EIDSCH DAGBLAD Tegenstelling verscherpt Cyprus weer eens op rand van een crisis 'rijzen stegen -het 0.6 rocent vandaag LEIDSCH DAGBLAD Vrouw stak man met mesje dood Concessies Egypte lijken mogelijk pgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 12 FEBRUARI 1972 No. 33631 G Koopman RIEIuLfdredacteurDrs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7.90 per maand (by vooruitbetaling:), giro 57055, losse Witte Singel l. Leiden - Tel.: 25041 Redactie: 21507 Nahezorglng tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur) kleurTt Kardinaal Alfrink aan vooravond van wijding mgr. Gijsen HAAG De kosten van isonderhoud zyn van half de- ber tot half januari gestegen 0,6%. Daarin zijn de verande- in verschillende ziekenfonds- die met terugwerkende Iht tot 1 januari 1972 gelden, er nog niet verwerkt. ïjsstijgingen werden geregistreerd brood, niet-alcoholhoudende iken, vlees, materialen en arbeid onderhoud van woningen, gas, triciteit, water, dagbladen, om- gidsen, benzine, telefoon en me re verzorging (met name zieken- tarieven en kraamverpleging) lijsdalingen waren er voor groen- eieren, kleding en schoeisel. Voor en schoeisel is dat vooral het van uitverkopen. prijsindexcijfer heeft nu een actuelere basis gekregen. Aan- elyk ging men uit van het prijs- 1964 voor een werkne- gezin met twee kinderen en een •an even beneden de loongrens de sociale verzekeringen. Die staf is nu verlegd naar 1969. nister-president Biesheuvel heeft tijging vrijdagavond na afloop de ministerraad-,(relatief gunstig" "Vorig jaar januari was er Stijging van één procent", aldus ilnister-president. Verbond van Nederlandse On- imingen (VNO) meent, dat de iment zich een soort bestedings kin g oplegt als gevolg van de nstige economische perspectie- Een aanwijzing voor deze stel- volgens het VNO het terug- an de afzet van duurzame mptiegoederen, zoals auto's. Mensen laten Ifijnen sterven irlyks vinden naar schatting een miljoen dolfijnen de dood door n van de mensheid, zoals ver- g, visvangst, en onoordeelkun- behandeling in circussen. Dat rs. P. J. van Bree, conservator ieren van het zoölogisch mu- van de Amsterdamse universi- gisteren op de tweede dag van internationaal symposium in dolfijnen. hi en dan zon Bilt verwacht: i dan zon, maar ook enkele Overwegend matige wind tus- uldwest en west. Minlmumtem- uren ongeveer 2, maxima mor- mstreeks 6 graden. (Opgemaakt om 9 uur) 24 PAGINA'S UTRECHT/ROME Monseigneur Gijsen is door Rome niet benoemd om het beleid van de Nederlandse bisschoppen af te keuren. Dat is de stellige overtuiging van kardinaal Alfrink die vanmiddag is vertrokken naar Italië om daar de wijding van de nieuwe bisschop bij te wonen. Aan de vooravond van zijn vertrek zei kardinaal Alfrink voor de KRO- televisie dat de bedoeling wel ge weest zal zijn om aan bepaalde groe peringen in de Nederlandse kerk provincie een stem te geven binnen het episcopaat. Over de veronderstelling dat de Duitse bisschoppen invloed hebben uitgeoefend bij de benoeming zei de kardinaal dat de mogelijkheid er wel was. „Vooral één Duitse bisschop heeft zich op nogal kwalijke manier uitgelaten over de vermeende kan didaten van het kapittel. Overigens ontkende kardinaal Alfrink dat hij gedreigd zou hebben met heengaan. „Zou ik de Nederlands? gemeenschap er een weldaad mee bewezen heb ben". zo vroeg hij zich af. De kardi naal zei voorts te moeten aannemen dat achter de rug van het Neder landse episcopaat door Nederlanders in Rome invloed wordt uitgeoefend. ..Ik probeer al 20 jaar lang een goede communicatie met Rome op te bou wen. maar dat is heel moeilijk, ook al omdat er andere communicatie uit het land zelf naar Rome gaat, die oncontroleerbaar is voor ons bis schoppen". aldus kardinaal Alfrink. In de benoeming zag hij een ver scherping in de tegenstellingen bin nen de kerk. ..Dat maakt vooral naar Duiten een slechte indruk". De kardi naal kondigde aan zondag pogingen in het werk te zullen stellen met de paus te spreken over de benoeming. Op het vliegveld Mgr. Gijsen kwam gistermiddag al in Rome aan. Op het vliegveld zei hii dat het hem had verbaasd, dat de Nederlandse bisschoppen ztfn wijding wilden uitstellen. Zelf had hij op de uitnodiging naar Rome te komen po sitief gereageerd. Gevraagd naar de motleven, die de paus gehad zou hebben om mgr. Gij sen in Rome te wijden, verklaarde de Roermondse bisschop op het vlieg- veld..Ik heb toevallig in de krant j gelezen, dat het een heel normale zaak is warneer er een internationale j wijding is. er een groot aantal pas- I benoemde bisschoppen wordt uitge- I nodigd. En ik heb gelezen, dat deze I keer de kans om er een Nederlander I bij te hebben werd aangegrepen, om- I dat men in Rome er van overtuigd is dat Nederland in de loop der tij - I den zo ontzaglijk veel betekend heeft voor de wereldkerk". Mgr. Gijsen geloofde niet dat de j moeilijkheden door zijn benoeming on'tisbaan, vergroot zouden worden door de wijding in Rome. „Ik hoop". I zo zei hij, „op de ingeslagen weg I voort te gaan. In mijn wapenschild zal staan„bereid de weg des heren". Stien Baas-Kaiser vormde vanochtend in Sapporo het ge lukkige middelpunt tussen Dian- ne Holum (I) en Atje Keulen- Deelstra (r) tijdens de huldiging van het laatste Olympische schaatsnummer, de 3000 meter In de voorlaatste rit had Stien voor een beslissende omwente ling gezorgd op het reusachtige scorebord, waar tot dat moment Dianne Holum verrassend vóór Atje Keulen en Sippie Tigche- laar de ranglijst had aange voerd. Stien bleef ruim 6 secon den onder de tijd van Holum (4.52.14 tegen 4.58.67), waarmee ze haar doel bereikte: via een gouden medaille aantonen dat de „periode Stien Baas" nog niet is afgesloten, zoals coach Gerard Maarse vorige maand na haar teleurstellende verrichtingen op de Europese kampioenschappen in Inzeil had gezegd. Stien vertelde daarover later: „Ik ben niet rancuneus, maar ik was er wel door geprikkeld. Ik heb het zelf nooit in de kranten gelezen, maar anderen hebben het mij verteld. Ik vond het smaad. Er moet een wederzijds vertrouwen bestaan tussen trai ner en rijdster Maar het kwaad was geschied. In Inzeil reed ik ook slecht, maar dat kwam om dat ik ziek was geweest. In Sap poro heb ik vreselijk hard ge traind. Toen hebben Maarse en ik het uitgepraat. Wij hebben toen gezegd: laten we maar het beste er van maken". Dat beste wasgoud. En dan te bedenken, dat Stien Baas eigenlijk niet op de 3 km zou starten, want in Inzeil was Trijnie Rep aangewezen ONDUBBELZINNIG GRIEKS ULTIMATUM NICOSIA, (AP, Reuter, UPI) Cyprus stond vanoch tend op de rand van een nieuwe crisis, na het overhandigen van een ondubbelzinnig ultimatum van de Griekse regering aan de Cyprische president aartsbisschop Makarios. Het ultimatum houdt in de overdracht van de soevereine macht van het Cypriotische staatshoofd en zijn gehoor zaamheid aan de richtlijnen van Athene, gezien de grotere Griekse nationale belangen. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 28 febr. 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder Postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. Volgens deze bronnen eist het ulti matum twee specifieke concessies van de aartsbisschop de vorming van een nationale eenheidsregering, waarin ministers1 moeten zitten die door de Griekse re-1 gering zijn goedgekeurd; President Makarios moet een grote hoeveelheid Tsjechoslowaakse i wapens inleveren, die hy vorige maand in het geheim heeft geïmpor teerd om zichzelf te beschermen tegen een verwachte staatsgreep door zijn1 aartsrivaal, de vroegere eoka-leider, generaal Grivas. Waarnemers geloven dat verwer ping van het Griekse ultimatum door Makarios het gevaar met zich mee brengt van een conflict tussen de aan hangers van de aartsbisschop en die van generaal Grivas, hetgeen zou kunnen leiden tot een Griekse mili- AMSTERDAM (ANP) „Ik heb m'n man doodgestoken met een aardappelschilmesje. Ik hoop dat hij dood blijft". Met deze mededeling vervoegde zich gisteravond een enigszins onder invloed van alcohol verkerende vrouw bij de Amsterdamse politie. Terwijl zij op het bureau bleef wach ten nam de politie een kijkje op het opgegeven adres in de Charlotte de Bourbonstraat in west. De 61-Jarige echtgenoot F.E. werd inderdaad le venloos in het huis door de politie aangetroffen. De vrouw, die werd aangehouden, is de 59-Jarige C. J. W. Volgens de politie heeft de vrouw verklaard haar man na een hoog lopende echtelijke ruzie te hebben neergestoken. Op het lichaam van de echtgenoot wordt sectie verricht. taire interventie op het eiland om enerzijds een einde te maken aan het bloedvergieten en anderzijds om zo wel Grivas als Makarios buiten spel te zetten in het nationaal belang. De crisis in de breekbare relatie tus sen Makarios en de Griekse kolonels volgt na de geheime terugkeer van generaal Grivas op het eiland, afge lopen september. Gnvas, die ondergronds is gebleven en die geen aanwijzingen heeft gege ven over zyn verblijfplaats of zijn plannen, wordt er door de Cyprioti sche regering van beschuldigd dat hij illegale gewapende bendes vormt en een samenzwering tegen de aartsbis schop voorbereidt. Hasj-wetgeving deugt nog niet DEN HAAG Ook na de aan vullende beschikkingen van minister Stuyt is de wetgeving over mari huana en hasj is j op essentiële pun ten ondeugdelijk. Dat schreven de Sittardse apotheker dr. F, W. H. M Merkus en de Rotterdamse jurist J. de Wit in het Jongste nummer van het Nederlands Juristenblad. Enkele werkzame bestanddeler van de hennep-plant, en de vorm waarin het werkzame bestanddeel io de hasj voorkomt, vallen niet onde* de huidige wetgeving. Daardoor wordt de kens op willekeurige ver oordelingen groter. Minister Stuyt had begin dit Jaar al aanvulling op de opiumwet de hars, afkomstig van hennepplanten en elk mengsel dat die hars beval als verdovend middel aangewezen In juni vorig jaar was al de stol "tetrahydrocnnabinol" (the) als ver dovend middel aangemerkt.. Maar volgens mr. De Wit en dr Merkus bevat de hennep-plant vooi namelijk htc-zuur. wat een andeie chemisohe verbinding is dan th- Ook hasjisj kan dat zuur bevatten Dit zuur wordt o.a. door verhitting zoals tfjdens het roken, omgezet in the. Verdachten van bomaanslagen op vrije voeten S-HERTOGENBOSCH (ANP» - De in verband met de bomaanslagen op de gasstations in Ommen en Ra- venstein aangehouden personen, zijn vrijgelaten. Namens de officier van Justitie in 's-Hertogenbosch, mr. J. Booster, wordt meegedeeld, dat de arrestaties, waarop hij in zijn persconferentie van donderdag 10 februari doelde, een drietal verdachten betrof. Deze personen zijn heden weer in vrijheid gesteld omdat de tegen hen gerezen verdenkingen, na ver hoor en daarop aansluitend onder zoek. zijn komen te vervallen, zo ver nemen wij van de heer Booster. f '.en paar maanden lang is het stil geweest rona de by het Leids Medisch Opvoedkundig Bureau ontslagen staf van de kinderpsy chiater dr. J. P. Teuns. De be roering is nu weer hoog opge laaid als gevolg van een in zijn ogen onbevredigend verlopen ge sprek met het ministerie. Voor het zoveelste vervolg van deze eindeloze tragedie PAGINA 7 In onze rubriek „Binnenstad onder de loep" wordt de mogelijkheid overwogen, dat defensie de Doe lenkazerne zou verlaten. Het Witte-Singelplan van de Leidse universiteit zou dan kunnen wor den veranderd LEIDSE PAGINA Sjakie Schram presenteert maan dag het programma „Kleintje carnaval". Zelf beweert hij de beste stemmingmaker van Neder land te zyn PAGINA 5 Atphense moeder reed «e hard met doodziek kind PAGINA 7 Het einde van de auto is begon nen: bespiegelingen na de Leidse Baan PAGINA 9 Voorgeschiedenis van Nixons be zoek aan China PAGINA 11 yojt/Luum. M E.UB E L E. NI [RUNSBURGD VEILIG GEKOCHT 1 B'J DE VAKMAN foud ^ÏCte teuws DANSEN IS JONG Leer het nu steengoed met leuke jongelui. Aanvang 5 maart. EVERT CASTELEIN H. Kerkgracht 48 - Tel. 01710—23583 WASHINGTON (AP) - Egypti sche diplomaten in Washington hebben te kennen gegeven dat de regering van president Sadat wei lioht niet zal vasthouden aan hei overbrengen van Egyptische troepen naar de nu door Israël bezette oeve' van het Suez-kanaal. Israël zou 1t plechtige belofte moeten doen ziel1 binnen zes maanden terug te trek ken binnen de grenzen van voor de zesdaagse oorlog. De diplomaten verklaarden ooi dat het „niet onmogelijk" zou zyn rechtstreekse onderhandelingen op gang te brengen tussen Egypte en Israël indien een „duidelijke toezeg ging" met betrekking tot de terug keer naar de oude grenzen zou wor den verkregen. Op het eerste gezioht lijken deze twee punten concessies aan Israël in te houden Premier Golda Men heeft herhaaldelijk verklaard dat geen Egyptische soldaten het ka naal zouden mogen oversteken in dien Israël zich van deze eerste ver dedigingslinie zou terugtrekken over eenkomstig he>t Amerikaanse plan dat heropening van het kanaal be oogt. Israël is ook van mening da; alleen directe onderhandelingen me de Arabieren een werkelijke vrede kunnen bewerkstelligen. De diplomaten stelden dat Egypt- echter onvoorwaardelijk zou vast houden aan de eis dat Israël zie) uit alle bezette gebieden zou terug trekken. Israël wil bepaalde grens wijzigingen opdat het een veiliger grens krijgt dan voor de oorlog in 1967. 13 Februari 1872: Zaterdagmorgen tusschen tien en elf uren viel een jon gen in het Levendaal. Johan na van Eijk, huisvrouw van Jonas Kasteele. sprong hem na en redde hem. Dit is reeds de zevende maal dat zij zich op die wijze verdienste lijk maakte. Parijs 11 Febr. Onder de beurslieden op den Boule vard was heden het gerucht in omloop, dat keizer Wil helm door een beroerte was getroffen. New York 10 Febr. Berich ten uit Mexico melden, dat de oproerlingen Zacategas genomen hebben. Vandaao 50 laar geleden: Na een langdurig en smar telijk lijden, dat hij geheel in overeenstemming met zijn karakter in eenzaamheid en zonder op deelneming gesteld te zijn heeft gedragen, is Za terdagmiddag (11 Februari te vijf uur prof. G. J. P. J Bolland op bijna 68-jarigen leeftijd overleden. Generaal Booth, de 66-ja- rige leider van het Leger des Heils, is Zaterdagmiddag aan het Centraal Station in Utrecht verwelkomd door den burgemeesterte midden van vele autoriteiten, die mede ter begroeting in de wachtka mer aanwezig waren. In de woning van den Commissaris der Koningin gébruikte Booth d° middagthee.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1