KATWIJK MOET IETS VAN HET OUDE HOUDEN Synthese-gebouw 'tehuis' gastarbeidsters Ouwehand ZANDVOORTSE ARCHITECT IR WAGENAAR BEZORGD OVER VERDWIJNEN OUDE UIT KUSTPLAATSEN Dekenale Raad Leiden achter mgr. Alfrink en Ned. bisschoppen PLAN VOOR WOONWIJK JE MET 66 HUIZEN JN LAAC- EN HOOGBOUU BIJ KATWIJKS BJLTLAAN IN DE MAAK KATWIJK AAN ZEE k Geloof er oprecht in, dat het mogelijk moet zijn een oud, karakteristiek Katwijks buurtje te renoveren en daardoor voor het nageslacht te behou den. Renoveren is een nieuwer woord voor restaureren. Terwijl overheidsgelden en niet zo weinig beschikbaar worden gesteld voor het creëren van een buitenmuseum in Enkhuizen, waarheen verschillende typen dorpshuisjes worden overgebracht en zelfs een heel Harderwijks buurtje om deze unieke sfeer te behouden, dreigt het allerlaatste van de Noordzeekust-vissersplaatsen te verdwijnen. Doodzonde. Katwijk, Zandvoort, Noordwijk en Egmond beschikken nog over enkele van die buurtjes. De klok staat echter op één minuut voor twaalf. Het einde ervan is in het zicht". Zo drukte de Zandvoortse archi- dere zijde hoorden we echter, dat er tect en voorzitter van het genoot- een kleine f 70.000 mee gemoeid za) schap „Oud Zandvoort", ir. Chris zijn. Op onze vraag of Wagenaar ook J. Wagenaar, zich tegenover ons uit al opdracht gekregen had om een In de pauze van de jaarvergadering plan te maken voor het behoud van van het Genootschap „Oud een buurtje tussen Baljuwstraat en Katwijk", gisteravond in aanwezig- I Louwestraat antwoordde de Zand- heid van een honderdtal belangstel- voortse architect ontkennend. Hij lenden gehouden in het hervormd had gehoord, dat het gemeentebe- wijkgebouw „De Hoeksteen" aan de I stuur met die gedachte speelde. Wel Burgersdijkstraat in Katwijk aan'zei hij: „Het zou fijn zijn als dat Zee. Van de raadsleden waren alleen k0n geschieden Katwijk zou er een aanwezig de C.H.U.-ers L. J. van blijvende attractie aan over houden, der Plas en L. J. Haasnoot. Temidden van al die nieuwbouw in de badplaats". Heel gelukkig Signalement Wagenaar vervolgde: „Dat restau- 1 reren of renoveren is een hobby van I Met. grote aandacht luisterden de me. Er is voor ons architecten werk „oud Katwijk"-leden na het afhan- genoeg. Daarvoor hoef ik het niet te delen van de huishoudelijke zaken doen. Dat oude boeit me. 'k Ben naar Wagenaars korte inleiding met daarom heel gelukkig van B en W als titel „Signalement ten behoeve opdracht te hebben gekregen tot het j Van het eigen dorpskarakter", die maken van een bestekklaar plan vooraf ging aan het vertonen van, groot aantal kleurendia's over de panden Louwestraat 7 In de allereerste plaats voor de ve le Katwijkers, die graag nog iets van het oude willen behouden. We heb ben de panjes al opgemeten en zijn nu de plannen op papier aan het zetten. Over enkele weken hopen we daarmee gereed te zijn. Het zal nog, wel even duren voor met dat reno veren een begin kan worden ge maakt. Eerst moet de raad subsi die verlenen en daarna moet het raadsvoorstel door gedeputeerde sta ten worden bekeken en goed- of af- gekeurd worden. Voor dat restaureren i de kerk heb je geen specialisten nodig. Ik meen, dat een Katwijkse aannemer met liefde voor het oude het heel goed kan doen". Door Cees Combee Foto Van Duijn Over de kosten van het in oude staat brengen van deze twee Louwe- straatpandjes wilde Wagenaar zich niet uitlaten. Begrijpelijk. Van an- restauraties van oude en buurtjes in binnen- en buiten land. Wagenaar begon met een opmer king van R. C. Hekker in zijn uit gave van de vereniging „Oud Leiden" gewijd aan Katwijks volksleven in 1951: „Wanneer men in de officiële monumentenbeschijving van s.Lei- den en Westelijk Rijnland" de blad zijden opslaat, die aan Katwilk aan Zee zijn gericht, zal men tot zijn teleurstelling bemerken, dat slechts de vuurbaak een behan- de het, dat nooit pogingen zijn aan- I gewend om de karakteristiek van de Noordzee-kustplaatsen te bewaren. Een piep-klein stukje in de Zand- voortse Noordbuurt heeft mis- i schien nog een kans en in Kat- wijk iets in het gebied tussen Bal juwstraat en Louwestraat. Doordat de subsidiekraan van C.R.M. is dichtgedraaid, lijkt subsidie voor deze zaken voorlopig uitgesloten. Door renovatie, zei Wagenaar. kan ook een bouwstroom worden ontwik keld. die een welkome bijdrage vormt tot oplossing van de woningnood en tegengaan van de werkeloosheid. Na tuurlijk zijn er, die zeggen: breek die oude troep maar af, voor ons hoeft het niet. Toen jaren geleden een groep enthousiastelingen bij el kaar kwam om de Zaanse Schans te creëren, was het geloof hierin mini maal. De keiharde overtuiging en het doorzettingsvermogen hebben er nu toe geleid, dat er een grote wachtlijst bestaat van kandidaatbewoners voor deze verplaatste en gerestaureerde huizen. Het is dus mogelijk. Wij heb ben de plicht deze uitdaging voor ons nageslacht waar te maken. Steunt u ons Katwijkers! Tenslotte wees Wagenaar nog voor beelden aan, waar restauratie een succes is geworden: in Denemarken, in Drente waar het hele dorp Orvelte wordt gerestaureerd, in België Bok- j rijk Deventer het Ber'cwartier I pad zei ir. Chris J. Wagenaar, datverdwijnen. Katwijk moet probe- DONT>ERDAO 17 FEBRUARI 1| i Vianen blijft koploper in Andalusië ROND A De Spanjaard Pent na heeft gisteren de vierde étaj van de wielerronde van Andalu gewonnen, een rit over 170 kilon ter van Sevilla naar Ronda. landgenoot Pedro Torres werd tw de. Dit duo had een voorsprong elf seconden op een groep van tien renners, bij wie Vianen, Tabi Krekels en Zoetemelk. Vianen et digde als vierde achter de Belg Di rickx. Hij behield de leiding in algemeen klassement met een v sprong van zeven seconden op Ki kels. Rini Wagtmans gaf de strijd Uitslag: 1. Perurena (Sp) 5 uur minuten en 49 seconden, met ttji vergoeding 5.42.19; 2. Torres (S 5.42.50, met bonificatie 4.42.35; Dierickx (Bel) 5.43.01; 4. Viaui (Ned); 5. Callens (Bel); 6. MIgi Lasa (Sp)10. Tabak (Ned) 13. Kr kels, allen dezelfde tijd als Dierick 19. Zoetemelk 5.43.03; 25. Van Vleuten 5.44.11; 28. De Koning 5.45 31. Dolman 5.49.17; 37. Koeken; Duyker; 40. Van Katwijk, zelfde als Dolman; 45. Hoekstra 5.52.03; Van Beers 5.52.03. Wagtmans staak de strijd. Algemeen klassement: 1. Vian 19 uur 21 minuten 56 sec; 2. Krekt 19.22.03: 3. Linares (Sp) 19.22.11; Torres 19.22.22; 5. Callens 19.22. 6. Lopez Rodriguez (Sp) 19.22.48; Tabak 19 24.46: 17 Zoetemelk 19.24 19. De Koning 19.25.05; 26. Van Vleuten 19.25.56; 32. Koeken 19.301 33. Duyker 19.31.02; 34. Dolmi 19.31.02; 44. Van Katwijk 19.32.5 45. Van Beers 19.33.48; 46. Hoeks 20.09.15. Mr. Marijnen commissaris der Koningin? I De Haagse burgemeester mr. C. M. Marijnen wordt in Overijsel bestuurskringen genoemd als ei I van de kandidaten voor de funct i van commissaris der koningin Overijsel. Men wijst er daarbij op, dat vroegere minister-president zich bestuurder in de Haagse agglomeri tie niet helemaal gelukkig z< De benoeming van een nieuw missaris in Overijsel wordt bin nenkort verwacht. Als de kansrijke kandidaat wordt in tieke kringen beschouwd de Ovei ijselse gedeputeerde mr. J. L. I Niers, die tevens eerste kamerll voor de KVP is. deling waardig werden gekeurd. Toch moet men hieruit niet afleiden, dat het vissersdorp buiten genoemde ob- ïecten geen opmerkelijke bouwsels zou bezitten, die tot volks- of am bachtskunst gerekend kunnen wor den". Chris Wagenaar nadrukkelijk: „Sindsdien is misschien hierdoor de monumentenlijst uitgebreid met slechts de boerderij van Verdoes in de Louwestraat. Pogingen om een ge meentelijke monumentenverorde ning in het leven te roepen zijn reeds ondernomen". De Zandvoortse architect betreur- LEIDEN De Dekenale Raad van Leiden heeft gisteravond met 15 stemmen voor, één stem tegen en één onthouding zich geschaard achter de resolutie van de dioce sane pastorale raad van het bis dom Rotterdam, waarin deze raad zich stelt achter het beleid van kardinaal Alfrink en de Neder landse bisschoppen en waarin ruimte wordt gelaten voor open heid en dialoog, gericht op de kerk van de toekomst. Met de kardinaal betreurt de Raad, dat de benoemingsprocedure van mgr. Gijsen in de ogen van ve len een aantasting van het gezag van de Nederlandse bisschoppen kan zijn en dat de tegenstellingen tussen de Nederlandse katholieken hierdoor weer verscherpt zullen worden, hoe wel men voor dit laatste de schuld niet alleen aan Rome mag geven. Met de kardinaal spreekt de Raad de hoop uit, dat het mogelijk zal zijn de communicatie met Rome te verbeteren en dat Rome meer be grip zal krijgen voor wat de Neder landse katholieken beweegt. ken met het feit, dat elkaar staat. Met één stem tegen sprak de raad er zich voor uit om ruimte te scheppen en begrip te kweken voor het feit, dat in bepaal de omstandigheden christenen van verscheidene kerken toch samen eu charistie/avondmaal vieren. In het gemeentehuis in De venter werd goudenschaatster Stien Baas-Kaiser gistermiddag officieel gehuldigd. Stien Baas toast met Deventer's burgemees ter mr. N. Balkestein. KATWIJK AAN Do „bouwval" op het Synthese-ter rein aan de Industrieweg in Kat wijk aan Zee het kantoorge bouw krijgt tot grote voldoe ning van alle Biltlaanbewoners snel een ander aanzicht. Ouwe- hand's Rederij en Visverwerking N.V. laat dit gebouw thans res taureren en inrichten als tehuis voor de ongeveer zestig Joegosla vische meisjes, die al enige jaren bij dit bedrijf werkzaam zijn. Dat herstel wordt in samenwerking met het Katwijkse bouw- en aan nemingsbedrijf M. van Duijn en Zn. door Ouwehand in eigen be heer uitgevoerd. In juni hoopt men het gebouw voor bewoning j gereed te hebben. Synthese-kantoorgebouw de staat geheel in de steigers. Er zijn de twee jaar, dat het heeft leeg staan, grondige vernielingen in aa gericht. „Amateur-slopers" hebben J hand"s*Rederij en een gedeelte van de grond of het totale perceel om daarop zijn koel huisareaal uit te breiden. Er is heel wat water door het Uitwateringska naal gevloeid en er zijn heel veel woorden over gesproken door de raad voor verkoop van ongeveer een derde deel een feit werd. In het openbaar en in de beslotenheid van ie voor het grondbedrijf Na twee jaar werd eindelijk de knoop doorgehakt. Op het reeds langlopende verzoek van Ouwe- Visverwerking NV l werd uiteindelijk „Ja" gezegd. danig huis gehouden en veel van hun gading meegepikt. Meer dan twee jaar geleden kocht de ge- I meente het 1.30.98 hectare grote ter rein met alles erop en eraan voor Kort nadat op 6 ja f 725.000. Het was eerst de bedoeling j sluit in de raad viel Bouwen daar de dienst van openbare werk< onder te brengen. Dat is niet door gegaan. Ouwehand had reeds lang zijn oog laten vallen op het kantoorgebouw Leidse oecumene Ten de het dekenaat Leiden stelt de Deke nale Raad. dat er veelvuldig contact op plaatselijk niveau dient te zijn tussen pastores en raden, met na me ook ter bespreking van gemeen schappelijke activiteiten met be trekking tot het welzijn en de op bouw van de wijk. Voorts moet men in verkondiging en katechese duide lijk werken aan mentaliteitsveran dering waardoor men m^r oog krijgt voor wat bindt, dan voör wat scheidt. Men zal verder ook moeten zoeken naar mogelijkheden tot kan- sclruil om elkaar vertrouwd te ma ar i het be- Ouwehand aan het bouwen gegaan. Het bedriil moest snel kunnen beschikken over een tehuis voor de buitenlandse meisjes, die nu nog zijn onderge bracht in één van de oude gebou wen aan de Tramstraat Deze moet men over niet al te lange tijd ont ruimen om het Tramstraatplan van de gemeente gestalte te kunnen ge- Er moet door de Van Duijn' aan het vroegere Synthesegebouw I huisvesting heel wat getimmerd en gemetseld j beidsters. Ouwehands vertrouwensman P J. de Haas snel opgelost. De „Joegoslavischen" vinden het bijzonder prettig bij deze visverwer- kende industrie te mogen arbeiden, wat gelukkig eveneens het geval is bij hun collega's, die in dienst zijn bij de reders N Parlevliet jr. en Par- levliet en Van der Plas. Zo af en toe kan met die Ouwehand-werk neemsters in de middagpauze wel eens zien staan te kijken naar hun nieuwe huis, dat ze in de loop van Juni hopen te kunnen betrekken. Vries- en koelcellen Ouwehand had graag het gehele Synthese-terrein van de gemeente gekocht. Daarop zijn B en W. niet ingegaan. Het werd een oppervlak te van 4200 m2, waarop het kantoor gebouw en een loods staan. In de raad werd meermalen bezwaar ge maakt tegen deze verkoop, omdat men het niet uitgesloten achtte, dat Ouwehand er een rokerij zou st'di- ten. Die vrees bleek ongegrond te zijn, want deze oude Katwijkse in dustrie wil die 4200 m2 uitsluitend gebruiken voor het uitbreiden van I koelcellen en voor de m de buitenlandse worden om het in goede staat brengen. De benedenetage zal ge bruikt worden als dag- en ontspan- ningsverblijf voor de meisjes. Er ko men daar een eetzaal, een recreatie zaal, een werkkamer en een keuken De twee bovenetages zullen worden ingericht als logeergelegenheid. De meisjes krijgen leuke slaapka mertjes, waar ze zich als ze daartoe de behoefte gevoelen, even terug kunnen trekken. Bijvoorbeeld om 'n briefje te schrijven naar hun fami- I lieleden of om ontvangen post te le zen. Bovendien komen daar de toi letgelegenheden met douches pn al les wat erbij hoort. Het belooft een prettig en leefbaar tehuis te worden voor deze melajea, die overigens al heel goed in Katwijk zl>n ingebur gerd en het daar best naar hun zin hebben. Zijn er problemen, dan wor den deze in samenwerking met .."er- Suzan Soetlik en Uiteindelijk ging de raad ermee ak koord, dat het perceel met opstallen van eigenaar verwisselde voor de som van f 420.000,-. Dus f.100,- per vierkante meter. Ter afsluiting van de bedrijfsbebouwing zal Ouwe hand, ook al gaat men nog niet dd- I reet tot nieuwbouw over, aan de oostzijde een erf af scheiding van ten minste twee meter hoogte plaatsen. Over niet al te lange tijd zullen B. en W. de raad een bouwplan aan bieden voor het nog braak liggende terrein dat omsloten wordt door In dustrieweg, Biltlaan en Uitwate- ringskanaal. in principe zijn de vroede vaderen reeds akkoord ge gaan met een ontwerpplan, dat de bestemming van deze grond regelt, aodat B. en W. een herziening van het bestemmingsplan Cleijn Duin kunnen voorbereiden. Het resterende Synthese-terrein zo is gebleken uit een door Openbare Werken opgemaakt plan, biedt ruim te voor de bouw van 66 woningei waarvan 12 eengezinswoningen, etagewoningen in vier lagen op e«i onderbouw en 30 etagewoningen zes lagen op een onderbouw. Het gi heel zal worden „ingepakt" in groen stroken met een speelplaats kinderen. Naast zes geprojecteerd garageboxen en 13 garages in de derbouw van de etagewoningen, i; nog ruimte voor het aanleggen 78 parkeerplaatsen. Begrijpelijk zijn de omwonende! blij met deze opzet. Wanneer i spoed achter de gemeentelijke plan nen zal worden gezet zal ei twee Jaar bijvoorbeeld een aardiu woonwijkje kunnen zijn ontstaat Degenen, die menen dat de bewo ners last zullen hebben van de doo Ouwehand verspreide stank, zullei die gedachte over enige tijd nie meer uiten, want TNO is door dei visverwerkende industrie ingescha keld een plan op te stellen en uit 1 voeren om deze overlast verleden t|j< te doen zijn. Een kostbare geschie denis. Ouwehand heeft het geld graag voor over. Om de medebur gers te gerieven en geen overlast bezorgen GS schrijven regering over 'Leidse Baan" DEN HAAG (ANP> Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland hebben in een brief aan de regerini gevraagd welke „alternatieve soepele oplossingen" en welke „mogelijkhe den ter verbetering van het open baar vervoer" de regering ziet. i aanleg van de „Leidse Baan" Provinciale Staten is uitgesteld. Ze herinneren aan de toezegging van minister Drees, in antwoord op i gen van tweede kamerleden, dat hij daarover met het provinciaal be stuur van gedachten zou wisselen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4