/iel er janslag ,)mmen dode De Brauws bedoelingen worden langzamerhand duidelijk nu Kabinet wil niet binden huurverhoging aan percentage Krantenbezorger ode Jeugd ontkent terrorisme raTex Curalex Bestuurslid VVDM in Seedorf in arrest voor dienstweigeren Dit jaar 115,000 gemiddeld werklozen )EN BOSCH (ANP) ,,Het is mogelijk dat bij de shg op het compressiestation bij Ommen één der daders «rnstig is gewond en mogelijk al is overleden", zei de eer van Justitie in Den Bosch, mr. J. Booster, gister- nl. Dat leidde hij in de eerste plaats af uit een mede van een tot nu toe anoniem gebleven persoon. ijn geen. bloedsporen gevon- jïait is volgens mr. Booster we] ijk wamt er kunnen inwendige Hdingen zijn geweest, zoals je drukte borstkas of iets der artsen hebben een geheim- ïgsplicht. Wij zullen dus ook geen navraag doen. Wel is avond nog een verzoek uiige- naar alle parketten in Neder- rni een overzicht van alle afge- overlijdensver klaringen en tot begraven vanaf zondag uur. Ook zal aan alle zieken- worden gevraagd of er zwaar ide patiënten zijn binnenge- die letsel hebben opgelopen rband met ongevallen of iets ijks", zo verklaarde mr. Boos- Booster deelde verder mee, de Nederlandse Gasunie in gistermiddag een kaart is [ekomen die afkomstig zou de Rode Jeugd. De kaart 'gestempeld in Nijmegen. |de kaart was geschreven: claimen beide zaken. Wij ons enigszins vergist, doch terug. U kunt toch niet le gebied beschermen. Boven komt het hele energiebeleid de orde. Dat zijn o.a. lanningskabels, koppelnetten, .unicatietorens of....u laat delen in de winst. En uit de as van dé vernieuw- iomie als een phoenix het ro- lerlamd herrijzen". De Rode in Eindhoven heeft inmiddels id iets met de aanslagen te te hebben. Telefoontje werd meegedeeld dat gister- bij centrale commandopost Gasunie een telefoontje bin- >men was van iemand die [naam niet wilde opgeven, rlijk zei hij„Als bij Jullie gast in dienst blijven, gebeu- r nog veel meer dingen. Denk aan het exportstation in renbeek". Gasunie deelde mede dat .er buitenlandse arbeiders in zijn. Wel werken voor enkele imers, die opdrachten voor- de lie uitvoeren, een aantal Per- p de stations. In Duitsland beren is een recnercheteam de bezig geweest met het ten van tips die zijn binnenge- uit heel Nederland, maar lijn er aanwijzingen die te dan- zijn aan het buurtonderzoek, de resultaten van dit onder- wilde de officier geen enkele deling doen. gevraagd deelde mr. Booster mee, dat er veertien maanden ei in Ommen ook sprake moet van opzet, toen er in inachine kleine stukjes metaal aangetroffen die er niet thuis ten. He onderzoek heeft zich zelfs uitgestrekt tot Engeland, inlichtingen zijn gevraagd bij alls Royce fabrieken. de daders van de aanslag in ontbreekt nog' elk spoor, aldus lOoster, die opzet zonder meer slijk achtte. Tenslotte deelde mr. ter nog mee, dat er zondag in land twee ontploffingen zijn it, een in een fabriek in Ham en een half uur later een in een van een Esso-raffinaderiJ. In ADVERTENTIE Er ïs een veilige deodorant voor j uw kleding, uw gordijnen en uw meubelen. Curatex textieldeodorant. Even spuiten en in een wip is uw kleding en woningtextiel weer heerlijkfris. j texiieldeodorant Mil UnCURA N.V. AMSTERDAM die tank was een gat van tachtig bij tachtig meiter ontstaan. Een motor was dertig meter ver weggeslagen. Volgens mr. Booster zullen de Duittse politieautoriteiten zich in verbinding stellen met het recher cheteam dat de aanslagen bij Om men en R;avenstein onderzoekt, in dien hun naspeuringen, die tot nu toe tot niets hebben geleid, ook woensdag geen resultaten zullen op- Politie-inval in espressobar in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse politie heeft gisteravond een grootscheepse inval gedaan in de Milano Espressobar in de Leidse- straat in Amsterdam. Van de 42 per sonen die werden aangehouden en gefouilleerd werden er 11 na een kort onderzoek vrijgelaten. Met over valauto's werden 29 buitenlanders en 2 Hollandse meisjes naar het hoofd bureau van politie overgebracht. „Aanleiding tot de inval was dat de recherche uit recent onderzoek was gebleken dat deze bar een tref punt is voor buitenlandse en Neder landse criminele figuren". Dit deel de hoofdinspecteur H. Hock van het bureau bijzondere zaken van de cen trale recherche mede. Er was bij de inval gerekend op gewapend verzet. Er werd echter geen tegenstand ge boden en de inval die circa 40 minu ten duurde verliep ordelijk. Vier personen worden verdaihct van het bezit van verdovende middelen, gestolen of geheelde sieraden en kleding. Verder is uit een erhoor ondermeer een zaak met kenteken platen en -bewijzen naar voren ge komen. Ei' is adressenmateriaal in beslag genomen. Naar wapens werd ook gezocht, maar deze zijn niet ge vonden. De arrestatie van de vier perso nen heeft aanleiding gegeven tot onderzoeken in en buiten Amster dam. Achttien vreemdelingen die geen geldige papieren hadden of zonder middelen van bestaan waren Mr. Booster NIEUWERSLUIS De twintig jarige dienstplichtige soldaat Roel Hoek, voorzitter van het afdelings bestuur van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen in het Duitse Seedorf, zit sinds gisteren in voorarrest in het strafkamp Nieuwer sluis. Hij zou geweigerd hebben aan een oefening mee te doen omdat hij rugklachten heeft. Hoek weigerde onlangs ook, samen met mede-bestuurslid Jan den Boer. om aan een parade deel te nemen omdat hij daar principieel tegen was. Volgens Den Boer verdenkt Walboom, commandant van de leger - zullen aan de Vreemdelingendienst plaatsen Seedorf en Hohne, zijn worden overgegeven. collega er van dat hij ook lid is van de linkse Bond van Dienstplichtigen die het leger wil "uithollen". „Ze willen hem op deze manier onschadelijk maken", zegt Den Boer Het is hem erg kwalijk genomen dat hij als VVDM-bestuurder pamflet ten van de "witte" BVD heeft uit gedeeld in de kazerne. Ze zijn hem lilever kwijt dan rijk". De voorzitter van het VVDM- hoofdbestuur. Jan van Bergen, zegt overigens dat, voor zover hij weet, de mutatie van de militaire arts op grond waarvan Hoek niet aan oefe ningen hoefde mee te doen niet meer geheel van ka-acht was. Volgens hem zou hij wel op oefening mogen op voorwaarde dat hij alleen lichte wei-kzaamheden verrichte. Geen vervroeging van Prinsjesdag DEN HAAG (ANP) Na de be handeling in tweede instantie heeft de Eerste Kamer gistermiddag het initiatief wetsontwerp tot vervroe ging van Prinsjesdag verworpen. Het voorstel om de grondwet te wij zigen en de datum van Prinsjesdag te brengen van de derde dinsdag in september naar de laatste dinsdag in augustus, kreeg in de Eerste Ka mer niet de vereiste meerderheid. Met 24 stemmen voor en 42 stem men tegen verklaarde de senaat zich tegen aanvaarding van dit wetsont werp. De fracties van PvdA, PPR, D/66, PSP en CPN spraken zich uit voor aanvaarding van het initiatief ont werp, mpt uitzondering van de vier PvdA-kamerleden Brongersma. Koopman, Zoom en Meester. DEN HAAG Dit Jaar zullen ge middeld 115.000 mensen geen werk hebben. De regering maakt dit cij fer bekend in' antwoord op vragen van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. Op het ogenblik ligt het aantal werklozen boven de 130.0t)0, waarvan ongeveer 35.000 in de bouw. De PvdA-fractie heeft aangedron gen op een extra stimulans van de woningbouw. Voorts heeft de groot ste oppositiepartij voorgesteld maat regelen voor te bereiden, die de over heid verplichten automatisch extra opdrachten aan de bouwnijverheid te verstrekken, zodra de werkloosheid onder bouwvakkers in een regio een zeker minimumniveau heeft over schreden. Zoals wij gisteren in een groot deel van onze oplage reeds meldden dat een extra injectie van 500 mil joen gulden nodig is voor werkloos heidsbestrijding in zwakke regio's en in de bouw. Tot nu toe is 200 miljoen beschik baar gesteld. Dat vinden de vakcen trales volstrekt onvoldoende, ook al omdat er nletop korte termijn werk gelegenheid mee kan worden ge schapen want 150 miljoen moet nog op de kapitaalmarkt worden geleend. De voorgestelde extra Injectie wil de vakbeweging financieren door de opbrengst van de „wiebeltax" (cir- va 400 miljoen) te bestemmen voor dit doel. DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) heeft zich in de Tweede Kamer gisteren met succes verzet tegen een voorgestelde beperking van de „vrije huren" in de gelibera liseerde gebieden. Een aanvankelijk gevormd meerderheidsfront van op positie en drie regeringspartijen (KVP, ARP en DS'70) doorbrak hij met een kleine concessie. In het wetsontwerp inzake bepa lingen over het einde van huur en verhuur van woonruimte wilden op positie en drie regeringspartijen een vijftien-procent-clausule opgenomen zien. Volgens deze clausule zou de kantonrechter niëtverpWcht zijn een verzoek om verlenging van een hum- overeenkomst af te wijzen indien de gevraagde huurverhoging meer dan vijftien procent in een jaar tijd zou Van Agt verzette zich hiertegen, omdat dit het regeringsbeleid in zake de huurharmonisatie zou door bruisen. Zijn concessie bestond uit een afkoelingsperiode van drie jaar. die zal gelden in Noord- en Zuid-Hol land, Utrecht en een deel van Gel derland, als ook deze gebieden geli beraliseerd worden. In deze periode kan de kantonrechter na liberalisa tie ingiijpen als de hum-verhogingen een te grote verandering voor de hum-der beteltenen. KVP, ARP en DS'70 gingen er aanvankelijk van uit, dat zij deze be perking konden steunen, omdat het steeds in parlementaire debatten op duikende regeerakkoord zich hier niet over uitspreekt. Maar koorts achtig overleg in het weekeinde heeft hen blijkbaar tot andere ge dachten gebracht. Uiteindelijk bleek de steun uit deze drie regeringsfi-acties voor de vijf tien-procents-clausule maar uiterst gering DS'70 liet het zelfs helemaal afweten. Op een ander punt is het front van oppositie en KVP, ARP en DS'70 intact gebleven. Tegen de zin van de regering heeft de meerderheid van de Tweede Kamer bepaald, dat bij een verzoek om verlenging van de huurovereenkomst de rechter steeds de belangen van de huurder af weegt tegen de belangen van de ver huurder bij de beëindiging van de overeenkomst. De regering had voorgesteld dat zo'n belangenafweging alleen gebo den was bij bijzondere omstandig heden van de huurder of zijn gezin. Onder bijzondere omstandigheden verstond de regering bv. niet ge hechtheid aan de buurt of de wo ning of de kosten die de huurder moet maken bij een verhuizing. Ingrijpen van de Kamer heeft er bovendien toe geleid, dat hum-op zegging moet geschieden bij aange tekend schrijven of deurwaarders - exploit. Bovendien moet de huis baas de gronden voor huuropzegging noemen en hij moet de huurder erop attent maken dat hij binnen zes weken bij de kantom-echter om verlenging van de overeenkomst kan vragen. Voorts voorziet het ontwerp in een opzegtermijn van drie tot zes maan den. ADVERTENTIE gevraagd. Leeftijd boven I 5 jaar. Aanmelden Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden. DEN HAAG Met de veelheid van maatregelen, die minister De Brauw (Wetenschapsbeleid en Wetenschappelijk Onderwijs) sa men met enkele van zijn colle ga's vandaag op Nederland heeft losgeloten, zijn veel dingen dui delijker geworden: - er komt géén volledige integratie van hoger beroepsonderwijs (hbo) en universiteit: slechts samenwer king, met zowel voor de ene als voor de andere partij ingebouwde duwtjes als ze die samenwerking misschien niet zo graag willen; - voorlopig blijft het bij het oude wat betreft de diploma's havo, die thans alleen toegang geven tot het hoger beroepsonderwijs: eerst nog maar wat meer ervaring opdoen met de Mammoetwet, vinden de mi nisters: Door Loek Elfferich in de eerste Jaren van hbo en van universiteit zijn er overstapmo gelijkheden voor de student, in bei de richtingen, maar er komt geen gemeenschappelijk aanvangspjaar, laat staan een gezamelijk propedeu se (eerste examen) - straks geldt niet alleen voor uni versiteiten en hogescholen de door ringscommissaris Posthumus voorgestelde vastlegging van de cur susduur op vier Jaar en beperking van de inschrijvingsduur tot zes jaar. maar ook voor wat nu nog hoger beroepsonderwijs heet. Bij dit alles een opluchtinkje: De Brauw c.s. gooien de sjieke maar vervelende termen „post-secundair onderwijs" en „tertiair onderwijs" met een flinke zwaai overboord. We kunnen over hbo en universiteiten samen voortaan in gewoon ver staanbaar Nederlands schrijven als „hoger onderwijs." Wel zo duidelijk. Dan is er nog bij de bekendmakin gen het grote voordeel van de be cijferingen door de werkgroep-De Vries en het Centraal Planbureau, die het hele complex van maatrege len naar één stelsel van hoger on derwijs hebben vertaald in aantal len mensen en aantallen guldens. Het is nog niet eerder voorgekomen, dat ingrijpende onderwijsmaatrege- len aldus vroegtijdig op hun moge lijke uiteindelijke consequenties werden bezien. Besparingen Natuurlijk lokte deze becijfering in dit geval zeer sterk: er kon immers nauwelijks iets anders uit voorko men dan een indrukwekkende cij ferreeks over gigantische besparin gen. Waar het uiteindelijk allemaal om begonnen is: deelneming aan zoveel mogelijk onderwijs mogelijk maken zonder dat het aandeel van het onderwijs in de totale rijksbe groting (nu ruim 28 procent) nog noemenswaardig stijgt. Maar hoe aanlokkelijk het maken van de gunstige becijfering ook was, het blééf een hachelijke zaak. Niets is'zo moeilijk als prognoses opstel len, en ze zijn altijd fout. Dat wordt er in dit geval zelfs duidelijk bij gezegd. De kern van de maatregelen is, dat studenten kortere tijd in het hoger onderwijs zullen blijven en dat daardoor het aantal „tegelijk inge schreven studenten" kleiner wordt terwijl de actieve beroepsbevolking toeneemt. Wie in heit onderwijs zit kóst geld. Wie eerder uit dat onder wijs komt en zich bij de beroepsbe volking heeft geschaard, brengt geld op. Planbureau Het Planbureau maakt bij de becij feringen voor 19g0 „zeer veel voor behoud," het spreekt over „tasten derwijs uitwerken" en rekening houden met „grote onzekerheden." Bepaald niet onbillijk, gezien de lange termijn van bijna 20 Jaar waarop men moest werken. Te be treuren valt slechts dat minister De Brauw wel voor de ingrepen op de zeer lange termijn deze gooi naar enigszins concrete cijfers liet doen, maar dat hij bij zijn enkele weken geleden aangekondigde direct in gaande maatregelen op het gebied van de rijksstudietoelagen volledig in gebreke is gebleven ook maar énig concreet cijfer te verstrekken. Dat er over 1990 aardige voorspel lende gegevens beschikbaar zijn, helpt de studenten van komend na jaar geen steek, evenmin als hun ouders. Uiteenlopend De vandaag bekendgemaakte docu menten zijn van uiteenlopende aard; wetsontwerpen, nota's en rap porten. Het is absoluut onmogelijk hun inhoud apart te bezien: alles grijpt ih elkaar. Nederland is, volgens de titel van één der documenten vandaag, „Op weg naar hoger onderwijs nieuwe stijl." In een meer persoonlijke boodschap zeggen De Brauw en zijn collega's deze twee dingen: - „De tijd waarin we definitief van t hoger onderwijs voor een élite naar massaal hoger onderwijs overgegaan zijn, lijkt niet ver verwijderd". ,Wij (moeten) in de jaren zeven tig leren leven met een schaarste aan onderwijsvoorzieningen. De ver deling van die voorzieningen wordt I daarom een der grote sociaal-poli tieke vraagstukken van dit decen nium." Dat is de achtergrond van alles wat vandaag wordt aangekondigd, de schaarste eerlijker verdelen en er bovendien meer jonge mensen van laten profiteren dan tot dusver. Griek ontvoer 1 Joegoslavische ex-verloofde ARNHEM Op klaarlichte dag heeft een Griek gistermiddag zijn 25- jarige Joegoslavische ex-verloof de in Doetinchem in zijn auto gesleurd en ontvoerd. Het meisje, een modinette, was met een vriendin op weg van haar werk naar huis. Halverwege werden zij op gewacht door twee donkere, besnorde mannen. Zij duwden de Joegoslavische in een witte Taimus en sloegen haar vriendin, die tussen beiden wilde ko men, tegen de grond. Omstanders no teerden het nummer van de auto. De politie viste uit dat de wagen door de in Utrecht wonende ex-ver- loofde van het meisje was gehuurd. De jacht op de ontvoerders en het meisje is nog aan de gang. Bankbediende herkent rover van schoolfoto HELMOND Een achttienjarige Jongeman uit Helmond is gisteren ge arresteerd kort nadat hij een filiaal van de Boerenleenbank in zijn woon plaats had overvallen. Een loketbe diende herkende de niet gemaskerde overvaller en wees hem de politie aan op een schoolfoto. De jongeman had de twee man bankpersoneel er waren geen klan ten met een afgezaagd flobert ge weer bedreigd. Toen hij niet smed ge noeg geld kreeg loste hij een schot dat de kassier op een meter na miste. Met een kleine drie mille ging de overvaller er lopend vandoor. Het ge weer gooide hij in een vuilnisbak naast de bank. De politie vond het geld in het huis van zijn ouders waar het in een luidsprekerbox was verbor gen. Een beeld van de stakingen in de metaal die ook vandaag werden voortgezt. Deze foto werd gisteren gemaakt in Amsterdam bij de NDSM. Geen mens ging aan het werk.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7