Literatuur, kosten en andere spelling speliprtenoiligiq N RIO DE JANEIRO SCHIJNT ALLEEN (AAR DE ZON VOOR IEDEREEN Doeltreffende kritiek van mr.Drion op „au "-spelling LEZERS SCHRIJVEN Door C. J. Rotteveel Zijn de bevolkingcijfers kunstmatig opgeblazen? Ovamboland beschikt over Z. W.-Afrika s beste veeteeltgrond DERDAG 10 FEBRUARI 1972 Ditmaal nog even terug naar de "vereenvaudigde spelling", die twee weken geleden hier ter brake kwam. Men weet, dat de „Aksiegroep Spellingvereenvau- fliging" onder meer propagan da maakt voor het vervangen «van de "ou" door "au" ("faut" |s dus niet meer "fout"). Tegen flit voornemen heeft de vroege re Leidse hoogleraar mr. H. Prion, thans lid van de Hoge Baad, een dodelijk wapen in «telling gebracht. In een inge bonden stuk in NRC/Handels- |>lad ging hij kortgeleden in op een uitlating van de neerlandi cus H. J. Hollaar, die over deze gpellingkeuze o.m. dit schreef i''Het aantal woorden met "ou" "js erg klein, en er zijn een reeks bij die hun bestaan uitsluitend •Voortslepen dankzij hun gebruik [n diktees". n Het antwoord van mr. Drion Is even eenvoudig als doeltref fend. Hij liep naar zijn boeken kast en pakte daar drie boeken uit: "Ik heb altijd gelijk" van W. F. Hermans, "Tegen het ve getarisme" van Hillenius en verzamelingenleer" van P. R. Halmos. Mr. Drion: "Van deze drie willekeurig ge kozen boekjes van verschillen de schrijvers en van verschillend karakter heb ik telkens tien achtereenvolgende bladzijden Ijpnderzocht op de au/ou-spel- ling. Bij Hermans leverde dat 46 maal "ou" tegenover één maal "au", bij Hellenius 35 maal "ou" tegenover 4 maal "au" en bij Halmos 23 maal t'ou" tegenover éénmaal "au", "fcet is niet moeilijk hieruit een te trekken over het meer of minder ingrijpende, een spellingwijziging, waarbij hetzij alle ou's in au's, ïetzij alle au's in ou's worden iranderd. Het is bedroevend, een dergelijk onderzoek tlijkbaar niet verricht, dan rel verzwegen, is door degenen le voor de au-spelling hebben jeopteerd. Bedroevend omdat ien zich dan ook afvraagt, wei onderzoekingen ten grond- lag liggen aan de andere door ten voorgestelde veranderin"- ien in de spelling". Tot zover mr. Drion, wiens (proefneming als "ei van Co- jlumbus" getypeerd kan worden jen zonder meer vernietigend jmag heten voor de voorstan ders van de "au"-spelling (ik jhau van Jau). Om het verwijt ontlopen, dat dit onderzoek van mr. Drion een "toevalstref fer" is geweest heb ik deze ^roef herhaald met een drietal ;eveneens willekeurig gekozen iboeken: dr. H. Riemens, Mexi co; Baudin, Zo leefden de In ca's; Robert van Gulik, Fan toom in Foe-lai. De resultaten, als volgt: bij Riemens ivond ik 34 maal "ou" tegen 3 maal "au", bij Baudin 25 maal "ou" tegen éénmaal "au" en bij Van Gulik 40 maal "ou" te- Jgen 7 maal "au". Telt men de uitkomsten van Drion samen, dan vond hij dus 104 maal "oud" en 6 maal "au" terwijl mijn resultaat 99 maal "ou" en 11 maal "au" was. Laatstgenoemde cijfers zijn wat minder sprekend dan van mr. Drion, maar ruimschoots voldoende voor de gevolgtrek king, dat de "vereenvaudigers" van de "Aksiegroep" een "fau- te" greep hebben gedaan toen zij kozen voor de "au". Telt men de cijfers van beide reeksen samen, dan komt men in totaal tot een verhouding van twaalfmaal zoveel "ou's" als "au's". En toch wil len de "vereenvaudigers" de "au'-spelling invoeren, met an dere woorden twaalf verande ringen aanbrengen, terwijl één voldoende zou zijn indien zij voor 'ou" hadden gekozen. Over "ijgengerijdhijd" gespro ken! Dit woord is nauwelijks voldoende om de verdediging, van de "au-spelling" te ken schetsen. "Bedroevend onzorg vuldig", om niet te zeggen "on wetenschappelijk" lijkt hier be ter op zijn plaats. Zou het eenvoudige onder zoek van mr. Drion niet glas helder het tegendeel hebben aangetoond, dan zou de "Aksie groep" ook verder de indruk kunnen wekken, dat haar voor stel ten aanzien van de au/ou- spelling gebaseerd is op "ge makkelijk" tegenover "moei lijk". In tegenstelling met die indruk wil men dus twaalfmaal "ou" veranderen in "au" in- plaats van éénmaal "au" in "ou". Men ziet: op dit punt is er geen vereenvoudiging, maar twaalfvoudige verzwaring van de spellingswijziging. Ergerlijk Is ook, wat mevrouw R. de Jong in haar ingezonden stuk in het L.D. van 3 februari J.l. onthulde: de Algemene Ne derlandse Onderwijzers Federa tie (A.N.O.F.) steunt officieel, de "Aksiegroep", maar dit blijkt een standpunt te zijn, waartoe alleen 't bestuur beslo ten heeft, zonder de leden te raadplegen. En dat in deze tijd, die galmt van de kreet "in spraak!" Het is best mogelijk, dat de meerderheid van de le den het standpunt van het be stuur zou hebben goedgekeurd, maar zolang dat niet door een hoofdelijke raadpleging aan het licht is gekomen, kan hier slechts gesproken worden van "ondemocratisch bestuursbe leid". Terecht schreef mevrouw De Jong, dat de bond nog altijd gevormd wordt door de leden en dat het bestuur hier probeert de leden te "ver"-vormen. In elk geval is hier duidelijk sprake van de activiteit van een groep "doordrammers", die een autoritair tot stand ge komen mening doordrijven. De vraag rijst, of ook de besturen van de andere onderwijsorga nisaties, die de "Aksiegroep" steunen, op eigen gezag heb ben gehandeld dan wel eerst hun leden over deze belangrij ke kwestie hebben geraad pleegd. Mocht dit laatste niet het geval zijn, dan wekt de "Aksiegroep" de indruk, dat zij, zolang de leden zich niet heb ben uitgesproken, zich beroept op een steun die er helemaal niet is. De conclusie uit het bo venstaande is duidelijk. Ten aanzien van de au/ou-spelling heeft mr. Drion aangetoond, dat er van een onmisbaar on derzoek geen sprake is geweest. En de "hulptroepen" bij bijv. de A.N.O.F. zijn zolang het tegendeel niet blijkt niet an ders dan de stemmen van een klein aantal bestuursleden, die hun particuliere mening voor de opvattingen van de gehele or ganisatie laten doorgaan. Voor lopig dient dus te worden vast gesteld, dat de „vereenvau- digingsaksie" berust op onzorg vuldig en ondemocratisch ge zag. Behalve de spelling van de commissie Pée-Wesselings en de vefr der gaande) voorstellen van de „Aksiegroep Spellingvereen voudiging" zijn er nog andere, ten dele extreme plannen, zoals dat van W. L. Kvan Oosten in Bad hoevedorp. Uit het hierbij gere produceerde woord „spellingver eenvoudiging" blijkt dat Van Oosten ook enkele nieuwe tekens (letters) wil invoeren, zoals een n-met-een-vefrlengd-beentje in- plaats van „ng" en, inplaats van „ou" of „au": een dubbele oo waarvan de tweede „o" op pootjes staat. „Eu" wordt „c" en „ie" wordt „ii", om nog enkele details te noemen. De ontwerper noemt zijn spelling „de Haarlemmer- meerse spelling". Overigens heeft Van Oosten nog een „compromis spelling": „Bovundiin wordun niit of andurs uutgesprookun letwrs niit of juust gusgreevun, volguns 't Algumeen Busgaaft Vur- zorgt) Needurlants". De heer F. Merkelijn te Al phen (Spelling-tragedie in het L.D. van 3 februari) ziet een tegenstrij digheid in het artikel van C. J. Rot dlgheid in het artikel van C. J. Rot- diging" (27 Januari). Hij consta teert bezorgdheid over "de ver vreemding van de literatuur bij een volk, waarvan men in hetzelfde stuk stelt dat voor grote groepen het schrijven van een (eenvoudig) briefje maar een kwestie van een toevallig aanwezige gediensti ge geest dient te blijven". Heb ik de heer Rotteveel goed begrepen, dan heeft hij alleen betoogd, dat er in het algemeen maar weinig be langrijke brieven worden geschre ven. Is dat toch het geval, dan "zijn er anderen, die gemakkelijk even de helpende hand kunnen reiken". Dat is wél wat anders dan de hierboven geciteerde tekst van de heer Merkelijn. En wat het lezen van Nederland se literatuur betreft schijnt het de heer Merkelijn te ontgaan hoe die zaak eigenlijk ligt. Ook wie zelf niet al te "zuiver" met de spelling Is. zal zeker nog wel belangstelling voor oudere literatuur kunnen heb ben. Daarbij gaat het niet alleen om een andere spelling, maar, vooral om het beschikbaar zijn van die literatuur. En dat wordt nu vol gens een gesprek van NRC/Han delsblad mét de hr. Sontrop. hoofd van de redactie van Meulenhoff, 'n onhaalbare zaak. Ik zou uit de op merkingen van de heer Sontrop het «volgende willen citeren. Vol gens hem is een andere spelling „een in de geschiedenis van domi neesland waarschijnlijk unieke wraakoefening van de on- en half- geletterden op 'n literatuur, die zij altijd al een uiterst achterdochtig hart hebben toegedragen. Door voering van een nieuwe spelling, houdt in, dat vele oudere en klas sieke auteurs nog maar bij uitzon dering herdrukt zullen worden. Nu zijn die herdrukken in oplagen van ongeveer 3000 exemplaren nog mogelijk, omdat er staand zetsel bestaat, dat wil zeggen, de drukker heeft de loodvormen be- ADVERTENTIE le menu óe l'entRecóte spécial k fl. 25,- p.c. Zondags gesloten tegenover parkeerterrein Steenstraat 49/51. LEIDEN. Tel. 33144' e voor het eerst naar Brazilië weet Je dat de militairen er cepter zwaaien en heb Je ge- dat er gemarteld wordt, dat jaarlijkse carnaval een gebeur- is waarvan het belang alleen knaard wordt door voetbalwed- ten, en dat de samba het ty- Braziliaanse ritme is. Een dat met Griekenland te verge- i is, maar op een heel veel re schaal. is een onafzienbaar uitgestrekt 250 keer zo groot als Neder- 250 keer zo groot als Neder - Ook de tegenstellingen en te- rijdigheden zijn in Brazilië on tbaar. ie Herp yright 'LD-Observer ikwekkende verkeerswegen vol ta Rio de Janeiro de kustlijn, terende brede zandstranden zijn e zee heroverd. Torenhoge wol- rabbers tekenen het silhouet stad en evenals in de ande- rote steden van het land wek- het aantal nieuwe fabrieken en ebouwen en het razend drukke verkeer de indruk van welvaart, is een oppervlakkige indruk. ]e even door de mooie vernis- heendringt, is het beeld min- ptralend. Je kunt goedkoper een huren dan moderne iachines aanschaffen; in verdient een dienstbode dag en nacht ongeveer tachtig per maand. Arbeiders in de ^wagenfabriek bij Sao Paulo (lenen omstreeks 600 gulden per k plus een ruime sociale ver- jtag zoals medische zorg en war- 1 maaltijden in het middaguur, ff in het noordoosten van het I, waar veel werkloosheid heerst, t een fabrieksarbeider met mis schien maar een gulden of tachtig per maand naar huis. In de vakbonden trekt de regering aan de touwtjes. Op papier moet Je de lagere school afgelopen hebben om vakbondslid te kunnen zijn; het aantal mensen dat niet kan lezen of schrijven wordt niettemin ge schat op een derde van de bevol king. Niets Sao Paulo, voor het zakenleven de belangrijkste stad van Brazilië, heeft op het stuk van bouwkundige schoonheid vrijwel niets te bieden. De bezoeker heeft eigenlijk voortdu rend het gevoel dat hij zich ergens tussen de 15d'e en de 20ste verdie ping van een eindeloos kantoorge bouw bevindt. Auto's Jakkeren met dolle snelheden voort. In de rest van Brazilië is het standaardgrapje dat de inwoners van Sao Paulo hard werken om hun stad maar zo snel en zo vaak mogelijk te kunnen verlaten. Er wonen zes miljoen mensen, met inbegrip van de groot ste kolonie Japanners buiten Japan. In Sao Paulo is ook het hoofdkwar tier gevestigd van een paramilitaire organisatie die zich „Traditie, gezin en bezit" (TFP) noemt, een extreem rechtse katholieke beweging die de oude katholieke gedragsregels wil blijven opleggen. De leden zijn meest Jonge mannen die van elders naar de stad gekomen zijn. Vrou wen kunnen er geen lid van wor den; echtscheiding en geboorterege ling zijn volgens de TFP duivelse zaken. De TFP verheugt zich in de gunst van het regime. „Linkse" demon straties van vakbonden of studenten zijn eenvoudig verboden, maar de TFP paradeert openlijk door de straten van Sao Paulo; duizenden TFP'ers hebben bij voorbeeld met spandoeken geprotesteerd tegen pre sident Allende'6 volksregering in Chili en tegen een eventueel bezoek van Tito aan Brazilië. Er worden straataltaartjes geplaatst die dag en nacht door Jonge TFP'ers bewaakt worden. In 1968, vier Jaar na zijn oprich ting, heeft de TFP officieus toe stemming gekregen om zijn leden militaire training te geven „om te gen terroristen te kunnen optreden" (waaronder stellig de nu officieel verboden linkse groeperingen ver staan worden). De TFP deelt de stokpaarden van het militaire regime van de presi dent, generaal Emilio Garrastazu Medici: heftig anti-communisme, praktizerend katholicisme, en ver knochtheid aan gezin en particulier bezit. De politieke oriëntatie van de TFP lijkt op die van Opus Dei in Spanje, maar zijn gewone ledenbe stand komt uit intellectueel veel la gere kringen dan in Spanje; zijn werving van militaristisch ingestelde jongelui doet denken aan de kleine maar hecht georganiseerde ultra rechtse Orde Nouveau in Frankrijk. Het uitgestrekte land vertoont zeer sterk uiteenlopende bevolkingsgroe pen en grote verschillen in wel stand. Het zuiden is welvarender dan het noordën. In de zuidelijkste staat, Rio Grande do Soel, wonen veel mensen van Duitse afkomst, meest boeren met nog duidelijk Duitse huizen en levenspatroon. Deze Brazilianen hebben weinig ge meen met de op samba-ritme's ver zotte inwoneds van Rio de Janeiro, de carioca's, die op hun beurt weer een openlijke minachting hebben voor de hardwerkende, conservatieve afstammelingen van de eerste Por tugese kolonisten in de mijnbouw- staat Minas Gerals (die in z'n eetje al iets groter dan Frankrijk is!). Hutten Huttenwijken kom Je in alle steden tegen. Volgens de plannen moeten in Rio de Janeiro al die huttenwij ken tegen 1980 verdwenen zijn; vol gens de overheid staan de bewoners van de huttenwijken nu ook minder afwijzend tegenover nieuwe huisves ting. Daar moet echter bij aangtte- kend worden dat die nieuwe huis vesting naar verhouding nogal duur is en altijd een flink eind buiten de stad. Er worden eigenlijk nieuwe concentraties van misdeelde bevol kingsgroepen geschapen, waarbij de grote afstand het leven nog moeilij ker maakt. Brazilianen van Afri kaanse afkomst willen veelal graag op oudejaarsavond deelnemen aa/n oude erediensten voor de godin van de zee; er waren er nu heel wat die er een tocht van twee of drie uur per vrachtauto voor over moesten hebben om him avond op het strand van Rio te vieren. De watervoorziening is ook een pro bleem. Huisvestingsinstanties hopen dat in 1980 de steden voor tachtig procent van waterleiding voorzien zullen zijn. Op het ogenblik is de verdeling nog veel onevenwichtiger. Als je door steden rijdt, of er over heen vliegt, zie Je aan de ene kant de tuinen en zwembaden en aan de andere kant van de stad de mensen die met een blikje in de rij staan bij een watertappunt. Verzet tegen het bewind van de president wordt stevig onderdrukt. In het najaar van 1969 is er een opmerkelijk amendement aan de grondwet toegevoegd: de president mag de politieke rechten van de burgers tien Jaar lang opschorten. Op vliegvelden, station en bussta tions blijft Je grote aanplakbiljetten zien waarmee het regime zijn te genstanders probeert te vangen: „Opsporing verzocht, terroristen". Je ziet niet opvallend veel geünifor- Je ziet niet opvallend veel geünifor meerde politie op staat, maar elke passagier die een binnenlands vlieg tuig neemt wordt grondig gefouil leerd. De enige samenhangende oppositie tegen de regering komt nu van de kant van kerkeüjke leiders, hoewel de gewone priester beslist niet ge spaard wordt door de politieke poli tie. De bekendste en openhartigste waard, of omdat foto-off set-repro- duktie mogelijk is. Moeten al de ze boeken opnieuw gezet worden de zetkosten vormen de grootste post bij de calculatie van de kost prijs dan zal menig uitgever van heruitgeven moeten afzien. Vat de minister van CRM zijn taak ernstig op, dan zou hij als 't wetsontwerp wordt aangenomen moeten aftreden. Niet meer dan een fractie van het werk van bij voorbeeld Arthur v. Schendel, Theo Thijssen, Van Oudshoorn, Gijsen, Blaman, Multatuli, enzovoort zou nog verkrijgbaar zijn, en dat voor uiteraard nog aanzienlijk hogere prijzen, dan de nu gangbare. De KNUB, de uitgeversbond, zou zich drastisch moeten uitspreken tegen spellingswijziging en daarbij al vast aankondigen een nieuwe spel ling niet te zullen volgen." C. M. HEEMSKERK Leiden. tegenstander van het bewind is Dom Helder Camara, de aartsbis schop van Recife. Zijn voorbeeld wordt gevolgd door andere, minder bekende kerkelijke functionarissen. Argwaan en angst De onderdrukkingsmaatregelen te genover intellectuele milieus met enig politiek besef scheppen een klimaat van argwaan en angst. Er worden telefoons afgeluisterd, en zijn brieven die nooit op hun be stemming aankomen. Extreem recht se groepen zoals de „Vereniging van arbeiders en plattelanders van Bra zilië" gaan tekeer tegen „lasterlijke, bandeloze lectuur" die zo nodig ver boden moet worden, maar dat gaat dan dikwijls om een soort school jongenshumor die boosheid gewekt heeft en sommige serieüze arti kelen ontsnappen aan de waak zaamheid van de censuur. Er wordt een goed georganiseerde perscam pagne gevoerd tegen een filmregis seur die in Engeland „anti-Brazi liaanse" opmerkingen heeft gemaakt over de Braziliaanse censuur en het gebrek aan geestelijke en culturele vrijheid; er worden allerlei aanmer kingen op hem gemaakt, maar wat hij nu eigenlijk in Engeland gezegd heeft, wordt wijselijk niet helemaal De combinatie van economische groei, geestelijke onderdrukking en toeneming van het bevolkingscijfer schept in Brazilië een consumenten maatschappij voor kleine bevoor rechte groepen. Op een avond tegen Kerstmis kwam ik in deregen per auto door het centrum van Sao Paulo. Op één van de grote pleinen lagen wel honderd dakloze volwas senen en kinderen ineengedoken op een breed trottoir. „Ze waren zeker naar de kerstver lichting komen kijken", zei een van mijn Braziliaanse vrienden die het kennelijk gênant vond dat ik dat gezien had. Ik heb het in andere steden weer gezien, in Rio, in Sal vador, in Recife en toen was Kerstmis allang voorbij. OBSERVER-dienst Zoals in zovele kwesties zijn de geleerden het ook al niet eens over de toeneming van de wereldbevol king. Met belangstelling heb ik kennis genomen van het artikel van dr. A. Weiland te Oegstgeest over "Welzijn en bevolkingsgroei" in het L.D. van 3 februari. Een ongebreidelde groei van het aantal mensen op onze aardbol lijkt ook mij bedenkelijk. Maar wat dan te denken van het artikel van Jac ques Bergier in no 32 van het tijd schrift "Bres"? Bergier conclu deert, dat "er geen enkel gevaar is voor overbevolking" en dat "het tegendeel eerder waar is". Dat dit niet zomaar een bewering is, die voortkomt uit het verzet tegen het paniek zaaien door onheilsprofe ten. blijkt uit de volgende argu mentatie van Bergier. In de eerste plaats, zegt de schrij ver, is het niet waar dat er op aar de 3 miljard mensen wonen. "De meeste bevolkingsgroepen zijn kuntmatig opgeblazen en wel om de volgende redenen: A) in de ontwikkelingslanden, omdat de grootte van de ontwik kelingshulp naar het bevolkingscij fer wordt vastgesteld. Hoe hoger dit cijfer, des te groter de hulp. De landen van de Derde Wereld ge ven dan ook een veel hoger bevol kingscijfer op dan met de werke lijkheid overeenkomt: B) In de Sowjet-Unie wil men het aantal slachtoffers van Stalins moordpartijen zoveel mogelijk verhullen. Volgens de onpartijdige Engelse historicus Robert Con quest zijn tengevolge van zuiverin gen, deportaties en concentratie kampen tijdens het bewind van Stalin meer dan 60 miljoen men sen omgekomen. De Russen willen liever niet met dit gegeven ge confronteerd worden en geven daarom een te hoog bevolkingscij fer op; C) In China zijn de afgelopen tien Jaar tengevolge van hongers nood, massaslachtingen en de cul turele revolutie volgens bevoegde historici meer dan 100 miljoen Chi nezen om het leven gekomen. Het huidige bevolkingscijfer dat offi cieel wordt opgegeven, is dan ook sterk geflatteerd. De werkelijkheid ziet er als volgt uit: D) Europa: het bevolkingscijfer, neemt op onrustbarende wijze af. Afrika: de vermindering van het bevolkingsaantal is verontrustend. USA, Sowjet-Unie en China: bevol kingscijfer ongeveer stationair Ja pan: sinds kort stationair. India, en Indonesië: bevolkingsaantal, neemt steeds toe. Om echter de aarde in het Jaar 2000 met 7 mil jard mensen te bevolken het geen de onheilsprofeten ons voor spellen moet iedere vrouw in In dia 46 kinderen baren. Dit lijkt bio logisch een onmogelijke opgave. Tot zover Bergier, die zich fel keert tegen de "kooplieden in angst en de propagandisten van de onheilspsychose". Zijn artikel heet dan ook "Met paniek zaaien is geld te verdienen". In tal van publikaties over sta- om te voorzien in Owambo's be kingen van contractarbeiders ZW-Afrika, is gewag gemaakt van hoe "verarmd en verwaarloosd", Owambo (voorheen bekend als Ovamboland) wel zou zijn. Owam bo, in het noorden van Zuidwest- Afrika gelegen, is een Bantoe-ge bied met zelfbestuur. Toen Zuid-Afrika in 1915 het be heer over Zuidwest-Afrika van de Duitsers overnam, hadden de Owambo-stammen sinds lange tijd bestaan als afzonderlijke eenhe den, ieder met een eigen bestuurs systeem, die door de Zuidafrikaan- se autoriteiten werden gehandhaafd en verder ontwikkeld. Een belang rijke mijlpaal werd bereikt in okto ber 1968 toen Owambo wetgeven de en uitvoerende raden alsmede 'n civiele dienst, bestaande uit zéven regeringsdepartementen, ver kreeg. De Owambo-natie bestaat uit ze ven stammen of leefgemeenschap pen met in totaal 342.000 leden, die 46 procent uitmaken van de ge hele bevolking van Zuidwest-Afri ka Hoewel Owambo groter is dan Gambia. Swaziland, Roeanda, Boe- roendi, Equatoriaal Guinea of Leso tho, is het een der dunst bevolkte gebieden van Afrika. Landen als Togo, Sierra Leone. Malawi, Li- berië en Dahomey, in grootte va riërend van iets groter tot twee maal zo groot als Owambo, hebben drie tot twaalf maal zoveel inwo ners. Samen met de aangrenzende Bantoe-gebieden Kavango en Oost Caprivi heeft Owambo veruit de grootste regenval en de enige al tijd stromende rivieren van dor Zuidwest-Afrika. Hier treft men ook verreweg de grootste en beste veeteeltgronden aan .alsook de meeste grond, ge schikt voor akkerbouw zonder kuntmatige bevloeiing. De Owam bo's zijn dan ook altijd herders en landbouwers geweest. Statistieken over de ontwikkeling laten zien dat tot op heden onge veer 80 miljoen gulden is besteed aan watervoorziening. Bovendien is een begin gemaakt met de uit voering van een veelomvattend plan hoef ten aan water tot het Jaar 1990. waarmee nogeens een be drag van ruim 155 miljoen gulden is gemoeid. De totale kosten van dit project zijn geschat op 300 mil joen gulden. Voorts zal een bedrag van 328 miljoen gulden nodig zijn voor de eerste fase in de ontwikkeling van het elektricitoitsvermogen van de Kunene, dat moet voorzien in de behoeften van Owambo en de rest van Zuidwest-Afrika. Daardoor zal voldoende elektriciteit en wa ter beschikbaar komen om de eco nomische ontwikkelingsplannen, voor het gebied te kunnen uitvoe ren. Plannen zijn opgesteld voor in dustrievestigingen, werkplaatsen etc. en op financieel en commer cieel terrein, alsmede de dienstver lenende sector. Later zullen de ondernemingen worden overge nomen door Owambo's. Het aantal stuks vee is van 1962 tot 1970 met bijna 50 procent (van 379.000 tot 567.000) toegenomen. In de afgelopen twee Jaar is ruim 28 miljoen gulden besteed aan grote bouw- en constructieprojecten. De beleggingen van de tegoeden bij de postspaarbanken verzevenvou- digden in de jaren tussen 1963 en 1969. Radio-Owambo is elke dag negen uur in de lucht met uitzen dingen in twee Owambo-talen. Het schoolbezoek is in de afge lopen tien Jaar meer dan verdub beld. van 26.119 tot 61.598 leerlin gen, en het aantal scholen is toege nomen van 128 tot 222. In Owambo en het aangrenzende, dunbevolk te Kaokoland zijn 13 ziekenhui zen en 34 klinieken. Het Oshakati, staatsziekenhuis is het centrum Voor elke 1.000 Owambo's staan zes ziekenhuisbedden ter beschik king (het internationaal aanvaar de minimum is vijf bedden per 1.000 inwoners). Er zijn plannen gereed voor de bouw van 58 nieu we klinieken (waarvan enkele ter vervanging van de bestaande kli nieken), die 15,5 miljoen gulden vergen. N. W. DU BOIS Pers.- en voorlichting Zuidafrikaanse ambassade. Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9