NVV BUITEN METAAL-C.A.O Regering bespreekt drie van Breda met vrijlating parlement Grondraden tegen studentenstop Bemiddelingspoging volledig mislukt Wadden zee moet behouden blijven' Overeenkomst tegen Noordzeevervuiling Curaïex 1 WOENSDAG 16 FEBRUARI 1972 BINNENLAND PAGINA 1 UTRECHT De industriebond NVV, de grootste vak bond van ons land, staat definitief buiten spel bij het c.a.o.- akkoord in de metaalindustrie. De NVV-bond gaat zich nu richten op het afsluiten van afzonderlijke contracten met de grote metaalbedrijven, met name ook in het Waterweg gebied. Dit is het resultaat van het vol ledig mislukken van een laatste po ging om het ingrijpende metaal conflict uit de weg te ruimen. Na een slijtageslag van acht uur ver gaderen zei de industriebond NVV definitief „nee" tegen het laatste voorstel: een verhoging van het va kantiegeld van de reeds overeenge komen 6,8 pet. tot 7,4 pet. met een minimum van 1074 gulden (nu 936 gulden) inplaats van de vervroegde uitbetaling van 2 pet. prijscompen satie, waartoe de werkgevers zich zondag bereid verklaarden. Dit komt neer op een verbetering van 0.75 pet. ten opzichte van het reeds afgesloten c.a.o. -akkoord tus sen de confessionele bonden en de metaalwerkgevers. Dit akkoord zal ongewijzigd van kracht blijven. De werkgevers hebben gisterenavond bij monde van delegatieleider A. Prins verklaard dat de concessies, gedaan tijdens de bemiddelingspoging nies i nde c.a.o. zullen worden verweckt. Teleurgesteld Prof. dr. Albeda noemde het mislukken van de hernieuwde be middelingspoging „zeer teleurstel lend". ook al omdat voor een deel aan de verlangens van de NVV-bond (een verschuiving binnen het eerste bemiddelingsvoorstel zo(Jat een mi nimum in het vakantiegeld van 1200 gulden tot stand zou komen) is te gemoet gekomen. Wereldnatuur- fonds Nederland ROTTERDAM Het We- reldnatuurfonds Nederland gaat er bij haar internationale organisatie (World Wildlife Fund) in Zwitserland op aan dringen de Nederlandse Wad denzee op de lijst van meest ur gente internationale projecten, te zetten. Wanneer de Internationale ünie voor Natuurbescherming, in haar advies aan de WWF er kent dat de Waddenzee van zo- lanig belang is, dat het natuur lijke milieu er extra-bescher- ling verdient, wordt het hele Taddengebied het eerste in ternationale project van het Wereldnatuurfonds binnen het eigen land. Volgens ir. M. G. Wagenaar Hummelinck van het Wereld- natuur fonds kan de Waddenzee door de grote bestuurlijke ver snippering niet actief als een natuurgebied worden beheerd. In het gebied komt bijna de ielït van het total'e aantal in- 'leemse plantensoorten voor, verder o.a. dertig soorten vissen terwijl er Jaarlijks vijf miljoen rekvogels bivakkeren. De heer Wagenaar Humme- linck zei zich te kunnen voor stellen dat het WWF er bij de Nederlandse regering de instel ling van een nationaal land schapspark zal bepleiten. In hoeverre voor de Waddenzee geld moet worden ingezameld (de belangrijkste taak van het WWF), is nog niet bekend. Be halve voor onderzoek wordt dergelijk geld vaak voor beheer of aankoop gebruikt. Op een congres in 1970 in Londen heeft het World Wildli fe Fund, waarvan prins Bern- hard voorzitter is, in een reso lutie bij de Nederlandse rege ring aangedrongen op een be ter beheer van de Waddenzee; met name zou er een eind moe ten komen aan het lozen van Industrieel afvalwater. Prinsen Beatrix plaatste op datzelfde congres een oproep aan alle vrouwen om geen bont van bedreigde diersoorten meer te dragen. Sindsdien heeft het World Wildlife Fund met de in ternationale bonthandel een overeenkomst gesloten waarbij geen bont van bepaalde dier soorten meer verkocht zou wor den. De handel betaalt nu mee aan een inventarisatie-onder zoek naar de ocelot en de jaguar, twee soorten die nog niet op de lijst voorkomen. Ook in Nederland is een her kenningsteken in de maak voor die bontzaken die bereid zijn, zich te houden aan de (zeer moeilijk te controleren) over eenkomst tussen de handel en het WWF. In de loop van de onderhande lingen onder leiding van dte drie bemiddelaars Albeda, Coppes Wijkstra is de NVV-bond met eigen voorstellen steeds blijven hameren op voordeel voor 4e lager betaal den. via een forse verhoging van de vloer in de vakantietoeslag en ook door vaststelling van een vast mini mumbedrag (150 gulden) voor elke procent prijscompensatie. Onaanvaardbaai PvdA-bestuur tegen vonnis Boekowski DEN HAAG Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft per brief bij de president van de Sowjet-Unie Podgorny geprotesteerd tegen de veroordeling van Wladimir Boe kowski tot twee jaar vrijheidsbero ving, vijf jaar arbeidsverbeterings- kamp met streng regiem en vijf jaar verbanning. In de door voorzitter A. A. van der Louw en secretaris buitenland A. L. ter Beek ondertekende brief wordt eraan herinnerd, dat de Sowjet-Unie de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens heeft onder tekend. Ook wijzen zij erop, dat artikel 125 van de Constitutie van de USSR de burger vrijheid van meningsuiting waarborgt. „Naar de diepste overtui ging van socialisten, democraten en andere progressie ven in Nederland is de vrijheid van meningsuiting een onvervreemdbaar recht van ie der mens en een noodzakelijke voorwaarde voor de menselijke waardigheid. De staat mag dit recht niet aantasten," aldus de brief van het PvdA-bestuur, die in het Rus sisch is gesteld. waren te duur of gingen in de richting van onderhandelingen per onderneming tussen directie en be- bedrijfsledengroepen over keuzemo gelijkheden. En ook voor dat laat ste voelden de werkgevers niets. Mr. H. C. van Geer (metaalwerk gevers)„Wij hebben sterk de in druk dat de NVV-industriebond he lemaal geen c.a.o. heeft gewild". Voorzitter A. Groenevelt van de in dustriebond NVV zei daarover even later: „Dit is de meest bespottelij ke uitlating, die van werkgevers kant kon worden verwacht. Wij heb ben al heel wat c.a.o. 's afgesloten" Stakers De voorzitter van de NW- bond zei na afloop van de mislukte bemiddelingspoging: „Wij hebben de eisen van de stakers niet kunnen verwaarlozen. Voor de werkgevers en de confessionele bonden speel de dat kennelijk geen rol. Er is geen bevredigende oplossing gevonden omdat zij het minimum in het va kantiegeld van 1200 gulden niet eens wilden noemen. Dat zou hebben be tekend dat de stakers gelijk kregen". Voor Groenevelt is de c.a.o. voor 1972 een 'afgesloten hoofdstuk' Zijn tegenstander, NKV-voorman P. Brussel, noemde de opstelling van de NVV-bond „onbegrijpelijk" en na delig voor de metaalwerkers. Het NKV heeft intussen twee miljoen vrijgemaakt om eigen leden, die door wilde stakingsacties zijn ge troffen, schadeloos te stellen. De CNV-bond komt met een soortge lijke regeling. Schmelzer naar Miclden-Oosten DEN HAAG (ANP) De minister van Buitenlandse Zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, zal van 10 tot 14 mei in Jeruzalem besprekingen voeren met minister Ebba Eban, en precies een maand later, van 10 tot 14 juni. een bezoek aan Cairo brengen voor besprekingen met zijn Egyptische ambtgenoot Murad Ghaleb. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag dinsdag meegedeeld. OSLO—DEN HAAG (ANP) Nederland heeft gisteren in Oslo, een internationale overeenkomst ge tekend die beoogt verontreiniging van de Noordzee door het dumpen, van industrieel afval uit schepen en vliegtuigen tegen te gaan. Het initiatief voor de onderhande lingen over deze overeenkomst is uitgegaan van de Noordse landen.. Aan het overleg, dat van 19 tot 23 oktober in Oslo is gehouden, werd deelgenomen door België, de Duitse Bondsrepubliek, Denemarken, Enge land, Finland, Frankrijk, Neder land, Noorwegen, Portugal, Spanje, IJsland en Zweden. De overeenkomst omva/t een zgn "zwarte lijst" van stoffen die onder geen enkele voorwaarde mogen wor den gestort, o.a. persistente stoffen, enkele zware metalen en ver bindingen, een "grijze lijst", stoffen die slechts met een ver gunning onder bepaalde voorwaar den mogen worden geloosd en meer algemene richtlijnen voor het stor- n van welke aard dan ook. Een commissie van regeringsverte genwoordigers die is belast met de toepassing van de overeenkomst zal door de aangesloten regeringen op ADVERTENTIE Curatex textieldeodorant. Even spuiten en in een wip is uw kleding en woningtextiel weer heerlijk fris. textieldeodorant t UNICURA N.V.AMSTERDAM de hoogte worden gehouden van de verstrekte vergunningen en de ge storte hoeveelheden afval. Zij zal te vens de kwaliteit van het zeewater bewaken, nagaan in hoeverre de controlemaatregelen effect sorteren en voorstellen doen tot verdergaan de maatregelen, o.a. voor aanvul ling van de zwarte en grijze lijsten. De overeenkomst treedt in werking wanneer zij door zeven staten is bekrachtigd. Overzicht tijdens het metaal- overleg tussen alle partijen in Vroutvenraad Reclame voor wasmiddelen nu beperken AMERSFOORT (ANP) De Na tionale Vrouwenraad heeft gisteren een beroep gedaan op de leden van de Tweede Kamer om reclame voor wasmiddelen met mogelijk schade lijke bestanddelen te laten matigen of te beperken. Dit in afwachting van een onderzoek naar het al dan niet schadelijk zijn van vervangingsmid delen voor fosfaat. De Nationale Vrouwenraad was in Amersfoort bijeen met afvaardigin gen van 35 organisaties vertegen woordigende 300.000 leden. De weldenkende Nederlandse vrouw heeft nooit diepgaande verlan gens gekoesterd naar witter dan wit te was, maar maakt zich wel zorgen over de actuele wereldproblemen, zo stelt de vrouwenraad in de verkla ring bestemd voor de Tweede Kamer. De vrouwenraad zond tijdens de vergadering een telegram naar de Nederlandse delegatie op het milieu congres te Stockholm. De raad zegt daarin dat het er nu duidelijker dan ooit om gaat op korte termijn voor ieder individu, waar ook ter wereld, de mogelijkheid tot een menswaardig bestaan te herstellen. Rotterdammers in caravan overleden BAARLE NASSAU (ANP) De GRONINGEN (ANP> Het lan delijk overleg van Grondraden (LOG) heeft een verklaring afge legd, waarin wordt geprotesteerd tegen wat wordt genoemd "een ver kapte manier van invoering van de studentenstop, waarbij De Brauwhet parlement kennelijk weer een® aan zijn laars lapt". Het LOG komt tot dit protest naar aanleiding van een brief die minister De Brauw aan de universiteiten heeft gestuurd over de "procedure aanmel ding en plaatsing van eerstejaars studenten". Daarbij gaat het om een centrale plaatsingscommissie en een computerverwerking van de a.s. stu denten, zo wordt in de verklaring van de grondraden gezegd. Voor 15 april moeten, aldus het LOG, de studenten een definitieve keuze hebben gemaakt. Alle aan vraagformulieren zullen samen met de zgn. capaciteiten van de facultei ten van alle universiteiten in een computer worden verwerkt, waarna een centrale plaatsingscommissie aanwijst welke mensen waar mogen studeren. "De konsequenties van deze maat regel zijn duidelijk", aldus het LOG, "gedwongen tot een vroegtijdige stu diekeuze zullen veel eerstejaars vast dreigen te lopen of gefrustreerd ra ken. Door de koppeling van de zgn. capaciteiten van de faculteiten met de gegevens van de a.s. studenten zullen velen van hen niet toegelaten kunnen worden. Dit, terwijl het wets ontwerp studentenstop nog niet eens in de Kamer is geweest. Het LOG doet tenslotte een drin gend beroep op de universiteiten en faculteiten geen medewerking te ver lenen aan deze maatregel door geen formulieren aan te vragen of te ver werken, en door geen zgn. capacitei ten op te geven". Op de voorgrond de delegatie van j dam zijn in de nacht van maandag de Industriehond NVV met voor zitter Groenevelt (midden), links de werkgevers, op de achtergrond de drie bemiddelaars en rechts de vertegenwoordigers van de con fessionele bonden. op dinsdag dood aangetroffen in him caravan op de camping Ponde- rose in Baarle Nassau. Zij bleken door gebrek aan zuurstof te zijn overleden. In de afgesloten caravan brandde een gaskachel. De twee slachtoffers werden ontdekt door campingpersoneel. Kind verdrinkt tijdens carnaval MELICK De tweejarige Lilian Smeets is in een vijvertje achter het huis van haar ouders in het Lim burgse Melick verdronken. Het onge luk gebeurde terwijl de ouders naar een voorbij trekkende carnavalsop tocht stonden te kijken. Cabaretier Paul van Vliet gaat een tournee van drie weken maken door Indonesië in het kader van de culturele uitwisseling tussen Neder land en Indonesië. Paul van Vliet vertrekt half mei in gezelschap van het combo Rob van Kreeveld. Naas! $g| In een half uur tijd is giste ren in Rotterdam een stuk weg dek over een lengte van 62 m m lager komen te liggen. Bag- een serie voorstellingen in Djakarta g er werkzaamheden in het water worden nog voorstellingen in andere j langs de kade zijn vermoedelijk grote steden van Indonesië gegeven I de oorzaak van de verzakkingDe politie moest een dertigtal gepar keerde auto's verwijderen, die overigens schadevrij blevenBin nenvaartschepen die langs de kant lagen zochten elders een lig plaats. DEN HAAG Andermaal is de vrij- "van de vijf regeringsfracties aan lating van de Duitse oorlogsmis- de beurt. dadigers Kotalla. Fischer en Aus Gistermiddag heeft de communist der Fünten die in Bredase Koe pelgevangenis verblijven onder werp van beraad tussen kabinet en parlement. In de loop van de dag hebben mi nister-president Biesheuvel en mi nister Van Agt (Justitie) de voor zitters van de vijftien fracties in de Tweede Kamer ingelicht over het regeringsstandpunt. De bewindsman heeft al eerder la ten weten, dat hij persoonlijk vindt dat het juridisch niet verantwoord is de drie langer vast te houden. Een gratieverzoek van de drie is ter advisering voorgelegd aan de Hoge Raad voor wat betreft Fischer en Aus der Flinten, die destijds tegen hun vonnis in beroep zijn gegaan, en bij de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Amsterdam voor wat betreft Kotalla, die niet in be roep is gegaan. Deze gerechtelijke instanties hebben onlangs positief op het gratiever zoek geadviseerd. Naar aanleiding van dit advies heeft de minister raad zich vorige week vrijdag be raden. Na afloop van het beraac is door de officiële woordvoerdei van de minister-president meege deeld, dat er nog geen beslissing was genomen in het kabinet. De regering heeft gistermorgen d vijftien fractievoorzitters uitgeno ligd voor een onderhoud. Al, erste sprak vanmorgen PvdA- •actieleider Den Uyl met de mi- isters Biesheuvel en Van Agt crvolgens kwamen de voorzitters Wolff in de Tweede Kamer zijn grote verontrusting uitgesproken over de berichten over een moge lijke vrijlating van de drie. Van middag heeft de Tweede Kamer afwijzend beslist op een verzoek van Wolff om de regering te on dervragen over de kwestie. De meerderheid van de Kamer gaf er de voorkeur aan straks te beraad slagen aan de hand van een nota van de regering. In 1964 heeft de toenmalige minis ter van Justitie, mr. Y. Scholten gratieverzoeken van de drie afge wezen. Ook wees hij een gratie verzoek af van oorlogsmisdadiger Lages. Diens straf werd echter la ter door minister Samkalden we gens ziekte onderbroken. Lages is onlangs in W.-Duitsland overleden >e vorige minister van Justitie, mr C. F. J. Polak heeft enkele Jarer geleden de gevoelens van het par lement gepolst over een eventuelf vrijlating van Kotalla, Aus de Fünten en Fischer. Een meerder heid was daar toen tegen, en voorzichtige peiling van de mc ning van de vorig Jaar april nie gekozen Tweede Kamer wijst eror dat er nu een meerderheid voo vrijlating zou zijn. drie christelijke regeringsfracti' :ouden in meerderheid voor vri ating zijn. Van de KVP-frac' wordt aangenomen, dat zij in hr geheel het standpunt van par genoot-minister Van Agt steur m een eerder stadium heeft S'70 zijn de meningen verdeeld i de grootste oppositie-fractie, dr /dA, was ongeveer tweederde on igs bij een peiling geen voor aider van vrijlating. In de fracti n D'66 zou een meerderheid zijn n een felle reactie heeft het Neder lands Auschwitz-comité gezegd, dat vrijlating „een belediging is voor !e vermoorden en oud-gevange- ien". Het comité herinnert eraan, lat een Kamermeerderheid vorig Aus der Fünten jaar heeft geweigerd een aparte pensioenregeling te treffen voor Joodse oorlogsslachtoffers. „De barmhartige voorstanders .van vrij lating zijn dezelfden als de on barmhartige tegenstemmers van pensionering voor oorlogsslachtof fers", aldus het Auschwitz-comité.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7