HINA-GOLF OVERSPOELT AMERIKANEN TVo# meer chaos in Engeland Uitnodiging vooreen glanzende voorjaarsshow: lanciaW2 Chaban geeft privéleven bloot Ulrike Meinhoff c.s. willen links polariseren maar zij zorgen in feite slechts oor het afdrijven van de brede massa naar het rechtsradicalisme BUJTENLAND i>-v .PA0g<4j (Van onze correspondent LONDEN Op de tweede dag van de ingrijpende rantsoenering van elektrische stroom voor de Brit se industrie zijn 1,25 miljoen werk nemers naar huis gestuurd, omdat er geen werk is. De slag kwam op nieuw het hardst aan in de auto-, staal- en textielindustrie. Honder den treinen, vooral die in forensen- gebieden, vielen uit. Hier en daar raakte rioolafval onverwerkt in ri vieren en kanalen, omdat de pom pen van de zuiveringsinstallaties het lieten afweten. Ook werden privé- gebruikers weer bij toerbeurt afge sloten. Het totale stroomverbruik werd met tien procent teruggebracht, maar de samenwerkende elektrici teitsbedrijven hebben reeds aange kondigd dat woensdag een besparing van 15 procent zal worden aange houden, hetgeen betekent dat het publiek nog meer ongerief te wach ten staat. De leiders van de mijnwerkers- bond zijn zeer optimistisch over de uitkomst van het onderzoek dat het driemanschap onder leiding van Lord Wilber force begonnen is. Bondsvoorzitter Gill Gormley, zelf 20 jaar ondergronds mijnwerker, zei: „de slag is gewonnen. Al zouden we al onze posters van de elektriciteits centrales terughalen, dan zou dat toch niets meer uitmaken, want er is geen stuk kool meer aanwezig om naar de centrales te brengen". Dat lijkt enigszins in tegenspraak met uitlatingen van minister van Handel en Industrie, John Davis, die zei dat er bijna 5 miljoen ton steenkool zonder meer van de brandstof depots naar de centrales zouden kunnen worden vervoerd, in dien de posters ze maar doorlieten. Verzoenend De mijnwerkers hebben overigens een verzoenend gebaar gemaakt. Het bondsbestuur heeft afgezien van massaal posten bij de krachtcentra les en zal de leden in de diverse regio's adviseren tot „steekproeven". Kennelijk is de maatregel ingegeven door de veelvuldige en bijna bloe dige botsingen met de politie en de langzaam wegebbende sympathie voor de stakers onder het veel-ge- plaagde publiek. De Britse premier Heath heeft gisteren de secretaris-generaal van het Trade Unions Congress, Vic Feather, ontmoet en hem verzocht al zijn medewerking aan te wenden om de mijnwerkers hangende het onderzoek van de commissie-Wilber- force weer aan het werk te krijgen. Feather reageerde hierop echter af wijzend en zei dat het aan de lei ders van de mijnwerkers diende te worden overgelaten uit te maken welke strategie voor hun leden het beste is. Een verrassing waarvoor premier Heath gisteren zorgde, was het te rugroepen van een reis naar Azië van minister van Buitenlandse Za ken Sir Alec Douglas-Home. Volgens officiële kringen ging Heath hiertoe over in verband met de behandeling in tweede lezing van de wet op toetreding tot de Euro pese Gemeenschap. Heath zou vre zen dat de kleine meerderheid in het Lagerhuis door de binnenlandse stakingscrisis wel eens in een min» derheid zou kunnen veranderen en daarom zou hij alle steun willen hebben waarover hij kan beschik ken. Het publiek heeft vanaf heft begin met de stakers gesympathi seerd, maar nu de gevolgen van de staking steeds sterker voelbaar wor den, begint men zich van de kom pels af te keren. Demonstratie Gistermiddag trachtten naar schatting 9.000 demonstrerende mijnwerkers het Lagerhuis binneh te dringen, maar de politie gooide de deuren snel dicht. Een honderd tal betogers werd later in de gele genheid gesteld zich te onderhou den met parlementsleden. De betogers waren hun mars bij de Tower begonnen vanwaar zij, voorafgegaan door muziekkorpsen, door het hart van de stad naar het Lagerhuis waren getrokken. (Zie foto). (Van onze oorrespondent) rASH-INGTON Wanneer president Nixon morgen van irews Airforce-basis vertrekt naar Hawai op de eerste étap- van zijn reis naar Peking, taat hij Washington achter met nieuw-voorgedragen minister van Justitie en al verhitte tussies over de toekomst van de rassenintegratie aan de nbare scholen. wel Richard Kleindienst, de door aangewezen opvolger voor ister van Justitie John Mitchell, ontslag' heeft genomen om ine herverkiezingscampagne te in, als de weer in het nieuws ge- in schoolkwestie zullen tot hef- debatten in de Senaat leiden de senatoren, evenals de pre- "f, weten dat al het natio- nieuws gedurende een week ichaduwd zal worden door her ek aan Peking. één van zijn laatste voorbe- ngen voor zijn reis liet de pre- it de voormalige gaullistische ster André Malraux naar Wash- in komen voor een bezoek aan Witte Huis, Nixon was geïnte- erd in Malraux' beschrijvingen zijn ontmoetingen met Mao Tse- en premier Tsjoe En-lai in eerste deel van diens memoires, filde een aanvulling van Mai- indrukken hebben, tegenstelling tot de gewoonte de president het niet toe, dai- ito's werden gemaakt van zijn weting met de schrijver en na van het gesprek voorspelde de rige Malraux dat Nixon bereid zijn om op grote sohaal econo- hulp te verlenen aan China, 'klimaat voor een gunstig top- ek werd verder gelegd door is besluit de beperkingen op de el tussen China en de VS zo als op te heffen, waardoor in dat opzicht nu op gelijke is komen te staan met de Sow- nie en een aantal andere Com munistische landen. Uit Peking kwam dan nog het bericht dat jaren geleden verbannen boeken van Chi nese en buitenlandse auteurs weer vrij waren gegeven voor de verkoop ofschoon geen courante titels van Norman Mailer of Henry Mille: maar minder riskante literatuur va' Montesquieu, Kant en Rousseau. Niet alle Amerikanen juichen de Peking-expeditie toe. George Ball, de voormalige adviseur van de presi denten Kennedy en Johnson, uitte in een uitvoerig artikel in het weke lijkse tijdschrift van The New York Times ernstige bedenkingen over hei: nut van de Nixon-onderneming en vroeg zich af of dezelfde resultaten niet met minder risico's op een an der diplomatiek vlak bereikt kunnen worden. In New York. waar 75.000 Ameri kaanse Chinezen wonen, werd de komst van het 'jaar van de rat', het Chinese nieuwjaar, deze week ge vierd met spandoeken, waarop o.a. stond: „Wordt niet misleid door het lachende gezicht en de zoete praat jes van de roden". De New York- Chinezen noemen hun eigen nieuwe overigens het 'jaar van de muis', en laten de rat aan Peking over. Stop Wanneer president Nixon maandag om half twaalf, na een stop in Sjanghai, in Peking aankomt, zal hij daar ook verwelkomd worden door een groot contingent Amerikaaanse journalisten die met een apart vlieg tuig helemaal enkele dagen vooruit zijng ereisd. Aan boord van de Air farce One, het toestel van de pre sident, reist als altijd ook nog een vaste groep van zes of zeven jour nalisten mee. Ze hebben in het toe stel de beschikking over telex- en telefoonverbindingen met de gehele wereld. Het presidentiële vliegtuig wordt vanuit verschillende Amerikaanse luchtmachtbases langs de route ver gezeld door andere toestellen, zodat in geval van een noodlanding bin nen een half uur hulp ter plaatse kan zijn. Tot degenen die de Chinese weex j van president Nixon ook niet trap pelend van ongeduld tegemoet zien, behoren de Democratische kandida ten voor het presidentschap, die hun pogingen cm in de voorverkiezings campagnes via pers en televisie meer bekendheid te krijgen, een week lang gestoord zien door de be richtgeving ui Peking, die zond- vloedachtige proporties dreigt aan te nemen. Nu al is het aanal reeds 'uitge zonden speciale China-programma's niet meer te tellen, laat staan de in de afgelopen weken verschenen arti kelen. Bij Carnaval in Rio: 112 doden RIO DE JANEIRO (EFE) BU de carnavalsviering in Rio de Janeiro zijn van zaterdag tot dinsdagmiddag 112 personen om het leven gekomen. Negen van hen verdronken en 25 werden getroffen door hartaanvallen, Het dodencijfer is lager dan in vorige jaren, volgens de autoriteiten door het verscherpte politietoezicht. Net op tijd voor eigen begrafenis LA CORUNA (Reuter) - Zee man Manuel Carballeda kwam gisteren in het Spaanse La Co- runia net op tijd voor zijn eigen begrafenis. De 32-jarige Ma nuel was van boord van het Panamese schip „Sal Salvador" gevallen, toen dit bijna een maand geleden door straat Ma- lakka voer. De kapitein had bij aankomst in Bangkok de zeeman als ver mist opgegeven. Maar Carbal leda was, na 50 uur in het wa ter te hebben rondgedreven, door een Japans vrachtschip opgepikt en naar Bombay ge bracht, -waar hij achttien dagen lang bewusteloos in een zieken huis verbleef. Na zijn herstel vloog hij via Parijs en Madrid naar de noordwestelijke havenstad La Coruna. Toen hij zijn deur bin nenstapte, trof hij zijn huilende moeder en rouwende verwanten aan, die de laatste voorberei dingen troffen voor de rouw- plechtigheid. Deze was nog niet eerder gehouden omdat de moe der van Manuel weigerde te ge loven dat haar zoon dood was. ADVERTENTIE „Veilig terug" De Palestijnse guerrillastrijders die op 6 februari bij Keulen vijf Jordaniërs hebben venmoord „zijn veilig op hun bases teruggekeerd", aldus meldt het Bei- roetse blad „Al-Moharrer", dat goede betrekkingen onderhoudt met de ver zetsbeweging „Al-Fatach". De vijf gedode mannen waren, volgens het hlad, „agenten van de Israëlische veiligheidsdienst die men in Keulen had neergezet met de hulp van de Westduitse inlichtingendienst en wier taak het was geweest Palestijnse commandotroepen in West-Europa te infiltreren, in diskrediet te brengen en te vernietigen". cnPrins huwt secretaresse Prins Richard van Gloucester, een 27-ja rige neef van Koningin Elizabeth van Engeland, gaat deze zomer trouwen met een Deense secretaresse, de 25- jarige Brigitte van Deurs, dochter van een Deense jurist. Zij ontmoette de prins voor het eerst in het mid den van de jaren '60 in Cambridge, waar hij bouwkunde studeerde en zij een cursus aan een taleninstituut volgde. In de Holiday Inn te Leiden, aan de Rijksweg Den Haag-Wassenaar-Amsterdam Van 10 uur's morgens tot 6 uur's avonds hebt u vrijdag 18 en zaterdag 19 februari alle gelegenheid de nieuwste Lancia modellen te bekijken. Speciaal nieuwtje? De Lancia 2000 Coupé, voor het eerst in Nederland. U komt toch even zelf kijken? Lancia Import Nederland N.V. Rijksstraatweg 338 Wassenaar Tel. 01751-4500 (Van onze correspondent) PARIJS Ongeveer een maand na de eerste onthullingen van het weekblad Canard Enchaine over zijn maandelyke belastingdeclara ties heeft gisteravond premier Jacques Chaban Delmas via de beide televisiezenders en ten over staan van heel Frankrijk eindelijk opening van zijn persoonlijke zaken gegeven. Hij verklaarde dat de be weringen dat hij vier jaar lang geen centimes belasting zou hebben betaald op geen enkele grond van waarheid gerusten. Op een vraag van zijn interviewer Pierre Decrauppe, die de directeur van het televisie-journaal is, somde de regeringschef ook zijn persoon lijke privé-bezittiingen op. Aan on roerend goed staat hij, zo biechtte hij op, aan het hoofd van een villa die hij indertijd van zijn vader erf de, van een appartement in Parijs, een buitenhuis in Les Landes en nog een tweede flat in zijn geboortestad Bordeaux, waarvan hij de hypo theek echter pas over zes jaar zal hebben afgelost. Ook de verzekeringen dat hij nog al voorspoedig zou hebben geboerd in verschillende krantenonderne mingen, verwees de premier naar het rijk der fabelen. Zonder cijfers te noemen, sprak hij van aandelen die hij in twee Parijse kranten, het intussen verdwenen boulevard-week blad Samedi-Soir en het financiële dagblad Vie Franqaise had bezeten, doch die hij van de>hand heeft ge daan toen hij officiële functies in diverse ministeries aanvaardde. Het was voor de eerste maal in de Franse geschiedenis dat een minis ter of regeringsleider zich onder het oog van het ganse volk aan strip tease van zijn privéleven onderwer pen moest, én men kon wel heel duidelijk merken dat Chaban-Del- mas zich in die nieuwe rol niet al te comfortabel voelde. Als ervaren politicus toonde hij echter al gauw te beseffen dat de aanval doorgaans nog de doeltreffendste verdediging is door vervolgens, doch zonder hun namen te noemen, een scherp of fensief op de journalisten van de Canard te openen die geen enkel brief of ander geheim meer respec teerden. Mitchell afgetreden De Ameri kaanse minister van Justitie Mitchell is afgetreden. Tot zijn opvolger is onderminister Richard Kleindienst benoemd. Mitchel gaat de verkie zingscampagne voor Nixon leiden. Zijn heengaan was verwacht, in 1968 had Mitchell ook Nixons verkie- zingscampagne geleid, naar bekend met succes. (estduitse linkse intellectuelen pijnlijke verlegenheid ge- door de activiteiten van de aader-Meinhof-groep, de jonge tionairen, die met elkaar ïljand-numero-één zijn ge- Moet men de groep hulp mpathie geven, ondanks haar bankroven en gevechten met itie? ien maanden lang al Jaagt de vergeefs op de beide leiders, ■jarige Ulrike Meinhof, eens luitslands meest vooraanstaan de journaliste, en Andreas 28 Jaar oud, die vier jaar brand heeft gesticht in Frankforter warenhuizen, als Ktionair" protest. 'right AD-Observer Latljns-Amerlka als voorbeeld zij in Duitsland een stads- Ua-beweging ontplooien met tel de bestaande maatsc'. rij te werpen Zij noemen zich &AF „die Rote-Armee-Fak- Alle andere extremistrche groepen verwerpen hun op- In essentie zijn zij anar- die lijken te geloven, dat actie het meest effectieve propagan damiddel is. Met elf mensen in de gevangenis is de harde kern van de groep tot zes gereduceerd. Toch hebben de leden de laatste maanden enorme publici teit gehad. De topfiguur van de ge heime dienst in Bonn heeft hen „de bende van de gevaarlijkste despera do's genoemd, die Duitsland na het eind van de tweede wereldoorlog heeft gekend. Plan De groep zou het plan hebben ge had vorig jaar kanselier Willy Brandt te kidnappen. Hij zou als gijzelaar worden vastgehouden in een afgelegen landhuis totdat ge vangen leden van de groep zouden worden vrijgelaten. Dit plan scheen al even wild en buitensporig te zijn als het voornemen om een helikop ter te bouwen op een afgelegen plaats in Berlijn met het doel een gevangen leider van de groep te be vrijden. Hoewel Frau Meinhof en haar met gezellen al in mei 1970 zijn onder gedoken kunnen zij tot dusver nog niet wijzen op verrichtingen van enig politiek belang. Zij hebben vijf bankovervallen bedreven, zes maal zijn zij in een vuurgevecht gewik keld geweest met de politie en zij hebben een ontelbaar aantal pas poorten gestolen. Verder hebben zij Baader uit de gevangenis bevrijd. Het aantal doden bestaat uit een politieman en een meisje dat lid van de groep was. Maar in een land, waar jaarlijks ongeveer dui zend bankovervallen en meer dan zevenhonderd gevallen van moord of doodslag plaatsvinden, zijn de daden van de Baader-Meinhof- groep van geringe betekenis. Toch zijn de leden, vooral dankzij de kranten van de rechtse Axel Springergroep, tot „een dodelijk ge vaar voor recht en orde" verheven. Haast automatisch wijten de kran ten van Springer elke grote.banko verval aan de Baader-Meinhof- groep. Onlangs werd de politie in Hamburg tot München toe gemobi liseerd om een witte Alfa Romeo aan te houden, waarin leden van de Baader-Meinhof groep zouden zit ten. Op knooppunten werden weg versperringen opgericht, bewaakt door zwaar gewapende politieman nen. Met helikopters patrouilleerde men boven autowegen, terwijl grenswachten systematisch alle au to's doorzochten. Er werd echter niets gevonden. Onlangs hebben in een kwalijk in cident nabij München twee detecti ves het vuur geopend op een Ne derlandse vrachtwagenchauffeur omdat zij diens bijrijder verwarden met een gezocht lid van de Baader- Meinhof-groep. Gewiekster Politiechefs, die probeerden uiteen te zetten waarom zij niet in staat waren geweest Frau Meinhof en haar metgezellen aan te houden zeiden, dat het hier lieden betrof die „gewiekster en handiger zijn dan andere misdadigers". Het proces in Düsseldorp tegen een meeloper van de groep heeft aan het licht gebracht hoe sommige linkse in tellectuelen graag aan mannen en meisjes diie tot de groep behoorden en voor de politie op de vlucht waren, hulp en onderdak hebben verschaft, ook als deze intellectuelen het niet eens waren met de gewelddadige me thoden van de gToep. Onder hen, die door verdachten zijn genoemd bevinden zich Journa listen, een hoogleraar, een dominee en een sociologe. Zij wilden hulp verlenen, zelfs wanneer het duide lijk was dat de activiteiten de Baader-Meinhof-groep vooral uit bankovervallen bestonden. Linkse intellectuelen lijken in een soort staat van acute verwarring te geraken als zij moeten bepalen wanneer acties niet meer politiek gerechtvaardigd zijn en tot de ge wone misdaden gerekend kunnen worden. Marion gravin Dönhoff, hoofdredactrice van „Die Zeit", het leidende vooruitstrevende weekblad van West-Duitsland, acht steun aan leden van ,de groep een modever schijnsel. Niemand wil heden ten dagen meer als een revolutionair beschouwd worden, schreef zij, maar het is „in" om zich tegen de be staande maatschappij te kanten. Het Baader-Meinhof-probleem heeft Duitslands links intellectuelen in twee tegenstrijdige kampen ver deeld. Prof. Max Horkheimer, een van de oprichters van Nieuw-Links in Duitsland, is ervan overtuigd dat Frau Meinhof en haar metgezellen precies het tegenovergestelde berei ken van wat zij nastreven. Hun ac ties versterken volgens hem slechts de rechterzijde en verhinderen ver anderingen in Duitsland. Voor het links-georiënteerde blad „Konkret" dat toevallig wordt uit gegeven door de ex-man van Frau Meinhof. is de groep zo verwikkeld geraakt in misdaden dat zy „een groot gevaar" is gaan vormen voor de hele socialistische beweging in Duitsland. Ulrike Meinhof heeft evenwel een welsprekende verdedi ger gevonden in Heinrich Böll, een van Duitslands vooraanstaande ro manschrijvers en president van het internationale PEN-centrum. Wanhopig Uit wanhoop over de campagne van de Springerpers, die hij beschouwt als een uitnodiging tot lynch justi tie, beschrijft Böll Frau Meinhof als een wanhopige, misleide idealis- te. De theorieën van haar groep, al dus Böll, zijn veel wilder dan hun eigenlijke daden. Alleen al het feit dat zij vluchtelinge is, zou sympa thie voor haar moeten wekken. Böll is kennelijk bevreesd dat zij het gevaar loopt gedood te worden onder omstandigheden, die nooit worden opgehelderd. Hij stelt voor dat men haar vrije toegang tot de rechtbank zal moeten garanderen om daar haar standpunt ten overstaan van de wereldopinie uiteen te zetten. Frau Meinhof en haar medestan ders zijn in feite het laatste acti vistische overblijfsel van de eens zo machtige buitenparlementaire oppo sitie, de APO. In 1968 kon deze op positie 30.000 mensen mobiliseren voor straatgevechten in Berlijn. Vandaag den dag is de overgrote meerderheid van de Jeugdige deel nemers aan marsen deel gaan uit maken van de gevestigde maat schappij. Het was de wanhoop van Frau Meinhof over de „ghetto situatie" van de resterende radicale groepen, aldus haar vrienden, die haar on dergronds heeft gedreven en heeft gebracht tot het beroven van ban ken. Zij voelde zich niet in staat haar plaats weer in te nemen in de linkse gelederen als begaafde ru briekschrijfster in kranten. Net als de meeste andere leden van de groep Is zij afkomstig uit een bourgeois-familie. De meeste leden van de Baader-Meinhof-groep heb ben aan universiteiten gestudeerd. Sociaal In het geval van Frau Meinhof was het sociaal werk onder Jeugdige de linquenten dat haar blijkbaar heeft gedreven tot verwerping van de huidige maatschappij-structuur. Kennelijk hebben de aanvankelijke successen van de APO deze mensen misleid ten aanzien van de kansen die een revolutionaire beweging zou hebben. Zij beoordeelden de ware situatie in Duitsland verkeerd. Duitse arbeiders zUn thans allerminst geneigd stads- guerrillastrijders te worden en in een revolutionaire oorlog te vechten

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9