is heel wat serieuzer pen- sound 20 DAGEN 20% KORTING Deense pqpfooi&s^Nederlandse pop iiM-zikaal niet veel H& -/ |pP /leguw ideeën bij ons op tafel C(^y)vandaaa... Euson winnaar van het Chileens songfestival ...e/i gisteren l i 1/ma STOFZUIGEPS V, --.ojJAG 16 Ei PAGINA t LEIDEN „De Nederlandse groepen zijn goed en profes sioneel, maar muzikaal betekenen ze niet veel. Ze zullen geen invloed hebben op de muziek van het Europese continent. De Deense gröepen houden zich over het algemeen niet met bub- 'blegum bezig maar maken op een wat serieuzere manier pop muziek. Ik geloof dat daarom de Deense groepen op de lange duur meer invloed op de Europese pop zullen hebben dan de Nederlandse, ook al boeken ze niet zulke spectaculaire succes sen Zo luidt de mening van Walter Knaebel, eigenaar en stuwende ■kiacht van het Dansk Musik Center, over de verschillen tussen' het Neder landse en Deense popgebeuren. DMC, zoals Walter's organisatie afgekort 'heet, is een vooruitsttevend boekings kantoor, dat heel ivat' buitenlandse artiesten naar Denemarken haalt, en tevens een productiemaatschappij is. jüe zorgt draagt voor de platen van groepen als Day of Phoenix, Burnin' Red Ivanhoe en Rainbow Band. Bur nin' Red is daarvan, de ook buiten (Denemarken bekendste groep. Het is [een veelbelovende act, die uit vijf man bestaat, allen oud jazz musici, wat hen een solide muzikale achter' jgrond geeft. Het feit dat ze uit de jazz afkomstig zijn is typerend voor een groot aantal Deense musici en het is waarschijnlijk ook de red'en waar om de Deense groepen zich meer [met wat ambitieuzer muziek bezig- fhoüden dan hun Nederlandse coTle- Vooral in Enigeland heeft Red een enorme imdruk ge- ADVERTENTIE (wij leggen de onze daarnaast). Is uw bureau anno 1930 nog Plannen-voor kantoor vernieuwing? Kom bij ons aan de werktafel {...even welkom voor een klein als een groot projekt). In een goed gesprek komen we samen tot de beste oplossing. Belt u even voor een afspraak? In ons tooncentrum ziet u werkplaatsen anno 1975... Over doelmatigheid gesproken. zaandam leiden delft - breda dordrecht den bosch utrecht enschede maakt. Ze toerden er een paar keer, ■disc-jockey John Peel was zo en thousiast over ze, dat hij meteen een plaat met hen opnam voor zijn Dan delion label, en de lezers van Melody Maker kozen de groep als de meest belovende continentale artiesten van het afgelopen jaar, Een andere groep, die internationale erkenning aan het verwerven is, zijn de jongens die onder de naam Day of Phoenix optreden. Onlangs kwam er van hen een album op het Greenwich label in ons land uit. Vignet DMC brengt zelf geen platen uit, maar heeft een productiecontract met Sonet voor de Deense markt en met een aantal buitenlandse labels, zoals Greenwich, EMI en MCA. „Wel laten we altijd het DMC vignet op al onze producties afdrukken. De men sen hier in Denemarken weten dan dat de plaat goed is. We hebben de afgelopen jaren een reputatie weten J op te bouwen als een kwalitatief goe de productie maatschapp" verzekerde Jron Frydenhoim een .medewerker van DMC ons. Een andere Deense producer, die het over een eigen ge luid heeft, isCisper Andersen, pro ducer bij Polydor. „Zoals Memphis en Detroit hun eigen geluid hebben, zo wil ik een Kopenhagen Sound creë ren", stelt hij ietwat overmoedig. Maar in Denemarken boert hij aar dig: een jaar geleden werkte hij nog in een hippe kroeg in Kopenhagen, nu heeft hij een reeks van succes volle platen, zowel singles als LP's op zjjn naam staan. Hy kreeg zyn baan als producer bij Polydor door op een advertentie te reflecteren! Casper's grootste succes tot nu toe is het duo S'koussen Jugemann, van wier eerste LP al meer dan 14.000 exemplaren zijn verkocht. Voor De- nemarken een ongekend groot aantal. De muziek van de jongens is bijzon der origineel, soms nogal monotoom, maar noclt vervelend. De teksten vormen het belangrijkste bestanddeel en worden in het Deens gezongen, zoals trouwens de meeste Deense groepen doen. Daarnaast maakte hij platen met de Engelsman Dave Swa- brick, afkomstig uit de Fairport Con vention, de hard-rock groep Peper's Orchard en de Amerikaan Tom Bai ley. Tcm's plaat zal binnenkort ook in Nederland en Engeland worden uitgebracht. Alleen wel met een an dere' hoes dan in Denemarken. Dat vanwege een pornografische tekening op de voorkant. Monopolie Naast DMC/Sonet en Polydor aleen CBS nog een opkomende fac tor van betekenis in het Deense pop gebeuren. Hun eerste, en bijzond: getalenteerde groep is Gasolin, dl met hun eerste LP, voorzien van ee.. door Herge ontworpen hoes, een dde- pe indruk bij de Deense tieners heb ben gemaakt. En dat indruk maken is niet iets eenvoudigs in Denemar ken. De middelen om je aan het pu bliek voor te stellen zijn uiterst be perkt: alle radiozenders ('twee en een half) en de enige TV-zender zijn in handen van een monopolie, een dooi de staat gelicenceerd publiek lichaam. Op de radio is vrij weinig plaats voor pop. Er is weliswaar een halve zender uitsluitend aan muziek gewijd, maar daarvan wordt het merendeel door Deens en easy liste ning repertoire opgeslokt. De Deense tiener moet genoegen nemen met ge middeld twee uur pop per dag. Op de televisie is er geen specifiek poppro gramma, zoals hier TopPop of Eddy Ready Go. Vooral voor beginnende artiesten is het vrijwel onmogelijk om op radio öf televisie te komen. Daarom zyn ze aangewezen op op tredens en mond-tot-mond reclame. Ondanks deze handicaps heeft de Deense- popscene zich ontwikkeld tot één van de meest vooruitstrevende van Europa. We zullen er nog wel meer van horen. SCHIPHOL (ANPi De 30-jarige uit Aruba stammende Haagse bal lade-zanger Euson heeft in Santiago met zijn eigen compositie 'Julie' niet minder dan drie eerste prijzen bin nen gehaald. De jury van het jaar lijkse Fina del Mar-festival kende hem namelijk de eerste prijs toe voor de wijze waarop hij dit lied ten ge hore bracht, voorts de eerste prijs in de compositie-categorie en tenslotte verwierf Euson ook nog de eerste prijs van het publiek voor zijn op treden. Euson wordt morgenmiddag om 17.50 uur) op Schiphol terug ver wacht. Sandra en Andres zullen op 25 maart a.s. Nederland vertegen woordigen op het Eurovisie Song festival in Edinburgh. Het duo zingt vanavond in het Amster damse Carré drie liedjes, waaruit één gekozen moet worden. Rond om het optreden van Sancfr* en Andres is een circusprogramma opgebouwd, waaraan bekende ar tiesten zullen meewerken. Johnny Kraaykamp bijvoorbeeld treedt op als koorddanser, Willem Duys als olifantentemmer en Lenny Kuhr als het meisje met de chimpan sees. Don McLean Don McLean 'American Pie", United Artists, f 21, Het klinkt misschien wel een beetje voorbarig, maar "Americain Pie" van Don McLean kon wel eens dè plaat van het jaar worden. Dit nummer schoot in de kortst moge lijke tijd naar de hoogste plaats van de Amerikaanse Hot 100, ter wijl de LP kort daarna op de al bum! ijst nummer één werd. Ook in ons land wordt de plaat behoorlijk gedraaid ent breekt hij al lekker door. Zo eenvoudig als de muziek is (zang, gitaar, bas drums), zo ingewikkeld is de tekst. Je kan er alle kanten mee uit. Don is er zelf uiterst zwijgzaam over: „Je kunt het zelf net zo goed interpreteren als ik". Het Amerikaanse succes is vooral te danken aan de tekst, die volgens de algemeen geldende ver klaring de geschiedenis van de pop muziek tot onderwerp heeft. Geen feitelijke opsomming, maar een se rie associaties, die voor een aantal interpretaties vatbaar zijn. Cen traal staat 'the day the music died', de dag waarop Buddy Holly om kwam, daar is Don wèl erg duidelijk over en aan hem heeft hij zijn plaat dan opgedragen. Uit de tekst blijkt c.an verder dat Don niet zo tevreden is met de popmuziek, die vandaag de dag geproduceerd wordt. En daar schijnen heel wat mensen het mee eens te zijn, gezien de successen die hij met deze plaat boekt. De muziek die hij maakt past bijzonder goed bij zijn ideeën: hjj gaat terug naar de eenvoudige melodie, maar wel zonder vulgair te worden, waardoor hij zich onder scheid van heel wat hitmakers van vandaag. Of Don de belofte die hij met deze single doet kan inlossen is nog de vraag. Dit album is ech ter een goed voorteken. Hoewel geen van de nummers het peil van "American Pie" haalt, komt Don er toch als een getalenteerde compo nist en tekstdichter naar voren. Het is een beetje zweverige folk muziek waarin Don's sympathieke stem goed tot uitdrukking komt. Al zingt hij dan over de dood van de pop muziek, een plaat als deze doet de hoop op betere tijden herleven. Jit is Carole's derde langspeler al .veer, wat gaat de tijd toch vlug. 3inds haar eerste produkt als zan geres, "Writer", is Carole een ware superster geworden. Was zij al als componiste van een groot aantal hits uit de zestiger jaren bekend ge worden, in dit decennium maakt ze het helemaal als zangeres. En ook wel een beetje als pianiste, want dat instrument bespeelde ze de af gelopen maanden op platen van o.a. B. B. King en James Taylor. Als zangeres weet ze iedereen te ver overen met haar wat naïve opvat tingen over de liefde. Voor haar is er nog steeds de eeuwige liefde (al is ze dan gescheiden) en wenst ze alleen maar "Some kids" zoals ze in "Sweet Seasons" verkondigt. Waaruit duidelijk blijkt dat haar instelling niet fundamenteel ver anderd is sinds de tijd dat ze bjj de muziekuitgeverij van Don Kirsh- ner in New York saipen met haar ex-man Gerry Goffin werkte. Ge woon als kantoorwerk, van negen tot vijf, produceerde ze liedjes, hits wel te verstaan, want anders zou den ze gauw op straat staan. On danks deze wat beklemmende om geving was hun produktie indruk wekkend. Menig klassiek popwerkje is van hun hand: "The Locomo tion", "He's A Rebel", "Go Away Little Girl" en ga zo nog maar even door. Met haar eigen platen wist ze zich los te maken uit de strakke werksituatie, maar haar wereldop vatting bleef dezelfde. Haar muzi kale persoonlijkheid is zich nu lang zaam aan het ontplooien, zoals dui delijk blijkt uit de evolutie die op haar drie 'achtereenvolgende lang- spelers naar voren komt. Haar eer ste plaat was nog niet zo "tight", het rammelde hier en daar, terwijl het pianospel nogal vervelend was. De tweede, plaat, "Tapestry" loste de belofte van de eerste inhet was een vrijwel volmaakt werkstuk. Deze derde plaat gaat nóg een stapje verder. Het heeft muzikaal meer te bieden, vooral door wat toevoegin gen aan de begeleiding. De muziek b'lijft makkelijk toegankelijk: het zijn nog steeds korte liedjes, zoals ze die altijd al maakte en hopelijk ook zal blijven maken. Daarin ligt juist haar aantrekkingskracht. ROBERT BRIEL. NBDERLAND I 6.45 6:55 7t05 7150 8.00 De fabeltjeskrant (NOS) Journaal (NOS) Van gewest tot gewest (NOS) Tips van het Nationaal Bureau voor Toerisme (NOS) Journaal (NOS) Uitzending politieke partijen: DS'70 Staatsloterij (NOS) Uitzending Stichting Socutora Cops and Robbers. Diefje met verlos. Speelfilm (NOS) Nederlands Songfestival 1972 De nationale finajc (NOS) Journaal (NOS) Den Haag vandaag (NOS) N«DERLA\D H 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Eddy Ready Go: muzikale show voor de jeugd (NCRV) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Alles goed thuis? Gezinsportret (NCRV) 8.50 Kankerpaviljoen. Deel II van tv-spel van Witt- linger (NCRV) 10.05 Dagsluiting (NCRV) 10.10 Kenmerk: informatie over kerk en samenleving (IKOR/CVK/RKK) 16.35 Waarom bestaat de HIRO, hoe is hjj ontstaan en wat is zijn bestaansrecht? (HIRO) 10.55 Journaal (NOS) Karl Wittlinger was van alle Duitse schrijvers vermoedelijk de meest aangewezen man om een tv-bewerking van „Kanker paviljoen" te maken, de roman van ongeveer vijfhonderd blad zijden, die Nobelprijswinnaar Solsjenitsin niet uitgegeven kreeg in Rusland en daarom in het buitenland liet uitgeven nadat het manuscript eerst als „samizdaf'-uitgave (de onder grondse schrijfmachine-pers in de Sowjet-Unie) in het bin nenland had gecirculeerd. Wittlinger trok immers in 1955 de aandacht met zijn stuk „Kent u de Melkweg?" (bij ons gespeeld met Kees Brusse in de hoofdrol), dat gesitueerd was in een krankzinnigengesticht en als onderwerp de wijze had waarop de staat over mensen beschikt. Ik geloof dan ook dat de tv- bewerking, waarvan we gisteren het eerste deel zagen en van avond het tweede en laatste deel te zien krijgen, de geest van de roman bepaald geen geweld aandoet, al is het lo gisch dat je in twee uur en twintig minuten een zo rijke roman niet tot in alle details kunt herscheppen. Een rijke roman, omdat Solsje- nitsjin tot de echte roman schrijvers behoort en niet ten onrechte als een erfgenaam van Leo Tolstoj wordt be schouwd, met al zijn figuren die allemaal him eigen karak ter meekrijgen, „uitgeschreven" worden op een manier die we in de moderne westerse litera tuur een beetje ontwend zijn. Zulke mensen tot een tweede leven te roepen in een tv-spel is dankbaar werk, maar ook moeilijk werk, omdat je toch moet schrappen en inkrimpen als je er slechts twee afleverin gen voor uittrekt. Met een goede afwisseling van directe dialogen en ingesproken „beschrijvende" tekst, waarbij we op de achtergrond de men sen bezig zagen kwamen de sfeer en ook de intentie van Solsjnetsins werk uitstekend over. Er wordt wel eens geklaagd door mensen die vermoedelijk zelden televisie kijken dat onze interviewers „altijd zo onbe schoft. of minstens onwellevend zijn bij het interviewen van mensen van stand"; ministers en dat soort hoogwaardigheids bekleders. Ik merk het zelden, maar ik kijk dan ook dagelijks.' dat scheelt misschien. Gisteren konden die klagers hun hart ophalen bij David Frost, die premier Ian Smith van Rhode- sië interviewde. Alleen: Frost is een Engelsman, en u weet hoe beleefd die zijn, die worden onze interviewers altijd ten voorbeeld gesteld. Nu zult u mij niet horen zeg gen dat Frost onbeleefd was tegen Smith, hij was alleen maai" „hard", dat wil zeggen hij vroeg dcor. En dat niet al leen: hij stelde Smith ook ern stig in gebreke. Elk voorbeeld dat Frost aan haalde werd door Smith als onwaar bestempeld en dat irri teerde David Frost tenslotte zo dat hij het interview abrupt afbrak. NICO SCHEEPMAKER FM-kanalen. 7.00 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) klass. muz. (gr). 7.30 Nws. 7.41 Actualit. 7.55 (S) klass en se- mi-klass. muz. (gr.) 8.10 (S) Gees telijke liederen. 8.30 Nws. 8.41 (S) Podium voor de vrouw. 9.10 (S) klass. ork. werken (gr.) 10.00 Geestel. liederen. 10.04 Schoolradio. 10.30 Nws. 10.33 (S) Voor de zieken. 11.05 (S) Geestl. liederen. 11.30 Actualit. 11.32 (S) Pop. klass. muz. (gr). 11.55 Me dedel. 12.00 Gev. progr. (12.1012.15 Kunst- en vliegwerk; 12.26 Mededel. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws; 12.41-12.50 actualit. 13.00-13.04 De ta fel van drie). 13.30 Volksmuz. 13.45 vertaalde gedichten uit Zweden. 14.05 Schoolradio. 14.25 (S) Klass kamer- muz. (opn.). 15.00 Herv. middagdienst. 15.30 Nws. 15.33 Kinderkoor met In strument. begel. 16.00 (S) Jeugdland. 17.00 (S) Popmuz. 17.30 Nws. 17.32 Actualit. 18.00 (s) Licht ensemble (opn). 18.24 Op de man af, praatje, 18.30 Nws. 18.41 Wereldpanorama. 18.50 Muz. van Het Leger des Hells. 19.05 (S) Kerkorgelconc. 19.35 (S) Fanfare-ork. 20.05 informatief progr. over toerisme en recreatie. 20.30 (S) gevar. progr. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 Het Koninkrijk In de waagschaal lezing. 23.10 (S) Amusementsmuz. 23.55 Nws. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnast. 7.20 inet een plaatje (verv.). (Om 8.30- 8.33 De groenteman) 8.50 Morgenwij ding. 9.00 Toppers van toen (gr.) 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeldsvit, (11.00 Nws.) 11.30 progr. voor de vrouw (Om 11.55 Beursberichten.) 12.30 Mo dern platteland. 12.35 Sportrevue. 13.00 Nws 13.11 Radiojournaal. 13.30 (S) Karakteristieke combinaties m. klass. muz. 14.00 gevar. progr. 15.00 Palet: voor de zieken. 16.00 Nws. 16.03 kunstprogr. 17.00 een beweegl. progr. voor beweeglijke mensen, waarin om 17.55 Meaedel, om 18.00 Nws. om 18.11 Radiojournaal, om 18.20 Uitzend, van D.S. '70. 19.00 (S) Amateurs musiceren. 19.25 De gespro ken brief. 19.30 Vr. rondom schrift en samenlev. 20.00 Nws. 20.05 (S) Ju- bil.concert Ned. Bachver. 22.30 Infor mal progr. uit Parijs. 22.55 Mede del. 23.00 Nws. 23.10 Radiojourn. 23.20 (S) een serie ultz. over elktronlsche muz. 23.55 Nws. 7.00 Nws, 7.02 De Hugo van Gelderen Show. (8.00 Nws.) 9.00 Nws. 9.03 Take Nine. JO.OO Nws. 10.03 Robbie Dale on Radio. 11.00 Nieuws. 11.03 verzoekplatenprogr. van en voor zie ken. 12.00 Nws. 12.03 pauzeprogr. met om 13.03 Raden maar (13.00 Nws.) 14.00 Nws. 14.03 dlsc-lockcys- show. 15.00, 16.00 en 17.00 Nws.) op alle merken I I =1 11 I H 1 NIEUWE RIJN 29—32 LEIDEN - TEL. 24244 Nederland I NOS/NOT: 10.45—12.00 en 14.00— 14.50 Schooltelevisie. NOS: 18.45 (K) De Fabeltjeskrant. NOS: 18.55 (K) Journ. TROS: 19.05 (K) Callmero. te kenfilm. 19.10 .Zorro. TV-fllm. 19.35 K Tros Sport Special: Oslo verwacht het legioen, fllmreportage. NOS: 20.00 <K) Journ. TROS: 20.21 (K) Jonge Zeehon den, natuurfilm. 21.00 (K) The Come dian Harmonies: muzikale show. 21.20 (K) Misdaden uit Hartstocht, TV-fllm. 22.10 (K) Op uw gezondheid Dieren n,7^UISiilnocuJ,entalrs'? sorle- 'KOR/ Nederland II NOS°SI:R S?'4,5K-1KI De fabeltjeskrant. Sn (K) «Journ- E.O 19.05 iK) 8«JÉ? u voor: gesprekken en mu- fri9i' tw?\J°'00 Jouni VPRO: Berichten uit de samenleving. 20.35 Unaccustomed as we are. film met Laurel en Hardy, 20.55 Namens. 21.30 Dutchman, film. NOS. 2~.20 (K) Ter Visie: parlemen- 22.60* fêïZurTkOV>jrZ'Cht- 22A&~

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5