EIDSCH mDAGBLAD \KKOORD BRITSE MIJNEN Verhoging collegegeld en studentenstop niet juist Mannacht om 2 uur Metaal conflict loopt af Koog weer jeruzalem CIJFERS REGERING Gratis zelfklevende dierenfoto's bij Esso moordenaar van baby's: zoon van de moefti van mm mam vandaag «mini Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 19 FEBRUARI 1972 No. 33637 Directeur: Q. Koopman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (bU vooruitbetaling', giro 57055, losse nummers f 0,35 Nabezorglng tot 20 uur. tel. 30500 (zat 18 uur) Heath zegt afspraak Mijnwerkers nemen Staking na 13 weken met Pompidou af genoegen met 20 pet op laatste benen Openbaarheid Voordat hij minister-president werd, had mr. Biesheuvel zich laten kennen als een kampioen van de openbaarheid. Dat ge beurde in een rappor' over overheidsvoorlichting voorbe reid door een commissie waar van de huidige premier voor zitter was. Dat beeld heeft al enkele deuken gekregen, maar het kabinet-Biesheuvel is nu toch wel bedenkelijk aan het hannesen. Het is namelijk niet duidelijk of het rapport van de commissie- Baan over druggebruik wel wordt gepubliceerd. Hetzelfde geldt voor het rapport over de oorzaken van de opstand in no vember vorig jaar in het Gro ningse huis van bewaring. In beide gevallen is er in de rap porten sprake van een nogal kritische doorlichting van een beleid. In het rapport van de commissie-Baan zouden des kundigen zich nogal genuan ceerd uitlaten over een verbod zonder meer van drugs. In het rapport over de gevangenisop stand wordt nader ingegaan op de oorzaken van de spanningen in huizen van bewaring: met andere woorden er wordt kritiek geleverd op het overheidsbe leid. De regering zou zich wel van een bijzonder zwakke kant tonen als zij van oordeel zou zijn, dat deze kritiek het dag licht niet zou kunnen verdra gen. DANSLES HEERLIJK Steengoed met leuke jongelui. Aanvang zondag 5 maart. EVERT CASTELEIN H. Kerker.icht 48, tel. 01710-23583 P.S. Galabal zaterdag 4 maart. bu U&utuum^: INTERIEURVERZORGING CRUNÓBURGD MEER KEUS IN1 PASSENDE OMGEVING (Pur/ ^Jlteuws Vandaag honderd jaar gele den, stond in de krant: 's Konings verjaardag (19 Febr.) werd heden alhier op ie gebruikelijke wijze her dacht, Wegens den ongunsti ge toestand van het terrein der Ruïne werd er geen pa rade gehouden. Op vergevorderde leeftijd overleed zondag te 's- Gra- venhage Mr. J. K. baron van Goltstein, Minister van Staat, oud-minister van Bui- tenl. Zaken enz. Madrid, 18 Febr. Na een onderhoud van Sagasta met den koning heeft het minis terie zijn ontslag ingediend j om eene oplossing der crisis j gemakkelijk te maken Vandaag 50 laar geleden'. Thomas, de Engelsche ar beider sleider, heeft in een rede te Sheffield verklaara dat de communisten hande len onder invloed der sow- jets en Russich goud. Door hun leerstellingen wordt de Engelsche arbeidersbeweging geheel onmogelijk gemaakt. Bij de Leidsche Katoen maatschappij (voorheen De Heijder en Co) is hedenmor- i gen door ruim 200 menschen het werk neergelend, omdai zij zich niet konden vereeni gen met een door de directie voorgestelde loonsverlaging van 10 pet. In Den Haag hebben ver scheidene ingezetenen der gemeente dreigbrieven ont vangen, waarschijnlijk afkom stig van anarchistische zijde LONDEN (Reuter) De Britse mijnstaking, die i al dertien weken duurt en het land in een crisis heeft jstort, lijkt op haar laatste benen te lopen. Vakbondsbestuurders van de 280.000 stakende mijnwerkers bben vannacht ingestemd met een loonsverhoging van 20 ocent en de bij de mijnen postende stakers opdracht gegeven te rukken. Overigens moet dat besluit nog door de mijnwer- rs zelf worden goedgekeurd. In het hele land zal een stem- ng worden gehouden, waarvan de uitslag woensdag of don- rdag bekend zal zijn. uit het lopende beleid voortvloeien opgeteld bij de cijfers, die samen hangen met de nieuw aangekon digde maatregelen. „Zo lust je nog wel peultjes" .aldus de heer Wil- lems: „Het gaat niet aan de sinds jaar en dag uitgevoerde aanvul lende werkgelegenheid als iets nieuws op te voeren en mee te tellen". Hij noemde de suggestie dat de aanpassing van het rijksgoed keuringen beleid extra tewerkstel ling in de orde van grootte van 162.000 manweken tot gevolg heeft „misleidend". Behalve in de bouwnijverheid vallen er volgens de heer Willems ook in andere sectoren klappen die voor een deel samenhangen met hetgeen er in de bouw gebeurt. Hij vreest, dat ook in het metaalbedrijf structurele moeilijkheden dreigen. Verontrustend noemde hU ook de ontwikkeling in de groep (vooral hoger) administratief personeel. De heer Willems verklaarde, dat het effect van de werkgelegenheids- nota niet teveel moet worden ver wacht. oplossing kwam tot stand van- »cht om twee uur na een uren- ing gesprek met premier Heath op (owning Street 10. De situatie was 0 kritiek geworden, dat Heath zijn (spraak, die hij voor het weekeinde 1 Londen met zijn Franse ambt- enoot Pompidou had, afzegde, partijen by zich riep. Dat ge- eurde toen de voorstellen van ioor de regering aangewezen be- iddelingscommissie van de hand »ren gewezen. onderhandelaars van de mijn- erkers waren nl. op hun eis van 25 ocent loonsverhoging blijven aan, waar de commissie een voor- el van 20 procent tegenover stelde. nationale koleruraad wilde daar et van afwijken. Het overleg leek uur vast te zitten, toen Heath ersoonlijk ingreep. Hij riep eerst |n kabinet in spoedzitting bijeen liet daarna de leiders van de iderhandelingen bij zich komen. er precies besproken is, werd it bekend gemaakt. Maar de (jnwerkers lieten de eis van 25 ocent vallen. Joe Govmley, voor tter van de nat. bond van mijn- erkers: „De regering hield voet bij ilk en week niet van het voorstel de bemiddelaars af.°We beslo- itoen onderhandelend te zien wat konden los krijgen. We hebben t onderste uit de kan gekregen" it schijnt, dat de bond in ruil or die vijf procent andere extra's vijf vakantiedagen meer en con Bies op het gebied van toeslagen eft gekregen, overeenstemming tussen de on- rhandelaars maakt de weg vrij or beëindiging van de staking, die land door gebrek aan energie een er isissituatie bracht, die ns aan de oorlog deed denken, brieken moesten sluiten. Tenslot- waren twee miljoen arbeiders riteloos. mley zegt dat de mijnen het vol- weekeinde weer kunnen laien. In regelingskringen is men niet zo optimistisch. Hoewel or het opheffen van de staki ongeveer vier miljoen ton [eslagen steenkool is vrijgekomen de rantsoeneringen van oomverbruik voorlopig gehand- afd blijven. Men waarschuwde, l het nog wel enkele weken kan ren voordat de stroombeperkin- a voorbij zijn, de fabrieken weer volle toeren draaien en het da- iilcse leven weer zijn gewone ag zal gaan. Hey, die achend en grapjes tend met zijn bondsmensen aan conferentietafel in Downing eet 10 zat, zei: „We hebben in afgelopen vierentwintig bereikt dan in de laatste ■Mig jaar". a, voorzitter van de natio- le steenkolenraad, zei "zeer te len te zijn dat er tenslotte na urenlang keihard onderhandelen overeenstemming was bereikt en dat de bond zijn leden zal aanbe velen haar te aanvaarden". Op de vraag: "Kan de regering nu de aanbeveling van acht procent van de andere bedrijfstakken nu nog wel volhouden?", zei de minis ter voor Werkgelegenheid „Het was een uitzonderlijk geval in uitzon derlijke omstandigheden. Het is op uitzonderlijke wijze opgelost". Trouw krijgt 1.6 miljoen S HAAG (ANP) - Het dasbl y en het Rotterdammer Kwar- »aaronder de Nieuwe Leidse tót) zullen een lening van HJoen gulden van de regering Ogen voor de financiering van reorganisatieplannen. Minister b (CRM) heeft de Nationale, ieringsbank gevolmachtigd aan dagbladbedrijven een krediet, leze omvang aan te bieden ten van het bedrijfsfonds van de o. 0t de regeringslening zul- ïouw en Rotterdammer Kwar- "k nog een rechtstreeks krediet le Nationale Investeringsbank Dgen voor hetzelf de doel. verwacht van heden- tot weer met veel bewolking en nacht en ochtend plaatselijk lln de middag ook af en toe Minimum temperaturen om het maximum omstreeks 6 i (Opgemaakt om 9 uur) .DEN HAAG Het looncon- flict in de metaal komt dit weekeinde tot een eind. Mr. R. J. Erdbrink, oud-voorzitter van het college van rijksbemidde laars en ombudsman van het levensverzekeringswezen, die als scheidsrechter is aangewe zen, wil vandaag nog beslissen. Aan deze uitspraak zullen alle partijen zich houden. Zie verder pagina 12. BLACKPOOL (AP, UPI) De 32- jarige Jordaanse oogspecialist Ach- med Alami, die donderdag in de En gelse stad Blackpool is gearresteerd op verdenking van moord op drie baby's in een plaatselijk ziekenhuis, is gisteren officieel in staat van be schuldiging gesteld. Alami is de zoon van de moefti (hoogste mohamme daanse leider) in Jeruzalem. De moefti kreeg na het vernemen van het nieuws een zware huilbui en noet met een shock het bed hou den. Volgens de 23-Jarige zuster van de dader, Dalai, is haar broer „een man die geweld haat en buitenge woon aardig is voor kinderen", maar ook „onderhevig aan zenuwinzin kingen". De politie in Blackpool heeft nog niet bekendgemaakt wat de Jordaniër tot zijn daad heeft ge dreven, maar er gaan geruchten, dat hij zijn misdaad begaan heeft on der invloed van verdovende midde len. Eén van de twee gewonde ver pleegsters verkeert nog in ernstige toestand. Het vierde kind, dat werd aangevallen, Is er eveneens ernstig aan toe. Op de foto: diep weggedoken on- ier een deken wordt de dader van de kindermoord door de politie net gerechtsgebouw van Blackpool bin nengebracht. Na een zeer kort ver hoor werd hij ingesloten voor een verdere oproep op 25 februari a.s. «ïei A.eiose uiaconessenhuis (fotootje boven) aan de Houtlaan dat volgende week 75 jaar bestaat, bezit een „hotel-restaurant" en heeft bij „Den Haag" bouwplan nen ingediend om de capaciteit van het huis vrijwel te verdub- LEIDSE PAGINA Mr. Maarten Vrolijk wordt be noemd tot commissaris van de Koningin in Zuid-Holland. Zijn profiel op PAGINA 9 In Düsseldorf is een sensationeel proces begonnen, waarin de vrouw van een miljonair terechtstaat wegens twee pogingen tot moord op haar echtgenoot. PAGINA 11 Ex-voetbalinternational Piet Krui- ver traint nu een club van jon gens met een strafblad. PAGINA 13 De Hervormde Synode wacht een belangrijke discussie over de „dood-is-dood gedachte". PAGINA 15 LEIDEN De Leidse universi teitsraad heeft zich gisteravond tijdens een extra vergadering in het academiegebouw zowel tegen de verhoging van de collegegelden verklaard (minister De Brauw wil die jaarlijkse studiekosten optrek ken van f 200 naar f 1000) als tegen de studentenstop. In de afkeuring van verhoging van de collegegelden toonde de raad zich eensgezind. Het kroonlid dr. H M. de Lange vertolkte de algeme ne gevoelens toen hij zei: „Als het profijtbeginsel wordt toegepast op gas of elektriciteit, dan is daar geen bezwaar tegen. Maar als het gaat om onderwijs, dan is het een on zedelijk middel". Met de studentenstop had de uni versiteitsraad meer moeite. Drs. J. K. M. Gevers vond het betreffende wetsontwerp wel aanvaardbaar, om- ;dat de universiteit daarmee de mo- mii imwtï 'ifijiÜÜMil^—'gelijkheid in handen wordt gegeven om in knellende situaties in te f De liedjeszanger Sjakie Schram heeft gisteren een exemplaar grijpen. van zijn nieuwste schlager „Vadertje Drees" aangeboden aan dr. W. Een meerderheid binnen de raad Drees sr. in diens woning aan de Beeklaan in Den Haag. De oude noemde de wetsregelïng over de stu- staatsman lachte er vergenoegd bij. Identenstop echter onaanvaardbaar, LEIDSE UNIVERSITEITSRAAD VINDT: omdat niet voldoende is onderzocht j welke andere mogelijkheden er zijn om onderwijs en wetenschappelijk onderzoek de nodige ruimte te ge ven. Een delegatie van de universiteits raad van Leiden zou beide stand punten naar voren brengen in de Academische Raad. Deze vergader de vandaag. Van Leidse zijde zou tevens in de Academische Raad worden betoogd, dat het verplicht brengen van een snel advies over deze zaken, afbreuk doet aan de functie van de Academische Raad Ook wordt d positie van de Aca demische Raad miskend, aldus de Leidse universiteitsraad, wanneer pas advies wordt gevraagd over een zaak als optrekking van de college- CAIRO (Reuter, AFP) Zeven tig Egyptenaren zyn gisteren om het leven gekomen toen tussen Port Said en de hoofdstad Cairo de auto bus waarin zij zaten een kanaal in reed. Negen inzittenden, onder wie. vijf vrouwen zijn gered. De inzitten den waren meest studenten die na de vakanties terugkeerden naar de uni versiteit van Cairo. Het ongeluk ge beurde toen een band sprong. „Afgezien van de vraag of het ge noeg is wiat de regering doet, moet de wijze waarop zij het doet met groot wantrouwen worden beke ken". De heer F. Willems, secretaris van het NVV, zei dit vanochtend in Utrecht op de kadervergadering van de drie vakcentrales over de werkgelegenheidsnota van minister Boersma. De heer Willems kwam daar met andere cijfers uit de bus dan de regering. De minister heeft volgens hem namelijk allerlei getallen die Het Centraal Planbureau voor spelt voor het komende jaar een gemiddelde werkloosheid van 115.000. De regering ver-wacht een gemiddelde arbeidsreserve van 25.000 bouwvakkers. „Wij geloven daar niets van", aldus de heer Wil lems. Bovendien, zo voegde hy hier aan toe, zullen maar weinigen on der de indruk komen van een pro gramma dat bij een werkloosheid van gemiddeld 115.000 in totaal maar ongeveer 8000 mensen aan het werk helpt, en dan nog pas in de loop van het Jaar. Prachtige kleurenfoto's van wilde dieren in de vrije natuur. Bij de meeste Esso dealers. Gratis bij tenminste 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix. Voor deze leerzame serie heeft Esso ook een prachtig album. Slechts f 2,95. (Esso 24 PAGINA'S

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1