EATH KRIJGT OLMACHT VOOR ARD INGRIJPEN MIJNSTAKING S ER EEN DRINGENDE WODZAAK VOOR NIXONS REIS NAAR CHINEZEN? Roemenie stelt VRIJDAG spion terecht MAAN AO: verdeel de aarde in drie functionele zones Toenadering tot China (2 en slot) Special Section: A Guide to Nixon's Bedrieger van het jaar SPIONERENDE RUS GEPAKT lossing voor voedsel- en bevolkingsvraagstuk \a t6 rapMMwr mt BUITENLAND WASHINGTON De reis de Amerikaanse tafelten - sers naar China en hun ont ijst op 14 april '71 door pre- •r Tsjoe En-lai was de eer- openbare aanwijzing: dat er dramatische ontwikkeling1 ien Washington en Peking plaatsgevonden. Nog be dijker misschien was het dat de Chinese regering te- jkertijd zeven Westerse jour listen toeliet, die de eerste be H. L. Leffelaar grijke reportages over het d leverden dat 25 jaar lang ia hermetische afgesloten was feest. China was na de grote jrne omwentelingen kennelijk af om aan het internationale itieke verkeer deel te nemen, [et geheime bezoek van dr- iry Kissinger aan Peking in 1971 bevestigde die indruk, leer omdat de Chinese leiders eid bleken geen condities te n voor de komst van presi- Nixon. Dat betekende dat a, na jaren van politieke atie over de Amerikaanse aan Formosa, meer prijs de op Nixons komst dan op mbuigzame principiële hou- en aanzien van een me on een eiland dat Pe als onderdeel van het vas- nd beschouwt. Formosa. Vietnam, de ating van China tot de enigde Naties, Japan, Korea aan de orde zijn gekomen de eerste gesprekken tussen Kissinger en premier Tsjoe lai lijkt even onwaarschijn lijk als onmogelijk, maar de ge- dachtenwisselingen zullen vooral ten doel hebben gehad om vast te stellen dat er ook ten aan zien van die onderwerpen geen condities werden gesteld. Toen Kissinger drie maanden later in oktober, in het openbaar terug keerde naar Peking, bracht hij voor de tweede keer president Nixons bezorgdheid over inzake de Amerikanen die al sinds ja ren door China gevangen wer den gehouden. Peking begreep dat Nixon zich in een moeilijk parket bevond om te gast te zijn in 'n land dat Amerikanen gevan gen hield en liet op 13 december 1971 twee van de gevangenen vrij, terwijl de levenslange ge vangenisstraf van de derde werd omgezet in nog vijf jaar. Inmiddels had een andere dramatische ontwikkeling plaats gevonden, toen de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties op 26 oktober met rui me meerderheid van stemmen besloot China toe te laten en Formosa uit te wijzen. Hoewel het recente rapport van presi dent Nixon over de buitenland se politiek in het hoofdstuk over China geen melding maakt van deze gebeurtenis, is 't duidelijk dat Washington toelating van China met meer instemming be groet dat het treurde om het verlies van Formosa. In het rapport wordt onder de kop „te leurstellingen" de uitwijzing van Formosa als laatste vermeld na de besnoeiing door het con gres van de fondsen voor ont wikkelingshulp. Hoe positief men ook kan 9taan tegenover het bezoek van de president aan Peking, er blijven belang rijke kernvragen bestaan: is er een dringende noodzaak voor de president van de Vere nigde Staten om zelf naar Pe king te reizen, terwijl normale diplomatieve relaties tussen bei de landen, niet bestaan, zelfs niet op consulair niveau? Wegen de resultaten ervan op tegen de abrupte pressie die erdoor wordt uitgeoefend op de positie van zulke landen als Japan? De regering-Nixon heeft zich in het geval van Zuid-Vietnam steeds beroepen op de geloof waardigheid van de Verenigde Staten in de rest van de wereld als een van de belangrijkste re denen om Saigon te blijven steu nen. Geldt dit argument dan oo niet ten aanzien van Formosa, dat door de toenadering tussen Washington en Peking on herroepelijk klem komt te zit ten? Zou het beoogde resultaat, nameljjk een dialoog met Pe king, niet even goed op andere wijze bereikt kunnen worden? De voormalige Gaullistische Minister André Malraux heeft onlangs in een particulier ge sprek met senator Edward Ken nedy gezegd dat hij vreest dat Nixons bezoek eerder nadelige dan voordelige resultaten zal op leveren. Hij wees er daarbij op, dat de Chinezen, zoals anderen, minder achting hebben voor 'n gast die zichzelf uitgenodigd heeft dan voor een die uitgeno digd is. Het is een terzake doend punt, want in deze eer ste ouverture tussen Washing ton en Peking staan de Chine zen in de politiek gunstigste po sitie. Zij zijn het die zich het bjpf lieten maken. Zij zijn het die de gastheren zijn en zij zijn het tenslotte die het minst heb ben te verliezen. Deze overwegingen werpen vragen op, niet over het onbe twistbaar belang van de door braak in de verouderde star-be vroren relaties tussen beide lan den, maar over de waarde van juist deze benadering van het vraagstuk van een dialoog en 't is op dit punt dat veel Ame rikanen, hoewel ze de toenade ring toejuichen, zich gereser veerd opstellen. Er is dan ook iets onwezen lijks aan het spectaculaire tafe reel van een president van de Verenigde Staten, die zijn po litieke carrière gemaakt heeft met bittere anti-communisti sche uitvallen, die binnen een half jaar na de eerste drama tische onthulling van geheime contacten met Peking persoon lijk naar China reist, die zich op die reis laat vergezellen door 80 journalisten en wiens doen en laten in China dagelijks recht streeks via satellieten de we reld wordt ingezonden. Dat dit alles zich bovendien afspeelt in het verkiezingsjaar waarin de eerste harde woorden al zijn gevallen over Democra tische opponenten die door een zeer naste adviseur van de pre sident beschuldigd worden van landverraad en wier vader landslievendheid door hem in twijfel werd getrokken, dat alles verleent een jjle, ironische sfeer aan Nixons expeditie naar Pe king. EN (GPD, AFP, AP) Door het goedkeuren van de ing van de noodtoestand heeft het Britse Lagerhuis ng-Heath gisteravond bijzondere volmachten verleend dagen. )dtoestand zal het kabinet o.m. in staat stellen mili- te zetten, om de kolenvoorziening voor, elektriciteits- en andere ondernemingen op gang te brengen. tie in de elektriciteitsvoor- jvoor de Britse industrie op lik rampzalig. Zeker acht- Izend arbeiders konden et aan het werk, omdat oven de poorten sloten, (ld voor de situatie was de die op een bepaald mo kt Lagerhuis tijdens het de noodtoestand intrad, eerhuis-leden trachten die taarns te verdrijven. was weer ongewoon fel. Labour-oppositie stemde het regeringsvoorstel, oppositieleider Wilson king zelf door haar hard- de onhoudbare si- 'van Binnenlandse Zaken, pf 'n voorproefje van de p de regering, toen hij dat de regering meende dat de meerderheid van het publiek opheffing van de mijnstaking wil. Waarnemers destilleren daaruit, dat hij niet aal schuwen harde maatre gelen tegen de mijnstaking en de succesvolle boycot tegen koleninvoer van elders, te nemen. Uitspraak Tegen het eind van deze week wordt, pas een uitspraak verwacht van de commissie-Wilberforce die 'n onderzoek instelt naar de eisen van de, stakers. Tegen die tijd zal de si tuatie in Groot-Brittannië echter rampzalige vormen hebben aangeno men, omdat door de beperking van de stroomleveranties niet alleen par ticulieren en industrieën maar ook utiliteitsbedrijven als de waterleiding, spoorwegen getroffen worden. Nu al wordt de Britten verzocht zo zuinig mogelijk met het leidingwater om te springen. Zelfs al bereikt men het aanstaande weekeinde een akkoord over de mijnstaking dan nog is de vraag of op korte termijn de staking kan worden opgeheven. De bonden hebben laten weten een akkoord, dat zij onvoldoende achten ter goedkeu ring te zullen voorleggen aan hun leden. Deze procedure kan een week of twee in beslag nemen. Volgens mededeling van John Davies, minis ter van Handel en Industrie, beschik ken de Britse elektriciteitscentrales echter nog maar over voorraden voor enkele weken. Zielig Het is natuurlijk zielig voor al die oude en zieke mensen in de kou, maar nauwelijks een Engelsman kan het diep in zijn hart ontkennen: er is eindelijk weer een stukje spanning in bestaan: Huisvrouwen houden een race met de tijd, of ze elektrisch koken of niet. om de lamspoot daih- pend op tafel en in de magen te krijgen voordat een meneer vian de elektriciteit in een ver kantoor aóh- ter een bureau met veel knoppen zijn hebberige vinger op het toetsenbord drukt. Uit vliegt het licht, het brood rooster en Coronation Street op de televisie. Die 56 miljoen Britten voelen zich stuk voor stuk ook weer een beetje held. „Britan can take it", zoals we dat ook zeiden in de donkere dagen van de Slag om Engeland. Alleen zijn het nu geen Messerschmitts en Hein- kels die de eilandbewoners naar het leven staan, maar al naar de bol hoed of pet die men draagt de weriiweigerige deivers van 't zwarte goud of die vreemde vrijgezel uit Downingstreet nr. 10 wiens wil ge schiede op aarde en als het aan hem ligt bij voorkeur ook nog in de hemel. Dit stukje wordt geschreven onder het schijnsel van een petroleumlamp, geschenk van continentale vrienden tijdens de vorige stroomrantsoenering in december 1970, en van een rode gedraaide kaars, spilziek restant van kerstmis, feest van het licht en der halve angstig populair in dit land. Voor noodgevallen is er ook altijd nog een knijpkat binnen handbereik. Londen is onwezenlijk van de duis ternis. Zelfs vaste herkenningspun ten zoals de zuil van Nelson op Tra falgar Spuare of de Big- Ben zijn vormeloze klompen geworden. Alleen bij Heath voor de deur in Downing street branden vijf grote lantaarns. NEW YORK BERN (UPI, AFP) De Amerikaanse schrijver Clif ford Irving heeft president Nixon op feet laatste moment verdrongen, van de omslag van het weekblad Time, dat Irving heeft uitgeroepen tot "Bedrieger van het jaar". Time was van plan geweest deze week z"n voornaamste artikel te wij den aan Nixons komende reis naar China, maar besloot eind vorige week daarvoor in de plaats het ver haal te brengen van Irvings boek, over de kluizenaar-miljonair Ho ward Hughes. Dit boek is voorge steld als "autobiografie", maar in tussen als een vervalsing gebrand merkt. Het portret van Irving op de omslag van Time is een kopie van een schilderij van Elmyr de Ho- ry, een kunstvervalser die de hoofd persoon is van Irvings boek "Ver valsing". De schrijver vond hot "een beroerd portret". UPI Volgens Time putte Irving de gegevens voor zijn biografie uit het manuscript van de binnenkort verschijnende memoires van de 83- Jarige Noah Dietrich, jarenlang Hughes naaste medewerker. De journalist James Phelan, die sa men met Dietrich aan de memoires werkte, heeft gezegd dat het manus cript het skelet vormt van Irvings boek. Wie Irving het manuscript in handen heeft gedeeld is niet be kend. Irving, zal binnenkort het verhaal van zijn eigen leven publiceren. Een vriend, de schrijver James Sherwood die dit meedeelde, zei dat Irving al is bestormd door uitgevers die na de recente publiciteit rondom de auteur groot succes van de pubM- katie verwachten. Voor de Sowjet-Unie LOENA 1 MOSKOU De Russen hebben WENEN De Roemeense generaal Ion Serb is eind januari wegens hoogverraad door een vuurpeloton in Boekarest terechtgesteld. Serb, die bevelhebber van Boekarest was en tevens lid van het parlement, is eind december van het vorig jaar ge arresteerd, omdat hij geheime gege vens over de Roemeense defensie aan de Sowjet-Unie had doorgege- De Russische militaire attaché in Boekarest. A. F. Moessatöw. werd meteen na de terechtstelling ver zocht het land te verlaten. De Roe meense pers heeft van deze zaak geen melding gemaakt en in Boeka rest is alles in het werk gesteld om de affaire niet aan het daglicht te brengen. Het is de eerste keer dat in een van de lidstaten van het Warschau pact voor het doorgeven van mili taire geheimen aan de Sowjet-Unie dergelijke strafmaatregelen zijn ge nomen. Het illustreert de diepte van de kloof, die er is ontstaan tussen Roemenië enerzijds en de trouwe sa- tellietlanden anderzijds. Sinds de Russische invasie in Tsjecho-Slowakije in 1968, hebben tie Roemenen zich voorbereid op een soortgelijke inval van de grote broer in hun eigen land, met dit verschil dat de Roemenen in tegenstelling tot de Tsjechoslo waken van plan zjjn te rug te vechten. Maar de opbouw van een 100 pro cent betrouwbaar leger, is een van Ceaucescu's grootste problemen ge weest. In verband met de collaboratie met de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn na 1945 bijna alle hogere officieren ontslagen De nieu- officieren moesten hoofdzakelijk worden gerecruteerd uit de Roe meense divisie "Toedor Vladimires- coe' van het rode leger. Ook Ion Serb, die aan het eind van de oorlog onderofficier was, maakte zodoende snel promotie, studeerde aan de mi litaire Worosjilow-academie in Mos kou en werd al in 1954 totoverste van het Roemeense leger bevorderd. 1969 kreeg hij het commando van de elite-eenheden van de Gra- niceri, de grenstroepen. Hij werd" al tijd beschouwd als een overtuigd communist en even competent als ambitieus. Maar al in de loop van 1971 wekte Serb verdenkingen door zijn relaties met de Russische mili taire attaché overste Moessatow, die sinds twee jaar in Boekarest was geaccrediteerd. Moessatow is niet al leen militair adviseur van het Oost- duitse leger geweest, maar staat ook bekend als officier van de Russische contra-spionage. In zijn kantoor in de Russische ambassade in Boekarest schijnt hij j een onvervalst controlecentrum te j hebben ingericht. Bij een huiszoe king werden bij Serb, die de rang van generaal-majoor bekleedde en J die direct onder de Roemeense mi- I nister van Defensie, Serban Tirca, ressorteerde, belastende documenten I gevonden. Dit leidde al in het afge- j lopen, najaar tot ontslag van Serb j uit het leger. Het is tevens één van de redenen geweest, waarom Roeme nië vorig jaar zomer niet deel heeft genomen aan de manoeuvres van het Warschau-paot in Bulgarije. De betrekkingen tussen Roemenië en de Sowjet-Unie zijn dóór deze affaire tot op het nulpunt gezonken. WASHINGTON (Reuter) De 32-jarige Sowjetrussische employé bij de VN Waleri Markelow is giste ren in New York gearresteerd op beschuldiging van spionage, zo heeft de Amerikaanse federale recherche meegedeeld. Markelow werd aangehouden in een restaurant in Patchogue op Long Island, nadat hem daar geheime do cumenten over de F-14-straaljager, die voor de Amerikaanse marine wordt gebouwd, waren overhandigd door een ingenieur die bij de vlieg tuigbouwmaatschappij Grumman werkt. De ingenieur en de directie van Grumman hadden volledig met de FBI samengewerkt. De zaak be gon in 1970 toen Markelow, vertaler bij de VN, kennis maakte met de in genieur. Hij gaf de ingenieur een draagbare copieermachine en een 35 mm camera waarmee het geheime materiaal moest worden gereprodu ceerd. Markelow moet voor de rech ter verschijnen. De maximum straf voor spionage is tien Jaar gevange nis en een boete van 10.000 dollar, aldus de FBI. Meer belasting in België De nieuwe Belgische regering heeft vrij omvangrijke belastingmaatre gelen aangekondigd teneinde de in komsten voor 1972 met 2,94 miljard gulden op een totaal van 24,5 mil jard gulden te kunnen verhogen. De directe belastingen moeten 12 mil jard gulden gaan opbrengen, dat is 1.4 miljard meer dan de werkelijke uitkomsten over het jaar 1971. MOSKOU De Russen hebben de onbemande ruimtesonde Loena- 20 naar de omgeving van de maan gelanceerd. Het persbureau Tass I meldde niet of het de bedoeling is, I dat deze nieuwe Loena een landing j op de maan zal maken. De lancering vanuit een baan om de aarde vond in de nacht van zon dag op maandag om 04.28 Ned. tijd plaats, maar werd eerst veel later bekend gemaakt. Het Loena-project heeft naast enkele opzienbarende successen ook ernstige tegenslagen te zien gegeven. De Loena-15, gelan ceerd ten tijde van de start van de eerste Amerikanen naar de maan, in 1969, had daar een zachte lan ding moeten maken en had met ma teriaal naar de aarde terug moeten komen. Het gevaarte viel bij de lan ding te pletter. De Loena 16. slaag de er in het najaar 1970 wel in, maanmateriaal op aarde af te leve ren, waarna korte tijd later de Loe- na-17 het wagentje Loenochod-1 op de maan plaatste. Dit was een volle dig succes. Maar de Loena-18 slaag de er vorig Jaar niet in een zachte landing en ging verloren. De Loe- na-19, gelanceerd op 28 september vorig jaar, maakte tot eind januari j.l. 1358 rondjes om de maan, waar na de Russen geen bericht meer hebben gegeven over de lotgevallen van de sonde. Het is niet bekend of aanvankelijk ook voor deze Loe na-19 een landing op het program ma heeft gestaan. Volgens berekeningen van het ruimteobservatorium in het West- duitse Bochum moet de Loena-20 vrijdagochtend in de omgeving van de maan aankomen. Het is moge lijk, dat de Loena-19 tot voornaam ste taak heeft gehad een fotografi sche verkenning om de geschiktste landingsplaats voor de nieuwe Loe na uit te kunnen kiezen. De vorige landingspogingen werden niet door uitvoerige verkenning vooraf ge gaan. Dit was overeenkomstig het Amerikaanse programma, waarin weliswaar de Orbiters 70 procent van de maan nauwkeurig in kaart brachten voordat zij het Apollopro- gramma uitvoerden, maar pas na de succesvolle landingen van onbe mande Surveyors. Ontploffing in Manilla In een buitenwijk van Manilla (PhillippiJ- nen) is gisteren een fabriek van plasticprodukten in de lucht gevlo gen. Zestien personen kwamen om en zeker 61 werden gewond. Onder de doden zijn acht kinderen uit een school in de buurt. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. DE FAO, de voed- idbouworganisatic van de Naties heeft in een rap- rcvolutionaire oplossing, bevolkings- en voedsel- voorgesteld. dat in samenwer king met de Wereldgezondheidsor ganisatie en de Wereldorganisatie voor meteorologie werd geformu leerd door de Griek Constantinos Doxiades voor de conferentie van de VN over mH'aubescherming, die in juni a.s. ih Stockholm zal worden gehouden, komt neer op de verdeling van de aarde in drie „functionele zones". Ongeveer de helft van de aarde j zou de functie van natuurgebied moeten hebben, bestaande uit gro- j te wouden, bergen en vlakten die j als waterreservoir zouden moeten dienen. Er zou daar alleen het strikt noodzakelijke personeel mo- i gen wonen. Ongeveer 45 procent I van de bewoonbare streken zou 'ïoeten worden gebruikt voor land- 'n tuinbouw. Daar zouden twee i ïiljard mensen met de modernste I liddelen moeten zorgen voor de j oeding van de totale wereldbevol king van 21 miljard mensen. De j derde zóne die Doxiadis „Occume-1 nopolis" (wereldstad) noemt, zou bestaan uit stroken langs de van zeeën en oceanen en de oevers van rivieren en grote meren, waar ne- I gentien miljard mensen kunnen le ven van hetgeen de twee andere zo nes opleveren. Volgens de Griekse planoloog moet men er op rekenen dat er tegen het midden van de 21 ste eeuw geen zoet water meer te vinden zal zijn, als men de mens heid niet drastisch hergroepeert.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9