Bemiddelingspoging in het metaalconflict is mislukt ügr. Gijsen tot bisschop gewijd (ffl cjy) vandaag ...en gisteren programma] immmsmr Industriebond NVV zegt „nee" tegen compromis tard op rkeerd )oor Scheveningse dancing uitgebrand Dagelijks bestuur NVJ is afgetreden Marechaussee bewaakt gas installaties AUS PAULUS: ONDANKS VERSCHILLEN EENHEID BEWAREN utomobiliste surt agent eer dan 150 (eter mee TV morgén] DAG 14 FEBRUARI 1972 EN HAAG De bemiddelingspogingen om een eind aljen aan het conflict in de metaalindustrie zijn mis- Gisteravond deelde de bemiddelaars, Albeda, Coppes dijkstra mee dat het compromis voor de Industriebond onaanvaardbaar was gebleken. Voor de confessionele nisaties waren er geen bezwaren en ook de werkgevers zij het voorwaardelijk ingestemd met het stel. :volg van pagina 1 voorstel van de bemiddelaars in: per 1 april a.s. 'n voorschot wee procent op de overeenge- indexering per 1 juli a.s„ ver van de vakantiebijslag van 6.8 procent, volledige prijscompen- tot een maximum van zeven t, en de helft voor de prijsstij- boven de zeven procent. Alle bonden werkgevers deelden mee het el van de commissie te aan- >n, mits alle vakbonden dus Industriebond NVV het el van de commissie onvoor- >lijk zouden aanvaarden, it onverhoopt een van de vak gingen hieraan niet voldoen, loeten wij vasthouden aan de STERDAM (ANP) Èen heeft gisteravond het treinver- in Amsterdam lelijk/in de wie- (reden. Het dier was, bestemd de slacht, aangevoerd met een sch schip, dat aan de Cruquius- ,g. Het was uit dit schip ont- ,in het water gesprongen en e kant gezwommen, de spoordijk liep het avontuur- jaard in de richting Muider- Het passeerde in volle vaart entraal station: over de rails twee perrons. Vervolgens ging chting Halfweg. voor het station Sloterdijk iet paard genoeg van zijn wan- langs de spoorbaan en besloot stad in te gaan. liddels was de politie gewaar- rd. Leden van de ruiterij wisten lier tenslotte te vangen in de Van Beuningenbuurt bij de hallen. Het paard werd naar chip teruggebracht en zal van- in het abattoir woi'den geslacht, uitstapje had enkele uren ge- De verkeersleiding van de had de machinisten opdracht voorzichtig te rijden. De in kregen vertraging tot twin- inuten. oorspronkelijke met de vijf confessio nele vakbonden afgesloten cao", zo verzekerden de werkgevers. Over het openbreken van de afge sloten cao, zoals de bemiddelaars hebben voorgesteld, merkte de voor zitter van de werkgeversdelegatie A. Prins op: „Wij realiseren ons, dat we hiermee een deuk maken in het loon- overleg, zoals wij dat sinds de oor log gewend zijn geweest. Wij hopen de deuk de komende maanden en misschien wel jaren te herstellen en hopen dat een cao voor de vaste overeengekomen periode weer een normale zaak wordt". De confessionele vakbonden en de Industriebond NVV gaven gister avond tijdens twee afzonderlijke persconferenties hun visie op het be middelingsvoorstel. „Dat de confes sionele bonden er tenslotte mee ak koord zijn gegaan is gebeurd, zo zei de heer P. Brussel, voorzitter van de confessionele werknemersdelegatie, om een gezamenlijk overleg van alle partijen weer mogelijk te maken. Het is de tweede keer in één week dat wij daartoe een constructieve poging hebben gedaan". Vloer Dat de Industriebond NVV er een voorwaardelijk „nee" tegen zei kwam, aldus de heer A. Groenevelt, voorzit ter van deze bond, omdat er in dat voorstel niets stond over een vloer in de vakantietoeslag van f 1200 en een handhaven van de maximale bij sturing van 3,5 procent op 1 juli a.s. „Met andere woorden", aldus de heer Groenevelt, „wij willen een ver schuiving op onderdelen zonder het totaal aan te tasten'* Zo'n verschui ving was z.i. van voordeel geweest vooral voor de laagstbetaalden, zoals de werknemers met een loon van on geveer tienduizend gulden per jaar. In de zaterdagavond in Utrecht tot stand gekomen overlegsituatie tussen de confessionele vakbonden en de Industriebond, heeft de Industrie bond de confessionele gevraagd of ze bereid waren samen die verschuiving bij de bemiddelaars aanhangig te maken. De confessionelen hebben zich bereid verklaard op voorwaarde dat de bemiddelaars het zouden wil len. Toen de confessionele vakbondsver tegenwoordigers in hun onderhoud met de bemiddelaars bleek dat die verschuiving „onhaalbaar" werd ge acht, hebben die vertegenwoordigers ja gezegd tegen het voorstel der be middelaars. De drie bemiddelaars die gisteren verslag uitbrachten van hun pogingen om het conflict in de metaal uit de wereld te helpen. DEN HAAG (ANP) De dancing Tiffany's aan de Gevers Deynootweg te Scheveningen is zaterdagochtend vroeg uitgebrand. De oorzaak is nog niet achterhaald. De beheerder J Barends had het bedrijf verzekerd voor f 350.000. De brand is ontstaan in het sou terrain achter de bar. Via een gat voor leidingen in de vloer breidde het vuur zich uit tot de eerste etage waar de dancing Paladium is. Daai werd de vloerbedekking voor een deel In Palladium had minister Geert- sema van Binnenlandse Zaken enkele uren daarvoor van de Haagse carna valsvereniging „d'Ooiepieren" de orde van vrede en vreugd ontvangen. Hij kreeg deze carnavaleske onderschei ding „voor het vele werk dat hij op congresgebied voor ons land ver richt". Bscherrrtheer Bromsnor (Lou Geels) werd benoemd tot opper Ooie Pier. AMSTERDAM (ANP) Het da gelijks bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten is afge treden. De verenigingsraad van de NVJ heeft zaterdag met 29 tegen 14 stemmen een motie aangenomen die door het dagelijks bestuur beschouwd werd als een afkeuring van het tot nog toe gevoerde beleid inzake de cao voor dagbladjournalisten. In de motie werd gevraagd alleen verder te onderhandelen over een redactiestatuut als daarin een rege ling was opgenomen van de positie van de hoofdredacties. Het dagelijks bestuur van de NVJ zou dus de on derhandelingen over de nieuwe cao moeten voortzetten zonder de positie van de hoofdredacties in een afzon derlijk statuut vast te leggen. Het bestuur van de NVJ en de Ne derlandse Dagbladpers hadden reeds overeenstemming bereikt over een afzonderlijk modelstatuut voor de hoofdredacties. Het bestuur van de NVJ wilde slechts na goedkeuring van dit model door de verenigings raad de onderhandelingen over een redactiestatuut in de cao voortzetten. Na een aanvankelijke weigering was de onderhandelingsdelegatie van de Nederlandse Dagbladpers bereid om op die basis minimumbepalingen over een redactiestatuut en een sta tuut voor de hoofdredacties in de cao op te nemen. GRONINGEN (ANP) Ter be scherming van gas- en andere instal laties in de provincie Groningen is zaterdag een bijstandsdetachement van de marechaussee in actie geko men. Deze maatregel is genomen om dat in de nacht van vrijdag op za terdag een telefonische melding was binnengekomen dat de gasinstallatie In Muntendam het doelwit van een aanslag zou vormen. Dat het gehele politiekorps in de provincie Groningen gedurende het weekeinde paraat zou moeten zijn. werd door een politiewoordvoerder zaterdagavond ontkend. )ME Samen met 18 andere iters uit de gehele wereld Paus Paulus zondagmorgen basiliek van de Sint Pieter 'EN HAAG Op de Stationsweg terdag een Haagse agent meer 150 meter meegesleurd, toen een [rige mevrouw, die hij om haar papieren had gevraagd, plotse- fvol gas gaf en wegreed. agent die zich met de grootste iste aan het autoportier kon houden en die met zijn voeten het wegdek bleef slepen, raak- llechts licht gewond aan zijn [terelleboog. agent had de automobiliste op ioek van de Stationsweg en de roerstraat, om haar papieren Hagd omdat zij te dicht bij de [geparkeerd stond, pijl zij aanstalte maakte om te pakken, boog de agent zich hver. Zij hoofd ging deels door geopende raampje de autocabine [binnen. P dat moment reed zij weg. Ver gelijk heeft de agent terwijl hij de buitenkant van de auto I. haar kunnen overtuigen dat Ie zaak alleen maar erger maakte Idat op het bureau proces-ver- was opgemaakt, kon zij huis- «ts keren. mgr. J. M. Gijsen tot bisschop van Roermond gezalfd. De plech tigheid, die drie-en-een-half uur duurde, was naar Vaticaanse be grippen vrij sober. Grote nadruk werd gelegd op de eenheid en de continuïteit van de RK. Kerk, die de paus ook al heeft willen symboliseren door de uitnodiging aan kardinaal Alfrink om als mede-consecrator op te treden. De St. Pietersbasiliek was -al om acht uur vol met gasten. De vader, zuster en zwager van mgr. Gijsen woonden de plechtigheid bij. De paus noemde in zijn toespraak de plaats waar de plechtigheid zon dagmorgen werd gehouden de meest toepasselijke: „Boven het graf van St. Petrus, de rots waarop de kerk is gebouwd". De paus zag deze plechtigheid als een symbool van de eenheid in de kerk. „Die eenheid heeft ervoor ge zorgd", zo zei hij, „dat we ondanks schisma's al die eeuwen zijn blijven i bestaan". De paus vroeg ondanks lokale verschillen, die eenheid toch vooral te bewaren Kort na de wijdingsplechtigheid heeft mgr. Gijsen in het Neder landse college te Rome een beroep gedaan op zijn bisdom om christelijke eensgezindheid te tonen. Het feit, dat zijn benoeming zoveel rumoer heeft veroorzaakt, betreurde hij diep. „Ik begrijp het wel", zei hij, „maar ik moet er me niet door laten beïnvloe den en de eerste zijn die tracht vrede te stichten". Mgr. Gijsen zei. dat hij begreep dat het besluit van de paus kon wor den uitgelegd als een teken van pauselijke afkeuring van de Neder landse kerkprovincie. Maar hij zei dat hij geloofde, dat de paus zijn waardering voor Nederland had wil len tonen en de banden tussen de Nederlandse kerk en de universele i kerk had willen versterken. Op de vraag of hij verwachtte, da* er problemen zouden zijn tussen hem en de overige bisschoppen antwoord de hij dat meningsverschillen tussen bisohoppen vrij veel voorkwamen. Hij voegde er aan toe ,dat hij veel morele steun had ontvangen van de bijna 3000 mensen die hem geschre ven hadden of opgebeld en waarvan slechts één percent tegen zijn be noeming was geweest. De nieuwe bisschop zei dat hij zeer verheugd was over het feit dat kar dinaal Alfrink naar Rome was geko men. De pijprokende bisschop zei, dat er geen delegatie van zijn bisdom bij de plechtigheid aanwezig was ge weest omdat de tijd tekort was ge weest om dit te organiseren. Zelf had hij nauwelijks tijd gehad om voorbereidingen te treffen. Hij had een toog moeten lenen van een Vaticaanse prelaat, terwijl zijn kruis en ring zaterdag door journalisten uit Nederland naar Rome waren ge bracht. Niets was klaar, zo zei hij. Het lag in de bedoeling, dat kar dinaal Alfrink vandaag een bezoek aan de paus zou brengen en daarbij zal ingaan op de reacties uit Neder land op de benoeming van mgr. Gijsen. De kardinaal hoopt bij de paus meer begrip te wekken voor de situatie binnen de Nederlandse kerk provincie. Later in de week zal de paus ook bisschop Gijsen en zijn fa milie ontvangen. De benoeming van mgr. Gijsen tot bisschop van Roermond is aanlei ding voor de diocesane pastorale raad van het aartsbisdom Utrecht geweest de gelovigen cp te roepen om te blij ven zoeken naar onderling begrip. In een zaterdagavond en zondag in de kerken in het aartsbisdom Utrecht voorgelezen verklaring wordt de wens uitgesproken, dat men zal blijven zoeken naar mogelijkheden elkaar te i zal blijven behouden en iedere gelo-1 Paus Paulus (links) en mgr. verstaan en te aanvaarden, oDdat de vige zich binnen de geloofsgemeen- Gijsen tijdens de plechtigheid in kerk haar levenskracht en bezieling I schap thuis kan voelen. de St. Pietersbasiliek NEDERLAND I 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.05 Journaal (NOS) 7.05 De graaf van Monte Cristo. Tv-musical II (KROi 8.00 Journaal (NOS) 8.21 De Waddenzee, wat doen we er mee? Documen taire (KRO) 9.10 Alias Smith en Jones (KRO) 10.00 Carnaval in Oldenzaal (KRO) 10.50 Journaal (NOS) NEDERLAND II 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.05 Journaal (NOS) 7.05 AVRO's TopPop. Wekelijkse hitparade (AVRO 7.30 Wie van de drie? (AVRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Peyton Place (AVRO) 9.10 Kleintje Carnaval: Carnaval-show (AVRO) 10.00 AVRO's Televizier Magazine (AVRO) 10.50 (Kleur) Journaal (NOS) 10.55 Wat is je vak man? Les 5 (Teleac) Gisteren, toen wij het vijfde deel van de zesdelige BBC-se- rie "Elisabeth R" zagen, begon de Amerikaanse televisie met dezelfde serie. Playboy kondig de de serie aan als „een high brow-serie, die de grootste kijkdichtheid had in de ge schiedenis van de Engelse tele visie". De serie is in Amerika geïmporteerd door een niet- commercieel tv-station en zal op zes achtereenvolgende zon dagavonden worden vertoond. Dat gebeurt dan onder de ver zameltitel „meesterwerk thea ter", en kon verwezenlijkt wor den dankzij een gift- van een miljoen dollar van de Mobil Oil Corporation. Van Glenda Jackson wordt ge zegd dat zij de titelrol briljant speelt, van kind af aan tot aan haar dood op 69-Jarige leeftijd toe. En verder wordt gemeld dat speciaal voor het Ameri kaanse publiek Allistair Cooke voor het begin en na afloop van ieder deel voor nadere in formatie zorgt. Desalniettemin, zegt Playboy, zal het de Ame rikanen niet meevallen al die historische figuren uit Enge- lands zestiende eeuw uit elkaar te houden. Daarmee spreekt Playboy een groot woord gelaten uit. Wat voor de Amerikanen geldt, geldt in niet mindere mate voor de Nederlanders, al komen we zelf ook af en toe ter spra ke (gisteren bijvoorbeeld de slag bij Zutphen, als ik mij goed herinner in september 1586 tegen de Spanjaarden. Leicester, Elisabeths favoriet, won die slag). Extra verwar rend is dat de hele wereld En gels spreekt in deze serie: zo wel aan het Franse als aan het Spaanse hof. Het had geen kwaad gekund als af en toe even de plaats van handeling was aangegeven met een titel tje, zoals dat ook iin het jour naal zo handig gebeurt. En nu ik toch met enige kri tiek kom aandraven, wil ik met alle verschuldigde eerbied ook wel even zeggen dat ik deze serie erg gemakzuchtig vind. De hele wereldgeschiedenis wordt binnenskamers afgehan deld, de Armada wordt vernie tigd zonder dat Je een schip ziet, en Elisabeth spreekt in haar zwakste scene vanaf haar paard een troepenmacht van 30.000 man toe, waarvan wi.i dan slechts twee man wat suk kelig met elkaar zien praten alsof het een Nederlandse serit betreft. Bovendien zijn d Spanjaarden uitgebeeld als le depoppen en, zoals gezegd, va het volk zie Je helemaal nie mand en een poging tot na bootsing van 16de eeuw straatleven is er niet bij. In strikt vertrouwen gezegd geen erg goede serie, gewoo) maar een goede In „Eén van de acht" won ee: erg aardige vader van twaal kinderen de poet, dus dat wa mooi geregeld. Mies liep ei weer heel ontspannen tussen door. Van geheel andere aard was Achter het Nieuws dat daarna kwam. Het had met „Een van de acht" wel de hoge kwaliteit gemeen, maar niet het onder werp: het Spaanse ondergrond se verzet, zoals dat steeds wêer zijn kop boven de grond uit steekt. We hoorden en zagen een dichter die niet met name ge noemd werd (maar die zich ook niet achter zijn silhouet verborg, tien tot twaalf Jaar gevangenisstraf riskerend) en kele gedichten zeggen die erg opstandig waren en ook erg goed. En we zagen een toneel- groepje in een eenvoudige maar doeltreffende mise-en- scène in een theatertje een soort totaalspel opvoeren van zang. dans en woorden. Er was minder sprake van een reportage over de Spaanse op positie, als wel van een zelf standig kunstwerk iom dat grote woord maar even te ge bruiken» met het Spaanse kunstenaarsverzet als onder werp. Pier Tania en zijn came ramensen Frans Verhey en Jan Kloek legden er veel eer mee NICO SCHEEPMAKER Dinsdag 15 februari HILV. I 402 m. an FM-kanalen. 7.00 KRO 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende wóórd. 7.07 (S) klassieke muziek (gr.) (7.30 Nieuws; 7.41-7.50 Actualiteiten). 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.41 Voor de hulsvrouw. 10.00 Schoolradio. 10.15 (S) moderne en klassieke muziek (opn.) 10.30-10^2 Nieuws). 11.00 Voor de zieken. 11.30 Bejaardenprogramma. 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) geva rieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41- 12.50 Actualiteiten; 13.00-13.05 Raden maar..) 14.05 Schoolradio. 14.30 (S) muzikaal middagmagazine. (15.30- 15.32 Nieuws). Overheidsvoorlichting: 17.00 De Creoolse bevolking in Suri name. 17.10 (S) Metropole orkest 17.25 Voor de kinderen. 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Actualiteiten. 18 00 (S) Licht ensemble met solisten. 18 19 Uitzending van de Christelijk Histo rische Unie. 18.30 Nieuws. 18.41 Ac tualiteiten. 18.50 Voorbeschouwing over komende KRO-programma's 19.00 (S) Harmonie-orkest. 19.30 serie gesprekken over leven, dood en toe komst. 19.45 De zingende kerk. 20.00 Carnavalsprogramma. 22.00 Klassieke muziek (gr). 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 (S) Echo, waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.15 (S) licht muziek programma. 23.55 Nieuws. HILV II. 198 m en FM-kanalen 7.(10 AVRO. 1.7.01) NON. 17.00 A\KO. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr.) 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 IS) Dag met een plaatje (vervolg). (Om 8.30 De groenteman), 8.50 Morgenwijding. 9,00 (S) Klassieke muziek met commentaar. 9 35 Water- i FM-kanaJaa Acht doden door lawines Acht Italiaanse alpenjagers zijn zaterdag om het leven gekomen doordat zij be dolven werden onder lawines. Zeven militairen werden gedood, terwijl vyf levend werden aangetroffen, nadat een lawine hen vroeg op zaterdag had bedolven nabij de Italiaans-Zwitserse grens. Een tweede lawine bedolf tien militairen nabij de Italiaans-Oosten rijkse grens bij Tarvisio. Negen heb ben het overleefd, maar de tiende werd niet teruggevonden. Brandt naar Perzië Kanselier Brandt van West-Duitsland zal vanaf 5 maart een vierdaags officieel bezoek aan Perzië brengen. Brandt zal over leg plegen met de sjah over de be trekkingen tUK>en de beide landen en internationale politieke problemen. standen. 9.40 (S) Koorzang. 10.00 Voor de kleuters 10.10 Arbeidsvita minen. (11.00 Nieuws). 11.30 pro gramma voor de vrouw. (Om 11.55 Beursberichten.) 12.30 Overheidsvoor lichting: Uitzending voor de land* bouw. 12.40 wekelijks radioverkeer*- magazine. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio- Journaal. 13.30 (S) beschouwingen over opera's. 14.35 Alert! op het vlak van muziek en maatschappij. 15.00 re portages en commentaren uit alle de len van het land en veel muziek. (Om 16.00 Nieuws). 17.00 Mobiel: een beweeglijk programma voor beweeglij ke mensen, waarin om 17.55 Medede lingen. om 18.00 Nieuws en om 18.11 Radiojournaal. 19.00 (S) The Skvmas- ters. 19.25 Paris vous parle. 19.3'0 ge varieerd programma met om 20.00 Nieuws. 22.00 beschouwingen over ak- tuele zaken. 22.20 (S) gevarieerd pro gramma met om 00 cc om 23.00 Nieuws e Journaal 23.55 N ei HILV III 140 1 7.00 VARA 7.00 Nieuws. 7 02 Dag dinsdag. IM Nieuws. 8.02 Onderweg. 9.00 Nieuws. 9.03 Plaatjes voor de pep. 10.00 Nieuws). 11.00 Nieuws. 11.03 Een op- nndxT. vrolljke gevarieerde visite. (12.00 Nieuws). 13.00 Nieuws. 13.03 De K?,ecker Show- 14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-draal. 16.00 Nieuws. 16.03 Mix. (17.00 Nieuws). Nederland I NOS/NOT: 10.45—12.00 en 14.00— 14.50 Schooltelevisie. NOS: 18 45 iK) De Fabeltjeskrant. NOS: 18.55 (K Journ. NCRV: 19.05 (K) Zo Moeder, zo zoon. spelprogramma. 19.30 IK) De V"S TV-feullleton. NOS: 20.00 (K) Journ. NCRV: 20 21 (K) Please Sir, TV-serle 20.50 (K) Kan kerpaviljoen. TV-spel van Karl Wlttlln ger, naar de roman van Alexander Solzjenltsyn. 22.00 Hier en Nu; actua liteitenrubriek. 22.40 (K) Nieuws uit ^ie,k.e:„ religieuze discotheek. NOb: 22.50 (K) Journ. 22.55 Weekover zicht en algemene informatie over schooltelevisie. TELEAC: 22.68—23.28 (K) Graven naar het verleden les 3 (herh. Nederland II NOS: 18 45 (K) De Fabeltjeskrant. NOS: 18.55 (K) Journ. VARA: 19.05 (K) Filmrubriek. NOS: 20.00 (K) Journ. VARA: 20.20 (K) Mijn tante Victoria. TV-spel. 21.00 en een zoen van de Juffrouw. TV-serle. 21.15 (K> Mannlx, TV-fllm 22.05 (K) Slmon Carmiggelt leest uit eigen werk. 22.10 (K) De Ombudsman. De Vrije Gedach te: 22.35, Ons Aktieprogram NOS 22.45. (K) Journ 22.50 Den Haag vandaag. TELEAC: 22 55—23.25 (K) Beton lee 3 (herh.)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15