EIDSCH DAGBLAD Werf directies snel aan tafel met de stakers BRITSE INDUSTRIEËN SLUITEN DE POORTEN Werkloze moet nkomensgarantie [rijgen van staat vandaag Bedrijfs-cao's na mislukte bemiddeling isses geschenk oor mgr. Gijsen Nu en dan zon leidsch dagblad h.v. v. d. velde Citroën Openbaar vervoer kan t niet aan Gommerse gaat voor 2e maal in Benthuizen Bhoetto gaat met Gandhi en Rachman praten pgericht I maart 1860 MAANDAG 14 FEBRUARI 1972 No. 33632 Directeur: G. Koopman oofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (bij vooruitbetaling'giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Lelden - TeL: 25041. Redactie: 21507 Nanezorglng tot 20 uur. teL 30500 (zat. 1» uur) A. Buys Bouwbond-NVV) usterdam De overheid moet de rklozen „als gevolg van de rege- igspolitiek" een inkomensgarantie Woningwet- lerraswoningen DÜDEKERK AAN DEN RIJN Voor de eerste maal in ons land len er z.g. „terraswoningen" wor- gebouwd in de sociale (woning- sfeer. Het is de woningbouw- eniging „Goed Wonen" in Koude- ,n de Rijn gelukt vergun- krijgen om veertig van der- Jke woningen te bouwen in het jreidingsplan Dorp Oost-III. le eerste paal voor deze huizen woensdagmiddag om drie uur de Ridderhoflaan worden gesla- door H. van Leeuwen, één van oprichters van de woningbouwver- glng. gSSE Het comité dat zich in- (tljd inzette om bisschop Simonis B werd geboren in Lisse) een ca- aan te bieden, heeft zich nu beijverd voor bisschop Gijsen. kreeg zaterdag in Rome het telegram: Proficiat Prins der Kerk en Bis- op van Roermond. Namens de i schenkers hebben wij de eer en grote genoegen u als voorlopig ïhenk een bedrag van f 10.000 aan lieden". Bilt verwacht van vanavond ju en dan zon en op de meeste Usen droog weer Vannacht en rgenochtend hier en daar mist ikke tot matige wind tussen t en zuid. Minimumtemperaturen het vriespunt, maxima morgen 7 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 1 februari op: 7.59 uur; onder: 17.50 uur. to op: 7.40 uur; onder: 17.25 uur. «water te Katwijk te 2.57 en te 1 uur; laag water te 11.01 en te 2 uur. geven, die inhoudt dat de werkloze bouwvakarbeider het inkomen blijft ontvangen zoals dat gold tijdens de periode waarin hij wel werk had. Dat is de hantering van het pro fijtbeginsel, toegepast op de werk loosheidssituatie. Voorzitter A. Buys van de bouw- bond-NVV heeft dit vanmorgen ge zegd op de vergadering van de bondsraad van zijn organisatie. Wanneer regering en parlement de werkloosheidsbestri j ding onvoldoen de aanpakken zullen de samenwer kende bouwbonden moeten overgaan tot krachtiger protestacties dan tot nu toe, aldus de heer Buys. De voorzitter van de NVV-bouwbond zei te hopen dat de volksvertegen woordiging in het komende debat over de werkloosheid de regering zo nodig zal dwingen tot maatregelen. „Maar er zijn tekenen, die erop wijzen dat de regering, gesteund door haar rechtse aanhang, tot wei nig of nietszeggende maatregelen komt." De heer Buys pleitte ook voor een selectief investeringsbeleid, waarbij de overheid vergaande bevoegdhe den moet krijgen. „Het kan niet langer aan het vrije ondernemers- dom worden overgelaten welke in vesteringen zullen plaatsvinden en waar dat dan zal gebeuren." Een dergelijk investeringsbeleid is van groot belang voor de bouw omdat zo'n 55% tot 60% van de investe ringen door de bouwnijverheid moe ten worden vervaardigd. LONDEN Prinses Alia al Hoessein (links), de oudste docn^vr, van Koning Hoessein van Jordanië, vierde gisteren op haar Jcos school in Londen haar 16de verjaardag. Naast de verjaardagstaart met 16 kaarsjes van het schoolbestuur kreeg de -prinses nog eeh eersteklaskaartje voor het leven van de Jordaanse luchtvaartmaat schappij. Prinses Alia wordt op het ogenblik streng bewaakt uit vrees voor aanslagen op haar leven door Palestijnse verzetsorganisaties. ROTTERDAM Een scheuring in het front van de metaalwerkgevers is lang niet uitgesloten nu de bemidde lingspoging in het metaalconflict is gestrand. Er zijn aan wijzingen dat de directies van een aantal werven binnen enkele dagen zullen gaan onderhandelen met de stakers. Dat geldt met name voor de Rijn/Schelde-Verolme-com- binatie en het havenbedrijf Vlaardingen-Oost. LONDEN (Reuter) De industrie in heel Groot-Brittannië is er van daag toe overgegaan de bedrijven ge heel of gedeeltelijk tijdelijk te slui ten. Dit als gevolg van de mijnsta king die nu al vijf weken duurt. Op grond van de vorige week door de regering afgekondigde nood maatregelen ter besparing van elek triciteit moeten de grote bedrijven, met ingang van maandag hun stroomverbruik halveren. Verder hebben 20.000 kleinere bedrijven op dracht gekregen zondags en op drie dagen in de week geen elektriciteit te gebruiken. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs D Ik word abonnee per 29 febr. 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden. Het gevolg zal zijn dat het te-ntf, dat toch al met een grote werkloosheid te kampen heeft, aan het einde van deze week miljoenen mensen zal tel len die niet kruinen werken. De minister voor Handel en Indu strie, John Davies, heeft al gewaar schuwd dat de hele industrie stil zal komen te liggen als de komende we ken geen oplossing voor het geschil tussen de 280.000 mijnwerkers en de nationale kolenraad wordt gevonden. De Britse spoorwegen hebben mor gen aangekondigd dat de frequentie op sommige forensentrajecten voor de helft zal moeten worden inge krompen. De door de regeling benoemde oommissie van onderzoek, die wordt geleid door Lord Wilberforce, heeft gisteren een eerste, orienterende bij eenkomst gehouden. De commissie zal verscheidene dagen nodig hebben om een aanbeveling op te stellen, die een einde aan de mijnstaking moet maken. Deze moet dan door de mijn- werkersbond worden goedgekeurd. Het zal daarom op z'n vroegst einde volgende week worden, dat de sta king kan worden beëindigd1. De mijnwerkers willen een loons verhoging van ongeveer 7 pond ster ling. De nationale kolenraad wil echter niet meer dan 4 pond geven. Crisis Voor de Conservatieve eerste-mi- nister Edward Heath betekent de situatie de ernstigste crisis sinds hij in de zomer van 1970 aan het bewind kwam. Zelfs regeringsgezinde kran ten zijn van mening, dat hij de stem ming onder de mijnwerkers en ook onder de bevolking in dit geval ver keerd heeft beoordeeld. Terwijl de mijnwerkers steeds onbuigzamer worden, bestaat er bij het publiek nog altijd sympathie voor de stakers, wier eisen men gerechtvaar digd acht. Voorts vinden degenen die kritisch staan tegenover het beleid van de premier, dat hij eerder had moeten ingrijpen en te laat een hof van onderzoek heeft ingesteld. Het Rotterdamse districtshoofd A. Schravemade van de industrie- bond-NVV verklaarde vanmorgen „De houding van de werkgevers bij de bemiddelingspoging heeft veel ongenoegen veroorzaakt bij de sta kers. Zij willen doorgaan tot de werkgevers toegeven". Volgens de heer Schravemade is het mogelijk dat bij tal van bedrijven alvast een akkoord kan worden be reikt op basis van het nieuwe eisen pakket van de NVV-bond (minimum in de vakantietoeslag naar 1200 gul den). Op een vergadering van de raad van bestuur van het Rijn/Schelde- Verolme-concern, Morgenochtend in Utrecht, zal de centrale onderne mingsraad eisen dat er „orde op zaken" wordt gesteld binnen het eigen concern. Dat komt neer op inwilliging van de eisen van de NVV-bond, zo mo- dig in een eigen c.a.o. De indruk bestaat dat de concernleiding wel eigen c.a.o. wil, zoals bij Philips en Hoogovens, maar beducht is voor moeilijkheden met de FME, de or ganisatie met metaalwerkgevers. Secretaris B. Blommers van de cen trale ondernemingsraad: „De stem ming onder de stakers wordt steeds grimmiger nu er nog een teleurstel ling bovenop is gekomen". Hij ver wijt de onderhandelaars te weinig begrip voor de stakende arbeiders. „Deze mensen staan te ver van het publiek". De wilde stakingen gaan onvermin derd door. De situatie is zeer ge spannen. Aan de bedrijfspoorten stonden vanmorgen were veel werk nemers, die de terreinen niet op mochten. Ploegen stakingsposters hielden de zaken nauwlettend in de gaten. Bij Wilton Fejjenoord hing aan de poort een groot bord met de veel- V. ZUYLEN VAN NIJEVELTSTR. 372, WASSENAAR, TEL 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 33741 NIEUWKOOP „Heit openbaar vervoer alleen zal nooit in staat zijn het reizigersvervoer op te vangen. Dat betekent, dat er steeds meer goede wegen voor het autoverkeer BENTHUIZEN Voor de tweede maal is er een eind gekomen arn de carrière als wethouder van SGP-er Gommerse. Nadat hij enige tijd wet houder was geweesi als lid van het dage! weggestemd, werd de heer Gommerse gekozen- als lid "an het colli Nu heeft hij om gezondheidsredenen dankt als raadslid. Tot zijn opvi ^r is benoemd verklaard de heer A. Voorwinden moeten komen", vertelde ir. C. J. H. Oudshoorn zaterdag aan de tegen standers van rijksweg 3. Bepaalde groepen vreesden op de hearing, die in Nieuwkoop werd gehouden, voor geluidshinder, vervuiling en grote kosten als de nieuwe autoweg van Amsterdam naar Rotterdam zal wor den aangelegd. Uit de tekeningen van het nleuw- geplande tracé blijkt, dat Nieuwkoop wel een aansluiting zal krijgen op deze nieuwe weg, zodat de bezwaren van het gemeentebestuur kwamen te vervallen. Ook duidelijk werd, dat het waterstaat niet kan schelen welk tracé voor de weg (waarvan de kos ten ruwweg op driehonderd miljoen worden geschat) wordt gekozen. Voorlopig zullen er toch nog geen auto's over rijden, dat gaat pas na 1980 gebeuren. „Dan zal uit de prak tijk wel worden gemerkt, dat het noodzakelijk is een kortere en snel lere verbinding te hebben tussen de Maas- en Amstelstad", was het com mentaar van de waterstaat-woord voerders. zeggende woorden: „Enorm, tweede week. Wegens succes geprolongeerd". In het Amsterdamse havengebied zijn de metaalarbeiders bij de ADM en Verschure vanmorgen op het werk verschenen, maar niet aan de slag gegaan. Bij de NDSM zijn de werk zaamheden normaal hervat, maar volgens een bedrijfscontactman is te verwachten dat men na de schaft in dicussie zal gaan over de huidige si tuatie. Bij dit laatste bedrijf zijn vanochtend pamfletten verspreid, met een verslag van de gebeurtenissen uit het afgelopen weekeinde. (Zie ook pg. 3.). De bemiddelingspoging in het metaalconflict is mislukt en daar moet men niet te licht over denken. De tegenstellin gen, ook in het persoonlijke vlak tussen vakbondsleiders, waren niet gering, maar dat geldt ook voor het gewicht van de drie bemiddelaars. Het is erg gemakkelijk de schuld nu uitsluitend te geven aan de vertegenwoordigers van de In dustriebon d-NW. Maar deze vakbondsleiders hebben steeds vastgehouden aan een uit spraak dat er vooral iets moest gebeuren voor de laagst betaal den. Vandaar hun eis voor ver hoging van het minimumva kantiegeld, Dat hoefde niet meer te kosten, maar de werk gevers weigerden ermee ak koord te gaan. Hebben zij dan de onderhande lingen laten mislukken? Zo eenvoudig ligt het ook weer niet. De onderhandelaars van de metaalwerkgevers waren toch al verder gegaan dan zij tot nu toe in het publiek had den gezegd te zullen gaan. Ver hoging van het minimum van de vakantiegelden zou wel eens op een geweldig verzet van zwakkere bedrijven kunnen stuiten en voorlopig hebben de werkgevers geen behoefte aan een splitsing in hun front. De drie onderhandelaars hebben deze struikelblokken niet uit de weg kunnen ruimen. Misschien zouden zij nu in stilte het best kunnen doorgaan met hun po gen. In deze slag heeft het prestige van de confessionele vakbonds leiders toch wel een deuk gekre gen. Zij hebben er bij eerdere onderhandelingen kennelijk niet kunnen uithalen wat er in zat. Want nu zijn de werkge vers bereid om verder te gaan dan bij de al eerder met de con fessionele bonden afgesloten cao voor 1972. Maar door al die prestigeslagen zijn de belangen van de Neder landse economie, en daardoor ook die van de werknemers in de metaalindustrie, lelijk op de achtergrond Geraakt. Mgr. J. M. Gijsen is gis teren in Rome door Paus Paulus tot bisschop van Roermond ge wijd, waarmee het Nederlandse De Britse regering zal binnenkort met een voorstel voor Noord-Ier- land komen. Details daarover lek ten al uit. BUITENLANDPAGINA KARATSJI (AFP, Reuter, AP) President Zoelfikar Ali Bhoetto heeft vandaag verklaard dat hij „bin nenkort" een ontmoeting zal hebben met de Indiase premier Indira Gan dhi en Sjeik Moedjiboer Rachman, de premier van Bangladesj. Hij voegde er aan toe dat de voorbereidingen hiertoe al zijn getroffen. Bhoetto herhaalde dat de nood toestand in zijn land zal worden op geheven. Om praktische redenen kon hij echter niet zeggen wanneer dit zou gebeuren. Inrichting zwakzinnigen in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Er komt een inriöhting voor zwakzinnigen in de Zwetpolder in Zoeterwoude. Het te huis krijgt een capaciteit van 265 bedden. De inrichting wordt gebouwd door de stichting Gemiya, die reeds enkele tehuizen voor geestelijk ge handicapten beheert. Het ligt in de bedoeling ook het in Moordrecht ge vestigde kinderinternaat in te bou wen waardoor er in Zoeterwoude to taal een capaciteit van 315 bedden komt. 18 PAGINA'S episcopaat duidelijk op de vingers werd getikt. "Ik begrijp het ru moer om mijn benoeming wel, maar ik ben niet van plan mij er door te laten beïnvloeden en ik zal de eerste zijn, die tracht vrede te stichten", zei de nieuwe bis schop PAGINA 15 En natuurlijk weer massa's maan dagse sport. Van amateurs en be taalde krachten. Van hier en van da« PAGINA'S 5—12 (Due/ ^Jlteums 14 Februari 1872: Vandaag honderd jaar gele den, stond in de krant: Z.M. heeft aar. mevr. M. C. Trompert, wed. van Dr. C Pruijs van der Hoeven, in le ven hoogleeraar in de genees kunde faculteit aan de uni versiteit alhier, een pensioen ten bedrage van f 1000,— 's jaars verleend. Londen 12 Febr. In de he den door het Lagerhuis ge houden zitting heeft de heer Gladstone het gerucht be treffende den moord op den onderkoning van Indië, Lord Mayo, bevestigd. De moorde naar is een Muzelmansche galeiboef. (Advertentie) Te koop voor 150 gulden, door bijzon dere omstandigheden, een zoo goed mogelijk als nieuw, so iled en welluidend Mahonie hout Bureauorgel. Adres met franco brieven, onder letter W, bij A. A. Rensink, boek handelaar alhier. Vandaag 50 laar geleden Uit Triest wordt aan dt „Popoio Romano" gemeld, dat een talrijke groep "roate in den af^eloopen nacht een aanslag gepleegd heeft op Fiume met het doel zich van het openbare bestuur meester tf maken. De Kr oaten wer den werden echter door de bevolking zelf afgeslagen. In Maagdenburg is men er in geslaagd de hand te leggen op een uit elf man bestaand.^ bende spoorweg dieven, die maanden lang treinen op het baanvlak Maagdenburg Brunswijk had beroofd. Een aanzienlijke hoeveelheid ge stolen goederen is in beslag genomen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1