„Maatschappij weinig ingesteld op de werkende gehuwde vrouw genieten geblazen Koppelmarktvoo bestuursleden Bijna miljoen „gasgelcT van omgevinggemeenten ERE-DOCTORAAT KER Bevindingen van Man-Vrouw-Maatschappij in Leiden: ONDER DE LOEP RUILDAG POSTZEGELS LEIDEN „Er zijn vast heel wat verenigingen en organisa ties die zitten te springen om vakkundige bestuursleden. An derzijds lopen er in Leiden men sen rond die dit werk qua capa citeiten en tijd best aan zouden kunnen, maar eenvoudig niet gevraagd worden omdat men hen niet kent. Voor die twee partijen zou er eigenlijk een be- Deze gedachte spuide directeur J. H. Kamphuis (op de foto) van het maatschappelijk con tactorgaan in Leiden tijdens de bijeenkomst, waarop Man- Vrouw-Maatschappij haar be vindingen over part-time werk aan de plaatselijke pers ont vouwde. Dit bestuurswerk zou immers óók een ideale vorm van dagvulling zijn. Dat er geen financiële tegemoetko ming tegenover staat, zal voor degenen die zuiver een verruiming van hun geestelijke horizon zoeken, geen bezwaar zijn. Dr. Kamphuis is er van over tuigd dat ze in Leiden en rand gemeenten rondlopen: de man nelijke of vrouwelijke kandida ten voor de functie van penningmeester, secretarie of wat dan ook. Nagenoeg zeker is hij ook van zijn zaak, als hij veronderstelt dat er binnen het verenigingsleven behoefte aan zulke men- som bellen. Wij stellen ons bu reau (maatschappelijk contact orgaan, Stationsweg 28) en ons telefoonnummer (44778) ervoor beschikbaar. Zowel energieke fi guren met een dosis vrije tijd dat kunnen ook best bejaar den zijn die wel voelen voor Proef op de som 0611 bestuursfunctie, als organi saties kunnen ons hier bereiken. We zullen al die gevallen heel persoonlijk opvangen". Vandaar zijn voorstel: „laten we gewoon de proef eens op de Dr. J. H. Kamphuis LEIDEN „Hoe gaat het: je rolt als vanzelf in het huishouden als je trouwt en als er kinderen komen. Een toenemend aantal vrouwen aanvaardt de beperking van de kleine huishoudelijke kring echter niet langer. Ze voelen dat ze geestelijk stil staan. Ze willen wel eens wat meer zien dan alleen hun potten en pannen in de keuken". Hoeveel vrouwen in Leiden en omgeving herkennen zich hierin? Hoe liggen de cijfers van huisvrouwen die een geschikte job zoeken voor hele of halve dagen? De antwoor den zijn moeilijk te geven. Want, zo verklaart de werkgroep Man-Vrouw-Maatschappij (MVM) „er er nog maar weinig onderzoek gedaan naar part-time werk van gehuwde vrouwen Man-Vrouw-Maatschappij vindt, dat de vrouw net zo goed als de man het recht heeft om buitens huis te werken na het aanvaarden van de huwelijkse staat. In theorie is dat goed pn aardig, maar de prak- tijk valt tegen. Mienke Ruiter van .jMVM:, zelf werkende huisvrouw: „bij het zoeken naar een baan komen veel getrouwde vrouwen tot de ont dekking dat het aanwezige part-ti me werk vaak beneden hun oplei- iingsniveau ligt. De maatschappij is ™niet ingesteld op part-time werkers. Daarbij komt, dat het scala beroe pen veel te beperkt is voor de vrouw- g( Maar veel zogenaamd .mannelijk" werk zou ook best door vrouwen kunnen worden 3d. *H' oor enk de Kat Het is niet de bedoeling van de Leidse MVM-groep om de vrouw jersé een werkkring buiten 't huis houden aan te praten. Maar MVM wel van mening, dat vrouwen die ujhet vertikken om louter en alleen j len huissloof te worden, ook de mo- :ti gelijkheden moeten hebben om uit werken te gaan. Voorwaarde daarbij 'ais, dat de kinderopvang wordt ver- [n beter d: „daar is nog veel te weinig Zweden MVM wijst dan op de situatie in H[Zweden, waar regering en vakbon den rond '60 de handen ineen sloe gen en gezamenlijk zochten naar mogelijkheden om tot een maximale ontplooiing van man én vrouw in ■N het produktieprooes te komen. Ook de opvangst van de kleine kindteren in kresjes werd goed op poten gezet. D Mienke de Ruiter„Het is in Zweden hu zelfs zo, dat de mèn thuis kan f( blijven als er een kind ziek is. Daar zijn wettelijke regelingen voor.' Het u is nog niet ideaal allemaal, maar ze zijn daar op de goede weg". ;i Man-Vrouw-Maatschappij is ook in Leiden druk doende om dit soort ideeën ingang te doen vinriten. Reeds in '70 werd een brochure uitgegeven, waarin o.m. 27 korte 'beroepsoplei dingen voor vrouwen werden aange geven en waarin ook advertenties van part-time werkers zoekende be- j drijven instonden. MVM begaf zich met die brochure op de Leidato en verkocht er vlotweg 4000 exemplaren van. En dat alles onder het motto: „kom achter je fornuis vandaan". Als tweede zet deed MVM in de herfst van '70 mee aan de landelijke actie „Op de vrouw af". Daarbij KWerd openhartig gepraat over zaken als sexuele opvoeding, onderwijs en ook dit part-time werk. En al zijn er achteraf bedenkingen aan te voeren tegen de opzet van die actie met na me: er werden vrijwel alleen gestu deerde vrouwen door' aangetrokken, er kwam toch een aardig Leids staartje aan dat tot in het heden door sleept. Spreekuui Het gevolg van beide manifesta- es was namelijk, dat zich enkele tientallen vrouwen uit Leiden en omgeving bij het arbeidsbureau in de Doezastraat lieten inschrijven als (part-time) werkzoekende. Daarbij 1 bleef het niet: de MVM-leden kre gen van het arbeidsbureau toestem ming om twee keer in de week een ;spreekuur te houden in het gebouw, als aanloopadres voor huisvrouwen die niet de hele dag in huis willen zitten. Dat begon in oktober vorig Jeanne-Marie van Dijk van MVM: „we mochten niet bemidde len bij liet zoeken naar werk, want is het monopolie van het ar beidsbureau, maar we konden zo wel een hoop vrouwen te woord j staan. Bovendien hebben we gepro- om de personeelschefs van de Leidse bedrijven te bereiken. De be doeling was, met hen een avond te praten over part-time werkers. Bij gebrek aan belangstelling van hun kant (men zei, dat de avond wat on gelukkig was gepland) is dat echter niet doorgegaan". De gesprekken die de MVM-leden tijdens die spreekuren voerden met werkzoekende gehuwde vrouwen, verliepen heel plezierig. Erg persoon lijk ook. Van een drempelvrees voor het arbeidsbureau („dat wordt toch neg vaak gezien als een instantie die met de steun te maken heeft") was geen sprake. Er kon weliswaar niet direct werk worden verschaft, maar wél konden de MVM-ers wijzen op de beste mogelij klieden en op her en bijscholingscursussen. Die spreekuren (dinsdags van half tien tot half elf 's ochtends en don derdag na afspraak van half aoht tot half negen 's avonds) wor den voorlopig nog aangehouden. Ook al heeft de directie van het arbeidsbureau beloofd, dat er met ingang van volgende maand een speciale kracht voor het helpen van part-time werkzoekenden wordt in gezet. Men wil dat nog even afwach ten. Enquête De Leidse MVM-leden hebben on dertussen ook ervaren, dat het be drijsleven nog maar weinig is inge steld op de (hoog geschoolde) in breng van de werkende vrouw. Ge wezen wordlt op een recente, door Dolle Mina georganiseerde enquete in Utrecht, waar als resultaat uit naar voren kwam dat 57 procent van de gevraagde bedrijven heel goed part-timers bleek te kunnen gebrui ken als men zich eenmaal op de voordelen daarvan bezon: „al te vaak wordt de tegenzin hier in Lei den nog gegooid op argumenten als het maken van hoge wervingskosten etc." Een dergelijke enquete zou MVM ook graag in deze regio zien uitge voerd. Dat zou dan wel moeten in samenwerking met het gewestelijk arbeidsbureau, en daar kampt men nogal met personeelstekort. Zo is 'n lijst met de gegevens van alle in geschreven part-time werkzoeken den in Leiden en omgeving (die reeds in november ter oriëntatie zou worden opgestuurd naar de bedrij ven) nog steeds niet de deur van het arbeidsbureau uit. Man-Vrouw-Maatschappij beseft, dat het 't economische getij op het ogenblik niet mee heeft voor haar idealen. De teruglopende conjunc tuur treft wellicht het eerst de sec tor van het part-time werk. Maar zo Inconsequent Het bedrijfsleven zou meer van het 'aanbod van part-timers moeten profiteren. Ook al, omdat er een stuk inconsequentie zit in het wel opleiden van meisjes, maar het niet aanvaarden van hun capacitei ten als ze getrouwd zijn. „Er zouden meer taken moeten worden uitge splitst. In een bejaardencentrum bijvoorbeeld, kan er best iemand voor tien uur per week worden aan gesteld om de lectuur rond te bren gen bij de inwoonsters. Dat onder deel neem je dan uit handen van iemand die daar al zoveel naast doet. Het wordt dan natuurlijk meer dan alleen een boek geven: het wordt ook het leggen van een contact met de bejaarde, een praatje houden. En zo is er nog wel meer te vin den". LEIDEN Volgende week komt de raad bijeen voor behandeling van de binnenstadsnota. Een week later, dat is dus maandag 21 februari om half acht, opnieuw voor een gewone agenda, waar van wij de meeste interessante voorstellen reeds hebben gepubli ceerd. Voorgesteld wordt met de gemeen ten in de omgeving, die gas afnemen, een regeling aan te gaan over de af name van aardgas en de investe ringskosten van de gasfabriek. Door de overschakeling op aardgas is de zaak veranderd. Het totaal is vast gesteld op f924.000,-van Alphen a. d. Rijn f. 168.076,-, Hillegom f. 111.804,-, Lisse f. 82.790,-, Sassen- heim f. 83.345,-, Noordwijk f. 157.819,-, Voorschoten f. 93.139,- en Wassenaar f. 227.027,-. Voor een verdere verbetering van de kwaliteit van het leidingwater en om aan de toenemende vraag te kunnen voldoen, zal de NV Leidse Duinwater Maatschappij dit jaar in vesteringen moeten doen. Nodig is een bedrag van f8 miljoen. B. en W. stellen de raad voor goedkeuring te verlenen tot het aangaan van geld leningen tot dit bedrag. Voorgesteld wordt verder het voor het Maatschappelijk Contact Orgaan uitgetrokken bedrag voor 1971 te ver hogen van f. 196.029 tot f. 261.600. Agenda De complete agenda ziet er als volgt uit: Beëdiging van de adjunct-secre taris mejuffrouw mr. G. M. Vink, als loco-secretaris. Benoeming van drie leden van de bestuursraad voor de schoolad viesdienst. Benoeming van twee leden van het bestuur van de Stichting Leidse Avond-H.B.S. Benoeming van de leden van de commissie van advies als bedoeld in artikel 8 van de Woonruimtewet 1947. Verlenen van eervol ontslag aan de heer H. Veldstra uit zijn functie van ambtenaar van de burgerlijke 6tand. LEIDEN Ter gelegenheid van het 397-jarig bestaan van universiteit is gistermiddag in de Stadsgehoor zaal een bijeenkomst gehouden, tij dens welke de Engelse paleograaf (deskundige op het gebied van oude handschriften) Neil Ripley Ker uit Oxford het Leidse eredoctoraat in de letteren is verleend. De promotor bij deze traditievolle plechtigheid was dr. G. I. Lieftinck. Geïnspireerd door deze benoeming is er in de universiteitsbibliotheek aan het Rapenburg tot en met vol gende week vrijdag een kleine ten toonstelling van in Leiden bewaarde middeleeuwse handschriften. Deze stukken zijn te bezichtigen op de doordeweekse dagen. Voorafgaand aan de huldiging van dr. Ker, sprak rector magnificus Goslings van de Leidse universiteit een specialistische rede uit over an tibiotica en öhemotherapeutic. de nieuwe Voorlopige vaststelling van de exploitatiekosten van het openbaar buitengewoon onderwijs over 1969. Vaststellen van de bedragen per leerling, bedoeld in artikel 189, lid 5, van het Besluit buitengewoon onder wijs 1967, voor het jaar 1972. Getal wekelijkse lesuren, gedu rende hetwelk met ingang van 1 Ja nuari 1972 per verplichte leerkracht vakonderwijs zal worden gegeven. Verzoek van het bestuur van de Cunera-Stichting om medewerking voor de aanschaffing van een tele visietoestel ten behoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs aan het Levendaal 54. Verzoek van het bestuur van de Vereniging voor basisonderwijs op Gereformeerde grondslag om mede werking voor de aanschaffing van een radio en een bandrecorder ten behoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs aan de Obrechtstraat 4 Beschikbaar stellen van gelden voor het treffen van noodzakelijke verbeteringen aan het schoolgebouw Plantsoen 99a, tenbehoeve van de daarin gehuisveste prot. chr. school voor bl.o. Beschikbaar stellen van gelden voor de vernieuwing van beide ke tels van de centrale verwarmingsin stallatie van het gemeentelijk school gebouw Zuidsingel 8. Beschikbaar stellen van gelden voor vervanging van die olieketels van de centrale v erwarmtogsinstaUatie van het bij de Louise de Coligny- scholengemeenschap in gebruik zijnde schoolgebouw aan de Bloemfontein straat door met gas te stoken ketels. Beschikbaar stellen van gelden als aanloopkrediet voor het ontwer pen van plannen voor de bouw van kleuter- en lagere scholen in buurt B van de Merenwijk. Verhoging van het krediet voor het aankopen van onroerende goe deren gelegen buiten de sanerings- gebieden Herengracht—Zijlsingel en De Camp. Verzoek van de directeur van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschap pij om goedkeuring tot het aangaan van geldleningen in 1972. Regeling met de engros-contrac tanten van de desinvesteringskosten van 't voormalige gasproduktiebedrijf. Wijziging van de tabel van af schrijvingen, bedoeld in artikel 13 van de BedriJvenverordening (af schrijving ombouwkosten aardgas). Garanderen van de betaling van LEIDEN Het directie-echt paar Schutijzer vierde gisteren het zilveren huwelijksfeest en dat betékende in het r.k. bejaarden tehuis Huize Roomburgh aan de Leidse Zaanstraat een echt ge- zinsfeest. Na een H. Mis werd 'émiddags een receptie gehouden, waarop namens de bejaarden een suppletie van f 1000,- werd schonken op het cadeau van de kinderen: een ries naar Israël. Op de foto (Holvast) bedankt de directeur de bewoners. rente en aflossing van een aan de Stichting Huisvesting Werkende Jon geren te verstrekken geldlening. Voorstel om het op de gemeente begroting 1971 uitgetrokken bedrag ten behoeven van het Maatschappe lijk Contactorgaan Leiden te ver hogen. Voorstel tot het intrekken van het raadsbesluit van 18 Januari 1971 tot wijziging van de gemeentebegro ting voor het dienstjaar 1971, waar in een aantal uit de reserve voor de utvoering van kapitaalwerken te dek ken kapitaalsuitgaven is geraamd en tot het ramen van genoemde inves teringen in afzonderlijke wijzigingen. Zicht op) BINNENSTAD (op zicht) Vandaag of morgen valt er een krantje in uw brievenbus, dat u moet lezen. U kimt er niet omheen en als u flet even doorbladert, wilt u dat waarschijnlijk ook niet. Niet kunnen, omdat het de Leidse bin nenstad betreft. Niet willen, omdat het zo'n aantrekkelijke uitgave is. In zwart-wit, geen kleurrijke recla mefolder dus, handzaam formaat (briefpapier), vol met foto's, weinig tekst. Foto's van de binnenstad, voornamelijk van de binmenstad-nu maar ook enkele charmante beel den van vroeger. We kunnen er dus van uitgaan, dat u het krantje gaat lezen, dat het gemeentelijk bureau voorlichting in korte tijd heeft samengesteld van een betrekkelijk beperkt budget. Verwacht daarom hier geen over neming van tekst, hoe aantrekke lijk het zou zijn, want het is niet alleen een vlot geschreven tekst, maar er zitten volop aardige fa cetten in. Maar u leest het zelf. Als u tenminste in Leiden woont. Want daar wordt het huis aan huis verspreid. Tweeëndertigduizend krantjes gaan de grote gemeente- dein1 uit en de Leidse deuren in. Jammer, dat het niet gebeurt in de regio. Leiden laat zich voorstaan op zijn centrumfunctie, Dan moeten ook de inwoners van omliggende plaatsen betrokken worden bij een zo belangrijke zaak als de binnen stad. Ze kunnen wel zichzelf erbij betrek ken. Bij bureau voorlichting (in de hal van het Leidse stadhuis) ligt „Zicht op binnenstad' binnenstad' op zicht" klaar voor belangstellen den. Ze kunnen naast de Leide- naars - ook naar de tentoonstelling die halverwege deze maand in de Waag begint. Die tentoonstelling is niet een expo sitie van wat de gemeente wil zeg- gen. leider een kan z'n inbreng heb ben. Het krantje somtop: foto's, die een aanklacht betekenen, een brief met opiherkingen of klachten, een planbeschrijving, een maquette of wat dan ook. Breng het bij "voorlichting", stuur het naar bur gemeester en wethouders. Waarom die schijnwerper op de Leidse binnenstad? Het eenvou digste antwoord is. omdat het hoog tijd is, naar mijn idee de hoogste, naar anderen weieens zeggen: te laat. Leiden had inderdaad al op weg moeten zijn. Het is pas bij het vertrekpunt. Er ligt 'n binnen stadsnota. Die kan men voor een tientje kopen. Het krantje kost niets, maar er staat niet hetzelfde in, datniet. Het krantje is zelfs geen vlotte "verta ling" van de nota. Het neemt de binnenstad onder de loep. Het wil een terrasje zijn om alles even rus tig te bekijken. Ga zitten, pak een pilsje (of iets anders)praat mee. HANS MELKERT LEIDEN/LEIDERDORP De afdeling Ledden van de internationa le vereniging Philatelica geeft de postzegelverzamelaars zaterdag de gelegenheid hun bezit uit te breiden of een aantal doubletten op te rui men. In het Ledderdorpse dorpshuis (Kerklaan 1) organiseert men van 10 uur 's morgens tot vijf uur in de middag een grote ruildag. De Leidse afdeling van deze vereni ging houdt trouwens iedere maand een contactavond: iedere derde don derdag van de maand, in de kantine van NV P. Clos en Leembruggen, in gang aan de 3de Binnenvestgracht, aanvang half acht. ADVERTENTIE k m Medina. Van Velasques. Niet zomaar een sigaartje. Steek er maar 'ns een op. Dat is geen roken. Dat is puur genieten. Voor maar 12V2 cent. Medina, voor vrienden 20 stuks/250 ct

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3