KYLAB: vaste voet in de leegte )gen Amerikanen samen meer dan jaar in ruimh r 10 FEBRUARI 1972 EXTRA PConrad, Dr. Joseph P. Kerwin "ik M Paul J. Weitz Alan L. Bean Dr. Oioen K. Gerriott Jack R. Lousma Gerald P. Carr Edward G. Gibson William R. Pogu jaar zal Amerika „vaste voet" in de lege ruimte hebben. Het experimentele ruimte- Skylab met het formidabele gewicht van 85.000 kg wordt op 30 april 1973 gelan- een baan om de aarde op ruim 500 km hoogte. Tot het eind van dat jaar wordt het jor elkaar afwisselende ploegen van drie astronauten, resp. voor 28, 56 en nog eens 56 nu toe is geen ruimtevaarder langer dan bijna 24 dagen achtereen in de ruimte ge- zullen in Skylab 53 wetenschappelijke en technologische experimenten uitvoe- zal een apart astronomisch laboratorium, dat deel uitmaakt van de Skylab- unieke waarnemingen doen, voornamelijk met betrekking tot de zon. Een van de be- facetten van het wetenschappelijk onderzoek is het nagaan van de invloeden, die verblijf in de ruimte (vooral de gewichtsloosheid) heeft op de lichamelijke en psychi- dheid van de mens. Dit is van belang voor de voorbereiding van nog veel langduriger de toekomst bv. naar Mars. zal met dit grootste ruimte-experiment tot dusver meer dan 10.000 man-uren ruimte- pdoen. ruim een verdubbeling van de geboekte ervaring vanaf de eerste bemande in 1961 tot het einde van hetApollo-maanprogramma komende herfst. rtssrji Wetenschap en technologie door P. Bok Skylab nog in hun samenhang wor den beproefd onder extreme condi ties. De laatste, enige maanden durende test van de astronomische appara tuur (ATM of Apollo Telescope Mount» is deze maand begonnen. De test van de luchtsluis (AM of Airlock Module) is achter de rug. maar de beproeving van de combi natie met het koppelings-gedeelte, waar de bemande Apollo's de Sky- lab-combinatie kunnen enterep, be gint in maart. Dit koppelingsgedeel te iMDA of Multiple Docking Adapter) bevat ook de bedienings instrumenten voor de vijf telesco pen. De AM is vervaardigd door McDo- nell Douglas, de MDA door Martin Marietta, beide toeleveringsbedrijven voor belangrijke onderdelen van het Amerikaanse ruimtevaart-program ma. Wanneer alle onderdelen zijn getest, moet de combinatie worden geas sembleerd en andermaal door inten sieve controle worden doorgelicht. Het is nu eenmaal zo, dat onderde len op zichzelf in orde kunnen zijn, maar dat zij in onderling verband gebreken kunnen tonen, hetzij door de onderlinge constructie, hetzij door onderlinge beïnvloeding. Zoals gezegd begint men in augustus, na aankomst van de lanceerraket op platform 39, met deze assemblage De tijd tot april volgend jaar heeft men hard nodig voor de samenstel ling. doorlichting en eventueel noodzakelijke verbeteringen. De dag na de lancering zullen op 1 mei 1973 de eerste drie astronauten in een Apollo naar Skylab worden gezonden. Zij blijven daar vier we ken. De tweede ploeg vertrekt op 30 Juli om acht. weken in de ruimte te blijven, en de derde ploeg begint dit avontuur van acht weken op 28 oktober 1973. Bemanningen De eerste groep wordt geleid door ruimte-veteraan Charles „Pete" Conrad. Als vluchtgenoten heeft hij dr. Joseph P. Kerwin, een marine arts. en Paul J. Weitz, een mari ne-piloot. Kerwin en Weitz zijn de butanten. Conrad is al driemaal in de ruimte geweest. Zijn eerste vlucht maakte hij samen met Cooper in augustus 1965 met de Gemini-5. Hij vestigde toen een duurrecord van bijna acht dagen en tevens een hoogterecord van 347 kilometer. In september 1966 vloog hij met Gordon in de Gemini-II gedurende bijna drie et malen. Hij verbeterde toen ander maal het hoogterecord tot 1372 km. Dat zijn overigens maar kleine af standjes naar de huidige maatsta ven: bij de vele maanvluchten sindsdien werden afstanden tot de aarde van ongeveer 400.000 km be reikt. Conrad maakte zijn derde vlucht samen met Gordon en Bean in november 1969 in de Apollo-12. Hij werd t-oen de derde man, die voet op de maan zette na een pre- cisie-landing op slechts een paar honderd meter van de in 1967 op de maan geplaatste onbemande Sur- veyor-3. gend Jaar acht weken in Skylab zal vertoeven. Hij is vader van twee jon^e kinderen. In 1966 werd hij in het astronauten-team opgenomen. De derde Skylab-bemanning wordt gevormd door drie debutanten: commandant Gerald P. Carr, een marine-piloot, de ingenieur Edward G. Gibson, en de straaljager-piloot bij de luchtmacht William R. Po- gue. Hoofdtaken De eerste Skylab-ploeg zal als hoofdtaak hebben, de fysieke en psychische reacties op een langdurig verblijf in de ruimte in gewichtsloze toestand na te gaan. Vandaar ook dat een arts deel uitmaakt van deze ploeg. De tweede ploeg zal astrono mische observaties tot hoofdtaak hebben, hoewel ook de andere Conrad heeft in deze drie vluchten samen ruim 506 uur ruimte-erva ring opgedaan, iets meer dan twee weken. Commandant van de tweede ploeg is Alan L. Bean. Zijn metgezellen (beiden debutanten) zijn de elek tronisch ingenieur dr. Owen K. Gerriott en de vliegtuigbouwkundig ingenieur Jac. R. Lousma. Bean heeft één ruimtevlucht op zijn naam staan, namelijk met de Apollo-12 in november 1969 samen metConrad, en Gordon. Hij werd de vierde mens die voet op de maan zette waarna hij met Conrad de Surveyor-3 bezocht. In die vlucht deed hi.1 244 uur ruimte-er- varing op. Van een van zijn ploeggenoten in Skylab is nog iets bijzonders te ver tellen. Jack Robert Lousma (bijna 36 jaar oud en in Michigan gebo ren.) is een kleinzoon van het Frie se echtpaar Louwsma-Kuypers, dat in 1893 naar de VS emigreerde. Sindsdien heeft, zijn naam kennelijk een letter verloren. Dit echtpaar schonk het leven aan dertien kin deren en de jongste van hen was de vader van de Lousma, die vol- Zo zal Skylab oj 500 km hoogte om de aarde draaien. He rechter gedeelte is de omgebouwde Saturnustrap, het linker dee een gekoppelde Apollo met Service Module. Het verbindingsstu) daartussen bestaat uit het koppelingsmechanisme en de lucht sluis. Daarboven bevindt zich een apart gedeelte met de astro nomische telescopen, voorzien van vier wieken met zonnecellen Ook Skylab zelf heeft twee panelen met zonnecellen. teams zich daar al mee bezig 1 den. Deze observaties betre voornamelijk de zon. Het d team zal voornamelijk observi verrichten met betrekking tot de de. de atmosfeer, de invloeden de zon daarop en de wisselwerl tussen atmosfeer en wereldruim t Overigens zullen alle teams ook ken op ander gebied verrich waaronder zeer uitvoerige techn glsche experimenten en biologi: proeven. Verwacht wordt, dat het tot zal duren alvorens Amerika Skylab opnieuw bemande vluel zal ondernemen. De eerste daai zullen vermoedelijk proefvluel zijn met de „space-shuttle", meermalen bruikbaar ruimtev tuig. dat de eigenschappen van i sule en vliegtuig in zich verei een soort ruimte-taxi. Toekom.' definitieve ruimtestations zullen bouwd zijn op pendeldiendsten i de aarde met behulp van shuttle. Het is overigens niet onmoge dat voordien nog een bemï vlucht wordt ingelast in het ki van het streven tot een nam samenwerking met de Russen, onderhandelingen daarover verlc echter stroef en traag, vooral on de partners-van-de-toekomst niet alle technische blJzonderh< over hun eigen systemen willen wisselen, zolang zij er niet- z van zijn dat de ander inderdaai samenwerking uit is en niet all op het verwerven van techni; kennis. Toch zal die volledige oj heid nodig zijn wanneer men komen bv tot gestandaardise koppelingsmechanismen, die dingsacties over en weer mog maken. Het is niet meer mogelijk, Sk met een dergelijk genormalis koppelingssysteem uit te rusten, dat het laboratorium ook geën zou kunnen worden door Russi ruimtevoertuigen. Een bezoekjt echter niet uitgesloten, want c zij de luchtsluis kunnen ook Ri sche kosmonauten binnen komei een ruimtewandelingetje. Boven werken twee astronauten in het keukentje van Sky lab. Aan de zolder hangt een oventje. De man Imks maakt ge droogd voedsel door injectie van icater eetbaar. Onder liiiks een beeld van handenwassen in een afgesloten ruimtewaardoor het water in toestand van gewichtsloosheid niet kan ontsnappen. Rechts onder een' astronaut, die slaapt in een opgehangen slaapzak. In gewichtsloze toestand is dit minder ongemakkelijk dan het hier lijkt. De slaapkooien kunnen worden afgesloten door een deur. n experimenteel ruim- bestaat uit een omge- trap van een Satur- en is dus in hoofdcon- als ruimtestation ont- dusver werden Satur- gebruikt om Apol- naar de maan te derde trap fungeerde om de Apollo i om de aarde in de de maan te stoten. Die is ditmaal niet nodig 'de trap als Skylab om blijven draaien. Motor van die derde trap te worden meege- vrijkomende gewicht doende om andere -za- ïemen, zoals de gehele uctuur van het omhul- •atorium en woonver- ig voor de drie bewo- itgebreid instrumenta- lucht, water en leef- drie achtereenvolgende voor ruim een half oor deze provisorische ruimtestation gekozen ïerst ervaring wil op- s een definitief ruim- bouwen. Overigens ontwerpen al op om het mogelijk te tegen het eind van de g te lanceren, even- tachtig zelfs naar idere procedure dan de n toegepast. Die lan- hun Saljoet afgelopen speciaal als ruimte- satelliet. Deze was veel bescheidener om vang. Die eerste proef van de Rus sen met een ruimtestation is op het drama van de Sojoez-11 uitgelopen. De drie inzittenden kwam om het leven tijdens de landingsmanoeuvre. Overigens herinnert de lancering van Skylab toch ook nog wel weer in de verte aan een Amerikaans ruimte-drama, dat zich echter op aarde afspeelde. De lanceerraket voor Skylab is het exemplaar van de Saturnus, die op Kaap Kennedy gereed stond om de eerste volledige onbemande Apollo-combinatie te lanceren, toen op 27 januari 1967 een. brand in een andere Apollo het leven kostte aan de astronauten Grissom, White en Chaffee. De Sa turnus werd weer van platform 37 weggehaald en voor later gebruik in reserve gehouden. In augustus a.s. wordt het inmiddels opgeknapte en iets verbeterde gevaarte weer naar Kaap Kennedy vervoerd om op platform 39 in gereedheid te wor den gebracht voor de Skylab-missie. Grote ruimte Skylab bestaat als gezegd uit een derde Saturnus-trap, deze is in ver schillende compartimenten verdeeld, o.a. een woonruimte, een slaapge deelte, een keukentje, wasgelegen heid, een werkplaats, een instru mentengedeelte en een ruimte voor verwerking van afval Bovendién bevinden zich buiten het oorspronkelijke raket-lichaam een koppelings-apparatuur, een ser vice-module met Apollo-capsule. een luchtsluis en een apart gevaarte met vijf telescopen voor astronomi sche waarnemingen. Dit laatste ge deelte heeft een apart wiekenstelsel met zonnecellen. Ook Skylab steekt (twee) panelen met zonnecellen de ruimte in. Het is voor het eerst, dat de Ame rikanen met een luchtsluls-systeem werken. Tot dusver lieten zij Gemi ni- of Apollo-capsules leeglopen wanneer een ruimtevaarder de cap sule in de ruimte moest verlaten of binnengaan. Met Skylab zou dat minder makkelijk gaan. Door de grotere omvang zou het teveel lucht kosten, terwijl bovendien het nor male werk zou moeten worden on derbroken en niet alle experimenten de herhaalde overgang tussen normale atmosferische druk en het luchtle dig zouden kunnen verdragen. De Russen hebben in verschillende ruimtevluchten (Sojoez- en Saljoet) al eerder van luchtsluizen gebruik gemaakt. De leef- en werkruimte in Skylab is ongeveer zo groot als een drieka merflat. Traning en tests Hoewel er nog ruim een Jaar ver loopt, voordat Skylab wordt gelan ceerd, moet men hard werken om de zaak op tijd klaar te krijgen. De onlangs aangewezen bemanningen (twee ruimte-veteranen en zeven debutanten) ondergaan een harde training. Zij hebben meer dan enige ruimtevaarder voorheen vele taken in de ruimte buiten de bescherming van het ruimtestation, ondermeer constructie-arbeid en onderhouds werkzaamheden. Zij oefenen daar voor in enorme watertanks, waarin Skylab en toebehoren zijn gesimu leerd en waarin op aarde de toe stand van gewichtsloosheid het best kan worden nagebootst Overigens zullen zij in Skylab zelf mettertijd in hemdsmouwen kunnen werken. Er wordt namelijk een normale aardse atmosfeer gehandhaafd. Bui ten Skylab zullen zij in ruimtepak- ken hun werk moeten verrichten. Verder moeten alle onderdelen van mauten trainenin een toestand van schijnbare ge kheid in een enorme watertankwaarin Skylab is gesi- Rechts het eigenlijke ruimtelabcnatorium, links het i-compartiment, waarvan de wieken met zonnecellen gemakshalve wat zijn ingekort.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19