Toenadering tot China (1) Ernstige situatie voor Britse elektriciteit Krantenbezorger zjinge reeks van subtiele diplomatieke nrouettes gingen vooraf aan stap Amerikaans staatshoofd: nti-oorlogs- onferentie in Versailles ondanks Amerikaanse druk NS-Minitrips in eigen land NS-Minitrips naar het buitenland. in vogelvlucht in vogelvlucht Amerika blokkeert geld Chili DAG 12 FEBRUARI 1972 BUITENLAND (Van onze correspondent) ezoi WASHINGTON Op 15 juli verleden jaar kondigde et j ;sident Nixon met vier zinnen een politieke aardver- ïuiving aan. Hij zei dat zijn adviseur dr. Henry Kissinger n 9 tot 11 juli geheim overleg had gepleegd met de lei- anrs van China, en dat hijzelf een officieel bezoek zou bren- enaan Peking. Ca 1>; e oewel dr. Kissinger in oktober de tweede keer, maar toen ïlijk, naar China reisde, en een selinge journalistieke belangstel voor de grootste natie ter we de Amerikanen er op voorbereid- ffordt president Nixons aankomst >eking op 25 februari nog steeds een soort ongeloof tegemoet ge- H. L. Leffelaar wr de meeste Amerikanen was al een schok toen de Ameri- tafeltennisploeg, die op dat pblik in Japan op toernee was. op )ril 1971 uitgenodigd werd om bezoek te brengen aan China, verrassender was het dat de tring-Nixon, niet bekend om zijn ie beslissingen waar het com- istische uitwisselingen betreft, zv volgende dag meteen toestem- gaf voor het bezoek. Deze „ping- pong- diplomatie" im zozeer als een donderslag heldere hemel, dat zelfs gerou- n (erde waarnemers op het politie' r njrinkentouw niet voorzagen waar onverwachte manoeuvre spel van FASCINEREND le; toch was aan die ping-pong- geljodiging een lange reeks van mi iele diplomatieke pirouettes- en elijke stappen vooraf gegaan achteraf beschouwd, een fasci- lr3nd beeld geven van hoe de di- j latie op hoog niveau functio- t, en hoe grotere ontwikkelin- op gang gebracht kunnen wor- door kleine, bijna onopvallende urtenissen. j ebreide studie te maken van de De verrasing was daarom zo vol ledig, omdat geen enkele Ameri kaanse politicus ooit op de gedach te was gekomen dat Richard Nixon, de beruchte communistenvreter en supporter van de heksenjagende se nator Joseph McCarthy, in de vijf tiger Jaren, ambities zou kunnen hebben om vriendelijker betrekkin- ger aan te knopen met communis tisch China. Peking, dat was de» aanvalskreet van de reactionaire kringen waar Nixon uit voortkwam, waar generaal Tsjang-Kai-Sjek werd beschouwd als de verbannen Napo leon en held van Azië. Eerder zou den de zon en de maan gelijktijdig opkomen en dalen, dan dat Nixon en Mao Tse-Toen tot elkaar zouden komen. Dat was iets dat voor de meeste Amerikanen vaststond. REALITEIT Zij zagen over het hoofd dat Nixon al in oktober 1967, in het tijdschrift "Foreign Affairs" had geschreven, dat "ieder Amerikaans beleid ten betrekkingen met China, aanzien van Azië dringend tot j Al op dat vroege tijdstip van zijn termen moet komen met de realiteit ambtsperiode was de vraag niet lan- van China". Ook werd een merk- ger o f er toenadering gezocht moest waardige tegenstrijdigheid van de jworden tot China, maar hoe. Hoe Amerikaanse politiek over het hoofd moest Peking, waarmee zo goed gezien, namelijk dat het in wezen conservatieve Amerikaanse volk het een Democratische president bijna onmogelijk maakt om vriendelijke gebaren te maken in de richting van communistische landen, zonder een storm van protest en veront waardiging te ontketenen over de "liberalen". Een Republikeinse pre sident zou dat wel kunnen, en deze paradox heeft president Nixon on getwijfeld overwogen, toen hij bin nen twee weken na zijn intrede als geen communicaties bestonden, te verstaan worden gegeven dat Washington geïnteresseerd was in contact? STERIEL Sinds 1955 kwamen in Warschau weliswaar Amerikaanse en Chinese diplomaten onregelmatig bijeen, schepen naar en van China bunkeren met Amerikaanse olie. In diezelfde periode konden analis ten in Peking in toespraken van Amerikaanse regeringsfunctionaris sen soms een enkel zinnetje vinden dat op 'n verandering scheen te dui den in het politieke klimaat. Zo zei minister van Buitenlandse Zaken William Rogers op 8 augustus 1969 in een toespraak in Canberra, Aus tralië, waarin hij op de grote ver schillen wees tussen de Verenigde Staten en China: „Wij zien niette min uit naar de tijd wanneer wij aan een nuttige dialoog kunnen be- maar deze bijeenkomsten waren ste- j ginnen en aan een vermindering van riel en gebaseerd op wederzijds j de spanningen". De meest opvallen- wantrouwen. Gezocht moest worden het Witte Huis opdracht gaf aan de j naar initiatieven die door Peking zo- nationale veiligheidsraad om een 5RSAILLES (Reuter) Eenoorlogsconferentie voor onbepaalde itscheepse a/nti-oorlogscopferen- tijd op te schorten. Hij prees de die de politiek van presidentFranse regering, die niet week voor 2>n inzake Indo-China afwijst, is „Amerikaanse druk" om de bijeen- Bren in Versailes bij Parijs be-j komst niet te laten houden in het pen. Meer dan 1.000 afgevaardig- j gebied van Parijs, uit tachtig landen, waaronder I Een woordvoerder van de Ameri- Staten, de Sowjet-Unie. kaanse pacifisten verklaarde, dat het en Zweden, zijn aanwezig op lijeenkomst, die drie dagen zal lün en die georganiseerd is door conferentie van Stockholm over nam en 48 linkse organisaties, ia is niet vertegenwoordigd. Brtil Suhnstrom, voorzitter van onferentie van Stockholm, opende trgadering met een scherpe ver ging van de Amerikaanse drei- enten om het vredesoverleg over 61 nam in Parijs i.v.m. de antl- ADVERTENTIE Volledig verzorgd, dus incl. reis van ieder station, logies en maaltijden: 2dagen Amsterdam f 39 3 dagen Zuid-Limburg f 48.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Montferland f 49.- 3dagen Bergen N.H. f 49 3 dagen Drente f 53.- 3 dagen Friesland f 64.- 3 dagen Brabant f 66.- 5 dagen Terschelling f 89.- 5 dagen Ameland f 89.- Vertrek dagelijks tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS dreigement van de leider van de Amerikaanse delegatie naar het Viet nam-overleg, Porter, om dit overleg te staken, niet zuiver was ingegeven door het motief dat de anti-oorlogs conferentie bij Parijs wordt gegeven, maar om de VS een excuus te geven voor verdere uitbreiding van de oor log in geheel Indo-China. Een delegatie van vijftien deel nemers aan de conferentie begaf zich gistermiddag naar de Ameri kaanse ambassade in Parijs waar zij vergeefs probeerde de bezwaren te gen de Amerikaanse Vietnam-poli- tiek kenbaar te maken. Het congres nam later een resolutie aan, waarin kritiek wordt geleverd op de rol van Porter Inzake opschor ting van het vredesoverleg. De Noordvietnamese delegatie heeft aan de vergadering een memoran dum voorgelegd van 30 paginia's. waarin „de' barbaarse aard van het Amerikaanse imperialisme" wordt veroordeeld. Bij het congres zijn boodschappen met goede wensen binnen gekomen van de Russische partijleider, Brezjnew, en de artiest Pablo Picasso. 9 Minister Geertsema (Binnen landse Zaken) is het met de Neder landse filmcritici eens dat de keu ring voor volwassenen van in het openbaar te vertonen films uit de wetgeving geschrapt dient te wor den. De filmcritici, hadden de bewinds man verzocht alle films op de cine- manifestatie in Utrecht vrij te stel len van keuring. In een brief aan de critici zegt de bewindsman dat hij niet aan dit verzoek heeft kunnen voldoen omdat de huidige bio scoopwet nu eenmaal nageleefd dient te worden. Als gevolg van bezwaren van de filmkeuring zijn in een film ver toond tijdens het filmfestival Utrecht coupures aangebracht, een andere moest uit het programma worden gelicht. wel genegeerd konden worden, stilzwijgend geaccepteerd, zonder dat een uitdrukkelijke handeling vereist werd. Gedurende 1969 en 1970 zond de regering-Nixon op deze ma nier een groot aantal "signalen" naar Peking, in de hoop dat ze daar op de gewenste manier zouden wor den begrepen: In juli 1969 werd het Amerikaan se toeristen toegestaan zonder voor afgaande goedkeuring Chinese goe deren aan te kopen, en tegelijkertijd werden de besprekingen op het rei zen naar China minder streng. in december van dat jaar werd het Amerikaanse bedrijven in het buitenland toegestaan om handel te drijven tussen China en andere lan den. In maart 1970 werden vrijwel al le paspoortbeperkingen voor China opgeheven. In april mochten speciale, niet- strategische goederen naar China worden geëxporteerd. In augustus konden buitenlandse Nixon: realiteit zonder meer geldig voor China. Pe king achtte toen het tijdstip blijk baar gekomen om in het openbaar een tegengebaar te maken, en het koos een gebaar dat verder ging dan alle Amerikaanse signalen en dat te vens afhankelijk was van de tafel tennisploeg, die toen in Japan was, een telegram uit Peking met de uitnodiging voor een bezoek, en Washington gaf binnen 24 uur zijn toestemming. ADVERTENTIE de van deze hints was de dronk die president Nixon op 26 oktober 1970 uitbracht tijdens een diner voor de Roemeense partijleider Ceaucescu. Hij gebruikte toen, als eerste Ame rikaanse president, de officiële naam voor Communistisch China: de Chi nese volksrepubliek. GEEN VERSPREKING Diplomaten en waarnemers wis ten dat dat geen verspreking was, of een beleefheidsgebaar tegenover i de Roemeense gast zulke uitfepra- j ken zijn in het diplomatieke verkeer nadrukkelijke richtingwijzers maar niemand kon toen nog vermoeden, dat dr. Kissinger negen maanden later vanuit Pakistan in het geheim I naar Peking zou reizen. In het voorjaar van 1971 waren di- plomatieke uitwisselingen, met an- dere landen als tussenschakel (ver- j moedelijk Roemenië en Pakistan), j in volle gang. Op 15 maart gaf j Washington opnieuw een signaal: alle Amerikaanse paspoorten waren 2 dagen Brussel f 49.- 3 dagen Hamburg f 89.- 4 dagen Gotenburg f 130.-* 4 dagen Londen f 135.- 5 dagen Parijs f 139.- Tot en met 4 maart 1972 kan zelfs al vanaf 100.- geboekt worden. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig X uit met NS ADVERTENTIE gevraagd. Leeftijd boven 15 jaar. Aanmelden Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden. LONDEN (DPA) De Britse re gering heeft nieuwe drastische maat regelen genomen om het totaal in eenstorten van de stroomvoorziening te voorkomen. De minister voor Industrie, John Davies, deelde in het Lagerhuis mee, dat alle bedrijven met een verbruik tot 100 kilowatt nog slechts drie da gen per week stroom mogen gebrui ken. Grotere bedrijven moeten him gebruik met vijftig procent vermin deren. Met ingang van vandaag mogen restaurants, kantoren, winkels en ontspanningsbestellingen niet meer elektrisch verwarmen? Sportterreinen mogen geen licht gebruiken. Davies gaf toe, dat de toestand veel ernsti ger is dan de Britse openbare mening tot nu toe vermoedde. Door de stroom- rantsoenering zullen duizenden, mis schien miljoenen zonder werk komen. Oppositieleider Harold Wilson sprak Koehandel in zaak memoires van Hughes NEW YORK (Reuter) Het Ame rikaanse tijdschrift Life, dat van plan I was uittreksels te publiceren uit de door de schrijver Clifford Irving sa- mengestelde autobiografie van de multimiljonair Howard Hughes, heeft het omstreden boek een mystificatie genoemd. Het blad zal het boek niet in afleveringen laten verschijnen. Deze mededeling kwam nadat de Newyorkse uitgeversmaatschappij Mc j Graw-Hill had laten weten over nieu- we inlichtingen te beschikken over de mogelijke bron van de gegevens die J Irving voor zijng oed heeft gebruikt. „Life" heeft aangekondigd dat het I weekblad „Time" bijzonderheden zal j publiceren over de wijze waarop Ir ving aan zijn materiaal is gekomen I en de vervalsing heeft uitgevoerd, j Clifford Irving zou volgens persbe- J richten uit zijn op een koehandel met i de justitie, die bezig is met een on derzoek naar de financiële en juridi- sche achtergronden van de omstreden I „autobiografie" van de multimiljonair Howard Hughes. van de ernstigste ontwrichting van de industrie sedert 1947. In verschei dene takken van industrie voorziet men een catastrofe. Volgens amb telijke schattingen zullen 2000 tot 3500 bedrijven ernstig nadeel onder vinden. Voorts zullen de verschillende de len van het land beurtelings slechts zes uur per dag van stroom zijn voorzien. De minister deed een be roep op de bevolking zuinig te zijn met stroom en slechts één kamer elektrisch te verwarmen. Het zal, ook na het einde van de al vijf we ken durende staking van de mijn werkers, weken duren voordat de toestand weer normaal zal zijn. De Britse regering zal er voorzor gen, dat alle belangrijke inrichtingen waaronder met name de ziekenhui zen en spoorwegen, niet door uit schakeling van de stroom zullen worden getroffen. In Londen bleven gisteren meer dan 100 mensen in liften steken toen de stroom plotseling uitviel. De brand weer moest er aan te pas komen om de getroffenen uit hun benarde posi tie te halen. In onverlichte stadsdelen kwam het tot grote verkeersopstop pingen. Miljoenen Britten hebben gister ochtend en vanochtend bi] kaarslicht ontbeten. Van de 69 elektriciteitscentrales in het land werken 65 met verminderde capaciteit en vier zijn helemaal stilgelegd. De ondergrondse in Londen on dervond geen hinder, omdat de cen trale die het spoorwegnet van elek triciteit voorzien, olie stookt. De handel in kaarsen floreert. Een winkelier zei op één dag meer te hebben verkocht dan in "n heel Jaar. De kaarsenafdelingen beleven een complete uitverkoop. Alles gaat van de hand, ook de veelkleurige exem plaren die meer voor de decoratie dan voor het geven van het nodige licht dienen. In Newcastle deelde een gemeente raadslid mee, dat oude mensen ln hun kachels meubels en kleding ver brandden om wat warmte te krijgen. Volgens een maatschappelijk werker waren in de afgelopen dagen zeven oude mensen in onverwarmde huizen gestorven. President Nixon staat dit jaar voor een uiterst moeilijke opgave. Ener zijds zal hij trachten de kwestie- Vietnam op een bevredigende wijze af te wikkelen, zonder dus Zuid- Vietnam aan het communistisch ge weld over te laten, anderzijds heeft hij zich die taak niet gemakkelijker gemaakt door zijn aanstaande reis naar Peking, waar het vuur hem op dit punit na aan de schenen zal wor den gelegd. Wat de eisen zijn van Hanoi (met Rood-China op de ach tergrond», behoeft nauwelijks her haald te worden: de Amerikanen moeten uit Zuidoost-Azië verdwijnen, afzien van alle hulp aan Saigon en zelfs de weg vrijmaken voor een communistisch regime. Dat na de „val van Saigon" ook Laos en Cambodja aan hun schrikbe wind wil onderwerpen, behoeft geen betoog. De grote vraag is hoe Nixon dit verraad aan de Indochinese volks massa's en het overlaten van ontel bare miljoenen aan de op wraak be luste Noordviétnamezen en Vietcong- eenheden zal kunnen voorkomen zonder zijn overleg in Peking in ge vaar te brengen. De Chinese premier Tsjoe En-lai heeft dezer dagen in Peking aan Amerikaanse Chinia-des kundigen duidelijk te verstaan gege ven, dat er van beëindiging van de oorlog in Vietnam geen sprake kan zijn zolang Amerika vasthoudt aan Nixons programma van acht punten. En de kern van het gesohil werd door de Parijse "Le Monde" juist samen gevat in de vraag: hoe zal het poli tieke bewind in Saigon er in de naaste toekomst uit gaan zien? Het blad voegde eraan toe: voor het overige is het alleen maar een ki tie van vormgeving. Eind januari verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers, dat Washington de Noordvietnamese eis, dat Saigon een communistisch be wind moet krijgen, "onaanvaardbaar" acht. Een duidelijke uitspraak, die echter tegen de achtergrond van Nixons bezoek aan Peking en met het oog op de presidentsverkiezingen van dit jaar waarbij de beëindiging van de oorlogsactiviiteit in Z.O. Azië en de vrijlating van de Ameri kaanse krijgsgevangen een grote rol spélen) minder reëel lij'kt dan zij klinkt. Bovendien dient rekening te worden gehouden met een nieuw "Tët"-offensief zoals in 1968 voor of tijdens Nixons bezoek aan de Chinese hoofdstad. Zijn de Zuidviet- namezen in staat en bereid daarop scherp te antwoorden? In dit licht dient men ook de hervatting te zien van de Amerikaanse bombardemen ten op de massale concentraties van de troepen van Hanoi buiten de grenzen van Noord-Vietnam. De Amerikaanse bedoeling is duidelijk: Washington wil zoveel mogelijk een schok als ten tijde van het Tet- offensief van vier jaar geleden bij voorbaat voorkomen of althans ver zwakken. Lukt dit, dan kan de Ame rikaanse troepenmacht na het inval len van de moessonregens (in mei) van 139.000 tot 69.000 verminderd worden. Maar intussen bevindt Nixon zich in Peking en daar zullen de Chinese leiders het hem niet gemak kelijk maken. Er wordt dus van de Amerikaanse president, die immers met tal van tegenstrijdige factoren rekening dient te houden, wel een maximum aan politieke Stuurmans kunst gevraagd. Israëls premier mevrouw Golda succes te boeken: tegenover de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers, de Egyptische presi dent Sadat en de regering in het Kremlin. Aldus Evans en Novak in een artikel in de „New York Times". Inplaats van toe te geven dan de lijk moet zijn geworden. Grootscheep se militaire bijstand, waarop hij had gehoopt, heeft de Egyptische presi dent in Moskou niet kunnen loskrij gen: het Kremlin rekent al met de mogelijkheid van een „betrouwbaar der" opvolger van de huidige presi- harde druk van Rogers, die alleen een dent, die bovendien de opdracht mee- mogelijkheid voor blijvende vrede in j kreeg af te zien van militaire aanval- het Midden-Oosten ziet wanneer Is- ien over het Suezkanaal. Het spreekt vanzelf, dat Israël met deze „drie dubbele overwinning op Rogers, Sa- dat en Moskou" slechts een tijdelijk raël bereid zou zijn zich terug te trekken van het in 1967 veroverde gebied, is mevrouw Meir erin geslaagd rechtstreeks „zaken" te doen met president Nixon. Met hem is zij tot overeenstemming gekomen over Amerikaanse hulp aan de Israëlische wapenindustrie en over de levering van een aantal Phantom-toestellen, zonder dat daar, zoals Rogers wenste, de afstand van veroverd gebied te genover staat. Men weet, dat Israël wel bereid is over dit punt te spreken, maar dan in regelrecht contact met de Arabieren. Rogers was echter drie jaar lang voorstander van gebiedsaf- stand als een inleidend Israëlisch ge baar dm daarmee „de vrede te ko pen". Van zijn kant had president Sa- dat van Egypte wel oren naar de denkbeelden van Rogers en hij spe culeerde erop, dat de Amerikaanse minister erin zou slagen zijn druk op Israël zozeer te vergroten, dat Cairo door die politieke druk zou terugkrij gen wat het militair verspeeld had. Dit spel van Sadat blijkt nu dus niet door te gaan. Tegelijkertijd had Mos kou met lede ogen gezien, dat het, door Sadats vertrouwen in Rogers, zijn greep op de Egyptische regering begon te verliezen. Nu zowel Rogers als Sadat verloren hebben, heeft laatstgenoemde de sympathie van de Kremlin-leiders verspeeld, hetgeen 'hem tijdens zijn recente bezoek aan Meir is erin geslaagd een drievoudig I de Sowjetrussische leiders wel duide respijt heeft gekregen, iets waaraan Evans en Novak te weinig aandacht schenken in hun artikel. Maar in elk geval heeft mevrouw Meir bereikt, dat de wapenstilstand voorlopig zal voortduren en dat de in Israël ge vreesde druk van Rogers op afstand van veroverd gebied althans voorlo pig in de ijskast is gezet. Zolang Is raël geen ijzersterke garanties van Egypte ontvangt, dat dit land vroeg of laat geen enkele militaire aanval zal ondernemen, is de regering in Je- ruzaem niet bereid de Bar Lev-linie langs het kanaal te verlaten, schreef C. L. Sulzberger dezer dagen in de „New York Times", en hij voegde er aan toe .dat Israël gelooft, dat de tijd in zyn voordeel werkt. Bovendien zijn de Israëlische militairen ervan overtuigd, dat er thans, voor het eerst sinds het ontstaan van de Joodse staat, 24 jaar geleden, een militair evenwicht tussen Israël en de Ara bische landen is ontstaan. Een Egyp tische aanval, die enigermate succes zou kunnen opleveren, kan alleen ondernomen worden als Cairo over een enorm leger en een massale luchtmacht zou beschikken, maar een dergelijke bewapening gaat zijn te genwoordige vermogen ver te boven. Rl. CONCEPCION (UPI) Chili heeft gisteravond geprotesteerd tegen het blokkeren van dollars die de Chi leense staatskopermaatschappij (Co- delco) op banken in de Verenigde Staten heeft staan. Gelijktijdig sprak president Salvador Allende van Chili over een mogelijke economische oor log tussen de twee landen naar aan leiding van de Chileense weigering om een schadevergoeding te betalen voor het nationaliseren van de Ame rikaanse kopermijnen in Chili. Co- delco liet in een verklaring weten dat er 230.000 (747.500 gulden) ls geblok keerd op verzoek van Braden Copper, een dochtermaatschappij van Kenne- cott Copper, vroeger exploitant» van de El Teniente kopermijn in Chili. Dergelijke maatregelen kunnen eveneens genomen worden tegen de levering van goederen en grondstof fen die Chili nodig heeft voor zijn ontwikkeling. President Allende zei dat Chili een ernstige en moeilijke tijd tegemoet gaat en dat de eituatie slechter kan worden als de orediteurenlanden wei geren opnieuw te onderhandelen over de schulden. Indien dit gebeurt zullen we er toe overgaan om niet te betalen, aldus Allende. ADVERTENTIE c.v. dure grap? niet bij Iemco vraagt vrijblijvend advies l=IHlHi

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11