DAGBLAD „STUDIEDUUR INKRIMPEN een sprake f an matiging looneisen Aandrang op hervatting loonoverleg De Brauw: „Miljarden per jaar besparen" vandaag LEIDSCH §m DAGBLAD Officier van Justitie heeft kritiek op de politie van Katwijk Ilrecteur: G. Koopman oofdredacteur: Dra. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singe) 1, Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur. teL 30500 (zat. 18 uur). O-voorzitter Bakkenist: Haag De gemiddelde stij- g van de loonkosten ligt nu al m de in december door de So- il-Economische Raad vastgestel- norm van 11,7% aan. Het Ver- van Nederlandse Ondernemin- de grootste werkgeverscentrale, dit berekend op basis van de op heden afgesloten c.a.o.'s gel- 'ix d voor ongeveer een half mil- werknemers. drs. S. C. Bakkenist, voor r er van het VNO, is er van een liging in de loonsfeer nauwelijks ike. Dat betekent ook dat de "sstijging dit jaar als gevolg van aar het oordeel van de werkge- te hoge loonkostenontwiïckeling ojfie buurt van de 6,5% zal liggen. Planbureau raamde' een prijs je ;ing van 7%. DUAL The best there is Stereo platenspelers CS 11 geheel compleet «letteprijsf 210,- ^1214 met console en stof kap. >0 CS 10 fettoprijs f 195,- 1210 met console en stofkap Uw HiFi specialist 11ADIOPLEIN 16 5 Mei plein 1 en 16 Telefoon: 25100—43631 SASSENHEIM: Teylingerlaan 19. Telefoon 02522—10398 hi en dan zon Bilt verwacht: «macht plaatselijk mist en wei- wind, met minimumtemperaturen 3 graden aan zee tot om het ■punt in het binnenland. Mor- overdag af en toe zon en op de ste plaatsen droog weer. Over- ind matige wind uit' zuidelijke 11 tingen en maximumtemperatu- omstreeks 7 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 10 FEBRUARI op: 8.06 uur; onder: 17.43 uur n op: 5.25 uur; onder: 12.15 uur. ,êtogwater te Katwijk te 11.23 uur, water te 6.40 en 19.28 uur. De werkgeversvoorzitter verklaarde voorts dat wanneer de economie van de VS een opgaande lijn blijft vertonen en ook in West-Duitsland de economie aantrekt daarvan een positieve invloed op de economische positie van ons land zal uitgaan. AANRANDER ZONDER GEBIT Koog aan de Zaan De politie in Koog aan de Zaan zoekt een lange, magere man zonder bovenge- bit. Hij is waarschijnlijk degene, die in de afgelopen nacht omstreeks twee uur bij het Coentunnelviaduct in Koog aan de Zaan een vrouw heeft lastig gevallen. De vrouw sloeg en trapte zo hevig van zich af, dat de man er vandoor ging. De politie vond later dicht bij de plaats waar geprobeerd werd de vrouw aan de randen een bovenge- bit. De politie in Koog aan de Zaan verzoekt mensen, die een man ken- die gisteren een bovengebit had, en vandaag niet meer, zich met haar in verbinding te stellen. ROTTERDAM AMSTERDAM De acties in de metaal zijn vandaag de vierde dag ingegaan. Steeds ster ker wordt de roep om hervatting van het loonoverleg van de Industriebond NVV en confessionele bonden met de werkgevers. Honderden leden van de vijf confessionele vakbonden hebben er vanochtend bij de voorzitters van Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 24 febr. 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214. Leiden. de drie vakcentrales op aangedron gen bemiddelingspogingen te onder nemen om het metaalconflict snel te beëindigen. De oproep is het resultaat van een aantal vergaderingen die districts- bestuurders vanochtend hebben ge houden met vertegenwoordigers van de grote bedrijven in de Rijnmond Het stakingsbeeld was vanochtend nogal verward. Uit het Rijnmond gebied werd gemeld dat de verbeten heid met de minuut groeit. Vooral zouden zij erg ontstemd zijn over de beschuldiging van intimidatie. Bij de NDSM in Amsterdam daarentegen is iedereen vanochtend normaal aan de Tegen het middaguur verstrekte de Industriebond NVV het volgende overzicht van de stakingsactiviteiten: Aan het discussiëren zijn gegaan of het werk neergelegd hebben, voor het eerst sinds donderdag j.l., werk nemers bij Verolihe—Alblasserdam, GustoSlikkerveer, Nieuwe Water weg (onderdeel van RDM), Haven bedrijf Vlaardingen—oost, Machine fabriek Bosman. De reeds eerder begonnen en in een enkel geval onderbroken discus sies en stakingen zijn resp. voortge zet, of hervat, bij VerolmeIJssel- monde, VerolmeRozenburg, Piet Smit, Niehuis en v./d. Berg, RDM van Rietschoten en Houwens, Wil ton—Feijenoord, Gusto—Schiedam, VerschureAmsterdam, ADMAm sterdam. Op de toegangswegen van de Rot- terd. Droogdok Maatschappij hebben volgens de directie kleine groepjes stakers vanmorgen personeelsbussen teruggestuurd met de mededeling, dat de directie de poorten had laten sluiten. Bij de werf Gusto in Schiedam zijn de poorten nog hermetisch afgeslo ten. De afdelingshoofden hebben de directie uitgenodigd elders in de stad overleg te plegen over de situatie. Het blijft Nederlandse succes sen regenen in Sapporo. Nau welijks is het gejuich rond het gouden trio van Ard Schenk verstomd of we kunnen kijken naar twee Nederlandse huis vrouwen, die op het ereplatform staan te glunderen: Stien Baas- Kaiser en Atje Keulen-Deelstra Beiden werden op 33-jarige leef tijd omhangen met Olympisch eremetaal. Op de 1500 meter veroverde Stien zilver, Atje kreeg brons. Het goud kwam in handen van de Amerikaanse studente Dian- ne Holum. Maar ook daarbij werd ons nationalisme een beetje ge streeld. Dianne is namelijk een groot deel van het jaar in ons land. Ze traint dan in Deventer onder leiding van ene meneer Vloedgraven. Een Nederlander! Dianne spreekt zelfs al een hee) mondje Nederlands En we zijn nog maar net be gonnen met het programma van de snelle dames. Vannacht staat de 500 meter op het pro gramma. De spectaculairste race is ongetwijfeld die tussen onze Atje en de Russin Ti to va, die echt iets van de Sowjet-afgang op de 1500 meter zal moeten goedmaken. SAPPORO (AP De loting had als resultaat: 1. Kyung-Hee Lee, Zuid-Korea— Royoko Onozawa, Japan; 2. Ar ja Kan tola, FinlandMonika Pflug, West-Duitsland: 3. Sigrid Sundby, NoorwegenAnn-Sofie Jarnström, Zweden; 4. Atje Keulen-Deelstra, Nederland Ludmila Titova, Rusland: 5. Silvia Burka, CanadaAnne Henning. V.S.; 6. Ruth Budzisch O.-DuitslandCathrine Priest- ner, Canada; 7. Tuula Vilkas, FinlandPaula Duf ter, West- Duitsland; 8. Sheila Young, VS Sachiko Saito, Japan; 9. In Sook Tak, Noord-KoreaYlva Hedlund, Zweden; 10. Lisbeth Berg, NoorwegenChee Choi, Zuid-Korea; 11. Elly van de Brom, NederlandVera Kras nowa, Rusland; 12. Sylvia Fi- lipsson. ZwedenKay Lunda. V.S.; 13. Donna McCannell, Ca nadaAlia Boutova, Rusland 14. Sun-Ok Chun, Zuid-Korea— Monika Stützle, West-Duits land; 15. Kirsti Biermann. NoorwegenTrynie Rep, Neder land. DEN HAAG Een kortere studieduur in het hoger onderwijs zal een besparing met zich mee kunnen brengen van miljarden guldens per jaar. Dit heejt het Centraal Planbureau berekend op basis van een „model", dat in opdracht van minister De Brauw (Weten schapsbeleid en Wetenschappelijk Onderwijs) is gemaakt van de studiegang van de studenten door het toekomstige onder wijs. De minister heeft dit vandaag bekend gemaakt. De overheid zal dan 1,1 miljard minder hoeven te investeren. Ou ders van studenten zullen samen jaarlijks 780 miljoen minder hoeven bij te dragen aan levensonderhoud van studerende kinderen. Kinderbij slag en -aftrek vergen jaarlijks 170 miljoen minder. Door de kortere studieduur zullen 55.000 afgestudeerden eerder in be drijfsleven en beroep werkzaam zijn, waardoor het bruto nationaal produkt stijgt met 3,2 miljard. Daarvan komt 2,1 miljard ten goede aan de gemeenschap via belastingen en premies, de rest aan de afgestu deerden zelf, zo heeft het Planbu reau berekend. Tegenover deze besparingen komen wegens de gewijzigde opzet van het hoger onderwijs wel extra uitgaven te staan, maar die zullen ver onder de besparingen blijven. Becijferd is, dat in 1990 het totaal aantal tegelijk ingeschreven studen ten 30 procent lager kan zijn dan wanneer de huidige toestand onge wijzigd werd gelaten. Er wordt rekening mee gehouden dat geneeskunde als enige uitzonde ring qua studieduur niet wordt be kort. Gebeurt dit alsnog wel, dan komt daaruit 100 miljoen besparing. Minister De Brauw heeft vanmor gen bekendgemaakt, dat universitei ten en hoger beroepsonderwijs niet volledig zullen integreren. Er komt een samenwerking onder de verza- Ex-minister Bakker uit Tweede Kamer Den Haag Het Tweede Kamerlid drs. J. A. Bakker (ARP) oud-minis ter van Verkeer en Waterstaat, zal binnenkort zijn Kamer-lidmaat schap opzeggen. Hij is sinds 1 ja nuari voorzitter van de raad' van bestuur van de Ago verzekerings groep. De kans is groot dat drs. Bakkker als Kamerlid zal worden opgevolgd door Hans de Boer, momenteel wet houder te Velsen, vroeger voorzitter van de ARJOS. melnaam „hoger onderwijs". Het mag geen "eenheidsworst" worden Er komt geen gemeenschappelijk aanvangsjaar of gezamenlijk eerste examen (propedeuse). Wel komt er wederzijds de mogelijkheid voor de studenten om in de eerste jaren een overstap te maken. Enige uitzondering hierop vormen de hogere technische scholen: De Brauw wenst deze, op grond van een ontwerp-ricMiijn van de EEG en los van nationale plannen, ogen blikkelijk academische status te ge ven met de titel „ing." voor de naam van ieder die een hts-diploma heeft. Hetzelfde geldt voor de hoge re landbouwscholen. (Voor een nadere uiteenzetting van De Brauws nieuwe maatregelen ver wijzen wij naar pagina 7. V erbij stereed De leiders van de vakbonden in de groot-metaal voeren een ver bijsterend stuk op. Het is bijna ongelooflijk dat er zo met de belangen van werknemers en industrie wordt gespeeld als nu het geval is. De NVV-bond wenst zich niet te laten provoceren, de confessio nele bonden voeren een presti- ge-gevecht. Letterlijk over de ruggen van stakers, die hun be staan op het spel zetten, omdat hun rechtsgevoel onbevredigd is, leggen de heren vakbonds bestuurders eikaars woorden opzettelijk verkeerd uit. Dat alles omdat het belang van de vakbonden op het spel staat. En dat is kennelijk van groter gewicht dan het belang van de werknemers, of ze nu vakbonds leden zijn of niet. De vakbon den maken elkaar zwart en ont zien zich niet de werkgevers op te voeren als bondgenoten in dit prestige-gevecht. Hun eigen machteloosheid onder strepen de heren vakbondsbe stuurders nog eens door te ver klaren dat zij geen oplossing zien en dat er maar bemiddeld moet worden. Husqvarna»; LANGEZAAL STILLE RIJN 1—4, TEL. 21567—26545 - LEIDEN Ook voor alle reparaties aan uw NAAIMACHINE. O Sinds enkele maanden houden leden van de Leidse werkgroep Man Vrouw - Maatschappij een spreekuur in het arbeidsbureau over part-time werk. Conclude rend stellen zü vast: „de maat schappij is er nog niet op inge steld dat ook de gehuwde vrouw wil werken". Dr. Kamphuis (ar chieffoto) doet bij dit verhaal een idee aan de hand voor een ont- moetingsmarkt, waar verenigingen en potentiële bestuursleden elkaar kunnen treffen LEIDSE PAGINA Na gisteren een praatje te hebben gehad met Conny Stuart, laten wij vandaag het woord aan haar tegenspeelster in de musical "En nu naar bed": Mary Dresselhuys PAGINA 5 De officier van Justitie gelooft, dat er een gewonde of zelfs een dode is gevallen bij de aanslagen op de Gasunie PAGINA 7 Britse stakers hebben het uitroe pen van de noodtoestand afge dwongen PAGINA 9 Een nieuwe naam in het Neder lands voetbalelftal: Theo de Jong 18 PAGINA'S DEN HAAG/KATWIJK "Het gaat er niet alleen om de verdachte weg te halen en een proces-verbaai op te maken, maar er dienen ook maatregelen te worden getroffen om naar behoren een onderzoek in te stellen." Mr. Lulofs, de officier var. Justitie bij de Haagse (politie) recht bank, was niet mals in zijn commen taar op die handelwijze van de Kat- wijkse politie. De officier uitte deze boze woorden bij de zaak tegen een 45-jarige Kat- wijker, die had geprobeerd na een ruzie met zijn vrouw) zijn huis in brand te steken, waarin het drie- Jarig kind van het echtpaar nog lag te slapen. De politie, die was ge alarmeerd door buren vanwege de grote rookontwikkeling, arresteerde de man. maar zou verdere maatrege len hebben nagelaten. Zo zou er niet voor zijn gezorgd dat het pand were afgesloten om te voorkomen dat er vóór het onderzoek iets zou worden aangeraakt. De man die het meubilair had opgestapeld en na het overgieten met petroleum in brand had gesto ken had zich vele malen aan da-ank te buiten gegaan. Hieruit ble ken de moeilijkheden te zijn voort gekomen. De reclassering verwachtte echter wel beterschap en vroeg een voorwaardelijke vrijheidsstraf. Mr. Lulofs voelde daar weinig voor en eiste, gezien de gevolgen die de daad zou kunnen hebben gehad als de brandweex niet zo snel zou zijn opgetreden, vier maanden gevange nisstraf waarvan twee voorwaarde lijk. De rechter hield er rekening mee, dat verdachte verminderd toereke ningsvatbaar moest worden geacht en legde een straf op van tien we ken, waarvan acht voorwaardelijk. Steen door ruit juwelier Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Er is vannacht een inbraak gepleegd bij goudsmit Kelderman aan de Alphen- se Van Mandersloostraat. Een onbe kende gooide een klinker door het raam, met de bedoeling een greep te doen in de rijkelijk gevulde etalage. Veel heeft hij waarschijnlijk men was vanmorgen nog bezig met de inventarisatie niet meegeno men. Direct nadat de ruit was ge sneuveld ging namelijk de alarm installatie werken, waarop de inbre ker de benen nam. Voor goed auto-onderhoud NIEUWE RIJN 49 LEIDEN temvs Vandaag honderd jaar gele den, stond in de krant: Op de stoep van een huis aan de Zuidoost Burgwal te 's-Gravenhage is gisteravond (7 febr.) te 10 uren, zorgvul dig in een mandje gepakt, gevonden een pasgeboren kind van het vrouwelijk ge slacht, levend en wél. New York, 7 Febr. De ge matigde taal waarmede in de Engelsche troonrede over de Alabama-questie wordt gesproken, heeft een gunsti ge indruk gemaakt. (Adv.) T )t reiniging en ge- zondhouding van tanden en tandvleesch is niets beter dan het Anatherin mondwater va Dr. J. G. Popp te Weenen verkrijgbaar bij E. Noordijk, Breestraat, Leiden. Vandaag 50 laar geleden Uit het verslag van prof mr. C. van Vollenhoven over dén toestand van het Leidsch Universiteitsfond 1921-1922 De directeur van 's Rijks Mu seum van Oudheden wera door een bijdrage van f 2000 in staat gesteld, een begeerde archaeologische verzameling uit Zuid-Rusland aan te koopen. Schiermonnikoog is door het ijs geheel afgezonderd De voorraad brandstoffen en levensbehoeften raakt uit geput. Uit Londen: Te Poplar hebben de werkloozen de armvoogden, die hun uitkee- ringsbesluit herroepen had dentot des morgens vijf uren gevangen gehouden in de raadkamer. Toen werden de armmvoogden ontzet!

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1