psychiaters kunnen me og meer ertellen Onenigheid in regeringskamp over opzegging huurcontract Regering steunt verder onderzoek lozing afvalwater Daling verwacht werkloosheid Zuid-Holland in in Van Agt ging op de bon iron van Voorst over Robert van S. Kritiek LOG op nota over hoger onderwijs OOK IN 2000 NOG RUST OP DE VELUWE Ontvoerde vrouw in Nijmegen gevonden OP DE KOFFIE Zeehonden en dolfijnen gaan dood door kwik J HAAG Het drama op de zitting van het Hoog c Gerechtshof betrof niet alleen Robert van S. en (>lgen van zijn afschuwelijke misdaad, die twee Bel- politiemannen het leven kostte en twee anderen verwondde. Want over de hoofden van de eenzame ;e|oder en de twee overlevende getuigen heen woedde lk de strijd tussen de psychiaters en de wrekende [t gevecht was een dra- li gebeurtenis. Eerste in- Nde verantwoordelijkheid Jdader. Maar bij nadere png leek de strijd tevens jte worden om de princi- ag: kan een op gedegen k gebaseerde conclusie erlands best gekwalifi- wetenschapsmensen zo et één ongelovigs arm- n tafel worden geveegd? Ziek van S. is vrijwel krankzin- s vele jaren lijdt hij aan neurose (dat blijkt al sychiatrisch rapport dat in hem is opgemaakt in n zijn geestelijke aftake- dens zijn militaire dienst- ersneld tempo doorgegaan. 5. is en was zelfs zo estesziek dat zowel de wa- utodiefstallen als de fatale ij in Knokke hem nauwe- nen worden toegerekend, de al deze feiten in een die grenst aan volkomen tigheid. conclusie van de staf van iatrische Observatiekliniek it, een rijksinstelling, spe- temd voor onderzoek van die een of ander idrijf hebben gepleegd, een ook die zich op dit gebied van grote betrouwbaar- verworven. ■heer-directeur van de POK, Beyaert, verklaarde op vragen van de verdedi- de krijgsraad te Arnhem liatrische rapport over Van heeft uitgelegd. Beyaert en psycholoog handhaafden uitdruk- m opvatting dat Van S. korte gevangenisstraf en dat hij daarna onvoor- ter beschikking van de moet worden gesteld om in chiatrische inrichting te verpleegd. Vermoedelijke de verpleging: ongeveer Incident u," riep advocaat-fiscaal G. baron Van Voorst tot ,U kunt me nog meer ver- (korzelig)„Wilt u de ongestoord zijn verkla- a afleggen." ent leek typerend voor de die de rol van de psy- de moderne rechtspleging ds opwekt, in brede kring, in Justitiële gelederen: een d die deels een begrijpelij ker een „populaire" reactie afschuwelijke gevolgen van Irijf als dat van Robert van s dan ook verbaasd dat bank met familieleden van ■de Belgische agenten elijk afkeurend gemompel viel toen de psychiaters klaring aflegden en toen er mr. C.J.M.Winter betoog- S. is een zieke, die geen naar behandeling nodig Kritiek lemse krijgsraad veroordeel- S. tot twaalf Jaar en voor- )ke ter beschikkingstelling, lis heeft bijna evenveel kri- eroepen als de eis in eerste acht Jaar en on voorwaar - b.r. beroep stelde advocaat-fis- Baron van Voorst tot gisteren een soort compro- tien jaar gevangenisstraf Dorwaardelijke ter beschik ing. Hij zei geen geloof te hechten aan de psychiatri- vatting dat Van S. nauwe- rekenbaar is. iek op de psychiaters was de lunchpauze al hoorbaar et publiek in de gangen van |ouw van de Hoge Raad. De op de eis van de fiscaal |)dens de zitting welsprekend [woorden gebracht door de jer en tenslotte - hortend en - ook door Van S. zelf. medelijden dat alle toehoorders voelden toen agent André Maenhout gisteren schor van nauwelijks be dwongen snikken zijn getuigenis gaf. Hij heeft er 22 jaar dienst bij de gemeentepolitie van Knokke opzit ten. Dertien jaar lang werkte hij dagelijks samen met zijn collega en vriend De Bree, die in de noodlots nacht van 2 op 3 mei vorig Jaar zo maar werd weggemaaid door een vuurstoot uit de gestolen pistool-mi trailleur van Van S. Agent Paul de Marees trof een fractie van een se conde later het zelfde lot. De Belgische agenten wilden Van S. aanhouden omdat zij hem volkomen terecht verdachten van autodiefstal. Toen de Jongeman star van angst niet uit de auto wilde komen, werd een knevelketting om zijn pols ge sloten. De agenten deden hun een voudige plicht zonder te vermoeden dat hun de dood te wachten stond. Eenzaam Volgens de Nederlandse psychiaters werden zij de slachtoffers van een geestelijk gestoorde Jongeman, die in het leger beslist niet thuishoorde en die juist door de vervreemdende invloed van de militaire dienst het laatste contact met de werkelijkheid had verloren. Robert van S. maakte geen deel uit van een bende of van enig complot. In tegendeel: hij was in zijn gees telijke isolement zo eenzaam en bang dat hij uit de kazerne een pi stoolmitrailleur en een kist hand granaten gapte om zich sterk te voelen tegen de vijandige wereld. Aldus gewapend maakte hij zijn talloze eenzame tochten in gestolen auto's door Nederland, Duitsland en België, op de vlucht voor zichzelf, tijdens ziekteverlof. Onzorgvuldig Advocaat mr. Winters stelde voorop dat iemand, die nauwelijks toereke ningsvatbaar is, uiteraard niet Robert van S. voor de dienst afge keurd moeten worden. Het rapport was hier echter onbekend. Maar ook later, in dienst, is de geestesziekte van Van S. onderkend door een bataljonsarts. Ten onrech te werd de gestoorde jongeman bij herkeuring toch gehandhaafd. betreden van de rechtszaal in het gebouw van de Hoge Raad. thuishoort in een gevangenis, doch En nóg zou er niets gebeurd zijn, j Militair Robert van S. wiens in een psychiatrische inrichting. j aldus pleiter, als het maandenlange k beroep wer(J behan. Tevens benadrukte pleiter dat on-onderzoek naar de wapendiefstallen zorgvuldig overheidsbeleid mede- wat doeltreffender was gevoerd. j deld voor het Hoog Militair Ge- oorzaak is geweest van de catastro- j Mr Wlnters noemde het vonnis van rechtshof wacht hier voor het te. Alleen al op grond van het psy- de krijgsraad en de eis van de fis- chiatrische rapport uit Aruba had caaj onVerenigbaar met de moderne na~ rechtsopvatting. Hij wekte het hof op om de „curieuze Belgische reac ties" te weerstaan, die weliswaar begrijpelijk zijn. maar die getuigen van een volkomen gebrek aan in zicht" in de ernst en de doeltref fendheid van de Nederlandse t.b.r. Het HMG zal op 1 maart vonnis I wijzen. AMSTERDAM (ANP) Het Lan- nomen de studentenverenigingen delijk Overleg van Orondraden1 ASVA. SVRÜ. ÜSN, Gronstra, LSB, <LOG) wijst de ..gecoördineerde pro- VSSD, Wastra, USF, ARSF en SRD, pedeuse", de studieduurverkorting aantal kanttekeningen bij de mi- gekoppeld aan een inschrijvingsduur, uisteriële nota „Op weg naar hoger alsmede de aantasting van de positie J *"1" van studenten afgestudeerde in het algemeen en die van de wetenschap pelijke staf in het bijzonder, met kracht af. In een communiqué plaatst het LOG, waarin zijn opge- Medelijden tomende vraag wat er met moest gebeuren deed intus- its af aan de emotie en het DEN HAAG (ANP) De regering heeft zich bereid verklaard zes mil joen gulden beschikbaar te stellen voor de kosten van het verder on derzoek rond de problemen van de lozing van industrieel afvalwater van Oost-Groningen via een pers leiding naar het Eems-Dollardge- bied (beter bekend als de "smeer pijp"). Tevens zal de regering bijna vier miljoen bijdragen voor het uit voeren van het hiervoor benodigde biologisch programma. Dit heeft mi nister Drees van Verkeer en Water staat gistel-middag bekend gemaakt tijdens een perconferentie in Den Haag. De stuurgroep "veenkoloniaal af valwater", ingesteld door de com missie TNO voor onderzoek ten dien ste van het milieubeheer, heeft in een woensdag verschenen rapport om deze extra bedragen gevraagd. Minister Drees heeft met klem aangevoerd, dat de overheid verder onderzoek naar mogelijkheden van de zuivering van industrieel afval water aan de ibron nodig vindt, al vorens het te lozen via de perslei ding. Volgende week vertrekt de mi nister naar Bomi om zijn Westduitse ambtgenoot op de hoogte te stellen van de vorderingen, die in Gronin gen reeds gemaakt zijn. Vooral van Westduitse zijde is er veel aandrang uitgeoefend om het water vóór lo zing op het Eems - Dollar dgebied eerst zoveel mogelijk te zuiveren. onderwijs nieuwe stijl". Het voorstel van de ministers van Onderwijs, Wetenschapsbeleid en Landbouw om een „gecoördineerde propedeuse" in te stellen van hbo- en wo-insteHingen is naar de mening van het LOG de eerste stap in de richting van een verkeerd soort inte gratievan hbo en wo. Het LOG wijst de gecoördineerde propedeuse o.m. af omdat het een selectieve prope deuse is. Deze is zowel om onderwijs kundige redenen als vanuit het oog punt van externe democratisering ongewenst. Invoering er van op de manier die nu voorgesteld wordt zal volgens het LOG tot gevolg hebben dat veel stu denten die nu een hbo-opleiding vol gen helemaal uit het hoger onderwijs weggeselecteerd worden door de daar reeds bestaande numerus ficus. Over het zeer aanzienlijk financieel voordeel, dat met name de studie duurverkortingen het instellen van een inschrijvingsduur voor de ge meenschap zou opleveren zegt het LOG dat nog afgezien van het feit dat het financiële voordeel (via ho gere belastingopbrengsten tengevolge van de langere produktieve periode van afgestudeerden) in eerste in stantie voor de regering is, waarvan nog maar moet worden afgewacht of die het geld ook aan de gemeen schap ten goede laat komen, de na delen die de herstructurering voor de academici zal hebben volledig buiten beschouwing blijven. „Voor wie het financiële vooi'deel dan ook ook moge zijn de academici zelf zul len er alleen als lid van de gemeen schap een graantje van kunnen mee pikken. Daarentegen zal hun inko men scherp dalen". ARNHEM "Wellicht zal de Ve- luwe ons eerste grote nationale land schapspark worden". Dat schryft staatssecretaris Vonhoff van CRM in zijn voorwoord op het jaarverslag van de recreatie-gemeenschap Veluwe. De hoofdlijnen voor het recreatie gebied op de Veluwe liggen al vast. In hat jaar tweeduizend worden, vol gens het verslag, tegen de zevenen negentigduizend dagjesmensen ver wacht. Men hoopt dat dit massale be zoek vrywel geheel zal kunnen wor den afgeleid naar de "attractieve punten", zodat het natuurgebied zelf dan nog ongestoorde rust kan bie den aan de liefhebbers. DOETINCHEM De 25-jairge Zuidslavische modinette Anika Gule va, die dinsdagmiddag in haar woon plaats Doetinchem werd ontvoerd, is gevonden. De politie vond haar In een huis tn Nijmegen. Een 34-jarige Griek, verdacht van de ontvoering, is gear resteerd. Hy had tot voor kort om gang met het meisje. De vrouw werd dinsdagmiddag vlak bij haar huis opgewacht door twee mannen en na een worsteling In een auto gesleurd. Haar vriendin, ook een Joegoslavische, die de ont voering zag, sloeg alarm. Zij noteerde het kentekeiinummer van de auto. De wagen bleek in Utrecht door de vroegere vriend van de ontvoerde vrouw te zijn gehuurd, 's Avonds zag Anika kans haar hospita in Doetin chem op te bellen. Voordat de ver binding werd verbroken, kon Anika nog "Nijmegen" roepen. Een grootscheepse speuractie van de Nijmeegse politie werd gisteren met succes bekroond. 607e Staatsloterij 9 FEBRUARI 1972 TWEEDE KLASSE Prijzen van f 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: 7 f -50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 22 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 14 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 133 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 344 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 893 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 606 f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 1322 Een prijs van f 2.000 is gevallen op het nummer: 086355 f 2.000 is gevallen op het nummer: 043957 f 2.000 is gevallen op het nummer: 098163 f 2.000 is gevallen op het nummer: 059306 f 2.000 is gevallen op het nummer: 018783 De prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer: 079189 f 50.000 is gevallen op het nummer: 083893 Een extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie r op het nummer: 020733 en een troostprijs van f 2.000 op nummer: 020733 van elk van de andere series. Een extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie s op het nummer: 097186 en een troostprijs van f 2.000 op nummer: 097186 van elk van de andere series. Let wel op de met gemerkte nummers is tevens een van de lagere prijzen gevallen. DEN HAAG (ANP) Volgens hoofd-inspecteur-directeur van de Arbeidsvoorziening voor Zuid-Hol land, K. Lewin, zal de werkloosheid In februari waarschijnlijk een daling te zien geven die voor deze maand gebruikelijk is. Traditiegetrouw gaat men in de bouw in maart weer aan de slag, maar het zachte weer kan best tot gevolg hebben, dat bouwondernemers ertoe besluiten eerder dan gewoonlijk weer aan het werk te gaan. Grotere bedrijvigheid in de bouw brengt dan ook weer meer activiteit en daardoor meer werkgelegenheid in andere sec toren. Volgens een zeer voorlopige en ruwe schatting van de heer Lewin zal de werkloosheid over drie a vier maanden 25 a 30 pet kleiner zijn dan einde Januari. In geheel Zuid-Holland doet zich het verschijnsel voor. dat goede vak bekwame en ervaren metaalarbeiders nog steeds schaars zijn. Het is nog steeds zo, dat die mensen niet te krijgen zijn. En ook in de bouw is het no gsteeds moeilijk, zo niet on mogelijk, om bijv. een goede timmer man te krijgen. In totaal waren er einde januari in Zuid-Holland nog ca. 13.000 arbeidsplaatsen, waarvoor Werknemers werden gezocht. Relatief groot is het getal, dat tot de leeftijds groep 24 tot 39 behoren. Hier zijn velen bij, die door gebrek aan scho ling niet aantrekkelijk zijn voor het bedrijfsleven. Men neemt liever Jeug digen, die goedkoper zijn. Van de totale vraag naar arbeids krachten in Zuid-Holland heeft ruim de helft <6851 vacatures) betrekking op metaalbewerkers. Alleen al in het zuidelijk deel van de provincie, waar vooral in de Rijnmond veel metaal industrie is, zijn er nog ongeveer 5000 openstaande arbeidsplaatsen in de metaalsector bij een totaal van ca. 8000 vacatures in dit deel van Zuid- Holland. WASHINGTON <UPI) Een dief is gistermorgen brutaalweg de woning van een Nederlandse diplomaat in Washington bin nengestapt. waar op dat mo ment. ongeveer zestig vrouwen aan de koffie waren. Hij liep de trap op, zocht in vertrekken op de bovenverdieping wat horloges en juwelen bij elkaar en liep toen rustig de deur uit. "Ik heb hem zelfs hier in huis gezien, maar ik dacht dat hij van de ambassade was", zo ver telde de verbouwereerde me vrouw Adele MacLaine Pont, de echtgenote van een gevolmach tigd minister verbonden aan de Nederlandse ambassade, nader hand. Zij raamde het verlies op vyf- tot zeseneenhalf duizend gulden.' 'Tk ben een diamanten ring kwijtgeraakt, 'n familiestuk, erg jammer", zei ze. De politie heeft vingerafdruk ken gevonden en van diverse dames een persoonsbeschrijving gekregen. Volgens mevrouw Mac Laine Pon<t was de dief "een zwarte man met een regenjas aan". "E)n dat midden op de dag het is ongelofeiyk", zo zuchtte zy. DEN HAAG Tweemaal is on enigheid in het regeringskamp var. KVP, ARP, CHU. VVD en DS'70 gisteren vastgelegd bij de stem ming in de Tweede Kamer over het wetsontwerp, dat het einde van huur en verhuur van woonruimte regelt in de geliberaliseerde gebie den. Het simpele feit, dat soortgelijke passende woonruimte beschikbaar is vond een kamermeerderheid niet voldoende grond om huuropzegging toe te staan. KVP en DS'70 steun den in dit geval de oppositie, die ook in dit geval belangenafweging van huurder en verhuurder door de kantonrechter mogelijk wilde maken. De fracties van VVD, CHU en ARP waren met de regering van mening, dat de rechter een ver zoek om verlenging van de huur overeenkomst moet afwyzen als passende woonruimte beschikbaar is. Deze drie regeringsfracties kre gen alleen steun van de kleine pro testantse fracties SGP en GPV, de Boerenparty, de KVP-er Cornells - sen en Wilbers van D'66. De stem verhouding was 82-40. Voorts was een kamerm eerder- neid van mening dat de rechter te allen tyde de belangen van huurder en verhuurder moet afwe gen als de verhuurder de huur wL opzeggen KVP, DS"70 en ARP steunden hierbij de oppositie. VVD en CHU vonden met de rege ring, dat alleen belangenafweging hoeft plaats te vinden als er by- zondere omstandigheden de huur der en zyn gezin betreffend in het geding zijn. Minister Van Agt (Justitie) had in het debat gezegd, dat byzondere omstandigheden byv. wel gelden als de huurder zyn in de buurt wo nende ouders verzorgt, de vrouw van de hum-der zwanger is. de huurder een wykpredikant is die aan zyn wyk is gebonden of wan neer de huurder schoolgaande kin deren heeft, die hy moeilyk op een andere sohool geplaatst kan krij gen. De minister vond de grote kos ten verbonden aan een verhuizing of de gehechtheid van de huurder aan woning of buurt geen byzon dere omstandigheid. Doordat de Kamer het wyzigingsvoorstel van de PvdA aannam zullen verhuis kosten en gehechtheid by de be langenafweging wel een rol kun nen spelen. ARNHEM Minister Van Agt van Justitie kan binnenkort eens van een andere kant kennismaken met de werkzaamheden van zyn eigen departement. Over een tydje krygt hy namelyk een schikking thuis gestuurd omdat hy veel te hard heeft gereden. De bewindsman, die door zyn kapsel altyd al een "snelle" indruk maakte, reed met vyfendertig an deren in een radarval van de poli tie op de weg van Nymegen naar Arnhem. Het maximum is daar ze ventig kilometer per uur. De minis ter scoorde 12 kilometer. De agent die Van Agt tot stoppen dwong herkende hem niet. Hykeek diens papieren in en las: ministe rie van Justitie. "Welke functie heeft u?" infor meerde hy. 'Tk ben de minister". De agent schreef, zoals hem ge leerd was, "zonder aanziens des per - soons" een bonnetje uit en de mi nister kon doorrijden naar Den Haag. ARNHEM Zeehonden en dolfy- nen gaan dood aan het vele kwik dat ze binnen krygen door het eten van vis uit de Noord- en Oostzee. Dat is de stellige overtuiging van de direc tie van Burger's dierenpark in Arn hem. Het kwik hoopt zich in de licha men van de dieren op totdat een do delijke dosis is bereikt. Vorig jaar stierven in een dolfinarium in Kol- marden zes van de acht dolfynen aan kwikvergiftiging.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7