z cent vriendelijk Ontwikkel ingsspel b Augustinus is net 'levensecht' LEIDEN VROEGER EN NU (6) WERKEN ALS BOUWVAKKER UNSTKRING OOR ALLEN Leidse politie komt verkeer 9tegemoet IENSDAG 16 FEBRUARI 1978 LEIDEN De voltallige regeringen, legeraanvoerders, industriëlen en boeren van twee ie landen (Zarpatië en Oritië) en drie arme landen (Perdistan, Indravië. en Oblivië) in volgend weekeinde in Leiden hun problemen met elkaar uitvechten. Een klein le- rtje journalisten zal erbij aanwezig zijn, om die verwikkelingen op de voet te volgen, dat hoort allemaal bij het „ontwikkelingslandje spelen", volgende week vrijdag en g in de Augustinus sociëteit aan het Rapenburg 24. zijn genoeg mensen, die zich resseren voor de ontwikkelings- blemen van het arme deel van wereld. „Maar dat blijft vaak zo iretisch, vindt Radboud Maas, i-vcorzitter van Augustinus en ïousi'aist organisator van dit [je namaakpolitiek. „We willen nu eens wat levensechter voor- itelen. Het blijft een spel, maar deelnemers eraan worden recht- eks geconfronteerd met de ge ren van hun ideeën en hun onder druk genomen beslui- over ontwikkelingshulp". nk de Kat rollenspel is ontwikkeld in ningen, waar het polemologisch tuut is gevestigd. Twee polemo- (mensen die zich bezig houden vraagstukken over oorlog en e) van dit instituut komen naar en, om het spel te regisseren, wordt echter geen toneel, met gekauwde rolverdelingen. Ieder de 60 deelnemers er hebben tot dusverre 35 man aangemeld ivangt vooraf een dik pak papier de snelregels. arpatië" bijvoorbeeld, heeft ver- it veel wer van Amerika. andere grote broer, „Ori- doet sterk aan Rusland den- En Perdistan is blijkens de egels een in twee delen opge- st land, waardoor de ontwikke- hulpverlening er bepaald niet kkelijker op wordt. Radboud i: „Je begint met een aantal 'ens over de internationale si- e. In het spel zitten ingebouw- inflictmogelijkheden. Het model eens eerder gespeeld in andere ■sen. Je kreeg daar gekke toe- ien. met landen die besloten :een minister van defensie aan - ellen of juist complete oorlogen m voeren". Twee dagen sen. Die deelnemers aan het spel, viel het op, dat je juist door die tijdsdruk soms een scheve schaats gaat rijden, ook al ben je democra tisch ingesteld en allemaal van goe de wille. Daarmee kom je op de verwijten, die hier en daar over dit rollenspel worden gemaakt. Gezegd wordt, dat het de spelers alleen maar begrip bijbrengt voor de internationale si tuatie, zoals die momenteel is. Je krijgt begrip voor de moeilijkheden van de politici, wordt beweerd. Ik ge loof niet dat die argumenten te recht zijn. Je kunt door dit spel juist ook tot het besef komen dat je je niet moet neerleggen bij de huidige toestand". Vraag aan Radboud Maas: dit rol lenspel is vermoedelijk vooral aan trekkelijk voor het kleine groepje toch-wel geïntresseerden. Eereik je ooit de brede massa met ontwik kelingsproblemen? Voor mensen die hiervoor "in" zijn, is de drempel natuurlijk minder hoog. Maar dat je niemand bereikt van de de grote groep daarbuiten, geloof ik ook weer niet. Dit spel maakt het doen van de eerste stap makkelijker". Om een ruimere kring te bereiken heeft Augustinus de Leidse middel bare scholen op het komende rollen spel attent gemaakt via een stencil ("We hebben daarop weinig aan meldingen van scholieren gekregen maar wel hoorden we dat op enke le scholen al aandacht is aan de wereldhandelsconferentie") welk stencil ook naar vele splinter groepjes in Leiden is gezonden. De adressen van die actiegroepjes waren dikwijls moeilijk te achterha len. Dat is voor Radboud Maas aan leiding om op te merken: "Al die actiegroepjes Sjaloom, Amnesty International, het Leidse Vredes- kontakt, de Vredeswinke), en het NESBIC, de UNCTAD-groep en noem maar op werken allemaal zo in hun eigen kleine straatje. Ze hebben een bepaald doel voor ogen, maar ze vergeten dat ze daar een stuk publiciteit aan moeten geven. Want dat heb ik wel ervaren, sinds ik me bezig houdt met het vor mingswerk op Augustinus: je moet ervoor zorgen dat je bekendheid geeft aan wat je doet. Publiciteit is het allerbelangrijkste". Actiegroepjes "Al die aotiegroepjes zijn vaak meer voor zich zelf bezig, dan voor de buitenwacht. Terwijl je juist die kring toch moet bereiken. Maar aan de andere kant: er is toch ook een hoop op gang gebracht door de ac tiegroepen. Als je het denken over de wereldproblemen van nu verge lijkt met de toestand van zo'n tien jaar geleden, dan is er toch wel een hoop op drift gekomen". Voor belangstellenden: het rollen spel van volgend weekeinde kan mo menteel nog 25 spelers gebruiken. Aanmelden bij Augustinus, telefoon 21531, Rapenburg 24. Medina. Pittig sigaartje. Van Velasques. Voor maari272 cent. Kan je nog 'ns een vriendelijk gebaar maken.Tegenover je vrienden. Medina, voor vrienden doen er nou mee aan zo'n Organisator Maas: „De men- rp wie je je moet richten, zijn wel in hoofdzaak studenten. Ik r erg graag anderen bij zien, het spel kost nu eenmaal twee I. Vrijdagavond is er een voor- eking, zaterdag wordt het ge il en zondagmorgen is de nabe- Studenten kunnen daar- makkelijkste tijd vrij ma lt ontwikkelingslandspel bij Au- gaat vooraf aan de derde dhandelsconferentie, die in j in Chili wordt gehouden. Rad- j „We hopen dat degenen i rolgende week meedoen, bereid I om ook tegen april mee te hel- j werkgroepjes of zo. hoop niet dat ze zeggfen„We leuk gespeeld, dan gaan we laar weer naar huis". Over die ï-up heb ik zelf wel een paar maar die wdl ik niemand Als ik daar dan iets van [los laten: er zou een werk je kunnen ontstaan, dat in I nagaat wat er van de wereld- in Chili over- in de kranten. Dat komt dus 'op het naast elkaar leggen van ra en de verslaggeving verge- Wereldwinkel fen me ook voorstellen, dat we clie tijd in samenwerking met de Wereldwinkel en het comité een kraampje op de markt nemen", lijkt aardig, zo'n bijna bloed- S rollenspel, maar wat neem [van mee? Radboud: "De men- ik heb gesproken en die er aan hebben meegedaan, zeg- aak: het heeft mij getroffen, gepaalde internationale situa- ontstaan. Je werkt na- onder grote tijdsdruk in het Een minister moet bijvoorbeeld ten nemen, zonder dat hij vol le tüd heeft gehad om zijn ach- Q daarover te raadplegen. Je raook, dat er steeds weer con- opdoemen met die achterban, 1 Uitlopend in regeringscrisis- Hans Richter-Haaser op als solist (piano) op het ft van de Leidsche Kunstkring allen, dat 28 februari in de wordt gegeven. Hij deze avond werken van Lud- to Beethoven en Joh. Brahms. LEIDEN ln een tijd, dat er van wasautomaten, droogtrommels en wasseret tes nog geen sprake was, zochten de huisvrouwen van de Waardgracht de foto werd in 1885 gemaakt haar toevlucht tot de open- bares traat om de gezinswas te drogen. Aan rekken en op de keien kwam de was (veel al ook via de mangel) weer kastklaa'r. De gracht dateert reeds uit het einde van de zeventiende eeuw. Het ivater droeg in die tijd de naam van „Slootje Gods" en strekte zich uit van Nieuwe tot Oude Rijn. De mannelijke helft van de bewoners deed toen in de spaarzame uren ook al aan vrije tijdsbestedingde sport- visserij. In de gracht de schuitjesvan waaruit de Leidse peueraar in het ivijde polderland soms uren zat te turentot op het momentdat hij „beet" kreeg. Van de voormalige bebou- ivina hebben onze huidige stadsbestuurders geen steen meer overgelaten. De gracht foto Holvast) is opgenomen in het saneringsplan, dat voor de gehele omgeving op papier is gezet en reeds ge deeltelijk is gerealiseerd. SAM BLATTEEL LEIDEN Er rijdt momenteel een auto door de stad. die achterop in grote lichtende en steeds verspringende cijfers de snelheid aangeeft. De Leidse politie rijdt erin. niet om te demonstreren hoe keurig zij zich aan de maximum snelheid houdtmaar om het verkeer tegemoet te komen. Men kan er even van schrikkenmen kan zijn eigen snelheidsmeter controleren. Voordeel voor het verkeersbeeldmen gaat rus tiger rijden. De Leidse politie overweegt om een dergelijke auto aan te schaffen. De verkeersafdeling beseft meer en meer, dat in deze tijd apparatuur nodig is om het verkeer in de hand te houden. Daarom rijdt deze „geleende" wagen, die niet eens als politiewagen herkenbaar is, over de routes, waarop het aan de hand van de ervaringscijfers nodig wordt geacht (op foto Holvast). Op kaarten en in statistieken registreert de verkeerspolitie nauwkeurig waar en wanneer de ongelukken gebeuren. Daar op zijn de routes geënt, die in de spitsuren door de beweeg lijke motorbrigade worden gereden en in de andere uren door de verkeer saf deling in auto's. De cijfers van vorig jaar leer den. dat een duidelijke route vaak met twee motoren moet worden gereden op de invalswegen Rijnsburgerweg en Hoge Rijndijk. De vergelijkende cijfers van nu leren gewoon, dat dit preventieve werk helpt. Het gaat de politie niet om het maken van verbalen, hoe wel dat nodig is om het verkeersgedrag in de hand te hou den. Daarom wordt ook gezocht naar wegen om service te verlenen. Deze wagen met de snelheid is een manier. Gedacht wordt verder aan een duidelijk herkenbare, kleurrijke politie wagen, waarop een bord mededelingen projecteert, bijv. over hef'gewenste gedrag bij bepaalde weersomstandigheden. Apparatuur is meer en meer nodig. Daarom rijdt er een auto in de stad. waarin een fototoestel is gemonteerd, dat overtredingen registreert. De bijrijderspreekt op een band in wat hij op dat moment constateert. Waarschijnlijk deze week gaat de roodlichtcamera op het Stationsplein-Schuttersveld werken. Er is proef gedraaid met een kleine camera, die niet zo geschikt bleek. Momenteel wordt een grote camera geïnstalleerd. Overwoeien wordt deze roodlichtcamera's ook op andere punten in de stad aan te brenaen. Het rijden door rood licht blijkt n.l. een veel voorkomende verkeersfout in Leiden. Het gaat er niet in de eerste plaats om. dat het fout is. maar dat het gevaarlijk is. Die gevaarlijke situaties zoveel mogelijk terugdringen is de achtergrond maartenen de verkeersafdeling haar werk verricht Hoog loon belangrijkste motief LEIDEN De eerste resultaten van het in de zomer van 1971 ge- honden onderzoek onder bouw- j vakkers, zijn bekend. Zij zijn neergelegd in het verslag „werken als bouwvakker". Het onderzoek gehouden op initiatief van en uitgevoerd door I de afdeling arbeids- en organisa tiepsychologie van de Leidse uni versiteit, vond plaats onder 330 werknemers van de IBB-Kondor Groep N.V. te Amsterdam/Oegst- geest. In grote lijnen werd bij dit onder zoek nagegaan, wat de aantrekkelijke en onaantrekkelijke aspecten van het werken als bouwvakker zijn. Daar naast werd onderzocht wat de bouw vakker beweegt, om in de bouw te gaan werken. Bovendien ging men na welk beeld de bouwvakker by de IBB-Kondor Groep heeft van zijn bedrijf. Deze vraagstelling leverde een aan tal. voor de bouwnijverheid enigszins representatieve, resultaten op. Deze zijn o.a.: De positieve waar dering door de bouwvakker van de uitvoerder als zeer belangrijke factor in het onderhouden van een goede werksfeer en werktevredenheid. Hij bleek er meestal wel in te slagen die goede werksfeer te creëren. Dit komt dan de onderlinge relaties tussen de bouwers aanzienlijk ten goede. Geen saai werk In het algemeen kan men stellen dat de bouwvakker plezier aan het vak zelf beleeft. Hij vindt het werken als bouwvakker niet saai. Wel be schouwt hij de status van zijn beroep erg laag. Loon en secundaire arbeids voorwaarden waardeert hij, in zijn algemeenheid gematigd positief. Hierbij is het goed in de gaten te houden, dat het onderzoek plaats vond in de nadagen van grote bouw- stakingen in het afgelopen jaar. Daarbij was een aantal secundaire arbeidsvoorwaarden zeer nadrukkelijk in het geding. De arbeidsvoorwaarden, met uit zondering van het buitenwerken en de op de bouwplaats genoten vrij heid. kriigen een negatieve tot zeer negatieve beoordeling Datzelfde geldt voor de werkenorganisatie. Ver rassend was hierbij, dat de uitvoer der niet wordt gezien als schuldige van deze slecht beoordeelde werkor ganisatie. Hoog loon blijft het be langrijkste motief om bij de bouw te gaan werken. Hoog loon alleen is echter onvoldoende; het buitenwer ken en de vrijheid tijdens het werk zijn noodzakelijk om de stap naar de bouwnijverheid te maken. Kritische jongeren De jongeren blijken over de gehele linie een kritische groep te vormen, een zich bij dergelijke onderzoeken vaker voordoende ervaring. Vooral zij die een opleiding aain L.T.S. of als gezel genoten. Het Is verrassend te constateren dat ongeveer 53 procent van de on dervraagden een grote behoefte heeft aan meer zekerheid: Zij wil vast werk hebben in de bouw. Van de ondervraagden is 73 pro cent bij een erkende vakbond aange sloten. Uit het onderzoek bleek ook dat by na 70 procent van de ondervraag den weer opnieutf bij de bouw zou den beginnen als dat mogelijk zou zijn. Helaas moet hierbij worden ge constateerd, dat het vooral de jonge ren zijn, die dat niet zouden doen. Naar verwachting zal het defini tieve wetenschappelijke rapport eind 1972 gereed zijn. Pech onderweg LEIDEN Wegens de grote be langstelling in de afgelopen jaren, organiseert de ANWB ook dit win terseizoen de cursus "Pech Onder weg". Ook in Leiden wordt deze cursus gehouden, die vier lessen omvat. De cursuslessen, die in vier achtereenvolgende weken steeds op dezelfde avond vallen, beginnen op dinsdag 7 maart De cursus heeft ten doel automobi listen een zekere mate van handig heid bij te brengen in het opsporen en verhelpen van storingen, die zich zowel thuis voor de deur als onder weg aan hun auto kunnen voordoen. De instructeurs zijn ervaren wegen wachten en technochefs van de ANWB. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het ANWB-kantoor in Den Haag. Wassenaarseweg 220, telefoon 070-264426.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3