Thank Een nieuwe godenleer e.a. essef DICK BOS NIET OP NON-ACTIEF BOEKEN - BOEKEN - BOEKEN - BOEKEN - BOEKEN - BOEKEK en kleuren foto's Aristo phanes in goéde nieuwe vertaling NOG MEER VAN DE GEBOREN VERTELLER ALISTAIR MCLEAN NIEUW BELASTING-ABC AFSPIEGELING DURE TI PAGINA 14 EXTRA i i 'f~_a „Het Paard" In gedichten en kleu renfoto's, verschenen in de serie miniaturen van N.V. Gebr. Zomer en Keunings in Wageningen (f 10,90). Het vijfde boekje in de serie minia turen heeft het paard als onder werp. Na liefde, moeder, kinderen en dieren dus het dier, dat door de eeuwen heen door de mensheid steeds als „edel" is betiteld. Die waardering, die hoogachtiging zelfs, vindt men bij herhaling terug in de vele gedichten, die samensteller W. van Drimmelen heeft bijeenge bracht. Tweeënveertig verzen van bekende, voornamelijk Nederlandse dichters onder wie Gerrit Achter berg, Hans Andreus, J. B. Charles. Ed Hoornik, Jacques Perk, Michel van der Plas, Guido Gazelle en an deren. Deze op zichzelf reeds verrukkelijke verzameling gedichtjes zijn ge plaatst om een decor van waarlijk schitterende kleurenfoto's, meester lijk afgedrukt op geplastificeerd pa pier. Voor het snel groeiende aantal liefhebbers van paarden en paar- desport is dit naar Zwitsers voor beeld samengesteld boekje een bij zonder attractief bezit. KP In de „Fibula Klassieke reeks" (Van Dishoeck. Bussum) verscheen, na „De tocht van de tienduizend" van Xenofon en de „Gallische Oor log" van Caesar, nu ook een verta ling van twee stukken van Aristo phanes, De Kikkers, en De Wolken (prijs f 19,90). De Nederlandse tekst verlucht met zestien pagina's in teressante zwartwit foto's op kunst druk —is van mevr. drs. M. d'Ha- ne-Scheltesma, lerares klassieke let teren in Rotterdam. In „De Kik kers" is Dionysos zelf de hoofdper soon, de god ter ere van wie het toneelfestival van 405 voor Chr. werd gehouden, waar het stuk voor het eerst werd opgevoerd. Typerend voor de Griekse godsvoorstelling is dat Dionysos hier de rol vervult van een verwaande lafaard, bela chelijk gemaakt door zijn slaaf en het duidelijk tegendeel van een „in tellectueel". Voor de Grieken was daarin niets aanstotelijks, gewend als zij waren aan een voorstelling van de goden, die „een zeer breed spectrum van verering tot platvoer- se gemeenzaamheid kon doorlopen" Voor de moderne lezer is het inte ressant te zien, dat reeds 24 eeuwen geleden de literaire kritiek een on derdeel vormde van het toneel. Niet minder „modern"' is in „De Wol ken" de strijd tussen de geslachten, de tweespalt tussen vader en zoon, een verschijnsel waarvan sommigen denken, dat het speciaal van deze tijd is. maar, zoals deze komedie van Aristophanes aantoont, reeds tientallen eeuwen geleden de ge woonste zaak van de wereld. De vertaling laat zich vlot lezen, al is hier tra daar het naslaan van" de noten achter in het boek niet over bodig. Mevr. d'Hane zit niet verle gen om raak-vertaalde, spits-gevon- den woorden. Daarvoor niets dan lof. Minder gelukkig achten wij het moderniseren van enkele uitdruk kingen, zoals het vervangen van de naam van Kleónumos door die van Gerard K. van 't Reve (pagina 128) en het remplaceren van „Dipoliën- feest" door „Sinterklaas" (144). Af gezien van het feit dat de vervan gende namen elkaar niet dekken (Kleónumos en Van 't Reve) vraagt men zich ook af waarom Dipoliën- feest niet gehandhaafd is, terwijl dat bijv. met „Panathenaeënleesf wel het geval we?. CJR Bij Elsevier Nederland N.V. in Am sterdam verschenen van de auteur Alistair McLeanBereneiland (f 12,90), Het Satanskruid (f 9,90). Alistair McLean pretendeert geen literatuur te scheppen. Hij behoort alleen tot dat kleine groepje men sen, die zich plotseling als geboren verteller ontpoppen. Van de ene dag op de andere bijna van onbekend leraar ergens in Schotland naar be kend schrijver van veel gelezen avonturen - r om ansVan zijn eerste boek „Zr. Ms. Ulysses" waren in een ommezien 350.000 exemplaren verkocht. Het bleek de ouverture tot een succesvolle carrière als auteur. De titels volgen elkaar snel op. En natuurlijk heeft ook de filmindu strie zich meester gemaakt van zijn verhalen boordevol spanning en avontuur. We noemen slechts „De kanonnen van Navarone". Bij Elsevier zijn er nu weer twee vertalingen van zijn werken ver schenen. „Satanskruid" heeft een actueel gegeven tot onderwerp: de voorbereiding van de bacteriologi sche oorlogvoering. In „Bereneiland" zet McLean een zeer heterogene filmploeg neer op een verlaten poolstation in de Ba- rentz Zee. De spanning tussen de verschillende hoofdfiguren is vaak te snijden. In beide boeken brengt McLean alle elementen tezamen voor enkele uurtjes boeiende ont spanning. Mag men er dan nog over vallen dat hij literatuur le vert In de Prismaireeks van Uitgeverij Het Spectrum (Utrecht/Antwerpen) verscheen de afgelopen maand be halve een herdruk van de klassieke sf-topper Fahrenheit 4451 ook Phi lip Dicks „Vlucht in visioenen?" The ma van dit boek (prijs f3) vormt de psychische spanning tussen de bemanning van een ruimteschip dat reddeloos verloren voortraast tussen de sterren. Het schip heeft de be schikking over een apparatuur waarmee zich een fantastische we reld laat programmeren en de wer kelijkheid kan worden ontvlucht in visioenen. In het onderhavige verhaal pro grammeert de bemanning een denk beeldige planeet Delmak-O waarin de verschillende personen gediri geerd worden voor een haast on menselijk experiment. Dit visioen blijkt tenslotte een grote overeen komst te hebben met de realiteit, waarin de deelnemers zich bevin den. Er gaat dan ook een bijzonde re verlossende werking van uit. Dicks boek bevat naast een groot aantal klassieke essef-veel theologi sche elementen. De schrijver zegt in zijn voorwoord dat hij en een colle ga in een „Vlucht in visioenen?" geprobeerd heeft een abstract sy steem van religieus denken te ont wikkelen. Een pikant detail daarbij is dat hij daarbij grote hulp heeft gehad van de in de V.S. nogal om streden bisschop James A. Pike, die onder tragische omstandigheden an derhalf jaar geleden bij de Dode Zee om het leven kwam. Behalve op de gesprekken met bis schop Pike baseerde hij zich o.m. ook nog op de Germaanse godenleer waarvoor hij de gegevens haalde uit Wagners versie van Der Ring der Nibelungen. Als leek lijkt mij Dicks theologische systeem, ondergeschikt aan hetgeen hij er mee doet binnen het kader van zijn boek. D.w.z. dat de theolo gie in Vlucht in visioenen niet uit eindelijk een doel vormt, maar een middel om frustratie en onderlinge wrijving te compenseren. Hoe Dick ook misschien gepoogd heeft van zijn personages, mensen te maken binnen een nieuwe religie, het komt allemaal niet zo over. Desondanks is Vlucht in visioenen verrassende sf. Nog even een opmerking terzijde: de laatste tijd is mij gebleken dat in de Prisma-reeks een indrukwek kend aantal, essef-titels verschijnen. Het valt te betreuren dat de redac tie van Prisma Essef. zo weinig in formatie over de schrijvers van het fonds in de boeken zelf doet. De meer gerichte essef-lezer zou dat ze ker verwelkomen. Nederland Bij Uitgeverij De Fontein in De Bilt, verschenen twee essef van ei gen bodem, van Felix Thijsen, die gezien zijn taalgebruik Belg of Zuidnederlander moet zijn. „De dreigende zon" en „Schaduwen op Aries". De laatste ligt in het ver lengstuk van de eerste en het is waarschijnlijk de bedoeling dat er nog meer in deze serie zullen vol gen. Het gaat in beide boeken om een poging de dreigende vernieti ging van de aarde door een steeds dichterbij komende zon tegen te gaan. In de dreigende zon worden via een nogal ingewikkeld systeem door topwetenschapsmensèn de meest betrouwbare personen gere- cruteerd voor het uitzoeken van nieuwe planeten waarheen de mensheid kan verhuizen. Het is wel aardig om even stil te staan bij de recruteringsmethode omdat die, ondanks Thijsens wat archaisch taalgebruik niet helemaal van originaliteit en essef-inventivi teit ontbloot is. De aarde is verdeeld in zones die onderling geen of nauwelijks con- taot hebben. De bewoners van elke zone worden tevreden gehouden met een moderne versie van brood en spelen, waarbij getracht wordt iede re wrijving die een stimulans zou kunnen vormen tot een bewustzijn, dat om iets anders, een totale maatschappijvisie, vraagt te vermij den. Dit om te voorkomen dat de mens heid zich bewust zou worden van het gevaar dat de aarde bedreigt Wanneer dat wel het geval zou zijn ligt het gevaar van paniek voor de hand en elke ontsnappingskans zou verkeken zijn. Behalve deze massa die bewust dom gehouden wordt en een top van wetenschapsmensen die het gevaar proberen te omzeilen vult Thijsen nog een exponent in: de subcultuur. Deze wordt gevormd door vluchtelingen uit de brood- en-spelen-cultuur die zich het ge vaar dat de menshe bewust zijn. De creatie van een schappijbeeld getuigt sef-feeling en maat weliswaar nog auteur, maar vormt wijzing voor talent. I volg op „De dreigen duwen op Aries" ka een aantal frisse idf herinneringen opwek het fantasy-genre met andere dimensie teert ze echter opnk verdienstelijk. Samenvattend kan een aardige poging genoemd worden al hier en daar nog bruik en psychologi ling. Thank you Bwana, graag gedaan Afrika, door Kees Hartog, uitg. C. de Boer, Bussum als ontwikke- lingsvrijwilliger is de schrijver twee jaar lang verbonden geweest aan een opleidingskamp voor Jonge boe ren en een landbouwcoöperatie van „afgestudeerden" in een voormalige Engelse kolonie in Afrika. Hartog, vlot met de pen, beschrijft in zijn boek (prijs f 9,90) de voornaamste wederwaardigheden van die bewo gen tijd, die eindigt met een le vensgevaarlijke episode. Groot zijn de moeilijkheden als hij in het be gin te maken krijgt met een klas, die, in tegenstelling tot twee andere groepen, geen woord Engels ver staat. En nog groter worden die als de praktijk van de landbouw aan de orde komt. Telkens botsen twee beschavingen met elkaar en de cor ruptie van de Afrikaanse omgeving, tengevolge van de zichzelf tegoed doende bovenlaag die bovendien ge bruik maakt van politieke agitatie, is een ernstige hinderpaal bij de pogingen de Jongeren een behoorlij ke landbouwopleiding te geven. „De goedbedoeld lij kende ontwikkelings hulp in de vorm van het opleiden van Jonge boeren leidde uiteindelijk tot het ontwikkelen van politieke agitatie, politieke tegenstellingen en het leren omgaan met wapens", zegt de schrijver ergens aan het slot van zijn boek. Min of meer te leurgesteld verlaat hij Afrika. „De beschaving, die er reeds is, zou als basis genomen moeten worden van een ontwikkeling, die pas dan even wichtig zou kunnen zijn als de be staande, eigen Afrikaanse maatsta ven hun recht van bestaan gelaten wordt", heet het verder, hoewel deze conclusie nogal idealistisch klinkt tegen de eerder geschetste achtergrond van eigen ervaring. Hoe dan ook, als ideaal ziet Hartog, in een van zijn slottirades na de le vendige schets van zijn ondervin dingen, het zó: ,,'n Afrikaanse leider die zich werkelijk kan vereenzelvi gen met z'n volk; die alleen die maatstaven hanteert die de maat staven zijn van zijn volk; en die bovendien, zonder de machtsmidde len die de rijke wereld hem aan biedt en de daaraan verbonden in vloed, zich als leider weet te hand haven als zo'n leider bestaat dan moet hij wel een zeer groot leider zijn". Historische documenten liggen niet voor het opscheppen, maar Als u gewoon naar uw boekhandelaar stapt, kunt u er wel een in handen krijgen. Want daar is de uitgave van het boek „DE LEIDSE HOFJES" verkrijgbaar. Dit historisch document is in een kleine oplage uitgegeven door het Leidsch Dagblad en bevat foto's van alle hofjes met een beschouwing over elk hofje. Dat zijn er 35 in totaal Over al die 35 hofjes schreef de heer R. J. Spruit; duidelijke teksten, die uitvoerig informatie geven over de geschiedenis van een stuk lokaal verleden. Een verleden met een romantisch tintje. Zoekt u een geschenk Geef een boek, geef een historisch document, een bedrag van f 15,is waarachtig niet veel voor een historisch geschenk. In de eerste Jaren van de Tweede Wereldoorlog vlogen van de persen bij de uitgeverij Ten Hagen vele duizenden exemplaren van de Dick Bos-beeldverhalen. Voor een paar stuivers kon Je genieten van de avonturen van deze superheld. Allerlei rapaille was hij steeds te snel af en geen enkele misdadiger hoe groot ook slaagde erin de grote Dick Bos te pakken. Op het schoolplein zo herinner ik me gingen de boekjes van hand tot hand. Ze werden letterlijk stuk gelezen. De Arbeiderspers kwam op het idee om een aantal zeer bekende strips opnieuw uit te geven. Een goede greep van deze uitgeverij was het gebruik maken van de oude clichés waardoor de sfeer van „toen" bewaard is geble ven. Want van een zinnetje als „Nog al onvoorzichtig van den ou den heer" gaat iets klassieks uit dat bij modernisering onmiddellijk ver loren zou gaan. Terwijl James Bond rondrijdt in splinternieuwe Austin Martins, tuft de vertrouwde Dick Bos weg in een oude schicht. Geen sensatie met al- lerlie futuristische toestanden maar gewoon een paar ingestudeerde jiu-jitsu-grepen en een conventio neel blaffertje. Vreemd eigenlijk te bedenken dat de verschijning van de eerste Dick-Bos-deeltjes zoveel stof deed opwaaien. Het werd beti teld als „vergif voor de jeugd" en de films die over Dick Bos werden gemaakt waren slechts geschikt voor personen boven de achttien Jaar. Tijden veranderen snel; dat blijkt niet alleen uit de serie Dick Bos verhalen, maar ook uit de prijs van het nieuwe Dick-Bos-boek. Het be vat vier deeltjes (Het geval „Kleijn, „Li-Hang", „De Raaf" en „Texas".) Dat zou in de oorlogsjaren een uit gave van ruim een gekost. Nu ligt het del voor de prijs zullen de inflatie er van geven, maar dui sentiment wel. Dick beeldverhalen, Uitg Wie iets wil weten ca-wezen in Nederlai te direct het officiëli Lasschuit aanschafl een schat aan gegev tels-motels en restau land. Tevens zijn in ristische gegevens bezwaar, dat we al f den, is dat niet all( ven in het boekje i Overigens niets dan gave van Lasschuii 56ste jaargang bezij boekhandel f 2,75 adresboek: Hotels, m ;ants in Nederland. Weet u wat een Nog niet? Dan word dat u zich het boek paludarium" aanscli uitgegeven door L. J ludariuim is in feit* en een aquarium in praktijk noemt mei een tropisch oeverj experts op dit g Aleven en C. van d* ven het boek en ge viezen over de boui rium. Het opent de in uw huiskamer ee te creëren dat overe leven in een tropisc Het boek, dat voorz delijke tekeningen f 15,90. BRAM .Het belasting-abc" uitgegeven door de N.V. Uitgevers Maatschappij „Bonaventura" in Amsterdam. „De belastingwetten zijn ingewik keld, doch Juist daardoor zijn er tal van belastingbesparende mogelijk- den, óók voor u. 5o begint het voorwoord van deze .mini-consulent in maxi-formaat". .oals steeds de eerste belastinggids n het nieuwe jaar. Er is weer heel vat veranderd in de belastingwetge- 'ing. En wie kent al die wetswijzi- Lngen, die dit Jaar voor het eerst an kracht zijn? Je talrijken, die zelf het aangifte biljet gaan invullen, zonder een betrourcl nen stellen. Bonav ting-abc" is er zo dig worden alle aangiftebiljet op Vragen (met de aai gingen) worden dui zichtelijk behandeld aftrekposten over h* gezien, wordt zo tot bereikt. Wat in dei langrijker dan ooit duurte van deze ti gesymboliseerd in di jaar nog f 2,95, dit Jai

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 14