Periode Stien Baas" niet ifgesloten: goud op 3 km ALS SCHRANZ PROF IS WA TISJURGENS DAN? I Dianne Holum verstoort Oranje-triomf i-f ederatie en strijd meer wereldtitel sderland te plaats h f\ Olympisch scorebord Koerstips L.F.C.-T.O.G.B. DE GROTE HELD VAN DE SMALLE LATTEN Üi/VTERDA(J 12 FEBRUARI 1972 SAPPORO Een stralende Olympische kampioene nam vanmorgen onder de hoog aan een azuren hemel staande zon de hulde in ontvangst van duizenden, die hier mee hun waardering uitdrukten voor de grote prestatie, welke zij had geleverd. Die kam pioene was Stien Baas-Kaiser, winnares van de 3000 meter, de laatste afstand van het Olympische schaatstoernooi, dat daarmee voor Nederland een even succesvol slot kreeg, als waarmee het was begonnen. Stien Baas-Kaiser op de rders van coach Maar se (l) verzorger Jensen: "Periode Baas nog niet voorbij". PORO De internationale leratie heeft de plannen op en om nog in maart van dit xtra wedstrijden om de wereld opioenschappen voor heren te n. De president van de FIS. Hodler, zei gisteren in Sap- flat „technische moeilijkheden" Isatie op zo'n korte termijn niet ijk maken. maal gesproken zijn er in een ilsch Jaar nooit wedstrijden om Ikampioenschappen daar de Dische kampioen zich tevens tooien met de wereldtitel. Dit vilde de FIS echter een uitzon- maken in verband met de uit- ig van Karl Schranz, die nog ans zou moeten hebben op een :er wereldkampioenschappen. PORO Nederland is door de aten van de 3000 meter schaat- oor dames wat betreft de me- winst op gelijke hoogte geko- roet Zwitserland. Zondag val- r nog prijzen te verdienen op >nderdelen: ijshockey, estafette country heren en slalom heren skiën. de voorlaatste dag is de me edeling als volgt: ereenvolgens goud, zilver, brons aal): ad 6 5 3 14 Duitsland 4 3 7 14 land 4 3 2 9 er land 4 3 2 9 Staten 3 13 7 Duitsland 3 115 regen 2 4 5 11 2 10 3 orijk 12 2 5 ADVERTENTIE Zondag a.s. 2.30 uur competitiewedstrijd nburg-de Musschen Sportpark Noord "A" Schaatsen 3000 meter dames: 1. Stien Baas-Kaiser (Ned) 4.52,14; 2. Diana Holum (VS) 4.58,67; 3. Atje Keulen-Deelstra (Ned.) 4.59.91; 4. Sippie Tigchelaar (Ned) 5.01,67; 5. Nina Statkevitsj (Rus) 5.01,79; 6. Kapitolina Seregina (Rus) 5.01,88; 7. Tuuia Vilkas (Fin) 5.05,79; 6. Loedmilla Savroelina i.Rus) 5.06,61, 9. Bok Scon Kim (N-Korea) 5.07,03; 10. Pil Hwa Han (N-Korea) 5.07,24; 11. Sigrid Sunaby (Noor) 5.07,76; 12. Satomi Koike (Jap) 5.09,21; 13. Ok Son Kim (N-Kox-ea) 5.09,69; 14. Syl- vie Filipsson (Zwe) 5.11,13; 15. Ro- semarie Taupadel (O-Dld) 5.12.85. Skie 1. Rusland 48.16,15; 2. Finland 49.19,37; 3. Noorwegen 49.51,49; 4. West-Duitsland 50.25,61; 5. Oost- Duitsland 50.28.45. A" Bobslee Vierpersoonsbob 1. Zwitserland I 4.43,07 2. Italië I 4.43,83 3. West-Duitsland I 4.43,92; 4. Zwitserland II 4.44,56; 5. West- Duitsland II 4.45.09. A Kunstrijden Heren: 1. Ondrej Nepala (Tsjech) plaats- cijfer 9, 2739,1 punten; 2. SergeJ Tsjetveroesjin (Rus) 20/2672,4 3. Patrick Pera (Fr) 28/2653,1; 4. Ken neth Shelley (VS) 43/2596,0; 5. John Misha Petkevioh (VS) 47/2591,5. HILVERSUM, 13 FEBRUARI 1.30 Carnavalprys, 1ste afd.: Janita P, Jupiter Schans, Joviaal, Jaapjan Z - Demasquéjrijs, 1ste afd.: Ilona Carbonari, Jan in Becephalus, Icarus Hanover, Isard H - Serpentineprijs: Ike Padua B, In Time, Igor M, Harrovo - FeestneusprijsHazleton B, Hansi Buitenzorg, Ina, Hertogin van Gelre - Hoempa Hoempa-prys. Hippocreen, Iduna J, Import N. Gregor II - Mirletonprys: Fabiola Kitty, For Ever, Christiaan de Wet, Faith Hollandia - Amatricewinter- kampioenscliap V: Hit Parade, Han nibal, Eric Kinley, Funny Guy - Demasquéprijs, 2de afd.: Ineke R, Idyl Hollanaia, Jungfrau W, Isidore - Maskeradeprys: Jagersrö V, Jorri Buitenzorg, Pils du Coq d'Or, Janny v. Alkestis - Carnavalprijs, 2de afd.: Jewel Volann, Jetty Bonny V, Johnny Again, Ina Victoria. Aan haar linkerzijde stond even eens een getrouwde vrouw, even jong, ondanks haar 33 jaren: Atje Keulen-Deelstra, die voor de derde maal tot het erepodium was weten door te dringen. Haar collectie had zij uitgebreid met een bronzen me daille tot drie en daarmee was het totaal door Nederland bij de elfde Olympische Winterspelen in Sapporo behaalde medailles op negen geko men. een gedijke oogst als vier Jaar geleden in Grenoble. Toen echter driemaal goud, driemaal zilver, drie maal brons, thans viermaal goud (Ard Schenk en Stien Baas-Kaiser), driemaal zilver (Kees Verkerk op de 10.000 meter, Stien op de 1500 meter en Atje op de 1000 meter en twee maal brons (Atje op de 1500 meter Dianne Holum, het 20-jarige Ame rikaanse meisje, dat op de Neder landse kunstijsbanen tot ontplooiing kwam, was de enige, die de Neder landse coalitie wist te breken. Dian ne. die op de 1500 meter goud oogst te, heeft zelfs lange tijd de prestatie- lijst op het monumentale electroni- sche scoringbord in het Makomanai- ijsstadion aangevoerd, op de tweede en derde plaats gevolgd door twee Nederlandsen, Atje Keulen-Deelstra en Sippie Tigchelaar. Zij wist maar al te goed, dat er echter nog een heel gevaarlijke mededingster moest komen, haar zo bekend' uit Deven ter: de wereldrecordhoudster op deze afstand met 4.46.5 en tweemaal we reldkampioene, Stien Baas-Kaiser, die zich geheel op deze Winterspelen had ingesteld. Immers: zij wist dat hier haar laatste kans was om nog eenmaal Olympisch kampioene te worden. Stien Baas heeft loon naar werken gekregen. Op een geweldige wijze heeft zij zich gerevancheerd voor haar slechte beurt bij het Europese kampioenschap in Inzeil. Toen heet te het: „De periode Stien Baas-Kaiser is afgesloten". Nu klonk het „Hosan na" voor een waarlijk groot kam pioene, die niemand er twijfel over liet bestaan, wie de meeste aanspra ken op het laatste Olympische schaatsgoud van 1972 mocht maken. Haar tijd: 4 min. 52.14 sec., verwe zenlijkt in de voor-laatste van de elf ritten tegen de al spoedig kansloze Russin Loedmilla Savroelina. Stien Baas Diane Holum Atje Keulen 200 me 600 me 1000 me 1400 1800 me 2200 me 2600 me 3000 me 58,5 1.36,3 2.14,7 2.53,6 3.32,5 4.12,0 4.52,14 21,9 21,2 58,6 1.37,5 2.17,1 59,5 1.38,0 2.17,2 2.57,4 3.37.4 4.17.5 4.58,67 4.59,91 3.37,7 ste geweest. Bovendien schaatst Stien liever zelf uit het achterland, vervolgde Maarse zijn verklaring. En hoeNa 600 meter (58.5) was zij reeds de snelste en zij zou dit blijven, haar voorsprong op Holum elke ronde meer vergrotend. Alleen in de laatste ronde was Holum snel ler. Maar toen hoefde het ook niet meer. Ik volgde de posities, zoals die door de geluidsinstallatie werden gegeven, en wist toen al lang, dat mij het goud niet kon ontgaan, aldus een stralende Stien. Atje Keulen-Deelstra op weg naar wéér een medaille, maar "slechts" brons op de 3000 meter. ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur n.m. Terrein Boshuizerkade Vierde plaats Door de krachtsexplosie van Stien Baas kwam Sippie Tigchelaar op de vierde plaats en naast het erepodium te staan. Sippie, de eerste Nederlandse rijdster, die in de baan kwam, mocht echter alleszins tevre den zijn met haar internationale de buut, Ofschoon dan ook niet in edel metaal gehonoreerd. Tegen de Zweedse Sylvia Filipsson, die haar slechts in het begin voorbleef, kwam zij met rondjes van 39 en 40 dicht bij haar richttijd van 4.58. In de laatste twee ronden echter kon zij het tempo niet meer volgen en viel terug en ondanks een verbeten po ging op de laatste honderd meter kwam zij anderhalve seconden bo ven de vijf minuten uit: 5.01.67. Een diploma zal haar doen blijven herin neren aan deze Winterspelen. De toekomst heeft zij met haar ne gentien levensjaren nog voor zich. En voor Stien en Atje liggen de Olympische Winterspelen van 1976 in Denver wel erg ver weg De volgende serieuze aanval op de leiderspositie van Diana Holum kwam Atje Keulen-Deelstra, door velen beschouwd als de toekomsti ge winnares, mede doordat zij er bij het Europese kampioenschap in In zeil als enige in was geslaagd een wig te drijven in de Russische gele deren op deze afstand. De niet he lemaal fitte Atje kon het vandaag evenwel niet maken. Zij opende snel met 21.2 en de 58,6 na 600 meter was aanzienlijk sneller dan die van Holum (1.00.3). Tot in de voor-laat ste ronde bleef de Friezin voor op de rondetijden van de Amerikaanse, maar begon toen terrein te verlie zen: het goud zou voor Atje een il lusie blijven. In de laatste ronde ontmoette zij „de-man-met-de-ha- mer", die meedogenloos toesloeg. Zij verspeelde in die laatste 400 meter een volle seconde op Holum. De fi nish betekende voor Dianne en Atje een verademing. Derde groep Het wachten was toen nog slechts op Stien Baas-Kaiser, geplaatst in de derde groep. "Dit geheel in over leg met mij en de andere meisjes", verklaarde Gerard Maarse naar aan leiding van het feit, dat in elke wed strijd hier de sterkst geachten in de eerste groep starten. Stien Baas aan vankelijk niet gekozen voor de 3000 meter, maar door het zich terugtrek ken van Trijnie Rep tenslotte in Sapporo toch opgesteld, had er vre de mee gehad. Zij was op de laatste wedstrijden van de drie ook de min- (door Nico Scheepmaker) Karl Schranz, de grote held vaai de smalle latten, de Ard Schenk van Oostenrijk (u dacht toch niet dat het toevallig was. dat beiden het woord „ar" in hun voornaam voeren (win ter - paardeslee) en dat beider ach ternaam met sch begint) mocht niet meedoen in Sapporo omdat hij te openlijk en te veel zou hebben opgestreken aan recla megelden. En u weet wat oma altijd zei: „te" is nooit goed, behalve tevreden. Deskundigen schatten, dat Karl Schranz wel 40.000 tot 50.000 gulden per jaar aan zijn skiën zou overhouden. Als ik zo'n bedrag lees denk ik: dus toch een amateur. Het komt immers neer op zo'n f 4000 per maand, een heel behoorlijk salaris waar slechts weinig Ne derlanders en weinig Oosten rijkers cp kunnen bogen, maar aan de andere kant: die kun nen zich er ook weer niet op be roemen dat er honderdduizend mensen langs de kant staan als zij onverrichterzake van hun werk thuiskomen (vrouwlief vraagt aan haar man, de boek houder, of hij succesvol zijn boeken heeft bijgehouden van daag, maar hij moet antwoor den: nee. de telmachine was defekt, ik heb vandaag niets kunnen doen, maar toch leuk dat jullie met zijn tienduizen den op het station waren om mij te vei-welkom en, en atteint van de minister van Boekhouden om mij persoonlijk te komen be groeten) Door Nico Scheepmaker Neem bijvoorbeeld die andere bekende Oostenrijker, Udo Jür- gens. Hij is de beste liedjeszan ger van Oostenrijk, zoals Schranz de beste skiër van Oostenrijk is. Hij heeft een keer het Eurovisiesongfestival gewon nen, dat moet gezegd, maar aan de andere kant is het daar wel bij gebleven: zijn prijzenkast is minder groot dan die van Schranz. Bovendien is Schranz niet alleen de beste skiër van Oostenrijk, maar ook de beste van de hele wereld, en je kan veel lovends zeggen van Udo Jürgens, maar de beste zanger van de wereld is hij bepaald niet. Zelfs niet van Europa. Toch verdient hij ruw geschat tien keer zoveel als zijn landge noot Karl Schranz, als Karl Schranz al als professional wordt beschouwd, wat is Udo Jürgens, die kwalitatief zijn mindere is, dan wel niet? Een supersuperprofessional Of moet Je gewoon zeggen dat Udo Jür gens een beroeps is, en Schranz verhoudingsgewijs een amateur? Ik geloof het laatste. Met de aantekening, dat Ard Schenk dan natuurlijk een superama teur is Mej. Ajax Op de eretribune van het Ajax-stadion is vorige maand een beeldje onthuld van drie bronzen voetballers, in een vi cieuze cirkel met elkaar in ge vecht om de bal, met daaronder het opschrift: „De visie van het bestuur, het inzicht van trai ners en verzorgers en de spel- kwaliteit van het elftal brachten Ajax op 2 juli 1971 voor de eerste maal in haar geschiede nis de Europacup. Haar leden en supporters". Een boeiende tekst, niet in de eerste plaats omdat bovenge noemd feit niet op 2 juli maar op 2 juni plaatsgreep, want dat is een foutje dat inmiddels al verbeterd is via een nieuwe tekst. De tekst fascineert me om andere redenen. Om te beginnen de veronderstelde vrouwelijkheid van Ajax: „haar" geschiedenis, en „haar" leden en supporters. Ajax als meisje, jonge vrouw, veile deerne, minnares, echtge note, maitresse, noem maar op. Ajax, de heldin van het Neder landse voetbal. Ik heb het voor alle zekerheid nog even nage gaan. want tenslotte telt de Griekse mythologie ook heel wat vrouwen, bijvoorbeeld Helena, echtgenote van Menelaos van Sparta, dat laatst zo onverdiend van Ajax verloor. Maar nee, hoe je het ook wendt of keert. Ajax was een man. zelfs eentje in duplo, na melijk de grote Ajax, koning van Salamis, zeer dapper en sterk, maar niet slim (hij verviel in razernij), en de kleine Ajax, vorst van Locris, snelvoetig. De mogelijkheid bestaat natuurlijk nog, dat beide Griekse helden de Griekse beginselen waren toegedaan, daarover vermeldt mijn encyclopedie niets, maar dat zou voor ons, verlichte twin tigste- eeuwers nog geen reden hoeven te zijn him zoveel vrou welijkheid toe te dichten dat we over „haar leden" gingen spre ken. Daarom moeten we het meer in de taalkundige rich ting zoeken. AFC Ajax betekent: Amster damse Football Club Ajax, en club heeft als voorkeur het vrouwelijk geslacht, hoewel mannelijk tegenwoordig ook is toegestaan. ,De club en haar geschiedenis" is dus geoorloofd, evenals „de club en zijn leden". Vandaar die vrouwelijke bena dering, denkt u? Mis, de tekst dichters van het beeldje zitten nog safer dan u dacht, want of ficieel heet Ajax tegenwoordig (vertelde Jaap van Praag me) „de vereniging AFC Ajax", dus letterlijk: „de Vereniging Am sterdamse Football Club Ajax", en één ding staat in deze on zekere wereld in ieder geval vast: „vereniging" is vrouwelijk. Wie dus Ajax zegt, denkt niet aan de Griekse held, evenmin aan Johan Cruyff. zelfs niet aan Jaap van Praag, en voor alle ze kerheid ook niet aan club. maar aan vereniging, en zegt vervol gens met verfijnd taalgevoel: haar Namen Dat is een reden waarom die tekst me fascineert. De andere is de volgorde waarin de ver diensten worden opgesomd. Het doet mij aan als een afdalende reeks, niet alleen: 1. bestuur, 2. trainers, 3. verzorgers en 4. het elftal, maar ook: 1. visie, 2. in zicht en 3. spelkwaliteit. Visie is natuurlijk een hogere vorm van inzicht, en spelkwaliteit is ver geleken met deze beide hogere standen helemaal een sloppen- kind. Het is alsof je een gene raal zijn troepen hoort toespre ken met de aanhef: „Officieren, onderofficieren en manschap pen". Een van de aardige dingen in de Sowjet-Unie vind ik. dat ze in het rode leger althans de toespraken andersom beginnen, namelijk met" „soldaten, onder officieren en officieren". En zo hoort het ook eigenlijk. Want de grootste blessures worden toch door de manschap pen opgelopen, in de strijd die daarna door de generaals ge wonnen wordt, Al is er natuur lijk een essentieel verschil, bij deze vergelijking. In het leger verdienen de generaals meer dan hun geblesseerde man schappen, in het voetbal verdie nen de manschappen meer dan hun onkwetsbare bestuurderen. Om de toetreding van Engeland tot de EEG te vieren, hebben de ambassadeurs van West- Duitsland en Frankrijk besloten een erewedstrijd te laten houden tussen Frans- en Duitsnamige spelers in Nederland. Het Duitsnamige team is als volgt opgesteld: Körver (MVV), Schneider (Feyenoord), Weimar (FC Den Haag), Ben Muller (Blauw-Wit) en Gerrie Mühren (Ajax), Streuer (FC Twente) en Arnold (Mühren (Ajax), Mai- wald (Feyenoord) Mühlenbruch (Excelsior), Pahlplatz (FC Twente) en Oldenburger (FC Groningen) Het Fransnamige team ziet er Karl Schranz (midden) verlaat in gezelschap van Pe ter Püsl van het Oostenrijkse O.C. (rechts) het Olympisch dorp. als volgt uit: De Bree (NEC), Delmotte (NAC), Lacroix (MW), André (Telstar) en De Caluwe (FC Den Haag), Cabo (FC Utrecht), Bonfrére (MVV), en Coté (FC Utrecht), Calot (FC Twente), Pirard (FC Twen te) en Bassant (Excelsior). Scheidsrechter is de heer Horn (Engeland). Geflipt Een lezer maakte mij op merkzaam op een merkwaardig' feit, dat hem al Jarenlang er gert, en waar ik nooit bij heb stilgestaan hoewel ik mij er ook aan had moeten ergeren. Bij het kunstrijden op de schaats praat de commentator voortdurend door de muziek heen, niet al leen om ons te vertellen dat er een dubbele flip op tafel wordt gelegd, maar ook om andere re sultaten te vermelden, de klem- van het minieme kostuumpje uit te leggen, de cijfers van de ver plichte kür van het betreffende kunstrijdstertje te melden, etce tera. De man heeft de neiging de tijd vol te praten, net zoals zijn collega Theo Koomen dat doet bij het onversierde hardrijden op de schaats. Maar het kunst rijden verschut hierin van het hardrijden, dat het kunstrijden xi hoge mate verbonden is met de afgespeelde muziek, terwijl er by hardrijden van muziek geen sprake is. Daarom zal Je bij het kunstrijden de toeschou wers ook geen aanmoedigingen horen uiten, hoogstens ver schrikt ohhh horen roepen als een sprong mislukt: men kijkt naar de figuren, en men luistert naar de muziek. Dat wordt ons door de tv- commentator misgund, hij kletst door de muziek heen. Natuurlijk moet hij ook zijn cijfers en ge gevens kwijt, maar die lezer heeft gelijk als hij vraagt, of dat dan voortaan niet tussen kürs door kan, of tijdens het wachten op de cijfers van de jury.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13