Het Vaderland, of het lot van een dagblad Britten in geniep nog aan de Golf „WELZIJN EN BEVOLKINGSGROEI" PATRIA "Ê2 Maarniet als enigen LEZERS SCHRIJVEN Scherp protest tegen Onderwijzers Federatie Spelling-tragedie INDERDAG 3 FEBRUARI 19T2 Het gaat de laatste Jaren niet best met de Nederlandse dag bladpers. Vooral de landelijke bladen hebben, min of meer in tegenstelling tot de plaatselijke en regionale, heel wat veren moeten laten. Dat de invloed van de commerciële televisie daarbij een rol van belang speel de en nog speelt, is zonder meer duidelijk, al zijn er daarnaast andere factoren. Als samenvat ting van de hoofdzaken het vol gende. In 1967 trok Het Vrije Volk, onder opheffing van het editie stelsel, zich terug op de „bolwer ken" Amsterdam, Rotterdam en Arnhem: later verliet deze eer tijds grootste krant van Neder land de hoofdstad om tenslot te abonneeruil te gaan bedrijven met het Rotterdamse Parool. De Arnhemse vestiging werd ver kocht aan de N.V. Audet, waar na een samensmelting plaats vond met het Amhemsch Dag blad (De Gelderlander) onder de naam De Nieuwe Krant. Intus sen was er een technische sa menwerking (Unitel) tot stand gekomen tussen de combinatie Algemeen Dagblad, NRC, Alge meen Handelsblad en Het Va derland enerzijds en De Tele graaf/Nieuws v. d. Dag ander zijds. Lang heeft dat samengaan niet geduurd. In een later stadium van de ontwikkeling besloten het Algemeen Handelsblad (Am sterdam) en de Nieuwe Rotter damse Courant tot vorming van een nieuwe, landelijke „kwali teitskrant". Het Parool en de Volkskrant gingen op in de Perscombinatie, die, samen met de Ned. Dagbladunie, tevens op trad als uitgeefster van het Rot terdamse Vrije Volk. Intussen is aangekondigd, dat de „Kwar tet-bladen" de (chr.) Rot terdammer, de Nieuwe Haagse Courant, de Nieuwe Leidse Cou rant en het Dordts Dagblad zullen opgaan in Trouw. Het (r.k.) Centrumin Utrecht is verkocht aan het Utrechtsch Nieuwsblad en de Sijthoff-pers in Den Haag (Haagsche Cou rant) kocht het (r.k.) Binnen hof en de eveneens r.k. Leidse Courant. Voorts zijn de Nieuwe Limburger en de Maas- en Roer bode samengesmolten in De Limburger, een groep, waarbij zich begin vorig jaar ook het Dagblad voor Noord-Limburg heeft gevoegd. Vorig Jaar stond De Tijd (r.k.) op verdwijnen en het is nog steeds niet helemaal duidelijk of die krant nog lang zal bestaan. 0 De Jongste verandering in de Nederlandse perswereld is de aankondiging van Het Vaderland in Den Haag, dat het blad met ingang van mei a.s. zal verschij nen als kopblad van het Alge meen Dagblad. Het is interes sant bij deze wijziging wat uit voeriger stil te staan. Want een vermaard Haags avondblad, dat tn de loop van zijn ruim hon derdjarige geschiedenis op de medewerking van tal van beken de Journalisten kon bogen, wordt nu een aanhangsel van een Rotterdams ochtendblad. Erger is nog de wijze waarop deze verandering bezig is tot stand te komen. Die is namelijk, zowel tegenover de journalistie ke en grafische medewerkers als tegenover de abonnees verre van elegant. De grafische bonden zijn boos omdat het personeel van zetterij en drukkerij pas een half uur voor de aankondiging van het directie-besluit van de verandering op de hoogte werd gesteld. En aangezien de tech nische medewerkers voortaan in ploegendiensten moeten gaan werken, is die wijziging in het ook tegenover de lezers. In een artikel van vrijdag J.l. trachtte men deze pijnlijke verandering voor te stellen als een weldaad voor de abonnee. Tot nog toe, zo stelde het artikel het voor, moest de lezer een kleine 24 uur op het nieuws w>achten wat men tn een ochtendblad had kunnen lezen, verscheen immers pas tn een avondblad. Maar daar komt nu verbetering in: voortaan krijgen de lezers het nieuws al 's ochtends in de bus. Een merkwaardig betoog om goed te praten, dat een zelfstan dige Haagse krant nu terugvalt tot een Rotterdams produkt, dat wordt aangevuld met plaatselijk nieuws. Het artikel verzwijgt zonder meer. dat door de snelle communicatie via de radio in feite alle nieuws tot op zekere hoogte „verouderd" is als het in gedrukte vorm onder de ogen van de lezers komt. aangenomen tenminste dat die gelegenheid hebben gehad de radio-bulletins te volgen. Vandaar dat goed-ge- leide avondbladen zich al gerui me tijd hebben toegelegd op het verstrekken van „achter gronden" van het nieuws. Ove rigens zijn ook ochtendbladen lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! door C. J. Rotteveel bedrijf voor hen allerminst een kleinigheid. Ook de journalisten van Het Vaderland zijn overrompeld. Er is geen enkele vorm van overleg geweest, n vertrouwenscommis sie werd een half uur eerder in gelicht dan de rest van de re dactie, waarvan zeventien leden elders 'n functie moeten zoeken. De hoofdredacteur was wel iswaar allang op de hoogte van de komende wijzigingen en ont slagen, maar weigerde tot op het laatste ogenblik zijn medewer kers in te lichten. Zowel directie als hoofdredactie maakten er bezwaar tegen een redactioneel protest tegen deze gang van za- blad op te nemen, zodat de jour nalisten hun grieven via ande re bladen moesten spuien. De leiding van het bedrijf heeft kennelijk met deze opzienba rende verdwijning van een gere nommeerde krant in haar maag gezeten en de weg van het vol dongen feit gevolgd, niet alleen tegenover het personeel maar „momentopnamen". Een avond blad. dat z'n taak verstaat, zorgt ervoor, dat het tot op het laat ste ogenblik „bij" is, zodat de le zer hérhaaldelijk zal vaststellen, dat het avondnieuws van t.v. en radio al gedrukt in de bus was gevallen. Intussen bereiken ons uit Den Haag berichten over niet ge ringe ontstemming in de krin gen van de Vaderland-lezers. Dat geldt enerzijds degenen, die een duidelijk verschil zien tussen de degelijke benadering van het nieuws zoals zij dat van Het Vaderland gewend waren, en de meer populaire stijl van het AD. Tegelijkertijd zijn zeer velen ontevreden over het feit, dat zij op 10 december het ver zoek kregen hun abonnements geld voor 1972 te voldoen, om dan achteraf te moeten vaststellen, dat het avondblad, waarvoor zij braaf betaald heb ben niet langer geleverd zal worden, maar zal worden ver vangen door een- ochtendblad van een ander karakter. Vooral degenen, die naast Het Vader land al een ochtendblad plach ten te lezen, voelen zich gedu peerd, omdat zij immers in het vervolg twee ochtendbladen in de bus zullen krijgen. Terwijl de leiding van Het Vaderland al lang wist, dat er een verande ring op til was fusies plegen immers niet van de ene dag op de andere tot stand te komen werden de lezers toch nog uit genodigd snel hun abonnements geld te voldoen voor een "arti kel", dat met ingang van mei a.s. een ingrijpende wijziging zal ondergaan. Het Nederlandse volk is een volk van goedzakken en lobbe sen, zei iemand onlangs. Daarop speculerende schijnen sommige krantendirecties te denken dat de lezers zich tóch wel alles zul len laten aanleunen. Maar Cartoon over de verschra ling van de meningsuiting bij krantenfusies van de Amster damse tekenaar Oplanddat het Sunschrift nummer 53 van de Werkgroep Perscon centratie siert. men vergisse zich niet. In de kringen van de Kwartet-abon nees rommelt het al geruime tijd, omdat men ervoor be dankt inplaats van een avond blad met een opinie uit het mid den een ochtendblad met een linkse signatuur (Trouw) te ont vangen. En wat Het Vader land aangaat, dat kan de le zers nu wel vertellen, dat zij erg blij moeten zijn met de "ver andering van spijs", waarop ze in mei a.s. getracteerd zullen worden, maar het is nog de vraag of die verandering van spijs tot eten nodigt. Het Vader land kan wikken, maar de le zers zullen beschikken. Heeft Engeland werkelijk al zijn strijdkrachten teruggetrokken uit de Perzische Golf en van het Arabi sche schiereiland? Of volgt de Engelse regering het voorbeeld van de Ame rikanen in Laos, met een geheime oorlog in Arabië zonder dat het parlement en het publiek er naar behoren van op de hoogte zijn? Deze vragen zijn opgekomen door een bericht over het sneuvelen van twee Engelse soldaten bij gevechten tegen plaatselijke rebellen in het Zuidarabische staatje Oman. Offi cieel kan dat natuurlijk niet, want officieel heeft Engeland ln decem ber al zijn militaire betrekkingen met de oliesjeikdommen van Arabië en de Perzische Golf beëindigd. In plaats van een reeks gebieden onder Britse bescherming is er nu een netwerk van kleine onafhankelijke, soevereine staatjes. Bahrein, Qatar en Oman zijn al toegelaten tot de Verenigde Naties en van de voormalige Verdragssta ten zijn zes van de zeven sjeikdom- men in december samengegaan ln de Unie van Arabische Emiraten. In theorie hangt het voortbestaan van deze landen of hun regimes nu af van hun eig enstrUdkrachten, het machtsevenwicht in die streken en de politieke evolutie of revolutie in Arabië. Olie-aanvoer Mede afhankelijk van deze ontwik kelingen is vermoedelijk ook de toe komst van 70 procent van West-Eu ropa's olie-aanvoer; het gaat om de grootste oliereserves ter wereld. In de praktijk zijn Engeland en verscheidene vreemde mogendheden nog op z'n minst indirect betrokken bij militaire activiteiten in Arabië. Engeland levert wapens en instruc teurs (soms ook wel gewoon: aan voerders) aan strijdkrachten van de Unie van Arabische Emiraten en van Oman. De Russen bewapenen en trainen de strijdkrachten van Noord- en Zuid-Jemen. De Ameri kanen doen hetzelfde in Saoedi-A- rabië en zijn gebruik blijven maken Plaatsing van ingezonden stuk ken behoeft geen redactionele in stemming te betekenen. De redactie behoudt zich het recht voor, brie ven te bekorten, resp. zonder op gave van redenen terug te zenden. Dit jaar zal het feit herdacht worden, dat tien jaar geleden de stiohting "Welzijn en Bevolkings groei" werd opgericht. In tegen stelling tot wat de naam zou doen vermoeden, is het doel van deze stichting: ons volk te wijzen op de ernstige gevolgen van de toenemen de bevolkingsdruk. Twaalf jaar geleden hadden nog maar weinig mensen oog voor wat tegenwoordig algemeen aangeduid wordt als de "bevolkings-explosie". Begrijpelijk, omdat de bevolkings groei eigenlijk helemaal geen ex plosie, geen plotselinge ramp is, maar een zich zeer geleidelijk vol trekkende catastrofe. Elk uur neemt de wereldbevolking met netto 8.000 mensen toen. Over ruim twee maan- zal de wereldbevolking zijn toege nomen met het totale inwonertal van Nederland. De problemen, die als gevolg hiervan ontstaan, zijn bekend: miljoenen hongerende mensen, toenemende milieuvervui ling, stijgende agressiviteit. Ook in Nederland doen zich deze verschijnselen voor, behalve geluk kig de honger. Maar we zitten met andere knelpunten. Het woningte kort is 27 jaar na de tweede wereld oorlog nog steeds niet opgelost. Oorzaak: de gestaag groeiende be volking. Als elke woning gemiddeld vier personen herbergt, betekent dit dat elk jaar alleen al 40.000 van de 130.000 gebouwde woningen moeten worden aangewend om de bevol kingsgroei op te vangen net to toename Nederland: omstreeks 160.000 personen per Jaar). Voor het inlopen van de achter? stand en voor krotopruiming blijven dan nog slechts 90.000 huizen over. Over de bouwcapaciteit voor scho len, sportcentra, ziekenhuizen etc. praten we dan nog niet eens. Maar goed, in ons rijke land kun nen we de problemen van woning nood en milieuverontreiniging voor lopig nog wel de baas. Voorlopig: we kunnen niet niet doorgaan tot half Nederland uit flatgebouwen bestaat en de an dere helft geasfalteerd is voor we gen en parkeerplaatsen. In de ontwikkelingslanden is het probleem ernstiger en het zou nog véél ernstiger zijn, als niet jaar lijks miljoenen door honger en ziekte zouden sterven. Als de rijke Naar aanleiding van het uitste kende artikel van de heer C. J. Rotteveel "Vereenvaudigde spelling en de legende van Procrustes", het volgende. De Alg. Ned. Onderwijzers Federa tie steunt de "Aksiegroep spelling- vereenvaudiging". Hier wil ik een vlammend protest laten horen! Mijn man is lid van de AN.O.F. èn wij zijn zeer tegen deze "vereen- vaudiging" gekant, om de redenen die de heer Rotteveel in zijn artikel noemt. Waar haalt de AN.O.F. het recht vandaan zich achter deze aksiegroep te scharen? Er is geen enkele enquête onder de leden over deze zaak gehouden, en ik ben er van overtuigd dat heel veel leden onderwijzers tegen deze "vereen- vaudiging" zijn. Voor mensen buiten het onder wijs wordt hier echter op deze wijze gesuggereerd, dat vele, zo niet alle, onderwijzerskrachten achter de ak siegroep zouden staan! Niets is minder waar. De A.N.O.F. had geen enkel recht zich over deze zo be langrijke zaak openlijk uit te spre ken zonder voorafgaand opinieon derzoek onder zijn leden. De leden vormen nog altijd de bond, maar hier probeert de bond de leden te "ver"vormen. MEVR. R. DE JONG Leiden, landen hun ontwikkelingshulp zou den opvoeren zodanig, dat niemand meer door honger, malaria, lepra etc. zou sterven, dan waren de ge volgen verschrikkelijk: de bevolking groeide dan niet met "slechts" 8.000 per uur maar met misschien 12.000 of meer. Gezonde mensen brengen nu eenmaal méér levende kinderen ter wereld dan hongerlijders en patiënten. Men noemt dit wel de crisis der ontwikkelingshulp: hoe meer hulp wij bieden, hoe hoger de nood op de lange duur stijgt. Veel goed-be- doelde hulp is te vergelijken met dweilende huisvrouwen in een on dergelopen keuken: zolang de kraan openstaat is het effect bijzonder gering of zelfs negatief. Eerst de kraan dicht! Daarom dient aan ontwikkelings projecten voor family-planning de hoogste prioriteit te worden ver leend. Ieder niet-geboren kind be tekent immers een dubbele hoeveel heid voedsel voor een ander kind gedurende tien jaar! (Aannemend dat het tien jaar duurt voor een kind van alleen-maar-consument ook producent wordt.) Over de wijze, waarop deze nood zakelijke geboortebeperking moet worden gerealiseerd, lopen de op vattingen sterk uiteen. Aan het ene uiterste bevinden zich conservatieve katholieken en protestanten, die zelfs een vrijwillige geboorterege ling door middel van condoom, pil of sterilisatie met (religieus) wan trouwen bezien; aan het andere ui terste staan zij, die een extra be lasting willen invoeren op elk kind na het tweede plus in een aantal gevallen verplichte abortus of steri lisatie. Onder druk van de steeds toene mende ongerustheid vindt een ver schuiving plaats van de moraal in de tweede richting; abortusklinie ken worden aarzelend geaccepteerd, mits de volledige vrijheid gehand haafd blijft om daarvan geen ge bruik te maken als men principiële bezwaren heeft. De kinderbijslag komt in discussie: afschaffing voor het derde en volgende kind wordt overwogen, maar met behoud van alle rechten voor reeds geboren kinderen. Welke maatregelen ook genomen zullen worden, een duidelijke bevol kingspolitiek wordt voor Nederland onvermijdelijk. Trouwens: hoe zul len wij ooit ontwikkelingslanden de plicht tot geboortebeperking kunnen voorhouden, als het dichtstbevolkte land ter wereld niet zélf het goede voorbeeld geeft!?. De tijd dringt, want de nood wordt groter. Heel geleidelijk maar met onontkoombare zekerheid lopen wij vast in tal en last. Paradoxaal gezegd is het beste wat wij voor ons nageslacht kunnen doen: het dras tisch te beperken. Niet omdat wij een hekel aan kinderen hebben, maar juist uit eer bied voor het menselijk leven, om dat wij van onze kinderen houden. Om aan de reeds geboren kinderen een menswaardig bestaan te kunnen bieden, zal het aantal nog te verwekken kinderen drastisch beperkt moeten worden. Gebeurt dat niet, m.a.w. blijven Nederlanders mét een groot deel van de overige wereldbevolking doorgaan met zich als ratten te vermenigvuldigen, dan zullen zij én wij straks als ratten sterven. Wie het niet gelooft, leze "The Popula tion Bomb", van de Amerikaanse bioloog prof. Paul Ehrlich, in 't Ne derlands verschenen onder de titel "De Bevolkingsexplosie". Het zal u koud over de rug lopen. De Stichting "Welzijn en bevol kingsgroei" komt de eer toe, dit vreselijk toekomstperspectief reeds tien jaar geleden te hebben onder kend. Helaas heeft de stichting tot nog toe weinig succes gehad; moch ten uw ogen zich willen openen voor het benauwendste vraagstuk van onze tijd, meld u dan aan als contribuant of vraag een proef nummer van het tijdschrift "Tal en Last" (redacteur Ir. R. van Hasselt, Voorsterweg 158, Voorst). In de paar minuten die u nodig had om dit artikel te lezen, zijn alweer tientallen kinderen van hon ger gestorven. Was het niet beter als zij nooit geboren waren? Eén lichtpunt is er: de wereld- voedselproduktie kan straks wel- lloht revolutionair vergroot worden, als de biologen er in slagen syn thetische eiwitten en vetten te fa briceren. Daarnaast zijn tientallen andere mogelijkheden in volle ont- Maar toch zullen we er goed aan doen, de bevolkingsgroei af te rem men, totdat die nieuwe produkten in grote hoeveelheden aanwezig zijn en de honger van de NU levenden is gestild. Pas dan heeft men het recht, weer meer kinderen op de wereld te zetten. In het LD. van 27 januari j.l. schrijft de heer C. J. Rotteveel over de spelling van onze moedertaal. Tegenover zijn argumenten zou ik het volgende willen stellen. Het zou onjuist zijn te menen, dat de gemiddelde Fransman of Brit zijn taal "zuiverder" schrijft dan de Nederlander. De hoeveel heid over onze grens gemaakte spel fouten is niet minder dan hier en onze jeugd is niet dommer dan die van de omringende landen. Dan het missen van aansluiting bij de literatuur, dus bij onze grote schrijvers uit heden en verleden omdat zelfs vrij recent uitgegeven boeken door dan verouderde spel ling "onleesbaar" zouden zijn. Som migen leven in de veronderstelling, dat de man-in-de-straat in Frank rijk, Duitsland of Engeland hele ge deelten uit bijv. Molière, Goethe of Shakespeare zou kunnen citeren of beter in staat is een exposé te houden over Camus, Böll, Kerouac dan iemand uit het Nederlandse volk zou kunnen uitweiden over Hugo Claus of van Vondel meer dan de naam zou kunnen uitbren gen. Overal is meer en betere lite raire kennis (helaas) in handen van degenen, die tevens over ge noeg souplesse beschikken snel te wennen aan afwijkende spellings methoden. Wie nu bijv. boeken uit de 17-de of 18-de eeuw dient te be studeren weet, dat niets zo snel went als de schrijfwijze. Overigens is het uiterst merkwaardig dat men zioh zorgen maakt over de ver vreemding van de literatuur bij een volk, waarvan men in hetzelfde stuk stelt dat voor grote groepen het schrijven van een (eenvoudig) briefje maar een kwestie van een toevallig aanwezige gedienstige geest dient te blijven. De inzender, die in NRC-Han- delsblad betoogde, dat de ellende van de werkwoordsvormen zo sim pel zou zijn op te lossen, heeft blijkbaar nooit enig schoolboekje, oud of modern, ingezien, want zijn verbijsterende analogieën staan daar overal in. Ieder onderwijzer zal tevens uit een even beproefde ervaring als van dr. Dominlcus kun nen stellen, dat het een tragedie is en blijft voor veel, te veel leerlin gen. IJ-ei, ou-au tenslotte is als een opwindend, etymologisch spel slechts interessant bij een behoor lijke kennis van veel levende en dode talen. P. MERKELIJN Alphen a.d. Rijn ADVERTENTIE Patrla Malsk - zuiver plantaardige energie gevende mais-blscult. van de voormalig Britse marine-in stallaties in Bahrein. (De Ameri kaanse regering heeft wat onwillig moeten toegeven dat zij op 23 de cember een overeenkomst met Bahrein heeft gesloten. De Chinezen leveren wapens en In structeurs aan de revolutioanire guerrillastrijders die in de bergen van Dhofar vechten tegen het gezag van de (door de Engelsen gesteun de) 6ultan van Oman. De Chinezen beconcurreren in Noord- en Zuid- Jemen de Russen met economische hulp en technische bijstand. De twee gesneuvelde militairen hiel pen bij de opleiding van de solda ten van sultan van Oman. Maar het schijnt er net zo te gaan als met de Amerikaanse „adviseurs" in het begin van de Vietnamese oorlog: bij gevechten doen de adviseurs heel wat actiever mee dat hun offi ciële betiteling aangeeft. Tussenstaten De Engelse luchtmacht heeft nog een kleine vestiging, een tussensta tion, op het eiland Masira voor de kust van Oman, en verzorgt in Sa- lalah (Dhofar) degronddienst voor de kleine luchtmacht van de sultan. Russen, Chinezen en Amerikanen bekleden nergens in de Arabische landen met zoveel ouderwetse open- harigheid posities in de militaire en politieke leiding alB de Engelsen in de Unie va Arabische Emiraten en vooral in Oman. De 6ultan van Oman heeft een Engelsman in dienst als miister van Defensie, en een invloedrijk deel van zijn entou rage bestaat uit Engelse officieren en voormalige bestuursambtenaren. De achtergrond hiervan is een ver drag van vriendschap en samenwer king, van 1951, plus een briefwisse ling van zeven Jaar daarna. De opstandelingen in Dhofar, onder leiding van het links-nationalistisch Volksfront voor de Bevrijding van de Bezette Arabische Golf tPFLOAG) krijgen steun van het naburige Zuid-Jemen (dat officieel de lange naam Volksrepubliek De mocratisch Jemen draagt). Het PFLOAG heeft een kantoor in Aden, de hoofdstad van Zuid-Jemen, Dat zuidelijke of Democratische Je men heeft evenwel op zijn beurt te kampen met pogingen om een an ti-communistische guerrilla-actie op gang te brengen; de organisatie daarvan huist in Noord-Jemen. De aanstokers zijn oppositiegroepen in ballingschap uit Aden en de rest van het zuiden; geld en wapens le vert (in het geheim) Saoedi-Arabië. De republikeinse regering van Noord-Jemen beweert dat deze acti viteiten bedreven worden uit afgele gen woestijngebieden aan de grens, waar zij geen feitelijke macht heeft. Vorig Jaar heeft het leger van De mocratisch Jemen, dat op het ogen blik met Russische hulp uitgebreid wordt tot 21 bataljons, twee om vangrijke vergeldingsaanvallen on dernomen op dorpen aan de Noord- Jemenitische kant van de grens. Vredesbesprekingen tussen- noord en zuid zijn onlangs mislukt en het noorden dregigt met militair optre den. Voor de Russen is dit niet zo'n prettige situatie, want zij bewape nen en trainen beide partijen in dit geschil. Democratisch Jemen, grotendeels woestijngebied, met 1,5 miljoen in woners, was tot vier Jaar geleden de Zuidarabische federatie, die onder Engels toezicht stond. Het is het enige land in de Arabische wereld dat zich officieel beschouwt als deel van het.socialistische kamp". Nu is het heel gemakkelijk om een melodramatisch beeld te schilderen van een strategisch gelegen commu nistisch bolwerk in Arabië vanwaar de Rode Zee onder toezicht gehou den, de Indische Oceaan beheerst en de anti-Westerse revolutie over de olielanden aan de Perzische Golf uitgebreid kan worden. Maar ln werkelijkheid moeten de Russen er* de Chinezen.zich wel verbijsterd af vragen hoe nu deze Arabische revo lutionairen weer ingepast moeten worden tussen het snel stijgende aantal varianten van het commu nisme. Want het regime in Aden is wel links georiënteerd en officieel de anti-imperialistische revolutie in heel Arabië en het Golf-gebied toe gedaan, maar het blijft in wezen Arabisch nationalistisch ln zijn oor sprong en doel. Het nieuwe regime bestaat uit plat telands-guerrillaleiders van het Na tionale Bevrijdingsfront, die tegen de Engelsen hebben gevochter en zowel deoude sultans hebben ver dreven als. hun nationalistische con currenten uit de stad. Maar al voorziet Rusland hen van wapens, Russische militaire bases willen zij op hun gebied niet toelaten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9