EIDSCH DAGBLAD jrCGii inflatie bij bestrijding van werk loosheid iteek- )artij: man ewond nog strakker" vandaag Nixon heeft het druk in China BEDELBRIEF DS70 WEKTE BEROERING Boersma: Werkloosheid zal niet snel verdwijnen" X en toe regen LEIDSCH DAGBLAD Soedan praat met guerrilla beweging JEF LAST EN EDGAR SNOW OVERLEDEN Bericht 1 maart 1860 DINSDAG 15 FEBRUARI 1972 No. 33633 Hrecteur: G. Koopman ooidredacteur: Dra. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 23,95 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (bi) vooruitbetaling'giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel L Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur. tel 30500 (zat 10 uur) In Rotterdam )TTERDAM (ANP) Bij een [partij in Rotterdam zijn de af- >en nacht drie inwoners van de sstad ernstig gewond geraakt, wie de 34-jarige taxichauffeur an R. ernstig. "Hij" is met steek' len in de buik in een ziekenhuis nomen. vechtpartij was het gevolg van al geruime tijd bestaande familie- tussen de 35-Jarige antiekhan- ir J. Z. en zijn zwager, de 35- te koopman F. G. koopman en diens vriend, de ihauffeur, drongen omstreeks uur het huis van de antiekhan- binnen door het inslaan van deurruit. Achter de deur stond iet tweetal op te wachten met 3 cm lang slagersmes in de Op straat volgde een vecht- waarbij Z. het slagersmes, de man een houten wapenstok en ixichauffeur een moersleutel ge- te. gevolg was dat Z. een hoofd- G. diverse steekwonden in ar en benen en VanR. steekwon- in de buik opliep. drietal werd naar het Berg- ziekenhuis gebracht, waar de ihauffeur moest worden opge- i. De twee anderen werden la- naar een politiebureau ge ilt. Bilt verwacht van vanavond rorgenavond: veel bewolking met i toe regen. Matige tot krachti- in de kust tijdelijk harde wind n zuidoost en zuidwest. Mini- itemperaturen ongeveer 3, ma- morgen rond 6 graden. Opgemaakt om 12.40 uur) 16 FEBRUARI op: 07.55 uur; onder: 17.54 uur. Qop: 08.12 uur; onder: 20.18 uur. ogwater te Katwijk te 04.14 en uur; laagwater te 00.04 en 12.26 Vermoeide schaatsters weer thuis De dames-schaatsploeg is vanochtend op een nevelig Schiphol uit Sapporo terug gekeerd. Er was een tamelijk koele ontvangst voor de gouden Stien Baas-Kaiser, de drie keer met een medaille beloonde At je Keulen-Deel stra, Elly van den Brom. Trij- nie Rep en Sippie Tigchelaar. Na de bloemen, onder meer van de Nederlandse Sport Fe deratie, vertegenwoordigd door voorzitter jhr. A. Feith en vice-voorzitter Ch. van der Ploeg, was er slechts een handvol familieleden en be kenden om de succesrijke da- mesploeg welkom te heten. De vermoeide hardrijdsters wilden het liefst zo vlug mo gelijk met de koffers door de douane en naar huis en na de lange nachtvlucht niet langer op Schiphol blijven dan strikt noodzakelijk was. De pers en ontvangstkamers voor belangrijke passagiers lieten zij links liggen. „Waar om zouden wij daar heen gaan", vroeg Atje Keulen zich af. „Iedereen weet nu toch wel zo langzamerhand wat er gebeurd is". Op de foto links Stien, be groet door haar echtgenoot, rechts zilveren Atje. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Pi Ik word abonnee per 1 maart 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. H Stuur mij 4 weken het Leidsoh Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder 'Postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden. DELFT Terugdringen van de inflatie. Matiging van lonen en prijzen. Een grotere besnoeiing op de lastige begroting van 1973. Deze drie elementen vormden de kern van de toespraak, die minis ter Geertsema (Binnenlandse Za ken) gisteravond hield voor de Delftse afdeling van de WD. De bedrijven doen al genoeg aan investeringsbeperking, zei hij, waar bij hij wees op de „droevige werk loosheidscijfers". Het beste zou zijn, als de bedrijven zich verplaatsen naar economisch arme streken als het noorden en Limburg, zei mr. Geertsema. De overheid begint daar zelf binnenkort aan. Het zullen zware operaties worden, hele gezin nen moeten verhuizen. Over de inflatie zei minister Geert sema: als het de bedrijven en werknemers op vrijwillige basis niet lukt de inflatie te keren, moet de regering ingrijpen. De vijf regeringsfracties zijn het er over eens dat er g-ewestvorming moet komen, maar over het hoe be staat onenigheid. Deze problematiek ADDIS ABEBA (AFP) In de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba is een belangrijke Soedanese regerings delegatie aangekomen om onderhan delingen te beginnen met vertegen woordigers van de Anja-anja guer rillastrijders in Zuid-Soedan. De overwegend christelijke neger minderheid in Zuid-Soedan voert al Jarenlang een guerilla tegen het be wind van de islamitische meerderheid. De delegatie van de Anja-anja zal aandringen op een federwil staatsbe stel in Soedan met een arke auto nome regering voor het zuiden. De regering in Chartoem wilde tot dus ver niet verder gaan dan een vorm van beperkte plaatselijke autonomie voor de drie zuidelijke provincies. Minister Geertsema ziet minister Geertsema als een van de moeilijkste taken, die hij deze zittingsperiode moet vervullen. DEN HAAG Het kabinet-Biesheuvel handhaaft zijn standpunt dat op dit ogenblik een algemene bestrijding van de werkloosheid moet worden afgewezen omdat daardoor de inflatie nieuwe impulsen zou krijgen. Minister Boersma (Sociale Zaken) vreest overigens wel dat de werkloosheid in ons land niet snel zal verdwijnen. ,,De regering zal de werkloosheidssituatie nauwkeurig blijven volgen om wan neer de werkloosheid te hoog blijft gerichte maatregelen De vanmorgen door minister Boers ma gepresenteerde werkgelegen- heidsnota, volgende week inzet van het door de oppositie verlangde de bat ln de Kamer, bevat dan ook weinig nieuwe gezichtspunten. Wél wordt in de nota nadrukkelijk ge zegd dat het de vraag is of de „wlebeltax' de belastingheffing waarmee de conjuncturele situatie kan worden beïnvloed, ook na 1 Juli ln de nota wordt nader ingegaan op de wijze van besteding van de ruim 200 miljoen gulden, die de re gering al eerder heeft bestemd voor bestrijding van werkloosheidspieken in de drie noordelijke provincies en delen van Overijssel. Enkele belangwekkende punten uit de nota: 0 Van de ruim 200 miljoen naar Drenthe, 63,5 miljoen naar Gronin gen, 57,4 miljoen naar Friesland en 13 miljoen naar delen van Overijssel. In de drie Noordelijke provincies en de kop van Overijsel zal een versnelde uitvoering van woning- bouwprogramma's tot stand komen. Dat komt neer op 97.000 manweken méér werkgelegenheid dan in 1971 in die gebieden. In geld uitgedrukt betekent het een investeringsbedrag van rond 185 miljoen; Minister Udink (Volkshuisves ting) heeft eind afgelopen maand tot een totaalbedrag van 200 mil joen aan goedkeuring voor de bouw van bedrijfsgebouwen in de drie Randstadprovincies ineens verleend om een extra impuls aan de werk gelegenheid in de bouw te geven; Gedurende een Jaar zal de uit 1967/1968 stammende regeling voor jeugdige werkloze bouwvakkers op nieuw gelden. Op grond van die re geling kunnen maximaal 500 leer lingen, die op 1 februari werkloos waren, een financiële tegemoetko ming krijgen om hun beroepsoplei ding voort te zetten. Hiervoor ls maximaal een miljoen gulden be schikbaar; 0 Nu een aanmerkelijk taakver zwaring voor de arbeidsbureaus is ontstaan zal zo nodig extra man kracht worden aangetrokken. 16 PAGINA'S i Deze restauranthoudster in Sussex heeft zich een enorme kaars aan geschaft om haar gasten in staat te stellen te zien wat ze eten. Door de mijnstaking zitten grote delen van Engeland 's avonds in het don ker. De kaarsenhandel bloeit le vendig. Maar dat is een van de weinige lichtpunten. Politieke en economische beschouwingen over de grootste ramp in het Britse le ven sinds 25 jaar vindt men op PAGINA 9 en BEURSPAGINA De Leidse raad wil de planning op langere termijn in de discussie gaan betrekken. LEIDSE PAGINA De blues is geen protest, maar een klaaglied. PAGINA 5 i Er wordt weer gepraat in de me taal. Maar er wordt ook nog ge staakt. PAGINA 7 Gereformeerd rapport over de ho mofielen PAGINA 8 Brieven De Gaulle en Pétain ge publiceerd. PAGINA 10 0 Wim van Hanegem is het helemaal niet eens met al die kritiek op de bondscoach. PAGINA II LAREN EYSINS (ANP AP) Twee bekende schrijvers zijn van ochtend vroeg overleden. Het zijn de Nederlandse auteur Jef Last (73) en Amerikaanse schrijver Edgar Snow (67). Beiden hebben als sino loog naam verworven. Jef Last over leed ln het Rosa Spier-ziekenhuis, in Laren. China-kenner Edgar Snow in zijn woning in het Zwitserse Eysins. Jef Last, die tijdens de Spaanse Burger oorlog als vrijwilliger tegen Franco vocht en tot 1938 lid van de Com munistische Partij was, heeft in Lei den Chinees gestudeerd. den Haag De politieke partij DS'70 heeft een paar honderd per sonen uit het bedrijfsleven dezer dagen financiële steun gevraagd. In een brief, die is ondertekend door voorzitter prof. dr. Fred. L. Polak bestuurslid mr. J. M. Drees, wordt erop gewezen dat een gift een aftrekpost voor de belastingen oplevert. „Als u ons duizend gulden schenkt, kost u dat waarschijnlilk maar vijfhonderd'. Over de inhoud van de brief is in politiek Den Haag enige beroerirg ontstaan. In VVD-kringen is men bedroefd, dat Polak en Drees sugge reren dat zonder DS'70 in de rege ring de inflatiecorrectie (comnensa- tie voor het als gevolg van de geld ontwaarding meer betaalde aan belasting) niet was doorgegaan. De inflatiecorrectie is destijds »ij wet geregeld op voorstel van V D- minister Witteveen. Er zou n wetswijziging nodig zijn geweest om de correctie niet te laten doorgaan. In de brief staat voorts, dat de re gering alleen doorgaat met „een se rieuze bestrijding" van de geldont waarding zolang DS'70 er deel van uitmaakt. Met het oog hierop schrijven de heren Polak en Drees, dat het nuttig is als DS'70 bij de volgende verkiezingen het zeteltal in de Tweede Kamer verdubbelt en brengt op zestien, evenveel als de WD nu heeft. Van de zijde van DS'70 wijst men erop, dat de brief van voorzitter Polak en bestuurslid Drees (een broer van de minister en vroeger lijsttrekker) er een is uit een hele reeks. „Na de verkiezingen hadden wij een schuld van honderden'™nd gulden. Met allerlei acties zijn we die aan het wegwerken. Daar bi 1 is vjjf gulden van de gewone man ook welkom", zei secretaris ir. J. r~') vanmorgen. Mr Drees zei, dat er nog geen reacties zijn binnengekomen op de brief van hem en voorzitter Polak. WASHINGTON (AFP, Reuter) Het Witte Huis heeft in grote lijnen het programma bekendgemaakt van het bezoek dat de Amerikaanse pre sident Nixon, zjjn echtgenote en der tien leden van zijn gevolg van 21 tot 28 februari aan de Chinese volks republiek brengt. Het programma maakt nog geen melding van de plaats en juiste da tum van de historische ontmoeting tussen Mao Tse-toeng en Nixon, maar men neemt aan dat zij op 26 februari in Hangtsjoe zal plaatsvin den. Het programma luidt: vertrek van het militaire vliegveld Andrews, bij Washington, op don derdag 17 februari te 10.00 uur plaat selijke tijd (16.00 uur Ned. tijd); 0 Aankomst Sjanghai 9 uur, met Chinees toestel naar Peking (aan komst 11 uur). Nixon wordt hier ont vangen door leiders en hoge Chinese functionarissen (waarover geen na dere mededelingen zijn gedaan); e op de dag van aankomst een ont moeting van de leiders van beide landen (zonder nadere aanduiding). Op deze ontmoeting zal het program ma voor verdere bijeenkomsten wor den vastgesteld, 's Avonds biedt pre mier Tsjoe En-lai zijn Amerikaanse gasten een banket aan; 0 het overige deel van het verblijf in Peking zal aan politieke bespre kingen gewijd zijn. Tijdens deze da gen zullen president Nixon en zijn echtgenote de stad bezichtigen. Terwijl haar echgenoot besprekin gen voert £al mevrouw Nixon een aantal bezoeken afleggen. Op haar program staan de bezichtiging van een volkscommune, een bezoek aan een kinderziekenhuis en aan ver scheidene historische gebouwen; Op 26 februari vertrek uit Peking, in gezelschap van Chinese autoritei ten, naar Hangtsjoe, waar de Ameri kaanse delegatie een dag zal verblij ven. vertrek uit Hangtsjoe naar Sjang hai op 27 februari. Hier wordt een industriële expositie bezocht en een cultureel schouwspel bijgewoond; op maandag 28 februari keert het Amerikaanse gezelschap uit Sjang hai naar Washington terug. (9uc/ ^ÏUe tëuWA 15 Febr. 1872: Vandaag honderd jaar gele den, stond in de krant: Er is alhier eene vereeni- ging van smeden tot stand gekomen met 't doel om door eene wekelijkse contributie een fonds te vgrmen, waarv i ieder lid bij ziekte, of bij bij ziekte, of bij overlijden van een lid, zijne vrouw en kinderen ondersteuning zul len genieten. Bucharest, 13 Febr. De Regeering heeft rnet veel energie alle maatregelen ge nomen, om de aanleggers van de ongeregeldheden in Moldavië waarbij Joden wer den mishandeld, op het spoor te komen en te straffen. Het openbaar land huis houdkundig onderwijs zal ge opend worden op Vrijdag, den 16 dezer, des avonds ten ze ven ure. A. H. vander Boon Mesch. Vandaag 50 jaar geleden De Tweede Kamer heeft heden het amendement van mr. dr. A. R. van de Laer tot opheffing van het gezant schap bij den Paus verworpen met 43 tegen 27 stemmen. Ten gevolge van de groote verhooging der sigaretfenbe- lasting zal de Duitschsiga rettenindustrie nagenoeg worden stilgelegd. Binnen kort zullen op de groote fa brieken 90 pr:t. der arbeiders worden ontslagen. De Finsche minister van binnenlandsche zaken is he den op straat door drie revol verschoten gedood De dadpi is een algemeen bekend ma niak zonder eenige politieke rol.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1