Britse takers dwingen uitroepen noodtoestand af ilintoff: Luns vilde niet echt Onderhandelen Uw toeverlaat bij GRIEP Geestelijk klimaat in Praag: verstikkend EN SADAT: ALLEBEI ZEER TEVREDEN NIXON WEER ALS VAN OUDS Beperkingen Angela Davis Madrid verschijnt toch weer IS UITNODIGING AAN BRANDT MEESTERCOUP VAN TEL AVIV? WASHINGTON Na maan den van stilte is Vietnam op nieuw een nationale kwestie ge worden in de Verenigde Staten. H. R. Haldeman, één van presi- Door mr. H. L. Leffelaar dent Nixons meest mysterieuze adviseurs, beschuldigt iedereen die kritiek had op Nixons voor stellen voor een regeling van de Vietnam-oorlog van landver- Haldeman zei letterlijk in een tien dagen geleden opgenomen, maar gisteren pas uitgezonden televisievraaggesprek: "Voordat president Nixon zijn laatste voorstel openbaar maakte, wa ren zijn kritici onbewust een echo van wat de vijand wenste. Nu, na Nixons bekendmaking, BUITENLAND zUn ze er doelbewust op uit om de vijand te helpen en te steu nen. President Nixons voorstel len komen met de eisen van Hanoi overeen, op een punt na, en dat is hun eis dat wij een communistische regering instal leren in Saigon". Hoewel Haldeman geen na men noemde, was het duidelijk dat hü vooral de Democratische kandidaten Muskie en McGovern bedoelde. Muskie onthield zich tot nog toe van commentaar, maar McGovern zei: "Wat wij hier zien, is het weer opduiken van de "oude Nixon", met de zelfde goedkope, schunnige tac tieken die erop gericht zijn aan vallen te doen op het karakter van zijn opponenten. Ik verzet me bovendien tegen het feit dat deze aanvallen worden gedaan, door iemand wiens ervaring in de buitenlandse politiek werd opgedaan in het advertentie- en reclamevak. Wat de Nixon-re- gering in wezen zegt, is dat zij die van meet af aan tegen de oorlog zijn geweest, er nu ver antwoordelijk voor zijn dat de regering er niet in is geslaagd de oorlog te beëindigen". H. R. Haldeman is in het Witte Huis één van de machtigste Nixon-adjudanten. Hij bepaalt wie toegang heeft tot de presi dent, en van hem wordt gezegd dat hij evenveel, zo niet meer, invloed heeft dan Nixons-advi- seurs als minister van Justitie, John Mitchell en zelfs dr. Hen ry Kissinger. Haldeman, één van de talrijke mannen rondom de president die direct uit de ad vertentie- en reclamewereld werden aangetrokken, wordt ook beschouwd als één van de brei nen achter de veldtochten van vice-president Agnew tegen de Perschef Ronald Ziegler pro beerde later op de dag het ef fect van Haldemans uitspraken wat te verzachten met de mede deling dat ze niet beschouwd moesten worden als de persoon lijke meningen van de president. Maar ook deze afzwakking kon niet verdoezelen dat Haldeman zich niet zonder medeweten van de president voor 't eerst bloot gaf op de t.v., en dat het Witte Huis er blijkbaar op uit was om senator Muskie zo vroeg moge lijk de pas af te snijden voordat Vietnam opnieuw een topkwestie in de verkiezingen zou worden. En wanneer Haldemans (door het Witte Huis gesanctioneerde) uitspraken, een maatstaf zijn voor het soort verkiezingscam pagne dat het Witte Huis in de komende maanden denkt te gaan voeren, dan kan Amerika zich voorbereiden op een strijd die zijn weerga niet zal hebben wat betreft persoonlijke aantijgingen en politieke verdachtmakingen. ADVERTENTIE k OME (DPA, Reuter) Premier Mintoff van Malta heeft gister- fnd voor zijn vertrek uit Rome l«fd een nieuwe ontmoeting met iritse minister van Defensie Lord rington in de Italiaanse hoofd zeer onwaarschijnlijk te achten. vierde gespreksronde over een we overeenkomst voor liet ge- van de basis op Malta was in niddag zonder resultaat afgeslo- Mintoff had het laatste voor van Carrington en secretaris eraal mr. Luns van de NAVO «r een „ultimatum" genoemd, ilta kan geen ultimatum accep- Wij zijn geen kolonie van irland of van een ander land. een vrij land en vrije men- intoff noemde ook Luns niet „te lier trouav" toen hij naar Rome tm. Hij was niet gekomen om lelijk te onderhandelen. Hij zei r Rome te zijn gekomen in de inderstelling dat het laatste te- rooretel van Malta zou worden j besproken, maar dat is niet aan de orde geweest. Hij besefte onder valse voorwendsels naar Rome te zijn ge- j nood. De verwerping van het tegen- I voorstel had men hem ook telegra- I fisch kunnen meedelen. Mintof ontkende dat Engeland en de NAVO hem definitieve voorstel len hadden gedaan ter vernieuwing van het defensie-akkoord. Zij had den helemaal geen voorstel gedaan omdat zij Malta's tegenvoorstel ken den en dit niet hebben besproken. Niet meegedeeld is welk bedrag nu is aangeboden als pacht voor de bases. Malta heeft een bedrag van 18 miljoen pond sterling gevraagd en Engeland en de NAVO hadden eer der samen 14 miljoen geboden Het voornaamste geschilpunt tus sen Engeland en Malta is het aantal Maltezers dat op de Britse bases zal werken. Het waren er tot dusver 6100 maar Engeland zou dit aantal willen verminderen tot 1500, wat een zware slag zou betekenen voor het eiland, dat niet veel bronnen van inkomsten heeft. DUBLIN De hoofdweg van Dublin (Ierland) naar Belfast (Ulster) was gisteren bij de grens post Killean geblokkeerd door op geblazen vrachtauto's, personen wagens konden zich met moeite door een vrijgemaakte opening wringen. Volgens ingewijden ivas de ontploffing niet het werk van het IRA, maar van de protestant se Oranje-groepering om de im port uit Ierland te stoppen. SAN JOSÉ (UPI) Een Califor- nische rechter heeft alle vraagge sprekken met Angela Davis verboden. Aanleiding hiertoe was een televisie- gedachtenwisseling van een uur, waarin de voorvechtster voor gelijke vechten voor negers en blanken ver telde waarom zij communist was ge worden. Volgens Angela zal er pas een einide aan het racisme in Ame rika komen „als wij een einde aan het hele systeem hebben gemaakt". Zij sprak niet over het komende pro ces tegen haar. De rechter die verdere vraagge sprekken verbood, Richard Arnason, had op 28 juli van het vorig jaar be paald, dat Angela Davis eens per week aan een vraaggesprek mocht deelnemen. De president van de rechtbank in het district Santa Clara, James Scott, verbood op zijn beurt sheriff James Geary in het openbaar verklaringen over het pro ces af te leggen. De verdedigers van Angela Davis oefenden kritiek op de twee verbodsbepalingen. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering heeft de nationale noodtoe stand aangekondigd om het hoofd te bieden aan de toenemende problemen voor de stroomvoorziening in het land tengevolge van de nu al ruim vier weken durende mijnstaking. De eerste maatregelen als gevolg van de noodtoestand gaan waarschijn lijk vannacht om middernacht in en behelzen een verbod op verlichting van openbare gebouwen en neonreclame op straat. De Engelse voetbalbond heeft de clubs aangeraden om doorde weekse wedstrijden bij kunstlicht naar de middag te verplaat sen of te verschuiven naar later in het seizoen. Er zijn drie voorname redenen voor het besluit dat vandaag door het noodcomité binnen het Britse ka binet werd genomen: de nog steeds voortdurende mijnstaking zonder uitzicht op een vergelijk, het met succes posten van de stakers bij de electrische krachtcentrales en het besluit van vrachtrijders om geen olie meer bij die centrales te Waarschijnlijk zal de Engelse elek- triciteitsgebrudker morgen bij het ontbijt voor het eerst merken van stroomschaarste. Er is een roule- ringssysteem uitgewerkt waar bij om de beurt delen van het land van stroom verstoken blijven. De laatste keer dat in Engeland een noodtoestand werd aangekondigd was in december 1970 toen de ar beiders in de elektriciteitscentrales model gingen werken. Destijds behoefden geen bijzondere 99 MADRID (APP, UPI) Het be kende liberale Spaanse dagblad „Ma drid", dat op last van de Spaanse regering in november werd gesloten, gaat weer verschijnen. Maandag of mogelijk nog eerder wordt de publi- katie hervat, aldus Garcia Tre- vijanoK de advocaat die de eigenaars vertegenwoordigt. De bekendmaking kwam volkomen onverwacht. Vorige week hadden de eigenaars juist de definitieve ophef fing van het blad meegedeeld. Volgens de advocaat is op het laatste ogenblik overeenstemming bereikt: „We beschouwen het als een grote overwinning voor de Spaanse pers". „Madrid" was een van de wei nig Spaanse kranten die enigszins kritisch stonden ten opzichte van Franco-regime. De sluitings maatregel van november was dan ook slechts één van de vele straf maatregelen, die de regering tegen het blad heeft genomen. De publi- katie was bij een andere gelegen heid ook al voor vier maanden ver boden. De herverschijning van „Ma drid" is mogelijk gemaakt doordat een consortium van beroepsorganisa ties en vakbonden het beheer over het blad heeft overgenomen. De eige- *s hebben wel de concessie ge daan dat het consortium zelf de directeur mag benoemen. De vorige directeur, Pontan, is afgetreden om de onderhandelingen te vergemak kelijken. maatregelen te worden geno men, omdat binnen 48 uur na de afkondiging het geschil werd bij gelegd. Ditmaal ziet het er naar uit dat werkgevers en mijnwerkers zich onverzoenlijk in hun stellin gen hebben ingegraven en een spoe dig vergelijk lijkt volledig uitge sloten. Integendeel, de botsingen tussen posters en politie wora'en steeds bloediger en kwaadaardi ger. In Birmingham raakten gisteren voor de tweede schtereenvol- gen.de dag posters slaags met agen ten. Daar vielen toen verschillen de gewonden en een aantal stakers werd gearresteerd toen zij vracht rijders te lijf gingen die door het kordon wilden breken. Volgens het Engelse staatsrecht moest de noodtoestand worden af gekondigd bij een koninklijke pro clamatie. Nu Koningin Elizabeth vanmiddag naar het Verre Oosten is vertrokken voor een reeks offi ciële bezoeken, zal de Britse Raad van State de verdere formaliteiten verrichten. De regering krijgt met de noodtoestand formeel vrijwel ongelimiteerde volmachten en kan bijvoorbeeld troepen inzetten om olie of steenkool naar de krachit- stations te vervoeren. Maar in fei te zal het kabinet-Heath waar schijnlijk alles proberen om de vakbonden niet nog meer tegen de haren in te strijken. Daarbij komt dat de Engelse open bare mening het een rechtvaardi ge zaak vindt dat de mijnwerkers hogere lonen krijgen voor hun ris kante arbeid. Zelfs een rechts en meer dan gezagsgetrouw blad als de Daily Express bleef er op hame ren dat Heath zijn halsstarrige loonpolitiek van acht procent stij ging en niet meer in dit speciale geval moet laten varen. Met een enkelwoord Leraren bevrijd De politie van Caracas (Venezuela) is gisteren een handelsschool binnengevallen om 70 leraren te bevrijden die sinds maan- door studenten als gijzelaars werden vastgehouden. De studenten eisen onderwijshervormingen, hogere beurzen en voorzieningen voor de school. Elfvoudige moordenaar Een 20- jarige zoon van een rijke Argentijnse autofabrikant heeft tegenover de po litie verklaard, dat hij bij een reeks roofovervallen in totaal elf personen heeft gedood. De jongeman, Eduardo Robledo Puch. zou de leider zijn van een uit drie leden bestaande bende. Onder zijn slachtoffers bevonden zich vier nachtwakers, twee jonge mannequins en één van zijn voorma lige medeplichtigen. iedereen weet-Aspirine helpt PRAAG (AFP) De atmosfeer in Praag is drukkend en gespannen, ongeveer een week geleden is een nieuwe, laatste golf van arrestaties verricht, dit keer voornamelijk onder de liberale intellectuelen van 1968. Men vraagt zich af of in de jongste arrestatiegolven sinds november vorig jaar zijn er drie geweest niet het begin moet worden gezien van de ware „jacht op intellectuelen" die waarschijnlijk gevolgd zal worden door talrijke processen. Het heeft er in ieder geval alle schijn van dat de Tsjechoslowaakse leiders vastbesloten zijn krachtig op te treden na vergeefse pogingen het merendeel van de intellectuelen er toe te brengen hun „contra-revolu tionaire". „anti-socialistische" en „rechts-opportunistische" standpun ten op te geven en zich te schikken naar de marxistisch-leninistische pro-Russische orthodoxie. Zeker, men blijft bij alle gelegenheid herhalen CAIRO/WASHINGTON (UPI, iter, APP) Het recente be- jek van de Egyptische president liwar Sadat aan Moskou was een •oot succes" en betekent een ilangrijk keerpunt in het Ara- ch-Israëlische conflict" zo 'rijft het semi-officiële Egypti- rblad Al Achram. De resul- en van Sadats reis naar de Sov- •Unie, Joego-Slavië, Syrië en >ië kunnen nog niet bekend wor- gemaakt. „Maar zeker is, dat resultaat van het bezoek ge- tstellend is", zo schrijft het 'Ptische dagblad. Het doel van besprekingen is volgens Al bram volledig bereikt. Koor ijn vertrek naar Moskou klaarde Sadat dat hij ging over leggen over de vaststelling van het „uur nul" vooor hervatting van de oorlog tegen Israël. In een ge meenschappelijk communiqué dat na afloop van de besprekingen is uitgegeven wordt echter niet over- militaire acties gerept. Het com muniqué legt integendeel veel na druk op het belang van een vreed zame regeling. Vliegtuigen Na twee gesprekken met de Ame rikaanse minister van Defensie Meivin Laird heeft de Israëlische minister van Defensie Mosje Da jan gezegd dat hij volledig gerust gesteld is over de Amerikaanse steun aan zijn land. „We voelen ons beter met datgene wat we van uw regering hebben gekregen. De belangrijkste zaken, die we nodig denken te hebben, zijn ons toege zegd", aldus Dajan tegenover jour nalisten. Hij zei niet hoeveel Phantom- bommenwerpers en hoeveel Sky- hawk-jagers de Verenigde Staten aan Israël zullen leveren. „We krij gen goede Amerikaanse toestellen" was alles wat hij hierover wilde zéggen. Amerikaanse kranten heb ben onlangs bericht dat de Ver enigde Staten met ingang van vol gende maand 42 Phantoms en 90 Skyhawks zullen leveren. Officieel zijn deze berichten nooit bevestigd of tegengesproken. Dajan zei te hopen dat Egypte zal instemmen met indirecte on derhandelingen over een tussen tijds akkoord over heropening van het Suezkanaal. „Dat zou het voor Egypte gemakkelijker maken niet met schieten te beginnen". Egypte heeft de laatste tijd laten blijken dat het liever VN-bemiddelaar Jar ring als tussenpersoon bij onder handelingen ziet dan een Ameri kaan. Formeel heeft Cairo nog niet op het Amerikaanse voorstel gereageerd. Ondanks berichten in de Israëli sche pers dat Israël bereid is tot enkele nieuwe concessies zei Dajan dat hij geen nieuwe voorstellen brengt. „De oude zijn nog goed" aldus de Israëlische minister. Boos Bondskanselier Brandt van West- Duitsland heeft weliswaar de uit nodiging aanvaard van premier Golda Meir om een bezoek aan Israël te brengen, maar het tijd stip van het bezoek zal later wor den vastgesteld. In Bonn hebben sociaaldemo crafisöhe politici die in nauw con tact met Brandt staan, laten weten dat de bondskanselier niet genegen is om nu al direct een datum vooï zijn reis naar Israël af te spreken omdat hij niet tevreden is over de manier waarop de Israëlische rege ring met de uitnodiging is omge sprongen. Brandt zou zich er aan geërgerd hebben dat het nieuws van de invitatie in Jeruzalem uit gelekt en gepubliceerd is voordat de Israëlische regering hem via diplomatieke kanalen had laten weten dat zij van plan was hem uit te nodigen. In kringen rondom Brandt zou men voorts premier Golda. Meir ervan verdenken dat zij probeert het jongste initiatief van Bonn te blokkeren om de diplomatieke be trekkingen met de Arabische laa ien te herstellen. Algemeen werd verwacht dat vol gende maand op de conferentie van de raad van de Arabisohe Liga in Caïro een besluit zou vallen over het herstel van de diploma tieke betrekkingen met de Bonds republiek. dat er in Tsjecho-Slowaklje geen „politieke processen" zijn en zullen komen zoals in de jaren vijftig, maar met steeds meer klem ook wordt erop gewezen dat zij die „de Tsjecho slowaakse wet schenden geen in schikkelijkheid moeten verwachten". Immers het Tsjechoslowaakse straf recht is rijk aan artikelen die voor velerlei uitleg vatbaar zijn zoals over „ondermijning van de republiek" of over „opruiing" die men als noemer kan gebruiken voor welhaast elke uiting van ontevredenheid met het regime, woordelijk of geschreven, Individueel of gezamenlijk. Vraag Het blijft een vraag welke van deze beschuldigingen zullen worden Inge bracht tegen de 'slachtoffers' van de eerste twee arrestatiegolven en tegen hen die na de arrestaties nog niet ln vrijheid zijn gesteld. Bij de laatste groep bevinden zich bijvoorbeeld de historici Karei Bartosek en Karei Kaplan van wie men begin decze week nog niets had vernomen. Verschei dene andere intellectuelen daaren tegen de filosofen Karl Kosik, Sam Samalik en Loubomir Scchor, de zoon van de oud-secretaris-gene raal van de partij Rudolf Slanski, de schilder Jindrich Hegr werden na enkele dagen vrijgelaten. De politie lijkt onder de oppositio nele Intellectuelen juist diegenen te zoeken die verantwoordelijk waren voor redactie en verspreiding van een klandestien blad, genaamd „Politiek Maandblad". Het geschrift circu leerde in Praag in de vorm van ge typte blaadjes, maar het voorbeeld van de Russische ondergrondse „Sa- mizdat" literatuur (Samlzdat zelf- uitgeverij). Maar het zwaard van Da mocles hangt nog om andere redenen boven het hoofd van de liberale in tellectuelen. De veroordeling vorige week van de Journalist Jiri Leder er tot twee jaar gevangenisstraf wegens drie artikelen die hij in 1968 schreef, toont aan dat al degenen die ten tijde van de periode Doebtsjek uiting hebben gegeven aan „lasterlijke" of „subversieve" meningen na vier Jaar nog in de cel kunnen verdwijnen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9