Rijnsburgers naar Tiv'on Boskoops comité ijvert voor behoud straat Tammo Bakker (40) strijder voor nauwere contacten met de jonge staat Israel en promotor uitwisselingsreis PAGINA 4 DINSDAG 22 FEBRUARI 1972 BOSKOOP „Wat let de gemeente om op een gegeven mo ment niet alleen de sanering van de Voorkade en de Ridder- buurt aan te pakken, maar over te gaan tot afbraak van het hele Nieuwstraatgebied. Vandaar dat we ons niet hebben be perkt tot eisen voor een directe verbetering van het Nieuw straatgebied, maar ook wensen en verlangens op langere ter mijn op papier hebben gezet; wensen vervat in ons anti-breek- plan. We willen niet voor een voldongen feit komen staan. Ook voor de Nieuwstraat is er in de toekomst een levende functie". Aan het woord is F. J. Haver Droeze, secretaris van het medio januari van dit jaar in het leven geroepen actieco mité Nieuwstraat. Dit actiecomité legde de basis voor een ver der door de Boskoopse kunstenaar Toon Hendriksen ontwik keld plan voor een nieuwe en in feite gedeeltelijk oude dorpskern Oost. Het plan is inmiddels aan het gemeentebestuur van Boskoop aangeboden. Het protest van het actiecomité gold aanvankelijk de verregaan de waterverontreiniging in de slo ten aan beide zijden van de Nieuw straat; verontreiniging als gevolg, van een geschil tussen de gemeente Boskoop en de polder (de gemeente die niet op tijd voor een goed func tionerend rioleringssysteem zorgde, en de polder die toen maai bij mondjesmaat vers water door de sloten liet stromen; lang niet vol doende voor een schone sloot). Ver der werd er (en wordt er nog) van de kant van de Nieuwstraatbewoners bezwaar gemaakt tegen vooral het zware verkeer, waarvoor de nau welijks enkele meters brede straat nog altijd geen verboden gebied is. „Pratend over de problematiek van het Nieuwstraatgebied, gingen de gedachten vanzelf uit naar de, verdere toekomst. De gevolgen van een eventuele vaarwegverbreding van de Gouwe, afbraak van de hui dige bebouwing en flats daarvoor in de plaats, vervangende woningen voor de gedeputeerden. Wij wilden ons niet laten overrompelen. Met de grondideeën zijn we naar Toon Hen driksen gestapt. Hy heeft ze verder uitgewerkt". Verdrietig „Het liefst zouden we hebben dat die Gouweverbreding helemaal niet door ging. We vragen ons nog maar af wat het economisch voordeel van de verbreding is; of het met de scheepvaart nu wel zo'n vaart zal lo pen. Wegen de kosten van de ver breding wel op tegen de kosten van de zorg voor vervangende woonruim- voor huursubsidie, of en dat is heel belangrijk tegen het on herstelbare verlies van een stuk dorp. Het is toch al verdrietig dat er door provincie maar doorgedramd wordt en besluiten worden genomen, zonder dat de uiteindelijk gedupeer de gemeenschap zich erover uitge sproken heeft. Zou de Gouweverbre ding er komen, dan vinden we dat de overheid de gedupeerden een „scha deloossstelling" schuldig is en ge hoor moet geven aan onze wensen, die gekarteerd zijn in ons plan. On ze inbreng binnen de wellicht al be staande gemeentelijke plannen, die wij niet kennen. We verwachten be slist dat men bereid is onze wensen te overwegen", aldus Toon Hendrik- „We willen tooh wel een dorp over houden. Dertig Jaar geleden heeft men bij de Gouweverbreding een enorme ravage aangericht. Men heeft toen als een dwaas een gat geslagen in de dorpskern. Je moet eens bedenken wat voor econmisch voordeel het had opgeleverd als men toen een kanaal had aangelegd om de kernen van Waddinxveen en Bos koop heen". Ondanks dat het min of meer geldt als protest tegen de provin cie gaat het plan dorpskern Oost uit van een vaarwegverbreding van de Gouwe en afbraak van de bebouwing langs de Voor kade en de Ridderbuurt. Alles echter draait om het behoud van de dorpssfeer. Dorp aan de rivier Een verdere afbraak van het Nieuwstraatgebied is dan ook uit den boze. De huidige bebouwing dient ongewijzigd gehandhaafd te blijven en waar nodig gerenoveerd. De kern van het gebied wordt voetgangersdo mein. De nu al jarenlang verontacht- zaamde middenstand in dit ge bied krijgt dan weer een reële kans Aan het begin van het Nieuwstraat gebied dichtbij de Gouwebrug is een autovrij winkelcentrum geprojec teerd; gedeeltelijk ook bestaande uit nieuwbouw, echter in dorpsstijl. De kern van het winkelcentrum is een plein waarop wellicht een muziektent en een cafeetje met uitzicht op het ook in de plannen opgenomen haventje voor kleine bo ten en zicht, op de overzijde van de Gouwe. Het ondermeer op de herle ving van de oude ambachten ge richte winkelcentrum heeft een dui delijke verbinding met de eveneens vergeten winkeliers in de Gouwe straat aan de overkant van het Reijerskoop. In dit verband, wordt de wielrijderstunnel een voet gangerstunnel. „Een voetgangerstun nel onder de Gouwe door als verbin ding met de westelijke oever (waar voor Toon Hendriksen enige tijd ge leden al een autovrij plan opstelde red.) is ideaal". Ouderwets De Nieuwstraat zelf krijgt een be strating als van rond de eeuwwisse ling, met oude lantaarns, lindebo men en kinderspeelplaatsen. Op de reeds opengebroken plaatsen in het gebied is ruimte voor parkeerplaat sen en ook bejaardenhofjes bestaan de uit huisjes in oude stijl gesitueerd rond een ouderwets binnenplaatsje. Het plan voorziet verder in een groenstrook direct langs de Gouwe. De nieuwbouw ter vervanging van de woningen aan de Voorkade en de Ridderbuurt dient plaats te vinden in de directe omgeving van de ou de kern en wel aan de overzijde van de Alphenseweg. „Je kunt de men sen die jarenlang in deze buurt heb ben gewoond niet naar elders in de gemeente doen verhuizen. Wanneer je dat zou doen wordt de midden stand bovendien beroofd van een be langrijk deel van de vaste klanten kring. En of je nu hier nieuwbouw pleegt of elders in Boskoop, in de kosten zal het niet uitmaken", aldus Toon Hendriksen. „Die vervangende woningbouw geschiedt ook in dorpsstijl". Sluitstuk van het project is een boomgaard rond de oude boer derij in de Biezentocht. De bewoners van de Nieuw straat in Boskoop verenigden zich vorige maand in een actiecomité, o.m. om de gevolgen van de ver breding van de Gouwe zo goed mogelijk op te vangen zonder na delige gevolgen. iFoto Will Dijkman) MR. Y. KALENBERG burgemeester van TAMMO BAKKER fijne vrienden in Tiv'on Vmateur-schilder Slingerland (78) overleden ZOETERWOUDE Geheel on verwacht is zaterdagavond de hr. A. C. Slingerland in zijn woning aan de Zuid-Buurtseweg overleden. De heer Slingerland is 78 Jaar geworden en heeft zich de laatste 10 Jaar van zijn leven ontwikkeld tot een amateurschilder van formaat. Zijn eerste werk zond hij in naar een wedstrijd voor „zondags schilders" die de VARA organiseerde en later naar een tentoonstelling van de CO-OP Rotterdam. Ook op ande re plaatsen exposeerde de heer Slin gerland. Zijn werk kreeg interna tionale bekendheid toen het werd uitgekozen voor een tentoonstelling in het Joegslavische Zagreb. Een paar maanden geleden opende de heer Slingerland de tentoonstel ling Z 66 de vijfjaarlijkse expositie van creatieve uitingen van de Zoe- terwoudse doe- het-zelver. Ook daar waren zijn doeken te zien en bo vendien demonstreerde de heer Slin gerland bij die gelegenheid in 't Centrum. Afscheid mej. J. C. Cozijn I OEGSTGEEST Met de vierinj j van haar 40-Jarig ambtsjubi leum sluit mej. J. C. Cozijn op februari haar loopbaan af. Ter gele- genheid van dit afscheid wordt di< j dag een bijeenkomst met feestelijk tintje in de raadzaal van het ge- i meentehuis gehouden. (15.30-16.31 uur.) Woningen zijlI onbewoonbaai HAZERSWOUDE De woningei Rijndijk 392, 394 en 396 in Hazers- woude zijn ongeschikt voor bewoning en de gebreken zijn door het treffei I van voorzieningen niet op te heffen Consequentieze zullen onbewooiv baar worden verklaard, terwijl di ontruimingstermijn op zes maandei wordt gesteld. Volgens B. en Vi zullen de panden, die thans nog wor den bewoond, naar verwachting q j korte termijn leeg komen. Huiseige naar zowel als bewoners zijn vai de onbewoonbaarverklaring, mit uiteraard de goedkeuring genieten van de gemeenteraad, op de hoogti gesteld. RIJNSBURG Tammo Bakker (40, geboren in Veendam en zes jaar woonachtig in Rijnsburg, waar hij leraar handvaardig heid aan de Chr. Tuinbouwschool is) heeft een warm kloppend hart voor Israël. Hij heeft zitting in het landelijk bestuur van het Genootschap Nederland-Israël en is voorzitter van de afde- j ling Rijnsburg en omstreken. Meermalen is Bakker in Israël ge- weest. Hij heeft daar vele goede vrienden en hij heeft er in niet onbelangrijke mate toe bijgedragen, dat 'er hechte banden ontstonden tussen Rijnsburg en Kiriyat Tiv'on. De meest bloemrijke gemeente in Israël, gelegen op zeven heuvels. Het zijn de uitlopers van het gebergte van Galilea, dat zich uitstrekt j tussen Haifa en Nazareth. Z'n laatste „retourtje" naar Tiv'on maakte Bakker tijdens de kerstvakantie met een Boeing jet van EL-AL om de uitwisselingsreis 1972 rond te maken. Bakker is een innemend man. Dat merk je direct als je zijn gast vrije woning aan De Waal in Rijns burg binnenstapt. De bezoeker wordt direct bij het binnentreden van de kamer geconfronteerd met het land. waarover in de Bijbel zoveel is te le zen. De boekenplanken aan de muur Door Cees Combee Foto's Tammo Bakker zijn gevuld met allerlei (vaak kost bare) boeken over Israël. Op een ta feltje daaronder ligt een Tallethzak met daarin een gebedskleed en ge bedsriemen. Kostbare geschenken van goede vrienden uit het Heilige Land. Een groot deel van de zolder van zijn woning herbergt voorwer pen, die te maken hebben met het Jodendom en het Joodse geloof Bakker exposeert er mee en ge bruikt ze als materiaal ter verdui- Raadsagenda Voorschoten VOORSCHOTEN De gemeente rad van Voorschoten komt vrijdag avond om 8 uur in openbare verga dering bijeen. De agenda bevat on der meer de volgende punten Voorstellen van B. en W. tot ver koop van grond met opstal van Treubstraat 21 en 23 aan de heer W. R. van Gulik; Subsidiëring van de Stichting Kinderspeelzaal; Subsidieverlening van de cul turele verenigingen in Voorschoten en tot het verlenen van medewerking ex. art. 72 der lager onderwijswet 1920 inzake het treffen van voorzie ningen aan de vloeren van de St. Jo zefschool. delijking van de vele lezingen, die hij door het gehele land houdt en ook voor de dia- en klankbeeldavonden. Geschiedenis Praten met Tammo Bakker over Israël betekent zoveel als een les ge- j schiedenis. Hij weet heel wat van deze jonge staat. Zowel in bijbels als politiek- en economisch opzicht. Bakkers liefde geldt naast religieuze overwegingen ook de bewustwording van wat deze natie en dit volk in de tweede wereldoorlog heeft geleden en ook nu nog moet lijden. Hij ver diept zich al zo'n veertien jaar als hobby" zelf is Bakker hervormd in de geschiedenis van het Joodse volk. Het echte bewustzijn is pas geko men toen in Juni 1967 de oorlog uit brak. Bakker: ,,'k Had mijn koffer al gepakt om als vrijwilliger naar Israël te gaan. Een telefoontje uit Tel-Aviv aan één van mijn Nederlandse Jood se vrienden was oorzaak, dat ik thuis gebleven ben. Men vertelde mij. dat de oorlog hoogstens enkele weken zou duren. Zo rukten de Israëlische le- I gers op. De berichtgevers hebben ge lijk gehad. De strijd duurde slechts 6 dagen. Helaas is er nu nog geen vre- j de. De Arabische landen willen Is raël niet erkennen en hun doel dit I land te vernietigen zijn bepaald geen loze kreten. Daarom en daarom al- I leen blijft Israël vechten om het recht van bestaan". Israel- avond in Rijnsburg RIJNSBURG De afdeling Rijnsburg en omstreken van het Genootschap Nederland-Is raël houdt woensdagavond om 3 uur in de recreatiezaal van de Chr. Tuinbouwschool aan de Sandtlaan een filmavond. Deze zal in het teken staan van de uitwisselingsreis Rijnsburg-Ki- ryat-Ti'von van 8 tot en mpt 21 luli. Vertegenwoordigers van EL-AL en Isra-Tours zullen de nieuwste Israëlische kleuren films, voorzien van geluid, ver tonen. Zoals begrijpelijk zal er uitvoerig over de reis gespro ken en van gedachten gewis seld kunnen worden. Naar Israël Z'n verlangen naar Israël te gaan kreeg toch gestalte. Meermalen heeft hij het sinds 1967 bezocht. Bakker werkte in verschillende kiboetsiem en reisde het land door van Dan tot Eilath. Die eerste confrontatie met het heilige land in 1967 werkte zo aanstekelijk, dat hij zich nog meer ging toeleggen op het bestuderen van de geschiedenis, het leggen van contacten en daarmee nauw verband houdende het smeden van banden tussen Kiryat of Tiv'on en Rijnsburg en zijn activiteiten voor het Genoot schap Nederland-Israël. Zeer in het bijzonder wat de afdeling Rijnsburg betreft, die nu een kleine 170 leden telt afkomstig uit Rijnsburg. Kat wijk, Valkenburg, Oegstgeest, Noord- wijk en nog enige plaatsen uit de omgeving. Leiden heeft een eigen afdeling. Tammo Bakker is er wat trots op, dat Rijnsburg als enige van de I 27 afdelingen in het land een uitwis- i seling tot stand heeft gebracht. Dit jaar van 8 tot en met 21 Juli gaat er een groep van de afdeling Rijnsburg en omstreken voor de i tweede keer naar Kiryat Tiv'on. De eerste reis werd in 1970 gemaakt. Er kunnen veertig personen mee. De belangstelling is wel groot, maar aanmeldingen worden toch nog ge accepteerd. Wat zoveel wil zeggen, dat er nog enkele plaatsen over zijn. Er gaan zelfs Rijnsburgers voor de tweede keer mee. In 1970 logeerde men bij Israëlische families, doch nu in hotels. Men krijgt echter volop gelegenheid in contact te tre den met de inwoners van Tiv'on Het wordt een zeer spectaculaire reis, met allerlei excursies, zoals naar Jerusalem, waar men een dienst In de Graftuin kan bijwonen en naar allerlei plaatsen, waarover de Bijbel vertelt. Vriendschapsreis Bakker met klem: „Het wordt een echte „vriendschapsreis". Ons doel is namelijk de contacten hechter te maken. Burgmeester Y Kalen- berg, die vorig jaar in Rijnsburg was, en reisbureau-directeur A. E. Weisberger hij vertoefde vorige week woensdag en donderdag nog in het bloemkwekers- en -handela- rendorp organiseren daar alles. De burgemeester is voorztiter van het Tiv'onse uitwisselingscomité en ik ben dat van het Rijnsburgse. Ui terst prettig is de samenwerking. Ka- lenberg ziet nu al weer verlangend uit naar de komst van de „Rijnsbur gers". Dat is ook het geval met zijn zemeentenaren, die weer alles in het werk zullen stellen het hun gasten zo goed mogelijk naar de zin te maken. Uitnodigen bijvoorbeeld voor een kopje koffie te komen drinken, een maaltijd te gebruiken of een tochtje in de omgeving te maken Jammer, dat de Tiv'on'ers door de oorlogomstandigheden in groot ver band zo moeilijk naar hier kunnen komen. Iedereen, die het land voor een vakantieuitstapje verlaat moet een f500 aan reisbelasting neertel len .Gelukkig krijgen we wel bezoek van mensen uit deze gemeente, die voor zaken naar Europa en Neder land moeten. Hopelijk breekt snel de tijd aan, dat we een grote groep Ti- von-ers mogen begroeten in Rijns burg en omgeving. Dan ziet het er voor Israël ook allemaal veel beter uit". Ernstig begaan Nog heel lang zitten we met Tam mo Bakker te praten over Israël. Uit zijn woorden blijkt, dat hij ern stig begaan is met het lot van de Israëliërs, die nog steeds onder oorlogsdreiging leven. Een zwaar be proefd volk dus, dat dagelijks wordt geconfronteerd met de meest diep gaande problemen van oorlog en vrede, van menselijke waarde en waardigheid en van sociale recht vaardigheid. Mensen, die het prettig vinden ware vrienden te mogen ont moeten en gastvrijheid aan te bie den. Bakker laat tussen al die woor den door nog enige „troetelkinderen" uit zijn waardevolle verzameling, zien: kostbare kandelaars, een ki- doesjbekertje, hoofdbedekking, ge bedenboeken, zelfs in het hebreeuws en nog heel veel meer. Handvaardigheidsleraar Bakker hoopt, dat velen zich zullen aan sluiten bij het genootschap Neder land-Israël. dat zich ten doel stelt, voorlichting te geven over alle as pecten van het leven van Is raël om daarmee de culturele be langstelling voor en de contacten met dit land en zijn bevolking te verstevigen. Hoewel het de ogen niet sluit voor de huidige constella tie, weet het genootschap, dat er in ons land ook intense belangstelling RijnsfourgS uitwisselingsge- en erg bosrijk (foto boven). Eén I zijn van onder andere rabbi bestaat voor de overige facetten van meente Kiryat Tiv'on is idyllisch van de vele bezienswaardigheden meon en rabbi Gamaliel, (fc Israëls historie, heden en toekomst. ge\egen 0p zeven heuvels, uitlo- is Beet Shearim (Huis der Poor- onder). Bakkers adres is De waai 8, Rijns- pers van gebergte van Galilea I ten), waarin de graven te vinden burg, telefoon 01718-71233. r

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4