nne Henning op' 00 m tweemaal eruit de beste Schenk moet bij douane alle koffers uitpakken een tempo... til 'Ste succes Russische schaatsploeg in Sapporo (2e en 3e) Geweldig wat ^mpisch scorebord )EDDRUK LAAG..: Na 'optreden" voor radio ANNIE FAMOSE UITGESLOTEN Ierland in >Tien van -landen VELDHOCKEY ZONDAG WEER VAN START Op Schiphol telt titel (drievoudig) Olympisch kampioen niet Engels voetbal RPAG 10 FEBRUARI 1972 SPORT PAGINA 15 !ORO Blonde Anne Henning kon tenslotte toch breeduit lachen. De 16-jarige I uit Northbrook, het schaatscentrum van Amerika, waar ook de wieg van Dianne pond, beleefde op de 500 meter van de Olympische schaatswedstrijden in Sap- termorgen een angstig moment. Haar landgenoten, die zich koesterden in de zon ederom met tienduizenden bezette tribunes, hielden de adem in. Hun grote fa theen het slachtoffer te worden van een domme fout van de I 7-jarige Canadese lurka, met wie zij aan de startlijn had gestaan. inning. veruit de snelste (er wereld, houdster van fecord. was zo snel weg na (hot. dat zij, ondanks de gelijk met Burka aan de [riveerde. En toen kwam moment. In plaats van ptandster zoals de re- fbepalen voorrang te leef Burka doorschaatsen an, waardoor Anne Hen- dzaakt was in te houden ptsing te vermijden. De se kwam geheel rechtop, "free wheelen", alvorens zij weer voluit verder kon schaatsen. Met. haar energieke korte slag. aan gedreven door een hoog opgevoerde motor, klauwde zij voort en toen zij door de finish ging, stond daar op het scorebord toch de veruit beste tijd. Een protest van Amerikaanse zijde werd ingewilligd: Anne Hen ning mocht overrijden. En nadat alle andere deelnemers tevergeefs hadden gepoogd de 43.73 te overtreffen, be wees de Amerikaanse ten tweede male veruit de sterkste sprinster te zijn. Haar 43.33 sec., die zij bij haar "revanche" verwezenlijkte, werd de atsenrijden (dames) [Henning (VS* 43.33. 2. pva iRusi 44.01, 3. Loed- a <Rus> 44.45, 4. Sheila 44,53, *5. Monika Pflug 75, 6. At je KeulenDeeS 44.89, 7. Kay Lunda (VS) 1 Boetova (RusV 45.17, 9. ito (Jan) 45.35, 10. Elly m (Ned) 45.62, 11. Sigrid lor45.70, 12. Paula Duf- 45.77, 13. Ruth Budzisch 78, 14. Catherine Priest- 15.79, 15. Ann Sofie Jam ei 45.33, 16. Arja Kan- (6.12, 17. Kirsti Biermann 1,18. Ylva Hedlund (Zwe) j 46.24, 19. Lisbeth Berg (Noon 46.33, 20. Trijnie Rep (Ned) 46.60. Skiën Rcuzeslalom heren 1. Gustavo Thoeni (Itai 3.09.62, 2. Edmund Bruggemann (Zwi) 3.10.75, 3. Werner Mattle (Zwi) 3.10.99, 4. Alfred Gagn (WDld) 3.11.16, 5. Jean Noel Augert (Fra) 3.11.84. 50 km cross country 1. Paal Tyldum (Noor) 2 uur 43 min. 14.75 sec., 2. Magne Myrmo (Noor) 2.43.29.45, 3. Viatsjeslav Vede- nin 'Rus) 2.44.00.19. 4. Reidar Hjerm- stad (Noor) 2.44.14.51, 5. Walter De- mel (O. Did) 2.44.32.67. IJshocky Alois Schloder, een ran het Westduitse ijs- I zou voor de wedstrijd ig tegen Zuid Slavië op- j liddelen hebben gebruikt. 1 g Prokop. de Oostenrijkse I an de dopingcommissie, agnacht telefonisch aan Kan de Westduitse ploeg dat bij een onderzoek ge toping was geconstateerd. - op andere wijze een liyse worden gemaakt eze positief uitvallen dan -Duitsland er rekening i iden dat de ploeg in de I gen Zuid Slavië met 0-5 r wordt verklaard De gevierden met 6-2. Vol- i jegarts van de Duitsers, I ni ieder, is er geen spra- J Schloder gedrogeerd zou i slechts een middel (No- toen voorgeschreven om- er's bloeddruk te laag -Groep Tsj. Slowakije—Finland 71, Zwe den—Polen 5—3, Rusland—Amerika 72, Rusland1Polen 93. B-groep Japan—Zuid Slavië 3—1. W. Duits land—Noorwegen 5—1, Noorwegen— Japan 4. Zwitserland—Zuid-Slavië winnende tijd en het nieuwe Olym- pische record. Tragedie Ontroostbaar was de jonge Sylvia Burka uit Winnipeg. Waarschijnlijk een nieuw wereldrecord ontgaan door haar schuld was Anne Henning het incident betekende voor de Ame rikaanse toch zeker een verlies van anderhalve seconde en bovendien, geheel uit haar evenwicht, kwam zij op de laatste honderd meter nog ten val en gleed in de sneeuwvlakte naast ae baan Zij moest door een tranen dal. Een kleine tragedie in een zon nige wereld. Bij de ceremonie protocolaire dit maal geen Nederlandse driekleur in top, geen oranje op het ere-platform. Het was ook niet verwacht. Atje Keulen-Deelstra, opgegroeid op de Friese korte banen, geschoold op de lange baan, was met 44.89 se conde de snelste Nederlandse. Zij werd zesde en daarmee bleef haar naam tot het einde van de wedstrijd op het scorbord vermeld. Enige illu-ie op een medaille is er ditmaal in het Nederlandse kamp evenwel niet ge weest. Want toen Atje in haar duel met de Olympische kampioene van 1968, de charmante 25-jarige Russi- scshe Ludmiila Titova, werd versla gen. stond er reeds een betere tijd: 44.75 van de Westduitse Monika Pflug. Titova die al op de eerste hon derd meter 11.12 tegen 11.36 sneller was, gleed in mooie stijl naar 44,45, de concurrentie moest zich toen echter nog presenteren en Anne Henning was hiervan de eerste. Op SAPPORO ..Wij zijn onder de indruk van het rijden van Anne Henning. Het was de eer ste keer dat ik tegen haar reed. Geweldig wat een tempo" De Russin Vera Krasnova, die met, Ludmiila Titova Olympisch kampioene Anne Henning flan keerde bij de ontmoeting met de internationale pers. gaf onomr wonden van haar bewondering blijk „Ze is nog zo jong, dat ze in de toekomst haar wereldrecord ongetwijfeld zal verbeteren", voegde Ludmiila Titova hieraan toe. Het had erin gezeten, dat Anne Henning dit wereldrecord (42.75 sec.) nu reeds scherper had gesteld. De kampioene met haar lange blonde haren, enigs zins schuchter door de grote belangstelling van journalisten en cameramensen, zelf: „Ik weet het niet. Mogelijk. Ik moest wel gaan staan om een botsting. een val te vermijden Ik was zo dicht bij haar dat ik Burka onmogelijk kon ontwij ken". Anne Henning, die na het toegewezen protest een tweede kans kreeg beslist was, dat haar beste tijd zou gelden noemde het een moeilijke zaak zich voor de tweede keer op een krachtsexplosie in te stellen, vooral omdat ze reeds zeker van de gouden medaille was. Dat zij er niettemin in slaagde baar in de eerste rit gemaakte tijd vier tiende seconde te verbeteren, stempelt haar winst tot een dubbele triomf. Het vraag-en-antwoord-spel, zoals dit na elke ceremonie pro tocolaire in de catacomben van het Makomanai-ijsstadion af speelt in het Japans, in het Engels, in het Russisch (van daag), in het Duits, had dit maal drie lieftallige meisjes als onderwerp. Wie zullen morgen in de stoelen op het podium plaats nemen na de 1000 meter? Daarop is Anne Henning inmid dels al een halve seconde snel ler dan de gezamenlijke wereld elite. Anne Henning: „Ik zal er voor rijden, maar nu kan ik nog niet zeggen hoe ik my mor gen voei verpletterende wyze stelde zy haar kandidatuur voor het goud en nie mand zou haar die nog kunnen be twisten. Noch de 21-jarige Russin Vera Krasnova, die in haar race tegen de haar vergeefs volgende Elly van de Brom tot 44 01 kwam, noch de twintigjarige Sheila Young, die eveneens in een geweldig hoog bewe gingstempo over de baan ging de typische stijl van de Amerikaanse sprinlters maar toch niet die 'speed' kon ontwikkelen als de snelste rijdster ter wereld, Anne Henning. Sheila Young kwam met haar 44.53 juist naast het erepodium, waarop evenals de dag tevoren een Ameri kaanse de centrale figuur was. Dit maal echter niet geflankeerd door twee Nedgerlandsen, maar door twee Russinnen: Vera Krasnova rechts en Ludmiila Titova links. Het was het eerste succes voor de Russische schaatsafvaardiging in Sapporo. Ann Henning kijkt na haar eerste race gespannen naar het scorebord: 43.73, veruit de beste tijd. De Amerikaanse mocht ech ter overrijden en bewees toen ten tweede male veruit de sterkste te zijn: zij kwam in haar tweede rit tot 43.33 Romeinse reuzin Archeologen hebben in een graf uit de elfde eeuw het skelet gevonden van een Ro meinse vrouw dat 2 meter 10 lang was. Men vond dit graf op de Monte della Laga in de Appenijnen. Het topje van de schedel van de vrouw was verwijderd. In de handen, die over de borst waren gekruist, klemde zij een ijzeren scepter. SAPPORO De internationale ski-federatie heeft de Franse skister Annie Famose uitgesloten van ver- aere deelneming aan de winitwspe- I len in Sapporo. De reden hiervan is i het feit dat zij in Sapporo voor een radiostation skiwedstrijden heeft be- commentariseerd. Dit is volgens de I reglementen verboden. De Franse journalistenbond had bij het IOC protest aangetekend tegen de journalistieke werkzaamheden van Annie Famose en Juan Vuarnet, een Fransman, die nu coach is van het Italiaanse heren skiteam. Vuarnet won tijdens de Spelen van 1960 in Swpaw Valley een gouden medaille op de afdaling. Mare Hodler, president van de FIS, benadrukte nog eens dat het IOC er bij deze zaak niet aan te pas was gekomen. "Het was een onafhanke lijke actie", zo zei hij. Volgens waar nemers wii de federatie hiermee aan tonen dat men nog steeds baas in eigen huis is en dat men alles doet om professionals te weren Annie Famose is van plan te pro testeren tegen de uitsluiting. "Ik heb", zo verklaarde zy in het Olympisch dorp. "naar mijn weten niets anders gedaan dan de overige deelneemsters. Slechts éénmaal ben behoort tot de grootste elanden van Europa. In tot de bevolking is Ne- zesde tv-land van Eu- per 100 inwoners hebben (vergunningen Dit vol- )pese Radio Unie. ;heid ligt dat aantal veel it het percentage zwart- (ïederland niet gering is. het grootste televisieland id volgt op de tweede aantal kleurentelevisie- :omt nergens boven de t. Wat het kijkgeld be ien de Hongaren het drag, bijna 190 gulden ut weliswaar op ongeveer maar dat geldt alleen leuren-tv. Het land met tv is Griekenland, dat toners statistisch 1,5 toe- Jarige Franse componist haud is gekozen in de oor Schone Kunsten, als n Marcel Dupré. Het lid van de academie wordt in «schouwd als de hoogste ureel gebied. LEIDEN In de zaalhockeycom- petitie, dames eerste klas, eiste Roomburg (de rol van underdog ten spijt) het kampioenschap van Zuid- Holland voor zich op. Dit resultaat verschafte Roomburg het recht van deelname aan het toernooi om het landskampioenschap zaalhockey in Arnhem, zondag j.l. Dat het beschei den team van Wil Fley zich moeilijk in dit elitemilieu zou kunnen hand haven was te verwachten. De dames kwamen niet verder dan een punten verdeling tegen de kampioen van Noord Nederland, het Groningse G.H.B.S. In de eindrangschikking nam Roomburg de zesde plaats in De titel ging naar Amsterdam. Bij de heren bedwong Noordwyk in één van zijn laatste competitiewed strijden H.H.IJ.C., de huidige lands kampioen zaalhockey. Na tweemaal twintig minuten enerverend hockey, waarin Noord wijk lang een voor sprong verdedigde, werden de boeken op 33 gesloten Noordwyk bewees hiermee over het sterkste team te be schikken van Leiden en omgeving of. zoals uitblinker MENGER het uit drukte. officieus de kampioen te zyn van de bollenstreek. Teleurstellend waren de verrich tingen van Leiden, dat zowel bij de dames als de heren een te grote on verschilligheid voor 't zaalhockey ten toon spreidde. De heren eindigden ir. de eerste klas op de onderste plaats, terwijl de dames halverwege ae competitie uit de strijd werden ge nomen wegens onregelmatige op komst. De heren van Roomburg, Alecto en Alphen kwalificeerden zich als mid denmoter. By het veldhockey, dat zondag weer van start gaat, zullen de be langrijkste beslissingen binnenkort gaan vallen. De dames van de LMF.C. en Roomburg liggen in een nek aan nek race om het kampioenschap van de westelijke derde klas. De heren van de L.M.H.C. zien zich voor de taak gesteld een dreigende degradatie uit de tweede klas af te wenden. Ten slotte kunnen de heren van Room burg en Forescate, beide boordevol kampioensaspiraties, voor promotie zorgen naar resp. de tweede en derde klas. SCHIPHOL Voor de douane op Schiphol telt de titel drie voudig Olympisch kampioen niet. Dat ondervond Ard Schenk gisteravond laat na een 23 uur durende reis vanuit Sapporo. De man, voor wie bijna overal de deuren wagenwijd open gaan. moest al zijn koffers uitpakken. Even betrok de glimlacht op het gelaat van Schenk, maar toen hij bij de uitgang werd ont haald op luid gejuich en applaus van de honderden toege stroomde schaatsfans (Schenk werd overigens omringd door een legertje politiemannen), die geduldig op de enigszins ver traagde Iljoesjin 62 hadden gewacht, brak zijn bekende gulle lach weer door. De ontvangst op Schiphol mag ouderwets genoemd worden. De ver moeid ogende ploeg werd onder meer verwelkomd door jhr. mr. A. Feith, voorzitter van de Nederlandse Sport federatie en mr. H. J. van Laer, vice- voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Schaatsenrijdersbond, ter wijl zowat al het KLM grondperso neel (vooral dames) was toege stroomd. Overigens is de terugkeer naar Nederland slechts als een kort inter mezzo bedoeld. Vanmorgen om half negen is de schaatsploeg weer naar Toensberg in Noorwegen vertrokken om zich voor te bereiden op de strijd om het wereldkampioenschap, op 19 en 20 februari in Oslo. Coach Leen Pfrommer: „Het leek my het beste om zo snel mogelijk uit Japan weg te gaan met het oog op de acclimatisering". maal niet zoals in Sapporo aan de confrontatie met pers en fotogra fen. Integendeel, hij liet zich breed lachend alle kanten fotograferen. „Let maar eens op de resultaten van de wedstrijden in Oslo", mompelde hij strijdlustig. De ploeg nam voor één nacht zijn intrek in het Schiphol Frommerho- tel. „Neen. de eigenaar is geen fami lie van mij" zei Leen Pfrommer wat spijtig, „maar gezien de aard van het concern zou het best zo kunnen zijn" .Gegrepen" Pompeus Ard Schenk moest lachen om de verhalen die de ronde deden over een ijshockeyclub, die belangstelling voor hem heeft. „Die club heeft met my in ieder geval geen enkel con tact gehad. Het heeft trouwens hele maal geen zin. Je hebt daar zo n fa belachtige techniek voor nodig". Schenk verklaarde, dat hij niet al leen maar prettige herinneringen aan Sapporo zal bewaren. „Die binnen komst in het Olympisch dorp en dat hele gedoe met die openingsceremo nie was mij allemaal wat te pom peus". Kees Verkerk werd opgewacht door vriend en Ajax-speler Sjaak Swart, die zich bereidwillig ontfermde over de koffers van de „zilveren" Put- tershoeker. Verkerk onttrok zich dit Wilde geruchten deden terstond na het vertrek van Ard Schenk naar het hotel Frommer de ronde. Hij zou „door de douane zijn gegrepen". Het hoofd van de douane, mr. J. Visser, deed later desgevraagd dui delijk uit de doeken, dat er niets bijzonders was geschied. Op de vraag of hij iets had aan te geven, had de schaatskampioen als een goed vaderlander, zoals mr. Visser het uitdrukte eerlijk gezegd, dat dat inderdaad het geval was. Hy doelde daarbij op een aantal cadeaus die hij in Sapporo had gekregen en deelde voorts mede zelf nog ettelijke souveniers te hebben gekocht. Uitsluitend om de inspectie van die cadeaus niet onder de ogen van talloze buitenstaanders uit te voe ren, verzocht men Schenk zyn kof fers in het kamertje van de verifica teur te openen. Zo zagen vele afha lers hoe de kampioen met de douane ambtenaren naar dit kamertje liep. Daarop kon men de geruchten aan zwellend door de hal horen gonzen. In het kamertje werden de cadeaus bekeken (en waarschijnlijk werden daarby ook de drie gouden medailles bewonderd), maar de douane achtte het niet nodig Ard invoerrechten te laten betalen. Hy mocht zonder meer de koffers weer sluiten en er mee vertrekken. Buiten de hal kregen de geruch ten in een busje van hotel Frommer heid nog meer voedsel. Men zag de lange Schenk schielijk in een wagen stappen van de Schiphol-politie, terwijl de andere leden van de schaatsploeg op hem zaten te wach ten In e enbusje van hotel Frommer. Ook dit raadsel werd spoedig opge lost: Ard deed het alleen omdat hy zich uit de enthousiaste menigte die Schenk wordt beschermd door een haag van luchthavenpolitie en marachaussees bij zijn aan komst op Schiphol. Stewardessen applaudisseren voor de drievoudig Olympisch kampioen die één nachtje met de schaatsploeg in Nederland verbleef hem omstuwde wilde losmaken. „We hebben hem eventjes tegen alle vreugde in bescherming genomen", vertelde de politie. „Hy kon domweg de bus niet bereiken met al zyn ba gage. We wilden alleen maar be hulpzaam zyn". ANNIE FAMOSE ik door de radio te horen geweest. Dat was dinsdag na de reuzeslaom dames. Toen heb ik desgevraagd myn indrukken over het traject en de prestaties van het Franse team ge geven. Ik kan bewyzen dat ik sinde de maand december niet meer onder contract sta van welke radio-omroep dan ook". Voor die tyd heeft Annie Famose wel enkele verslagen voor de radio gedaan. "In die tyd ging het met de sport niet zo goed en ik was van plan er mee op te houden. Toen is my gevraagd of ik vanuit Sapporo technisch commentaar voor de radio zou willen geven. Dat wilde ik. wel. Maar toen ik eenmaal in het Franse team werd gekozen, is het contract ontbonden verklaard". LONDEN Hereford United, het kleine clubje uit de zuidelyke league, heeft gisteravond opnieuw vriend en vyand verrast. Hereford United ont moette in de vierde ronde van het toernooi om de Engelse beker de eerste divisie club West Ham United. De ontmoeting eindigde in een doel puntloos gelykspel en daarmee mocht West Ham. dat vooral ln het laatste kwartier in de grootste moei- ïykheden kwam tegen het fel aan vallende Hereford, erg tevreden zyn. Maandag ontmoeten de clubs el kaar opnieuw. De uitslagen van de wedstryden voor de vierde ronde van de FA cup zyn: Cardiff City—Sunderland 1—1, Leeds United—Liverpool 2—0, Here- ford United—West Ham United 0—0 Stoke City—Tranmere Rovers 2—0. ■ir DAMMEN De dam interland wedstrijd Nederland—Rusland zal kort na het toernooi om het wereld kampioenschap, dat van 2 tot en met 23 mei in Nederland gehouden wordt, worden gespeeld Vermoede- ïyke plaatst van handeling is Rot terdam. SCHAATSEN China zal by de wereldtitelstryd herenschaatsen op 19 en 20 februari in Oslo door twee rijders worden vertegenwoor digd. Ook zullen twee Chinese spe cialisten het weekeinde erna deelne men aan de wedstryden om het we reldkampioenschap voor sprinters in Eskulstuna. De ploeg is gisteren uit Peking vestrokken.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15