KING KONG E LINKERARM VAN EXTRA Rod Laver over Gonzales (links) „Het inspireert hem om ons te beschouwen als „de vijand ,,Ik ben geen indrukwekkende figuur om naar te kijken. Niet erg groot, rood haar, 49.000 sproeten, een knik in mijn neus, een kromming in mijn benen. Maar aan dat weinig imponerende lichaam zit de linkerarm van King Kong. De omvang daarvan kan de vergelijking doorstaan met die van de beste zwaargewichtboksers". Dat zegt de Australische tenniskampioen Rod Laver in zijn pas ver schenen boek (geschreven in samenwerking met de Ame rikaanse journalist Bud Collins) „The Education of a Ten- nisplayer" (De opleiding van een tennisspeler). Met die ijzingwekkend sterke linkerarm sloeg Laver in negen jaar tijd twee keer groot slem (de kampioenschappen van Aus tralië. Engeland, Frankrijk en Amerika) én een miljoen dollar bijeen. Zijn verdiensten alleen in 1971, in sportief opzicht zijn minst geslaagde jaar, bedroegen bijna 300.000 dollar. Op de imaginaire ranglijst van de beste tennisspelers aller tijden staat Laver misschien niet bovenaan, maar on getwijfeld wel zeer hoog. iucation of a Tennisplayer" (uitgegeven door Pelham. mden) is een bijzonder interessant en vlot geschreven werk gaat voornamelijk over het voor Laver zo glo- ir 1969 toen hij voor de tweede keer in zijn carrière maakte. De eerste maal gebeurde dat in 1962, maar was er nog geen scheiding tussen amateurs (nou \n projs. Dat groot slem was dus van wat minder jaar" 1969 verliep voor zo op rolletjes als men zijn te denken. In het reeg hij last van een essure. opgelopen bij een I.r Hij tenniste door om ctuele verplichtingen na hoewel rust dringend Na enige tijd vererger- ijke pols tot een tennis- adpleegde een specialist Iviseerde vóór een partij verwarmen en hem te .plaatsen Van de arts aarvoor spéciale appara- schrijft daar ironisch •al sleepte ik die potten met me. mee". Bij het Wimbledon-1969 had hij last van zijn pols. Hij 7j G^ijn vrouw «stiekem, in Z ncel.vlak voor een ikkelen en door het be ibandje bedekken. Hij wordt gehouden. Laver zette de bloejnen ferm buiten, wierp zich krachtig op de alcoholica en kon zich later van de avond alleen her inneren dat hij tegen zijn vrouw, die in verwachting was, had gezegd dat hun kind geen „drop shot" kon worden genoemd, omdat hun hond immers al zo heette. De volgende ochtend vond hij zichzelf terug, nog geheel in smoking gekeed, in het bad van zijn hotel. „Ik had absoluut geen hoofd meer. Dat vond ik paseen paar uur later terug.. Hét was naast het bad gerold. Ik heb het maar weer op zijn plaats geschroefd". bank wegens inbreuk op de anti trust wetten. Hij eiste 250.000 dollar smartegeld of hoe je het ook wilt noemen. Rosewall, Laver, Gimeno, wier enig oogmerk was de speelom- standigheden voor de profs, voor alle profs, te verbeteren, stonden doodsangsten uit. Zij wisten niet eens van het bestaan van anti- trustwebten af. Laver was, voor de rechter nerveuzer dan hij .ooit op Wimbledon was. „Als Gonzales" eis werd toegewezen, waar haalden we dan 250.000 dollar vandaan?" De rechter gaf Gonzales gelijk. Laver c.s. moesten ruim 20.000 gulden aan proceskosten betalen, maar de eis van 250.000 dollar werd tot hun grote opluchting terzijde gescho- aan gewend, ik maak al jaren het gehuil van Gonzales mee". Rosewall Explosie Vroegi er tegenstanders er t hij niet ,100 pet. wetenschap mo- putten. Nee, van ging het in dat In het seizoen 259 dagen „on the kris-kras in alle het lieve af- kilometer. Dubbeltje Hills 'de kampi- Amerika) zijn 4e en het groot kreeg hij als prijs uigereikt, meer dan Opgewonden als hij ogenblikkelijk zijn maar..bleek geen hebben. Hij leende, een dubbeltje van peinzend de cheque bekeek, even aar- voxid dat hij dat er wel aan kon dat Laver noch uit zijn directe om- het gi'oot een beschei- ïiiet over praten als showfiguur te een rol die hij Mary voelde intuï- j er maar beter over 11 pn Lavers zakelijke ad- naam voor reela te gelde maakten, a woord over te zeg- zij waren dat daar op hem te groot zou in al die hoofden zal teftig met dollartjes Onbewogen bekend als een vechter, een tegenstelling tot - zijn emoties goed heeft. Maar ook hij toe stoom afblazen. Dat hem niet op, maar bui- In het succesjaar 1969 één keer, op het Wim- dat altijd ter afsluiting Engelse kampioenschappen Ofschoonde inspanningen die een tennisprof moet leveren niet gering zijn, is zijn leven tegenwoordig ta melijk comfortabel. Dat wil zeggen met de huidige hoge geldprijzen kan ook een matige prof zich een uitstekend inkomen verwerven. En de omstandigheden waaronder hij speelt, zijn aanzienlijk beter dan een jaar of zes, zeven terug, toen de z.g. amateurs en profs nog een strikt gescheiden leven leidden. Laver doet daar, met niet helemaal weggewerkte bitterheid, een boekje over open. Hij werd prof in 1963 als de onbetwist sterkste amateur ter wereld. Het profkamp, dat dringend fris bloed nodig had, haalde hem met open armen binnen. Zodra La ver beroepsspeler was, merkte hij dat zijn status begon te dalen. Bij voorbeeldhet Wimbledonbestuur Zond hem een brief waarin het hem verzocht de speciale das, die iedere Wimbledon kampioen krijgt, niet meer te dragen nu hij prof was. „Alsof ik me schuldig had gemaakt aan uiterst oneervol gedrag". Zo waren er meer dingen. Laver begon zijn profcarrière met eexi serie wed strijden in Amerika tegen doorge winterde figuren als Hoad en Rose wall. Avond aan avonh, steeds weer in eeix axidere plaats, stond dat drietal, aangevuld met een wisselen de vierde man, tegenover elkaar, 's Avonds spelen, 's nachts reizen, niet zelden op spiegelgladde wegen, maaltijdexi in dorpshotels. Zestig wedstrijden in tachtig dagen. Voortdurend dezelfde tegenstaxidex-s Hoad of Rosewall. „Het was", zegt Laver, „of je met je hoofd in een cementmolen zat. Ik dacht: Jezus, is dat nou proftennis". Rod Laver en de linkerarm van King Kong. Garantie Goed, Laver deed het niet voor xxiets. Hij had een garantiebedrag bedoxigen van 110.000 dollar. Maar zakelijk zat het triest in elkaar. Want als het garantiebedrag niet werd gehaald, dan zouden zijn me despelers Hoad en Rosewall, die er toch ook hard tegen aan moesten, uit eigen zak dienen bij te sprin gen. Er was geen manager ('de gro te Kramer had zich teruggetrok ken), er was nog geen oliemagnaat als Lamar Hunt, die zijn profs een ongestoord bestaan garaxideerde, er waren nog geen sponsors. De spelers deden het allemaal zo'n beetje zelf. De zalen waarin de profs 's winters speelden waren in vele gevallen verre vaxi geschikt om 's werelds beste tennissers oxiderdak te bieden. Het kwam voor dat ze zich moesten verkleden in auto's en na afloop niet kondexx douchen. In de nogal eens voorkomende lage zalen leerde Laver wat Hoad en Rosewall al koxiden: lobben op een heel speciale manier, over de balken van de zol- deriixg. Zijn mooiste lob was in een partij tegen de Spanjaard Gimeno: een schoonheid van een slag waar bij dè bal over exi tussen de hane- balken doorvloog. Belachtelijke toe- standen. Het clubje profs speelde eens in La Paz, dat op grote hoogte ligt. Prij- zenbedrag2000 gulden..Laver, Hoad. Rosewall waren totaal niet geacclimatiseerd toen ze de baan op kwamen. Het spel moest herhaalde lijk worden gestopt, omdat de spe lers last hadden van een bloedneus. Ze inden hun geld, een schijntje als je het met xxu vergelijkt met het bloed xxog op hun gezicht. Het ploegje speelde in Khartoum. Daar waren juist wilde straatge vechten aan de gaxig. De spelers vreesden het ergste. Maar nog erger was het spelen daar. Dat gebeurde 's avonds op verlichte banen. Ze trokken zoveel insecten aan dat goed tennissen nauwelijks mogelijk was. Het ploegje speelde in Altrincham (Engeland) op een met eexi tennis- vloer bedekte ijsbaaxi. De condens- druppels vielen van het plafond, de spelers gleden, sliptexi en vielen en dorsten zich te langen leste nauwe lijks nog te verplaatsexi. Het ploegje speelde in Nottingham. Laver kwam uit tegen Sedgman en zag zich aan het net links en rechts gepasseerd, ook op zijn scherpste slagen. Trouwens als Sedgman eens naar voren kwam, gebeurde hetzelfde. De spelex-s voel den dat er iets niet in de haak was. Dat bleek inderdaad het geval te zijxi: de op het hout uitgeteken de baan was een meter te breed. Het is de andere kant van het proftennis uit het begin van de ja ren zestig, een kant die zelden of nooit is belicht. Blote voeten „Na vijf Jaar", zegt Laver, „was ik in staat op elke vloer en in elke zaal te spelen. Van ons profs werd niet ten onrechte gezegd: ze zijn desnoods bereid met blote voeten op glassplinters te spelen". Het spreekt vanzelf dat het xxiet overal zo slecht was, maar men kan zich toch de „ontroering" (Laver) voorstellen toen in 1968 aan de gro teske huichelarij van het z.g. ama- teurtennis een einde kwam exi het open tenxiis zijn intrede deed. De profs mochtexi eindelijk, zoals Laver zegt, uit hun holen en spelonken te voorschijn komen. „Het leek alsof er een algemene amnestie werd af gekondigd". Wimbledon zwaaide zijn poorten weer voor hexi open en Wimbledon heeft ook voor geharde profs nog een grote bekoring. De prijzen op Forest Hills zijn stukken beter, maar de sfeer, de entourage, het respect voor de spelers op Wimbledon wordt nergens ter we reld geëvenaard. Het verschil tussen Wimbledon en Forest Hills is te vergelijkexi met het verschil tussen Raquel Welch en Twiggy. Een boeiende vergelijking, maar zij zal wel van Collins en niet van Laver afkomstig zijn. Gonzales Op Lavers groot slem zal niet ver der worden ingegaan, „The Educa tion of a Tennisplayer" vertelt er genoeg over. In deze kolommen is het nuttiger en aardiger de dingen op te spitten die Laver er „omheen" schrijft, over tennis van alledag met spelers als Rosewall. Emerson en Gonzales. Over de laatste hoe kan het anders wijdt Laver eexi apart hoofdstuk. Gonzales heeft nu eenmaal, om eens een cliché ter hand te nemen, een heel speciale plaats in de terxxiiswereld. Hij werd prof in 1950 en is, zij het inciden- teel, nog altijd van de partij. Toer- nooispel gaart: hem, de nu bijna 44- jarige, niet zo best meer af. Het li chaam herstelt zich op die leeftijd niet zo snel meer van vermoeienis sen. Maar in een 10.000 dollarwed strijd kan niemand van de huidige top het zich permitteren hem te onderschatten. Het oog van de oude wolf is nog scherp, de armen kun- nexi nog alles, alleen de benen zijn niet helemaal meer wat ze geweest zijn. Zijn manen zijn grijs, het ge zicht draagt de sporen van meer dan twintig jaar zwaar proftennis en een woelige levenswijze. Laver spreekt over hem met bewondering, maar kan voor de mens Gonzales niet veel sympathie opbrengen. Uit voerig gaat Laver in op het gedrag van Gonzales. „Hij is altijd een eenzame jager geweest, werd door zijn mede-spelers nooit als „one of the boys" beschouwd, gedroeg zich meestal vijandig". Gonzales sleepte zijn collega's zelfs een keer voor de rechter en de boosheid daarover is bij Laver nog niet helemaal gezakt. Het gebeurde in 1963 toen de profs een bond in het leven hadden ge roepen om him belangen in toer nooien te behartigen. Dat was in die tijd bepaald geen overbodige luxe. Een van de bepalingen van de bond luidde da t aan prof toernooien alleen mocht worden deelgenomen door spelers die lid van de bond waren. Gonzales weigerde en maak te de zaak aanhangig bij de recht- Er is. zegt Laver, altijd de dreiging van eexi explosie, als je met hem op de baan staat. Hij is xiog altijd be reid een lijnrechter voor idioot uit te maken, zijn racket zodanig weg te slingeren dat het een toeschou wer zijn hoofd kan kosten of een fotograaf die hem hindert in de houdgreep te nemen. „Het helpt hem, ixispireert hem kennelijk om ons te haten, om aan ons te denken als „de vijand". Ik kan me best indenken dat dat zo nu en dan werkt bij een team sport of een bokspartij. Maar bij proftennis, waar je dagelijks met elkaar optrekt, kon niemand het, alleen Gonzales". In het spel trekt hij die lijn van vijandigheid door. „Pancho ziet graag dat je je kalm te. je geduld verliest. Hij wil je concentratie breken met zijn eigen gerommel en geruzie met scheids rechter en lijnrechter. We zijn er aan gewend geraakt, maar we blij ven toch baxig uit ons ritme te ra ken, terwijl hij staat te schelden tegen een linesman of, dreigt een toeschouwer op zijn neus te mep pen. Normaal raakt een speler die boos wordt uit zijn doen, maar niet Gonzales, die gaat er juist geweldig door spelen". Gonzales heeft zelfs kans gezien de rustige, correcte Laver woedend te maken. Lang slikte de Australiër alles wat Gonzales aan ongenoegen veroorzaakte. Tijdens een toernooi in New York barstte de bom. Goxi- zales verweet Laver in de derde set te serveren terwijl hij nog niet klaar was. „Dat doe je al de hele middag". Laver schreeuwde woest terug waarom hij daar xiu pas mee aaxikwam. „Ik schrok van mijn ei gen stem toen ik me daar te keer hoorde gaan". „Gonzales liep langzaam naar me toe, zijn racket als een tomahawk boven zijn hoofd,als een indianen- opperhoofd dat zijn jachtgrond wil beschermen tegen de bleekgezich- ten". Na enig geschreeuw werd de partij hervat. En Laver ontdekte toen dat ook hij een stuk sterker speelde als hij nijdig was. Hij ver sloeg Gonzales met 61 in de vier de set. Maar je kunt, volgens Laver. Gon zales duizend keer verslaan, de ge middelde Amerikaan beschouwt hem nog steeds als de sterkste ter we reld. Gonzales is trouwens de enige tennisspeler die hij bij naam kent. Het is iets wat Rosewall en Laver, die sinds 1965 duidelijk sterker zijn dan de oude wolf, nogal heeft geïr riteerd. In 1968 versloeg de Rus Metreveli Gonzales op Wimbledon. De Rus was daar net zo verbaasd over als de Amerikaan. "Ik las al over hem toen ik nog een kind was", aldus Metreveli. „Gonzales is de enige termisser wiens naam al mijn landgenoten kennen". Laver: „Moeten we dat nou ook al van een Rus horen?" Hoe zeer Gonzales zijn stempel op het proftennis drukte in de jaren vijftig en zestig blijkt wel uit een stukje dialoog tussen Mary en Rod j Laver, toen hun pas geboren baby in de wieg huilde. Mary: „Heb Je er last van?" Rod: „Oh nee, ik ben er De man tegen wie Laver het meest heeft gespeeld, is zijn landgenoot Ken Rosewall, eveneens een man met een lange, glorieuze staat van dienst. In 1953 op zijn 17de Jaar, won hij al de interxiatioxiale kam pioenschappen van Frankrijk. Acht tien jaar later deed hij het nog eens. Niemand speelt graag tegen Rosewall, omdat hij altijd gevaar lijk is, nooit een off-day heeft. Ook Laver gaat liever een straatje om. Vorig Jaar nog verloor Laver van Rosewall die roemruchte partij om 50.000 dollar (een onfatsoenlijke hoeveelheid geld voor één wed strijd). Rosewalls groundstrokes zijn z'n sterkste wapens. Met zijn back hand kan hij, zoals dat heet, een bal door het oog van een naald slaan. „Bij Kenny kun je alleen naar het net gaan als een bal ge schoten is uit een .50 mitrailleur". Rosewall is zeer rijk, zegt Laver, al weet niemand hoeveel hij heeft. „Maar hij bezit in elk geval genoeg 1000 dollar biljetten om zijn huis mee te behangen". Desondanks is Rosewalls zuinigheid bijna spreek woordelijk. Laver maakt daar een Ken Rosewall erg zuinig grapje -over. Iemand had tegen hem gezegd dat Rosewall en hij voor taan hun partij wel per telefoon konden spelen, omdat zij elkaar zo door en door kennen. „Ja", zei La ver, „dat zou best kunnen, maar dat kost mij dan een dubbeltje om op te bellen, want Je denkt toch ze ker niet dat Kenny dat doet". „The Education of a Tennisplayer" zonder enige twijfel het beste tennisboek dat de laatste vijf Jaar is verschenen bevat vele vorste lijke verhalen over het toptennis. En daarnaast op een zinnige wijze (en niet op die schoolmeesterachti ge manier van Nederlandse tennis- boeken) een aantal praktische wen- kexi voor huis-tuin-en keukenspe lers. Het jaar 1969 was een groot jaar voor de Lavers. Groot slem voor Rod en een zoon voor Mary. Toen verslaggevers Laver vroegen wat hij de grootste prestatie van het groot-slemjaar vond, zei hij: Het winnen van de Franse kampioen schappen". Commentaar van Ma ry: .Typisch een opmerking van een man, die niet goed weet wat het krijgen van een kind voor prestatie is".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17