isterie clctlt cantie isvrouw Parijs voor iedereen 1 f jEEs - J dl I PALET I Ik zou I saai vinden RUSSIN MAG MODIEUS ZIJN. Makkelijke schoenen bloot middenrif Trainers vrouw Coby v. d. Horst VROUW Gescheiden mannen hoeven in Noorwegen niet i le leven hun vroegere echtgenote te onderhou- heten ze financieel voor de opvoeding van hun jven zorgen. Hun ex-vrouwen kunnen voor- veduwen en ongeduwde moeders bij het Noorse Sociale Zaken voor een staatsuitkering te- iedereen al weer naar huis. In Noorwegen waar skiën de nationale sport is houden de mensen van een ongecompliceerd leven. En vandaar misschien dat Oslo niet zo op een hoofdstad van een Skandinavische welvaartsstaat lijkt. Oslo, nog een stad met heerlijk zui vere berglucht, is iets kleiner dan Den Haag. In het oude centrum weerspiegelen de donkere negentien de eeuwse huizen zich in de platge lopen sneeuw. Maar bij de moderne regeringsgebouwen is de stoep al keurig schoon gemaakt. In het ministerie van Familie- en Consumentenzaken heeft minister Valle op de zesde etage haar kan toor. In de gang ligt geen rode lo per maar gewoon linoleum en ka mer 622 is een vertrek waar des noods iedere ambtenaar kan binnen lopen. Mevrouw Valle, getrouwd met een econoom en moeder van twee kinderen, werd in maart 1971 minis- Daarvoor was ze hoofd van de eco nomische en juridische afdeling van 'de Noordse Consumentenbond. Ze ontvangt mij 's-middags in een sportief jurkje met zwarte laarzen in haar zachtgroen gestoffeerde ka mer waar je direct de ambtelijke sfeer vergeet. Crèches Wij praten over de Noorse sociale voorzieningen en je merkt al gauw dat ze daar erg trots op is. ook al vallen de meeste voorzieningen on der het ministerie van Sociale Za ken. Minister Valle financieert de huisvrouwenvakanties, gemeen- Stimuleert schapscentra en de kinderdagver blijven. In Noorwegen kunnen op het ogen blik ongeveer 15.000 kinderen iedere dag in een crèche terecht maar dat is lang niet voldoende. Het pro bleem is aldus de minister dat nu een heleboel getrouwde vrouwen willen gaan werken maar het aan tal crèches is daar nog niet op af- Sober Er moet natuurlijk voor alle vrou wen de mogelijkheid zijn .om te gaan werken als ze dat willen, maar aan de andere kant is men volgens haar alleen gebaat met crè ches waar de kinderen geen num mer zijn maar waar ze zich werke lijk gelukkig kunnen voelen. Mevrouw Valle spreekt uit ervaring, want ze is sinds haar huwelijk een werkende vrouw. Ze kon haar huis houden met haar nu getrouwde zoon en dochter draaiende houden dankzij haar man die af en toe ook een handje hielp. Mevrouw Valle gelooft dat het te kort aan crèches het snelst kan worden opgelost wanneer de over- heid het particulier initiatief stimu leert en particuliere crèches gaat subsidiëren. Onbudsman Maar minstens even belangrijk is voor haar de benoeming van een ombudsman voor consumentenzaken. De functionaris die onlangs zijn werkzaamheden bij haar minis terie is begonnen, zal ondermeer op misleidende advertenties gaan letten. Fabrikanten die shun klanten vitamine-verrijkte margari ne beloven moeten dan kunnen be wijzen dat hun produkt ook inder daad een behoorlijk percentage vi tamines bevat. En de wasmiddelen producenten krijgen het helemaal moeilijk want zij zullen met feiten moeten aantonen wat nu eigenlijk een „supersnel reinigende witte tor nado" is. De advertenties en reclame-cam pagnes moeten in Noorwegen voor taan informatief en in overeenstem ming met de waarheid zijn. Zijn ze dat niet dan krijgt de ombudsman de bevoegdheid om ze te verbieden. Bovendien krijgt hij het recht om in te grijpen als er ergens op on toelaatbare wijze wordt gecolpor teerd. Bescherming Consumentenbescherming is ongelo felijk belangrijk vindt mevrouw Valle. De fabrikanten geven miljoe nen guldens aan reclame uit en de huisvrouw mag daarom niet weer loos zijn. Het moet mogelijk blijven om een eerlijke keus te maken, zegt ze. En vandaar dat ze veel haast achter het verplicht stellen van een gespecificeerde inhoudsopgave op verpakte levensmiddelen set en ze zo vlug mogelijk onredelijke koop contracten wil verbieden. Mevrouw Valle is een minister waarmee de Noren blij zijn en die wij in Nederland best kunnen ge bruiken. PARIJS Wij kunnen allemaal aan de nieuwe mode meedoen want de voorjaarsjurkjes zijn in geen jaren zo kleurig, vrouwelijk en romantisch geweest. De Parijse modeontwerpers, die de haute-couture trouw bleven, hebben zo langzamerhand wel be grepen dat buitenissige creaties on verkoopbaar zijn Door Jos Hagers En vandaar dus dat zij voor de ko mende maanden alleen maar uiterst draagbare helemaal op de confectie afgestemde jurken, pakjes en man tels maakten. Plooirokmantelpakjes en kleurige matrozenbroekensembles beloven de bestsellers van zomer '72 te worden net als trouwens roman tische avondjurken met een blote rug en een v-hals decolleté. Ter wille van de commercie hebben de Parijse modemakers een heleboel concessies gedaan. De rokken wer den wat korter en de stoffen door fel gekleurde bloemen wat vrolijker gedessineerd. De creaties waren op zichzelf niet zo opzienbarend maar de confec- tie-industrie is tegenwoordig toch alleen maar geïnteresseerd in goed verkoopbare modellen. En omdat de meeste vrouwen wel iets voor jurken mét romantische ruches voelen zijn de confectiefa brieken wel blij met de nieuwe nog al commerciële modelijn. De Parijse mode-ontwerpers hebben voor zomer '72 vastomlijnde afspra ken gemaakt en dat is wel jammer want binnen het klassieke wat ro mantische modebeeld is er nu nog maar weinig variatie. Iedere Parijse couturier kwam met matrozenbroekpakken en plooirok mantelpakjes en zelfs Courrèges, be kend door zijn astronautenmode, lanceerde voor 's-avonds een ouder wetse suikertaartjapon. Roklengte Van een handbreedte bo ven de knie tot er net iets onder. De kleuren: Oranje-rood, hemels blauw, grasgroen, dotterbloemgeel, marine, beige, fuchiaroze en wit. Dessins: Veel kleurige bloemen, noppen en strepen. Jurken: Veel overhemdmodellen met halflange mouwtjes veel jurken met aangerimpelde rok en kimono mouwtjes. Mantelpakjes: Veel witte kraagloze Broekpakken: Wijde matrozenbroe- ken met korte wijde jasjes of bla zers. Mantels: Veel wijde mantels met kimono- of vleermuismouwen. AvondjurkenKlassieke creaties met v-halsdecolleté, open rug en gegarneerd met ruches. ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stip... BREESTRAATI08a-|l2 LEIDEN Mode wordt tegenwoordig niet meer alleen in Rome en Parijs gemaakt. De Russen proberen ook een woord- Je mee te spreken. En zo vreemd is dat eigenlijk niet want voor de Russische revolutie was Sint Peters burg na Parijs de elegantste stad van Europa. In het Winterpaleis in Leningrad kan men nog de schitte rende met juwelen geborduurde Jur ken van de tzarina's bewonderen. Net als toen worden de meeste jur ken nog zelf gemaakt maar ze, zijn er wel heel wat eenvoudiger op ge worden. Kant-en-klare confectie is n.l. nogal duur en lang niet altijd zo flatteus en vandaar dus dat veel Russische vrouwen in hun vrije tijd nog steeds draad en naald hante- De Partij probeert er wat aan te doen. Voor het eerst na de revolutie krijgen de mode-ontwerpers weer een kans. De 34-jarige Russiche staats-mode-kunstenaar WJatsJeslaw Zaitsjew is zelfs regelmatig in Pa rijs waar hij vaak de gast is van Guy Laroche en Pierre Cardin. Maar ook op hoog niveau bestaat er belangstelling voor de mode. Me vrouw Zorin, de echtgenote van de Russische ambassadeur, gaat in Pa rijs naar bijna ieder modeshow en was jarenlang een trouwe klant van Coco Chanel. De eerste stap naar een modieuze toekomst is er maar de Russische vrouwen die in warenhuizen in Moskou boodschappen doen merken daar nog weinig van. De Russen verdienen gemiddeld honderdvijftig gulden in de week, maar omdat ook de vrouwen werken ligt het gemid delde gezinsinkomen op ongeveer driehonderd gulden. Dat is niet eens zo veel omdat alle- lei gebruiksartikelen nogal duur zijn. Voor een paar nylon kousen betalen de meeste wouwen vijftien gulden en dames die graag een winterjas van een beter kwaliteit stof willen hebben moeten daar vaak meer dan duizend gulden voor neertellen. Er zijn dus maar weinig vrouwen die zich in Rusland modieuze kle ding kunnen permiteren. Maar op aandrang van de regering doen de staats-mode-kunstenaars hun best. Ze proberen aan de produktie van de grote textielfabrieken meer lijn en vooral meer variatie te geven, Met de hulp van enkele Parijse couturiers lukt het hen om lang zaam maar zeker de grauwe, fanta sieloze massa kleding uit het straat beeld te verdrijven maar het zal nog wel een paar jaar duren voor dat Moskou een echte modestad wordt. De provinciesteden doen daar uiteraard nog langer over maar in ieder geval is mode niet langer taboe en wordt er zelfs door vrouwelijke partij bazinnen make-up En de studentes van de universiteit van Tasjkent vinden het al zo ge weldig dat zij hippe, vrij korte Jur ken kunnen kopen dat het hen niet eens zo veel kan schelen dat die Ja ponnetjes bijna allemaal van de zelfde stof zijn. Bijzonderheden: Vrij smalle cein tuurs, veel bloemen- en vruchten corsages, natuurlijke make-up met weinig oogschaduw maar felrode lipstick. Klassieke pumps en sanda len met vrij spits toelopende leest met verhoogde hak en verhoogde zolen. Kies voor de komende zomer schoenen waarop u gemakkelijk kunt lopen. Neem bijvoorbeeld mo cassins met een 4 cm. hoge hak, es padrilles of avondsandaaltjes die wat hogere hakken mogen hebben. Neem een over hemd jurk je van gebloemde, horizontaal gestreepte of genopte stof. Combineer marine met wit en rood wit met zwart fuchiaroze met grasgroen of dotterbloemgeel met hemelsblauw. ADVERTENTIE Exclusieve DAMES HERENSCHOENEN Lederwaren Donkers toog 12-14 - Lei des Telefoon 42738 Kies jurken, Jasssen en avondje- ponnen met grote kragen dat kan ongelofelijk flatteus staan. Draag kousen met naad bij voorkeur in de kleur van uw Jurk. Als u toch een nieuw avondjurk je moet hebben kies er dan een met een bloot middenrif. Vrouwen en edelstenen door de eeuwen heen hebben ze elkaar on weerstaanbaar aangetrokken. Van daar de maquillage MOGOK van Helena Rubinstein voor het komen de voorjaar. Mogok geen onbekende naam voor diegenen die thuis zijn in vindplaatsen van robijnen, want uit de vallei van Mogok in Burma komen de kostbaarste robijnen, waarvan de namen en de kleuren model hebben gestaan voor het meest bijzondere kenteken van de Mogok maquillage: robijnrode lip pen, die de namen Mogok, Cambay, Anygyi en Longido dragen, naar vier befaamde robijnen, een blanke doorzichtige huid (Illumination „Amber" liquid foundation) besto ven met poeder (Illumination „Translucent" face powder). De ogen worden opgemaakt in een combinatie van blauw en groen, tot aan de wenkbrauwboog. Als het ac cent op blauw ligt, worden de vier kleuren van de Big Blue Eyes eye- shadowkit gebruikt, waarover naar de wenkbrauwboog Frosty Green eyeshadowcake. Ligt het accent op groen, dan worden de vier kleuren van de Big Green Eyes gebruikt, waaroverheen Silver Blue eye-sha- dowcake. De wimpers zijn extra lang (Illumination Long Lash) en de wenkbrauwen zijn smal, licht van kleur met een flauwe boog ge tekend. De actie Moeders voor moeders telde in 1971 43.622 leden. Een groei van 20%. In Leiden, waar in 1968 met deze actie werd begonnen, steeg dit aantal van 1542 in 1970 tot 1608 in 1971. KATWIJK "Ik zou het erg saai vinden als hij geen voetbaltrainer meer was", aan het woord Coby van der Horst (46) echtgenote van Harry van der Horst, die de zater dag eersteklasser Noordwijk onder zijn hoede heeft. Coby van der Horst, Noordwij kse van geboorte is een goedlachs type dat er erg graag zo maar een beet je op los babbelt. Daarom heeft ze van haar echtgenoot, die de Kat- wijkse woning heeft verruild voor het Noordwijkse voetbalveld, dan ook de opdracht gekregen er niet van alles uit te flappen. Een beetje bang dat dat toch af en toe gebeurt gaat er dan ook een vragende blik naar haar dochter Annemarie zo van "ik zeg toch niet te veel". Als die dat ontkent, vertelt ze gemak kelijk door. "Ik heb het altijd erg leuk gevon den. Alleen toen hij nog een zater dag en zondagclub trainde kreeg ik er weieens een beetje genoeg van. Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven Hij was dan bijna geen avond meer thuis. Maar nu alleen met Noord- wijk gaat het hardstikke gezellig. Als het maar even kan ga ik mee met uit- en thuiswedstrijden". De dochters, die vroeger altijd mee gingen blijven nu thuis onder de hoede van grootmama. Vroeger, toen ze nog wat kleiner waren, gin gen ze mee, maar de inspraak heeft ook in huize Van der Horst z'n in trede gedaan en Henriëtte (5) en Annemarie (15) geven er de voor keur aan die middag lekker hun eigen gang te gaan. "Misschien dat ze in het voorjaar weer eens meegaan, mijn man zou dat erg leuk vinden. Na deze uitla ting van haar moeder belooft Anne marie losjes weieens te gaan kijken maar dan als er een wedstrijd tegen Quick Boys op het programma staat. Aan welke kant haar sympa thie ligt komt er niet helemaal uit. Wat doet zo'n wedstrijd u nou? Coby v. d. Horst: "Nou, ik leef ge weldig mee. Maar ik hoor niet tot die gillende vrouwen die Je weieens langs de lijn en op de tribune hoort. Daar heeft mijn man een ver schrikkelijke hekel aan. Het kost natuurlijk moeite Je mond te hou den, vooral als er opmerkingen over je man worden gemaakt dan zou je ze weieens eventjes de waarheid willen zeggen maar dat is een op welling Ik vind het altijd Jammer als ze hebben verloren dat laat ik mer ken ook. Aan mijn man merk Je heel weinig. Ik geloof dat hij er heel goed tegen kan. Hij zegt dan ook zelf ook altijd precies waar hel op staat. De binnenkomst van onze fotograaf veroorzaakt paniek, "dat vindt mijn man vast niet goed". En, Coby van- der Horst kent haar man goed, wanl hij vindt het overdreven. Waarom hij wel en zij niet? Volgende week: Trudy Halkes.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19