Tekort aan nieren is 't grootste probleem Bolland-herdenkingkwalijke gebeurtenis Lezers schrijven Paardestaarten en vader Abraham Niertransplantatiecentrum Leiden: Ombouw I MAANDAG li F-EBE-ÏABI 1«W LEIDEN De grootste zorg van Eurotransplant, de vier jaar geleden door de Leidse hoogleraar J. J. van Rood opgerichte organisatie die zich bezig houdt met niertransplantaties, is het tekort aan nieren. Verwacht wordt, dat er dit jaar 200 nier transplantaties verricht moeten worden in Nederland. Om hen allemaal aan een „passend" orgaan te helpen, zouden er 300 niergevers moeten zijn. Bij Eurotransplant vreest men, dat dit aantal bij lange na niet wordt gehaald. Afgelopen jaar werden er in Nederland maar 87 nieren aangeboden. Eurotransplant deed weer eens van zich spreken, toen met kerstmis een nier uit Amerika werd overgevlogen om in het Academisch Ziekenhuis te heiden te worden ingebracht in het lichaam van een hier verblijvende patiënt. Een uniek geval, maar alleen 'B uniek vanwege de afstand die de 'C goed bewaarde nier moest afleggen alvorens een .nieuw leven" te gaan iden. Niet opzienbarend Niertransplantaties zijn niet op zienbarend meer. Eurotransplant hielp vorig jaar met 260 van der- xjgelijke transplantaties: 45 gevallen in Nederland, de overige ingrepen j4geschiedden in België (100), Duits land (50), Zwitserland (25), Oosten- t rijk (15), Skandinavië (7) en bij nog enkele patiënten in Engeland, Frank rijk en Amerika. Waarom is er een zo omvangrijke r4organisatie als Eurotransplant nodig Bonaventurci provinciaal kampioen basketbal LEIDEN Als school-basketbal- e kampioen van Leiden ging het Bo- naventura College zaterdag naar [[Maassluis. Bonaventura was inge deeld met 't Joh. d. Witt Lyceum, St. Laurens en het Hugo de Groot Col lege. In deze poule verloor Bonaven tura alleen van Hugo de Groot, maar 7 werd door een beter doelsaldo toch winnaar. Vervolgens won Bonaven tura van Westland Zuid SG met 46—14 en van het Groen van Prin- sterer College met 3828, waardoor het schoolkampioen van Zuid-Hol land werd. Het team Bonaventura bestond uit Aad van der Nieuwendijk, Peter Kop, Ben Ruysenaars, Eddy Plomp, Leen van Paridon, Rein Paulides, Hans van Rooden, Frank Kales (allen Bo na Stars), Hemiie Koeman (Blitz) en Paul Langeveld (BV Lisse) Op 25 maart komt Bonaventura uit in Zwolle, waar om het kam pioenschap van Nederland wordt ge speeld. De winnaar daarvan krijgt de gelegenheid om naar Athene te en daar te strijden om het Europees kampioenschap. voor het uitvoeren van niertrans plantaties? In Centrum, het perso neelsblad van het ziekenhuis en de medische faculteit van de Leidse universiteit, wordt er deze week die per op ingegaan. Eerst wat medische achtergronden ons lichaam heeft de neiging om vreemde binnendringende stoffen te weren. Nieuw ingeplante organen worden afgestoten. Dat maakt bij voorbeeld hartoverplaatsingen zo ris kant. Ook by niertransplantaties gaat het lichaam reageren. Er zijn twee manleren om dit afweersysteem de kop in te drukken: met geneesmidde len, óf door de patiënt een nieuwe nier te geven die zoveel mogelijk „past". De weefselklieren van patiënt en donor moeten dan overeenstem men. Transplantaties van huid en or ganen maken in dat geval veel meer Kans van slagen. Verklaring Meest geschikt Er zijn echter zoveel verschillende weefselkenmerken, dat er bij een vrijkomende nier ongeveer duizend wachtende nierpatiënten moeten zijn om één patiënt te vinden voor wie de nier het meest geschikt is. Daar om besloot prof. dr. Van Rood in '67 Beroeoinpswerk Ned. Herv. Kerk Bedankt vcor Krimpen aan de IJssel H. A. van Slooten te Nijkerk. Geref. Gemeenten Beroepen te Abcoude, K. D. van Kampen kandidaat te Abcoude die dit beroep heeft aangenomen; te Arnemuiden en Rozenburg H. de Boer kandidaat te Veenendaal. Benoemd tot directeur van „It Sintrum" te Leeuwarden (christe lijk centrum ter dienste van sociale en diaconale arbeid in Friesland), drs. P. Wamelink legerpredikant te Middelburg die deze benoeming heeft aangenomen. Aangenomen naar Gent (België) J. A. Koole kandidaat te Wezep die bedankte voor Woubrugge. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Geref. Gemeenten Baptistengemeenten Beroepen te Zutphen-Doetin- chem, H. van de Werf te Den Haag. tot de oprichting van Euro transplant, waarin tal van landen samenwerken. Van aDe patiënten in de deelne mende landen worden de gegevens (weefselkenmerken, naam arts, zie kenhuis etc.) in de computer gestopt. Komt er een nier beschikbaar, dan gaan ook de weefselkenmerken hier van de computer in. In zeven minuten tijds wordt uit gerekend wie van de patiënten in de by Eurotransplant aangesloten lan den, de nier het best kan gebruiken. Operatie Op dat moment begint de voorbe reiding op de operatie. De behande lende artsen moeten worden opgeroe pen, het transport (onlangs dus over de Oceaan) moet worden uitgestip peld en er moet een ziekenhuis wor den gevonden waar de transplantatie kan worden verricht. Dit laatste vormt vaak een groot probleem. In Nederland is er een te kort aan de behandelingsmogelijkhe den nó, de operatie. Ook Leiden lijdt daaronder. Soms kan hier niet wor den getransplanteerd om deze reden. Belangrijker nog dan deze knellen de moeilijkheid, weegt evenwel het al genoemde tekort aan niergevers (do neren). Voor een arts is het niet ge makkelijk om de nieren of andere organen van een overleden patiënt op te vragen aan de geëmotioneerde na bestaanden. Iedereen kan echter aan het oplos sen van de vraag naar nieren mee helpen, door een met de hand ge schreven verklaring op te stellen waarin men laat weten dat na over lijden de benodigde organen mogen worden gebruikt voor transplantaties op zieken. Informatie hierover geeft Euro trans plant, Academisch Ziekenhuis Leiden, tel. 01710—47222 toestel 4808. Laatste winnaars Leidse Turnkring LEIDEN Zaterdag werd in de zaal Du Rieustraat om de Jaarlijkse kampioenschappen voor meisjes, Jongens en dames van de Leidse Turnkring gestreden. Bij de meisjes was de deelname aardig te noemen, de Jongens en dames te gering en de heren schitterden door afwezig heid. De wedstrijd had een vlot verloop en was de laatste die in Leids ver band gehouden werd (door fusie LeidenDen Haag tot Turnkring Leldschenhage). Bij de meisjes werd Karin Berg man met groot verschil kampioen, bij de jongens, met gering verschil, Donald Delfos en bij de dames stak Anneke Tempelaars met kop en schouders boven de andere dames uit. Volledige uitslag: Jongens: 1. Donald Delfos, Avanti, 43.25 pnt; 2. Chris Winkel, Avanti, 43.20 pnt; 3. Marco Lepelaar, Excel sior, 37.45 pnt. Meisjes: 1. Karin Bergman, Brun- hilde, 34.05 pnt; 2. Petra Gijzenij, DOS Leiden, 30.45 pnt: 3. Sylvia Jonk, Brunhilde, 30.40 pnt; 4. Mo nique Stikvoort, Nieuw-Brunhilde 29.35 pnt. Stamkaarten W. F. Dubbeldeman overleden LEIDEN In de ouderdom van 93 jaar is overleden de heer W. F. Dub beldeman, die van 1919 tot 1927 voor de SDAP zitting had in de Leidse raad. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot vindt morgenmid dag om twee uur plaats op de be graafplaats van het Groene Kerkje te GAB nu allemaal terug LEIDEN Uit de ringvaart van de Haarlemmermeer hebben de rijks politie te water en de gemeentepoli tie van Haarlemmermeer zaterdag ettelijke duizenden stamkaarten van het gewestelijk arbeidsbureau in Leiden opgevist. De kaarten dreven tussen het Kaageiland en de Lisser- vaart, over een afstand van onge veer vyf kilometer, in de Ringvaart. Kennelijk zyn ze uit de twaalf zak ken, waarin ze oorspronkelijk zaten, in het water gestort. Donderdag is uit een sloot al een klein aantal kaarten opgevist. Aange nomen kan worden dat het meren deel van de kaarten, die vorige week bij het GAB in Leiden werden ont vreemd door de groep Ulysses, nu gevonden is. LEIDEN Fotograaf I Holvast trok zaterdagmorgen op de Garenmarkt het vol tallig college van B. en W. en I de Leidse raad in gezelschap van een man, die de heer Sloot, secretaris van de Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren in Leiden bleek te zijn. Voorzitter Zweefrts van de I S.H.W.J. verklaart, dat het om een werkbezoek ging. „We werken nu ongeveer ander- half jaar. Het leek ons nut tig om de raad en het college I eens de kans te geven zich op de hoogte te stellen van wat er door ons gedaan wordt. Ze konden eens met de mensen praten, die wij aan onderdak hebben gehol pen, eens nagaan of ons jaar- I verslag de feitelijke toestand in onze panden juist weer geeft". Op de foto opent secretaris I Sloot van de S.H.W.Jde deur van het pand van de stich ting aan de Garenmarkt. Naast hem. half zichtbaar mevrouw Geelkerken. Verder (met hoedVan Aken, Oos terman (3e van links), Zun- derman (4e van rechts), Kr et. mevrouw Kerlinn er icethou- der Harmsen van Financiën TV in de ban STOCKHOLM Naar schatting 10.000 leden van verschillende Zweed se Bapisten gemeenten zullen de ko mende drie maanden hun televisie toestel niet meer gebruiken. Men protesteert op deze manier tegen een overdaad aan sex. geweld en gevloek dat men op de beeldbuis meent aan te treffen. Gedurende deze drie maanden durende boycot zal natuur lijk ook geen kijkgeld worden be taald. De Oostenrijkse operettecompo nist Rudi Gfaller is op 90-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Bad Ischl overleden. Gfaller schreef on der meer de muziek voor de operette „Der dumme August", „Ein Walzer- nacht" en „Die Sache-Pepi". Zijn grootste succes boekte hij met de operette „Der feurige Elias". LEIDEN Vader Abraham had maar vier zonen. En het viel te be twijfelen of alle „heren" inderdaad van de mannelijke kunnen waren. De ijzersterke uitmonstering van de „herén" bleek bij de jury van „Kunst en Vermaak" echter toch zo'n diepe indruk te hebben ge maakt, dat men de met jeugdig elan rondspringende vader en zijn al niet minder kwieke kroost, de wisselbe ker voor de beste carnavalskledij boekende. Op een carnavalsfeest moet Je nooit te vroeg komen, hadden wij ons door specialisten op dit gebied laten vertellen. De meest geschikte tijd schijnt ongeveer tegen midder nacht te zijn. Toen wij aldus keurig op tijd „De Burcht" binnen kwa men, konden we nog net de prijs uitreiking meemaken. Er was zelfs, na enig zoeken, nog wel een stoeltje vrij. Aan het tafeltje zaten al twee vrouwelijk uitziende personen In rood-wit gestreept nachtgewaad, met op de paardestaarten een nachtmuts met hetzelfde patroontje. „Mevrouw, zijn deze stoelen nog vrij", vroegen wij, aan de rechtsge- zeten dame. „Ja hoor", antwoord de deze, en wreef eens over de goed geschoren konen. Inmiddels ging op het toneel de eerste prijs „mooi" voor groepen naar een groep kozakken, de tweede prijs voor de meest geestige groep ging naar de beruchte-^loodbaard en zijn trawanten, de eerste prijs in deze groep naar Vader Abraham. Dame De baardige „dame" naast ons zet te zijn paardestaart af en wiste het zweet van de kruin. „Toch was het nog een heel werk hoor, die kos tuums", verklaarde zijn echtgenote. Voor mijn man hebben we de bal len van de hond maar genomen om hem wat vrouwelijker te maken. „Ja, de ballen waar hij mee speelt hoor". Intussen schalde de bóeren- kapel stevig door. „Tweede prijs pa ren fraai", schalde Prins Carnaval door de microfoon, „gaat naar het huispersoneel, de eerste prijs naar de kip en de haan". Een man met van voren veel veren en een heleboel blote rug van achteren storm de, vergezeld van zijn echtgenote naar voren om zijn prijs in ont vangst te nemen. „Dames fraai, twee de de piraten, eerste de Spaanse danseres". Olé, verzuchtte de boeren- kapel. „Paren geestig, tweede de opblijvers". Het echtpaar aan ons tafeltje besteeg het steile trapje. „Eerste de bedelaars". Van achter uit de zaal kwam een zeer oud echtpaar in sombere kledij, hetzelf de echtpaar dat we bij 't binnenko men in „De Burcht" al met ee n geldbusje waren tegengekomen. De opbrengst bleek naar „Nut en Ver maak" te gaan. „Dames geestig", ging Prins Car naval onverdroten door, „Miss Charleston. Eerste Harlekijn. „He ren fraai, eerste de Mexikaan, 2de de tovenaar. Geestig: tweede de playboy een man in een met veel vrouwenfoto's opgetuigd lang gewaad eerste gevangene nummer 11 (elf)". Nadat deze hele stroom bonte figuren hun prijzen in ontvangst had genomen, en de wisselbeker aan Vader Abraham was overhandigd, kon worden overgegaan tot het échte carnavalswerk. Aanvankelijk verliep dat nog wat schuchter je bent per slot van rekening ook met carnaval Noorderling maar wel dra waagden de eerste dapperen zich al hossende op de dansvloer, met af en toe 'n olijke knipoog naar de pu blieke tribune. En hoe gaat het met carnaval Als de stemming er eenmaal inzit, is het feestgewoel bijna niet meer te stui ten. Tussen de bedrijven door werd ook nog een verloting gehouden. De aanhouder ging op zijn minst met een fles afwasmiddel huiswaarts. Het kan niet anders of de bejaar- professor Hendrix was geschrok ken, al een paar dagen voordat hij vrijdag de spil zou zijn van de Bol land-herdenking. Waren het de uiterst kritische ge luiden in „Acta et Agenda"? Of was het de ongunstige toon van 'n pers- publikatie (deze krant van 10 febr.) en misschien de angst voor onaan genaamheden tijdens zijn oratie, die Hendrix eenmaal van de schrik bekomen deden besluiten om zijn reeds eerder geschreven tekst niet integraal uit te spreken? Niemand zal het ooit precies we ll, evenmin de tijdens de herden king aanwezige journalist, die in dit blad opmerkte dat hij (Hendrix) ..de rede al snel terzijde schoof om uit zijn hoofd enkele eigen herin neringen op te halen.." Strikt genomen zouden de gere- :n vragen niet zo interessant zijn, ware het niet dat de gesproken en de geschreven rede op bepaalde Punten essentieel met elkaar ver- «childen. In 25ljn gesproken rede nam Hen drix de moeite om zich vrij uitdruk kelijk te distanciëren van Bolland's fascistische opvattingen; de geschre ven tekst daarentegen vertoont te genstrijdigheden, zoals daar wordt gesproken over de „zogenaamde" anti-semiet (Bolland). Wat de toehoorders die vrijdag middag ook hebben gemist was de oorspronkelijke zinsnede waar Bol land door Hendrix werd afgeschil derd als „een volkomen eerlijk man" wiens ideeën later door de fascisten aouden worden misbruikt. Ofschoon er dus een verschil is te bespeuren tuisen de schrijver en de spreker, toch slaagde Hendrix er ook in zijn laatste kwaliteit niet in om een werkelijk geloofwaardige voor stelling van zaken te geven. Een voorbeeld. Hendrix veroor deelde weliswaar het anti-semitisme van Bolland, maar kon niet nalaten om onmiddellijk daarna te verkla ren dat men dit anti-semitisme moest zien in een oud-t.estamentdsch verband dat veel later door een „on nadenkende menigte" zou worden misbruikt, daarbij kennelijk doelend op de latere georganiseerde fascisti sche beweging van de dertiger jaren. Was Bolland dan wel „naden kend" toen hij in zijn laatste be rucht geworden-rede, „Teekenen des Tijds" het „Jodendom" betitelde als' een „vreemd, ontbindend en ont wrichtend volkselement" en de indi viduele Jood betitelde als „een gebo ren splijtzwam, spelbreker en vrede verstoorder, omwentelaar en anar chist?" Deze uitspraak dateert van 1921, maar uitlatingen, van dezelfde strekking over andere bevolkings groepen vindt men bij Bolland ook reeds in 1909 terug in zijn „Boek der Spreuken". Dat wist Hendrix natuurlijk ook wel. des te merk waardiger wordt het wanneer hij Bollands uitspraken in verband brengt met zijn „levensavond" en zijn „sombere oude dag". Giftig De waarheid Is echter dat Bolland reeds 13 Jaar voor zijn dood (hij was toen 55 jaar) en waarschijnlijk al eerder zijn giftige opvattingen ver spreidde en was toen een man in de kracht van zijn leven en geen rancuneuze ziekelijke oude baas. En is het waar „dat verkeerd be grepen aristocratische gezindheid hem blind heeft gemaakt voor het sociale vraagstuk" (Hendrix) Door wie werd die gezindheid van Bolland dan wel verkeerd begrepen en hoe was die aristocratische ge zindheid dan in werkelijkheid? De heer Hendrix vond' het niet noodzakelijk om nader in te gaan op die gezindheid. Overigens laat Bolland er zelf weinig twijfels over bestaan: „Arbeiders zijn zorgeloze parasieten, zij verdoen hun geld aan grove en onedele weelde om in geval van ziekte en werkeloosheid luidkeels het noodige weer op te eischen van den staat, die daarvoor hen, die nog iets hebben, de minder zorgelooze en spaarzame burgerij, maar berooven moet en plunderen tot bedragen, die alle welgesteldheid tenslotte moeten verwoesten". Doch genoeg gesproken over Bol lands vulgariteiten. Nu moet wor den afgerekend met de Hendri- xiaanse opvatting dat er geen ver band zou bestaan tussen de latere fascistische beweging in Nederland en de Bolland-agitatie. Organisatorisch gezien heeft Hen drix gelijk: er gaapt een kloof van minstens 9 Jaar tussen de sterfdag van Bolland en de in 1931 opgerich te NSB. Maar het waren wel de „leerlin gen" van Bolland zoals Sinclair de Rochemont en Prof. J. Hessing, bij zonder hoogleraar in Leiden van wege het Bollandgenootschap, die óf —zoals de eerste een min of meer belangrijke rol speelde in de jaren '20 (de periode waarin het fascisme zich als „universele ideologie" ging ontwikkelen) óf zoals de laatste— tot de NSB toetrad. Een andere „leerling" van Bolland de latere NSB-er ir. Wigersma, heeft vooral de anti-semltische lijn van Bolland doorgetrokken, zij het dat dit (volgens de auteur A. A.. de Jon ge) in een „gematigde verpakking" gebeurde; blijkbaar gingen Bol lands ideeën („voor Nederland on gehoord giftig anti-se mi tisme"-De Jonge) zelfs voor Wigersma te ver. Dezelfde schrijver veronderstelt verder, dat de leden van het Bol land Genootschap voor Zuivere Re de. te deftig waren om zich in te laten met de kleinburgerlijk-fascis tische groepen van voor '30 en als dit. werkelijk de enige reden is ge weest kan men nagaan hoe rechts- reactionair het karakter van dit ge nootschap was (en passant rees bij mij de vraag of de heer Hendrix in die tijd ook tot de leden behoorde?). Wellicht valt er over de relatie tusseif de „Leidse school" van Bol land en het latere georganiseerde fascisme nog meer te zeggen; moge lijk ligt hier een taak voor de histo ricus. Er blijft echter nog een onbe antwoorde vraag over. n.l. de vraag, in hoeverre men het zuiver weten schappelijk aspect van Bolhands werk zou kunnen verwarren met de hevige kritiek op zijn maatschappe lijke opvattingen; inderdaad uil ik —in dit opzicht een ondeskundige de mogelijkheid niet uitsluiten dat Bollands filosofisch nalatenschap elementen bevat die voor de heden daagse wijsb ~"2rte en theologie van belang zijn. Anderzijs kan men de filosofie in het algemeen en de hegeliaanse fi losofie in het bijzonder (met haar staatsideeën enz.) niet los zien van een visie op de wereld. Het graf schrift van Marx die zelf ook door Hegel was beïnvloed getuigt in dit opzicht voldoende; het gaat er niet om de wereld (filosofisch) te in terpreteren, doch haar te verande ren. Wanneer men dus concludeert dat het grensgebied tussen de verschil lende stromingen in de wijsbegeerte enerzijds, en een wereldvisie ander zijds, gering is, dan kan men nau welijks beweren of doen als of dat dé wijsbegeerte (evenmin als vele andere wetenschappen) waardevrij Is. Nochthans is het merkwaardig dat Hendrix Bollands wijsbegeerte waardevrij probeert te behandelen nadat hij zich eerst onvolledig en op een halfzachte wyze gedistantieert van Bollands maatschappij-opvat tingen (de wijze waarop Hendrix het anti-semitisme van Bolland poogde te verklaren spreekt in dit opzicht boekdelen) Wanneer men niettemin toch be hoefte voelt om aan Bollands vak- wijsheden te refereren, dan kan dit middels vakbladen en artikelen maar niet via een herdenking, waar de persoon van Bolland overmijde- lljk centraal staat. Tenslotte wil ik zeker ingaan op het argument van Hendrix dat naar zijn inzicht een Bolland-herdenking uitstekend tast in het Le.ds acade misch devies: ..Bolwerk der Vrij heid". Dergelijke praatjes zijn niet alleen irritant maar ook hoogstge- vaarlijk. Irritant, als men oedenkt dat een Jaar of 20 geleden prof. Cleveringa ln hetzelfde gebouw, naar ik meen In dezelfde zaal een onverzettelijk neen liet horen tegen een misdadig systeem waaraan Bolland twee de cennia eerder een ideologische bij drage had geleverd. Hoogstgevaarlijk. omdat men het vrijheidsadvies voor verschillende en tenslotte alle mogelijke doelein den prostitueert (enerzijds herdenkt men jaarlijks het anti-fascisti sche optreden en de persoon van Cleveringa, maar met hetzelfde vrij heidsdevies in de hand schenkt men ook aandacht aan de fascist Bolland). Om alle misverstanden te voorko men wil ik nadrukkelijk stellen dat ik mij niet wil opwerpen als warme pleitbezorger voor de zuiverheid van de Leidse universiteit. Indertijd handhaafde men Bol land ondanks het feit dat hij de meest schandelijke praatjes en op vattingen verkondigde die hij waar schijnlijk ook tijdens zijn colleges niet onder stoelen en banken zal hebben geschoven („....Volgens men sen die hem gekend hebben, moet Bolland een demonische figuur zijn geweest, die zijn toehoorders sterk in zijn ban wist te brengen..."-De Jonge). Die „demonische invloed" schijnt dan wel sterk te zijn geweest; vele Jaren later, in 1972, treedt men een stampvol auditorium binnen waar de universitaire bourgeoisie, gehuld in bontjassen en dure maatkos tuums, nu en dan beschaafd lachend om de grappigheden van de heer Hendrix, hem geïnteresseerd en welwillend toehoort. Nee, het is niet om deze overwe gend reaktionaire universiteit dat ik mij druk maak. Het is het signa leren van een kwalijke gebeurtenis, waarvan men mag hopen dat zij in de toekomst niet zal worden gepro longeerd. Bronnen: Tekst van de oratie, P. Hendrix, Universitaire Pers. „De Teekenen des Tijds" G. J. P. J. Bolland, Lelden 1921. „Het Nationaal-Sociallsme in Ne derland," A. A. de Jonge, Kruseman Den Haag, 1968. Kees Walle 5e Binnenvestgracht 1 Leiden. Er staat mij ergens een verhaal bij. waarin gesproken werd van „de bende van Electrobouw". Ik kan me dit nu heel goed voorstellen na een bezoek van de heren van Elec trobouw aan mijn reparatiewerk plaats aan de Lange Scheistraat tij dens de koffiepauze. Het slot werd doorgejaagd (door ooggetuigen ge zien) en daarna was ondergeteken de een boormachine kwijt. Is daar nu niets aan te doen? Van dezelfde getuigen hoorde ik, dat om de hoek op de Oude Singel op dezelfde ochtend, waarschijnlijk door dezelfde vandalen een raam werd ingeslagen om zich zo toegang te verschaffen tot het om te bouwen huis. Is dit nu de langverwachte om bouw? Voor mij hoeft het niet meer. Waar blijft de enquete die B. en W. over deze ombouw zouden houden? W. Focke Kromme Jaagpad 16 Hazerswoude.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3