Het lijkt hier soms net op een circus... BOWLING IS NET OPIUM... WAT DOET 'RIJN EN LEK'? Sieraden (f2700) gestolen In rayon Alphen geen ruimte voor buitenlandse huisarts 'jBos- en duinloop in Noordwijkerhout PAGINA 4 VARIA ALPHEN AAN DEN RLJN De Stichting Bijstand Buiten landse Werknemers „Rijn en Lek" heeft haar vier kernfunc ties maar in wezen neemt zij veel meer hooi op haar vork. dan ze eigenlijk aan kan. Wat de functies betreft: voorlichting aan de buitenlandse werkne mers behoort wel tot één van de belangrijkste taken van de stichting. Dit komt sinds kort pas goed op gang, omdat er voorheen gewoon te weinig aan dacht aan was besteed. De voorlichting wordt nu lande lijk gecoördineerd. Eigenlijk is men aan een voorlichtingsfunc tionaris toe maar C.R.M. wil deze niet subsidiëren. „Rijn en Lek" geeft als enige hulpverle ning aan buitenlandse werk krachten een blad in de Arabi sche taal uit (drieduizend exemplaren). Men wil dit gaan regionaliseren, zodat de arbei ders op de hoogte blijven van hetgeen zich in him streek af speelt. Relatie-opbouw behoort even eens tot de taak van de stich ting. Over integratie kan moei lijk worden gepraat. Ter voor koming van vereenzaming is 't echter wel nodig, dat er een re latie komt tussen de buitenlan ders en de Nederlanders. Ge dacht wordt bijvoorbeeld aan een samenwerking met de buurt- en clubhuizen. Tevens wil „Rijn en Lek" de opvang centra ook openstellen voor de Nederlanders. Dan is er ook de railieuop- bouw. Wanneer de buitenlan ders met hun gezinnen naar ons land komen is het noodza kelijk, dat de kinderen voldoen de onderwijs kunnen volgen. Het streven is ook, dat er een gezonde groepsvorming ontstaat tussen de hier aanwezige bui tenlandse werknemers. Er zal worden geprobeerd clubs en dergelijke te vormen. Tenslotte is er het sociaal- vaardigmaken. Veelal doen de buitenlanders maar een beroep op de instanties, die hiervoor in het leven zijn geroepen. Als de problemen werkelijk erg groot zijn, springt de stichting er wel in. Maar als de mensen zich zelf zouden kunnen helpen, moet dat ook gebeuren. Ze moeten niet steeds weer op het spreekuur verschijnen. Het is de bedoeling, dat de buitenlan ders elkaar ook wat wegwijs maken. Onder de gastarbeiders die hier zijn, is een aantal, dat wel een vak zou willen leren. Op het ogenblik stelt men po gingen in het werk om via het Centrum voor Vakopleiding iets te realiseren. ALPHEN AAN DEN RIJN üit de etalage van Juwelier Kelderman aan de Van Mandersloostraat, waarvan gisternacht de ruit met 'n tegel werd ingegooid, is voor onge veer zevenentwintighonderd gulden, aan sieraden gestolen. Nu men heeft geïnventariseerd is gebleken, dat er 23 gouden ringen en twee gouden armbanden zijn ontvreemd. ALPHEN AAN DEN RIJN Het rayon Alphen is nog niet ..rijp" voor het aantrek ken van een buitenlandse huisarts voor de gastarbeiders, die hier hun boterham verdie nen. In het gebied, dat de Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers „Rijn en Lek" bestrijkt, zijn ongeveer vijfendertighonderd gastarbeiders werkzaam, waarvan de mees ten uit Turkije, Marokko en Tsjecho-Slowakije komen. „We hebben natuurlijk wel eens in deze richting gedacht", zegt directeui Pouw, terwijl met het knopje van zijn balpen speelt. „Maar tot een con crete uitspraak is het tot op heden niet gekomen. Wel heb ik voorge steld om verpleesgsters aan te trek- I ken uit die landen waar de buiten landse werknemers vandaan ko men. Zij moeten dan vanzelf- j sprekend de talen goed beheersen, zodat zij een arts bij het onderzoek j kunnen assisteren. Ik dacht niet dat de aanstelling van een arts op het j ogenblik de moeite loont. Als een plaats als Rotterdam bijvoorbeeld zoiets zou overwegen, kan ik het me I voorstellen. Hier zie ik het voor lopig nog niet. De verpleegsters kunnen echt wel een uitkomst bie- j den". Even is het stil in het sober in-j gerichte kantoortje van directeur Pouw. Een eenvoudig bankstel- letje, een bureau en wat buitenland se boeken op de schoorsteen boven de gaskachel vormen het interieur j van de kamer in het voormalig be- lastingkantoor. die uitzicht biedt i in de Prins Hendrikstraat. Huisvesting „Wij en daar bedoel ik onze stich ting mee, doen er van alles aan. Graag zouden we zien dat er moge lijkheden zouden worden gecreëerd. Er is naar bepaalde cursussen echt wel vraag. Het probleem is alleen het ontbreken van het lesmateriaal. Ge schikte docenten liggen beslist niet voor het oprapen. Nu wordt er veel met vrijwillige groepen gewerkt. Ik dacht dat hier ook een taak voor de bedrijven ligt die buitenlandse arbei ders aantrekken. Al was het al leen maar, dat deze mensen de gast arbeiders in de tijd van de baas la ten leren. Hiermee bedoel ik de taal, tellen, de waarde van de munten Uw stichting doet veel voor de buitenlandse werknemers. Hebt u niet wat teveel hooi op uw vork ge- „Het is hier soms net een circus. Ik heb echt wel eens het gevoel dat we lopen te tollen. En je doet het toch nooit goed. We zitten in een glazen huisje en hebben net een „zwarte schaap" functie. Soms die nen we gewoon als kop van Jut. Al kunnen we die buitenlanders maar een klein beetje leren hoe ze bij voorbeeld met hun verdiende geld moeten omgaan, dan zijn wij al blij. Het hen laten consumeren is geen kunst maar we moeten ze oók leren „Op het ogenblik", besluit directeur Pouw, „kunnen we te weinig doen, aan de trefcentra. In Alphen, Gouda, Leiden en Noordwijk hebben we de ze voorzieningen. Het zal echter niet zo lang meer duren, voordat dit goed ter hand zal worden genomen. Hier j blijft het onderling contact tussen j de gastarbeiders gehandhaafd, en wat wordt vereenzaming voorkomen". NOORDWIJKERHOUT Voor de tweede keer in dit winterseizoen houdt de Ren- en Toervereniging De Bollenstreek zondag in het ge bied van Staatsbosbeheer nabij Noordwijkerhout een grote bos- en duinloop met ditmaal vooraf een wedstrijdloop. Men rekent op een grote opkomst aan atleten, sport lieden en trimmers. Doordat enkele onverlaten de routepijlen hadden verzet, ging de vorige loop van De Bollenstreek de mist in en raakte verscheidene lopers op een verkeerd spoor. Om dit te kunnen voorko men zullen er ditmaal enkele wiel renners op de fiets voor de „meu te" uitrijden. Bovendien steken de Noordwij kerhoutse Strandlopers een helpende hand toe bij de organi satie. Het moet nu dus goed kunnen De start van de wedstrijdloop is om twaalf uur. Er zijn verschillende prijzen voor beschikbaar gesteld met als unicum drie clubprijzen. De Noordwijkerhoutse Strand Lopers maken met een Martin Zuiderduin, Wim van Gijlswijk, Piet en Nico v. d. Poel. Henk Groenewoud en ande ren. een beste kans op een van de clubprijzen. Van het organiserende De Bollenstreek verwacht men on der meer een Piet v. d. Reep. Her- "Miss" was man „Miss Colum bia" die tijdens een show in een ho tel in de Mexicaanse stad Acapulco de harten van vele bewonderaars had veroverd, is haar titel en wel licht ook haar charmes kwijt. Een ambtenaar van de emigratiedienst had haar opgeroepen voor het afwi kelen van een kleine formaliteit met betrekking tot haar paspoort. De man bleek een onfeilbaar oog voor het onderscheid tussen man en vrouw te bezitten. Hij betwijfelde het of „miss Columbia" wel een vrouw was en eiste een medisch on derzoek. Bij dit onderzoek kwam vast te staan dat zij een man is. „Miss Columbia" die in werkelijk heid Robert Ahumada heet, is naar „Ijaar" land teruggestuurd. Burgerlijke Stand nierswaal Voorburg) ,.De huisvesting laat nog wel i recteur Pouw van de stichting te wensen over" vertelde di- j 'Rijn en Lek'. (Foto Will Dijkman) Ondertrouwd: R. van der Horst en ïlel; R. Spiering Grundeken; M. Veldhuizen (Den Haag) en J. H. Buitenlaar: M. J. Muntlnga (Nieuw koop) en N. Warmoltz; G. de Jong en J. Mulder. Overleden: Wed. H. S. Bakker- Bunsmann; J. de Bruijnvan Stoc- kum (Den Haag): J. M. Jonker; J. Epema (Den Haag): F. Th. Slrag. man Zuiderduin en Wim Knopp aan het vertrek. Het inschrijfg voor de wedstrijdlopers bedra f 4,50. Het vertrek van de prestatieli voor sportlieden en trimmers i pland op kwart voor twaalf. Be lopen gaan over een afstand van kilometer. Voor de Jeugd is een p cours van 3,5 kilometer uitgezet. inschrijfgeld voor de prestatieli bedraagt respectievelijk f 2,50 v< de ouderen en f 2,- voor de jonger Iedereen die de loop volbren krijgt een fraai uitgevoerde medi le. Men kan zich zondagmor§ vanaf tien uur opgeven in rests rant De Duinpoort aan de Langev derweg nabij Noordwijkerhout. Postzegel automaat gekraakt VOORSCHOTEN Twee post gelautomaten, een aan de Abrahi van der Hulstlaan en een aai Kamerlingh Onnesplantsoen vannacht gekraakt. De buit bedn f 400.De politie, door een PI beambte gewaarschuwd kwam net laat om de krakers te pakken. Wijkcomité voo Morsweg- kwartier LEIDEN Opgericht is het wij comité Morswegkwartier, dat de v< gend'e straten omvat: Leemanstra Conradstraat, Calandstr., Dijkstra en Storm Buysingstraat. Het comi zal zijn actie allereerst richten teg de huurverhogingen in het. kader v de huurharmonisatie, die per 1 ap zal plaatsvinden. De woningen deze straten zijn alle eigendom v de Gem. Woningstichting. Het c mi-té heeft zich aangesloten bij h Leids Huurderscomité, waarvan o Plan-Noord en het Haagwegkwart' deel uitmaken. Leiderdorp heeft er w< „sterke" man bij. Max Plug (22) le< ling van sportschool Van Houdt 1 een van de zes kandidaten in district Zuid-Holland die slaa voor het zwarte band examen. 9 Het spreekuur v de burgemeester van Zoeterwoude 3 in maart niet op donderdag r vrijdag worden gehouden. 9 Voor 1 doctoraalexamen natuurkunde slaa de M. R. Dane uit Wassenaar. kort een enorm probleem voor ons. Gelukkig is op het ogenblik de erg ste druk van de pan af. Wel laat de huisvesting nog wat te wensen over. We willen dan ook zo gauw mogelijk tot een oplossing komen. De gemeen te Leiden wil hier daadwerkelijk aan meewerken hetzij door nieuwbouw hetzij door het aankopen van een groot pand waarin de buitenlanders op verantwoorde wijze kunnen wor den ondergebracht. Wat wij ook doen is contact zoeken met woning bouwcorporaties om samen met hen te komen tot een oplossing van de ergste misère. Ik heb echt wel ver trouwen in de gemeente Lei den maar toon toch ook wel begrip voor de financiële problemen, waarmee zij thans te kampen heeft". „Nauwelijks. Ik dacht we gerust kunnen stellen, dat de buitenlanders goed werk verrichten. Vanuit Gouda hebben we onlangs wel wat klach ten gekregen, dat de werkgevers niet zo best te spreken zijn over de trouw van de gastarbeider van het bedrijf. We kennen de reden niet. Over niet al te lange tijd hopen we daar met de mensen zelf een gesprek ovèr te hebben". NOORDWIJK AAN ZEE „Als de mensen hier voor het eerst komen waarschuwen we altijd: begin er niet aan. Als je het eenmaal hebt gedaan is het net opium, dan wil je iedere keer opnieuw". Wil Faase, de 42-jarige eigenaar van het Noordwijkse bowlingcentrum aan de Van Pan- huysstraat glimlacht er fijntjes bij. Tenslotte, hoe meer mensen door bowling worden gepakt, hoe beter het uit komt v Faase ruilde zo'n vijf jaar gele den de banden met het familie- bloembollenbedrijf voor het avon tuur van op eigen benen staan. Hij had dat al eerder gedaan: iin 1947 als wijnbouwer in Zuid-Frankrijk, Na het vervullen van de dienstplicht (in het voormalige Nederlands In- dië) was hij twee jaar bollenver- koper in Engeland en kwam toen in de directie terecht van het fami liebedrijf Faase. T ragisch Directeur Pouw zakt genoeglijk onderuit in zijn gemakkelijke stoel, drukt voor de zoveelste keer op het knopje van zijn balpen en vervolgt: „De buitenlandse werknemers zijn naar ons land gehaald om de klus jes op te knappen, waarvoor de Ne derlander helemaal niets meer voelt. Dat is natuurlijk een tragische ont wikkeling. Die mensen zijn ook niet gek. En als ze dat in de gaten krij gen. kan dat wel een gevolgen hebben. Daarnaast heeft< een gastar beider zo goed als geen promotiemo gelijkheden in een bedrijf waar hij werkt. Onlangs heb ik nog zoiets meegemaakt. Een of andere baas vertelde tegen die knaap, dat hij chef van een afdeling zou zijn geworden indien hij geen buitenlander zou zijn geweest. Nou dat vind ik een bijzonder kwalijke zaak". Hoe zit het met de onderwijsmo gelijkheden in Alphen en omgeving? Door Pieter Taffijn Foto Holvast nodig. Alleen, als je een echte be roepsbowler krtfgt zal die misschien zeggen dat die touwtjes de kegels tegen kunnen houden. Maar we hebben eigenlijk alleen maar men sen die voor de gezelligheid komen". Eigen idee Dat beviel eigenlijk best. Tot hij in 1967, op een bewolkte middag in augustus, een afspraak had in Scheveningen. Met pog een half uurtje wachten voor de boeg liep hij eens de bowling binnen (toen nog één van de twee in Nederland, de ander stond in Breda) en keek rond. Dat werd het begin. Al die mensen die er bezig waren deden een lichtje bij hem op gaan: „Dat kan in Noordwijk ook". Terwijl een groep huisvrouwen luid juicht over een goede worp van één van de dames uit de ploeg, zegt Wil Faase: „Ik ben gaan kijken hoe het er overal uit zag. In Engeland, Duitsland en België, want eigenlijk had ik nog nooit over bowling ge hoord. laat staan dat ik wist hoe alles in elkaar z"t. Je hebt twee grote systemen. Bij het ene worden de kegels (pins).met een soort hek weggeschoven, het ander is zoals wij het hebben met touwtjes. Dat werkt voordeliger, Je hebt minder „Alles wat ik zo links en rechts heb ik gecombineerd in een eigen idee. Daarvan maakte ik een pro visorische schets, tenslotte ben ik geen tekenaar. Maar de architect nam het over en veranderde er maar weinig aan". (De dames hebben nu weer volop reden tot lachen. Terwijl één van hen zwarte koffie komt be stellen „Ik heb al twee borrels op" hebben de anderen de groot ste pret omdat iemand tweemaal achtereen een poedel gooit) Vooral in die eerste beginfase was het moeilijk. „Je komt dan bij de gemeente om te zeggen dat Je een bowling wil beginnen, maar die mensen wisten toen ook nog niet wat het was. De bank heeft er ook weinig vertrouwen in dus dan kom Je bij de „dure Jongens" te recht". Faase speciaal voor deze gelegenheid in het nette pak heeft er echter geen spijt van. „Het geeft veel voldoening als het slaagt, als het aanslaat bij de men sen. Bowlers die tevreden weggaan zijn de beste reclame voor ons, an dere maken we niet. Het gaat mis schien niet zo snel, maar het is wel erg efficiënt". Om te bereiken dat er, zoals nu, ongeveer tweeduizend mensen per week komen hebben Wil Faase en zijn vrouw heel wat werk moeten verzetten, terwijl ook de rest van het gezin er nog wel het een en an der aan doet. „Mijn dochter Car- la kan het zelf erg leuk en ze helpt Snelle groei Het bowlingcentrum maakte een snelle groei mee. Na een aarzelend begin, met twee assistenten) „de mensen moesten het nog leren, nie mand wist precies hoe het ging") heeft Faase nu vijf mensen in dienst. Zelf werkt hij ook mee. „Je bent dan laat klaar en hebt geen zin meer om zelf nog een spelletle te spelen. Maar als we eens 'n week-l Je met vakantie gaan en we komen I terug, dan gooi ik de eerste tijd j weer volop. Maar anders kom ik er niet zo toe". Faase kent al af de eerste maand komen. „Ik hek hier een clubje van middenstanders, dat elke week een avond komt. Ze laten nu zelfs shirts maken in hun clubkleuren. Maar verder ook groe pen huisvrouwen, vaak komen er bedrijven met een personeelsvereni ging". Voor het bowlingcentrum ligt een mini-golfbaan. „Daarmee heb ik een leuke samenwerking. Als het goed weer is en er komen mensen die een half uurtje, moeten wachten, dan kunnen ze in die tijd nog even te recht op de golfbaan. Het conferen tie-oord De Baak noemt ons speciaal in de folders. Ze propageren daar vandaan dat de managers, die deel nemen aan een conferentie, eerst een avond met elkaar gaan bowlen. Dan leren ze elkaar kennen". In Frankrijk was 't heel wat rusti ger dat wil Faase wel toegeven. Maar toch bevalt de bowling hem beter, Je ontmoet er altijd mensen die voor hun plezier uit zijn. „Maar moet het beslist niet voor een kroeg aanzien. We schenken wel wat, maar dat is alleen omdat de mensen dorst krijgen en omdat ze uit zijn". Verdwaasd Op de geijkte vraag of er w 'eens wat bijzonders gebeurt zegt Wil Faase na enig nadenken: „Je, ik her-i Wil Faase tussen de ballen 2 zijn bowlingcentrumballen, maar zelden rust wordt gebod inner me nog een zomer twee ja^ geleden. Toen hebben we iemai van de baan gehaald die al 5 uur bezig was. In zijn eentje, man was drijfnat, het pakte hem dat hij niet meer kon stoppen, is toen wel iedere dag van zijn kantie teruggekomen, maar zc achter elkaar speelde hij niet 1 Tot slot op ons verzoek or goede tip: „Je moet altijd a dat je vingers op tijd uit de gaatjïf zijn. anders moet je zo'n eind 1

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4