Beter bestek raakt in Wethouders en raadslid spraken over hun werk SFEERVOLLE STILLEVENS BIJ HEUFF Gouden avond in Meerrust agenda Weinig export PAGINA 8 WOENSDAG 9 FEBRUARI Open brief aan raad Oegstgeest OPENBAARHEID Aanleiding tot deze brief is uw discussie over een al dan niet be sloten vergadering over .Haas- wijk". Tijdens de debatten over een mogelijke openbaarheid' van de ver schillende kommissievergaderin gen en bij diverse andere gelegen heden, is door velen van u de wen selijkheid onderstreept van een meedenken en meepraten van de burgers, in zaken die hun in de eer ste plaats aangaan. Reeds bij de tentoonstelling over Haaswijk, op 1 juni 1970 in het ge meentehuis gehouden, is ons echter gebleken, dat van een werkelijke in- c formatie over het beleid inzake Haasweijk geen sprake was. Men sen die kennelijk van plan waren daar te gaan wonen, kregen wat in lichtingen over de ligging van be paalde stukjes grond; dat was al les). Op deze avond én bij de tentoon stelling van de „stichting open jeugd en jongerensentrum (nov. '71) is de belangstelling van de Oegstgeestena- ren voor dit laatste grote bouwplan duidelijk gebleken. U gaat deze zaak nu behandelen in een vergadering, waarbij de gehele Raad aanwezig is. Maar B en W hebben voorgesteld', dit niet in een gewone openbare raadsvergadering te doen. Nee, voor deze gelegenheid zou de vergade ring van de Raad de naam „uit gebreide kommissievergadering", moeten krijgen, alleen maar omdat een kommissievergadering besloten kan blijven. Wij vinden dit onjuist. Als u ook in dit geval zwicht voor het argument, dat d'e ambtenaren naar buiten waardevrij zijn en in een openbare raadsvergadering niet naar voren zullen brengen wat zij in een kommissievergadering wél openbaar maken, dan kunt u beter duidelijk stellen, dat u geen werke lijke openheid wilt, dat u in feite niet wilt dat andere burgers mee denken. Dan is ook de tentoon stelling over Haaswijk die léék op een erste poging om de mensen bij de zaak te betrekken een zoet houdertje geweest. Wij verzoeken u met klem, uw eigen woorden over „openheid" ge loofwaardig te maken, en pers en be langstellenden bij deze vergadering j toe te laten. Met de meeste hoog achting, M. Beckers-de Bruijn P.P.R.-Oegstgeest. WARMOND Pierre Kartner (Vader Abraham) kreeg gisteravond im de Warmondse Boerderij Meer rust van een grammofoonplaten maatschappij een „Vader Abraham door de Hazerswoudse leraar aan een Leidse meao-school Willem Vis. Harry Touw, de populaire Haag se conferencier, beleefde zijn eerste „gouden avond": omringd door hon derden fans kreeg hij een gouden plaat voor zijn eerste moppen-lp. Van deze Nederlandse „bakken- plaat" gingen er in korte tijd 30.000 over de toonbank. Ook Corry van Corry en de Rekels en Wilma waren naar Meerrust gekomen om een onderscheiding in ontvangst te nemen. Corry kreeg een platina- penning en Wilma een gouden. Al deze feestvreugde was voor Harry Touw een mooie aanleiding om nog eens wat moppen te laten horen en zo was de tweede Harry Touw-lp geboren. Piet Bamberg was gisteravond on der de talrijke figuren uit de radio- tv-en platenwereld. Hij bekijkt op de foto onder samen met Wilma de onderscheiding (fot-o Holvast). Op de foto boven Harry Touw, Corry Wil ma en Pierre Kartner met op de achtergrond de Vader Abraham. Collecte voor „Groesbeekse rp i 1 ehuizen LEIDEN In de komende week wordt de jaarlijkse collecte voor de Groesbeekse Tehuizen (14) gehou den. In deze tehuizen rijn in totaal 400 kinderen en volwassenen opge nomen. Kinderen, die thuds liefde, leiding en begrip tekort komen en volwassenen, die sociaal en geeste lijk gehandicapt zijn. Vorming van de mens. uitbreiding van het werk, verbouwing en modernisering van de gebouwen die niet voldoende door subsidies worden gedekt, maken het noodzakelijk, dat er ieder jaar een nationale collecte wordt gehou den. Collectanten, die behulpzaam willen zijn bij de inzameling, kunnen zich opgeven bij mevrouw De Koning Jan van Houtkade 42a, telefoon 20372. VOORSCHOTEN Sinds kort legt de Nederlander voor de 'betere' (zilveren en verzilverde) bestekken weer wat meer belangstelling aan de dag. Zo'n jaar of drie geleden begonnen de verkopen terug te lopen. Maar in het midden van vorig jaar is hierin verandering ge komen. En het ziet er naar uit dat de stijgende lijn zich ook het volgend jaar zal handhaven. miner en, was het toch goed merkbaar dat de twee genoem de landen een vinger in de pap hadden. Wat de export van kwaliteits bestekken betreft, deze is niet zo groot omdat de grenzen van vele landen voor de invoer van „be tere" lepels en vorken zijn ge sloten. Men ziet dit produkt niet als iets noodzakelijks. In veel ontwikkelingslanden wordt zelfs nog niet eens met be stek gegeten. „Neem nou Ja pan", zegt de heer Begeer, „Dat kan worden aangemerkt als de grootste exporteur van lepels en vorken. De inwoners van dit land eten zelf nauwelijks met een bestek, al komt het er lang zaam maar zeker in". De collectie lepels en vorken bij de Koninklijke van Kempen en Begeer zal worden gesa neerd. de modellen, waarnaar veel vraag is, zullen in de pro- dufctie blijven, daarentegen zul len de minder gevraagde ver dwijnen. De teruglopende vraag naar „betere" lepels en vorken heeft de fabrikanten in Nederland wel voor enige problemen gesteld. Het gevolg hiervan was dat en kele producenten werden ge dwongen personeel te ontslaan. Een van de bestekfabrieken, de koninklijke van Kempen en Begeer (Keltum), zag zich ge noodzaakt haar kleinste (fabri cage)-afdeling in Zeist voorbe werking van bestekken), waar vijftig man werkten, te sluiten ten gunste van haar fabrieken in Coevorden en Voorschoten. Dat het de Nederlandse fa brikanten op het gebied van de verzilverde en zilveren lepels en vorken de afgelopen jaren niet zo voor de wind is gegaan, is ook een gevolg van de concurren- tie uit het buitenland. Vooral van Duitsland en Frankrijk on dervonden de zilver fabrieken voor „betere" bestekken in ons land in deze periode veel last. Hoewel de merken Keltum, Gero en Sola op de markt do- Wat de vraag naar „betere" lepels en vorken bepaald niet bevordert, is volgens de heer Begeer de omstandigheid dat veel jeugdigen de tafelcultuur onbelangrijk vinden. In de achttiende eeuw ontwikkelde het eetgerei zich zoals wij het nu kennen. De gegoede 9tand is in die eeuw met zilve ren bestekken gaan eten. Het be grip gegoede stand breidde zich in de negentiende eeuw uit. In het buitenland ontstonden in deze periode goede surrogaten in de vorm van verzilverde lepels en vorken. Nederland is pas aan het be gin van de twintigste eeuw met de vervaardiging van ver zilverde bestekken begonnen. IJzeren bestek De arbeidersklasse is aan de ze echte zilveren en verzilverde lepels en vorken lange tijd niet toegekomen en at uitsluitend met ijzeren bestekken die hoog stens vertind waren. In de plaats daarvan is gelukkig in de dertiger jaren het roestvrij staal gekomen. Roestvrij staal heeft het voordeel dat het bij zonder duurzaam is. Het krijgt echter in het gebruik gauw een grauwig aanzien. Zilver en verzilverd zijn wel wat prijziger, maar hebben het voordeel dat ze altijd de mooie kleur behou den die door geen enkele staal soort wordt benaderd, terwijl de vormgeving subtieler kan zijn. Bovendien heeft het zilver een bacteriepdodende werking. Een reeks van omstandighe den heeft de tafelcultuur de laatste jaren in het gedrang ge bracht, zoals ruimtegebrek (op berging bestekken en het bij- gebrek (het gebruik van porse lein vraagt extra afwas-inspan- ning) en de televisie. Zelfs on der etenstijd wil men de pro gramma's op de beeldbuis niet missen. Men werkt het eten snel naar binnen en de rust, die bij de tafelcultuur hoort, wordt hierdoor behoorlijk aangetast. Dit zijn structurele verschijn selen met een wat langere adem. De jongste omstandigheid is dat er veel jonge huwelijken zijn op een tijdstip dat de kostwinner nog studeert, waardoor het budget voor de aanschaffing van een uitzet extra beperkt is, is er eveneens schuldig aan dat er te weinig aandacht aan de tafelculfcuur wordt besteed. Docir de woningnood zijn er veel jonggehuwden die soms meer dan vijfentwintig procent van hun inkomen aan huur moeten uitgeven. Dan moet men met een goedkoop bestek voorlopig al tevreden zijn. Bij Leidse AR, CH en KJ P er gauw af... ZOETERWOUDE De term gloednieuw is maar kort van toe passing geweest op de Daf van een inwoner van Zoeterwoude. De be stuurder reed bij de bocht van de Ommeschedijk pardoes de sloot in. De wagen werd aan de linker kant flink beschadigd en moest uit het water getakeld 'worden. De bestuur der kwam met de sein ik vrij. Minister Stuyt opent Leids verpleegtehuis LEIDEN Minister Stuyt (volksgezondheid) komt woensdag 19 april naar Leiden om de officiële opening .te verrichten van het St. Elisabeth Gasthuishof, het nieuwe verpleegtehuis aan de Ceaciliastraat. De minister zal in de ochtenduren een gedenksteen onthullen. Vooraf gaand aan dat moment, wordt er een kerkdienst gehouden onder leiding, van bisschop Simonis uit Rotterdam. Zaterdag 22 en zondag 23 april is er een „instuif" voor de buurt bewoners rondom het St. Elisabeth Gasthuishof. Men krijgt daarvoor nog een uitnodiging in de bus. De buurt kan die dagen in het verpleeg tehuis op de koffie komen om te zien wat er wordt gedaan. LEIDEN De A.R.P. C.H.U. en K.V.P. hielden gisteravond een ver gadering in De Burcht, waarin di verse wethouders een korte uiteen zetting 'gaven over het werk in de ge meenteraad. De goed bezochte bij eenkomst stond onder leiding van de heer J. J. van Dee, die in zijn ope ningswoord meende, dat polarisa tie een terugvallen is op eigen iden titeit met voorbijgaan van de ge meenschappelijke belangen. Wethouder Menken gaf een over zicht van de woningbouw, afbraak van krotten, herstel van oudere wo ningen en het beleid van de huisves ting. De bouw in de Merenwijk komt thans in volle gang. Gestreefd wordt naar een capaciteit van 1600 wonin gen per jaar, waaronder een aantal ééngezinswoningen. Helaas zijn de huren hoog en voor veel inwoners, van Leiden niet te betalen. Toch is Burgerlijke Stand van Leiden Arnoldus Gerardus Johannes, zn. van J. G, J. Koot en C, G. M. Bergman; latharina Cornelia, dr. 'an Weerlee en J. A. Vntoniëtta Teresa, d het aantal aanvragen voor huisves ting in deze nieuwbouw groter dan de beschikbare ruimte. Naast de krotepruiming staat thans de wo ningverbetering van oudere huizen op het programma. De wethouder deed een beroep op bewoners en aan nemers hieraan alle medewerking te geven. Verdere krotvorming moet voorkomen worden. Nieuwe aanpak Francisca Hendrika, Dikshoorn; Mie Wolting: Paul. Johanna Maria, H. Haddink i K. Tetteroo en C. C. I OVERLED P Mioch. 93 j„ man; 3 Jeanne Nicole, dr Wethouder Kret meende, dat een goed functionerende binnenstad van het allergrootste belang is, waarbij verkeer en parkeerruimte en open baar vervoer een belangrijke rol spelen. Sanering op grote schaal is noodzakelijk. Heit culturele leven speelt zich af in de binnenstad, maar er moeten wegen en middelen gevonden worden, om deze binnen stad te bereiken en te behouden. Ook de woongelegenheid in de binnen stad is niet van ondergeschikt be lang. Plannen van 10 jaar geleden zijn door de feiten achterhaald en 'n nieuwe aanpak is noodzakelijk. Plan nen voor de wijk tussen Herengracht en Zijlsingel zullen in het najaar ter sprake komen. Wethouder Lijten constateerde, dat Leiden een sterke detailhandel bezit met een werkgelegenheid voor 5300 personen. Zij is daardoor de grootste werkgeefster van Leiden (de bouwnijverheid omvat 2700 perso nen). Textielhandel en warenhuizen steunen met name op de bezoekers uit de omliggende gemeenten. Vertrek uit Leiden van een aantal bedrijven is te betreuren, maar is niet alleen een Leids verschijnsel. Gebrek aan ruimte en het gemis aan goede losplaatsen zijn vaak de oorzaak. Raadslid Elsgeest belichtte de fi nanciële mogelijkheden van Leiden. Voor het uitvoeren van grote werken is Leiden geheel afhanke-' lijk van de gelden, die het rijk ter beschikking stelt. Problemen Leiden kampt met vele problemen: lage inkomens bij het gros van de bewoners, een historische stad, met veel krotten, veel waterwegen, groot onderhoud aan kademuren, achter stand op velerlei gebied door gebrek aan miididelen, gebrekkig rioolstelsel, spoorwegovergangen, die de door stroming van het verkeer belemme- De onderwijsuitkeringen van het rijk zijn te laag, omdat het rijk uit gaat van een landelijk gemiddelde, terwijl de uitgaven van Leiden aan zienlijk hoger liggen. Als centrum stad moet Leiden voorzieningen tref fen voor de buitengemeenten, ter wijl instellingen als archief en La kenhal ver uitgaan boven de beteke nis van het plaatselijk belang. Een bedrag van 600 miljoen, te verdelen over 10 jaar, zou noodzake lijk zijn, om in de allereerste be hoeften van investeringen en ver nieuwingen te voorzien. Financie ring van de Merenwijk kost 65 mil joen. Lichtfabrieken en de inrichtin gen Endegeest moeten noodzakelijk aangepast worden aan de nieuwe eisen en inzichten. Het is te betreuren, aldus de heer Elsgeest, dat de onderlinge verhou dingen in de gemeenteraad te wen sen overlaten. Een minderheid wenst geen deel uit te maken van het da gelijks bestuur, met het gevolg, dat alle problemen in de raad aan de or de worden gesteld, omdat voorover leg ontbreekt. Er is daardoor veel gepraat en persoonlijke aanvallen op de wethouders blijven niet uit. Citroën DS gestolen LEIDERDORP De Amsterd mer die gisteren in de Doktei Bruynestraat op bezoek was, h moeilijkheden gehad met huis komen. Toen hij om onge kwart voor elf de thuisreis wilde der nemen, kwam hij tot de onto king dat zijn Citroën DS 21 Pi (7772 BZ) was gestolen. De stuurder had de auto wel afgf ten. Woensdag Jazz-zolder Hot House (Rapen! 24) Concert Mal Waldron Trio 9 Oegstgeest (Geversstraat 65) So teit voor kamerbewoners ei staanden 8 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twen (voor kamerbewoners en alleensti den) 9-12 uur nam. Stadhuis Spreekuur sociale Oegstgeest (Kennedylaan 11) In matie-avond Baha'i 8 uur nf eenkoi 12.30 'Chii Ziir Spr. kolonel Bosharc de culturele revolv Stadsgehoorzaal iwen. Spr. kol Leger des Heils 8 nderdag Molen De Valk Mobielkantoor AN 4 uu: 12 Lege flessen opgeruimd LEIDEN Dronken studenten heb ben vannacht met (lege) sherryfles sen gegooid naar het pand van kan toorinrichting Van den Burgh in de Breestraat. In brokken en stukken kwamen de flessen op 't balkon en door d'e keu kenramen naar binnen. De daders zijn bekend. Wanneer de sherry uitgewerkt is, zullen de stu denten door de recherche aan de tand gevoeld worden. WASSENAAR Tegenwoordig zie je niet vaak meer stillevens, men noemt het een „saai" en „ouderwets" genre, dat alleen nog maar op tekenverenigingen bedreven wordt. Dat zo'n stilleven allerminst saai hoeft te zijn, laat Theo Swagemakers zien. Zo'n simpel onderwerp als een schaal met aardappels kan een maximum aan sfeer uitademen. Ik heb nooit geweten dat aardappels me nog zoveel konden zeggen! Erg fijntjes zijn ook de mispels die in een vergiet liggen. De kleuren zijn sober, wit en bruin, maar alle nuanj ces die daar tussen liggen zijn gebruikt. Behalve stillevens maakt Theo Swagemakers ook aquarellen, vlot neergezette vakantie impressies. Zwarte viltstift- of ballpoint lijntjes geven hier en daar een nog wat zwaarder accent, of ver duidelijken een kontoer. Vooral het Bretonse vissersplaats- Je le Croisic is heel wat keren weergegeven. De kleuren van de bo ten spiegelen zich in het water. Er heerst een rustige, verdroomde sfeer, voor het Jachten en haasten wat wij zo gewoon vinden is hier nog geen plaats. De meeste van de aquarellen hebben een enorme diepte. Wanneer Swagemakers in olieverf werkt, be waart hij deze zelfde schetsmatige toets, zonder dat het oppervlakkig wordt. Zijn olieverfportretten zijn "levend". Behalve het werk van Swagema kers zijn er in kunstzaal Heuff ook twee vitrines, gevuld met-de gouden en zilveren sieraden van Corrie Borst. Aan de zilveren kettingen zit ten grillige, bloemachtige onderde len. het lijkt wel of ze gekneed zijn. Kontrasterend met deze speelse vorm zijn er gladde, ronde bolletjes een platte, spiegelend-gladde stukjes zil ver. Het zo verschillend bewerkte materiaal heeft een totaal andere werking, en dit kontrast maakt het sieraad bijzonder levendig. Corrie's gouden sieraden zijn veel gladder, en vaak met stenen gekombineerd. Hoé zo'n steen in het sieraad vastge maakt is laat zij duidelijk zien: De konstructie wordt een element van schoonheid dat voor de totaalindruk van het sieraad essentieel is. Het geeft er iets hechts en soliedes aan. Corrie Borst werd in 1921 geboren en werd aan het Kunstnyverheidsin stituut te Amsterdam opgeleid. Zij heeft al een keer eerder bij Heuff geëxposeerd. Theo Swagemakers werd in 1898 in Tilburggeboren. Hij was. in Tilburg, Brussel, Parijs en sinds 1929 ook in Amsterdam werkzaam. Hij kreeg zijn opleiding aan de Académie Royale des beaux arts te Brussel en aan de Académie Calarossi in Parijs. Hij heeft al meermalen geëxposeerd, zo wel in binnen- als in buitenland. De stillevens, landschappen en portret ten van Theo Swagemakers en de sieraden van Corrie Borst zijn nog tot 26 februari te zien in kunstzaal Heuff in Wassenaar. Joop Stolk Het leven gaat voorbij aan de drie die op hun bankstel van een kopje koffie zitten te genieten. Ze merken niet wat er buiten aan de gang is. zo verstikt zijn ze in hun eigen burge lij ke bekrompen bestaantje. De luxa flex die neergeklapt is benadrukt dit opgesloten zitten nog meer. Maar wij zien wel, zij het vaag door die luxa flex heen dat er buiten op straat heel wat aan de hand is. Er wordt gede monstreerd, vuisten worden geschud, men neemt het niet langer. Maar zij drinken koffie, met hun rug naar het raam en de luxaflex dicht. Met kraehJbige lijnen en sterke licht- don kerwerking zette Joop Stolk deze te kening "a taste of coffee". In de tekening "O mama I am so incredible high" zit een meisje op de grond, en kijkt omhoog. Naast haar een waterpijp. Haar laarzen heeft ze uitgetrokken, ze staan voor haar op de grond. Alle aandacht valt op de ze laarzen, ze zijn ook het enige in deze tekening die zeer detaillistisch uitgewerkt zijn. Stolk maakte nog meer wat meer drugs te maken heeft: Er zijn nog twee zeefdrukken die allebei de naam "drugs" dragen. Een waterpijp is op beide preniten te Alles wat binnen een bepaald vier kant valt, is gekleurd en uitgewerkt, dat wat er buiten valt is alleen maar aangegeven, en ongekleurd. Dit zelf de doet hij wel vaker, bijvoorbeeld in de prent "meditation", waar een vrouw in een yoga houding op de grond zit. Haar voeten en handen vallen buiten de gekleurde rechthoek en zijn dus niet gekleurd. Alle na druk valt op het centrum. Fel bewo gen is de "Statement supporting the people of the Congo", waaronder een boodschap staat voor de mensen: "people of the world be courageous- dare to fight, defy difficulties and Politieke geëngageerdheid spreekt uit al 't werk van Joop Stolk, en hij geeft dit op een bijzonder directe en indringende manier weer. Het zet je aan het denken. Het is beklemmend. Je moet Je wel afvragen wat Je standpunt is. Voel je Je erbij betrok ken. of gaat het aan je voorbij? De zeefdrukken en tekeningen van Joop Stolk, "portrait of a sick socie ty" zijn tot 26 februari te zien in de Wassenaarse bibliotheek aan de Lui- felbaan. HANNY RENEMAN. 10 i 2 dicapten 7.3010 Titus Brandsmah boot" clubhuiswerk handenarbeid Bevrijdingskerk (bovenzaal) afd. Zuid-West Spr. dhr. W. Blitterswijk over het Wereld I> fonds 8 uur nam. Kantine Adlerfabrieken ^(Roosei1 straat) Jai :end" 8 i Na tl pensioneerden 7.30 i Vrijdag ;eit Bollandherdenking t Jazz-zolder Hot House (Rapenl 24) Gijs Hendriks nd Baha'i 8.15 Oegstgeest (Geverstraat 65) So 1 sit voor kamerbewom-njL' taanden 8 uur nam. Hof laan 76) R beurs 7-9.30 i bejaarden Soc. Medisch Adviesbui Hooglandse Huys (Moriaanst Receptie kraamverzorgsters T. de. Z' ger en C. Stouten 6.30 uur nan Zijlsingel 2 Evangeliecentru maandag acht i vrijdag acht Rele Hulpdienst ReleasNieuwe RIJD 3 Leiden, tel 24555 Dag. V£ VETS WINKELTJE 9-13 uur; zaterdag 10-12 i dag 19-22 uur. Adres: Leidse Volksh Apothekersdljk 33 APOTHEEKDIENST De avond-, nacht- en zondag! wordt waargenomen door Hav theek, Haven 18 en Apotheek Vo schoten, Leldseweg i

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2