NIEUW OVERLEG IN METAAL Stijgend aantal Nederlanders voor gratie 'drie van Breda' CALORIE HEET STRAKS JOULE Gezichts verlies HONDERDZESTIG MENSEN OUDER DAN HONDERD as Na beroep voorzitters vakcentrales Een uurtje praten over goed werk Hoogovens maakt het u gemakkelijk Leiden HOOGOVENS IJMUIDEN Kaarsenfabrieken doen goede zaken met Engeland ppfSDAG frS FEBRUARf 1972 In het voorname Promenade-hotel aan de rand van Scheveningen, zondagavond het onverwachte tref punt van alle bij het ingrijpende metaalconflict betrokken partijen, is het glashelder geworden dat de confessionele metaalvakbonden de ogen van vele metaalarbeiders ernstig gezichtsverlies lijden. Het ziet er naar uit dat in het vervolg de opstelling van de machtige indu striebond NVV, zo behendig geleid door zijn voorzitter Arie Groenevelt, nog meer gewicht in de schaal zal gaan leggen dan al het geval was. Hoe is de verliespositie van de con fessionelen, nu min of meer een speelbal in het gevecht tussen de metaalwerkgevers en de industrie bond NVV, waarin de laatste voor- I lopig de beste papieren heeft, tot stand gekomen? Het begin lag bij de beslissing van de confessionelen om bij het cao- overleg in te gaan op het „uiterste bod" van de metaalwerkgevers. De industriebond NVV deed dat niet en haalde zich daarmee de gram van velen, ook al gezien de economische teruggang, op de hals. Het stakingsverbod van de Amster damse rechtbankpresident mr r[ Stheeman speelde daarna de indu- tj striebond NVV in de kaart: tiendui zend metaalwerkers, geladen met onbehagen en gevoelens van mach teloosheid, legden het werk neer. Ook al wisten zij dat er géén uitke- ring uit de stakingskassen te ver- wachten was. De geschrokken confessionelen de- 4 den daarna een bemiddelingspoging: zij stelden een gesprek in de Raad j van Overleg voor de Metaalindustrie voor, maar verbonden daaraan een I voorwaarde. De industriebond NVV moest zijn afkeuring uitspreken over „intimidatie en terreur" bij de wilde stakingsacties. Zoals kon wor den verwacht voelde de industrie bond NVV daar niets voor. Trouwens, de metaalwerkgevers wa ren ook niet erg ingenomen met deze voorwaarde. Ir. A. Prins, voor man van de metaalwerkgevers: „Terreur is niet het juiste woord. Intimidatie wél, maar eigenlijk zijn bepaalde rvormen van intimidatie inherent aan stakingssituaties." Deze poging mislukte en de confes sionelen hadden het voor een goed veel aan zichzelf te wijten dat de eenheid van de vakbonden niet werd hersteld. En zondag kwam de verliespositie van de confessionele bonden nog veel scherper naar de voorgrond. NKV- en CNV-bonden waren bereid in te stemmen in een eventueel openbreken van de reeds afgesloten metaal-cao. Met andere woorden: er kwam vast te staan dat er wel meer „inzat" voor de metaalarbeiders dan eerder door de confessionelen werd aangenomen. Piet Brussel, topman van de indu striebond NKV, en de zijnen, kun nen nu weinig anders doen dan de extra loonstijging van 0.7% waartoe de werkgevers bij de bemiddelings poging bereid bleken, alsnog op te eisen. Bovendien was het uitgerekend Groenevelt, die onthulde dat de de legatie van de NW-bond zaterdag avond tijdens het bemiddelingsover- leg naar de confessionelen is toege gaan met het voorstel om de vak bonden weer op één lijn te brengen. De confessionelen zouden dan het voorstel van de NVV-bond (ver schuiving in het voorstel van de be middelaars waardoor een vloer in het vakantiegeld van 1200 gulden werd bereikt) moeten steunen. De confessionelen voelden daar aan vankelijk wel voor. Zij lieten echter hun steun afhangen van het oor deel van de bemiddelaars. Die had den echter al vastgesteld dat dit voorstel voor de werkgevers niet aanvaardbaar was. Nadien kozen de confessionelen voor het bemidde lingsvoorstel, waartegen de NVV- bond „nee" zei. Ook hier hebben de confessionele bonden een kans op herstel van de eenheid gemist. Groenevelt had bo vendien het voordeel dat een on gunstige beginindruk (door het cao-akkoord te weigeren heeft de NVV-bond de gepensioneerden in de kou laten staan) kon worden gecor rigeerd want het opkrikken van de vloer in het vakantiegeld zou juist voordeel hebben betekend voor de arbeiders met een inkomen beneden de 16 mille, de lager betaalden. Zo is nu een situatie ontstaan, waarin werkgevers en industriebond NVV een krachtige hoofdrol spelen, ter wijl de confessionelen een nogal droevig stemmende bijrol vertolken Ook de metaalwerkgevers zijn niet erg glansrijk uit de bemiddelingssi- tuatie gekomen. De bemiddelaars i bevestigden de uitlatingen van i Groenevelt dat de werkgevers tegen de verschuiving in het voorstel van het driemanschap was. Woordvoer ders van de werkgeversorganisatie weigerden een argumentatie voor die opstelling omdat het alleen ging om het „officiële bemiddelingsvoor- I stel", afgewezen door de industrie bond NVV. Naar alle waarschijn lijkheid hebben de werkgevers be- zwaar tegen het element van inko mensnivellering in het voorstel van de NVV-bond, terwijl een hoge vloer ln het vakantiegeld ook moei- lijk is voor bedrijven met veel lager betaalden. Bovendien levert de bereidheid van de metaalwerkgevers om het al af gesloten contract na zeer korte tijd onder druk van de situatie open te breken om op enkele punten verbe teringen aan te brengen een be langrijk precedent op. UTRECHT (ANP) Werkgevers- en werknemers organisaties in de metaalindustrie zijn vanmorgen opnieuw bij elkaar gekomen met de drie bemiddelaars in het Metaal conflict. Het gesprek vindt plaats in het jaarbeurs Con grescentrum in Utrecht. PYROMAAN (14 JAAR) GEPAKT DOKKUM (ANP) De Rijkspo litie, geholpen door burgers, is er gis teravond na dagen posten in ge slaagd de pyromaan te pakken die in het dorp Ee 'gem. Oostdorogera- deel) verscheidene malen brand heeft gesticht, enkele keren met veel schade. Gisteravond gooide hü brandende kranten door een raam van een school naar binnen. Het bleek de 14- jarige E. de H. uit Ee te zijn. Hij had o.a. 19 januari brand gesticht in zijn ouderlijke woning. De jongen heeft door zyn enigs zins beperkte verstandelijke vermo gen de gevolgen van zijn daden niet overzien, zo vermoedt de politie. Deze nieuwe ontwikkeling is het vervolg van een voorstel van de vijf confessionele werknemersorganisa ties, die partij zijn bij de cao in de metaalindustrie. Zij hebben gisteravond langdurig vergaderd over een antwoord op het telegram waarin de voorzitters van de vak centrales erop aandringen, weer met de werkgevers en de industrie bond NW om de tafel te gaan zit ten Na afloop van de vergadering deelden de confessionele bonden mee, dat zij bereid zijn deel te ne men aan een gesprek van partijen bij de cao 1972 en de Industrie bond NVV, mits dit gesprek kan worden beschouwd als een voortzet ting van de bemiddeling door de be middelingscommissie. De bijeenkomst zal volgens hen derhalve onder leiding moeten staan van de drie bemiddelaars. Dit voorstel van de vijf bonden is inmiddels aangenomen door alle andere partners, evenals door de drie bemiddelaars. De directie van het Rijn-Schelde- Verolmeconcern heeft het gesprek met de centrale ondernemingsraad verschoven naar donderdag. Het overleg over een eigen cao zou dins dag in Utrecht plaatsvinden. Aange nomen wordt dat de directie de re sultaten van de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers wil afwachten. President - directeur Langer - berg heeft de leden van de onder nemingsraad gisteravond telegra fisch op de hoogte gebracht, zo is meegedeeld door de heer B Blom- mers, secretaris van de centrale on dernemingsraad van het RSV-con- cern. In Landsmeer is gisteren een grote opslagplaats van meubelen, plastic artikelen en autobanden uitgebrand. De gehele opslag plaats werd door het vuur vernie tigd. In de afgelopen vijf jaar is ej- sprake van een toenemend aantal Nederlanders, dat positief staat te genover verlening van gratie aan de drie Duitse oorlogsmisdadigers in Breda. Het lijkt waarschijnlijk, dat deze ontwikkeling zich in de naaste toekomst zal blijven doorzetten. Deze conclusie laat zich trekken uit een onderzoek, dat sinds 1966 vijf maal is ingesteld door het In stituut voor Psychologisch Markton derzoek in Schiedam. Daarbij werd een representatieve groep Nederlan ders, variërend van 899 tot 1300 deelnemers, gevraagd naar hun me ning over gratieverlening aan Ko- talla, Fischer en Aus der Fünten. Deze kwestie is de laatste weken weer in hoge mate actueel gewor den, omdat de- ministerraad zich thans weer beraadt over de moge lijkheid om de drie levenslang ver oordeelde Duitse oorlogsmisdadigers in vrijheid te stellen. Het meest opvallende cijfer uit de reeks tabellen, die deze reeks van vijf onderzoeken heeft opgeleverd, is de duidelijke verschuiving ten gun ste van gratieverlening. In 1966 ver klaarde zich 31 procent der onder vraagden in de leeftijdsgroepen van 18 tot 59 jaar voorstander van spoedige gratie. Vijf Jaar later was bij dezelfde groepen (toen dus 25-65 jaar) het percentage voorstanders van gratie op korte termijn niet minder dan 42. Precies het tegenovergestelde ver schijnsel doet zich voor bij degenen, die van mening zijn dat de drie van Breda nooit voor gratie in aan merking moeten komen: 36 procent in 1966 tegen 25 procent vijf jaar later. Het aantal mensen, dat wel vóór gratie is. maar voorlopig niet, bleef ongeveer gelijk: 16 en 14 procent. Hetzelfde geldt voor de mensen die het niet weten of geen mening heb ben: 17 en 19 procent. In aanmer king genomen, dat bij dergelijke onderzoeken een betrouwbaarheids marge van ca. vijf procent in acht moet worden genomen, kan men bij deze twee categorieën nauwelijks van verschuivingen spreken. Tweemaal - in 1966 en in 1969 - is ADVERTENTIE Knip uit of noteer datum en plaats. Woensdag 16 februari, 's avonds tussen 7 en 8 uur, in Restaurant Old Dutch, Steenstraat 2 Eén uurtje of een half uurtje, hangt ervan af wat u wilt weten van Hoogovens. In een persoonlijk gesprek praten wij dan over de mogelijkheden, over de verschillende functies, waarvoor wij u kunnen opleiden, zoals smelter, havenwerker, bedieningsman, enz. Er zijn aantrekkelijke kansen. Ook al hebt u nog nooit in de industrie gewerkt. Wij informeren u over de aard van het werk, salaris, arbeids voorwaarden, enz. Redenen genoeg om even te komen. Waarom eigenlijk niet? Maximale leeftijd voor indiensttreding 50 jaar. gevraagd naar de mate waarin de ondervraagden van hun mening overtuigd waren. In 1969 bleek ruim de helft van degenen, die een standpunt over gratieverlening had den, een hoge overtuigingsgraad te hebben. Die mensen met een vaste overtuiging werden - zoals waar schijnlijk ook wel te verwachten was - méér aangetroffen onder hen, die gratie volstrekt afwezen dan onder Nederlanders met een opvat ting ten gunste van gratieverlening. Het meest recente rapport van het Instituut voor Psychologisch Markt onderzoek verbindt daaraan de conclusie, dat „de afbrokkeling van het kamp van mensen met een ne gatieve houding hooguit geleidelijk zal zijn." Een tweede slotsom is misschien, dat het kamp van de voorstanders genuanceerder denkt, omdat onder hen minder mensen met een sterke overtuiging voorko men. Dat genuanceerde denken hoeft overigens niet te betekenen, dat die ondervraagden makkelijk van him standpunt progatie afstap pen. „De trend in de stijging van j het aantal personen met een posi tieve mening op zichzelf is vrij sterk," aldus het jongste rapport. Overigens is het Instituut bij zijn meest recente onderzoek ln 1971 niet aan het peilen van de overtui gingsgraad toegekomen - de conclu sie omtrent de vermoedelijk geringe veranderlijkheid bij ben die voor gratie zijn. heeft daarom een be perkte voorspellingskracht. Een merkwaardig verschijnsel dat zich bij de onderzoeken herhaalde lijk heeft geopenbaard is. dat geen duidelijk uit te leggen positief of negatief verband bestaat tussen me ning en leeftijd. In tegenstelling tot wat men zou verwachten is het niet Juist aan te nemen, dat degenen „die de oorlog zelf hebben meege maakt" sterker neiging zouden ver tonen dan de jongeren, „die het al leen van horen zeggen hebben." Het onderzoek strekte zich, zoals gezegd, vijf jaar lang uit over een groep Nederlanders in de leeftijd van 18 tot 65 Jaar. Dit had tot ge volg, dat na verloop van die onder zoeksperiode een oude leeftijdsgroep was afgevallen en een groep jonge ren aan de steekproef werd toege voegd. Die „nieuwkomers" in 1971 blijken zich niet van de overige leeftijdscategorieën te onderschei den, evenmin trouwens als degenen, die sinds het eerste onderzoek de steekproef hebben verlaten. Daaruit aldus het rapport-1971 valt te con cluderen, dat de invloed van de toe- en uitgetredenen nihil is ge weest. Het Instituut voor Psychologisch Marktonderzoek is niet geheel zon der voorbehoud over de gegevens, die in zijn rapporten zijn verza meld. Er is sprake van een „redelij ke betrouwbaarheid," maar „helaas ontbreken voldoende achtergrondge gevens om zowel de trend in de af gelopen jaren meer aannemelijk te maken en aldus ook een betere toe komstvoorspelling te kunnen doen." DEN HAAG Honderdzesti» mannen en vrouwen in dit land zijn thans honderd jaar of ouder. Het Centraal Bureau voor de Statistiek houdt ze scherp in de gaten. Niet zo als bijvoorbeeld het aantal te wei nig klaar gekomen huizen in een jaar en het voorkomen van abortus bij koeien, maar meer voor de aar digheid. Het is trouwens toch wel oomer- kelijk: honderdzestig mensen die twee wereldoorlogen dik hebben overleefd en zich ook niet door de luchtverontreiniging hebben laten kisten. Die zich in hun jeugd ver baasden over ijzeren stoompaarden, zeppelins en de gruwelijke strijd te gen de rode man in het verre Ame rika. Hoe houdt het CBS hen ln de ga ten? De heer Straatsma van dit on ontbeerlijke instituut steunt op in formatie van gemeenten en krante knipsels. Eeuwlingen ontgaan hem wel eens bij hun leven, maar bij overlijden ontglippen zij hem zeker niet. Het getal honderdzestig is dus aan de voorzichtige kant. het kun- GOUDA De Nederlandse kaarsenindustrie doet goede zaken in Engeland, dat tengevolge van de staking in de Britse kolenmijnen, voor een groot deel 's avonds in het don ker zit. In de afgelopen twee weken zijn miljoenen kaarsen naar Engeland verscheept. De N.V Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek „Gouda- Apollo" heeft in twee weken honderd ton twee miljoen kaar sen) naar Groot-Brittannië verscheept. „Onze export naar dit land is doorgaans vrij gerirtg". aldu een woordvoerder van deze fabriek, „niet meer dan enkeh tonnen per jaar". Ook de overige 34 fabrieken ln ons land. die kaarsen produ ceren, werken op volle kracht. Bij verscheidene fabriekei heeft men ijlings extra krachten aangetrokken om aan d' Britse aanvragen te kunnen voldoen. Bij de meeste fabrieker zijn de voorraden klein omdat in feite het kaarsenseizoen ne< achter de rug is. Naast Nederland doen ook de kaarsenfabrieken uit West Duitsland. Frankrijk en Zweden goede zaken met „donker Engeland. nen er echter volgens hem hoog stens vier meer zijn. Onvermijdelijke vraag: wie is de oudste? Dat is de Amsterdamse me vrouw E. L. van der Burg-Leusveld, die op 25 maart honderdacht Jaar hoopt te worden. In het rusthuis „Uitzicht" is zij volgens kennissen nog steeds „goed voor een praatje". Recordhoudster in Zuid-Holland is mevrouw J. Leeuwenburg-Hordijk uit Rotterdam. Zij is 105 jaar. Kabinet: niet afwijzend Het kabinet-Biesheuvel staat niet afwijzend tegenover gra- tiëring voor ae "drie van Bre da". Een definitief besluit zal pas worden genomen als minis ter Van Agt van Justitie een brief heeft opgesteld, bestemd voor de Tweede Kamer over deze zaak. De minister zal daarin een opsomming geven van de motie ven die voor de regering van doorslaggevende betekenis zijn om aan de Kamer voor te stel- j len de drie oorlogsmisdadigers gratie te verlenen. Demonstratie van IJsselmeer- vissers STAVEREN (ANP) Donderdag zullen 150 IJsselmeervissers, afkom stig uit Urk. Volendam en Enkhui zen in Den Haag een protestdemon stratie houden tegen het voornemen van minister Lardinois de maas wijdte van de netten waarmee ge vist mag worden op 104 millimeter te brengen. Deze maaswijdte is thans 96 mm. De vissers zijn van mening, dat ze door deze maatregel minder snoek baars zullen vangen en dat de ex port door deze maatregel sterk te rug zal lopen, daar men in de Ver enigde Staten liever de kleine snoek baars heeft. De grote snoekbaars ia voor de handel veel minder waard. Aan minister Lardinois en de be trokken vaste commissie van de Tweede Kamer zal een petitie hier over worden aangeboden. Harmonisatie maat en gewicht DEN HAAG (ANP) Over enige Jaren zal men niet meer behoeven te letten op het aantal calorieën, die men dagelijks tot zich neemt. Men- j sen met aanleg tot corpulentie zul len dan dc Joules in het oog moeten houden, die zij bij het eten, drinken en snoepen naar binnen krijgen. Ca lorie zal namelijk ophouden een ge oorloofd woord te zijn; samen met paardekracht en nog wat benamin gen van maten en gewichten zal dit woord uit het woordenboek ver dwijnen Dit zal gebeuren krachtens een richtlijn van de Raad van Ministers van de EEG. waarbij Nederland en de andere lidstaten worden verplicht hun maten en gewichten te harmo niseren. Die harmonisatie zal in 1977 een feit moeten zijn. Na dat Jaar zal men de kracht van een motor niet meer in pk, maar in watts uitdruk ken. De harmonisatie gaat uit van het zogenaamde „Internationaal Sy steem" (IS) van maten, dat zeven basismaten telt. Deze maatregel, een onderdeel van het programma tot harmonisatie van wetten die van in vloed zijn op de handel, zal ertoe bijdragen, dat de produktie van goe deren eenvoudiger en goedkoper wordt Verstrekkend Zij heeft verstrekkende gevolgen voor handei, industrie en vele beroe pen, zo wordt in een publikatie van De zeven basismaten zijn: de meter (m) voor lengte; de kilogram <k) voor massa of gewicht; de seconde (s) voor tijd; de ampère (a) voor elektrische stroom; de keivin (k) voor thermodynamische tempera tuur; de candela (cs) voor licht sterkte en ie mole (mol) voor de quantiteit van materie. In totaal moeten er 12 maten te gen het einde van 1977 verdwijnen, daar zijn er ook bij, waarvan het grote publiek geen weet heeft, zoals de „stilb". waarmee lichtsterkte wordt uitgedrukt, de „torr", die druk aangeeft en het kilopond. dat nu wordt gebruikt om kracht uit te drukken. Daarnaast zijn er nog 13 maten, waarover de deskundigen het nog niet eens zijn of ze moeten blij ven of verdwijnen (o.a. de curie. d« roentgen, de dyne. de erg. de ang strom en de quintal). Een beslissing over het al of niet handhaven zal pas tegen het eind van 1977 worden genomen. De bedoeling is om in de hele ge meenschap een uniform systeem van maten en gewichten te krijgen, be staande uit de zeven basismaten en erkende afgeleide maten. Uitzonde ringen zullen die maten zijn, die zo veel praktische waarde hebben, dat men ze wel moet aanhouden, ook al kan men ze niet herleiden tot basiseenheden. Voor de hand liggen de voorbeelden zijn de maten van tijd zoals dag, uur en minuut. Maar ook de ton en de liter, de are en de i de Europese Commissie uiteengezet, karaat zullen blijven bestaan.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7