De Kieviten krijgen geen subsidie voor clubgebouw Wetsontwerp gewest moet op de helling Bewoners van Vlietwijk werken voor 72 procent in Den Haag BURGEMEESTER MOET TUIN ZELF ONDERHOUDEN Niet meer commissies Geslaagde enquete W assenaarse raad vraagt revisie KB Duinweg Actie voor onderwijs in Beetsjoeanaland KINDERKOOE BESTAAT 12V2 JAAR INSTALLATIE VAN JEUGD NATUUR- WACHT PAOINA I STAD EN RAND DINSDAG 22 FEBRUARI 1971 WASSENAAR Met I 1 tegen 7 stemmen heeft de Wassenaarse geme^hteraad gisteravond besloten, het voorstel van de meerderheid in het college van burgemeester en wethouders te volgen en afwijzend te beschikken op een verzoek van de sportvereniging ,,De Kieviten" om een eenmalige subsidie van f 1 0.000,in de kosten, die de vereni ging gemaakt heeft voor een nieuw clubgebouw. Jinsdag De minderheid in het college bleek wethouder mevrouw A. J. Ie Coultre- Foest te zijn, die met veel verve het sbandjpumt verdedigde, d'at de vereni ging zelf zoveel heeft gedaan voor het tot standbrengen van het nieu we clubgebouw, dat een bijdrage van f 10.000 van de gemeente alleszins verdedigbaar is. De wethouder van financiën van Gunsteren daarente gen stelde, dat indertijd, toen de plannen van De Kieviten ter tafel kwamen, door het college gekozen is uit twee mogelijkheden: ofwel een garantie voor een geldlening van f 175.000 ofwel een subsidie. Het col lege heeft toen gekozen voor een ga rantie. Intussen is de gedachte gerezen, aan een algemene bijdrageregeling voor sportverenigingen, die hun ac commodatie verbeteren. Met het oog daarop werd een beslissing over het subsidieverzoek van De Kievi ten steeds uitgesteld. Onlangs heeft het college echter be sloten, dat er op het ogenblik, gezien de financiële positie van de gemeente geen mogelijkheid is om een dergelij ke algemene bijdrage-regeling in het leven te roepen. Toen moest een beslissing genomen worden over het al lang lopende verzoek van de Kieviten. De grootst mogelijke meer derheid van het college heeft zich op het standpunt gesteld, dat het on- WASSENAAR De Wasse naarse raad ging gisteravond B. en W. om revisie te vragen van het Koninklijk Besluit over de aanleg van de Duinweg (se cundaire weg 1). Wethouder Brink verklaarde dat Wasse naar deze zaak weer heeft op gedoken om de verkeersproble matiek in en rond Wassenaar opnieuw aan de orde gesteld te krijgen. VVD-raadslid Van den Bergh herinnerde aan de behandeling van de Leidse Baan-kwestie in Provinciale Staten. Met een kleine meerderheid is dit plan verworpen omdat de CPN tegen stemde. Als echter op de rijks begroting voor 1973tgeen bedra gen beschikbaar komen voor de verbetering van het openbaar vervoer zal de CPN, volgens raadslid Van den Bergh de Leidse Baan opnieuw aan de orde stellen. Hij verklaarde dat zijn raadsfractie niet voor de aanleg van een provinciale weg door de duinen was. se gemeenteraad begon gisteravond met de installatie van de heer J. G. Stegeman, die namens de Groep Oosterling de door het over lijden van de heer L. G. Oosterling opengevallen plaats inneemt. Een commissie uit de raad onderzocht daarna de geloofsbrief van de heer Chr. Theil, die al eerder in de raad zitting had, maar er nu terugkeert in plaats van mevrouw van den Bosch. Burgemeester Staab nam vervolgens afscheid van mevr. Van den Bosch, die hat eerste deel van de vergadering bijwoonde. Hij sprak waarderende woorden voor het aan deed, dat mevr. Van den Bosch ge had heeft in het werk van de raad, maar ook voor het werk, dat zij in andere functies in de Wassenaarse gemeenschap heeft verricht. Namens de raad sprak ir. G. H. C. Theunissen een afscheidswoord. Hij prees haar deskundigheid, die enerzijds stoelde op ervaringen in 'n vroegere werkkring en anderzijds op een enorme energie en interesse. Me vrouw van den Bosch sprak ten slotte een dankwoord. Illlllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll juist zou zijn in dit incidentele ge val een subsidie toe te kennen. Een voorstel uit de raad om de beslissing hierover uit te stellen werd met 10 tegen 8 stemmen verworpen. Het voorstel van de meerderheid van het college, om het subsidieverzoek af te wijzen, werd met 11 tegen 7 stemmen aanvaard. De gemeenteraad ging er mee ak koord dat burgemeester Staab en zijn gezin de beschikking krijgen over de woning Prinses Marielaan 17 die voor f 300.000 door de gemeente j zal worden aangekocht. Er zijn de burgemeester echter enkele voor-5 waarden gesteld, o.'m. dat hij zelf voo| j het onderhoud van de tuin en voor i het kleine onderhoud van hethuis zal zorgen, deelde raadslid Theunis- sen. voorzitter van de CCP-fractie mee Mr. Staab heeft aangeboden behalve de huur die volgens een vast staande regeling berekend zal wor- j den. een extra bedrag van f 5000 per I jaar te betalen ter vermindering j van de exploitatielasten van de wo ning. VVD-er Van den Bergh zei dat zijn fractie graag akkoord ging met het voorstel, al vond hij het belachelijk, dat het zo lang heeft moeten duren voordat eindelijk een passende wo ning werd gevonden. De heer E. H Schuver verklaarde namens de Open Appel-fractie slechts schoorvoetend akkoord te kunnen gaan met het voorstel. Zijn fractie had niet ho ger willen gaan dan f 235.000. vHet is fout geweest, aldus deze spreker, de burgemeester zelf te laten meebe slissen over de woning. De raad had een woning moeten kopen, voordat de burgemeester benoemd was. Het zojuist geïnstalleerde raadslid, de hr J. G. Stegeman verklaarde, dat ook de Groep Oosterling van mening is, dat de voorkeur van de burgemeester eigenlijk naar een iets minder dure woning had behoren uit te gaan. Mr. Staab verklaarde blij te zijn, dat er een akkoord is bereikt. Wat 't onderhoud van de tuin betreft: hij beloofde daarop z'n best te doen. Ter loops informeerde hij, of iemand een two,ede hands grasmaaimachine koop wist Eindelijk Wassenaarq „thuis" te voor burgemeester Staab. (Foto Holvast! Antoniusclubhuis R. K. Vrouwen beweging gezellige avond onder het motto "As ge maar leut het" 8 uur Museum van Oudheden "Een verlaten middeleeuws dorp op de Veluwe-op- gravingen ln het Kootwljkse zand" 8 Museum voor Volkenkunde Filmclub 16 "Eddie Constantino" 8 uur nam. Zijlsingel 2 Evangellecentrum Spr. evang. J. Versteeg 8 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 912 uur nam. Steenschuur 6 Leidse Ver. van post zegelverzamelaars 8 uur nam. Steenschuur 5 Spreekuur Stich ting hulsvesting werkende jongeren 8 8.30 uur nam Gebouw Chr. Soc. Belangen (Oude Singel 236) Leidse Chr. Besturenbond Spr. dhr. L. de Graaf over "Waarde vaste pensioenen" 8 uur nam. Nieuw Minerva Lunchbij eenkomst. Leidse City Centrum 12 uur nam. Boommarkt 12 Sociëteit voor gehan dicapten 25 uur nam. Jeugdhuis (Breestraat 19) Spreekuur Chr. Emigratiecentrale 78 uur nam. Diamantplein 27 Gespreksavond Ba- ha'l 8.15 uur nam. Oegstgeest (Roode Leeuw) Jaarverga dering regio VVD 8 uur nam. Woensdag "Jachthonden in de praktijk" 8.15 i 'stadsgehoorzaal Toonkunstkoor o.l.v. Gerard Akkerhuis 8 uur nam. Oegstgeest l Geversstraat 65) Socië teit voor kamerbewoners en alleen staanden 8 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 912 uur nam. Stadhuis Spreekuur sociale raads vrouw 46 uur nam. Oegstgeest (Kennedylaan 11) Infor matie-avond Baha'i 8 uur nam. inderdag CH-leden spraken over gewestvorming VOORSCHOTEN In het i Cultureel Centrum in Voorseho- ten komen donderdagavond de gebroeders Co-pijn op uitnodiging j van 't Nut en Oud- en Leefbaar j Voorschoten praten over boom- I chirurgie. De gemeenteraad van Voorscho ten heeft een opdracht gegeven aan de gebr. Copijn voor het her stel van de lindebomen op de Voorstraat (zie foto). Er bestaat gelegenheid tot het stellen van vragen en aan de hand van dia's zullen de boomchirurgen de reeds bereikte resultaten bij andere oude bomen tonen. OEGSTGEEST Dat de KVP ln Oegstgesst npg altijd aarzelt 'om met de CH- en AR-kiesverenigingen een gesprek te beginnen betreurde CH-voorzitter Kommer in zijn ope ningswoord tijdens de ledenvergade ring van gisteravond. Spreekster voor deze avond was mej. mr. E. A.. Haars, lid van de Tweede Kamer. Zij sprak over de gewestvorming Alles wat met gewestvorming te maken had, vergeleek ze met een kluwen wol, die goed in elkaar zit. De lijnen die moeten gevolgd wor den zijn onduidelijk. Enige basis vor men de nota bestuurlijke organisa tie, het wetsontwerp op de gewesten nog ingediend door het kabinet De Jong en de structuurschets, die tot Voorwinden niet in raad BENTHUIZEN De heer Voor winden (SGP), die benoemd was tot lid van de gemeenteraad, heeft deze benoeming niet aanvaard. Opvolger op de lijst is thans de heer P. van Laar. doel heeft de verbanden aan te dui den. Zij besprak uitvoerig de posi tie van de provincies bij de gewest vorming. De provincies zullen nood zakelijk moeten blijven bestaan. Zij was echter van mening, dat gewest vorming noodzakelijk is, voorna melijk in verband met de ruimtelij ke ontwikkeling Gemeenten werken veel te broksgewijs en ze vormen een te klein verband. Gewesten hebben een planning-taak. die on misbaar is. Een vraagstuk is hoe de gewesten gekozen moeten worden. Ze noemde hierbij een trapsgewijze verkiezing vanuit de gemeenten. Een grote zorg zijn de financiën. Waar moet het geld vandaan ko men? Iedere gemeente heeft zijn ei gen financiële middelen hard nodig en het wordt pas extra moeilijk wanneer de centrumgemeente in grote financiële nood verkeren, zo als dit met Leiden het eval is. Zij was van mening dat op den duur zal blijken dat aanwijzingen van hogere instanties over gewestvor- I ming noodzakelijk zullen zijn. Bij de j discussies bleek, niet iedereen ervan overtuigd dat gewestvorming nood- zakelijk was omdat met dë Wet ge meenschappelijke regelingen veel tot I stand kan komen. Gewezen werd op i Rijnmond dat allerminst een succes lis gebleken. Sommigen waren van mening dat in de randgemeenten veel 'meer, ook in financieel opzicht,, ge daan moet worden ten opzichte van I de centrumgemeente. Er zal veel ef ficiënter gewerkt moeten worden en daarom zal het noodzakelijk zijn dat het ter tafel liggende wetsontwerp op de gewesten opnieuw op de hel ling moet. Het onderwerp is veel te vrijblijvend. Stadsgehoorzaal Ned. Bond van ge- pensioneerdén, jaarvergadering 2.30 uur nam. Molen de Valk Mobielkautoor ANWB, 10 uur voorm.4 uur nam. Boommarkt 12 Sociëteit voor gehan dicapten 7.3010 uur nam. Volmolengracht 19 Welfare-winkel, Rode Kruis 79 uur nam. Titus Brandsmalaan 76 "De Duik boot" Clubhuiswerk handenarbeid 8— 10 uur nam. De Lakenhal Ver. Oud-Leiden Spre ker drs. H. Sarfaty over "Uit bagger geborgen" 8.15 uur nam. Rijnlandslycevun (Oegstgeest) Litte ris Sacrum, Haarlemse Tooneel Club met "Twaalf Gezworenen" 8.15 uui Apotheekdienst De avond-, nacht- en zondagsdienst wordt waargenomen door Apotheek Blanken, Hogewoerd 171, Voorschoten- se Apotheek. Leidseweg 66 en Apo theek Oegstgeest, Wilhelminapark 8. SOS-DIENST SOS-Telefonische Hulpdienst nr 101710—25202 Vooi alle die Ld moei lijkheden verkereD bereikbaar elke werkdag van acht uur n m tot acht uur v m doorlopend ln net weekeinde dwz van vrijdag acht uur om tot maandag acht uur v m wetsyytnkeltje Juridisch adviesbureau voor gratis rechtshulp: werkdagen (beh maandag) 9-13 uur: zaterdag 10-12 uur, donder- Release Release ln Leiden Noord: Van Ho- gendorpstraat 36, dinsdag en donder dag 79 uur nam. Antivoorden op begrotingsvragen ZOETERWOUDE Het college, van B en W in Zoeterwoude is niet erg gecharmeerd van nog meer com missies. Dit blijkt op het antwoord dat de raadsleden Engelkes en Van der Post krijgen naar aanleiding van vragen hierover bij de begrotingsbe handeling. B en W zeggen in ant woord dat instelling van nog meer dere commissies betekent nog meer avondwerk. De beide wethouders zijn, naast besprekingen, die overdag plaats vinden, al vele avonden in het belang van de gemeente op het gemeentehuis aanwezig. Uitbreiding van de taak van deze beide functio narissen is niet meer mogelijk. Bo vendien betekent de instelling van nog meerdere commissies verzwaring van de taak van het ambtelijk ap paraat. De reeds aanwezige ambtena ren zijn reeds één of meer avonden ln „touw" en uitbreiding van hun taak is. naast de te verrichten stu dies en hun normale dagtaak, niet meer mogelijk. Dit betekent, dat naast de geraamde vacature in de primitieve begroting voor dit dienst jaar, uitbreiding met nog één amb tenaar ter secretarie op korte termijn noodzakelijk wordt. Kosten mini maal f20.000 per jaar. Verlichting van de taak van de beide wethou ders kan alleen worden verkregen als de raadsleden commissievergaderin gen, onder leiding van de burge meester, overdag willen houden. Het college heeft diepgaande on derzoekingen ingesteld, om de nood zaak en ook de mogelijkheden na te gaan, tot de bouw van een nood- slachtplaats. De inpsecteur van de volksgezondheid achtte, het niet ver antwoord momenteel overheidsgelden te besteden aan de bouw van een noodslaohtiplaats. Van gemeentezijde zullen hier verder geen stappen meer in worden gedaan. De opmerkingen over de zorg OEGSTGEEST De uitbreiding van het Rijnlands Lyceum gaat binnenkort beginnen. Op 1 maart 's middags om half drie gaat de eer ste paal voor het schoolgebouw aan de Apollolaan 1 officieel de grond in Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Remco Jacobus Nicolaas, zn. v. M. J. N. Schijf en S. A. Voogt; Anthony Joseph Philip, zn. v. A. J. P. van der Kwast en P. A. Zonneveld; Michiel Lennaart Alexander, zn. v. J. P, van der Kwast en P. A. Zonneveld; Oonny, dr. v. E. A. van den Wijngaard en L. van Vliet; Sandra, dr. v. S. de Bruijn en A. H. P. Zwaan; Ingrid, dr. v. S. J. M. Ouwerkerk en M. J. Le- varht; Arjan Ewald-, zn. v. A. H. van Mourik en J. T. Rooda; Margaretha Maria, dr. v. J. Langeveld en M. M. F. van Dorp; Sophia Cornelia Maria, dr. v. A. T. Groenendijk en A. M. Slinger land; Fiona Regina Maria, dr. v. J. N. M. Zuijdervliet en W. P. A. Homan; Juri, zn. v. R. Zorn en A. van 't Slot; Alice Catharine Elisabeth, dr. v. A. Zekveld en M. G. de Bock; Irene Ma ria Johanna Apolonia, dr. v. P. H. J. Rijsbergen en W. A. van der Krogt; David Martijn. zn. v. K. Arbouw en J. van Opzeeland; Marcellina Marielle, dr. v. A. J Schepers en M. A. van der Ven; Arjan, zn. v. W. F. Rijnsburger en S M. C. Vermond; Anid'ré, zn. v. C. Both en G. H. de Jonge; Christel Alja Martine. zn. v. M. M. Goudzwaard en M. T. Malipaard; Maria Alida, dr. v. A. van Egmond en A. Heemskerk; George Nicolaas, zn. v. G. N. Jilleba en M. F. de Vries; Bloeme, dr. v. F. Benjamins en P. N. Barends; Cindy Clazina Maria, dr. v. C. M. van der Voort en M. A. C Rodenburg; Monique Geertruida Maria, dr. v. H. G, Wee- ring en M. C. Mul; Kim Manon Eli- beth, dr. v. C. van der Heyden en E. J. L C. Schut; Wendy, dr. v. L. Singerlihg en J. Erades; Louise, dr. v. M. Diepenhorst en N. V. Ravesloot. OVERLEDEN H. van der Voort (76) weduwe van C. Streefland; J. Kail (69) weduwe van I. de Winter; J, Vromans (76) man; W. Leupe (68) man. .oor de groenstroken rond het indu striegebied zijn volgens B en W nie) juist. De zorgen van de heer Roejl gaan, gelet op de gemaakte overee^. komst niet verder dan de stroke^ 'I behorende tot het bouwterrein. D|1 aangesneden stukken liggen welij,s waar binnen de begrenzing vai1 het industriegebied maar buiten hu. bouwterrein van ditzelfde gebied dit laatste is de term, welke in i overeenkomst met de NV „De VI] e ver" wordt gebezigd, met anderi woorden we kennen stroken binnei In het plan Westeindseweg Is vol i doende ruimte voor recreatie-doel einden. Bij de verdere uitwerkln van de plannen willen B en W op toezien, dat deze ruimte (zove( mogelijk) onaangetast blijft. In ht plan Westeinde I mogen er dan gee aparte plaatsen voor recreatie-doel einden gereserveerd zijn, toch dele B en W de gevoelens van de raai niet, dat er te weinig speelruimte ii Het Commandeurshof, de pleinen bi scholen en R.K. Kerk, en de ruin tes bij de garages geven voldoend mogelijkheid tot „speelruimte". Wel overwegen B en W of mii schien plaatsing van een enkel klim rek nog tegemoet kan komen aan d verlangens van diegenen, die boven staande gelegenheden nog niet voh doende vinden. De gedachte gaa ook uit naar een „speelmonument dat B en W dan uit het cultuurfond zouden kunnen bekostigen: ei nuttige besteding, die niet alleen t verfraaiing, maar zeker ook uit ht oogpunt van recreatie dienst kunnen doen. De zandwinning Geerpolder is er kwestie, die nog maar in de kindei I schoenen staat. Een bespreking ovi de 'ontwikkeling daarvan hee plaatsgevonden tussen de «emeei ten Zoetermeer Leidsohendam Zoeterwoude. Er is een groeperii gevormd, die de belangen zal behai| tigen. De oeverrecreatie en voorn het oeverbezit zullen de aandac! van B en W hebben. De recreatiei bestemming van dit te winnen w tergebied mag aan Zoeterwoude ni voorbijgaan. OEGSTGEEST De laatste week van april gaat de NOVIB-werkgroep in Oegstgeest een actie voeren voor de opleiding Van onderwijzers in Botswana (Beetsjoeanaland) Beetsjoeanaland is de meest uitge1- strekte staat in het hart van zuide lijk centraal Afrika. In 1966 werd dit voormalige Britse protectoraat on afhankelijk. Op een oppervlakte van bijna achttien keer Nederland wo nen naar schatting ruim zes honderdduizend mensen. Viervijfde deel hiervan woont in het oosten van Botswana, in stadjes en dorpen op de vruchtbare linkeroever van de Limpopo, waar ook de spoorlijn van Johannesburg (Zuid-Afri- ka naar Rhodesië langs gaat. Zoals zovele jonge Afrikaanse lan den worstelt Botswana met de enor me problemen van het onderwijs. In het gehele land zijn ruim 250 lagere scholen en schooltjes, 9 middelbare scholen en 3 scholen met onderwij zersopleiding. Het aantal leerlingen in dë lagere scholen is in de laatste tien jaar verdubbeld en bedraagt nu ongeveer 75.000, waarvan ruim de helft meisjes zijn. Deze situatie lijkt op het eerste gezicht nog niet zo slecht. Maar er moet direkt aan worden toegevoegd, dat ruim de helft van de meer dan 800 onderwijzers en onderwijzeressen geen speciale op leiding heeft gehad. Daarom vroeg Botswana aan de organisatie voor onderwijs, de Unes co, om hulp bij de opleiding van leerkrachten. ZOETERWOUDE Met C uitvoering van de Missa Exsurge D mine van Herman Funekotter dens de hoogmis in de Christus Dj naarskerk heeft het kinderkoor o. de heer H. J. C. Paardekooper g termorgen het 12%-jarig besta gevierd. Het orgel werd bespeeld do Jan Langeveld. Deken A. Lan bood aan het eind van de mis f{ citaties aan namens de parochie f meenschap die veel dank verschi died is aan het koor. Na de was er in het Don Boscohuis een f meenschappelijk ontbijt. Ook da sprak A. Lamot en deelde mede de kosten van de viering voor rel ning waren van het kerkbesui wat met applaus werd begroet. Er waren vele waarderende wo: den voor dirigent H. Paardekooper organist J. Dobbe die het koor in achterliggende periode vrijwel afgebroken begeleidde. Namens 1 bestuur van de koren sprak voori ter G. van Velzen. Op herhaald v zoek van deken P. Juffermans sta; te de heer J. C. P. Paardekoop destijds met een Jongenskoor. La kwamen daar ook meisjes bij en maakt het vrouwelijk element ru driekwart van het 50 kinderen telli de koor uit. OEGSTGEEST De leden vat Oegstgeester jeugdnatuurwacht i len 3 maart officieel worden g« stalleerd. Dit gebeurt des midd om half vijf in het gemeentecentf aan de Lijtweg 11. VOORSCHOTEN Het wijkcomité van 't Voorschotense Vlietwijk heeft een enquete gehouden onder de wijk bewoners. Van de ruim 1600 formu lieren zijn er 100 ingevuld terug ont vangen, dat is bijna 70%. De wijkbewoners zijn vragen ge steld over de woningen, woningwen- sen, werkgelegenheid, vervoersmoge- ijkheden en recreatie. Over de woningen deelden 80van de VIietwijkbewoners mede wel te vreden te zijn met de huidige wo ning, 33% denkt aan verhuizen; 62% wil beslist graag bij de Vliet blijven wonen; 36% ziet gaarne woningen komen in het plan Bijdorp en 83% geeft daarbij de voorkeur aan een gezinswoningen met 3 of 4 slaapka mers. De maandelijkse kosten van zulke woningen zullen niet boven de f 350 mogen komen. Auto Over het werk bleek 72% van de Vlietwijkbewoners forens te zijn en het merendeel werkt in Den Haag; 54% gaat met een auto naar zijn werk; 5% slechts gebruikt de trein. Van de forenzen wil 50% liever in Voorschoten werken, indien er maar geschikt werk te vinden zou zijn. Ve le huisvrouwen in de Vlietwijk zou den er graag een werkkring buitens huis bij hebben indien de omstandig heden aangepast zouden kunnen worden, zoals het soort werk, werk tijden, kinderbewaarplaats enz. Schone industrie Over de recreatie kwamen de wen sen naar voor als een zwembad bij de sporthal, rustige langere wam paden, betere kinderspeelplaatsen! beslist geen grote weg langs de Vf Het wijkcomité zal de beschik gegevens toezenden aan het gew tebestuur. Tevens wordt gewezen de wens van de wijk om zgn. sj ne industrie aan te trekken, «4 door werkgelegenheid binnen j eigen dorp geschapen wordt, j wordt gewezen op het ontbreken! een openbaar vervoer van de naar het station Voorschoten, door slechts 5% van de forenzen bruik maakt van de trein.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2