DENVER MOET ANDERS Vangrail op circuit is een doodzonde... iJlON 1 5IKKENS Amateurs toch heter dan gedresseerde zeehonden 5? produktie-medewerken tappers kleurmakers Eeuwi rangli RANGLIJST HANS HUGENHOLTZ: PAGINA 12 MAANDAG 14 FEB! SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT gd. zil. br. tot. Rusland 8 5 3 16 Oost Duitsland 4 3 7 14 Zwitserland 4 3 3 10 Nederland 4 3 2 9 Ver. Staten 3 2 3 8 West Duitsland 3 1 1 5 Noorwegen 2 5 5 12 Italië 2 2 1 5 Oostenrijk 1 2 2 5 Zweden 1 1 2 4 Japan 1 1 1 3 Tsj. Slowakije 1 - 2 3 Polen 1 - 1 Spanje 1 - 1 Finland - 4 1 3 Frankrijk - 1 2 3 Canada - 1 1 Bij het rodelen tweepersoons heren werden in verband met een dead-heat twee gouden me dailles toegekend en geen zilve- Avery Brundage „moet blijven SAPPORO Er zat enige symbo liek in. Op de laatste dag van de Olympische Winterspelen 1972 trad een lichte dooi inSapporo, zo overdadig verwend met sneeuw, waardoor de elfde winterspelen in een zeer winters decor konden wor den gehouden, lag weliswaar ook gisteren weer in een lichte depressie, maar ditmaal geen sneeuwvlokken als plukken wat ten. Natte sneeuw deed op vele plaatsen het wegdek in een brei- achtige massa veranderen. Met de Olympische goden scheen koning Winter zijn aftocht te blazen toen Avery Brundage, als president van het Internationaal Olympisch Comité gisteravond kort na half acht (Nederlandse tijd, half twaalf in de ochtend) de elf- dd Olympische Winterspelen voor gesloten verklaarde. Enige uren na dat Rusland voor de derde achter eenvolgende maal Olympisch kam pioen ijshockey was geworden door in de laatste wedstrijd Tsje- oho Slowakije met 5—2 (tussen standen 20, 21, 11) te ver slaan. De Verenigde Staten eindig den als tweede na winst van 61 SAPPORO Toen ook Sippie Tigchelaar in de bar van de radio- en televisieverslaggevers pal naast het Olympisch dorp eventjes en heel voorzichtigjes aan een gin-fizz kwam nippen, was het duidelijk, dat de Olympische Winterspelen van Sap poro voorbij waren. In het centrum van de stad, in het omroepcentrum waarin alle Amerikaanse en Europese omroepmaatschappijen hun studio's en kantoortjes hadden gepropt, was men trouwens al druk bezig de ampexbanden nog eens door te draaien om uit dat nog zeer jonge archief te putten voor het overzicht dat de volgende (zon) dag naar de andere werelddelen zou worden gestraald terwijl de sluitingsplechtigheid gaande was. Beelden van de eerste winnaar in Sapporo (de Rus Wedenin op de 30 km cross-country), de medaille- verzamelaars met het meeste süc- ces (Ard Schenk, de Russin Kula- cowa met drie maal goud op de Door Fred Racké noordse nummers, en tweemaal gelauwerde Marie Therèse Nadig na afdaling en slalom), de snelste man van de winterspelen (Erhard Keiler) en natuurlijk de snelste vrouw (Anne Henning) en de man die voor het goud het langst was bezig geweest: de Noor Tyldum, die de 50 km cross country won. Wie het lijstje van onderwerpen in dat overzicht eens doorkeek, kreeg meteen een heel aardige in druk van wat er op deze Spelen allemaal was gebeurd, want men vertoonde ook nog een favoriet, die inderdaad had gewonnen (de Italiaan Thoeni, winnaar van de Alpine-wereldbeker, nu goud in de reuzeslalom) en de favoriete, die er niet aan te pas was gekomen: Oostenrijkse Annemarie Pröll, winnares van wereldbeker bij de dames, zonder gouden medaille naar huis. Vervolgens kwamen de verrassen de winnaars en winnaressen aan bod en daarvoor koos men niet alleen Diana Holum en Monika Pflug, maar natuurlijk ook de Pool Wojciech Fortuna, die zich 111 meter van de hoogste spring- schans had verwijder i, en de Oostduitser Ulrich Wehling van wie niemand schijnt te hebben gedacht, dat hij de noordse com binatie zou kunnen winnen. op Polen, Tsjecho Slowakije ver overde het brons Enige uren ook nadat de 21-Jarige Spanjaard Francisco Fernadeze Oohoa in het slotnummer van de ski-wedstrijden voor de grootste verrassing van de Spelen had ge zorgd door de slalom voor heren te winnen (m.'?t zilver en brons voor de Italianan Gustavo en Rolando Thoeni) en Rusland goud had veroverd op de 4x10 km esta fette cross country (zilver en brons ging naar Noorwegen en Zwitser land) ware amateur niet voor elkaar brengen. Wèg dus, voor de zoveelste maal, met die loze kreten en die verou derde reglementen. Trouws: die urentellerij van de club van Brundage, die nog maar altijd wil dat de sport voor iedereen een bijzaakje is, die kun je toch ook niet toepassen op Nederlandse, Noorse, Zweedse schaatskernploegen, die zo ongeveer drie maanden per jaar trainend en rijdend door Euro pa zwerven? Hard Nee, het zal in Denver anders moe ten. Ten minste als er nog een Denver komt. Want in de skiwereld gaat het in de komende maanden en jaren heel hard rommelen en wat zijn zeker voor Amerikanen nu Winterspelen zonder de alpi- ne-skinummers. Die öf door de alpi- dige olub van Brundage óf door een nijdige FIS wel eens van het pro gramma zouden kunnen worden af gevoerd. De vlag van Deventer is gisteren bij de sluitingsceremonie plechtig bin nengedragen, maar het is de vraag of dat doek zich zal gaan ont plooien! En een dag nadat Avery Brundage wilde laten zien dat dat hij niet eens zo oneindig ver verwij derd staat van de Olympi sche sportman. Voor zaterdag had hij alle Olympische kampioen van Sapporo gevraagd bil hem op een ontvangst te komen, die hij ter ere van hen in zijn hotel zou houden. Slechts acht kampioenen kwamen: de Oostduitser Wolfgang Scheidel (rodelen), de Westduitser Wolf gang Zimmerer (bobben), d8 Zwitser Russi (afdaling), zijn landgenote Marie Therese Na dig (afdaling en reuze-slalom), Vik tor Mamatov (Rus, Biathlon esta fette), de Japanner Kasaya (sprin gen, kleine schans), de Pool For tuna (springen, grote schans) en de Tsjechische kunstrijder Nepa- la. Brundage die samen met de kampioenen op de foto ging, meen de stellig dat als hij eerder op de gedachte was gekomen veel meer sportlieden aan de uitnodiging ge hoor zouden hebben gegeven, want „het was een aardig idee van ons deze bijeenkomst te houden", zei Brundage toen hij zijn stok paardje weer uit de stal haalde en over de verzakeling in de sport ging spreken. Dat stokpaardje be reed Brundage ook op de perscon ferentie na de sluiting weer even heftig. Hij meldde daar met grote voldoening: „Gerechtigheid is ge schied", toen hij vast stelde dat de Franse en in mindere mate Oostenrijkse Alpine skiërs hadden gefaald. Dat bewijst toch wel dat echte amateurs beter kunnen zijn dan gedresseerde zeehonden", sprak hij vergenoegd. Alpine skiën is een prachtige sport, maar in zijn hui dige vorm niet passend in een Olympisch progromma. Wij zullen niet tolereren dat de „busi ness bezit neemt van de Olympi sche Spelen". Waarna Brundage antwoordde op de vraag of hij na de Spelen van München toch niet aanblijft als voorzitter van het SAPPORO Ook Olympische Winterspels Russische schaatsenrijd Skoblikova nog de „eeu lijst aan van medaillewi zes gouden plakken. Schi tiende plaats gekomen. Achtereenvolgens peria neming, goud, zilver, bri 1. Skoblikova (Rus.) sch '64) 6 0 0; 2. Thunberg sen ('24-'28) 5 1 1; 3. Jer cros country ('56-'64) 4 langrud (Noor) schaatsei 2 1; 5. Gr is j in (Rus) sch •64) 4 1 0: 6. Hakulinen country C52-'60) 3 3 1; ranta (Fin) cross countrj 2 2; 8. Groettumsbras noordse comb. C24-'32) Koelakova (Rus.) cros a '72) 3 1 1; 10. Schenk (N sen ('68-'72) 3 10. IOC: „Dit is de 56e keen gevraagd wordt. Het nog steeds: Nee En dat terwijl Brundagii ongevoelig schijnt te actie „Brundage moet de Russen in Sapporo nen. Dat die actie van gaat is zo vreemd nie munistische Staten imm) nimmer problemen wat amateurstatus van hun vinden het waarschijnli1 aangenaam dat de dage zoveel moeite do! Westeuropese cracks ficeren op grond van hi uit de sport. Dat is v de reden dat zij die nen zijn: om Brunda? bewegen nog een jaar ven. Verwacht wordt dat definitief zal beslissen bestuursvergadering die in Lausanne gehouden Voorlopig zegt Bru „nee" Wat nog Wat nu nog? Er moest ook uitge keken worden naar de zege met de grootste overmacht en de pro gramma-makers vonden dat die terecht was gekomen bij de Oos tenrijkse kunstrijdster Trixi Schu- ba, zonder de voorsprong van Schenk op de diverse afstanden of die van Stien Baas-Kaiser op de drie kilometer in aanmerking te nemen. Eenmaal op dat gladde ijs geko men vond men ook nog de ele gantste winnaars op deze Spelen: het Russische paar Rodnina-Oula- nov, dat bij het paarrijden veel harten had gestolen. Na de eerste gouden medaille moest natuurlijk ook de laatste worden genoemd, gewonnen door de Russische ijs hockeyers en de meest opwindende momenten van veertien dagen Sapporo dacht men te hebben ge vonden in de slotfase van de ijs- hocekyweds'trijd Zweden—Tsjecho- Slowakije. Hoofdrol In ongeveer honderd kranteregels ook maar daarmee mag je na tuurlijk niet tevreden zijn, want wie nog niet is genoemd en bij deze Spelen wel degelijk een hoofdrol heeft gespeeld, moet nog zeer apart worden vermeld: Karl Schranz. Je kunt natuurlijk wel al mooie mo menten laten zien en de ogen slui ten voor de kwade zaken, maar daarmee is het beeld van Sapporp '72 niet afgerond. En om verder te kunnen, op weg naar Denver 76, moet over die Schranz-affaire en alles wat daarmee samenhangt, diep worden nagedacht. Zoals ook chef de mission Quarles van Ufford van de Nederlandse ploeg dat wel durfde constateren: „We moeten in de komende jaren toch eens dat amateurisme van die Olympische Spelen anders gaan be naderen want de ideëen van nu daarvoer zijn niet meer houdbaar Quarles heeft gelijk, dat weet ieder een met gezond verstand. ..We meet again in Denver '76" stond bij de sluitingsplechtigheid van de elfde Olympische Winter spelen geprojecteerd. Maar in Denver zal het wel anders moe ten. Zo'n zaak moet natuurlijk niet al leen aan Schranz worden opgehan gen. Die heeft het stom gespeeld, door weliswaar heel eerlijk, maar ook veel te hard van de daken te schreeuwen wat hij aan de ski- sport verdient. Ook al maak je het begrip „amateur" héél ruim, dan nog is Schranz (en een paar van zijn collega's) professional. Maar er is wel nog een heel grote „klasse" ónder de mannen van het Schranz-kaliber.s Er was in Sapporo vrijwel niemand te vinden, die alleen om het deelne men was gekomen, en het zou ook kolder zijn om zulke mensen te stu ren. Prestaties dus en daarvoor moet getraind worden, keihard, vele uren, vele dagen en dat kan de Het niet doorgaan van de Nederlandse Grand Prix voor for mule I racewagens, kan fataal zijn voor een verdere succes volle exploitatie van het circuit van Zandvoort. De feiten liggen als volgt: Verleden jaar streek de interna tionale autosportorganisatie FIA zich nog over het hart en gaf voor dat seizoen een licentie voor de internationale formule races. Eind december vorig jaar bezocht Jackie Stewart, als ver tegenwoordiger van de Grand Prix Rijders Organisatie het cir cuit van Zandvoort. Hij uitte kritiek over deb aan en de in stallaties. Met name eiste hij vangrails rondom het hele circuit. Begin van dit Jaar schreef de FIA een brief naar de KNAC, waarin zij de voorwaarden stelde voor het ai of niet doorgaan van de Nederland se GP. Er ontwikkelde zich vervol gens een briefwisseling tussen FIA en KNAC. Tenslotte eiste de FIA op 24 pur.ten van het circuit verbe teringen. De betrokken instanties menen dat het financieel slechts verantwoord was om aan 21 van deze eisen te voldoen. De geaccepteerde punten, die overi gens wel zullen worden uitgevoerd, hebben betrekking op het afvlakken van het terrein naast de baan, ex tra vanghekken en een kilometer vangrail. Totale kosten 65.000 tot 75.000 gulden. Een schijntje vergele ken met de zeven ton die moest worden opgebracht, indien werd voldaan aan het volledige eisenpak ket van de FIA. Burgemeester Nawijn van Zandvoort zegt: „De vangrail-eis van de FIA zie ik niet zitten. De oplossing is veel gevaarlijker dan het gebruik van vanghekken". Uit zijn mening blijkt verder over het algemeen dat hij minder pessimistisch staat tegen het voortbestaan van het circuit. Maar dan zou wel een minder groot deel van de ontvangsten van de be zoekers in de kas van de gemeente Zandvoort terecht moeten komen. Het zo langzamerhand wel enigszins verouderde circuit zou met wat meer steun van haar eigenaar Zandvoort best nog mee kunnen Komen. De veiligheidstheorie van circuit-di recteur Hans Hugenholtz staat lijn recht tegenover die van de FIA en de GPDA. Hugenholtz: „Grote cou reurs hebben juist vaak door die vangrails hun leven verloren. Elk hard obstakel naast de baan is ge woonweg een doodzonde, in de let terlijke betekenis. Daarentegen kun nen drie of vier gaashekken zoals wij ze op Zandvoort hebben, een bolide opvangen, in plaats van te rugkaatsen. Zelfs al had ik voldoen de geld voor vangrails, dan zou ik mij nog bedenken voor ik de gaas hekken zou vervangen". Dat hierin een grond van waarheid schuilt bleek tijdens de GP-training vorig jaar. Toen schoof Andretti met zijn Ferrari met een snelheid Op diverse produktie-afdelingen heeft Sikkens plaats voor mannen in de leeftijd van 20 tot 45 jaar, die bereid zijn de handen uit de mouwen te steken. Wij hebben ze veel te bieden: goede beloning, winstaandeel, premievrij pensioen, reiskostenvergoeding, gratis bedrijfskleding, enz. enz., maar vooral een prettige baan in kleine teams. Geen vakopleiding? Geen bezwaar. U leert bij ons alles wat u doen en weten moet om uw werk goed te verrichten. Op het ogenblik hebben wij piaats voor: Met behulp van speciale apparatuur vullen wij bussen van verschillend maten met verven en lakken. Er wordt gewerkt in 3-ploegendienst, dus boven het normale loon komt een ploegentoeslag (eventueel is er ook een mogelijkheid om in dagdienst te werken). van zo'n 190 kilometer voor de tri- Dune in de vanghekken. Enige hon derden meters hek wei-den meege- I sleurd, de bolide was verder onbruik- baar, maar Andretti stapte volko- j men ongedeerd uit zijn wagen. Hu genholtz stelt verder dat de dood van Siffert op Branch Hatch voor komen had kunnen worden als hij in een meegevende baanomrastering terecht wasg eikomen. Op Zandvoort zelf heeft overigens' nog maar een GP-coureur de dood gevonden, na melijk twee Jaar terug Piers Coura- i ge. Uit het feit dat in andere Europese landen wèl, zij het met enige moei te, aan de FIA-eisen kan worden voldaan, blijkt wel dat de racesport daar heel anders wordt gewaar deerd. België en Frankrijk bouwden een heel nieuw circuit en Duitsland investeerde miljoenen in oude cir cuits. Of er in ons land ooit een nieuw circuit komt is uiterst twijfel achtig. Afgezien nog van de infra structuur-problemen, waar haalt men eventjes zo'n twaalf miljoen gulden vandaan, die op hun beurt hiervoor nodig zijn. Mooi vak. Afwisselend en verantwoordelijk. Dit is de baan voor een man die van zichzelf weet, dat hij gevoel heeft voor kleuren en hoeveelheden. Hij krijgt bij Sikkens een grondige opleiding. Wilt u meer weten over uw mogelijkheden bij Sikkens? Stuur dan onderstaande bon op en wij nemen op korte termijn kontakt met u op. Bon in open enveloppe, zonder postzegel en met de volgende adressering: Sikkens Lakfabrieken nv afdeling Personeelszaken antwoordnummer 10 Sassenheim I j Ik wil meer weten over werken bij Sikkens. Mijn naam is:I Leeftijd: Adres: I Woonplaats:

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 12