SPARTA EEN VAN DE ACHT Weinig woorden FC Den Haag: in Maastricht de feestneus op... PSV liep stuk in Volendam SPORT Straf schoppenzege op Feyenoord na machtig mooie bekerderby Scorebord Nederlands XI WALLY'S GOK VANDAAG NU GAAN WE ER TEGENAAN jiAANDAG 14 FEBRUARI 1973 ROTTERDAM Tegen het verlate einde van zenuwvretend Sparta-Feyenoord torste Henk (Charley) Bosveld een zware last door Het Kasteel, Bosveld, 8 min. voor 't verstrijken van de „normale" speeltijd verguisd om zijn onvrijwillige en uiterst onfor tuinlijke medewerking aan Feyenoords gelijkmakende treffer (22), droeg op zijn Spartaanse schouders het „Sparta-complex Feyenoord Hij kon het naar angst neigende ontzag voor het Happel-team van Spangen verbannen door Sparta's vijfde strafschop te gaan benutten. Franz Hasil had als tweede Feyenoorder van elf meter gemist zodat een doeltreffende uithaal van Bosveld beslissend zou zijn voor een plaats bij de laatste acht Sfeervoller had de machtig mooie Rotterdamse bekerderby nauwelijks kunnen eindigen: toen Bosveld van bij de middellijn aan zijn eenzame tocht naar de penaltystip begon, loeide het „Charley. Charley" dui zendvoudig van de afgestampte tribunes. iin een orkaan van ge- nam BosVcJd zijn aanloop, jlikte naar Feyenoord- doelman Door Paul de Tombe Treytel en zette in een plotselinge, onwezenlijke stilte aan. „Ik dacht alleen aan de schijnbeweging die ik jou moeiten maken", keek Bosveld later triomfantelijk terug op dat voor hem zo glorieuze moment. „Ze nuwachtig kan ik me niet meer ma ken bij zo'n balletje. Een knul van krijgt misschien de zenuwen, maar ik niet. Ik loop immers a-1 veel te lang mee?" Dat bleek uit de koel bloedigheid waarmee hij raakmikte, naar dat bleek zeker niet uit zijn bevrijde logische reactie. Bosveld draaide zich om, draafde juichend een cirkel en „besprong" tenslot te Pim Doesburg, die mèt afgewend jelaat het resultaat had afgewacht ;n die een steeds aangroeiende berg spelers bovenop zich kreeg, voor hij op de schouders werd gehesen. Dol Die dolle toestanden aan het slot tekenden Spa-rta—Feyenoord, dat voor dertigduizend smullende be angstellenden in twee trillende uren uitgroeide tot een heerlijk cup-spek- ;akel. Een show vol gekke situaties, wordevol knap en -oogstrelend voet- >al, druipend van sensatie. De op winding spookte al binnen het kwar- door het knusse Kasteel. Toen il had Sparta's weergaloze Jürgen kristensen spelverdeler Nol Heijer- nan een fraaie kans geboden (11de ninuut, Treytel redde sprintend net de voet) toen al had veel op tomende rechterverdediger Hans Venneker de stand onverwacht, naar zeker niet onverdiend naar 1-0 getild (12e minuut, spits Jan Klijn- schoot, de Feyenoord-muur stoof voorwaarts en Venneker kon eenvoudig scoren) Recht Sparta had ook recht op die voor sprong omdat het de gevreesde op ponent brutaal in de ogen blikte, >mdat het aanvankelijk veel vloei ender voetbalde dan stroef draaiend ?eynoord. En Sparta pepte zich ex tra op met die 1-0. Poolse spits Ja- nusz Kowalik „speelde" vaak wat met Theo Laseroms (en moest dat lichamelijk herhaaldelijk bekopen), linkerspits Jürgen Kristensen dolde met Dick Schneider (en niet met hem alleen) en Jan Klijnjan en Charley Bosveld manifesteerden zich als gave spelverdelers. Sparta groeide voortdurend in het spel: gunde „zoekend" Feyenoord niet de kans het ritme te bepalen. De Hap- elf vond de vaste tred pas na de zeer fraaie toevalstreffer van mid denvelder Frans Hasil: 1-1 en een goal met stip voor de doelpunt van maand verkiezing (22e minuut). Zelfs het zich herstellend Feyenoord kon Sparta echter niet terugdrin gen: Kristensen opende knap op Ko walik die om aanklever Laseroms wervelde en de paal ramde, Klijn jan speelde Kowalik aan, de Pool dreunde net naast, Heijerman vond Kowalik, hij spetterde over. En tegenover die vaak flitsende ac ties kon toen defensief slordig Feye noord (trainer Happel: „Er werden verdedigend voor rust veel fouten ge maakt, er waren teveel misverstan- slechts een mislukte boogbal Matthias Maiwald stellen. Daarom was het ook al niet onver diend dat Sparta elf minuten na de weer afstand nam. Dankzij Klijnjan die koelbloedig een elfme- tertrap benutte toen Laseroms op ponent Kowalik weer eens had heergehaald in het strafschopge bied: 2-1. Dat was de impuls die Feyenoord nodig had, de noncha- lanche werd uitgebannen, Laseroms verdween naar de dug-out nadat hij nd overigens bijna had ge scoord (Walbeek redde op de lijn) en Feyenoord met Van Daele (Schoen maker was Maiwald al komen ver vangen) begon aan een langdurig offensief. Niet zo overtuigend als in de dagen van weleer, maar het DEN HAAG— Het Nederlands elf- .1, dat woensdag in Athene tegen Griekenland zal spelen, zal pas in de Griekse hoofdstad worden samenge steld. De zeventien spelers, die wa ren ultgenodgid voor de centrale trai ning zullen dinsdag ook van Schip hol naar Athene vliegen. Die zeven- 10 spolera ttjn Van Beveren (PSV) en speler® min- Van Beveren (PSV) Schneider, Jansen, Van Hane- gem en Wery (Feyenoord) Huls- hoff, Krol, Oer Mllhren, Neeskens, Crutjff eD Keizer (Ajax), Venne ker (Sparta), De Jong (Ned.), Drost en Ph al plat® (Twente) resulteerde acht minuten voor het einde wél in een treffer, nadat on opvallende Van Hanegem in combi natie met Van Daele was doorge broken, Doesburg in eerste instan tie had gered, maar Walbeek en Bos veld de bal toch nog in eigen doel hadden getransporteerd. Bosveld „Als het nou een echte fout was geweest, had ik luidkeels gevloekt. Maar dit was gewoon een uiterste poging de bal te halen Dat ging niet meerSparta-trainer Elek Schwartz: Sparta kijkt nog tegen Feyenoord op. Sparta mist de in ternationale ervaring die Feyenoord wel heeft. Dat scheelt een doelpunt per wedstrijd. Ik ben ook daarna nog minutenlang bang geweest Uitgeput Schwartz had reden voor die angst Sparta was op, uitgeput, terwijl Feyenoord toen pas ging draaien. Het was te laat, de Spartanen wor stelden zioh door de energieverzwel- gende verlenging (met Van Sta veren voor de compleet opgebrande Wally van Schooien Kowalik terwijl Klijnjan al was vervangen door De Munnik) be reikte het einde schadevrij en maak te zich geprikkeld op voor het ne men van de strafschoppen. Het ont breken van Kowalik en Klijnjan (Schwartz: „die had ik speciaal op strafschoppen laten oefenen") kon de mentaal sterke Kasteelploeg niet deren. Kristensen schoot raak: Israel ook. Ten Horst schoof raak, maar de inzet van later troosteloze Frans Hasil werd flitsend verwerkt door Doesburg. Heijerman scoorde, Van Daele ook. Van der Veen bleef koel bloedig, Schoenmaker eveneens. En Charley Bosveld tenslotte schudde het „Feyenoord-complex" helemaal af. Waarna er carnavalesk werd ge feest op Spangen. Feyenoord-trai- ner Erst Happel: „We zijn sterk te ruggekomen. In het laatste kwar tier en in de verlenging, was Spar ta nergens meer, dat is niet uitge buit. Daarom is het een verdiende nederlaag Elek Schwartz: „Fantastisch. Dit geeft wellicht een hoop zekerheid méér voor volgende wedstrijden GORINCHEM Een kwartier voor het einde van de strijd tegen Unitas waagde UVS-oefenmeester Van Schooten de gok: hij haalde Kees Karstens, de grote man op het middenveld, naar de kant om i bij een 1-1 stand Hendrlkse I als extra aanvaller in te zetten. Bin nen de minuut was het raak: Hen- drikse maakte het „gat", waar La gendijk attent in dook en daarmee werd het 1-2 voor UVS, dat nu de lijst samen aanvoert met het bij RVC „delende" Gouda. Dolle, toestanden op Spangen, i ronde verder heeft geschoten. door Nol Heijerman en invaller nadat Bosveld Sparta een beker- Pim Doesburg u ordt omhelsd i Van Staveren EERSTE DIVISIE EindhovenDFC 31 HVC—Blauw Wit 2—0 Graafschap—Heracles 11 Haarlem 24 16 6 2 38 3812 Roda JC 24 15 4 5 34 33—21 H'veen 23 13 6 4 32 32—15 AZ'67 24 11 9 4 31 35—16 Eindhov. 24 11 9 4 31 30—17 Wagening. 23 13 3 7 29 32—31 BI. Wit 24 10 5 9 25 23—23 Veendam 24 8 9 7 25 29—33 HVC 24 9 6 9 24 25—31 VW 24 8 7 9 23 27—24 Fort. SC 24 8 7 9 23 28—30 PEC Zw. 24 7 7 10 21 26—31 SVV 24 8 5 11 21 24—32 Heracles 24 8 4 12 20 28—30 Willem 2 24 6 8 10 20 23—26 Gr .schap 24 7 5 12 19 26—27 Cambuur 23 7 4 12 18 2532 Fort. VI. 24 5 8 11 18 19—29 Volewjjck. 23 4 9 10 17 16—26 DFC 23 5 6 12 16 20—33 Helm. Sp. 23 3 7 13 13 18—38 Beker, tweede ronde: SpartaFeyenoord 22 (Sparta wint na strafsch.) MVV—FC Den Haag 1—2 ExcelsiorHaarlem 30 FC GroningenWageningen 34 (na verlenging) AJaxGo Ahead Eaglesafg. NEC—NAC 1—0 Volendam—PSV 1—0 Loting kwartfinales: Winnaar van FSC/DWSWagenin gen. Winnaar van AJax/Go Ahead EaglesNEC. VolendamExcelsior. SpartaFC Den Haag. De eerstge noemde clubs spelen thuis. De wed strijden worden op 15 maart gespeeld. ROTTERDAM Jim Hagan, trainer van Benfica, speelde na af loop van het treffen Sparta-Feyenoord de diplomatenrol. Over Feyenoord de tegenstander van zijn ploeg in de kwartfinales van het toernooi om de Europacup voor landskampioenen (8 en 22 maart) wenste hij geen afzonderlijk oordeel tegen „Het was een goede wedstrijd van beide ploegen". Nog spelers opgevallen? „Ik zeg nooit iets over spelers, alleen over het hele elftal". Hoe speelt Feye noord. ouderwets, modern? „Gewoon, goede ploeg, homogeen". An der speltype dan Benfica? „Precies hetzelfde, niets bijzonders". Kortom, Hagan liet niets los. Ook niet over het feit of hij nog terugkomt. De Engelsman leek wel het gezien te hebben, getuige zijn uitlating: „Op 8 maart komen we hier weer. Dat is wel genoeg pf* Dik tevreden wandelen im- PSV. Ferreira was de „boeking" i port-Volendammer Ferreira en I die hij van scheidsrechter Pijper doelman Van Straaten naar de kennelijk al vergeten. Volendam- kleedkamers na de 10 zege op trainer Hans Croon: „Nu gaan we I er tegen aan. We hebben een redelijke kans tot de laatste vier door te dringen MAASTRICHT Er gloort na de 2-1 zege op MVV in car navalesk Maastricht weer enig (zelfvertrouwen in de FC Den Haag. Aanvoerder Aad Mansveld na die ongedachte beker triomf zaterdagmiddag: 'Een dergelijke overwinning hadden wij heel hard nodig. Ik geloof niet dat veel mensen dit resul taat zullen hebben verwacht. Misschien dat zij op hun beurt daardoor toch weer wat vertrouwen in ons krijgen. Wij hebben wel zo het een en ander goed te maken". En matchwinnaar Sjaak Roggeveen (jawel, toch hij weer): „We krijgen na vol gende week drie thuiswedstrijden achter elkaar, Vitesse, Spar ta en FC Groningen. Een mooie gelegenheid voor ons te bewij zen dat wij terug komen". moment zeg ik tegen hem: weet Je waarom jij zo klein blijft? Omdat je veel te veel loopt en praat. Daar snapte hij niks van. Geen humor, die jongen. Later vraagt-ie aan me: meende je dat nou werkelijk?) Ook Kila had het (te) moeilijk tegen Bonfrère en verrassende keuze Wim Looye maakte zich weël ver dienstelijk in verdedigend opzicht, maar bleef steken in aanvallende pogingen. Motiveerde Jezek„Ik had Looye opgesteld omdat hij de laatste weken een uitstekende in druk had gemaakt tijdens de trai ningen en in onderlinge oefenpar tijen. Sterk aan de bal en een hard en .zuiver afstandsschot. Ik had hem daarom opdracht gegeven zo veel mogelijk als derde of vierde spits mee op te komen". De aanzet verliep overigens niet vlekkeloos, althans zeker in de eer ste helft niet- Want al scoorde Ha- rald Berg uit een voorzet van Roodnat met het hoofd een vlotte openingstreffer langs de aarzelende Frans Körver (9e minuut), die voorsprong kon slechts drie minuten worden behouden. Door een onjuiste opstelling van Thijs Wijngaarde (Mansveld: „Hij wilde 'm buitenspel zetten, maar dat beslis ik") kon Brokamp de bal in vrije positie aannemen uit een cross-pass van Bonfrère. En schoot via de binnen kant van de paal de gelijkmaker in. Niet aan bod Waarna GC Den Haag nauwelijks meer aan bod kwam. Het diende zich vooral op het middenveld on dergeschikt te maken. Waar Advo caat de race moest afleggen tegen kilometers vretende dreumes Gerard Hoenen (Advocaat: „op een gegeven ExcelisorHaarlem 30, Meutstege 1-0, 53 Bassant 2-0, 60 Meutstege 3-0. Scheidsrechter Wee rink. Toeschouwers 4900. Het klasseversch.il is er bij Excel sior—Haarlem duidelijk uitgeko men. De weinig geïnspireerde kop lopers uit de eerste divisie waren niet minder in de aanval, maar er kwamen, mede door de vele slordig heidjes, weinig kansen tegen de in de eredivisie geschoolde defensie van Excelsior. VolendamPSV 1-0, 7 Jan Müh- ren 1-0. Scheidsrechter Pijper. Toe schouwers 3000. PSV zal volgend seizoen in geen enkel Europees bekertoernooi uitko men. Volendam streed hartstochte lijk voor de winst en toonde bo vendien een beter tactisch inzicht. Ook nadat PSV door het inzetten van Schmidt Hansen en Hoekema meer stootkracht probeerde te ont wikkelen, liepen alle acties stuk op doelman Straaten en de onverzette lijke familie Jonk. FC GroningenWageningen 3-4 (na verlenging), 8 Oldenburger 1- 0. 40 Jensen 2-0, 54 Roelofs 2-1. 66 Ooms 2-2, 96 Meurs 2-3, 108 Ha- zelhekke 2-4, 119 Koeman (straf schop) 3-4. Scheidsrechter Corver. Toeschouwers 4000. FC Groningen leek in het begin geen enkele moeite te hebben met Wageningen. Het krachtsverschil was vrij groot. In de tweede helft kwam Wageningen onverwacht wils krachtig terug en verdween de com- SpartaFeyenoord 2-2 (na ver lenging) 12 Venneker 1-0, 22 Ilasil 1-1. 56 Klijnjan 2-1, 81 Bo-Veld (eigen doel) 2-2. Sparta wint na sttrafschoppen. Scheidsrechter Van Gemert. Toeschouwers 30.000- MVV—FC Den Haag 1-2, 10 Cou perus 0-1, 12 Brokamp 1-1, 47 Rog geveen 1-2. Scheidsrechter Van Ra vens. Toeschouwers 3500. Maar dat laatste gelukte Looye niet. omdat FC Den Haag na de gelijkmaker veel te onrustig speelde en vaak verkeerd plaatste. Waarbij kwam dat MVV bij zijn aanvallen de acties veelvuldig Brokamp be trok. Die zich niets aantrok van Je- zeks order zich door Wijngaarde te laten uitschakelen: Jezek: „Brokamp is niet alleen een goede voetbal ler. maar hij ls ook slim. Bovendien speelde Wijngaarde iets te voorzich tig. Dat had waarschijnlijk te ma ken met mijn aanwijzing aan hem zuinig te zijn met het veroorzaken van overtredingen". Waaraan de verdediger zich op een onbesuis de uithaal na hield, maar dié wekte dan ook de hevige toorn van de 4000 toeschouwers op. Jezeks zetten in de pauze zouden evenwel de overrompeling van MVV in de tweede helft inluiden. Hij posteerde nu Korevaar bij Limburgs blonde flits (Jezek: „Korevaar is wat rustiger en niet zo gemakkelijk to passeren"). Waardoor meteen ook de gif angel uit de MVV-aanval werd ontrukt. Terwijl bovendien de eigen kracht van de Haagse voorli nie werd versterkt door de vervan ging van Looye door Roggeveen. Wat de ploeg de teleurstelling van Looye ten spijt toch wel de gelijk ten goede kwam. Uitgerekend Slaak Roggeveen, vorige week door het missen van vele kansen nog het mikpunt van veler kritiek in de wedstrijd tegen Excelsior, zette in de derde minuut al uiterst gezwind door nadat een schot van Kila door het lichaam van Klingen plotseling van richting werd veranderd Frans Körver hinkte wederom op twee gedachten en met een hoge prik van korte afstand zette Rogge veen de FC Den Haag opnieuw op voorsprong: 12. De Haagse topelf hield de nervosi teit hierna wél onder controle. Het bouwde beheerst op, er kwam nu een duidelijke lijn in het spel en bij het slotoffensief van MVV moest het wel met alle hens naar de achterplecht maar liet zich uit eindelijk niet meer ten tweede male kielhalen. Al had het enige tijd voorin wel een ongelukkige beslissing van Lau van Ravens nodig. Want na.dat Brokamp in de tang was genomen door Mansveld en Korevaar, sprong de bal door naar Dijkstra die doel trof. Maar Van Ravens had niet op MVV-voordeel gerekend en inmid dels al voor een vrye schop geflo ten. Waarover de fanatieke Lim burgse tribuneklanten zich hevig opwonden, evenzeer over enige over tredingen van Roodnat ten opzichte van zijn vaste bewaker Den Rooij- en. Toen deze zich na een half uur naar voren bewoog en door Roodnat op de hielen werd getrapt, kwam die actie hem op een waarschuwing te staan. Van Ravens: „Wegens ruw spel, nadat hij daarvoor al door mij was vermaand". Maar het optreden van de arbiter en ook dat van FC Den Haag als geheel ook in MW-ogen geen genade meer vinden. MVV- trainer Knobel: „Als Je ziet wat er tegenwoordig op de voetbalvelden gebeurt, komt er binnen de kortste keren geen mens meer kijken. Den Rooijen kreeg ook nog van Roodnat een soort karateslag toegediend, Brokamp werd door twee man tege lijk de grond ingeboord. Zakelijk professioneel wordt dat genoemd, maar voor mij is het pure catch as catch can. Men schopt elkaar ge woon kapot. En ons bestuur de scheidsrechter maar op drankjes en etentjes trakteren. En wat de dank: hij lacht Je hart! uit". Met welke uitlating Knobel zin speelde op het in de tweede helft wegzenden uit de d\ig-out van re serve-doelman Matthljsen. Van Ra vens: „Hij maakte een paar bewe gingen in de geest van „Je kan er niks van". Dat wens ik niet te ac cepteren. Ik geef het echter niet door. Hij is zo al genoeg gestraft". Inderdaad: alleen de FC Den Haag kon de feestneus opzetten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5