3 ver de planning [>p lange termijn laad gaat praten Binnenstadsnota is bijbel niet APPEL Jeugdschaak in Leiden van goeden huize anders dan andere filters 25/1.75 H FEBRUARI 1071 IE1DEM EÜDEN De Leidse raad heeft gisteravond een begin ge ilet met de behandeling van een onderwerp, dat één van de üi terecht het moeilijkste uit deze raadsperiode noemde: de wnstad. Het historisch centrum van de stad met zijn veel- aan functies en gegevens is een onderwerp, waarover de achten uiteenlopen. Dat bleek bij deze eerste discussie over loor burgemeester en wethouders uitgebrachte binnenstads- i. Een discussie zonder eind, omdat pas ver in de tweede ft van dit jaar beslissingen worden gevraagd na inspraak >de via de adviesraad) van de bevolking. t Progressief Akkoord gaf col- en raad een lijn naar de nabije wrist door als discussiestuk voor nissies en raad op tafel te leggen 'model voor de planning op termijn. B. en W. bij mon- in wethouder Kret van stadsont- eling en verkeer en de raad Ijna stilzwijgend aanvaard de uitnodiging van het PAK iver dit stuk te praten, dat een (1 inhoudt voor het beleid ten jen van de binnenstad. oppositie heeft dit model inge- ht, omdat, naar Van Aken IA) zei, de binnenstadsnota it alle waardering") geen be- rlijk model is. Het PAK-model uit van 5 hoofdvragen, aangevuld z.g. hulpvragen, waarmee de pas opgerichte adviesraad de binnenstad zal worden ge- onteerd. Waal (PvdA) somde ijstje op, dat evenals alle ande- imerkingen in deze raadsverga- ig als een nieuw gedeelte van hoofdstuk aan de binmenstads- zal worden toegevoegd, vraagstelling omvat de territo- begrenzing van het gebied, de ties, die er behoren te zijn, de evenheid van de gewenste ies, de prioriteiten en de samen- ervan. Erfenis n Aken's betoog werd aangevuld zijn fractiegenoot Waal, die de enstadsnota kennelijk kritisch gelezen en vooral de aandacht [de op de informatie over en tussen gemeenteraad en raad advies, alsmede door D'66-er erman, die de binnenstad be- uwt als een slecht beheerde er- Hij noemde de verkeersfunctie heersend en constateerde een Richtsverstoring door de grote s van de universiteit. 5 primaire functies ziet Ooster- het werken, winkelen en wonen laarvan afgeleid het verkeer, de atie en het onderwijs. Hij vroeg :e contact te zoeken met ire steden, die een binnenstads- leem hebben. Hij sprak zich uit vorstander van het behoud van ijnschalige structuur der Leid- linnenstad, waarbij rehabilitatie fflgspunt moet zijn van het be- |Hij adviseerde tot instelling van dienst stadsverbetering. Winkelfunctie zal staan achter het aan- invan een begrenzing, want Wie- Sa vroeg naar het waarom van «paling van dit stuk binnenstads- ed. Op verscheidene onderdelen hij in de nota liever andere zien, met name waar de functies, de winkelfunctie, 'et Stadhuisplein betreft. Wat dit ste betreft, de VVD is vóór func- van dit plein nadat parkeerruimte is ge- Vanuit de liberale hoek kwam nogmaals de opmerking, dat de reeds uitgevoerde wandelnota be ter behandeld had kunnen worden, na deze binnenstadsnota. Zunderman (DS '70) vond het een zaak van kiezen. Als we de monumen ten willen bewaren het raadslid bleek daar voorstander van zul len we een groot deel van de binnen stad moeten afsluiten, aldus Zun derman, waarbij hij dacht aan Ra penburg en Pieterskerkplein. De winkelstraten, die wanüelstraten wor den, wil hij verlevendigd zien met terrassen, bloemen en banken. Openluchtmuseum Driessen (KVP) legde de nadruk op de beperkte mogelijkheden, fi nancieel vanwege de rijksbijdragen en ook uit de eigen kas en voorts van wege de gebruiker. Als voorbeeld van het laatste: een groot openluchtmu seum maken van de binnenstad kan volgens de KVP-fractieleider niet, die alleen een overeenstemming consta teerde als het gaat om het behoud van de belangrijkste wateren en mo numenten. Z.i. zal er ook bereidheid moeten zijn om in te zien, dat bin nen een afstand van 300 meter van de z.g. blauwe steen in de Breestraat parkeerruimte nodig is. Kabouter Gerkema <PSP) zei par keergarages te willen mijden als de pest en deed een poging aan te to nen, dat de adviesraad een valse start heeft gehad. Leeuwenburg (prot. chr.) deed enkele suggesties o.a. om van de Garenmarkt naar Eindhovens voorbeeld een gezellig plein voor o.a. winkelen te maken met parkeerruimte eronder. Com munist Hoeven sloot zich met een kleine verandering van het motto aan bij de Dolle Mina's: Leiden moet baas blijven in eigen binnen stad. Hij wil alleen afzonderlijke plannen uitbesteden, maar de be leidsbeslissing helemaal in eigen hand houden. üeroepingswerk NED. HERV. KERK te Ederveen: J. H. Cir- Bodegraven, te Houten: J. v. Baar te Achterberg, te Willige- |erak: J. E. de Groot, kandi- te Zeist, te Nieuwerkerk a. d. J. Vos te IJsselsfein. GEREF. KERKEN ogenomen naar Utrecht: G. J. toian te Sneek. CHR. GEREF. KERKEN foepen te Kerkwerve: G. Bil- te Westzaan, te Doesburg: J. te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN dankt voor Westzaan: J. van Aagtekerke. j In de Leidse raad is het binnen- stadsbeleid vergeleken met een appel. Een aardige vergelijking, omdat ze ook opgaat voor de binnenstad op zich: die is zo rot als een appel. Gelukkig, dat er eindelijk een fruitmesje op tafel komt. Er is als was de raad een col lege van fruithandelaren uitvoerig bij die appel stilge staan. De woordvoerder van het college ziet het beleid als een appel, die je samenstelt uit partjes in de vorm van deel- nota's, waaruit het te voeren beleid duidelijk naar voren komt. De oppositie daarentegen ziet het beleid als een hele ap pel, die je in stukjes snijdt. Hoe dan ook. de raad neemt de appel ter hand. Er zal nog heel wat poetswerk moeten worden verricht voordat het beleid als een glanzende sterappel op de Leidse schaal ligt. Want een appel heeft iets van een medail le: er is lekker vruchtvlees, maar er is ook een klokhuis KVP-er Driessen ontdekte in de PAK-appel zelfs een worm in de omvang van wat hij noemde een boa in het advies van een derde. Men moet waardering hebben voor de inbreng van de raad en in het bijzonder voor de con structieve bijdrage van het PAK. De binnenstad is het waard. Een discussie als deze heeft geen gevolgen op korte termijn, maar is van wezenlijk belang voor de toekomst van het his torische deel van Leiden. De gemeenteraad heeft de advies raad voor de binnenstad en ei genlijk iedere burger een stuk huiswerk gegeven. Ambtenaar zwarte piet LEIDEN Bij <4e eerste be handeling van de binnenstads nota heeft de Leidse raad vrij lang eigenlijk te lang stil gestaan bij het feit of ambte naren Ja dan nee deel mogen uitmaken van de adviesraad voor de binnenstad. B. en W. hebben aanvankelijk ..nee" gezegd tegen vier niet bij dit onderwerp betrokken ambtenaren, die zich als bur ger van Leiden hadden aange meld. Van Aken (PvdA) had hierover schriftelijke vragen ge steld. waarop hij in deze ver gadering uitvoerig terugkwam. Aanleiding daartoe was het antwoord van het college, waarin dit stelde niet ongene gen te zijn het aanvankelijke besluit te herzien. Letterlijk schrijven B. en W.: „Het zitting nemen als burger in de ad viesraad blijven wij echter niet gewenst achten voor die ambte naren, die meer rechtstreeks bij het beleid inzake de ontwikke ling van de binnenstad zijn be trokken. wat van geval tot ge val ware te bezien. Tegen het toelaten van andere categorieën van gemeente-ambtenaren zou geen overwegend bezwaar be staan". Van Aken: „Wat doet u nou?" Wethouder Kret: „Dien maar een voorstel in". Tussenoplossing: „Vraag de adviesraad zelf om advies". Reactie In 't Veld (PvdA): „Dan speelt u de zwarte piet aan de adviesraad toe". Snelle oplossing van burge meester Vis: „Handelen in de geest van wat B. en W. op pa pier hebben gezet". De raad aanvaardde dit laatste onder protest van Kret, die opmerkte, „dat de wethou der van stadsontwikkeling dan steeds op zijn donder krijgt als een ambtenaar wel dan niet wordt toegelaten tot de advies raad". LEIDEN De Leidse jeugdschaak- club, gesubsidieerd door Philidor en de Schaaksociëteit Palamedes hebben besloten een fusie aan te gaan. Er zal in het vervolg gespeeld w&rden onder de naam Leidse Jeugd Schaak Socië teit. Zaterdagmorgen van tien tot één uur staat de Schaakzolder (Mors- weg 114) open voor schakertjes van acht tot vijftien jaar. Zij kunnen deelnemen aan de schaakcursus „Hoe versla ik mijn opponent". De opgedane kennis kunnen zij in een onderlinge competitie aan de praktijk toetsen. Aan deze competitie zijn enige boekenbonnen verbonden. De contributie bedraagt 25 cent per keer. Zaterdagmiddag worden meestal vluggertjes-toernooien gehouden. De snelschakers zijn welkom van 25.30 uur. Ook huis-tuin-en-keuken-scha- kers zijn hartelijk welkom. Top-cabaret in Augustinussoos LEIDEN In de sociëteit van Augustinus aan het Rapenburg 24 wordt donderdagavond cabaret van een hoge plank geboden. De cabaret groep Gabriel Smulewlcz treedt er dan op. Deze groep won op het in Delft gehouden cabaretfestival „Ca- maretten *71" zowel de eerste prijs als de prijs van het publiek. De toe gang is zowel voor leden als niet- leden van Augustinus. Aanvang om negen uu». ERSTE BEHANDEUNG BINNENSTADSNOTA Vijf beelden van de Leidse binnenstad, geregistreerd op foto's van Holvast. Links boven qen silhouet van de binnenstad: kerken en fabrieken. Daarnaast roddelen van vervoer, links brommers en auto's, rechts de rondvaartboot. Op foto's onder twee beelden van binnenstad^- fftmeties: winkelen en hengelen m de grachten met auto's vóór en achter je. Onder de loepvan Hans Melkert LEIDEN Ik ben niet zo bijbelvast als mijn kerkcollega- Sam Plaitteel en voor hem was er waarschijnlijk meer te spitten geweest in deze wijngaard, maar de raadsvergadering van gisteravond gaf alle aanleiding het boek der boeken erbij te halen. Dat was opvalt lend. Waal (PvdA) zei, dat de binnenstadsnota de bijbel niet is, maar wilde toch zekerheid. Hij vroeg het college om een ivoordenlijstom dat er verwarring kan ontstaan over begrippen als rehabilitatie^ renovatie, enz. Terug naar het paradijs wil kennelijk PSP-kabouter Gerkema, die zich afvroeg hoe het zou zijn om met je blote voeten in het gras van de Breestraat te lopen. In de toekomst behoeft de mens z.i. niet te werken voor zijn dagelijks brood (het klinkt ook bijbels naar mijd idee)maar heeft hij de hele dag tijd voor uitbundigheid en medU tatie. Daarop moet de binnenstad van de toekomst berekend zijrK Gerkema gaf een voorproefje: Jk ivoon nu een jaar in de binnen stad en ik ben veel gelukkiger" Kret hoe kan het anders voor een dominee? betrok het pett radijs in de discussie, toen hij de vergelijking met de appels (zfy raadsverslag) van de hand wees met de mededeling, dat spelen mei de appel gevaarlijk is sinds Adam en Eva. Zijn prot. chr. fractiegenoot Leeuwenburg merkte op, dat steden bouwers z.i. niet allemaal moordenaars zijn, hoewel Kaïn na zijn broer Abel te hebben doodgeslagen een stad bouwde. Naastenliefde (en is die niet christelijk?sprak uit de woorden van VVD-er Wiebenga, toen hij het menselijk aspect in de binnenstads nota haalde door te wijzen op de winkeliers, die buiten een winken gebied komen. In 't Veld (PvdA) vroeg hem dit aspect voor de geheld nota te doen gelden, waarmee de jonge liberaal akkoord ging. Vooi de winkeliers wilde hij het toch apart vermeld hebben. Iedereen ziet in de binnenstad zijn eigen paradijs. Voor Zundep* man (DS'70) wordt het pas goed en zijn idee is lang niet gek •*- als burgerzaal en waaggebouw een functie en bestemming voor d'ê burgerij hebben. Van rommel houdt hij niet. Rommelhoekjes wil hij zien opgeruimd. Is hij op zijn reizen dat hij die maakt, blijkt steeds uit zijn voorbeelden dan niet gecharmeerd geraakt van de Parijse vlooienmarkt? Driessen (KVP) vindt de binnenstadsnota een dikke bijbel. Hij veronderstelde, dat de omvang is aangepast aan de spraakbehoeft'ö van de Leidse raad. Even uit de bijbelse sfeer: D'66-er Oosterman gebruikte een aardige uitdrukking, toen hij het had over „een mispunt van deze nota Minder aardig, maar een teken aan de wand was zijn opmerking, dat. de monumentencommissie in Leiden bestaat uit één man, die zich sinds een jaar met niets anders heeft bezig gehoudendan lichtreclames. Veel publiek was er niet. Het college had daarop wel gerekend en had daarom de raad verkast naar de burgerzaal, waar het progres sieve blok aan de middentafel tussen de rest zat ingeklemd. De raad zaal was groot genoeg geweest. Veel animo voor de adviesraad vodr de binnenstad wil niet zeggen, dat er ook belangstelling ie voor het woord van de raad over dit onderwerp. Gemeentesecretaris v. d. Poel xoas terug ter linkerhand van de voorzitter. Portheine (VVD) was er niet. zijn fractiegenote mej. Kap- pevne v. d. Copello kwam halverwege de rit en net iets eerder dan PSP-er Walle. Verboom (PvdA) verliet vroegtijdig de vergadering die te middernacht werd afgesloten. Hoe is het ook weer van die eersten, die de laat sten zijn enz?

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3