Echtgenotes van de „drie bereiden thuiskomst voor Utrechtse adjudant wil eerherstel van Defensie „Drie van Breda niet bij uitstek aansprakelijk v oor deportatie" 55 Vrije Volk-editie weg: redactie protesteert Antilliaan (26) neergeschoten De Poort" in LEVENSLANG VOOR MOORD IN A'DAM Vermiste kat bleek in Parijs te huizen De eerste kastomaten DINSDAG 22 FEBRUARI 1972 Geen grootse ontvangsten ADVERTENTIE Dat de ontwikkeling, die in Neder land zoveel gespreksstof levert, in de Bondsrepubliek slechts een heel zwakke echo heeft, is niet verrassend Voor de Westduitsers is het lot van de drie van Breda een van de zeer vele erfenissen uit de nazitijd. Bij de uiterste rechtervleugel in de politiek wekt een „Aktion Kameradschaft" van tijd tot tyd op om „hen die nog in de kerkers zuchten" niet te ver geten. Door Wim Timmers BONN Het is maar een kleine groep Duitsers die met spanning uitkijkt naar het komende parlementaire debat in Den Haag over „de drie van Breda". In die kring onthoudt men zich graag van commentaar. Ds. Ernst Wilms, die als vertegen woordiger van de Evangelische Kirche contact met de drie mannen en met hun vrouwein in de Bondsrepubliek onderhield: „Ik geloof niet dat het goed is van Duitse kant aan de discussie deel te nemen". De thuiskomst van Aus der Plin ten bij zijn 62-jarige echtgenote Ma ria, die een flat in Duisburg-Meide- rich bewoont, zal nog minder de aan dacht trekken. Ook in Fulda, waar mevrouw Margareta Kotalla woont, is men niet van plan de thuiskomst groots te vieren. In dat laatste ge val bestaat de bijzondere situatie dat de zakenvrouw Margareta Kotalla- Somal pas in 1966 in de Bredase ge vangenis is getrouwd met haar vroe gere schoolkameraad. Waarvan de drie nazimisdadigers, als zij zijn vrijgelaten, zullen leven, is voor de Westduitse overheid nog niet te bepalen. Er bestaat een alge mene wet die „Heimkehrer" bij grensoverschrijding een som van 4000 mark toekent. De regeling werd echter onder Adenauer getroffen voor krijgsgevangenen uit de Sow- Jet-Unie. Het is de vraag of de drie van Breda voor die uitkering-ineens in aanmerking komen, ook al vallen zij onder „krijgsgevangenen". Voorts zijn er wettelijke bepalin gen voor het uitkeren van pensioe nen en zelfs van achterstallig sala ris (als politieman bijvoorbeeld). Maar pas als na thuiskomst de aan vragen zijn ingediend en de com plete aktes voorliggen, zal kunnen worden onderzocht of de drie van Breda voor zulke regelingen in aan merking komen. Er zijn namelijk tal van uitzonderingen o.a. voor oud leden van organisaties die al in hun opzet misdadig waren. Als de drie mannen uit hun Ne derlandse gevangenis zijn ontslagen, is het aantal nazimisdadigers, dat sinds het einde van de oorlog gevangen zit, tot drie gereduceerd. In de Berlijnse Spandau-gevangenis woont nog altijd 's werelds duurste gevangene Rudolf Hess. Zijn vrijla ting is tot dusver verhinderd door de Sowjet-Unie, met de drie westelijke overwinnaars uit de Twéede We reldoorlog verantwoordelijk voor de vroegere plaatsvervanger van Hitier. Met de Bredase gevangenene te ver gelijken, zijn eerder de beide ande ren: de SS-officieren Kappler en Reder, die in het Italiaanse Gaeta gevangen zitten. Zo'n activiteit trekt echter niet meer aandacht dan het protest van een eenzaam familielid van Aus der Pünten, dat in Düsseldorf op een spandoek de vrijlating van de drie eiste, toen Koningin Juliana op be zoek was. De weinige perscommentaren ver schillen nauwelijks van inhoud: „de Nederlanders hebben begrepen dat er eens een moment van genade moet komen, ook al worden daardoor natuurlijk de misdaden, die begena digden hebben gepleegd, niet onge daan gemaakt" (Stuttgarter Zei- tung). Een kritische toon gaat niet verder dan: „De te verwachten par - lementsdebatten zullen opnieuw het voor en tegen van het geval duidelijk maken en zeer zeker tot een brede discussie leiden in Nederland. Daar- bij blijft echter te hopen dat dè in het verleden naar voren gebrachte, sterk gevoelsmatige argumenten plaatsmaken voor een zakelijke dis cussie" (Neue Ruhr Zeitung). De reacties van de familieleden zijn eigenlijk van gelijke aard. De 70- jarige mevrouw Fischer heeft in Bigge- in het Sauerland de terugkeer van echtgenoot Franz voorbereid, maar wenst daar verder niet over te praten voor het definitief zeker is. In het dorp stelt men zich vooor dat Franz Fischer over enige tijd onop gemerkt zijn gang zal gaan. Hij heeft zijn kerkelijke contactman ge zegd, dat dit zijn beeld van de toe komst is. Dr. L. de Jong: HILVERSUM (ANP) "Als listorious zeg ik: het is niet uist om te stellen dat Ko- alla, Aus der Fünten en Fischer bij uitstek ver antwoordelijk zijn voor de Jo dendeportaties. Het is niet juist, celfs niet als het zo staat in de sententies en de arresten van de bijzondere rechtspleging". Dat zei gisteravond dr. L. de Jong, de directeur van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie, tijdens een interview, uitgezon den door AVRO's televizier-ma- gazine. (Zie ook televisiecom- mentaar). Dr. de Jong ziet de "drie van 3reda" als de uitvoerders van een beleid', waarvoor de verant woordelijkheid lag bij Seyss-In- quart en zijn naaste medewer kers, in het bijzonder de zoge naamde generalkommissare met wie Seyss-Inquart iedere vrijdag placht te vergaderen. Op dit ho ge niveau werd, aldus dr. De Jong, in de zomer van 1940 be sloten om de Joden in Nederland te isoleren en aan de bedelstaf te brengen. Op datzelfde niveau is in de zomer en in de herfst van 1941 besloten om die Joden te deporteren. "De verantwoordelijkheid voor ie Jodendeportaties ligt in de 'erste plaats op het beleidsni veau, dat beleidsniveau, waar bij jebrek aan bewijsmateriaal en doordat de mensen van de bij zondere rechtspleging ondanks al hun ijver en toewijding toen de verantwoordelijkheidsverhou dingen niet goed konden over zien, nauwelijks adequate von nissen geveld zijn", aldus dr. De rong. Volgens het tweede-kamerlid nej. mr. A. Goudsmit (D'66) staat nog niet vast of er wel '^kamermeerderheid voor vrij lating van de drie oorlogsmisda digers te vinden is. "Circa vijf tig man zijn per Sé voor vrijla ting, vijftig man zijn per sé te gen, en vijftig man weifelen nog". De Joodse jeugd, waarin alle Joodse jeugd- en studentenorga nisaties zijn verenigd, heeft een brief gestuurd aan de leden van de vaste kamercommissie van Justitie van de Tweede Kamer waarin zij zich afvraagt hoe in de toekomst verzoeken tot gra tieverlening kunnen worden af gewezen indien men de notoire* oorlogsmisdadigers van Breda tot tweemaal toe gratie verleent. In een brief aan mr. Andries- sen van de KVP protesteren het bestuur van de Nederlandse Zio nistenbond en 't bestuur der Ne derlandse studentenorganisatie met kracht tegen het voornemen van de regering de "drie van Breda" hetzij en bloc, hetzij af zonderlijk in vrijheid te stellen. De voorzitter van de KVP, dr De Zeeuw, heeft op een gister avond in Alkmaar gehouden ver kiezingsbijeenkomst van de kring Den Helder gezegd, dat de drie van Breda vrijgelaten moeten worden. De heer De Zeeuw is van mening dat langer .vasthou den van de drie geen straf, maai een wraakoefening is. De afdeling Amsterdam van DS'70 heeft na afloop van haar vergadering gisteravond een communiqué uitgegeven, waarin zij met klem protesteert tegen het voornemen van de regering om de drie Duitse oorlogsmisda digers in Breda in vrijheid te stellen. De afdeling meent, dat een eventuele vrijlating het rechtsgevoel van de overleven den van de Duitse bezetting en de nabestaanden van oorlogs slachtoffers ernstig zal krenken ROTTERDAM De redactie Het Vrije Volk wenst niet dat de Vlaardingse editie van de krant wordt opgeheven. Directie en hoofd redactie hadden dit besloten zonder hierin de redactie te kennen. Het in de bedoeling van de directie Het Vrije Volk de eigen editie in Vlaardingen te laten vervangen door de Nieuwe Vlaardingse Courant, een editie van het Algemeen Dagblad, al twee maal per week ver schijnt. Abonnees op het Vrije Volk zouden deze bijlage dan ook twee maal per week gaan ontvangen. De volgende maand zal de exploitatie van Het Vrije Volk voor rekening komen van de Nederlandse Dagblad Overvaller wil leven beteren bij Indianen MAASTRICHT Ik zal drie jaar hard werken en daarna ga ik bij een pas ontdekte indianenstam in het Amazonegebied werken. Dat schreef een 25-jarige man uit Ge leen bij zijn verzoek om clementie aan de officier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank. De jongeman stond gisteren te recht omdat hij geprobeerd had een juwelierszaak te overvallen. Hij zou daarbij onder invloed van LSD zijn geweest. Het personeel wist hem te overmeesteren. De officier eiste negen maanden gevangenis en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar (uit spraak op 6 maart) Unie (uitgeefster van onder meer Algemeen Dagblad) en de Perscombi natie (Volkskrant en Het Parool). De redactie van Het Vrije Volk vreest dat de opheffing van de editie Vlaardingen een regelrechte aantasting kan worden van de (ge waarborgd geheten) identiteit van Het Vrije Volk. Daarom eist de re dactie in een motie dat de beslis sing wordt teruggedraaid. Het be stuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten heeft ook gepro testeerd tegen de wijze waarop de samenwerking tussen Het Vrije Volk de Nieuwe Vlaardingse Courant tot stand is gekomen. Volgens de NVJ is de cao voor Journalisten niet Bestormd door zijn drie zoon tjes, Alexander, Johan Friso en i Constantijn en hartelijk omhelsd door Prinses Beatrix is Prins Claus gisteravond op Schiphol te ruggekeerd van zijn reis door Tanzania. 'ap, ga mee op de roltrap", riepen de drie blonde prinsjes op getogen. Tevoren hadden zij al in het brandpunt van de vele foto lenzen gestaan, terwijl ze op een KLM-transportautootje door lan ge pier naar de aviobrug waren gereden. „That's enough Alexander", zei aan het einde van de lange rit op het elektrische wagentje de Britse kinderver zorg ster van de prinsjes, mej. D. Colvill. en ze til de de jongens van de wagen. De bedoeling is hen zo jong als ze zijn al tweetalig op te voeden. DEN HAAG In het centrum voor buitenlandse werknemers De Poort aan de Brouwersgracht in Den Haag is gisteravond de 26-jarige uit Cura- pao afkomstige Winston D. Carring- ton, met 'n pistool in de linkerzij ge schoten. Zwaar gewond werd de man met een politiewagen naar het zie kenhuis Westeinde gebracht, waar hij onmiddellijk na aankomst werd geopereerd. De schutter is vermoedelijk in de verwarring ontkomen. Het schot werd gelost op een binnenplaats. De kogel drong door een ruit en door de gesloten gordijnen en trof "de bezoe ker, die aan de bar stond. Het is nog de vraag of de Antilliaan opzet telijk is neergeschoten, of dat hij het slachtoffer is geworden van een ver dwaalde kogel. Sazte/i doetiMgatm 7fiz,/ietmagdm sea. oud gekeade zga, maak,, spakea doet dekgakea"gaat oog attg'do^., doolaf ats atassea Mfe&luakéea 30 maait ma ógdêDMB. Waatücdtmadaa/nóumaaf f35- óitegt, kkggtu dm cms em spaaiïpotmttovHsM I Dat doeatdezmaak, dool eeagoed óegia. Komt u, maak-ee/ts tg'ons taags atsa tgd/ieót. Dm hataea ide u, attes dektenten, ot/ek cm. sgacMekmtag.Bü'deA/MB teataatttd ideekom. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK BONN DPA/ANP) Een recht bank in Bonn heeft gisteren de 29- jarige huisschilder P .W. D tot le venslange' gevangenisstraf ver oordeeld wegens moord op 16 april vorig Jaar op de voormalige rooms- katholieke prieser Josef Anton Stör- mann (58) in Amsterdam. D.'s medeplichtige, de 31-jarige Karl Wiegand, kreeg tien jaar. Störmann, die als apothekersbedien de in Amsterdam werkte was door de politie gewurgd aangetroffen na dat buren hadden gewaarschuwd dat zij hem enkele dagen niet hadden ge zien of gehoord. De daders, bekenden van Stör mann, hadden hun slachtoffer in zijn woning opgezocht om hem te beroven. Toen hij zich verbette had den zij hem met de ceintuur van zijn ochtendjas gewurgd. Begin mei wa ren D. en W. die zich evenals Stör mann in homofiele kringen bewogen, j in Frankfort en Karlsruhe gearres- I teerd. PARIJS (AFP) Dankzij Amsterdamse helderziende en een bevriende stewardess heeft de Ne derlandse mevrouw De Bruin haar angorakat „Sussandra" terug, die anderhalve maand geleden in Parijs Mevroud De Bruin, die meer kat ten bezit, was op 8 januari met „de mooiste uit het nest" in Parijs aan gekomen om Sussandra aan een tentoonstelling te laten deelnemen. De nacht daarop ontsnapte de poes uit haar gecapitonneerde kooi, en bleef onvindbaar. Haar bazin keerde een paar dagen later verdrietig naar Amsterdam terug, waar zij direct contact opnam met de helderziende Werner Tholen. Deze zei zonder aarzelen dat hij Sussandra had zien ronddwalen in het tentoonstellingsgebouw bij de Champs Elysées. Mevrouw De Bruin vroeg een vriendin, die stewardess is, of zij daar eens een kijkje wilde ne men maar de speurtocht leverde niets op. Een maand later echter, op 12 februari, vroeg zij de stewardess het gebouw toch nog een keer te door zoeken daar de helderziende vol hield dat de kat zich daar bevond. En toen werd Sussandra inderdaad, bijna uitgehongerd op een oude di van in een hoek van de zolder ge vonden. De kat werd direct onder behandeling van een dierenarts ge steld, en keert vrijdag onder de hoe de van de stewardess per vliegtuig naar Amsterdam terug. DEN HAAG Wordt een mili tair, die weigert mee te doen aan de strafbare praktijken van zijn superieuren en deze rapporteert met regelrechte vernietiging van zijn persoonlijkheid en maat schappelijk bestaan bedreigd? Deze vraag kwam gisteren voor het ambtenarengerecht te Den Haag naar voren tijdens het pro ces, dat adjudant C. den D. (51) uit Utrecht had aangespannen -tegen het ministerie van Defen sie. Begin 1967 had de adjudant bij zijn onderdeel het Territoriaal Comman do Utrecht malversaties geconsta teerd. Er werd in diensttijd met ge- gebruik van diensttelefoon en -enve loppen in de Duitse lotto gespeeld en handel gedreven in drank, koffie en levensmiddelen. De adjudant zag het als zijn plicht één en ander te rap porteren met als resultaat dat hij zes tot zevenmaal werd overgeplaatst In een naar zijn zeggen sergeant-ma joorfunctie. Tot driemaal toe schreef hij een request aan de minister van Defen sie over het naar zijn mening aan gedane onrecht. Volgens hem zonder enig resultaat. Vertrouwen „Het gaat mij er in de eerste plaats om, dat ik het vertrouwen in de rechtsstaat terugkrijg", aldus gis termiddag de adjudant. „Een rechts staat, waarin ik wil geloven, omdat ik er in de oorlog bloedig strijd voor heb geleverd. Maar hoe kan ik als instructeur nu nog jonge mannen vertellen, dat zij voor een goede zaak strijden als er op deze manier wordt gehandeld. Als mijn commandant naar aanleiding van mijn rapport opmerkt": Jongen doe maar mee. Wij doen het allemaal". En als de minis ter van Defensie naar de door mij geconstateerde praktijken geen on derzoek laat instellen?" De adjudant, thans werkzaam als kazerne-adjudant in de Hotelkazeme in Utrecht, zei dat terugplaatsing niet meer mogelijk was. Het TCU te Utrecht is inmiddels opgeheven. Wel verlangde hij eerherstel van zijn goede naam, herstel van de aan zijn gezin toegebracht schade en herstel van het vertrouwen in een rechts staat te leven. Defensie Mr. W. A. H. Asser liet namens de minister van Defensie weten, dat er wel degelijk een onderzoek naar de praktijken op het TCU was ingesteld. „Dit onderzoek leidde er toe. dat de deelname aan de lotto moest worden TCU een gespannen sfeer. Collega's namen het de adjudant kwalijk dat hij een rapport had opgemaakt. Een van de twee partyen moest worden overgeplaatst". Het werd de adjudant C. den D. „En hy kreeg geen ser geant-majoorfunctie, maar een func tie die door vele adjudanten wordt waargenomen", aldus mr. Asser. Overgeplaatst Dat de adjudant meerdere malen was overgeplaatst, kwam volgens Asser doordat de militair telkenmale beklag tegen een overplaatsing had ingediend. Hy was van mening, dat de adjudant door de manier waarop de zaak op het TCU was afgedaai niet in persoon was getroffen en e zeker geen schade van had onder vonden. Hy achtte 't beroep dan ook ongegrond. Het ambtenarengerecht zal drie weken uitspraak doen. GRUBBENVORST Op de groenteveiling in Grubbenvorst zyn de eerste kastomaten aangevoerd. Dat is by na een week later dan in het vorige seizoen. Het waren overigens maar een paar kilo tomaten die op de veiling werden gebracht. Ze gingen weg voor de lieve prys van tien tot vyftien gulden per kilo. KLM helpt de Joegoslaven bij onderzoek ramp DC-9 SCHIPHOL De KLM helpt Joegoslavië by het onderzoek naar de ooi-zaak van het ontploffen van een DC-9 op 26 Januari boven Tsjechoslowakye De teruggevonden vluchtrecorder zal in een laborato rium op Schiphol worden afgedraaid en geanalyseerd. De DC-9 was eigendom van de Joegoslavische luchtvaartmaatschap- py JAT. Van de 28 inzittenden over leefde alleen de stewardess het on geluk zy wordt nog steeds in een Praags ziekenhuis verpleegd. Verondersteld word' dat de Oes- tasji-beweging, een extremistische organisatie van Kroatische emigran ten, een bom in het vliegtuig heeft geplaatst. De Joegoslavische sabo tage-expert kolonel Jovan Popovlc zou in verband daarmee voor het laboratoriumonderzoek naar Schip hol komen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7