Mensen die homofiel Nederland is aan het bier Paus was zeer ontdaan' GBBBDBBQDBQD Rapport aan Gereformeerde synode Miljoenen van kerken voor de Olymp. Spelen „Ik sta hier toch niet te liegen?.. Brand in paviljoen Den Dolder apgwe w&mm iffl| ml De Bijbelschrijvers waren niet op de hoogte van het gegeven, dat homofilie een gerichtheid kan zijn, die niet te veranderen is. Daarom kan ten opzichte van de paar Bijbelteksten die ho moseksualiteit veroordelen dezelfde houding worden aangeno men als tegenover teksten over arbeidsverhoudingen (de baas is geen verantwoording schuldig), huwelijkssituatie (de man gaat voor de vrouw) en haardracht. „Wie zich in al deze gevallen wil houden aan de I etter van de Schrift zal consequent moeten zijn en een streep moeten halen door alle moderne arbeids-, overheids- kerkelijke en huwelijksverhoudin gen. Kennelijk wil men dat niet of willen slechts weinigen dat, omdat men deze als evenzovele verworven heden beschouwt en hanteert". Dit staat te lezen in het uitvoerige rap port „Over mensen die homofiel zijn", uitgebracht aan de gerefor meerde synode. De vorige synode besloot in 1969 een depuitaatschap te benoemen dat deze hele zaak van alle kanten moest blyken en met een) uitge werkt advies voor pastoraal beleid moest komen. De vóór-vorige synode (dat was in 1967) wist nog niet beter dan op vragen over homofilie te antwoor den dat het uitgeven van pastorale richtlenen "ongewenst" is. Verder zend zy een "vertrouwelijk briefje" aan de predikanten waarin stond dat zij pastorale aandacht aan deze zaak moesten schenken, zonder dat erbij stond hoe dat dan wel moest. Twee jaar later kwam de vraag om een uitgewerkt advies en dat ligt er nu. ruim twintig tamelijk compres gedrukte grote bladzijden lang, compleet met medisch-psychiatrd- sche oriëntatie en- bespreking van de bijbelteksten die er over gaan. diept. Waar hij er wel iets meer van schrijft, zegt hij van homosek sualiteit dat zij tegen de natuur in gaat. (Een argument dat de apostel elders gebruikt om voorschriften over de haardracht te geven, waar thans niemand zich aan houdt. Apostel Paulus „Paulus hield de homofiele ver schijnselen van zijn tijd voor ver anderlijk, geneeslijk en bekeerbaar. Wij weten wel beter. Wij weten, dat ongetwijfeld van wat voor ho mofilie doorgaat veel veranderlijk is, geneesbaar en bekeerbaar. Wij twijfelen er niet aan of ook aan de homofilie is veel veranderlijk, ge neeslijk en bekeerbaar zoals aan ieder mens. Maar wij weten ook dat we daarmee niet doordringen tot de kern van de zaak, zoals wij die hebben leren verstaan". Nu de pastorale adviezen (want wat cr in de medisch-psychiatrische ge- Seschreven- Drs- J- gevens staat bevat niets nieuws&ee~CelUk verzorger voor wie de laatste Jaren heeft bruikt voor zakelijke en politieke doeleinden" wordt zij niet afgewe zen, al is onderzoek naar de motie ven gewenst evenals meeweten van de familie. Toelating ambt Een warm pleidooi voor integratie in de gehele gemeente loopt uit op toelating tot de ambten. Dat dit voor een wijkpredikants- plaats niet gewenst is wordt als volgt geargumenteerd. Het is een christelijke weldaad om op lange tenen van fatsoen en rijkdom te gaan staan". Maar homofilie en ho mofiele vriendschap zijn in de kerk zo lang veroordeeld, dat men niet plotseling een mentaliteitsverande ring mag verwachten. De predikant zou niet alleen het noodzakelijke vertrouwen kwijtraken maar ook onverantwoorde verwarring wekken. Vandaar het advies dat homofiele predikanten die het celibaat niet kunnen aanvaarden gaan werken op gebieden waar arbeid en privéleven gescheiden kunnen worden (onder wijs, ziekenhuizen e.d.). Het deputaatschap bestond uit ze ven personen. Zes van hen hebben elk een hoofdstuk van het rapport der Meulen, het psychia trisch ziekenhuis in Raalte schreef inleidend hoofdstuk, de Haagse zenuwarts dr. M. Zeegers de me disch-psychiatrische gegevens; de Leeuwarder predikant drs. J. Vlaar- dingerbroek behandelde de oudtes tamentische gegevens, drs. S. W. R. Polman, geestelijk verzorger van Praktisch Dennenoord in Zuidlaren, de nieuw- Qfovb- - i testamentische gegevens, de Kamper Sterk wordt gepleit voor informatie hoogieraar dr. G Th. Rothuizen de vraag wat men met deze gegev len lezen. Zoals: wie opmerkt dat j de homoseksuele neiging in onder wijs en verpleging een extra gevaar inhoudt moet hetzelfde zeggen van ae heterosexuele neiging. En zo Niet afgezwakt Om daarmee te beginnen: men doet geen pogingen, zoals eerder door anderen is gedaan, om de afwyzing van homoseksualiteit af te zwakken door bijvoorbeeld te zeggen, dat het om heidens-religieuze homoseksuele handelingen gaat en niet om de homofilie als zodanig, Dat blijkt nergens. Over wat er bedoelt kan zijn, be staat geen twijfel. De vraag is maar wat men ermee doet, Daarbij speelt dan ook nog een rol dat de zaak in de brieven van Paulus geen prak tisch pastoraal probleem is geweest dat hij rich er niet in heeft de predikant. Verder si advies vol praktische opmerkingen waarin deze informatie al wordt verschaft. Afgewezen wordt de gedachte dat een homofiel automatisch naar de psychiater moet. Dat zal nodig zijn als hij met zichzelf en de maat schappij in de knoop komt en dat niet kan verwerken. Trouwens: in het rapport wordt ook afgewezen het advies om maar te trouwen om er af te komen". Aardig is dat men (net als Paulus) zegt dat daarmee de natuur geweld wordt aangedaan. kon doen; en de Apeldoornse predi- kant ds. H. R. Ziilstra beschreef de j klimaatsverandering en formuleerde de pastorale adviezen, Voorts maak te de Haagse arts. M. Schut-Schut deel uit deputaatschap. ir- kerkelijke viering onlangs is mis- Gaandeweg zijn de Nederlanden bezig om stevige bierdrinkers te worden, al kunnen zij nog lang niet op tegen de Belgen en vooral niet tegen de Duitsers. Om van de Beie ren helemaal te zwijgen, want die drinken zulke enorme hoeveelheden, dat de duizenden, die straks naar de Olympiade in München gaan zich de ogen zullen uitwrijven. In de Maltazer Bierhalle, vlak bij het kolosale stationsgebouw in het hartje van de stad, genieten dage lijks duizenden van het in kilo's wegende glazen opgediende gerste nat. Het gaat met liters tegelijk. Mogelijk krijgen de Olympiadegan- gers dan ook de smaak te pakken en dat kan dan de afzet van de binnenlandse brouwerijen ten goede komen. Door B. de Smalen De brouwers hebben toch al niet te klagen, want de 10,6 liter welke in 1951 per hoofd van de bevolking werd uitgeschonken, zijn in twintig Jaar tijds toegenomen tot 61,2 liter. Dat is bijna zesmaal zoveel. De Jon gere garde heef1 er ongetwijfeld toe bijgedragen dat het bierverbruik zo sterk is toegenomen. Bij ouderen gaat de voorkeur meer uit naar het kleurloze vocht dat in kleine glaasjes wordt opgediend. Ook daarvan neemt het verbruik voortdurend toe. De Jongste generatie houdt het ui teraard op frisdranken en ook daarvan neemt het verbruik met sprongen toe. In 1960 werd 13 liter frisdrank genuttigd en verleden Jaar was het maar liefst 53 liter. In elf Jaar tijds was het verbruik vier en half-maal zo groot geworden, f Rekent men het bierverbruik van nu 61.2 liter tegenover dat van de Belgen, die per man 132 liter per Jaar naar binnen werken, dan lig gen we nog een eind achterop. De Duitsers komen op 139 liter gemid deld. maar de Beieren drinken wel 235 liter en aangezien de kinderen daar slechts in bescheiden mate aan meedoen, kan men wel zeggen dat man en vrouw in Beieren ge middeld per dag wel een liter naar binnen werken. Denen De Denen kunnen ook him portie verstouwen, want zij komen op een bierverbruik van 106 liter per Jaar per hoofd van de bevolking. De En gelsen drinken naast hun whiskey 101 liter bier: de Amerikanen 70 li ter. Fransen en Italiane" zwemmen als het ware in de wijn en doen het daarom met het bier kalmplp.- aan, al komen de Fransen toch nog op 41 liter. De Italianen volstaan met. 12 liter en dat komt dan nog misschien door de vreemdelingen, die op zomerse dagen op de Via Veneto in Rome de dorstige kelen laven. De grootste stijging van het bier verbruik in ons land zit volgens de directie van Heineken nog steeds bij het flessenbier. Ongeveer twee derde van het totaalverbruik heeft betrekking op flessenbier en een derde op fust. Vroeger jaren was het net ander som, maar toen werd er minder in de huishouding genuttigd, omdat de tv haar intrede nog niet had ge daan. De kleine flesjes nemen bij Heineken ongeveer 40 procent van de totale omzet voor hun rekening. Het Pilsner-bier heeft bijna alle andere smaken verdrongen, want donker, Dortmunder, Münchener en alle andere biersoorten smaken de Nederlanders blijkbaar niet zo goed. Meer dan 98% van de bieromzet bestaat uit Pilsner. Naast het fust- en flessenbier heeft Heineken ook een aardige omzet bier in blik en dat komt be paald niet omdat dit als projectiel op de voetbalvelden kan worden ge bruikt. In totaal verkoopt Heineken 57.000 hectoliter bier in blik, wat echter slechts 1,3% van de gehele afzet uitmaakt. Het concern heeft verleden Jaar 5.7 miljoen hectoliter gebrouwen en aan de man gebracht. Hiervan ging 4,5 min hl naar de bierdrinkers in het binnenland, terwijl 1,2 min aan buitenlandse afnemers werd gesle ten. De hoeveelheid voor binnenlands verbruik was ruim tienmaal zo groot als in 1949, terwijl de export zevenmaal groter werd. Dat komt, omdat er veel meer Neder lands bier in andere landen wordt gebrouwen. Vooral de Engelsen heb ben de smaak van onze pilsner te pakken gekregen, zodat de firma ons bier in licentie brouwt er speciale brouwerij voor heeft opgericht. Verleden jaar werd daar 460.000 hl. gebrouwen, een hoeveel heid die niet in ons exportcijfer zit. De stijging van het verbruik van frisdranken zou groter zijn geweest •r geen moeilijkheden waren ge weest met de flessen. De grote fles sen moesten uit de markt worden genomen, omdat er iets aan de slui ting mankeerde. Intussen is dat erholpen en kan de opmars wor den voortgezet. Van het frisdrank- verbruik in ons land komt 40% tot stand via de horeca-bedrijven, ter wijl het huishoudelijk verbruik de overige zestig procent voor zijn reke ning neemt. Judith Todd kunstmatig gevoed I SALISBURY (AFP< Judith Todd, de 28-jarige dochter van de Rhodesische oud-premier Garfield Todd, heeft de hongerstaking waar- j mee zij op 5 februari was begonnen, beëindigd. Garfield Todd en zijn dochter wer- den op 18 januari opgepakt toen er j zich na de aankomst van de com- missie-Pearce op verscheidene I plaatsen in Rhodesië ongeregeldhe- den voordeden bij demonstraties te- j gen het Brits-Rhodesische akkoord. De Todds staan bekend als felle te genstanders van de regering Ian Smith. Judith had verklaard dat zij haar hongerstaking zou volhouden totdat zij en haar vader werden vrijgela- J ten. Volgens haar moeder heeft Ju dith haar actie opgegeven omdat j de gevangenisautoriteitsn er toe wa- ren overgegaan haar kunstmatig te voeden. M. Dubbeldeman LEIDEN In het bericht, dat wij gisteren plaatsten van het overlijden van het oud-raadslid, de lieer Dub beldeman waren de voorletters on juist. Overleden is de heer Maarten Dubbeldeman. die vele jaren eigenaar was van een boekhandel aan de Breestraat en die zich indertijd ook bijzonder interesseerde hij was één der oprichters voor de Coöperatie „De Vooruit". Voor bezoekers, deelnemers en offi- j cials van de Olympische Spelen in I München stellen de Münchener feer- „hulp bü de ontmoeting" be- SYNODE N.H. KERK BIJEEN In de generale synode van de Ned. Herv. Kerk van 21 tot en met 23 februari komen sexualiteit en de nieuwe moraal en het vraagstuk van de eubhanasië aan de orde. In deze zitting behandelt de her vormde synode ook een rapport van prof. dr. H. Berkhof, getiteld „Leven en sterven met verwachting", dat namens de Raad voor kerk en theo logie is opgesteld naar aanleiding van de discussies in en buiten de kerk over de uitspraak „dood is dood" in televisie-uitzendingen. Verder zal de synode zeer waar schijnlijk een boodschap ter voor lichting en bemoediging aan de hervormde gemeenten uitzenden, waartoe in november 1971 is beslo ten bij de behandeling van het ge tuigenis van verontruste hervorm den. Ook komen aan de orde: de be ginselverklaring van de Raad van Kerken, een interimrapport over de hervormd-gereformeerde, besprekin gen „Samen op weg", het interker kelijk vredesberaad, en een rapport over de pastorale en administra tieve aspecten van de zogenaam de „geboorteleden" in de Hervorm de Kerk Septuagint Op 20 februari zal in Den Haag een bespreking plaatsvinden tussen het breed moderamen van de Her vormde synode en de stuurgroep Septuagint. Deze bijeenkomst is er één in de reeks besprekingen waar toe het moderamen in het najaar 1971 besloot wegens optredende po larisatieverschijnselen in de kerk. Eerder heeft het moderamen be sprekingen gevoerd met de synode, en de hoofdbesturen van de Gere formeerde Bond in de Hervormde Australische .het kloosterleven meer dan we- Kerk, de Confessionele vereniging en schoonheidskoningin. Christine1 reldse roem. Zij is van plan non de Vereniging van Vrijzinnig Francise uit Tasmanië, ambieert I te worden. I Hervormden in Nederland. Kardinaal Alfrink terug uit Rome SCHIPHOL (ANPTerug uit Rome, waar hij gisterochtend bijna een uur met de Paus heeft kunnen spreken, heeft kardinaal Alfrink op Schiphol verklaard, dat hij met de kerkvorst o.a. over de inspraak bij de benoeming der kardinalen van gedachte heeft gewisseld. ..In zekere zin heeft het gesprek mij nieuw vertrou wen geschonken", zo zei hij. "Ik heb de bevestiging gekregen van mijn hoop, dat de Paus de be reidheid heeft om het overleg met elkaar te blijven voeren en om te pogen het nodige vertrouwen in el kaar te zoeken". Tijdens het gesprek bemerkte de kardinaal, dat de Paus op de hoogte was van een publikatie in Nederland waarin de reis van de kardinaal naar Rome ter bijwoning van de wijding van mgr. Gijsen "een gang naar Ca- nossa" werd genoemd. "De Paus was daarover zeer ontdaan", aldus de kardinaal, "want dat is uiteraard niet zijn bedoeling geweest en ook ik heb het niet op die manier opgevat. Om hem te bemoedigen heb ik hem gezegd, dat ik reeds elders had gezegd niet te geloven, dat de schrijver van deze vergelijking op de hoogte is van de geschiedenis of van de huidige peride. Mogelijk weet hij zelfs van beide te weinig af". Geconfronteerd met mededelingen, die mgr. Gijsen in Rome tegenover de journalisten deed over "een zeer hartelijke omarming door de kardi naal" antwoordde mgr Alfink: "Wat zou u doen in zo'n situa tie, waarbij een jonge collega moet LEZERS SCHRIJVEN Onmenselijk Katwijker voor Leidse rechter; Naar aanleiding van de kop in uv 'krant, van zaterdag: „Te hard gere den met een doodziek kind my wel genoodzaakt enig I taar te leveren, i De agent van politie die een te I hoge snelheid van 80 km consta- I teerde en daarvan proces-verbaal op maakte. heeft hiermee allesbehalve menselijk gehandeld. Was het niet verantwoorder ge weest. als hij moeder en kind onder geleide naar het ziekenhuis had ge bracht? De Leidse kantonrechter eiste een geldboete van f 90. Na In hoger beroep te zijn gegaan in Den Haag werd dat f 30. Naar mijn bescheiden mening is deze beslissing heel onmenselijk. Wat deze vrouw heeft gedaan, is heel be grijpelijk. Als mijn kind er zo aan toe was en er was nog maar een ge ringe hoop, dan reed ik desnoods nog harder. J. Sodeman, Agaatlaan 197, LEIDEN. beginnen aan zijn moeilijke werk? Ik heb hem daarbij - van harte Gods zegen toegewenst". Hij bevestigde, dat hij de nieuw be noemde bisschop nauwelijks kende. "Tot nu toe had hij hem bijna niet ontmoet. "Het is nuttig geweest, dat wij nu samen in Rome zijn ge weest". Vandaag neemt de kardinaal deel aan een vergadering van bisschop pen die in Utrecht wordt gehouden, samen met de beheers- en beleids commissie over de reorganisatie van de R.K. Kerk van Nederland. De Paus heeft gisteren ook mgr. Gijsen in particuliere audiëntie ont vangen. De Rotterdamse diocesane pas torale raad heeft zich achter het be voel ik j leid gesteld van kardinaal Alfrink, de Nederlandse bisschoppen. Hulp verlenen LEIDEN „Ik sta hier toch niet te liegen", zei een 28-jarige elektromon- teur uit Katwijk kwaad tegen de Leidse kantonrechter, mr. De Ko ning. De man moest voorkomen, om dat hij op de Rynmond zonder rich ting aan te geven onverwacht links af was geslagen. Drie getuigen ver klaarden dat te hebben gezien. Het gevolg van de manoeuvre was, dat een juist inhalende auto boven op de wagen van de Katwijker klapte. Deze bestreed gisteren met stem verheffing zijn door de getuigen ge schilderd aandeel: ,Hoe komen zij daarbij?", vroeg hij verontwaardigd. De officier van justitie, mr. Horstink, kon zich echter niet voorstellen dat drie man eensgezind zoudden hebben staan liegen tegen de de elektromon- teur Hij vroeg dan ook f 80 boete of 8 dagen. Ondanks de ontkenning van de Katwijker, hield ook de kantonrech ter zich aan de getuigenverklaringen. De gevraagde straf vond hij nog te laag: het werd f 90 of 9 dagen. „Niet leuk" Een 23-jarige beroepschauffeur uit Hazerswoude mocht met f 80 boete naar huis gaan, plus het dreigement dat zijn rijbewijs voor een half jaar wordt ingetrokken als hy nog eens een verkeersfout begaat. Op de Veurseweg in Voorschoten was de chauffeur onverwacht een op rit opgereden, waarbij hij een an dere wagen met geweld de pas af sneed. Nu. voor het hekwerkje van het kantongerecht staande, kon de chauffeur geen zinnige verklaring naar voren brengen. Mr. De Koning bracht in herinne ring, dat de Hazerswoudenaar al eens eerder is veroordeeld wegens ge vaarlijk verkeersgedrag. Vandaar dat hij aan de geldboete ook de waar schuwing toevoegde, dat het rijbe wijs zal worden ingenomen bij een nieuwe verkeerszonde. Reactie van de chauffeur: „niet leuk". DEN DOLDER (ANP.) Gister avond tegen acht uur is brand uit gebroken in het kinderpaviljoen „Grashoek" in de afdeling „Dennen dal" van de „Willem Arentszhoeve" in Den Dolder. De brand ontstond in een speelgoedkast en veroorzaakte een hevige rookontwikkeling. Het personeel slaagde er in tijdig alle debiele kinderen uit het pavil joen over te brengen naar andere pa viljoens. De bedrijfsbrandweer, die op het terrein een garage bezit, was on middellijk ter plaatse. Men wist het vuur te blussen, maar enige vertrek ken liepen veel schade op. Naar aanleiding van uw artikel van zaterdag over de Alphense moe der. die met een doodziek kind in haar auto te hard reed, wil ik het volgende opmerken. Toegegeven: op het moment dat de politieman deze automobiliste aan- yaii M hield, deed hy zijn plicht als ambte-1 de Braziliaanse hoofdstad Rio de Ja naar in functie. Ik vraag me echter neiro, zaterdag, hebben al zeventig af of deze agent de vrouw met haar mensen het leven verloren, zo werd helpen. gisteren officieel meegedeeld, De meeste slachtoffers vielen door over matig gebruik van alcoholhoudende drank en de ruzies die daar het ge- dan de papieren te willen de auto heen te wandelen. Toen hy hoorde van deze dat haar kind ernstig ziek was en VO]g dringend hulp nodig had. zou hy haar met zijn auto met zwaailicht en tweetonige hoorn hebben kunnen be geleiden naar het ziekenhuis. Men praat immers in deze tyd van „oom agent" en van „elkaar hulp ver lenen". ..„v J! De overtreding die de moeder had j 107.000 leden Niet roken in ministerie Het Amerikaanse ministerie van Ge zondheid, Onderwijs en Sociale Za ken heeft een gedeeltelijk rook-ver- bod afgekondigd in de gebouwen van het ministerie in het gehele land. De het personeel van gemaakt, had de agent toch ook wel het enorme departement zullen niet later, na het verlenen van zijn hulp. i mogen roken in conferentie-kamers, kunnen regelen? klinieken, gehoorzalen en liften. In B. Devilee. de kantines zullen delen worden Irenestraat 5a, aangewezen waar niet gerookt mag LEIDEN. worden. schikbaar. In het Duits klinkt het mooier: .JïUfe zur Begegnung". Het gaat de beide grote kerken (rooms-katholiek en luthers) 800.000 marken kosten, alleen salarissen en materiaal, maar d aan wordt niet zwaar getild, v de Westduitse staat int de kerkelij ke belasting gelijk met de echte. In het Olympisch dorp komt oecumenisch centrum, dat ds beidfc kerken ongeveer 4V-> miljoen i ken heeft gekost. En dan is er nog een oecumenische kerkdienst op 2 september onder het gezochte thema: „Kansen Spelen verspeelde kansen". Eind augustus is er een herdenkingsbij eenkomst in het vroegere concentra tiekamp Dachau, samen met di joodse gemeente. Calvijn in Japan De werken van de reformator Cal vijn ondervinden in Japan een groei ende belangstelling sinds in Tokio een aantal Japanse theologen en taalge leerden bezig zyn de commentaren van Calvijn op het Nieuwe Testament in het Japans te vertalen. Reeds meer dan tien jaar wordt aan de vertalin gen gewerkt. Er zijn thans tien delen van Calvijns werken in het Japans verschenen. Om aan de vraag var groot Japans lezerspubliek tegemoet te komen, zijn de vertalers ook begon nen met- het in Japanse lettertekens overbrengen van de commentaren i Calvijn op de Psalmen. Daarvan zijn thans in het land van de rijzende zon twee delen verschenen. Nieuwe uitgaven Jeugdboeken Postduiven voor de prin 'oo A. D. Hildebrand (Westf. :ic Hoorn) is een boeiend ver Ik me beleg en ontzet van Leiden als ach tergrond. De „vrijbuiter" Andries van Veen is een Leidse jongen, die over postduiven beschikten die dwars door de linies van de Span jaarden, samen met zijn vriend Ar ie naar Gouda brengt. Hildebrand verstaat de kunst de vele spannen de ogenblikken terdege uit te buiten, zoals de arrestatie van de jongens en hun onverwachte vlucht, historische gebeurtenissen komen volledig tot hun recht, maar avonturen blijven hoofdzaak in .levendig geschreven verhaal, dat te recht al de vijfde druk beleefde en zonder twijfel nog lang de aan dacht van de jeugd zal blijven trek ken. Bij „Deltos Elsevier" Amsterdam/ Brussel, verschenen vier nieuwe jeugdboeken, één vertaling uh Amerikaans: Het huis tussen bomen, van Irene Hunt (f 11,yo» drie oorspronkelijke Nederlandse boeken: Ruurd Westra, door K. No- rel, (f 11,90) Verstekeling in de Si- naï, door Gertie Evenhuis (f 12.90), en De zoon van de gondelier, dooi Hans Werner (.f 7,90) Norel schreef een verhaal een schippersjongen in het begin van deze eeuw, een tijd die op ciaal gebied ver ten achter lag bij de tegenwoordige omstandigheden, Ruurd Westra is de zoon van binnenschipper, die met veel m zyn vrouw en vyf kinderen verzorgt. Ruurd wil moderniseren, maar zijn vader houdt het bij zijn zeilschip totdat de zoon wegloopt en elders gaat varen. Maar de dood van vader roept hem terug en .hij staat voor de zware taak het gezin door de moeilijke tijden heen te helpen. Of hij daarin slaagt verneemt de jeugdige lezer niet meer, maai steun van zijn moeder (hóe zorgde mem voor hem!) geeft hem moed. „Het was héél goed zo samen als ge zin, nu op De Vrouw Maaike, straks op een stalen klipper". De achtergrond van het verhaal van Gertie Evenhuis is het conflict tussen Joden en Arabieren: David maakt een avontuurlijke reis door de Sinai, op zoek naar zijn v een archeoloog. Een woedend-golven de wadi, een vastgelopen bus en een beangstigend verblijf op een richel waar alleen een helikopter redding kan brengen zijn een paar van de benauwde wederwaardighe den, die de jongen meemaakt ii vreemde land, waai- hij kennis maakt met de Arabische Jongen Is- sa en het Joodse meisje Aviva. Een boeiend verhaal, verlucht met teke ningen van Frank Rosen. Hans Werner's boek speelt in het oude Venetië, waar prins Pinari op twaalf achtereenvolgende avonden aan zijn zoontje Paolo voor het sla pen gaan een verhaal vertelt: over een bedelaresje dat een Doge trouwde, over de piraat Ratman, over een Jager die in gevecht raakt met een gevleugelde leeuw enz. Een levendig boek vol fantastische tafe relen, dat uitstekend geïllustreerd is door The Tjong Khlng. die de sfeer van de verhalen raak weer geeft. Het huis tussen de bomen, Irene Hunt, heeft internationaal veel opgang gemaakt. Het vertelt over de ontwikkeling van een zc Jarig driftkopje tot een Jonge vrouw, die na de dood van haar moeder by tante Cornelia in huis komt. De tien beslissende Jaren van Julie Trellyn zijn boeiend beschreven, met veel zin voor humor.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8