baan begonnen door naar China te gaan voor besprekingen met Mao Tse-toeng." „Ik vind het geweldig" voegde hij er aan toe. Nixon neemt het risico China te helpen, en dat risico is ontzettend groot, aldus Malraux in het vraag gesprek met Philippe Labro. „Het risico brengt met zich mee, als hij eenmaal China heeft geholpen een risico met de Russen, en vervol gens met de Japanners, die binnen vier jaar de Russen zullen hebben ingehaald op het gebied van de produktiviteit." Malraux zei dat hij verleden week tijdens een gesprek met Nixon van vijf uur de Amerikaanse presi dent heeft gezegd dat de Russen zijn reis „met een telescoop" zullen volgen maar dat zolang hij niet tot een akkoord komt met de Chi nezen, de Russen zullen stellen dat hij een toeristisch bezoek brengt. Malraux heeft Nixon gezegd dal Mao „Bezeten is van het streven de levensstandaard in China te verhogen". „Ik heb hem gezegd dat hij geen revolutionairen zou ont moeten, aldus Malraux. „Maar het feit dat de Chinezen niet langer revolutionairen zijn betekent niet dat zij neo-kapitalisten zijn gewor den. In de gedachtengang van Mao, is de revolutie een gewonnen strijdIk heb Nixon verteld, dat zijn dialoog met Mao, indien het tot een dialoog komt, hierop zal neerkomen: „In welke mate kunt u helpen bij het verhogen van de levensstandaard van het Chinese volk?" „Maar men moet niet denken dat het antwoord op die vraag is: terugkeer tot het kapita lisme" zo waarschuwde Malraux. „Nixon is naar China gegaan „optimistisch noch pessimistisch". „Hij is niet optimistisch omdat hij weet dat hij niet met verdragen zal terugkomen. Hij is niet pessi mistisch omdat hR gelooft dat hij niet met conflicten terug zal ko men", aldus Malraux. „En ik ben van mening dat hij >p beide punten gelijk heeft. Be halve natuurlijk, als Mao sterft in het jaar dat volgt op zijn reis. Mao Malraux zei dat de Amerikanen denken dat Tsjoe Mao zal opvolgen. „Ik geloof dat helemaal niet maar, dat zullen we later wel zien". Verderop in het vraaggesprek gewaagde Malraux van een „leeg China" na Mao's dood en vroeg zich af „of alles dan anders zou kunnen worden". Malraux, die in 1965 voor het laatst met Mao heeft gesproken vertelde iets van de moeilijkheden van een gesprek met Mao, wiens bewegingloosheid en waardige toon hij vergeleek met die van generaal De Gaulle. „Het was nooit zo maar een praatje dat je met hem maakte", zei Mal- „Men zou zich kunnen voorstel len dat Nixon aan Mao vroeg: „wat verwacht u van de Verenigde Sta ten? En dat Mao zou antwoorden: „niets". Over de resultaten van de reis zei Malraux „het zou kunnen dat alles betrekkelijk teleurstellend is. Ik wil de mogelijkheid niet uit sluiten dat het resultaat oppervlak kig gezien nul is". „Maar u moet dan wel 'n streep zetten onder: op pervlakkig gezien- Ik kan mij heel goed voorstellen dat Mao de be sprekingen zou beëindigen met iets te zeggen als: „wel, mijnheer dc president, het was allemaal heel In teressant". Malraux verklaarde dal Mao nooit iemand op de man af zou vragen China te helpen. Maar er zijn honderd manieren om vra gen te stellen zonder ze te stellen" Volgens Malraux is Nixon beze ten van de situatie in de Stille Oceaan en besteedt hR veel meei aandacht aan China dan zRn voor gangers. Anders dan John Kennedj is Nixon niet van mening dat er een historisch probleem ligt in Berlijn „WR hebben maar tien minuten over Europa gesproken gedurende de vijf uur dat we gepreet hebben. Het lijkt mij toe dat het drama tische probleem van Nixons ambt? periode de Stille Oceaan is. Dal orobleem moet hij oplossen en dal is niet gemakkelijk". Malraux besloot met te zeggei lat de reis van Nixon „heel. heel goed" is, omdat Nixon een risico heeft willen lopen. „Misschien is dit risico groter dan dat wat Ken- André Malrauxschrijver, ex- nedy wild» lopen in de crisis over minister van Cultuur en China de raketten op Cuba (1962)", deskundige.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9