EIDSCH DAGBLAD Stakingen ondanks arbitrage 2J5 Amok in ziekenhuis: drie kinderen gedood vandaag an Agt ordt ewaakt yRUCHTEN- APERITIEF Twintig nbraken opgelost Moord op befaamde Bonner Meer zon call-girl 17tm27Febr. BEDRIJFSAUTO Gratis zelfklevende dierenfoto's bij Esso Chemische industrie stopt 8 miljard in nutteloze fabrieken (f)ud ^ÏLt'e gericht I maart 1860 DONDERDAG 17 FEBRUARI 1972 No. 33635 gteur: Q. Koopman „fdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 13,35 per kwartaal (postabonnementen t 25,75), f 7,90 per maand (bU vooruitbetaling*giro 57055, losse nummers f 0,35 tfitte Singe) l. Leiden - TeL: 25041. Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur), reda-kwestie HAAG Minister Van Agt van litie heeft na de bekendmaking, de regering de „drie van Breda" yrijlaten. een speciale bewaking de politie. Dit houdt onder in dat hij tussen z|jn woon- Is (Nijmegen) en Den Haag de politie wordt geëscorteerd, en ander is gedaan wegens de oppositie van bepaalde groepe tn tegen de vrijlating van de oorlogsmisdadigers, waarvoor name minister Van Agt zich bejjverd. Zie ook pagina 7. Leiden e.o. IDEN De politie heeft twin- :en in Leiden en omge- opgehelderd door anhouding een 20-Jarige monteur en een rige loswerkman, beiden uit in, die nu voor de officier van tie zijn geleid. Igehelderd zijn inbraken, bij in totaal voor f 10.000 aan werd gestolen o.a. f 4500 in Lel- .W. en f 3.000 in een plaats in ingeving. tweetal, dat geen handlan- had, heeft voorts bekend een aantal goederen te hebben ge- o.a. een televisietoestel, pla- lelers, camera's, sieraden. groot deel is in beslag geno- evenals twee sportwagens, die mapen van het gestolen geld len gekocht. ROTTERDAM/AMSTERDAM De stakingsacties in het Waterweggebied en in het Amsterdamse havengebied zijn vanochtend onverminderd voortgezet. Ondanks het feit dat de NVV-Industriebond akkoord is gegaan met de be noeming van een abitrage-ommissie, die een beslissing zal nemen over de cao-grootmetaal, begonnen dè stakers van ochtend met veel verve aan de veertiende stakingsdag. De confessionele bonden beslissen vandaag over het compro misvoorstel. Prinses Christina wordt morgen 25 jaar. De jongste Oranje Prinses studeert nog steeds zang in Canada. Vol gens ingewijden doet zij dat met veel geestdrift en toe nemend succes. Max Koot maakte ter gelegenheid van haar verjaardag deze foto van de Prinses. Volgens een lid van de onderne mingsraad bij Wilton-Pijenoord heeft het werkgeversv oor stel over de arbi trage geen indruk gemaakt op de stakers. De metaalarbeiders willen eerst resultaten zien. Bij Wilton- Fijenoord bleef de poort dan ook, evenals in voorgaande dagen, herme tisch gesloten. Dat is ook het geval bij de Verolme machinefabriek in IJsselmonde, waar arbeiders gister middag het werk opnieuw neerlegden. Op de Verolme-werf bij Rozenburg en bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij zijn de poorten ge opend, maar er wordt niet gewerkt. In Amsterdam werd vanochtend nog gestaakt bij de scheepsbouwbedrijven NDSM, ADM en Verschure. Rond het middaguur trok een demonstra tieve stoet door Amsterdam. Ter hoogte van Nieuwendam werd de stoet na enige tijd ontbonden. Ook bij Stork in Amsterdam-noord en bij Thomassen in De Steeg (Gld.) wordt gestaakt. Bij Giessen De Noord NV in Krim pen aan de IJssel is vandaag voor het eerst sprake van een algemene staking. Na enkele uren verliet ieder een het terrein en ging naar huis. De werf is geheel verlaten. Er zijn geen stakers achtergebleven om de deze week bij ZWARTE KIP) cassis, perziken, kersen met tik, fles 0,75 liter 395 Indringer ging in Blackpool als dolle tekeer BLACKPOOL (AP) Een indringer, die met een mes gewa pend was, is vanmorgen als een dolle tekeergegaan in een zie kenhuis in Blackpool. Hij stak drie kinderen dood en verwond de twee verpleegsters alsmede een kind. Honderden politiemannen trokken daarop een cordon rondom het Vic- toriaziekenhuis, nadat de man op het omliggende terrein was ontsnapt. (Van onze correspondent) ONN Toen maandag, op het Stepunt van de carnavalsdolheid, "l-jarige „call-girl" Monika Dö- met haar eigen blouse gewurgd, ten half gevuld bad was aange ven, trokken Duitse kranten snel Bilt verwacht van vanavond morgenavond zonnige perioden op de meeste plaatsen droog Macht wein' wind, hier en daar en minir. umtemperaturen om vriespunt. Morgen overdag me- kels matige oostelijke wind en Üma ongeveer 6 graden, (opgemaakt om 12.40 uur) 18 FEBRUARI op: 7.51 uur; onder: 17.58 uur m op: 8.42 uur; onder: 23.13 uur iter te Katwijk te 5.29 en 9 uur; laagwater te 1.21 en 13.44 de conclusie dat Bonn nu wellicht een schandaal zou gaan beleven dat aan Christine Keeler herinnert, de Britse call-girl die contacten onder hield met Russen en bovendien En- gelands minister van Defensie Pro- fumo in haar cientèle had. De moord had namelijk plaats in Bonn., waar het meisje zich per ad vertentie in plaatselijke kranten had aanbevolen als een foto-model dat nog wat t|jd ter beschikking had. En de politie vond in haar woning een keurig bijgehouden kaartsysteem met meer dan 100 klanten, onder wie verschillende prominenten. Dat laat ste leidde tot geruchten, die volgens de laatste vermoedens nogal voor barig waren. Dat Monika werkelijk door vooraanstaande personen in het Duitse regeringscentrum is bezocht, is niet bevestigd, aldus een latere mededeling van de politie. Deze heeft inmiddels een 27-Jarige souteneur gearresteerd, die zijn vrouw en Monika Döring voor zich zou hebben laten werken. Er hebben zich tal van vrienden van de ver moorde bij de politie gemeld, maar geen van de zeer vele klanten. Blackpool werd onmiddellijk her metisch van de buitenwereld afge sloten. Op alle verkeerswegen naar. deze badplaats werden versperringen opgericht. Politiemannen met hon den zochten het ziekenhuisterrein en het aangrenzende park af. De dode kinderen zijn twee Jongens en een meisje. De beide neergestoken ver pleegsters die werden geopereerd, zijn buiten levensgevaar. De dader werd beschreven als een OPEN VAN 10-17 EN 19-22 UUR ROT ZATERDAGS EN ZONDAGS VAN 10-17 UUR TOEGANG f4.- AMSTERDAM n aan NS-stations slanke man met donker haar en een buitenlands accent. Volgens de politie liep de indringer de kinder afdeling vannacht om een uur bin nen. Hij zei, dat hij tot de staf be hoorde en dat hij graag een slaap tablet wilde hebben. Zonder enige waarschuwing trok hij vervolgens 'n mes en stak de twee dienstdoende verpleegster In de borst. Een de zer verpleegsters kroop zwaar ge wond naar de telefoon en sloeg alarm. Toen werd in de kinderafde ling al overal gegild en geschrei'wd terwijl de moordenaar met zijn mes zwaaiend van bed naar bed liep. Hij vertrok toen hij vier kinderen gesto ken had. Onlangs openden wij onze nieuwe MEUBEL-SHOWROOM HOGEWOERD 132 hoek Rijnstraat. Hiermee kunnen wij U nog beter van dienst zijn en uw aandacht vestigen op onze exclusieve collectie KLASSIEKE MEUBELEN VERLICHTING. Verkoop van de artikelen op HOGEWOERD 132, is aan de over zijde in onze zaak 163. DIT MAG U NIET MISSEN. HOGEWOERD 132 poort bezet te houden. Het gaat hier om ongeveer 10Ö0 man personeel. Ook op de Scheldewerf in Vlissingen zijn 3000 man in staking gegaan. De poorten zijn gesloten en stakers hou den de wacht. Op de Schelde-werf in Vlissingen zou het volgens de confessionele bon den gaan om honderdvijftig stakers die de overige 3000 man hebben belet aan het werk te gaan. De confessio nele bonden hebben vanochtend on der de stakende werknemers pam fletten uitgedeeld waarin de gang van zaken rond de bemiddelingspo gingen wordt uiteengezet. Vanochtend kwam in Utrecht de centrale ondernemingsraad van Rijn-Schelde-Verolme-coucern onder leiding van de heer J. W. A. Langen- berg bijeen. Na afloop werd meege deeld dat de centrale ondernemings raad zich zal neerleggen bij een bin dend advies van de arbitragecom missie. De leden zeiden te verwach ten dat ook een passende oplossing voor de betaling van de niet gewerkt uren zal worden gevonden. All 28.000 arbeiders werden opgeroepei het werk te hervatten. Zwembad zit zonder water VOORBURG Vanmorgen is met donderend ge weld een van de drie zware pant serruiten in het bassin van het zwembad „De Vliegermolen" ge sprongen, waardoor een half mil joen liter water naar buiten golfde. Op het moment van het ongeluk bevonden zich vijftig schoolkinderen in het bassin. Geen van hen heeft letsel opgelopen. De oorzaak van het springen is nog niet bekend maar moeheid van het materiaal lijkt het meest aannemelijk. Het zwembad zal tenminste enige dagen maar waarschijnlijk langer, voor het publiek gesloten zijn. MOEDIGE BESLISSING De regering-Biesheuvel heeft een moedige beslissing genomen door de zaak van de vrijlating van de „drie van Breda" aan de volksver tegenwoordiging voor te leggen. Want hoewel minister Van Agt kan rekenen op een meerderheid in de Tweede Kamer, zijn de weerstanden tegen het plan van de regering fel. De minister van Justitie kent die bezwaren en ze zijn in feite ook moeilijk te be strijden. Het gaat om leed, dat niet te verzachten valt. De minister kan hooguit getuigen van zijn medeleven, zijn vermogen tot invoe len zal ongetwijfeld tekort schieten. De minister beroept zich in zijn brief aan de Tweede Kamer daar dan ook niet op. Hij verwijst naar de unanieme adviezen van hoge rechtscolleges die voor vrijlating pleiten en de minister toont zich een modern strafrechtdeskundige door de zin van de straf centraal te stellen. De regering betracht nu een uiterst zorgvuldig samen spel met het parlement. De laatste fase van het treurspel is ingegaan. De „drie van Breda" zullen binnenkort, na een gevangenisstraf van bijna 27 jaar, in vrijheid worden gesteld. Over hun berouw of hun bewuste afreke ning met het verleden hoeven we ons verder waarschijnlijk geen illusies te maken. President Nixon is vandaag begonnen aan zijn veelbesproken reis naar Peking. Twee punten staan bij voorbaat vast. In de eerste plaats: niemand zal ontkennen, dat het gaat om een gebeurtenis van uitzonderlijke betekenis. Want de Amerikaans-Chinese ont moetingen van de komende dagen zijn een rechtstreeks contact tussen de sterkste mogendheid en de volkrijkste natie ter wereld, contact ook tussen Azië en het Westen op het hoogste niveau. Er zijn bezwaren maar ook verwachtingen geuit. Maar, en dit in de tweede plaats, waartoe deze reis tenslotte zal leiden, weet niemand. En juist om die reden is het verstandig niet al te vast te rekenen op mogelijkheden, die vooralsnog niet te ver werkelijken zijn. Ongetwijfeld hebben Amerika en China tal van gemeenschappelijke belangen, die bovendien fcen voordele kunnen strekken van de wereldgemeenschap. Maar in eerste instantie be treft het hier een wederzijdse verkenning en wat deze eerste con tacten eventueel meer opleveren is .meegenomen". Prachtige kleurenfoto's van wilde dieren In de vrije natuur. Bij de meeste Esso dealers. Gratis bij tenminste 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix. Voor deze leerzame serie heeft Esso ook een prachtig album. Slechts 2,95. (Esso] 20 PAGINA'S In onze nieuwe serie artikelen over huisdieren besteden we deze week aandacht aan de miniatuur uitgave van de poedel: de dwerg poedel. Een hondje, dat smokke laars en circusartiesten grote diensten bewees. Verder adviezen over voedsel, toilet en poedelclub PAGINA 11 b Wat gaat er gebeuren nu de Leid- se Baan van de baan is LEIDSE PAGINA Actie tegen Angola-koffie moet in Moskou beginnen PAGINA 9 VS compenseert gebrek aan man kracht met bommenwerpers PAGINA 10 Nederlands elftal maakte korte metten met Griekenland PAGINA 13 DEN HAAG (ANP) Voor acht miljard gulden aan chemische fa brieken en fabrieksinstallatieswaar voor geen emplooi is, staat te roes ten op de industrieterreinen in ge heel West-Europa. De schepping van deze ongebruikte en voorlopig al thans onbruikbare industriële capa citeit is het resultaat van het wilde optimisme, waarmee men in de che mische industrie zo'n vier of vijl jaar geleden opdracht tot de bouw van miljarden vergende nieuwe fa- brieksinstallaties gaf. Alleen al een vijfde van alle fa- brieksoapaciteit voor de vervaardi ging van de belangrijke plastic grondstof pvc, een capaciteit van on geveer 800.000 ton per jaar, ligt on gebruikt in West -Europa. Hierin al leen al is ruim anderhalf miljard gulden geïnvesteerd. Geen enkele cent wordt verdiend op deze kolos sale investeringen. De Financial Times noemt deze cijfers in een artikel over de pogin gen, die nu in de chemische industrie worden ondernomen om herhaling vam een dergelijke catastrofe te voorkomen De leiders van de chemische Indu strie zijn het erover eens dat ernaar moet worden gestreefd de investe ringen in de toekomst zo te faseren dat het angstwekkende misbruik var kostbaar kapitaal wordt voorkomen dat thans plaats vindt in de fabrie ken van plastic, kunstmest en kunst vezels In Engeland zijn de I.C.I., de Shell en de B.P. Chemicals al over gegaan tot uitwisseling van gegeven.1- over de markt voor ethyleen, een van de belangrijkste prod uk ten van de petrochemische industrie, en ove: hun bestaande en geplande prod uk tiecapaclteit. Op het gebied van kunstmest is een soortgelijke over eenkomst tot stana gekomen tussen Shell, I.C.I. en Fisons. teums Vandaag honderd jaar gele den, stond iv de krant: Wij vernemen, dat den 12- den Maart, in de Stads gehoorzaal, door het geheele korps grenadiers en jagers uit s-Gravenhage, onder leiding oan den heer Dunkier, eene muziekuitvoering zal gege ven worden. (Adv.) Dr ScheidePs aka- demie voor bierbrouwers te Worms, De nieuwe Cursus be gint den 22sten April. Leer plan en verklaring zijn op aanvraag te bekomen. (Adv.) Uitgave van A. W. Sijthoff te Leiden. Eene O te veel, Avtwerpsche Zeden schets door Hendrik Con science met 4 platen van Edw. Dujardin prijs 1 0,90. Vandaag 50 laar geleden In tegenstelling met de vroegere pessimistische be richten over de resulta ten van de teenkoolboringen in Limburg meldt de .Jiieu- we Koerier"dat onder Vlo dorp zes exploitabele kolenla- gen zijn aangeboord, een zeer gunstig resultaat derhalve. Vijf duizend Amerikaan se soldaten zijn gemobiliseerd te Fort Blues in Texasop het bericht, dat een revolutie In Mexico dreit en de stad Jua rez op het punt staat aange vallen te worden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1