rproevige Alphense moeder moet boete toch betalen e staf van Teuns staat op instorten Te hard gereden met doodziek dochtertje Zwaardere straffen in zedenschandaal aling in >roei van Studenten bezetten Groningse academie u ^AG 12 FEBRUARI 1972 \K Tegen een moeder die per auto met haar doodzieke kind nderweg van Alphen aan den Rijn naar een ziekenhuis Leiden de maximumsnelheid had overtreden, is gisteren lor de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank dertig ïlden boete geëist. De vrouw stond terecht in hoger be- jep van een vonnis van de Leidse kantonrechter, die haar ad veroordeeld tot een boete van 90 gulden. Haar dochtertje leed aan een le- nsgevaarlijke bloedziekte. Toen de stand plotseling ernstig werd, bel de moeder ijlings de specialist in het Leidse ziekenhuis waar kind onder behandeling was. arts gaf opdracht het meisje on- ddelijk naar het ziekenhuis te (jengen. Hij stak niet onder stoe- i of banken dat uitstek van be- jndeling dodelijk zou kunnen zijn, j vertelde de moeder (35) giste- 3 aan de rechtbank, feij was met haar kind per auto zo el mogelijk naar Leiden gereden, een buitenweg te Leiderdorp )EN HAAG Het aantal inwo- rs van Nederland is in 1971 met 1.000 toegenomen tot 13.267.000. Het npo van de groei lag daarmee la- dan het jaar daarvoor (162.000). let Centraal Bureau voor de Sta- tiek schrijft dit vooral toe aan een nmerkelijke verlaging van het ge- 3rte-overschot (van 129 duizend tot duizend). Het geboortecijfer daal van 18.3 tot 17.2 per duizend in »ners. Het sterftecijfer bleef onge >r gelijk op 8.4 per duizend. Iet CBS heeft vooral 'n duidelijke ruggang in het geboortepeil voor ste kinderen geconstateerd. Ook is sprake van een daling in het. ge- orteniveau voor tweede en derde bleek wegens werkzaamheden een tijdelijke snelheidsbeperking te zijn ingesteld. Het was een rechte, over zichtelijke weg, zonder kruisingen. De vrouw reed dan ook tachtig in plaats van de voorgeschreven vijftig kilometer per uur. Stopteken Toen kreeg zij een stopteken van een angent. Zij legde uit wat er aan de hand was. Zij zei dat het een kwestie was van leven of dood om zo spoedig mogelijk met haar zieke kind bij de dokter te zijn. Maar de agent moest haar papie ren bekijken. Eerst haar rijbewijs toen het kentekenbewijs. Hij schreef alle gegevens over in zijn boekje. En hij wandelde om de auto heen om te kijken of 'de nummerplaten echt ln overeenstemming waren met het kentekenbewijs. Toen mocht de moe der doorrijden. Overleden Het kleine meisje is inmiddels over leden. Weliswaar kwam zij ondanks het oponthoud nog op tijd in het ziekenhuis, maar de reddinggevende injecties hielpen slechts tijdelijk. De dodelijke ziekte heeft later toch zijn fatale afloop gehad. De rouwende moeder moet thans nog justitie's tol betalen voor de ver keersovertreding die zij pleegde toen zij nog hoop had haar kind te red den. Onderweg naar het ziekenhuis kon i zij immers niet weten of zij de dokter tijdig zou bereiken. Spoed was dus geboden. MAASTRICHT De rechtbank ln Maastricht heeft de hoofdver dachten in het zedenschandaal in Geleen, waarbij twee Duitse minder jarige meisjfcs tot prostitutie wer den aangezet, aanzienlijk zwaarder gestraft dan door de officier was geëist Een 23-jarige kantoorbediende uit leen. tegen wie anderhalf Jaar was geëist, kreeg tweeëneenhalf jaar we gens uitlokken van vrouwenhandel en het gelegenheid geven tot ontucht. Een mededader, een 32-jarige Ge- leense caféhouder, kreeg negen maanden meer dan was geëist: twee Jaar gevangenisstraf. Een 22-jarige barkeeper uit Heer- Benoeming mr. Vrolijk week uitstel len, die de eerste contacten met de Duitse meisjes heeft gelegd, werd, conform de eis veroordeeld tot twaalf maanden, waarvan twee voorwaardelijk. Een 23-Jarige kantoorbediende ui Geleen, die zijn huis voor het ple gen van ontucht ter beschikking had gesteld, kreeg ook een hogere straf dan was geëist: acht maanden waar van twee voorwaardelijk, in plaats van zeven maanden waarvan drie voorwaardelijk. Armpje gebroken Ouders baby beschuldigen ziekenhuis Voor het leven van haar dochter tje reed zij een beetje harder aan was toegestaan. Zij meende dat dit een redelijk middel was om een re- I delijk doel te bereiken. Maar de Leidse kantonrechter en de Haagse officier van Justitie mr. Lu- I lofs denken er anders over. Welis- waar zei de officier rekening te wil len houden met alle omstandighe den. Maar dat bleek alleen te be tekenen dat hij dertig gulden boete eiste in plaats van negentig. De ap- j pèlkamer van de Haagse rechtbank j zal vonnis wijzen op 25 februari. GRONINGEN Ruim tweehon derd Groningse studenten hebben gis- termkldag het academiegebouw van Redelijke de universiteit bezet. Kort daarvoor had het bestuur van de universiteit besloten af te treden. Deze gebeurtenissen vormen een reactie op het voornemen van mi nister De Brauw (wetenschaps beleid) vast te houden aan de Wet Universitaire Bestuurshervorming. De Rijksuniversiteit in Groningen werkt al enige tijd met een gedemo cratiseerde bestuursvorm, die verder strekt dan de bepalingen van de wet. dei-steunen en het ingrijpen van De Brauw in de Groninger bestuurs vorm af te keuren. I Ook De Brauws voornemen tot het I invoeren van een studentenstop wekt scherpe kritiek. In een brief aan de minister heeft het landelijk overleg van medische j faculteitsverèhigingen zich uitgespro-- I ken tegen deze maatregel, die „ze ker niet gebruikt mag worden de wachtlijsten weg te werken". Zij verlangen verder verruiming van de capa?eit der medische faculteiten om alle aankomende eerste jaar te kunnen opvangen. De Medische fa- I culteit van Leidse studenten heeft zich op soortgelijke wijze uitgespro ken. BREDA De massale 1 vechtpartijen, die vorig jaar in Breda met het carnaval critstonden, zijn voor een aantal horeca-exploitanten aanleiding geweest hun ca- fé's en bars met carnaval te sluiten. Van o.a. vier bars aan de Havermarkt, het Bre dase uitgaanscentrum, zullen de deuren niet open gaan. De Bredase politie houdt er rekening mee, dat het ook dit jaar wel eens mis kan gaan. Er is een aantal maatregelen voorbereid, maar de politie laat zich niet over uit welke dat zijn. Vorig jaar zijn er met car naval ongeveer veertig men sen door groepen jongelui met fietskeltingen en boks beugels afgetuigd. Verschei dene slachtoffers kwamen in ziekenhuizen terecht. BREDA De familie Verhoeve in Baarle-Nassau heeft een aan- DEN HAAG De benoeming van klacht bij de politie ingediend om- mr. M. Vrolijk tot commissaris van dat 't zeven maanden oude dochter- de Koningin in Zuid-Holland is een tje Saskia met een gebroken arm week uitgesteld. Het uitstel houdt uit het Bredase Laurensziekenhuls verband met het overlijden en de j zou zijn thuisgekomen, begrafenis van de moeder van mr. j Saskia werd half januari opgeno- Vrolijk. men wegens een navelbreuk. Zater- De verwachting is, dat de minis- dag mocht het meisje naar huis. terraad mr. Vrolijk volgende week Maar thuis bleek het niet in orde ter benoeming voordraagt aan de te zijn. De ouders belden hun huisarts, maar die was er niet. Toen de huis arts maandag kwam constateerde hij dat Saskia een armpje had ge broken. Het kind is direct weer op genomen in hetzelfde ziekenhuis. De inspecteur van de volksge zondheid in Noord-Brabant, de poli tie en de directie van het ziekenhuis onderzoeken nu waar en wanneer de baby haar armpje heeft gebroken. Tachtig procent schrijvers tegen spellingwij ziging AMSTERDAM Ongeveer tachtig procent van de Nederlandse schrij vers is gekant tegen wijziging van de spelling. Dit bleek bij de eerste telling van antwoorden op een door de Vereni ging van Letterkundigen uitgeschre- van enquête. Bij die telling was van dertig procent van de leden (195 per sonen) het formulier terugontvan gen. Van die 195 keerden zich er 157 (tachtig procent) tegen wijziging; 28 leden (minder dan vijftien procent) verklaarde zich er voor. Een tiental achtte zich niet (of nog niet) tot een oordeel in staat. Enkele weken geleden had' het be stuur van de Vereniging van Letter kundigen zich reeds tegen wijziging den niet over een deugdelijke medi- van de spelling verklaard. Toen er sche indicatie beschikken. Daarbij i daarop geprotesteerd werd, dat dit had de justitie de indruk dat de kli- j bestuur niet domweg namens de le- j niek op een "erg commerciële" ba- j den kon spreken, volgde de toezeg- 1 sis tewerk ging. ging een enquête te houden. Koningin. Tegelijkertijd zal de mi nisterraad dan een kandidaat-com missaris voor Overijssel voordragen. Architect Jan Wils overleden DEN HAAG De bekendee archi tect Jan WDils is in de nacht van donderdag op vrijdag vrij plotseling in zijn woning in Den Haag over leden. Hy zou volgende week 81 jaar zijn geworden. De crematie is dinsdag a.s. om 11.00 uur op Ockenburgh. Wils ontwierp o.m. het Olympisch Stadion en het interieur van het on- i langs uitgebrande City-theater in Den Haag. Onderzoek naar gedrag arts uit J oorsc hoten AMSTERDAM Tegen een dokter uit Voorschoten die de leiding had van een abortuskliniek in Amsterdam wordt een gerechtelijk vooronderzoek ingesteld. De Bach-kliniek werd in december op last vart de justitie gesloten. De klanten, vooral Duitse vrouwen, zou- LEIDEN Er is voorlopig geen sprake van dat de kinderpsy chiater dr. J. P. Teuns en zijn staf, rond wie in de herfst van vorig jaar zoveel beroering ont stond, vorm mogen geven aan een ir de regio Leiden te creë ren instituut voor geestelijke ge zondheidszorg. Teuns en zijn medewerkers hadden daarop hun hoop gevestigd o.a. om de behandeling van de onder hun hoede staande patiënten te con tinueren en om als team bijeen te kunnen blijven. Een recent gesprek daarover fop basis van een eind 1971 op gesteld rapport) met ambtena ren van het departement van Volksgezondheid heeft niet veel meer dan een serie vaagheden opgeleverd. Waartoe Teuns en zijn staf nu zullen besluiten is nog niet be kend. Men wil er een weekje over denken. 'oor Ruud Paauw Het lijkt of er aan de lijdensweg van de staf-Teuns geen einde komt. Het is een tragedie met een einde loos aantal vervolgen. Bijna drie Jaar geleden kregen Teuns en zijn medewerkers ontslag aangezegd bij yj het Leidsch Medisch Opvoedkundig Bureau na een conflict met het (vorige) MOB-bestuur over de planning op langere termijn. Dat ontslag werd, door allerlei gebeur tenissen, pas op 1 november 1971 geëffectueerd, met dien verstande dat de staf-Teuns de verantwoor ding hield voor 33 z.g. niet-over- draagbare patiënten. Vorq de af- behandeling daarvan verstrekte het rijk een subsidie. Daarnaast had de staf-Teuns sinds 1969 via een eigen stichting, die inmiddels in liquida tie is gegaan, eigen patiënten aan genomen. Op dit moment het aantal ongeveer tachtig. Crisis Rond 1 november van het vorig jaar ontstond een crisissituatie omdat het MOB-bestuur er op aandrong dat de staf-Teuns op die datum het pand Rynsburgerweg 163 (eigendom van het MOB) zou moeten verlaten. Zo'n vaart liep het tenslotte niet, er werd uitstel verleend tot 1 maart 1972. Intussen was ook de gemeente Leiden zich in het conflict gaan mengen. Hoe wel het college van B. en W. zich en bloc daartegen verzette, wilden de raadsleden de staf-Teuns een garantiebedrag in het vooruitzicht stellen om het werk voort te zetten. Een aantal raadsleden was zelfs bereid om dat uit eigen zak te doen, toen Gedeputeerde Staten het desbetreffende subsidieverzoek afwezen. Maar de staf van Teuns liet daarop weten dat men een der gelijk offer niet kon aanvaarden. Bij Teuns en zijn medewerkers leefde de illusie dat zij bijeen kbn- den blijven in een te vormen regio naal instituut voor de geestelijke volksgezondheid. Zij putten de hoop uit een brief die minister Roolvink en staatssecretaris Kruisinga vorig jaar in de laatste fase van hun be wind aan Teuns hadden geschre ven. Nadat een vluchtige behoefte peiling (door 10 medische studen ten) had uitgewezen dat er voor een dergelijk nieuw instituut werk te over zou zijn, toog een Werkgroep in de laatste maanden van 1971 aan de slag om aan te geven hoe men de nieuwe opzet wilde reali seren. In die Werkgroep, die op ta melijk spontane wijze tot stand was gekomen, hadden naast leden van de staf-Teuns en leden van de oudercommissie nog zitting: prof. C. Bronkhorst (hoogleraar in het strafrecht in Tilburg), L. de Kool (oud-burgemeester van Voorscho ten) en mr. J. SoetenhorstDe Sa- vornin Lohman (wetenschappelijk medewerkster universiteit van Lei den). meer zou hebben en 2.) het in standhouden van de staf-Teuns in welke vorm dan ook, gezien de kwaliteit van he tdoor hen gele verde werk. De Werkgroep stelt in haar uit voerige rapport voor in de regio Leiden te komen tot een Instituut voor Psychotherapie, dat werkzaam zou moeten zijn op vier gebieden: crisisinterventie, psychotherapie, opleiding en research. Het rapport werd gezonden naar het departe ment van Volksgezondheid, waar op 3 februari een gesprek plaats vond tussen een viertal hoge ambte naren (onder wie de directeur-ge neraal van het departement, Ger- retsen, en dr. C. Buis. de inspec teur van de geestelijke volksge zondheid in Zuid-Holland) en de Werkgroep. Het oordeel van het departement kwam, samengevat, hier op neer: in het rapport van de Werkgroep worden zoveel zaken behandeld dat men zijn licht heeft opgestoken bij een aantal Leidse adviseurs. Deze hebben er op ge wezen dat de discussie over de geestelijke gezondheidszorg in Lei den volop aan de gang is. Men be oogt 'n inventarisatie, herstructure- ring en bundeling van de op dit terrein werkende instellingen. In het kader van die inventarisatie zou het niet Juist zijn ineens een regionaal instituut voor psycho therapie in het leven te roepen. Het beste zou zijn dat de staf-Teuns of de Werkgroep de plannen integreert in de nieuwe opzet van de geeste lijke volksgezondheidszorg in Lei den. En dat zij daarom maar eerst deel moet gaan uitmaken van de gespreksgroep die hiermee bezig is. Aldus het departement. dan het resultaat van het gesprek. Teuns: „We blijven op deze ma nier in een kringetje ronddraaien. Vroeger hebben we eens een rap port gemaakt en daarvan zei het ministerie: het is te beknopt. Nu krijgen we te horen dat het te uit gebreid is. Een paar maanden ge leden zei wethouder mevr. Den Haan van de gemeente Leiden: de kwestie van de financiën is een zaak van de rijksoverheid. En wat zegt nu de rijksoverheid: ga maar voor overbruggingssubsidie terug naar de gemeente. En dan nog iets: we hebben gevraagd wie die adviseurs waren die in Leiden zijn geraad pleegd. Een gewone vraag. Daar weer niet op geantwoord". Wie in Leiden informeert hoe dat met die gespreksgroep zit waarop het ministerie doelt, komt niet erg ver. Dr. P. H. van der Plank van het Maatschappelijk Contact Or gaan in Leiden: „Er zijn twee club jes mensen, één op bestuurlijk ni veau en één van de werkers-te- velde, bezig formeel te bekijken of men tot een soort samenwerking kan komen. Die contacten bevin den zich nog in een zeer pril sta dium, het is vrijblijvend, er is ook nog geen enkel mandaat. We ho pen dat dat in maart zal worden gegeven. Maar hoe lang het dan duurt voor er iets kan worden ge realiseerd, daar valt nu nog werke lijk niets over te zeggen". Afgelopen Kringetje Doelstellingen De Werkgroep ging uit van twee doelstellingen. 1.) het patiënten belang dat bij een uiteenvallen van de staf-Teuns geen enkele waarborg De staf-Teuns verklaarde graag zitting te nemen in de gespreks groep, maar verzocht het ministerie zolang de nieuwe opzet niet is ge realiseerd een „overbruggingssubsi die" te verstrekken. (De staf van Teuns krijgt op dit moment werk loosheidsuitkering, maar werkt normaal door). Het departement verklaarde niet vooi1 een overbrug gingssubsidie te voelen, de staf- Teuns moet maar proberen die van de gemeente los te krijgen. Dat was De teleurstelling over het resul taat van de besprekingen op het ministerie is zowel bij de staf- Teuns als bij de Werkgroep bij zonder groot. De heer W. C. Mom- ma (vertegenwoordiger van de ouders van de patiënten in de Werkgroep)„Ons rapport, eigen lijk een groot brok burgerzin, is op het departement nauwelijks in discussie geweest. Men zei dat we ons maar bij die gespreksgroep moesten aansluiten. En daarmee was. Wat het departement betrof, de zaak afgelopen. Het is nu wel duidelijk wat het contact met het ministerie inhoudt: men schrijf brieven, men hoort Je beleefd aan en daar houdt het mee op. Op 1 maart is het afgelopen met de staf van Teuns als er geen wonder ge beurt. Want je kunt die mensen, die nu al drie jaar in onzekerheid leven niet nog eens een noodop lossing aanbieden. Aan het eind van het gesprek op het departe ment heb ik daarom gezegd: mijne heren, er resten ons nog 80 pa tiënten, wat doen we daarmee, aan wie dragen we ze over. bij wie moe ten we ons vervoegen, wie draagt de verantwoordelijkheid. Het was de eerste keer in dat gesprek dat er iets over de patiënten werd ge zegd. Je zou verwachten dat een man als dr. Buis, inspecteur van de geestelijke volksgezondheid, recht overeind gaat zitten. Maar daar gaat hy gewoon net op in. En op zo'n moment, als je ziet noe ver iemand van de dagelijkse realiteit afstaat dan denk je: de heer Buis zit op een stoel waarop hij niet thuishoort. Hy werkt daar kenne lijk alleen voor ztfn eigen vakkring en niet voor de volksgezondheid". „Onwelwillend" De kritiek op dr. Buis wordt door Teuns nog aangedikt: „Zijn hou ding ten opzichte van ons is altijd kil geweest en onwelwillend. Hij probeert steeds de zaak op de lange haan te schuiven door Je naar huis te sturen met „huiswerk", behoef tepeilingen, plannen, rapporten en nu dan als gesprekspartner van een griep die officieel nog niet eens bestaat. Het is een uitputtingsslag. Wat ons aangaat voert de heer Buis de tactiek van de verschroeide aarde: er mag niets overblijven En tegelijkertijd probeert hij. met de wet in de hand, zich te distan- ciëren van de patiëntenbelangen" Bittere verwijten aan het adres van de inspecteur van geestelijke volks gezondheid Wat heeft dr. Buis daar nu op te zeggen? Niets, want hij laat via zijn secretaresse weten geen informatie te willen verstrek ken. Wat er nu gaat gebeuren is in het duister gehuld. Op 1 maart zal de staf-Teuns het pand aan de Rijnsgurgerweg moeten verlaten. Het MOB heeft daar met een brief van 27-l-*72 nog eens uitdrukkelijk om verzocht. Dat is niet onredelijk. Het MOB heeft het gebouw al een jaar geleden aan een andere ge gadigde beloofd. Drie jaar geleden vormde Teuns met zijn staf van 25 me dewerkers wat werd genoemd een „modelboerderij" op het ge bied van de geestelijke volksge zondheidszorg. Van die 25 zijn er nu nog acht over. Men kan zich afvragen wat Teuns toch beweegt om zo lang en zo vruch teloos tegen de stroom in te Dr. J. P. Teuns (Foto Holvast) zwemmen. Dat is dan dit: .glls er in Leiden een bloeiende gees telijke volksgezondheidszorg was geweest dan zou ik al lang zijn opgestapt. Maar de voorzienin gen zijn hier ver beneden peil. Daarom wil ik hier blijven. Al thans. dat wil ik proberen

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7