Wagen met distinctie MET DE A UTO DE TRAP TOJgSl imprexxse NIEUW MAZDA-MODEL Bedrijfswagens in alle maten en soorten in R.A.I. (ZUIGER- OF ROTAT MOTOR m MAZDA AUTO-H OM CALEX AUTOBEDRIJF N.V. MAZD Honderden miljoenen voor auto onderdelen AUTO Lancia heeft vorig Jaar in ons land niet zo bar veel auto's verkocht. Zo omstreeks de drieënhalf honderd. Wellicht is dit voor een deel ook te wijten aan de dure roep. die van dit merk uitgaat. Wij ondervonden dat in eigen kring. Iedereen die hoorde, dat we in Lancia reden, in formeerde onmiddellijk hoe duur die wagen nou wel was. Om van deze toch wat kwalijke faam af te komen heeft Lancia een geruime tijd geleden de prijs van het goedkoopste model de Lancia Fulvia drastisch verlaagd. Die ging duizenden guldens omlaag. On der de voortdurende druk van de stijgende kosten heeft men die prijs niet kunnen handhaven, maar de bijna twaalf mille, welke men er nu voor moet neertellen, lopen de spui gaten toch niet uit. Bijna alle mid denklassers bewegen zich op dat ni veau. En men koopt duidelijk een wagen van klasse. Goed, de lijn zal niet iedereen aan spreken. Nogal klassiek, bijna een beetje ouderwets met de hoge gordel en het relatief weinige glas. Maar we zeiden het al eerder: dat is een kwestie van smaak. Anderen zullen dat zelfs een voordeel vinden. In het algemeen gezegd hebben wij het zo ervaren: schoonheid is geof ferd aan soliditeit en ruimte aan comfort. Want wat men dan mis schien aan fraaie lijnen tekort komt wint men ruimschoots aan degelijkheid. Een sprekend voordeel: behalve de deurknoppen vindt men aan de buitenkant geen draadje chroom. Alles is roestvrij staal. Dat merkt men wel aan hst gewicht: meer dan duizend kilo voor een wa gen van deze afmetingen is wel aan de pittige kant. De ruimte binnen in is niet over weldigend. Men kan zowel voor als achter redelijk zitten, maar daar houdt het mee op. Daar staat te genover, dat zowel de stoelen als de achterbank een vorstelijke zit bie den. De zittingen van de stoelen zijn zo breed en zo hoog. dat het moeite kost bij de handrem te komen, die tussen deze twee magnifieke z-tels diep beneden een plaatsje heeft ee kregen. De afwerking laat zowel binnen als buiten helemaal niets te wensen over. Een zeer smaakvol dashboard met twee grote ronde klokken voor snelheidsmeter en toe- renteller met daarnaast twee kleine rondjes, waarop men alle verdere gegevens kan verkrijgen. En rechts een klein sierlijk klokje. Alles waar lijk gedistingeerd. De ruimte in de koffer lijkt erg groot, maar gaat toch duidelijk ge bukt onder het reservewiel, dat er rechtop in staat. Voor degene die nogal wat bagage moet torsen, een handicap. SAMENGESTELD DOOR KOOS POST De vier cilinder motor met een in houd van 1298 cc levert esn maxi mumvermogen van 85 DIN-k bij 6000 toeren Ret is geen snelle star ter De acceleratie was niet over weldigend, maar eenmaal op toeren komt de snelheidsmeter toch ruim over de 160 km per uur. Dao haalden wij zelfs met een exemplaar, dat nog geen duizend kilometer op de teller had, zodat we rustig kunnen aannemen, dat een ingereden Fulvia in de buurt van de 170 km per uur kan halen. Wat voor een motor van die inhoud een niet geringe prestatie is. De vijf-versnellingsbak leverde ons nogal wat moeilijkheden op. Nu had men ons van de zijde van im porteur Van der Marei in Wasse naar al gewaarschuwd, dat het bij zo'n niet geheel los gereden auto moeilijk zou gaan. Dat klopte pre cies. Maar daarnaast blijft het feit. dat de ruimte, die normaal voor vier versnellingen is gereserveerd nu moet worden verdeeld over vijf. En dat vraagt enige gewenning. Het kost wat moeite om de juiste plaats te vinden. De vijfde versnelling is namelijk geen overdrive. maar functioneert als de vierde in de meeste wagens. Het verschil zit in de lagere versnellingen. Wat bij een soepel draaiende bak ook zijn voor delen heeft. Iedereen staat het vrij daarover te oordelen zoals hij wil, maar voor ons hoeft dat extra schakelen niet. De wegligging van deze „zwaarge wicht" is goed te noemen. De be sturing wat erg indirect, men moet er flink aan draaien, maar dat gaat zo licht, dat dat nauwelijks een bp- zwaar kan zijn. Normaal heeft de wind weinig invloed op de wagen, maar bij hogere snelheden viel hem enige gevoeligheid toch niet te ont zeggen. Het benzineverbruik viel ons lang niet tegen. De Italianen moeten nog meer dan wij betalen voor deze brandstof. Om dat wat te verlichten heeft Lancia voor twee dubbele car burateurs gezorgd. Mede daardoor bleven wij ondanks het slechte jaargetijde, de korte -ritjes en de hoge snelheden op de grote weg op een gemiddelde van meer dan 1 op 10,5 steken, wat wij mede in re latie tot anderen lang niet onver dienstelijk vonden. Over één ding waren we niet en thousiast: de ventilatie. De verwar ming deed het best, maar bij voch tig weer kregen we de zijruiten niet schoon. En om de achterruit misten wij de verwarming, die overigens tegen meerprijs wel is te leveren. Men had dat gebrek aan ventilatie- mogelijkheid wel aardig gen. Een stukje dubbele ruil ware, waardoor men het ri het voorportier kan openzetl der dat de achterin-zittel last van hebben. Heel v maar met koud kil weer bi open raam toch onpleziei van het geluid maar te zwijg! Alles bij elkaar: geen auto „sportievelingen", maar vooi anderen een fijne, comforta delijk rustige wagen, goed baar in het stadsverkeer, ms al erg prettig op de langen den Men krijgt autowaar i geld. En deze Fulvia maakt nieuwsgierig naar de nieu1 netjes, die deze jonge doel Fiat voor de naaste toek het vuur heeft staan. Een autootje, dat trappen kan be klimmen. Dat gemakkelijk over ber gen stenen klimt. Dat niet blijft steken op een helling tot 65 graden. Dat zonder mankeren door een hal ve meter water glijdt. Dat een draaieirkeltje heeft van net acht meter. Dat een slagzij van vijftig graden te boven komt. Dat door greppels en sloten gaat, alsof ze er niet zijn. Voor zo'n karretje, dat in oneffen terrein om zo te zeggen kan lezen en schrijven, voor zo'n wagentje moeten vele nuttige taken zijn weggelegd Daarvan is althans de firma Englebert uit Voorschoten zó overtuigd dat ze kortgeleden aan haar reeds uitgebreide programma van produkten de zg. Haflinger heeft toegevoegd. De naam is afkomstig van het bekende ras van de Oos tenrijkse paarden, dat een grote faam als nuttige viervoeters heeft opgebouwd. Steyr Puch. die deze naam zo'n elf jaar geleden leende, hoopte, dat haar vierwielig produkt een evengrote roem als utiliteitswa gen zou kunnen vestigen: De fa briek heeft daarmee nogal succes gehad. De Haflinger wordt inmid dels naar tachtig landen in de we reld geëxporteerd en aantallen van handelaren ,die het produkt niet duceerd. Englebert zag'er ook brood in en heeft sinds kort het impor teurschap op zich genomen. Van vergelijkbare wagens werden er vo rig jaar zo'n 200 stuks in ons land verkocht. Voorlopig gokt men op enkele tientallen voor dit jaar. Er zal een selectie worde-"- toegepast van handelaren, die het produkt niet alleen kunnen leveren, maar ook de nazorg goed kunnen nakomen. De Haflinger wordt geheel door Steyr Puch vervaardigd in een fa briek in Graz. De geraffineerde van onder af lopende carrosserie maakt, dat alle buitelingen kunnen worden gemaakt zonder schade op te lopen. Het wagentje is uitgerust met een motortje van nog geen 650 cc, dat een vermogen van 27 DIN-pk kan leveren. Bepaald geen krachtpatser dus. Van een opgevoerde motor is geen sprake. Toch stonden wij stomverbaasd, toen wij dezer dagen ergens op afgravingen in het Nooordbrabantse plaatsje Schayk zagen, waartoe de Haflinger in staat bleek. Dat is vooral te danken aan het knap uitgekeinde differen tieel. En het feit. dat de vier wielen onafhankelijk van elkaar en in ver schillende combinaties kunnen wor den aangedreven. Het ver voeren uiteen te allemaal in elkaar ruggegraat van dat chaniek bestaat uit welke vervorming of sluit. Het kost even tijd het rijden met de de knie heeft, maar schier onmogelijke stunts halen. Niet hard rijden, dan 75 km per uur het gunstigste geval goedkoopste uitvoering wielbasis van 1,5 m> gentje inclusief btw mille, in de duurste meter» kost het f 15.595. niet goedkoop, maar men I wel iets aparts voor. Vorig Jaar zijn in Nederland 27.186 Japanse automobielen ver kocht. Toyata en Datsun voerden met meer dan tienduizend wagens de lijst aan, Mazda werd goede derde met 4.185 stuks. Vergeleken- bij het jaar daarvoor (1.675) werd een enorme sprong vooruit ge maakt. En dat, terwijl Mazda geen vertegenwoordiger heeft in de echt goedkope klasse. Hoewel dit Japanse merk het aanbod op de Nederlandse markt nu heeft uitgebreid met twee nieuwe mo dellen, is zo'n klein autootje er ook nu nog niet bij. De fabriek heeft de voorkeur gegeven aan een wagen tussen de bestaande typen in: de Mazda 818 (17 cm langer dan het 1300 model en 18 cm korter dan de 616 modellen». Ook de prijs ligt er tussenin: f9895 voor de 818 De Luxe, vier- deurs. De prijs van de 1300 De Luxe in dezelfde uitvoering f 8.445 van de 616 De Luxe f 10.495 De nieuwe 818 (rechts op de foto» is voorzien van een 1300 cc. 4 ci linder zuigermotor met bovenlig gende nokkenas, in principe de zelfde, die in de 1300 wordt toege past. maar met een vermogen van 81 SAE-pk, wat volgens de opgave goed is voor ongeveer 155 km per uur- De fabriek zegt, dat met deze wagens tegemoet gekomen aan de wens van velen naar meer ruimte en pit. Dat laatste konden wij nog niet uitproberen met de ter be schikking staande modellen, daar die pas enkele tientallen kilome ters op deteller hadden. Dat meer ruimte moet men toch be perkt zien, want achterin is lier nog steeds aan de bescheiden kant, terne -r daar er een nogal stevige cardanastunnel door de wagen loopt. Het wagentje maakte in eerste instantie een prettige in druk. reed soepel en met zich ge makkelijk hanteren, maar daar zullen we nog wel eens uitgebrei der op kunnen ingaan. Geheel volgens de politiek van Mazda werd gelijk met de 818 een en de zelfde wagen, maar dan met 'n ro tatiemotor geïntroduceerd: de RXG (links) Een motor dus, gebouwd volggns het principe, dat door ir. Felix Wankel werd ontwikkeld, maar door Mazda het eerst in massaproduktie werd toegepast Het feit, dat onlangs een RX 2 een wagen met een soortgelijke motor uitgerust een gecontro leerde rit van 100.000 km met, ver zegeld motor zonder mankementen volbracht, bewijst de duurzaam heid van het produkt zeker. Maar het gemiddelde benzineverbruik van 1 op 6,4 wel normale ben zine. maar met weinig stadsver keer bewees ook, dat de rota tiemotoren in de huidige vorm een flink slokje lusten. Bovendien blijft de stevige prijs een mering. Voor de RX 3 m bijna 12% mille neertelle er met de 818 nog altijd schil van ruim 2% mil worden overbrugd. Maï heeft men dan ook een s( ruisloze motor met een ei celeratievermogen in 'alle den voor. In elk geval heeft Ma» deze nieuwe serie 'nog a met een stationwage f 10.595» de mogelijkheden dere stijging op de verkc danig uitgebreid. Staatssecretaris Kruisinga van Ver keer en Waterstaat zal volgende week donderdagmorgen in het RAl-gebouw de tweejaarlijkse ten toonstelling van bedrijfswagens ope nen. Het aanbod is ook ditmaal weer enorm. De expositie beslaat alle hallen en balkons van het grote complex. Niet minder dan 219 expo santen uit twintig landen brengen hun produkte.n naar Amsterdam. Het publiek kan elke werkdag van tien tot vijf en 's avonds van zeven tot tien uur terecht, op zaterdag en zondag alleen overdag van tien tot vijf uur. De toegangsprijs bedraagt vier gulden. De tentoonstelling duurt tot en met zondag 27 februa ri. Geëxposeerd staan alle mogelijke (en bilna onmogelijke) bedrijfsauto mobielen. En talloze goederen, die daar op een oi andere manier mee te maken hebben. Het is alweer bijna een Jaar gele ien, dat ergens in Europa zo'n ten- joonstelling van bedrijfswagens werd gehouden Men verwacht in de RAI dan ook flinke belangstelling. Dit ondanks het feit. dat de huidige economische situatie het wegvervoer in Nederland ook niet ongemoeid heeft glaten. In sommige sectoren loopt de verkoop duidelijk terug. In 1971 werden er 43.047 stuks ver kocht tegen bijna vierduizend meer het Jaar daarvoor Toch is de voor zitter van de RAI, de heer J. M, de Voogd niet pessimistisch. Zo be weegt b v. de verkoop van autobus sen (in 1971 werden er 647 ver kocht) zich weer in opgaande lijn en de RAI verwacht, dat de afzet van stadsbussen nog verder zal toe nemen. "Immers, voor een gemeen telijk vervoerbedrijf is de exploitatie van bussen veel aantrekkelijker dan die van trams", meende c'.e heer De Voogd. Hij bestreed met nadruk de stelling van minister Drees als zou de be drijfswagen verantwoordelijk zijn voor de extra slijtage aan de wegen en als zouden de belasingen, die op het vrachtvervoer drukken, niet vol doende zijn om de daaraan verbon den kosten goed te maken. ADVERTENTIE EXKLUSIEF DEALER „GALERIJ SHOWROOM" Gerrit Doustraat 4, Leidi MAAK EEN PROEFRIT. Telefoon 01710—41635—313 Kort Galgewater 14-16 Tel. 01710-33355, Leid( De Simca 1000 Rallye dat oranje autootje met die zwarte strepen) heeft, een opvolger gekregen, die heel eenvoudig Simca Rallye I is genoemd. Uiterlijk verandert er niet veel Maar door wijziging van de cilinderinhoud van 1118 cc in 1294 cc werd deze vergroot met maar liefst 15,7 procent. Dat, betekent onder meer een groter vermogen (7 DIN-pk meer), en een hogere top (155 km). En dat is erg aan trekkelijk voor deze hyper-sportieve uitvoering van de al lang lopende en erg succesvolle Simca 1000Ook biedt de motor nu meer soepel heid. Ten opzichte van de Rallye ivordt het maximum vermogen bij 400 toeren minder geleverd. Daar bij zo'n auto in race- en rallytermen wordt gedacht is dat een sterk voordeelgezien de hoge eisen, die aan de motor worden gesteld. Daarom is de radiateur uitgevoerd met koperen koelpijpen. Dan kan men zonder risico van oververhitting lang in de twee en drie rijden. Verder een startversterker en een ivisselströomgenerator. De versnellingsbak is voorzien van synchro- mesliringen van de 1100 Special. De ivielophanging werd gemodifi ceerd en versterkt. Accessoires werden verbeterd zoals de achterruit verwarming standaard. Men ziet het: del Rallye I is duidelijk afge stemd op het sportieverewerk. wat men daar op de gewone weg ook onder moge verstaan. Men moet er f. 6.695,- voor betalen. De verbeteringen zullen in de loop der tijd ook op de normale 1000 mo dellen worden doorgevoerd. De Rallye I zal begin maart leverbaar worden. Vele honderden miljoenen guldens zijn Jaarlijks gemoeid met de ver koop van auto-onderdelen. Want we moeten daarbij niet alleen denken aan de verkoopspunten langs de openbare wegen, waar de automobi listen onderdelen kunnen kopen, maar ook aan de duizenden gara ges, die soms gigantische bedragen aan onderdelen omzetten. Het totaalbedrag van die handel neemt jaarlijks toe. Wat ook wel logisch is in deze tijd van nog steeds groeiende motorisering. En even logisch is, dat steeds meer mensen willen mee-eten uit deze branche en nu is ook Ford daar royale ruif. Diverse benzinemerken bewegen zich reeds driftig in deze massaal bijgekomen. Tot nu toe be paalde Ford zich strikt tot het ei gen merk. Dat principe heeft nu ook Ford Nederland losgelaten On der de naam "Motorcraft" heeft Ford dezer dagen een project ge lanceerd .waarin zeventien verschil lende groepen snel-verkoopbare on derdelen «zoals contactpunten, ven- tilateurriemen, stroomveti pen, filters, bougies, ruitev den en lampen) aan de mf den gebracht, die passen o pulairste automerken. Nege cent van alle automobiele: Nederlandse wegen kan r onderdelen worden geholj "Motorcraft" onderdelen vi der Fords garantiebepaling produkten zullen niet al Ford-dealers, maar ook vil verkooppunten zoals I e.d. aan de man woi bracht, zodat b.v. ook de zeivers ermee kunnen mano Zo wil Ford delen in de voor dit Jaar op ongeveer joen gulden wordt geschat drag zullen de drie miljoe; landse automobielbezitters wagens besteden. En daar i ne. verzekering en belasl nog niet bij.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4