Doelenkazerne: ruimte voor nieuwbouw van universiteit Kritische bewondering voor Bolland B.&W. NIET WILLEN WEL STUDIE AAN LEIDEN VAST ethouder Kret van Leiden: PROF. HENDRIX TIJDENS DRUK BEZOCHT HERDENKINGSCOLLEGE: BEZETTERS VERLATEN NBV-GEBOUW Twee vriendjes door ijs gezakt en verdronken ^lLd. AG 12 FEBRUARI 1972 Sprtwikkeling en verkeerszaken 8 I best praten over de moge- •ondtheden, die ontstaan als de- Isie Leiden zou verlaten, ir hij gaat de consequenties irbij niet uit de weg. Duide- stelt hij: „Het gemeentebe- biniur gaat met genoegen stu- als „Den Haag" zou mel- uurp, dat een dergelijke beslis- er in zit". i studie behoeft naar zijn idee iger dan een Jaar te duren, consequentie: het betekent vertraging in het Witte Iplan van de universiteit en fplopen van de bouwkosten als ïstaande plan toch doorgaat. i dat plan van die grote toren i er verder bijkomt, willen B. toch vasthouden. Kret: „We j i ja gezegd en je moet trouw aan een plan.. Anders ge- er nooit iets. Kijk maar j het voorbeeld van de schouw- j in Leiden. Natuurlijk moet je j houden met veranderde fcten. maar je moet je wel rea- p, dat dit zo blijft. Over tien ienkt men weer anders". [elijkheden veronderstelt, dat de Doelenka- vrijkomt. Hij berekent losjes- dat je onder een verhoging van errein met bijv. twee meter londerd auto's kwijt kunt. door de parkeerkelder, die aan jq idere kant van de Witte Singel Dik^et nieuwe universiteitscomplex pland, totaal overbodig wordt, ordelen voor het verkeer: de npte Trekvliet kan helemaal gebruikt als city-tangent, op aftakkingen mogelijk zijn het kazerneterrein, en de Wit- Ingel behoeft niet aan het ver te worden onttrokken. De bo- ij langs het water kan blijven LEIDEN Als de Leidse bin nenstad een maagdelijk terrein was, zouden we een andere verde ling toepassen. Maar de binnenstad is er met al haar oude en nieuwe bestemmingen, met haar charme en haar moeilijkheden en met een verdeling van ruimte, die voor de ze tijd vaak merkwaardig is. Er is ruimtenood in die binnen stad, al is het gebied tussen de singels de op één na grootste bin- Dit zijn (gearceerd) de mili taire terreinen die Leiden nu nog rijk is: 1. de Morspoortka- zerne, 2. de sociaal-medische dienst van de marine en 3. de Doelenkazerne. De letters in de tekening verwijzen naar: A. Academie, B. Breestraat, BB. BlauwpoörtsbrugG. Groenho- venstraatGW. Galgewater. H. Hortus. KR. Kort Rapenburg, LD. Leidsch DagbladMP. Mors- poort, NE. Noordeinde, P. Pater straatje, R. Rapenburg, RS. Rijn- en Schiekade met ge dempte vaart en WS. Wittesin- gel. nenstad van ons land. Als we ons op één punt richten: voor nieuw bouw van de universiteit is met veel moeite en pijn een terrein ge reserveerd aan de buitenkant van de Witte Singel. Het is zó klein dat de universiteit de lucht in moet, heel hoog bouwen: een toren van 120 meter, waartegen men terecht bezwaar kan hebben. Pal aan de andere kant van het water ligt een terrein, ruw geme ten 200 bij 100 meter groot, dat voor een flink deel geen intensieve bestemming heeft. Het is de Doe lenkazerne met enorme pleiten tus sen oude gebouwen (op foto on der). Het is grond van de gemeente, maar van oudsher zit hier defensie en die heeft "eeuwige" rechten- Men kan zich voor het ter rein van de Doelenkazerne allerlei bestemmingen denken. Denk alleen maar aan de parkeren, al zouden dan de toegangswegen wel ver breed moeten worden, want 't ka zernecomplex ligt helemaal inge bouwd en aan één kant tegen het water van de Witte Singel. In de kring van de Leidse plan nenmakers wordt maaraan een be stemming van het terrein gedacht: de nieuwbouw van de universiteit. Het blijkt uit uitlatingen van het van Wetenschappen De Brauw bij zijn recent bezoek aan Leiden in de geest van: "Met defensie zitten we een beetje in ons maag". Het blijkt ook in een gesprek met wet houder Kret van stadsontwikkeling Er wordt in Leiden dus wel aan de mogelijkheden gedacht, die zou den ontstaan als defensie zich te rugtrekt, maar de beslissing ligt uiteraard niet hier. Commandant Ravenhorst van de Leidse koks- school, die de Doelenkazerne be zet, weet niet meer dan dat zijn school zal blijven bestaan. Of er in het kader van de herstructuering van de landmacht mogelijkheden zijn de school te verplaatsen weet hij niet. De koksschool is naar zijn mening niet aan Leiden gebonden. Het is duidelijk, dat een beslis sing van dit kaliber alleen maar kan komen van de zijde van de mi nisters van Defensie en Weten schappen. Wethouder Kret spreekt zelfs van een kabinetsbeslissing als hij over de mogelijkheid mijmert. Hij betrekt er nog een minister bij, die van CRM. Leiden heeft ook nog de Morspoortkazerne, een veel kleiner complex, dat precies dezelfde omstandigheden heeft als de Doelenkazerne. Maar als defen sie Leiden zou verlaten, ligt er een unieke kans om de noodzakelijke uitbreiding van het rijksmuseum voor Volkenkunde tot stand te brengen. Eventuele terugtrekking van het leger van de Leidse stellingen zou dus én voor Leiden èn voor de universiteit èn voor dit grote mu seum veel mogelijkheden bieden. Het zou ook veel geld kosten en de vraag is natuurlijk of dat in deze tijd van bezuiniging een haalbare kaart is. Ten overvloede: het derde defen sieobject, de voormalige zeevaart school aan het Noordeinde, nu in gebruik bij de marine, is eigendom van de gemeente. Hier komt een nieuwe verbinding over het Galge water. De marine, in Leiden een veel kleinere eenheid van die van de landmacht, zoekt naar andere Binnenstad onder de loep Door Hans Melkert Foto's Holvast Commandant van koksschool voorbeeld de gevolgen, die het niet- aanleggen van de Leidse Baan zal hebben. Het niet doorgaan van het universiteitsplan zal ook een staart hebben. De wethouder neemt alleen de fi nanciële kant. Hij schat, dat een bedrag van f 50 miljoen bij wijze van spreken in het water zal wor den gegooid. Een deel daarvan komt terug door de lagere bouwkosten als de universiteit niet zo hoog hoeft te bouwen. Ook zal moeten worden berekend hoe groot de kosten zijn om de koks school een andere plaats te geven. Is er elders een bestaande ruimte? Moet er nieuwbouw komen en waar? Het zijn vragen, die een Leidse wethouder niet kan beantwoorden. Morspoort Kret ziet wel iets in de Morspoort kazerne als tijdelijk onderdak. Ook daar zou hij defensie het liefst niet „eeuwig" houden, omdat hij defen sie gewoon, iets vindt, dat helemaal niet in de binnenstad gevestigd be hoeft te zijn. De Morspoortkazerne vindt de wethouder een uitstekende uitbrei dingsmogelijkheid voor het rijksmu seum voor Volkenkunde, dat om ruimte zit te springen en die hier naast de deur heeft. Ook de gebou wen lenen zich er voor. Rondom de Morspoort ziet Kret dan een bin nenplein ontstaan, waar auto's niet behoeven te komen en dat vele mo gelijkheden biedt in het kader van stadsverfraaiing en leefbaarheid van het centrum. DE COMMANDANT van de mili taire koksschool, de majoor der Intendance M. A. Ravenhorst, sinds negen maanden in Leiden, Is niet aan de Sleutelstad ge bakken. Persoonlijk niet, want hij blijft beslist in Apeldoorn wonen, maar ook niet wat be treft zijn militair onderdeel. Hij zegt duidelijk: „Het zal me worst zijn waar de koksschool is ondergebracht. Ik vind het uitste kend hier in Leiden, al zijn er be zwaren. maar de school kan overal staan. Het best eigenlijk in Bussum, omdat daar de Intendance-school is. waarvan de koksschool sinds kort deel uitmaakt, zij het als zelfstan dige eenheid". Een voordeel van de vestiging in Leiden vindt hij de plaats in de binnenstad, die contact tussen mili tair en burger garandeert. Hij weet, dat kazernes naar moderne opvat tingen buiten die gemeenschap wor den gehouden, maar is het daarmee niet eens. Nadelen zijn er wel. Zolang niet definitief vaststaat wat er met de plaats van de koksschool gaat ge beuren, kan er niet worden gewerkt aan uitbreidingsplannen. En vernieu wing en uitbreiding zijn al jaren no dig. Nadeel is ook de ligging van de Doelenkazerne tussen de binnen stadsbebouwing met als enige berijd bare toegangsweg de Rembrandt- straat. „Daar zitten we vaak vast in het verkeer". In Leiden en omgeving zijn ook weinig mogelijkheden voor de mili taire opleiding, die aan de koksschool is verbonden. Van burgers worden hier soldaten gemaakt met als vak kok. Voor (schiet)-oefeningen moet de compagnie uitrukken naar Kat wijk en zelfs naar Het Gooi. Dat is niet zo praktisch. Oorlogskoks LEIDEN „Ik heb veel van huishoudster Gerritje, nooit honge- ':;,T Oi wethouder weet, dat daarmee Si loet wordt gekomen aan be- 1. I en van veel burgers tegen de irsitaire nieuwbouw. Ook de toren hoeft er niet te komen, ruimte genoeg om meer laag te plegen, althans een stuk dan het 120 meter hoge ge- aa dat bij de huidige plannen silhouet van Leiden zal gaan Woeden. isequenties sleutelen aan een plan kost Het heeft vaak consequenties, terdege afgewogen zullen moe- 0 worden alvorens een beslissing emen. De wethouder noemt als hem geleerd, maar ik heb hem niet nagepraat. Ik ben mijn eigen weg gegaan. De bewondering die ik voor heb heb, is een kritische bewonde ring". Dat zei prof. dr. P. Hendrix gis termiddag in het academiegebouw tijdens de herdenkingsrede die hij aan zijn leermeester prof. dr. G. J. P. Bolland (1854-1922) wijdde. Bol land was de man van de „zuivere reden", de eLidse Hegeliaan. Ook een man, die bij het nageslacht minder positieve herinneringen heeft nage laten vanwege zijn anti-katholicis- me, anti-socialisme en anti-semitis- me. Prof. Hendrix: „de groten kun nen zich vergissen. Hoe groter ze zijn, hoe groter hun vergissingen". Van het sociale vraagstuk heeft Bol land inderdaad niets begrepen, zei zijn leerling gisteren: ,Jk mocht hem op de tocht van Rapenburg naai Witte Singel vergezellen, naar zijn woning aan de Oude Singel. We kwamen daarbij ook door de Jan Vossensteeg. Was hij een zijstraat ingegaan, de Clarasteeg of de Run- dersteeg, dan zou hij veel sociale el lende hebben aangetroffen. Hij heeft het niet gezien. Wel zei hij tot zijn rigen van de deur te sturen zonder hen te eten hebbén gegeven". Het anti-semitisme bij Bolland noemde prof. Hendrix een „niet vol doende belichte kant van de zaak". Bolland sprak graag over de gnosis, de religieus-filosofische beweging die In het begin van de middag is gis teren de bezetting van het NB V-kan toor opgeheven. In het gesprek met de hoofdbestuursleden van de bond is men overeengekomen, dat maan dag aanstaande een delegatie van de actiegroep naar Utrecht gaat voor een onderhoud met het dagelijks be stuur van de bond. De ongeveer dertig bezetters ver lieten na afloop van het gesprek rus tig het gebouw. de oude Griekse vraag tracht op te lossen waar het boze vandaan komt. Daar ligt de oorsprong voor zijn anti-Joodse en anti-testamentische trekken. Afschuwelijk Prof. Hendrix vond het overi gens „afschuwelijk, dat de Hi tier - bandieten dat beruchte college van de meester in 1921, later hebben herdrukt. In handen van de brede onbegrijpende massa wordt dat uit gelegd als anti-semitisme". „Maar met dat anti-semitisme wil ik niets te maken hebben. Ik ben er fel op tegen. Op de vraag hoe de universiteit een herdenking van een zo omstreden man heeft kunnen toe staan, antwoordde prof. Hendrix zich zelf: „Dat kan hier gelukkig in Lei den, dankzij het liberale beginsel. Je kunt iemand bewonderen, en tege lijkertijd kritiek hebben". In zijn openbare college (er wa ren tientallen zitplaatsen te kort in het groot auditorium, er moesten stoelen worden bijgesleept) ging prof. Hendrix verder vooral in op Boll and's houding tegenover de godsdienst. De rede die hij klaar had I en die binnenkort zal worden uitge geven bij de universitaire Pers in Leiden, schoof hij al snel terzijde om uit zijn hoofd enkele eigen her inneringen op te halen uit de tijd VLAGTWEDDE (ANP) De poli tie van Vlagtwedde heeft gisteravond in 't water van de Ruiten-A in Rijs- dam (gemeente Vlagtwedde) de lijk jes van twee Jongens gevonden. De kinderen, de achtjarige Jacob van den Burg en de negenjarige Freerk Me uiman, beiden uit Sellin- gen, zijn vermoedelijk door het ijs gezakt en verdronken. dat „de wijsheid Hollands en Bol- lands sprak". Prof. Hendrix constateerde opval lende overeenkomsten tussen de ge dachten van Bolland en het moder nisme in de katholieke kerk. Bolland had sterk religieuze argumenten. Zijn tegenstanders hebben dat van hem, de „kerk-hater", nooit begre pen, aldus prof. Hendrix. Zien aankomen „Hij zocht een weg, die over een zijdigheden als recht- en wijszin nigheid uitgaat. Iets als een hoger, symbolisch christendom, waarin zo wel recht - als vrijzinnigen zich zou den kunnen herkennen. Bolland heeft wat dat betreft de crisis waar in de kerken zich nu bevinden, zien aankomen". Hij sprak ook graag over de Griekse mysteriën, waarin hij ver hulde Hegeliaanse wijsheid ver moedde. Ook het christendom be hoorde volgens Bolland hiertoe. De koksschool van de landmacht zal blijven bestaan. Majoor Raven horst toont aan, dat dit nodig is. Voor de vr edeskeu kens zou best met beroepskoks kunnen worden gewerkt. De landmacht zal te allen tijde deze koks nodig hebben. In de Doelenkazerne werken en slapen 400 dienstplichtigen. Majoor Ravenhorst acht het uitgesloten op leiding en legering van dit grote aan tal onder te brengen in de kleine Morspoortkazerne, waar een deel van de beroepsopleiding is ondergebracht naast de administratie van de ka zernecommandant. Hier zijn meer dan 150 militairen gelegerd. Het prijsgeven van de Doelenka zerne betekent dus, dat elders onder dak moet worden gevonden Of dat in deze omgeving is vind't de com mandant alleen interessant voor de zeventig beroepskrachten, die in Lei den of naaste omgeving wonen, som migen al vele jaren. Voor de rest maakt het z.i. niet uit. „Ik heb er niets in te zeggen en men zal het mij ook niet vragen", zegt hij. „Mijn taak is deze opleiding draaiend te houden. Daarnaast bevorder ik het contact tussen dit militaire onder deel en de burgerij van Leiden We zitten tenslotte in Leiden". Marktberichten BOSKOOP, 11 febr. Bloemenveiling. Forsythea I 95—85. II 75—66. III 48— 45, IV 3830, V 2619 .Idem per bos 12011095, Japanse kers rosea plena I 285—265 p. tak. Idem II 140—95 p. 2529. Ill 120—90. Mahontablad 80. Wilgenkatjes 9070. Sallx tortuosa 57 I p. tak. Sallx setsuka 4738 p. tak, ld. 1 per bos 380240. KATWIJK AAN DEN RIJN, 11 febr. Groenteveiling. Waspeen A extra 660 770, AI 280—650, All 260—710, B- extra 810. BI 570—770. Bil 200—440. breekpeen 140390, uien 110310. spruiten 3873. boerenkool 2541. an dijvie 125, knolselderij 510. Aanvoer waspeen 260.000 kg. 37, Roze Sim 2434, Crowly Sim 25 36. Dusty Sim 2636. Arthur Sim 23—34. GJ Sim 2032, Keefer Sim 25 35. La Rève 2941. Freesla's: Golden Yellow 175—275, White Swan 225—350 Diversen: Anthurlum 90225. Ger- |bera 2343. Amaryllis 5075. Narcis sen 150190, Irissen 175225, Tros- anjers 250350, Troschrysanten 225 275. Mimosa 150180, Hyacinten troe 130175, Tulpen: Lustige Wit we 160 RIJNSBURG, 11 febr Groentevei ling. Waspeen B 66.50. A 500640, waspeen 320580 p. kist, boerenkool 47 per kilo.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3